Setari Cookie-uri

nebunie sau .....?!

Banuiesc ca multi imi vor sari in cap citind ce am scris. Sunt pregatita chiar si pentru asta, poate merit.
Sunt casatorita de multi ani cu un barbat foarte ok. Avem copii, casa , masa cam tot ce ne dorim.
Insa eu sunt prinsa intr-o relatie extraconjugala din care nu prea vreau sa ies. Bineinteles sotul meu nu stie nimic. Ii iubesc pe fiecare din ei insa altfel. e rietenul meu il iubesc fiindca stie sa ma iubeasca, sa ma alinte, in prezenta lui ma simt femeie. Pe sotul meu il iubesc pentru ca stie sa fie un tata foarte bun, pentru ca a fost primul barbat din viata mea insa a uitat ca eu sunt si femeie nu numai mama si nevasta.
Stiu, suna oribil, groaznic, imoral. Insa nu gasesc in mine puterea de a renunta la nici unul din ei.
A mai fost cineva intr-o astfel de situatie?
Va rog , pietrele cu care veti da in mine sa fie mai mititele daca se poate.

Postat pe 17 Septembrie 2008 15:30
Eu ma abtin de la a da cu pietre dar am o intrebare : daca sotul tau a uitat ca esti femeie tu ai facut ceva in privinta asta sau nu ?
iris_4_ever
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:33
Desigur draga mea, chiar foarte mult. Dar de fiecare data el zambeste, ma ia in brate si imi spune ca nu mai avem 20 de ani. Avem o viata sexuala ok insa fara sare si piper daca intelegi. Am plans, m-am chinuit singura incercand sa gasesc solutii.

Postat pe 17 Septembrie 2008 15:45
sunt o persoana care din pacate sunt in situatia sotului tau,citeste tot ce sa scris la topicul ,,de la un sot inselat,, si poate iti dai seama ce faci.
din pacate vad ca la familia ta nu te gandesti,ce ii vei spune sotului tau cand va afla,pentru ca minciuna are picioare scurte si va afla,ce explicatie ii vei da?ce se va alege de casnicia ta?de copilul tau?
de ce sunt femeile asa egoiste,si se gandesc sa le fie doar lor bine?
cu sotul tau ai incercat sa vorbesti sa comunici?
de ce ai ales sa il tradezi?
ce frumos ii spui ,,relatie extraconjugala,, din pacate este tradare,minciuna...
chiar asa rau iti este in casnicia ta,unde va fi acest ,, prieten,, al tau cand sotul tau va afla,ce explicatie ii vei da?cum o sa motivezi faptul ca la-i inselat?ca nu a fost suficient cu tine?
,, sare si piper,, spui dar din pacate se va alege praful de casnicia ta.
nu te gandesti ca sotul tau are incredere in tine,cum se va simti cand va afla?
te-ai gandit ce o sa faci cand o sa te trimita la ,,prietenul,, tau?
pentru ca asta se va intampla, iti va da papucii...
acest priten chiar este tot ce ti-ai dorit in viata?ia gandestete ca esti maritata cu el si stai zi de zi cu el,chiar crezi ca va fi totul roz.
pune-te in locul sotului tau pentru o clipa,ti-ar place?
imi pare rau pentru tine...

Postat pe 18 Septembrie 2008 10:53
Sa stii ca am citit tot ce s-a scris in acel topic inainte de a posta. Te inteleg perfect, m-am gandit mult la tot ce s-a scris. Insa lucrurile sunt putin deformate. Tu chiar crezi ca nu ai avut nici o vina?
Stii ce inseamna o casnicie? Din punctul meu de vedere e un parteneriat in care ambii soti isi asuma responsabilitati. Stii ce inseamna sa stai singura toata ziua? Sa cresti copii, sa faci gospodarie, sa mergi la serviciu si la atat sa se rezume toata viata ta?
Priveste lucrurile si din perspectiva aceasta. Eu nu am analizat casnicia ta si nici relatia cu sotia ta.
In alta ordine de idei (si cine nu e de acord cu mine sa spuna) viata sexuala are o mare importanta. Da, am nevoie de sare si piper, am nevoie de iubire, am nevoie sa fiu FEMEIE.
Prietenul meu e prietenul meu acum. Nu mi-am facut nici o speranta pentru viitor, nu stiu ce va fi sau cum va fi.
Iar in situatia asta s-au gasit nenumarati barbati insa ei sunt privilegiati, pentru ei e voie. Dar noi? Suntem imorale daca facem asta, nu?

