Setari Cookie-uri

care credeti ca este varsta propice pentru a deveni mama????

pt.sweetpink-te asteptam cu placere,clubul mamicilor e deschis non-stop!
otto_otto2000
Postat pe 8 Octombrie 2008 23:28
Eu cred ca trebuie sa devii mama atunci cand simti ca esti pregatita, cand ai un partener de incredere,la fel de dornic sa fie parinte, si o situatie fin cel putin stabila ca sa nu ajungi sa-ti chinui copilu`...mie sincer mi`ar fi placut sa "ma apuc" de bebe dar am o fac de terminat si apoi mai e drum lung pana voi ajunge sa am o sit fin in regula pt a-l creste:)
Cherry_bob
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:47
De la: otto_otto2000, la data 2008-10-08 23:28:08pt.sweetpink-te asteptam cu placere,clubul mamicilor e deschis non-stop!

Unde e acest club al mamicilor?
sweetpink
Postat pe 9 Octombrie 2008 18:35
am gasit un motiv super strong, unul in plus, sa maresc familia: soacra-mii nu ii plac copiii.........

Postat pe 9 Octombrie 2008 20:33
Se spune k varsta propice pt a deveni mama, dpvd fiziologic, este intre 20-25 de ani. Teoretic, atunci corpul unei femei e pregatit calitativ pt un bebe. Cica e tanar, e sanatos, e dezvoltat suficient. Personal, imi doresc copii pana la 30 de ani. Este adevarat k majoritatea spunem k nu suntem pregatite material, k mai asteptam,..cruda viata..dar dak ma gandesc bine, niciodata nu voi fi pregatita material si n.am nici o garantie k voi avea o situatie materiala f buna. Asteptand la nesfarsit, simt k fug dupa 2 iepuri si nu prind nici unul (nici materialul, nici copilul). Toate la timpul lor trebuie facute, timpul nu asteapta pana fac yo traista cu bani.
smileforme_isa
Postat pe 10 Octombrie 2008 17:46
De la: sweetpink, la data 2008-10-09 18:35:33
De la: otto_otto2000, la data 2008-10-08 23:28:08pt.sweetpink-te asteptam cu placere,clubul mamicilor e deschis non-stop!

Unde e acest club al mamicilor?

Nu vorbeam la propriu ,clubul mamicilor e peste tot acolo unde intalnesti o mama cu copii.pup.
otto_otto2000
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:35
multumesc elena_k pt incurajare chiar imi da mai mult curaj sa merg mai departe alaturi de copilasul meu.te pupm dulce eu si baietelul meu,elena
LAURA_RAUL
Postat pe 11 Octombrie 2008 16:22
atunci cind ai posibilitatea sa-i oferi...tot ceea ce doresti pt tine

Postat pe 14 Octombrie 2008 17:46
ne gandim la copii si am vrea sa facem unul.. dar spunem mereu ca inca nu e momentul.... cum si cand simti intr`adevar ca e momentul de a avea un copil? sa nu imi spune`ti ca atunci cand esti realizata pe plan profesional si din punct de vedere financiar, ca asta dupa mine e egal cu zero... copii cresc oricum, cu sau fara bani.. important e sa fie inconjurati de dragostea familiei.
PiuPiu
Postat pe 17 Octombrie 2008 09:07
Acum cateva zile (5 mai exact) m-am intalnit cu un bun prieten din sibiu, este osteopat( foarte renumit) si era in vizita in orasul meu..
Am stat de vorba cateva ore si am atins si subiectul ,,bebe,,. I-am spus ca eu si sotul meu ne dorim deja f mult un copil si ca il ,,planificam,, pt anul viitor.

Mi-a pus o intrebare care m-a facut sa realizez ca poate niciodata nu mi-am pus corect aceasta problema, a copilului.. ,, Iti doresti un copil? E bine si frumos.. Dar iti doresti la fel de tare si sa fii mama? Intre a-ti dori un bebe si a-ti dori sa fii MAMA este o mare diferenta,,.
Ei bine.. mi-am dat seama ca are f multa dreptate.. imi doresc un bebe dar niciodata nu am stat sa ma gandesc EXACT ce implica acest lucru si ce inseamna sa fii mama in totalitate.
Bineinteles ca am reflectat asupra acestei chestiuni si dorinta mea de a avea un copil nu s-a diminuat deloc.. dar ma bucur mult ca cineva m-a ajutat si indrumat sa gandesc mai profund si sa vizualizez intregul ,,proces,, mult mai in detaliu.

