Setari Cookie-uri

ne-am despartit, acum vrea sa fim prieteni ...se poate???

Nu ramane prietena cu el. Daca el nu te mai vrea nu te injoisi sa i ceri atentie , sa i te confesezi si chestii de genul. AM trecut prin asta, stiu cum doare,stiu ca simti ca lumea ta s a sfarsit...Dar nu e asa. Daca el nu te vrea,..sa nu- l mai vrei nici tu pe el. La ce sa i asculti tu problemele?Si aventurile? Ca sa aiba o prietena adevarata? Feicar cuvant te va durea, fiecare conversatie iti va da alta speranta si tot asa. Nu-l vei uita daca vei mentine legatura cu el. Daca-ti e greu sa depasesti momentul, iesi in oras, schimba-ti lookul, iesi in cluburi cu prietenele, nu sta sa astepti....de fapt ce? Un om care nu stie ce vrea?Care nu poate alege?Care e imatur?
Daca te vei comporta rece, te va cauta el..va fi foarte contrariat de ce l ai uitat atat de repede.
Te sfatuiesc sa nu- i mai raspunzi la telefoane, sa nu te vezi cu el o perioada de timp, daca te cauta zii ca iesi in oras, ca nu ai timp pt el, sau de discutii si tot asa. Ii vei starni curiozitatea cum de ai depasit atat de repede momentul. Daca te iubeste cu adevarat, el se va intoarca fara indoiala la tine, doar ca are nevoie de un impuls. Cand te vei vedea cu el, sa fii sclipitoare si sa- i dai impresia ca ti e foarte bine.
Orgoliul lui nu va suporta asta, si va face o miscare.
Succes si fii tare, meriti ceva mai bun, si nu uita SA AI GRIJA DE TINE,CA ALTFEL...NIMENI NU ARE...
ravenik_swwet
Postat pe 18 Mai 2009 12:16
Nu exista prietenie dupa o relatie...astea sunt povesti...Nu cred ca ai accepta sa vina si sa iti povesteasca de gagicile lui...eventual sa iti ceara si sfaturi ca sa le cucereasca...Nu merita...Daca a vrut sa se desparta de tine sa se desparta de tot...ca sa il poti si tu uita...Sa presupunem ca ramaneti prieteni si tu nu il poti uita si speri in continuare la o relatie cu el ptr ca ti se pare ca parca te-ar mai placea....si intr-o zi il vezi cu alta de mana...Cum ai reactiona?te-ai simti bine?mai bine va vedeti fiecare de viata voastra...
camelusha83
Postat pe 19 Mai 2009 10:51
si daca trebuie sa va vedeti zilnic... non stop... ?!

am scris in bara de google "ne-am despartit" ca pe o concluzie a unei relatii frumoase. si am ajuns aici si am vazut ca s-au despartit si altii. nu cred in prietenie dupa o relatie, poate doar daca oamenii se despart de comun acord si au prieteni extrem de comuni. am iubit f mult un baiat acum vreo 4 ani si suntem prieteni extrem de buni si in ziua de azi. pt ca avem acelasi grup de prieteni, pe care il consider deja fam mea. deci exista prietenie dupa. recunosc ca desi aveam adesea iubit si el iubita, tot nu ne abtineam de la comentarii pe care numai noi le percepeam si bla bla. dar e ok, pt ca stim ca nu ne mai iubim si ne vedem de ale noastre.
mai grav e ca de curand m-am despartit de omul cu care imi imparteam secundele din viata de ceva timp. omul care tot de curand mi-a devenit si coleg de ... birou. adica inevitabil ne vedem 8 ore pe zi 5 zile pe sapt. imi este cel mai bun prieten si este exact genul de relatie pe care mi-o doream. as fi vrut sa ii fiu alaturi la bine si la rau, dar el nu ma vrea la rau. zice ca e cel mai bine pentru mine. stiu in adancul sufletului ca are dreptate, dar imi este greu sa ma gandesc ca nu mai este iubitul meu. ne comportam exact la fel, nimic nu este schimbat, poate doar ca vbim mult mai rar la telefon. dar in rest, este exact aceeasi marie, cu alta palarie... nu vreau sa ii fiu doar prietena si nu vreau sa ii fiu doar colega. m-am indragostit de omul asta din primele 4 secunde si nu il cunosc altfel decat ca pe iubitul meu. e o relatie pt care am muncit, am pus suflet si pe care o indragesc tare mult... nu ne-am certat niciodata, nu ne-am injurat si nu ne-am inselat. nu am motive sa il urasc. el trece printr-o perioada nefasta si insista ca vrea sa fie singur. pentru ca prob respective ar afecta-o enorm si pe femeia de langa el. dar eu sunt dispusa sa ii fiu alaturi... i-am explicat. nu intelege. nu a spus nimanui ca nu mai suntem impreuna, pana si prietenilor lui tot eu le-am spus atunci cand ne invitau sa facem diverse;... imi e greu sa il vad zilnic si sa comunic cu el non stop gandindu-ma ca se poate sa nu mai fie cale de intoarcere... nu astept sfaturi... e greu si sa le dai si inteleg... este iubitul meu, prietenul meu si colegul meu... am suferit ca un caine doua zile si el a stiut si a zis ca ii pare rau dar ca totul e spre binele meu. de cateva zile nu mai sufar decat in sufletul meu, il iubesc si vad in ochii lui ca si el simte multe lucruri pt mine si ca ii e greu. dar... O Doamne ce greu e cateodata....

