Setari Cookie-uri

Mutatul impreuna

Ce parere aveti despre mutatul impreuna cu persoana iubita?...Cum afli daca esti pregatit sa faci acest pas?...iti propune sa va mutati impreuna, iti da argumente solide ca e timpul sa ridicati relatia la un alt nivel si iti da mii de motive pentru care ar trebui sa locuiti impreuna oferindu-ti garantia unei iubiri eterne dar daca acest lucru duce la destramarea a ce e frumos...sfaturi...pareri..
aditzza
Postat pe 27 August 2008 13:02
Eu consider ca este un pas important intr-o relatie,dar cei doi sa aiba un loc numai al lor,referindu-ma la faptul ca nu este de dorit sa stea impreuna cu parintii lor(fie ai ei,fie ai lui)...vor iesi discutii...cele mai multe relatii se distrug in acest mod
onuta81
Postat pe 27 August 2008 13:09
Eu nu sunt de acord cu casatoria daca partenerii nu locuiesc o vreme impreuna....e o modalitate de a se cunoaste mai bine si a vedea daca se pot tolera unul pe altul in fiecare moment.
Kittynelle
Postat pe 29 August 2008 00:09
O susutin pe puffilici... Trebuie sa faci proba inainte de casatoria, asa vei afla si cat de mult are intentia sa prelungeasca aceasta etapa :))
MarinAlina82
Postat pe 28 Septembrie 2008 20:10
din pacate sunt o groaza de cupluri in care se schimba lucrurile dupa ce se casatoresc, chiar daca au locuit impreuna o vreme.
concluzia: nu e nici o lege! daca e sa fie, va fi !:)
morticia_adams
Postat pe 28 Septembrie 2008 20:22
total de acord cu fetele.....nu cunosti cu adevarat un om pana nu locuiesti in aceeasi casa cu el....de multe ori nici dupa ani de zile de locuit impreuna nu il cunosti........dar macar afli daca va tolerati comportamentele.......



sunt total contra casatoriei inainte de a locui impreuna..........


cat despre faza cu distrusul a ceea ce e frumos daca stati impreuna.......e de preferat sa se distruga o logodna decat sa ajungi la divort......parerea mea..........sau mai rau.....sa nu fii fericita dar sa nu ai curajul sa divortezi..........
dienuta_nou
Postat pe 28 Septembrie 2008 20:22
Noi am locuit impreuna imediat dupa ce ne-am cunoscut, deci nici nu ne cunosteam prea bine, asta nu a fost rau pt relatie, dimpotriva. Au trecut opt ani, dar tot nu avem planuri de casatorie. Intentionam sa traim impreuna si de acum incolo, dar niciodata nu am vazut cu ochi buni casatoria. Nici eu, nici el. Cu toate astea, multi prieteni de-ai nostri s-au casatorit, au divortat, iar s-au casatorit, iar au divortat si tot asa. Deci, pana la urma tot noi am fost mai castigati.
darksukkubus69
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:46
Buna.
Poti sa stai si o mie de ani cu un om si doar o zi si daca e sa fie va fi. Este adevarat ca mutatul impreuna inainte de casatorie este o certidinea ca va merge sau nu dar este si un pas important. Abia in acel moment se vad acele momente in care el/ea se simt "incatusati" mai tot timpul de celalalt partener. Caracterele sunt altele la distanta si mutatul impreuna le scoate la interval.
NIMENI nu poate juca teatru o viata.

Succes.