Postat pe 17 Octombrie 2008 09:32
Pe patul de moarte sta intins un mos de 80 de ani, sot, tata, bunic, strabunic.

I se apropie sfarsitul si de jur imprejurul patului sta toata familia:sotia, toti copiii si toti nepotii si cativa stranepoti. Toti asteptau in liniste si deodata batranul se trezeste si spune:

-Trebuie sa va spun un secret mare! Aveam de toate:masini bune cu care cutreieram lumea, femei frumoase cu care ma simteam bine, foarte multi prieteni si un cont mare in banca.

Intr-o zi mi-a spus un prieten ca trebuie sa ma insor ca sa am o famile ca altfel nu o sa aibe cine sa-mi dea un pahar cu apa cand o sa fiu pe patul de moarte.

Ei si asa m-am insurat si viata mea s-a schimbat radical.In loc sa merg la discoteca cu femei care mai de care mai frumoase.Am stat acasa si m-am uitat la seriale cu sotia.

Masinile le-am folosit doar ca sa duc si sa aduc copiii de la scoala, sa merg la cumparaturi sau cel mult sa mergem in concediu.

Toti bani din banca s-au dus pe scolile voastre, pe hainele si placerile voastre.

Zilele frumoase si libertatea mea...le-a luat vantul!

Si acum cand stau intins si astept la moarte stiti ce e cel mai rau din toate ?

-Ce,dragul noastru tata? il intreaba cu totii curiosi.

-Nu mi-e sete!!!!!
serena1
Postat pe 17 Octombrie 2008 10:13
De la: oanna_81, la data 2008-10-17 09:32:22Acum cateva zile (5 mai exact) m-am intalnit cu un bun prieten din sibiu, este osteopat( foarte renumit) si era in vizita in orasul meu..
Am stat de vorba cateva ore si am atins si subiectul ,,bebe,,. I-am spus ca eu si sotul meu ne dorim deja f mult un copil si ca il ,,planificam,, pt anul viitor.

Mi-a pus o intrebare care m-a facut sa realizez ca poate niciodata nu mi-am pus corect aceasta problema, a copilului.. ,, Iti doresti un copil? E bine si frumos.. Dar iti doresti la fel de tare si sa fii mama? Intre a-ti dori un bebe si a-ti dori sa fii MAMA este o mare diferenta,,.
Ei bine.. mi-am dat seama ca are f multa dreptate.. imi doresc un bebe dar niciodata nu am stat sa ma gandesc EXACT ce implica acest lucru si ce inseamna sa fii mama in totalitate.
Bineinteles ca am reflectat asupra acestei chestiuni si dorinta mea de a avea un copil nu s-a diminuat deloc.. dar ma bucur mult ca cineva m-a ajutat si indrumat sa gandesc mai profund si sa vizualizez intregul ,,proces,, mult mai in detaliu.




ai dreptate oana,intradevar trebuie sa te simti pregatita din toate punctele de vedere pentru a fi mama,eu am simtul mater foarte bine dezvoltat si imi doresc foarte mult un bebe,dar sincer nu stiu daca as fi pregatita,cel putin acum nu..
eu oricum cred ca in momentul in care afli ca esti insarcinata te schimbi enorm si simtul matern este mult mai dezvoltat si abia astepti sa vina copilul pe lume si te rogi sa fie bine si sanatos,cred ca nici nu iti mai pui intrebarea daca esti pregatita sau nu...
am prietene care au nascut deja si le-am intrebat ce simti cand ai un copil,si mi-au raspuns ca este cel mai frumos sentiment din lume si ca intradevar pana nu au avut copilul nu stiau cu adevarat definitia iubirii supreme...eu sunt sigura ca este un sentiment incredibil acela de a fi mama si sper ca anul viitor sa simt si eu acest sentiment minunat pe pielea mea

Postat pe 17 Octombrie 2008 20:18
bafta scumpo!
cine stie, poate o sa ne povestim una alteia anul viitor.. doamne da!