josephine_27
Postat pe 23 Mai 2009 00:32
parerea mea e ca rar se intampla ca doi oameni care s-au iubit candva sa ramana prieteni...probabil doar dupa ce trece o anumita perioada de timp,perioada in care fiecare sa se indeparteze de ceea ce a simtit...pana atunci te poti agata de chestia asta daca il vrei si sa faci tot ce iti sta in putere sa il iei inapoi
veve_maria
Postat pe 25 Mai 2009 19:28
Dupa o despartire de comun acord , in care sentimente nu mai exista , e chiar frumos sa ramaneti prieteni . Dar in momentul in care unul mai simte ceva , ca si cazul tau , banuiesc , atunci , parerea mea e sa stati la distanta . Ce a fost , trecut sa ramana . Cum au zis si altii , iti provoaca suferinta si probabil ca nu vei putea sa mergi inainte , si vei fi incapabila sa intalnesti o alta persoana , cat timp el va sta in umbra ta .
Am iesit cu baieti si am petrecut cateva saptamani , fara sa nutrim sentimente . Bine , asta pentru ca poti sa ai o relatie cu cineva fara sa existe iubire , ajunge doar sa te simti bine in preajma sa , dar tocmai de aceea nu va merge si la final e chiar dragut sa spui " ramanem prieteni " - de obicei e mai valabila chestia asta cand nu a existat contact sexual , dar nu e o regula . Eu nu am avut contact intim cu cineva pentru care nu am simtit nimic .
danylor29
Postat pe 4 Iunie 2009 10:49
De la: josephine_27, la data 2009-05-23 00:32:45si daca trebuie sa va vedeti zilnic... non stop... ?!