Postat pe 18 Septembrie 2008 14:56
De la: madamb, la data 2008-09-18 14:56:20 Insa lucrurile sunt putin deformate. Tu chiar crezi ca nu ai avut nici o vina?
Stii ce inseamna o casnicie? Din punctul meu de vedere e un parteneriat in care ambii soti isi asuma responsabilitati.
In alta ordine de idei (si cine nu e de acord cu mine sa spuna) viata sexuala are o mare importanta. Da, am nevoie de sare si piper, am nevoie de iubire, am nevoie sa fiu FEMEIE.





perfect adevarat.. si barbatii care UITA asta sau nu-si dau silinta sa-si asculte sotiile.. sa nu se mire cand sunt inselati sai chiar parasiti.

Postat pe 18 Septembrie 2008 15:11
madamb, cred ca te inteleg...spre deosebire de tine nu sunt casatorita, dar unoeri prietenul meu uita ca eu as putea face si altceva in afara de mancare, curat si facultate (pe atunci eram studenta)...pana cand a inceput sa-mi placa de un alt tip...din fericire nu l-am inselat pe prietenul meu, dar i-am spus clar si raspicat ca daca mai continua asa, sa nu se mire ca il parasesc sau insel...si a functionat...s-a schimbat, a incercat sa inteleaga...poate ar fi timpul sa vb cu sotul tau, sa-i spui ce simti, ca vrei iubire nu doar munci casnice...ca esti si femeie...mult succes!

Postat pe 18 Septembrie 2008 15:21
Tot ce imi doresc e sa am iar viata linistita de dinainte. Imi tot spun de mii de ori ca nu e bine ce fac. In sufletul meu e mereu furtuna. Sunt rupta in doua. Sper sa reusesc sa ma redresez. Desi e cumplit de greu. Va multumesc din suflet fetelor, chiar nu ma asteptam la mesaje favorabile. Multumesc si celor care ma critica. Uneori critica e constructiva.

Postat pe 18 Septembrie 2008 20:57

eu sper ca ai sa-ti revii cu bine din aceasta perioada...si stiu ca uneori ratiunea asculta de inima...mult succes!

Postat pe 20 Septembrie 2008 10:53
Ce pot sã zic e cã vã scapã ceva, cred cã nu staþi bine la capitolul comunicare cu soþul...iar celãlalt nu este decât un simplu "medicament"care a provocat ºi dependenþã(îl iubiþi...)."Ce nu am acasã,gãsesc în comerþ". Nu rãmâne decât sã vã clarificaþi gândurile ºi sã faceþi alegerea potrivitã pentru viitorul dvs. ºi al copiilor.