Postat pe 18 Octombrie 2008 23:11
da!!! ar fi super

Postat pe 19 Octombrie 2008 03:09
cele care cred ca dupa 35 de ani este momentul potrivit sa faci un copil se inseala. oare stiu ca la o femeie dupa varsta de 35 de ani creste cu 70 pana la 80% riscul malformatiilor?... ei bine daca va asumati acest risc... eu zic sa faceti copii si la 50 de ani... eu zic ca varsta potrivita este undeva intre 25- maxim 30 de ani. o zi buna va doresc
ralukam1r
Postat pe 19 Octombrie 2008 10:22
De la: fridaycasual, la data 2008-09-27 16:56:49eu una ador copiii dar ma sperie ca naiba: mi se pare ca nu as sti ce sa fac, ce sa le dau si ce sa le zic incat sa fie totul ok, ireprosabil. una peste alta insa, mereu e loc de mai bine, asa incat, cu prea multe teoretizari, nu te mai reproduci deloc. dupa mine, daca ai conditiile minimale, dar esentiale (o relatie stabila, convingerea ca vrei sa te reproduci cu acel "EL" si nu ai indoieli legat de asta, ai job stabil si spatiu, in limita bunului simt, daca nu mai mult, da-i bice!

de regula casa se face dupa cat de mare e familia nu familia se numara dupa cat ne permite spatiu. asta intr-o lume normala, nu intr-una ca cea din ziua de azi, cand ajung cate unii la concluzia ca au "parvenit" suficient si toarna (iertata-mi fie exprimarea!!!) cate un scremut de copil care e mai rahitic sau mai prost crescut decat unu' crescut la tara, cu mamaliga si incaltat in cizme de cauciuc...
si care stie de stima si gratitudine, nu precum citadinul consumatorist si vesnic nemultumit...

Eu am nascut primul copil la 20 de ani jumate si pe al doilea la 22 de ani.Nu mi-am propus sa ii concep atunci dar mi-am dorit mereu 2 baieti si am avut norocul sa fie cum mi-am dorit eu.Nu fi ingrijorata ca nu ai sa stii ce sa faci sau ce sa le dai,ce sa le spui.In clipa in care vezi mogaldeata care te priveste in oki si ii rad okisorii cand il tii la piept vei sti ce sa faci.Si crede-ma nici spatiul nici banii nu m-au impiedicat sa le ofer tot ce au nevoie.Stau cu chirie si banii nu ma dau afara din casa dar asta nu ma impiedica sa am grija ca lor sa nu le lipseasca nimik si in acelasi timp am grija si de mine.E f important sa nu ne neglijam pe noi ptr ca micutii sa fie mandri de mamele lor.Sincera sa fiu ador complimentele baietilor mei si ne intelegem in primul rand ca prieteni apoi ca mama si fii.O perioada l-am crescut singura pe cel mare pana l-am intalnit pe tatal celui mic dar nu am regretat nici o secunda ca am ales sa fac 2 copii la 20 sau 22 de ani.Si apropo,inca nu sunt maritata,deci nu starea civila, spatiul sau banii sunt impedimente in conceperea unui copil.Astea sunt doar pretexte.
rose_blue
Postat pe 19 Octombrie 2008 10:56
la faza cu "turnatul unui copil rahitic" dupa ce ai facut o casa si o situatie buna cam ai dreptate.In general dupa varsta de 30 de ani cam greu sa mai speri la un copil sanatos si voinic.Din ce am citit si auzit,dupa aceasta varsta calitatea spermei scade si riscul de a da nastere unui copil cu probleme creste considerabil odata cu varsta.Eu chiar ma gandesc ca acum la 30 de ani nici n-as mai avea rabdarea necesara sa schimb scutece si sa pierd noptile incalzind biberoane.Deci daca la 20 de ani e prea devreme ptr a da nastere unui copil,la 30 e prea tarziu.
rose_blue
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:15
pai de la 30 d ani pana atunci termini tot ce tine d studi si pana atunci ai deja serviciu si poate asa ai mai mult timp d copil caci nu sunt grijile atat de mari ca si cnd ai fi fost la studi cu teama dac le mai term si d invatat ar fi fost greu cu un copil plangand mereu si etc ........eu asa cred si are si corpul timp sa se pregateasca pt acest lucru asta e parerea mea
hopless
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:26
Eu consider ca trebuie sa avem un copil, dupa ce treminam studiile, avem serviciu 25-27 ani.
stelagana
Postat pe 19 Octombrie 2008 13:08
chiar am discutat recent cu iubitul meu acest subiect si noua ni s-ar parea ok sa devenim parinti eu, in jurul varstei de 25 de ani, iar el pana-n 30.. o fi bine.. n-o fi bine.. vedem noi cum finalizam situatia
arina_rbk
Postat pe 19 Octombrie 2008 13:26
Varsta propice de a deveni mama?Cine stie sigur asta?Sunt fel si fel de pareri,dar cel mai bine stie fiecare femeie ce vrea sa-si intemeieze o familie din care sa faca parte si un copil( sau mai multi),nu numai sotul...