Postat pe 2 Octombrie 2008 01:39
Sunt pro mutat impreuna - este singura modalitate de a cunoaste un om cu adevarat.
In fond si la urma urmei, a fi casatorit nu inseamna o bucata de hartie semnata de catre ambii parteneri.
miniblu
Postat pe 2 Octombrie 2008 07:48
De la: darksukkubus69, la data 2008-09-28 23:46:01Noi am locuit impreuna imediat dupa ce ne-am cunoscut, deci nici nu ne cunosteam prea bine, asta nu a fost rau pt relatie, dimpotriva. Au trecut opt ani, dar tot nu avem planuri de casatorie. Intentionam sa traim impreuna si de acum incolo, dar niciodata nu am vazut cu ochi buni casatoria. Nici eu, nici el. Cu toate astea, multi prieteni de-ai nostri s-au casatorit, au divortat, iar s-au casatorit, iar au divortat si tot asa. Deci, pana la urma tot noi am fost mai castigati.

-----------------------------------------------------------------------
bravo, sunt de aceasi parere, noi stam asa de 18 ani si cu copii, si ne doare-n cot de ceea ce spun altii, si copii i-am educat astfel incat sa nu se simta aiurea ca mama si tata au nume diferite........
am stat impreuna, mai intai week-end-urile, apoi in sesiunile de examene, si candva ne-am si mutat impreuna...... au cam iesit scantei caci amandoi suntem temperamentali, pretentiosi, dar am invatat sa ne cunoastem, sa ne respectam tabieturile, si recunosc ca eu am fost cea care, vazand ca in general el nu cedeaza, am gasit modalitati extrem de subtile de al face sa faca ce vreau eu..........sunt pro mutatul impreuna, departe de parinti, atunci se intampina greutati care vor arata caracterul fiecaruia, si puterea de a face fata problemelor vietii......Multa bafta copii !!!!!
schmarc
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:34
te muti impreuna cu persoana iubita in momentul in care simti ca asta iti doresti cu adevarat...nu trebuie sa te gandesti k va veti desparti sau nu va veti intelege, lasa timpul sa decida. la inceput poate o sa va ciondaniti din diferite motive, dar pe parcurs veti invata cum sa aplanati un confilict, chiar inainte de a incepe
alexutzab
Postat pe 2 Octombrie 2008 12:18
Si eu sustin mutatul impreuna inainte de casatorie. E un pas dificil, iar primele luni sunt grele. De ce sa nu treaca acestea, sa te acomodezi cu celalalt si sa te bucuri de-a dreptul de ani de miere dupa nunta? ;-)
julie0
Postat pe 2 Octombrie 2008 13:55
am hotarat zilele astea sa ne mutam impreuna,amandoi voiam lucrul asta de vreo 2 ani,dar am asteptat sa termin facultatea si sa-mi gasesc un loc de munca destul de stabil...sunt constienta ca va fi f greu dar si frumos,in acelasi timp.problema mea e ca am senzatia ca,dak vom locui impreuna,datorita lui vom renunta la multe lucruri frumoase,cum ar fi iesitul in fiecare seara cu prietenii sau vizitele la prietenii nostri casatoriti.am observat la altii schimbarea asta si,dupa cat de mult il cunosc(de vreo 10 ani),mi-e teama ca ,dak ma va vedea in fiecare seara acasa,nu va mai simti nevoia sa iasa in oras
xxelena85
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:03
De la: xxelena85, la data 2008-10-02 17:03:53am hotarat zilele astea sa ne mutam impreuna,amandoi voiam lucrul asta de vreo 2 ani,dar am asteptat sa termin facultatea si sa-mi gasesc un loc de munca destul de stabil...sunt constienta ca va fi f greu dar si frumos,in acelasi timp.problema mea e ca am senzatia ca,dak vom locui impreuna,datorita lui vom renunta la multe lucruri frumoase,cum ar fi iesitul in fiecare seara cu prietenii sau vizitele la prietenii nostri casatoriti.am observat la altii schimbarea asta si,dupa cat de mult il cunosc(de vreo 10 ani),mi-e teama ca ,dak ma va vedea in fiecare seara acasa,nu va mai simti nevoia sa iasa in oras