Postat pe 21 Septembrie 2008 05:03
Iti admir curajul de a pune pe tava aceasta problema. Nu te judec deloc, insa imi permit sa iti dau un mic sfat. Esti intr-o mare dilema , insa hai sa judecam un pic la rece. Sotul tau este un tata minunat si a uitat ca tu esti si femeie, oare de ce? Te rog sa gasesti singura acest raspuns.
Alt raspuns la care ar trebui sa te gandesti , ar fi ca urmare a acestei intrebari: \" Daca ai divorta si te-ai casatori cu prietenul tau, acesta din urma cum te-ar privi dupa ce ati convietui impreuna zi de zi , ceas de ceas, dupa ce veti intampina probleme cu creditele din banca, dupa ce ve-ti intampina probleme cu micile treburi gospodaresti si etc.
Nu tin cu sotul tau, nu stiu ce defecte sau calitati are insa sunt sigura ca cel cu care ai relatia extraconjugala ii convine de minune situatia , are langa el o femeie pe care nu trebuie sa o ceara in casatorie , fatza de care nu are nici-o obligatie, si cu care se simte chiar bine, in permanenta el va fi proaspat pentru ca nu este implicat in probleme tale cotidine, probabil le asculta si iti da impresia ca ii pasa, insa nu ii pasa deloc, dar ca sa te simti tu bine , ar face orice, insa nu cred ca aceste lucruri sunt dovezi de iubire nemarginita.
Nu te cert crede-ma , doar iti spun sa fi un pic atenta, in cazul tau reuzama-te doar la sex nu si la iubire , atata timp cat mai vrei sa mai stai casatorita.


rimina
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:24
Pt rimina

E drept ce spui tu. Nu imi fac vreo speranta in legatura cu prietenul meu, probabil am mai spus. E bine atat cat e si cand e. Nu pot sa spun ca il iubesc, as minti si nu e drept. E o legatura mai mult fizica ca sa spun asa. Daca acum un an cineva mi-ar fi spus ca voi ajunge aici i-as fi spus ca e nebun. Si uite-ma!!!!
Ma arunc cu disperare in mocirla.
Multumesc pentru parerea ta sincera.

Postat pe 22 Septembrie 2008 15:32
madab?de ce nu incerci o cale de comunicare cu sotul tau?sint convinsa ca nu ai incercat totul iar femeia are rolul primordial intr-o relatie.amantul pentru tine e ceva nou,e fructul interzis care iti da senzatii! daca sotul tau ar fi gasit mingiierea in alta persoana tu oare ce ai fi simtit?poti pierde totul ,inclusiv dragostea copiilor!toti avem probleme in cuplu dar fiecare trebuie sa incerce sa remedieze problemele de orice fel!discuta liber cu omul de linga tine si o sa vezi ca gasesti rezolvarea problemelor!o secunda de neatentie in relatia extraconjugala te poate costa mult si fi sigura ca amantul fa fugii de probleme ca dracul de tamiie! si eu am simtit uneori ca lipseste sarea si piperul dar am tras cu dintii ca cel de linga mine sa inteleaga si a inteles!nici o clipa nu am gindit sa insel!oricum sa nu crezi ca iti tin morala dar te rog deschide ochii si vezi mai departe de trairile trupesti!
kudika1993
Postat pe 22 Septembrie 2008 15:45
pe sotul tau il mai iubesti?daca raspunsul tau va fi nu,eu zic ca nu merita sa-ti mai pierzi timpul cu el doar pt ca e un tata bun...am auzit multe cazuri in care femeile au amanti pt ca nu isi mai iubesc sotul dar nu inteleg de ce e atat de greu sa sa hotarasti daca zici ca nu il mai iubesti...
sa-ti dau exemplul meu...eu imi iubesc f mult sotul si el pe mine...pana aici e ok...daca eu maine il insel o sa o fac de curioasa,de nebuna sau mai stiu eu de ce,dar daca il mai iubesc atunci regret ce am facut (sau nu) dar o sa incerc sa-mi vad mai departe de viata mea cu el.In caz ca nu il mai iubesc deloc si stau cu el doar pt copii (cazul tau) sau pt ca imi face cartofi parajiti...atunci nu vad sensul de ce nu as fi cu celalalt pe care il iubesc de nu mai pot...asa ca hotaraste-te ce vrei pt ca ma gandesc ca si pt tine e aiurea starea asta de incertitudine sentimentala.Oricum daca nu aveai copii era altceva dar asa eu zic ca ar trebui sa-ti revii pt ca totusi nu mai ai 20 de ani sa te tii de aventuri...si oricum daca ai fi impreuna cu amantul in jumate de an ar trece tot farmecul sexului clandestin...pt ca nu mai e farmecul ca faci ceva interzis...cand o sa il ai la orice ora o sa ajungi sa te gandesti ce face sotul,oare cum o duce...oare are alta femeie...etc...ai ar fi pacat sa iti pierzi casnicia si sa iti faci copii sa sufere pt o placere de moment...pe care o poti avea oricand cu sotul tau daca stii cum sa comunici cu el,intr-o relatie comunicarea este cea mai importanta,si daca ai sa vezi ca dupa ce o sa-ti dai silinta sa iti refaci relatia nici nu o sa te mai gandesti la amant
sper sa nu ti se para ca am fost dura cu tine,ti-am spus doar realitatea!
bafta!