Postat pe 19 Octombrie 2008 15:45
Buna,
Parerea mea este ca in niciun caz nu lasa timpul sa treaca pe langa tine,fara a te bucura de caldura si zambetul copilului tau. Situatia financiara "stabila" cum o numesti tu,nu trebuie sa te transforme intr-un parinte batran ,care abia mai tine pasul cu copilul sau.
Asadar varsta ideala pt a deveni mamica este,dupa parerea mea,perioada cuprinsa intre 23-28 ani.

Cu drag,
Mihaela
moreea_blu
Postat pe 19 Octombrie 2008 17:25
si eu sunt de parere ca dupa 25 de ani ..cred ca e o varsta cand esti mai responsabil
catylucia
Postat pe 19 Octombrie 2008 17:37
eu am devenit mamica la 18 ani(acum am 23) si nu imi pare rau ca l-am facut asa devreme, acum sunt la facultate si am si un serviciu bun acum am timp sa ma ocup de cariera, sa avansez si sa imi fac planuri de viitor, in schimb imi pare rau ca m-am maritat asa devreme dar poate asta mi-a deschis ochii si m-a ajutat sa ajung unde sunt acum. toate au un rost in viata si trebuie urmate cand se ivesc.

Postat pe 19 Octombrie 2008 21:14
Eu cred ca ar tb sa devii mama cand te simti pregatita. Daca la 21,22 de ani crezi ca esti gata si crezi ca ai ce sa ii oferi copilului atunci ok...iarasi,daca pana la 35 nu te simti pregatita atunci nu faci. Indiferent de situatie ca ai sau nu ai nu conteaza...daca mental fizic si psihic esti pregatita atunci go for it.Eu cred ca atunci cand devii mama e un eveniment important si ar tb sa fie o bucurie,imi pare rau ca din pacate ptr unele nu este asa...doar din cauza asta...nu au fost pregatite!
GuardianAngel
Postat pe 19 Octombrie 2008 23:04
o data ce devii mama, e pt totdeauna shi viatza tzi se schimba radical;
e o responsabilitate imensa pt ca ai viatza unei noi fiintze in mainile tale shi amprenta ta e cea care o sa se vada cel mai puternic in ea, fie ca vrei sau nu;
nu mai potzi trai oricum pt ca ai mereu 2 ochishori atentzi intreptatzi asupra ta care acapareaza totul
shi e fantastic cat de multe pricep...
shi inainte sa ai un copil cred ca trebuie sa te gandeshti cum e viatza ta, cum eshti tu shi cum ai vrea sa fie el ca om; zic asta pt ca ar fi atat de trist ca intr-o zi copilul tau sa-ti spuna:"faptele tale vorbesc mult prea tare ca sa itzi mai pot auzi cuvintele"
auaua
Postat pe 20 Octombrie 2008 13:07
eu am acum 21 de ani, mama a implinit in august 40: da ....m-a nascut la 19 ani, poate pe atunci nu erau discutiile pe care le aveti voi, dar asa s-a intamplat ....nu am dus lpsa de nimic, am avut o copilarie fericita si nici nu am fost tinuta in casa sa am niste parinti "comunisti', nu am vazut niciodata vreun regret ca m-a nascut la 19 ani, chiar am o relatie de respect, prietenie(cea mai buna prietena), ce mai...e cea mai cool mama. Si pot chiar spune ca sunt in anul 3-termina de faculte la politologie si limbi straine la zi, am o slujba la birou care imi place la nebunie de mai bine de 1 an.
nu cred ca exista o varsta optima, nici nu trebuie sa fii invatat sa cresti un copil, inveti pe parcus.