am scris in bara de google "ne-am despartit" ca pe o concluzie a unei relatii frumoase. si am ajuns aici si am vazut ca s-au despartit si altii. nu cred in prietenie dupa o relatie, poate doar daca oamenii se despart de comun acord si au prieteni extrem de comuni. am iubit f mult un baiat acum vreo 4 ani si suntem prieteni extrem de buni si in ziua de azi. pt ca avem acelasi grup de prieteni, pe care il consider deja fam mea. deci exista prietenie dupa. recunosc ca desi aveam adesea iubit si el iubita, tot nu ne abtineam de la comentarii pe care numai noi le percepeam si bla bla. dar e ok, pt ca stim ca nu ne mai iubim si ne vedem de ale noastre.
mai grav e ca de curand m-am despartit de omul cu care imi imparteam secundele din viata de ceva timp. omul care tot de curand mi-a devenit si coleg de ... birou. adica inevitabil ne vedem 8 ore pe zi 5 zile pe sapt. imi este cel mai bun prieten si este exact genul de relatie pe care mi-o doream. as fi vrut sa ii fiu alaturi la bine si la rau, dar el nu ma vrea la rau. zice ca e cel mai bine pentru mine. stiu in adancul sufletului ca are dreptate, dar imi este greu sa ma gandesc ca nu mai este iubitul meu. ne comportam exact la fel, nimic nu este schimbat, poate doar ca vbim mult mai rar la telefon. dar in rest, este exact aceeasi marie, cu alta palarie... nu vreau sa ii fiu doar prietena si nu vreau sa ii fiu doar colega. m-am indragostit de omul asta din primele 4 secunde si nu il cunosc altfel decat ca pe iubitul meu. e o relatie pt care am muncit, am pus suflet si pe care o indragesc tare mult... nu ne-am certat niciodata, nu ne-am injurat si nu ne-am inselat. nu am motive sa il urasc. el trece printr-o perioada nefasta si insista ca vrea sa fie singur. pentru ca prob respective ar afecta-o enorm si pe femeia de langa el. dar eu sunt dispusa sa ii fiu alaturi... i-am explicat. nu intelege. nu a spus nimanui ca nu mai suntem impreuna, pana si prietenilor lui tot eu le-am spus atunci cand ne invitau sa facem diverse;... imi e greu sa il vad zilnic si sa comunic cu el non stop gandindu-ma ca se poate sa nu mai fie cale de intoarcere... nu astept sfaturi... e greu si sa le dai si inteleg... este iubitul meu, prietenul meu si colegul meu... am suferit ca un caine doua zile si el a stiut si a zis ca ii pare rau dar ca totul e spre binele meu. de cateva zile nu mai sufar decat in sufletul meu, il iubesc si vad in ochii lui ca si el simte multe lucruri pt mine si ca ii e greu. dar... O Doamne ce greu e cateodata....

xandra95
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:36
been there ,done that

si eu aveam aceeasi problema ,numai ca prietenia lui mie imi dadea si tot imi da altceva de banuit(cum ca nu ar rezista sa stie ca nu mai poate vorbi cu mine),nush daca si la tine e la fel..
si e greu sa-ti imaginezi cum dupa ce a ales sa nu te mai aibe langa el,nu poate sta nici fara sa mai stie ceva de tine...
insa din proprie experienta ,initial aceasta prietenie nu-tiva face bine,las-o mai moale!!!repet done that si e ok
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:15
ups nu m-am uitat din ce data e acest topic

sigur a rezolvat ea
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:16
De la: xandra95, la data 2009-09-15 23:36:03
De la: josephine_27, la data 2009-05-23 00:32:45si daca trebuie sa va vedeti zilnic... non stop... ?!

am scris in bara de google "ne-am despartit" ca pe o concluzie a unei relatii frumoase. si am ajuns aici si am vazut ca s-au despartit si altii. nu cred in prietenie dupa o relatie, poate doar daca oamenii se despart de comun acord si au prieteni extrem de comuni. am iubit f mult un baiat acum vreo 4 ani si suntem prieteni extrem de buni si in ziua de azi. pt ca avem acelasi grup de prieteni, pe care il consider deja fam mea. deci exista prietenie dupa. recunosc ca desi aveam adesea iubit si el iubita, tot nu ne abtineam de la comentarii pe care numai noi le percepeam si bla bla. dar e ok, pt ca stim ca nu ne mai iubim si ne vedem de ale noastre.
mai grav e ca de curand m-am despartit de omul cu care imi imparteam secundele din viata de ceva timp. omul care tot de curand mi-a devenit si coleg de ... birou. adica inevitabil ne vedem 8 ore pe zi 5 zile pe sapt. imi este cel mai bun prieten si este exact genul de relatie pe care mi-o doream. as fi vrut sa ii fiu alaturi la bine si la rau, dar el nu ma vrea la rau. zice ca e cel mai bine pentru mine. stiu in adancul sufletului ca are dreptate, dar imi este greu sa ma gandesc ca nu mai este iubitul meu. ne comportam exact la fel, nimic nu este schimbat, poate doar ca vbim mult mai rar la telefon. dar in rest, este exact aceeasi marie, cu alta palarie... nu vreau sa ii fiu doar prietena si nu vreau sa ii fiu doar colega. m-am indragostit de omul asta din primele 4 secunde si nu il cunosc altfel decat ca pe iubitul meu. e o relatie pt care am muncit, am pus suflet si pe care o indragesc tare mult... nu ne-am certat niciodata, nu ne-am injurat si nu ne-am inselat. nu am motive sa il urasc. el trece printr-o perioada nefasta si insista ca vrea sa fie singur. pentru ca prob respective ar afecta-o enorm si pe femeia de langa el. dar eu sunt dispusa sa ii fiu alaturi... i-am explicat. nu intelege. nu a spus nimanui ca nu mai suntem impreuna, pana si prietenilor lui tot eu le-am spus atunci cand ne invitau sa facem diverse;... imi e greu sa il vad zilnic si sa comunic cu el non stop gandindu-ma ca se poate sa nu mai fie cale de intoarcere... nu astept sfaturi... e greu si sa le dai si inteleg... este iubitul meu, prietenul meu si colegul meu... am suferit ca un caine doua zile si el a stiut si a zis ca ii pare rau dar ca totul e spre binele meu. de cateva zile nu mai sufar decat in sufletul meu, il iubesc si vad in ochii lui ca si el simte multe lucruri pt mine si ca ii e greu. dar... O Doamne ce greu e cateodata....