Postat pe 22 Septembrie 2008 15:49
larisa trebuie sa intelegi ca alaturi de sot are siguranta pe care in veci nu o sa o dea amantul iar alaturi de celalalt are aventura!citi dintre noi gindim oare ca de dragul aventurii ne putem distruge viata?marea majoritate a femeilor se complac asa deoarece le place!considera ca traiesc intens!

Postat pe 22 Septembrie 2008 15:56
exista o vorba pur romaneasca...nu poti fi si cu P**a in fund si cu sufletul in rai....
nu poti sa le ai pe toate o data...si aventura,si sex nebun cu amantul si siguranta sotului si multe altele...oricum intr-o zi o sa afle sotul daca mai continua cu amantul,pt ca femeile indragostite de altul in timp ce au deja o relatie sunt cu capul in nori si pot face oricand o greseala...
doar daca sotul ei nepasator si are si el o amanta...atunci nu o sa se oboseasca sa vada daca are amant sau nu...

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:03
nu sunt de acord cu tine themis la faza ca majoritatea nu se gandesc cand au o aventura ca isi pot distruge viata,cum mama naibii sa nu gandesti cand ai aproape 40 de ani si copii?
eu la 26 as avea o scuza daca maine imi insel sotul...nu am copii...nu as face pe nimeni sa sufere din cauza mea ca eu am apetitul sexual debordant si nu pot sta locului,asa ca ok pana la o anumita varsta se accepta unele greseli din astea,dar cand ajungi la o varsta matura si ai si responsabilitati,nu mai poti sa-ti pierzi capul asa usor...
eu nu o judec pe femeia asta,oricui i se poate intampla o chestie de genul,dar eu zic ca te poti abtine de la asa ceva daca nu vrei sa-ti distrugi viata...

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:08
larisa cunosc o sumedenie de femei care se invirt in jurul virstei de 40 de ani si au pierdut tot!linistea,copii,sotul,casa,banii si masina!marea majoritate daca le intrebi de ce inseala nici ele nu stiu!unele din plictiseala ,altele pentru apetit!nu stiu ce sa zic dar eu am destui ani de casnicie si relatia mea este ca la inceput!deoarece o intretin!spunea cineva mai sus o chestie de genul asta!acum tentatii sint mereu dar de multe ori tot ce ai acasa este mai bun!

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:14
bravo themis! asa da!
pai normal ca daca iti intretii relatia nu are cum sa devina monotona...eu sunt de acord ca dupa 10 ani nu mai ai cum sa simti fluturasii de la inceput dar asta se intampla oricum si cu oricine ai fi,asa ca atunic ce faci??inseli tot timpul??
nu imi vine sa cred ce ai scris unele femei au pierdut case,masini tot??? pentru o p**a????OMG!!!

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:18
prietena mea cea mai buna dupa zece ani de relatie extraconjugala a fost trimisa de catre sot la amant!ala a fugit ca dracul de ea cind a auzit de scandal!copii bineinteles ca nu vor sa o mai vada in viata lor!avea casa pe primaverii in Bucuresti!avea masina decapotabila(dar erau ale sotului cu banii dinaintea casatoriei)ea a ramas in fundul gol si acum munceste in Italia la o baba deoarece nici parintii ei nu vor sa mai auda de ea!si mai sint destule!si din pacate toate maritate!