Postat pe 20 Octombrie 2008 14:03
dupa 20...de fapt momentul potrivit e atunci cand te simti pregatita
kndia
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:04
Nu am copii si nu pot vb din experienta proprie dar ...soara mea a nascut primul bebe la 32 de ani si pe al doilea la 35. Si...surpriza emisiunii: a ramas insarcinata fara pr, copilasii sunt cei mai sanatosi copii pe care ii cunsoc iar ea e o femeie, sotie si mama ( in ordinea enumerata) fericita. Toate colegele mele de birou (si suntem o echipa de 76 de persoane) au nascut dupa varsta de 27 de ani si iar totul a fost ok.
Din punctul meu de vedere e absolut normal ca inainte sa faci un copil sa-ti termini studiile, sa-ti pui bazele unei cariere, sa dai relatiei de cuplu suficient timp ca sa-ti cunosti ff binee partenerul , si da, f important sa ai o situatie financiara care sa-ti permita sa-i asiguri un trai bun copilului tau. Daca reusesti sa faci toate astea pana la 25 de ani, perfect. Daca nu, chiar nu vad nimic rau sa faci un copil mai tarziu. La urma urmei in tarile cele mai dezvoltate din pct de vedere economic media de varsta la care se naste primul copil e in jur de 30 de ani.
serena1
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:30
Ce-mi plac miturile astea urbane de "fa repede copii pina in 30" ca vorba unei prietene, altfel n-ai scuza de fapt sa stai acasa sa freci manganul. Pai daca ar fi dupa teoria asta a sanatatii, inseamna ca intreg blocul vestic am fi niste oameni-monstrii, am avea copii cu 3 picioare si 2 capete, ca aici moda cu copiii apare dupa 30 de ani. Numai emigrantele se grabesc sa toarne rapid vreo 5 pina in 30 ca sa primeasca ceva maruntis de la stat. Altfel la 30 de ani, pfoaai, iti cade fata de riduri, au murit toate ovulele, s-au uscat ovarele si iesi la pensie, ca oricum nu te mai vrea nici un barbat.
Un alt raspuns favorit e de obicei dat de pustoaice in jurul a 20 de ani "lasa draga, fa-l tu intii pe bebe si vezi dup-aia". Ce sa vezi, ca un copil nu ti-l iei din supermarket, vezi daca ti se potriveste in casa si daca nu, il pasezi mai departe. Ce educatie ii oferi cind toti banii se duc pe chirie si mincare? Educatia de gradinita si apoi de 8 ore la scoala? Halal. Ce model ii oferi cind nici n-ai terminat scoala, dar ai turnat rapid un copil apoi singura cariera e aia de casnica si singura identitate ca om e de fapt reflexia copilului? Pai la 20 de ani nu ai nici o identitate, abia atunci iti cauti drumul propriu, te gasesti sufleteste, te formezi ca om, si atunci vrei sa torni un copil? Un copil nu e o papusa care ti-o doresti, e un job full time de mama. Si cum zicea foarte bine cineva mai sus, intrebarea e: vrei sa fii mama?
leto
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma cu un sfat va rog! 10 De la: alfredodecurtofreco 11 Octombrie 2010 10:22
Voi credetti in legatul cununiei??? 0 De la: 30 Octombrie 2012 02:59
Eu si iubitul meu 44 De la: doareaa 9 Septembrie 2013 06:38
cum sa imi cer iubitul de sot? 15 De la: dixe 13 August 2009 21:11
Reproºuri ... 50 De la: kudika_6457 8 Mai 2012 16:00