----------------------------------------------------------------------

stai linistita, depinde numai de voi, dar sa sti ca dupa 10 ani lucrurile se schimba, voi va schimbati, veti dori alte lucruri, o sa fiti mai obositi, o sa iesiti mai rar, poate o sa va placa sa stati mai mult impreuna. Asa ca... bafta, fi desteapta si intretine focul in vatra......
schmarc
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:19
sunt in aceeasi situatie! sincer sunt pro mutat impreuna,dar mi-e frica...nu stiu de ce,ce anume imi provoaca senzatia asta...ne iubim,ne facem planuri de casatorie,dar nu pt acum,ci peste 2-3ani,pt ca mai avem multe de facut:renovari,schimbari de servici,eventual sa plecam din tara la munca impreuna... Parintii mei nu prea vor sa plec de acasa,cu toate a dormim impreuna 6 zile din 7... nu mai stiu ce sa fac,ce ma sfatuiti?
GeOrGyAnAD
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:28
eu m-am mutat impreuna cu prietenul meu dupa jumatate de an de relatie.acum avem 4 si a mers ok. cu unele certuri cu seri in fata televizorului, cu leneveala in pat duminica pana tarziu...dar ne-am asumat impreuna toate "problemele" unei relatii, impartim intre noi tot ce e de facut...iar daca iti neglijezi prietenii si anturajul dupa ce te muti impreuna, asta depinde doar de noi...putem merge impreuna in vizita..

Postat pe 2 Octombrie 2008 17:32
Schmarc, tot respectul pt tine!
darksukkubus69
Postat pe 2 Octombrie 2008 20:00
Offf...noi usntem de 3 anii impreuna..vrem sa ne casatorim,vrem sa facem un bebe...dar mama luista la el,si ea est eo persoana dificila...imi doresc enorm sa stau cu el dar aman momentul cat mai pot :(
andreea_cristiana
Postat pe 2 Octombrie 2008 23:35
da draga , mutativa impreuna si eu sunt cam in aceeasi situatie , vreau sa ma mut cu el dar nu sa ne casatorim , dak e sa fim impreuna vom fi nu ne vor tine legati niste acte . Multa bafta , zimi si mie ce ai facut pan la urma sa vad eu ce voi face
georgiank
Postat pe 2 Octombrie 2008 23:38
nu ma-s casatori nicodata inninte sa traiesc macar un an sub acelasi acoperis
asa ii vad si eu obiceiurile
bestiuitza
Postat pe 3 Octombrie 2008 00:07
salutare.eu sunt noua p aici,dar mi s pare interesant subiectul.Eu si iubitul meu ne-am mutat impreuna dupa doar cateva luni de relatie si nici macar nu stiam daca vom ramane impreuna sau nu.Ne-a placut sa n cunoastem unul p celalalt,nu a renuntat nimeni la nimic(iesim si acum in oras la fel d des)si totul a fost minunat.Si,acum nu mai e iubitul meu,este SOTUL meu.Consider ca mutatul impreuna ne-a prins f. bine.pupicei
pleskla_fr
Postat pe 3 Octombrie 2008 00:22
salut. uite, eu m-am mutat acum o saptamana impreuna cu iubitul meu. avem aproape un an de cand suntem un cuplu si de vreo 2 luni ne-am hotarat sa ne mutam impreuna. El sta cu ai lui in bucuresti, eu stateam cu chirie de cand am venit la facultate. Ne-am cautat o garsoniera, am gasit-o. Sa iti spun, ca e proaspata experienta, ce e mai greu: partea financiara si spatiul personal. In garsoniera am inceput sa investim cat de cat, ca nu aveam nici macar o cana, asa ca ne va fi mai greu vreo 3-4 luni, pana ajungem la zi cu banii. A doua chestie, spatiul personal, e ok pt ca am invatat sa ni-l respectam reciproc. El e mai dezordonat, mie imi place sa am loc sa ma misc si, iti dai seama ca intr-o garsoniera, daca mai lasi si lucruri aruncate, nu prea mai ai unde sa respiri. Si avem grija sa facem lucruri impreuna: gatim impreuna, facem curat impreuna, dus impreuna etc ai prins ideea. Deocamdata e bine, ceea ce te sfatuiesc este sa ai grija sa ai timpul tau si ca fiecare sa aiba activitati si in afara cuplului. Eu ies cu prietenii mei si impreuna cu el si singura, la fel cand iesim cu prietenii lui. Si cred ca e bine sa fie un echilibru in ceea ce face fiecare in casa. pentru ca daca unul face mai multe, la un moment dat se va simti frustrat, va acumula sentimentele astea si vor izbucni. si e pacat sa se strice totul. de exemplu, eu vopsesc caloriferul, el dulapul. eu am pregatit micul dejun astazi, el o va face maine. ceva de genul. http://ogarsonieramica.blogspot.com/
aici poti vedea cum ne merge, blogul e la inceput, caci si noi suntem la fel.
multa bafta!
dulcineaX
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:23
dulcineax,felicitari!ma bucur f mult pt tine!chiar e interesant sa aflu ca exista si cupluri tinere care stiu sa traiasca armonios...rare cazurile cand barbatul participa 50% la treburile casei...sa fiti iubite
xxelena85
Postat pe 28 Octombrie 2008 22:42
e frumos cand stai cu iubita sau iubitul....te apropii foarte mult......eu zic e foarte bine pentru relatie