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:23
si inca ceva!te asigur ca dupa zece ani vor fi fluturasi mai intensi ca la inceput si o dragoste mai matura!dar trebuie sa pretuiesti ce ai!dragostea este ca o floare !daca nu o uzi la radacina se ofileste!

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:26
iuiiiii saraca!! ce a muscat-o!!rau de tot...
ai vazut?unde nu e cap e vai de picioare...
eu nu zic ca sunt o sfanta si ca nu o sa insel niciodata(nu poti stii ce-ti rezerva viata) ,dar de la o simpla partida de sex oricat de nebun ar fi sa ajung sa imi pierd capul in asa hal,sa-mi las copii,Doamne apara-ma de asa ceva!!

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:29
am uitat sa zic ca asa se intampla tot timpul...amantului ii place doar cand te intalnesti cu el,iti zice ca te iubeste de nu mai poate respira fara tine si cand ii zici ca a aflat sotul...upss ...stii mai bine o lasam balta...

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:31
totul depinde de tine!daca iubesti cu adevarat nu inseli!dar daca nu mai iubesti atunci pleaca si construieste altceva!de ce sa inselam cind exista divort?de ce sa furi clipe cind poti avea totul?de ce sa nu te gindesti ca si ala de linga tine e un suflet ce merita sa fie iubit de altcineva daca tu nu poti sa-i oferi dragoste?

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:33
normal,si eu am acelasi principiu,dar ziceam ca nu poti stii niciodata,stii vorba aia "never say never"
dar nu o sa fiu niciodata de acord cu femeile care isi pierd capul si lasa tot pt un barbat de nimic care la randul lor o sa le lase cand o sa le fie lumea mai draga...

Postat pe 22 Septembrie 2008 16:46
barbatii care inseala sunt mai cerebrali...........rar vezi un barb care isi lasa casa pt amanta...........pe cand femeia o face fara sa gandeasca...........comunicarea e baza unei relatii..........mai ales sa fii casat 10-- 15 ani.........ok ai chef de un sex nebun fa-o .....dar nu gata daca ma simt bn cu el in pat ma si despart de sot............ca doar o viata avem si trebuie traita..............trebuie sa ne gandim si la copii......ei sufera cel mai mult din toata povestea..............dar daca iubire nu mai exista sau are un sot betiv,violent..................merita facut pasul............sau daca inseala si el..........

Postat pe 23 Septembrie 2008 14:04
Pentru Larisa82 si Themis2008

Cred ca nu ati inteles foarte bine despre ce e vorba. Eu nu doresc sa ma despart de sotul meu si nici sa imi abandonez copiii. Nu am innebunit si nici nu mi-am pierdut uzul ratiunii. Am cerut doar sfaturi pentru ca am intrat intr-un blocaj. Ceea ce imi doresc eu este ca sotul meu, si subliniez, sa se uite la mine ca la o femeie. Sa reaprind in sufletul lui pasiunea. Relatia aceasta extraconjugala pe care o am (daca pot sa o numesc asa avand in vedere ca am facut sex efectiv cu el doar de doua ori) nu e ceea ce imi doresc. Stiu ca pare absurd ce spun eu aici. Si sa stiti cu certitudine ca o femeie doreste sa fie iubita si la 100 de ani. Am vazut ca nici una dintre voi nu a trecut de 30 de ani. E normal sa spuneti de o alta care se apropie de 40 "ce fluturi in stomac mai vrea babaciunea asta". Mai discutam aceste aspecte peste vreo 10 -12 ani.
Imi ador copiii, sunt o mama buna, toata gospodaria e pe umerii mei. Nu ma plang, imi place, o fac din suflet dar la fel de mult imi place sa ma ingrijesc, sa ma imbrac elegant, sa ies in oras. Si da, imi place sa iubesc, e o crima?
Va doresc din suflet sa ramaneti la fel de optimiste ca acum toata viata voastra si va doresc ca sotii vostri sa va iubesca si sa va doreasca pentru vesnicie.