si eu m-am despartit la fel..insa eu am fost ceva mai impulsiva ,am venit cu ideea si la fel desi nu ne certasem vreodata,ne impacam de minune ..a fost de acord,si acum nu mai este cale de intoarcere ...


la tine e mai greu ca trebuie si sa-l vezi...stai strong!!!!
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:22
este exact la fel, ma suna tot timpul se intereseaza mereu ce fac "ca un bun prieten ce imi este",......nu mai inteleg nimic
xandra95
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:35
pai cine sa-i inteleaga? si noi lucram la aceasi companie,dar nu suntem in aceeasi locatie...si eu primesc msj pe tel meu si la munca cu tot felul de pretexte si ca ce bine imi sta ca m-a vazut,si ce am mai facut ...
cine sa-i mai inteleaga?
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:43
no,mai,fetelor..lasati-o mai moale ca-i tarziu...
mitura
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:46
bine mitura..dar nu stii ca niciodata nu exista ora potrivita pt lamentari?
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:49
intocmai...de ce sa ne impotrivim atunci??
mitura
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:51
pai eu's mai trecuta sa zic asa...in schimb fetei se cunoaste ca i s-a intamplat de curand si alin si eu un suflet ranit ,,,ce vrei
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 00:55
as vrea si eu sa nu fim in aceiasi locatie dar....intamplarea face ca tocmai la mine in birou are mereu cate ceva de facut, iar daca are putin timp mai servim si o cafea........dar bineinteles ca prieteni, subietul"noi" este tabu, nu mai exista ....., nu vrea sa vb despre asta deloc
xandra95
Postat pe 16 Septembrie 2009 01:02
hap v-am
somnik
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 01:02
De la: xandra95, la data 2009-09-16 01:02:17as vrea si eu sa nu fim in aceiasi locatie dar....intamplarea face ca tocmai la mine in birou are mereu cate ceva de facut, iar daca are putin timp mai servim si o cafea........dar bineinteles ca prieteni, subietul"noi" este tabu, nu mai exista ....., nu vrea sa vb despre asta deloc



ha eu asa scap de el...cand vrea sa ma tina mult de vorba ii zic da' ti-e dor de mine? si gata
nu, stai linistita nu are rost...si o sa-ti treca
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 01:04
De la: krsu_chriss, la data 2009-01-21 12:07:07
De la: wdy, la data 2009-01-21 12:03:33cum zici tu,eu am revazut pe cineva dupa 15 ani si parca m-am intors in timp,intelegi ce-ti spun
iteleg ce spui dar eu nu simt lucrul asta........ba chiar acum imi este ca un frate


probabil pt ca nu te ai culcat cu el!
morticia_adams
Postat pe 16 Septembrie 2009 01:10
De la: morticia_adams, la data 2009-09-16 01:10:21
De la: krsu_chriss, la data 2009-01-21 12:07:07
De la: wdy, la data 2009-01-21 12:03:33cum zici tu,eu am revazut pe cineva dupa 15 ani si parca m-am intors in timp,intelegi ce-ti spun
iteleg ce spui dar eu nu simt lucrul asta........ba chiar acum imi este ca un frate


probabil pt ca nu te ai culcat cu el!