Postat pe 28 Octombrie 2008 22:54
Mie mi-ar placea sa stau cu iubitul...dar sincer nu stiu cum ne-am descurca la treburile gospodaresti mie mi-e lene sa-mi pun mancarea in farfurie, sa gatesc ceva pentru el mi se pare dragut momentan, dar nu stiu daca mi s-ar mai parea asa funny si cute daca as face asta mereu... daca tu stai singura acum si ai deja niste responsabilitati cred ca e mai usor sa te adaptezi.. daca nu mai esti "fata mamii" presupun ca o sa fie in regula daca va iubiti

Postat pe 31 Octombrie 2008 05:03
Ma incanta ideea de a ma muta cu iubitul meu, iar de el ce sa mai spun :P el a venit cu ideea de la inceputul relatiei aproape :D dar cu timpul am inceput sa ne speriam cred :-s mie mi-e frica doar sa nu-mi fie dor de intimitatea mea, de momentele cand sunt acasa, in camera mea si lenevesc, fac ce vreau, nu trebuie sa ma gandesc la nimic :P dar lui ii este frica sa nu ma sperii eu de responasabilitati si sa fug inapoi la mami acasa :P incerc sa-i explic ca daca n-ar exista impedimentul banilor n-as mai sta nici o clipa pe ganduri, dar nu intelege ca ma cunosc si ca ma pot adapta... recunosc ca la inceput mi-ar fi mai dificil, dar dupa ce-mi intru in mana :P va fi totul okay :) cum as putea sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc sa facem totul impreuna si ca nu mi-e frica de schimbare...? il vreau pe el si tot ce vine cu el e binevenit :)
matza23
Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:26
De la: GeOrGyAnAD, la data 2008-10-02 17:28:32sunt in aceeasi situatie! sincer sunt pro mutat impreuna,dar mi-e frica...nu stiu de ce,ce anume imi provoaca senzatia asta...ne iubim,ne facem planuri de casatorie,dar nu pt acum,ci peste 2-3ani,pt ca mai avem multe de facut:renovari,schimbari de servici,eventual sa plecam din tara la munca impreuna... Parintii mei nu prea vor sa plec de acasa,cu toate a dormim impreuna 6 zile din 7... nu mai stiu ce sa fac,ce ma sfatuiti?