Postat pe 23 Septembrie 2008 15:25
daca tu chiar iti doresti sa reaprinzi pasiunea si sa iti refaci relatia cu sotul tau ai facut ceva pentru asta?

Postat pe 23 Septembrie 2008 17:57
madamb asi vrea sa te intreb: daca ai afla ca sotul tau te inseala cum ai reactiona?excludem varianta ca tu ai amant si pur si simplu tu afli ca te inseala....si ti-ar zice : te-am inselat deoarece tu nu imi poti oferi tot ceea ce vreau asa cum zici tu de sotul tau.....si mai am o intrebare: crezi ca daca ar fi sa te desparti de sotul tau(doar asa ca idee ma refer),peste o anumita perioada de timp amantul care probabil iti va deveni sot nu o sa se schimbe si el? crezi ca nu o sa-ti lipseasca si atunci ceva...parerea mea este ca in toate casniciile se intampla asa ...cu timpul se pierde ceva pe drum....te pup si sper ca totul sa fie bine pt tine.
di_cristina
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:15
De la: madamb, la data 2008-09-23 15:25:40Pentru Larisa82 si Themis2008

Cred ca nu ati inteles foarte bine despre ce e vorba. Eu nu doresc sa ma despart de sotul meu si nici sa imi abandonez copiii. Nu am innebunit si nici nu mi-am pierdut uzul ratiunii. Am cerut doar sfaturi pentru ca am intrat intr-un blocaj. Ceea ce imi doresc eu este ca sotul meu, si subliniez, sa se uite la mine ca la o femeie. Sa reaprind in sufletul lui pasiunea. Relatia aceasta extraconjugala pe care o am (daca pot sa o numesc asa avand in vedere ca am facut sex efectiv cu el doar de doua ori) nu e ceea ce imi doresc. Stiu ca pare absurd ce spun eu aici. Si sa stiti cu certitudine ca o femeie doreste sa fie iubita si la 100 de ani. Am vazut ca nici una dintre voi nu a trecut de 30 de ani. E normal sa spuneti de o alta care se apropie de 40 "ce fluturi in stomac mai vrea babaciunea asta". Mai discutam aceste aspecte peste vreo 10 -12 ani.
Imi ador copiii, sunt o mama buna, toata gospodaria e pe umerii mei. Nu ma plang, imi place, o fac din suflet dar la fel de mult imi place sa ma ingrijesc, sa ma imbrac elegant, sa ies in oras. Si da, imi place sa iubesc, e o crima?
Va doresc din suflet sa ramaneti la fel de optimiste ca acum toata viata voastra si va doresc ca sotii vostri sa va iubesca si sa va doreasca pentru vesnicie. iubita,stiu ca nu am virsta ta dar am zece ani de casnicie si doi copii!nu a fost mereu soare nici la noi dar datorita mie a rasarit din nou!eu daca am impresia ca sotul meu are alte prioritati comunic cu el,discut despre ce doresc sa fie relatia noastra!o casatorie este si la bine dar si la greu!toate femeile am avut momente de slabiciune ,dar de ce sa cautam ceva in alta parte cind acel ceva este atit de aproape de noi? poti reaprinde pasiunea daca tu doresti din tot sufletul(mori cu el de git pina intelege ce vrei)! am inteles faptul ca nu vrei sa divortezi dar nu te gindesti ca poate sa te prinda?copii atunci se vor intoarce si ei impotriva ta si nu va fi cale de intoarcere!

Postat pe 29 Septembrie 2008 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne-am certat si am plecat 3 De la: adytza_adytza 20 August 2011 05:42
portretul barbatului anului 2009- somer, infidel si irascibil 35 De la: monaq 10 Octombrie 2009 20:15
Inselata, tradata , jignita si umilita 92 De la: curcubeu0 23 Mai 2011 20:02
Dupa 4 ani,face un copil cu alta 141 De la: kudika_963045 18 Iunie 2014 13:44
Fundawear 79 De la: life_coaching 1 Mai 2013 17:51