funny raspuns ,dar si eu am luat plasa...msj asta e de mult nu are cine sa-l mai vada...cineva din greseala a redeschis practic topicul si uite asa eu si mitura am venit si acum si tu
ionelaela
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:27
De la: Dellyce13, la data 2008-09-15 12:49:27De cateva zile ne-am despartit ...zice ca nu mai merge,s-a consumat tot ce era frumos...i-am spus ca poate trecem printr-o criza de monotonie,sa n se grabeasca, putem sa ne salvam relatia,dar nu vrea.I-am respectat decizia, nu l-am mai cautat,am vrut sa ii arat indiferenta Aseara m-a sunat sa ma intrebe de ce nu l-am mai cautat, se gandea la mine ,nu vrea sa fiu suparata pe el.Mi-a cerut sa ramanem prieteni. Nu ii pot intelege decizia lui, am avut moemente tensionate, familia lui nu ma accepta,am discutata,a spus ca asta nu afecteaza relatia noastra,sa stau linistita ..si iata ,dupa 2 saptamani imi cere sa ne despatim..il iubesc enorm de mult, nu il urasc dar ma doare ca vrea sa ramanem doar amici..nu stiu ce sa fac? Oare asa e mai bine pentru moment? sa il stiu cat de cat alaturi de mine? sa stiu ca e bine?



depinde in ce ralatie ati fost, daca ati fost intro relatie cu dragoste adevarata atunci nu cred ca e posibil, dar daca intro relatie simpla fara sentimente extraordinare atunci e posibil, si eu de ex. am o prietena cu care am fost ceva timp in urma,
ceva_normal
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:45
De la: Dellyce13, la data 2008-09-15 12:49:27De cateva zile ne-am despartit ...zice ca nu mai merge,s-a consumat tot ce era frumos...i-am spus ca poate trecem printr-o criza de monotonie,sa n se grabeasca, putem sa ne salvam relatia,dar nu vrea.I-am respectat decizia, nu l-am mai cautat,am vrut sa ii arat indiferenta Aseara m-a sunat sa ma intrebe de ce nu l-am mai cautat, se gandea la mine ,nu vrea sa fiu suparata pe el.Mi-a cerut sa ramanem prieteni. Nu ii pot intelege decizia lui, am avut moemente tensionate, familia lui nu ma accepta,am discutata,a spus ca asta nu afecteaza relatia noastra,sa stau linistita ..si iata ,dupa 2 saptamani imi cere sa ne despatim..il iubesc enorm de mult, nu il urasc dar ma doare ca vrea sa ramanem doar amici..nu stiu ce sa fac? Oare asa e mai bine pentru moment? sa il stiu cat de cat alaturi de mine? sa stiu ca e bine?



parerea mea...daca la cateva zile dupa ce v-ati despartit,iti spune ca vrea sa fiti amici..inseamna ca nu vrea nici sa nu mai existi deloc in viata lui..dar nici sa fi totul pentru el..(din motive numai de el stiute..probabil ca are pe altcineva ca asa reactioneaza oricine).ergo,dispari de tot din viata lui..si dupa cum spunea si dora..poate ai sa ramai surprinsa de ce va urma..daca te stie tot timpul la dispozitia lui cu siguranta ca nu mai are nici un interes..logic,nu? iar daca totusi inca simte ceva pentru tine..cu siguranta ca se va intoarce la tine.. daca nu se intoarce...oo doamne...ai sa gasesti altul care sa stie sa te aprecieze..si impreuna,cand o sa intervina monotonia,sa luptati impreuna sa salvati relatia..nu numai TU...
amondineeee
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:01
asa este ...
prin definitie barbatii sunt cuceritori,dar cand au ceva la dispozitie nu mai au ce cuceri....