Este mare diferenta intre a ramane la el peste noapte si a sta impreuna aproape 24 din 24, iar sfatul meu ar fi ca pana ce tu nu esti independenta din punct de vedere financiar sa nu faci pasul asta indiferent cat ti-l doresti (valabil si pentru el,iubitul tau); si dac a tot aveti planuri dar pentru anii ce vor venii atunci mai asteapta pana pe la 25 de ani sa faci pasul acesta, nu zic sa umblii din floare-n floare pana atunci dar crede-ma ca e mai bine sa nu te grabesti. ti-am mai spus, cred ca, conteaza foarte mult independenta financiara si nu dependenta


merrylicious
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:36
noi ne-am mutat impreuna practic din prima zi.nu am avut niciodata probleme de acomodare,parca am fi stat din totdeauna impreuna.fiecare face cat poate in casa in timpul saptamanii , iar in weekend facem totul impreuna ,indiferent ca e vorba de mancare sau curatenie etc.intradevar nu e usor sa stai singur la inceput , dar aici ma refer ca nu mai e mama sau tata care sa stranga dupa tine sau sa cumpere de mancare sau alte lucruri de care cand esti la parinti nu esti preocupata .noi avem noroc deoarece avem apartament cu trei camere si e usor sa avem spatiul nostru fiecare. cat despre iesitul in oras , intradevar poate iesim mai rar dar asta nu insemna neaparat un lucru rau , plus ca fiecare iese singur cand vrea.ideea e sa sti cum sa ii acorzi si celuilat spatiul de care fiecare are nevoie.
witcher
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:52
ceao
Eu sunt de parere ca e mai bine sa te muti impreuna inainte de casatorie sa vezi daca poti convietuiesti cu persoana iubita. Sfatul meu e ca daca intradevar va iubiti mutati-va impreuna nu aveti nimik de pierdut ba din contra aveti multe de castigat si asa o sa va cunoastei mult mai bine.
andapui
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:08
situatia mea e mult mai dificila...eu sunt din provincie si sunt studenta in anul 1 la bucuresti...prietenul meu e in anul 2 la noi in oras aflat la 400 km distanta...ne vedm la 2 sau 3 sapt asta pt k vin eu acasa.i`am propus de cateva ori sa vina si el in bucuresti dar nu prea putea din cauza serviciului plus k nu prea aveam unde sa il tin eu stand in kmin.La un mom dat,i`am zis: uite knd termini anul 3,eu voi mai avea inca 3 ani(facultatea mea e de 5 ani) termini faculta si vi la buc te angajezi k doar iti gasesti si aici loc de munca.Raspunsul lui??un zambet si apoi:e nush mai e dar mie nu`mi place in buc k e aglomerat k imi dau jumate de salar pe kirie...k nush ce...normal el sta q parintii e sg la parinti maiksa il rasfata...omg:Oraman socata knd vad,desi nu se observa lucrul asta in comportamentul lui.Dar mi`am dat seama k e ff apropiat de maiksa si k nu ar putea sa o lase singura:-ss ce ma fac...cum voi trai atatia ani si sa tot fac naveta?plus k din anul 2 ma voi angaja si eu si deja nu voi mai putea veni asa des acasa:((( eu cred k el nuintelege el crede k glumesc,l`am obisnuit probabil sa vin tot eu acasa sa il vad sa vin des si asa....nush ce voi putea face pt k de convins sunt mai mult k sigura k nu va renunta la traiul lui unde i se pune totul in fata,si asa.....deci?voi ce credeti?
glumeatza
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri 3 De la: Mike_Dex 16 August 2014 07:39
cat iti ia sa te indragostesti? 68 De la: oana84onutza 30 Noiembrie 2009 17:23
oare chiar e un mincinos? 18 De la: rheiush 30 Ianuarie 2011 16:32
karaoke- cu dedicatie pt ea 1 De la: kudika_9853 15 Iunie 2012 00:50
aceasta este povestea mea de dragoste.. sa arat ca exista si iubire adevarata...sper sa nu ma injurati dupa..:( 112 De la: stem_29 10 August 2010 16:09