e mania lor...si lor le place sa fie chinuiti,dar sa existe sentimente ca de nu....nothing left
ionelaela
Postat pe 17 Septembrie 2009 19:32
Buna tuturor..,nu cred ca o sa va surprinda dc va spun ca si eu traiesc acelasi lucru , l-am cunoscut la mine la birou , totul a inceput cu o invitatie la o cafea "lunga"....de aici totul a decurs normal ,am inceput sa ne vedem cat mai des, pana ce realtia noastra a devenit mult mai intima.....,dar...., la o perioada de timp totul s-a schimbat fara nici o explicatie , fara a avea curajul sa imi spuna ce se intampla, daca se intamplase ceva ..... ,a inceput sa sune cat mai rar, sa nu mai iesim delok, sa ma evite cat se poate iar daca se intampla sa ne intalnim la servici vorbim numai banalitati , nu acepta sa vb de relatia noastra deloc eu incercand sa deschid subiectul de mai multe ori ,singurul raspuns al lui a fost ca "el nu mi-a promis nimic", se comporta de parca nimic nu se intamplase intre noi......,in fine , am cautat sa nu il mai caut nici eu , sa il evit pe cat se poate, sa ma rezum strict la o relatie de servici cu el..., se pare ca asta i-a zdruncinat putin orgoliul de macho si a inceput sa ma caute iar, sa ma sune de 5 ori pe zi si noapte numai ca discutiile noastre se rezuma numai la intrebari de genul "ce faci?", "cum ti-ai petrecut ziua?" , nimic altceva ,e foarte interesat de ce fac , cu cine ma intalnesc , dc se poate sa ii fac un rezumat zilnic ar fi minunat, iar daca incerc sa discut despre noi cauta sa termine conversatia.Am inteles ca nu mai vrea sa fim impreuna , am inteles ca probabil vrea sa ramanem doar prieteni dar comportamentul lui e pe departe de a fi doar un simplu prieten , nu il inteleg ce vrea defapt?.....poate ma faceti voi sa inteleg ....












xandra95
Postat pe 4 Octombrie 2009 22:06
simplu ..imatur !!!nu e o noutate cand vorbim despre barbatii
le e frica sa-si deschida sufletul asa cum o facem noi...pt ei asta e ciudat..inarmeaza-te cu rabdare si autostapanire daca vrei sa se intoarca el singur,daca intradevar tot te mai cauta
ionelaela
Postat pe 6 Octombrie 2009 21:23
am ajuns sa cred k profu' meu de muzica avea dreptate cand spunea ca NU poti fii prieten cu o persoana dupa ce ati fost impreuna(chiar dadea un exemplu prin care zicea k daca se intalneste cu o fosta la ziua unul prieten comun ,spre exemplu, mai bine se scoala de la masa si pleaca )
iacinta
Postat pe 10 Octombrie 2009 19:09
si daca raman "prieteni" la un momendat se va ajunge tot de unde a inceput ..daca nu se duc sentimentele...mai rau e cu resentimentele
ionelaela
Postat pe 15 Octombrie 2009 00:04

Ba chiar SE POATE, dar nu imediat dupa despartire. Nu este usor, dar se poate.

Un exemplu clar este relatia de acum cu cel care va fi intotdeauna „dragostea vietii mele“.

S-a terminat din cauza unei „prietene“ care l-a convins ca il insel. Prostia lui ca a fost prea orgolios sa stea de vorba cu mine atunci. Cert e ca dupa multi ani ne-am reintalnit intamplator si am ajuns sa discutam vrute si nevrute si chiar am ajuns prieteni foarte apropiati. Am ajuns sa si vorbim despre motivele despartirii noastre si ne-am dat seama cat de copii am fost.

Sentimentele dintre noi NU au disparut si cu siguranta NU vor disparea niciodata. O stim amandoi. Ne-am reintalnit insa mult prea tarziu pentru a relua o relatie amoroasa. Eu sunt casatorita cu un barbat pe care il iubesc, asteptam un copil, iar el urmeaza sa se casatoreasca cu cea mai de treaba fata pe care am intalnit-o in viata mea. Ma bucur din tot sufletul ca a intalnit o astfel de persoana.

Probabil dragostea pentru el trece de egoismul de a-l vrea langa mine, cu orice pret. Ma bucur pentru fericirea lui.

Acum suntem prieteni foarte, foarte buni si ii ajut cu nunta cu tot ce pot. Imi cer amandoi sfaturi despre multe aranjamente de nunta.

Eu si el suntem destul de maturi pentru a sti ca ne-am ratat sansa si trebuie sa apreciem sansele pe care ni le-a dat Dumnezeu, alaturi de persoanele care sunt acum langa noi.

Depinde de maturitatea fiecaruia si de conceptiile fiecaruia. Eu am considerat ca el este omul care ma cunoaste cel mai bine, chiar si dupa atatia ani si chiar daca a avut o perioada de „ratacire“. Uneori cred ca mai bine si decat sotul meu. Nu are rost sa stric o astfel de prietenie, pe care o consider mai importanta decat orice iubire care la un moment dat se poate stinge.

Scuze ca am scris atat de mult, insa am vrut doar sa demonstrez, ca indiferent de sentimente, daca exista maturitate, se poate ramane intr-o relatie de prietenie.
kudika196519
Postat pe 15 Iunie 2010 15:52
De la: kudika196519, la data 2010-06-15 15:52:41
Ba chiar SE POATE, dar nu imediat dupa despartire. Nu este usor, dar se poate.

Un exemplu clar este relatia de acum cu cel care va fi intotdeauna „dragostea vietii mele“.

S-a terminat din cauza unei „prietene“ care l-a convins ca il insel. Prostia lui ca a fost prea orgolios sa stea de vorba cu mine atunci. Cert e ca dupa multi ani ne-am reintalnit intamplator si am ajuns sa discutam vrute si nevrute si chiar am ajuns prieteni foarte apropiati. Am ajuns sa si vorbim despre motivele despartirii noastre si ne-am dat seama cat de copii am fost.

Sentimentele dintre noi NU au disparut si cu siguranta NU vor disparea niciodata. O stim amandoi. Ne-am reintalnit insa mult prea tarziu pentru a relua o relatie amoroasa. Eu sunt casatorita cu un barbat pe care il iubesc, asteptam un copil, iar el urmeaza sa se casatoreasca cu cea mai de treaba fata pe care am intalnit-o in viata mea. Ma bucur din tot sufletul ca a intalnit o astfel de persoana.

Probabil dragostea pentru el trece de egoismul de a-l vrea langa mine, cu orice pret. Ma bucur pentru fericirea lui.

Acum suntem prieteni foarte, foarte buni si ii ajut cu nunta cu tot ce pot. Imi cer amandoi sfaturi despre multe aranjamente de nunta.

Eu si el suntem destul de maturi pentru a sti ca ne-am ratat sansa si trebuie sa apreciem sansele pe care ni le-a dat Dumnezeu, alaturi de persoanele care sunt acum langa noi.

Depinde de maturitatea fiecaruia si de conceptiile fiecaruia. Eu am considerat ca el este omul care ma cunoaste cel mai bine, chiar si dupa atatia ani si chiar daca a avut o perioada de „ratacire“. Uneori cred ca mai bine si decat sotul meu. Nu are rost sa stric o astfel de prietenie, pe care o consider mai importanta decat orice iubire care la un moment dat se poate stinge.

Scuze ca am scris atat de mult, insa am vrut doar sa demonstrez, ca indiferent de sentimente, daca exista maturitate, se poate ramane intr-o relatie de prietenie.


stii ce e tare...ca asa mi s-a intamplat si mie...ne-am despartit....nu am vb 2 ani ,pana cu 2 sapt inainte de Paste...ne-am vazut la o cafea...am vb ca 2 oameni maturi si am decis sa o luam de la capat...ce zici de asta???!!!
alina_constantin88
Postat pe 15 Iunie 2010 16:01
da, se poate si e trist pt cei in cauza
kudika196158
Postat pe 15 Iunie 2010 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prieteni...comunicare...niciodata destui...niciodata destula 28 De la: ___965___1100___1100_____9786_ 30 Iunie 2010 22:33
barbatul adevarat 34 De la: felixcat 8 Decembrie 2009 00:48
relatii extraconjugale 40 De la: kudika026577 1 Octombrie 2009 21:17
Nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac... 33 De la: valy90 26 Octombrie 2010 21:28
Discutii cu soacra 37 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:22