Setari Cookie-uri

care credeti ca este varsta propice pentru a deveni mama????

PINA IN 30...cu toate ca eu nu sunt buna de sfat ca am 32 si inca nu am copil...si cind am vrut anul acesta uite ca nu am voie...ca fac tratament si nu am voie copil acum...of....
mikela_my
Postat pe 25 Februarie 2009 16:10
intre 20 -30 ani
lacrasar
Postat pe 25 Februarie 2009 16:15
intre 20-30 fiziologic vorbind ,cand nasterea va fi f usoar,fara complicatii, riscuri minime pt mama si fat..Din pct de vedere financiar depinde de parinti cand se considera apti.
lacrasar
Postat pe 25 Februarie 2009 16:20
Eu nu vreau copii pana la 30 de ani. Vreau sa am o situatie materiala buna si o relatie solida in acel moment.
criss003
Postat pe 25 Februarie 2009 22:10
25, daca ai ce sa-i oferi. Daca nu cand ai ce sa-i oferi.
Corai
Postat pe 25 Februarie 2009 22:12
Eu am 23 de ani si viitoarea mea soacra ma tot streseaza ca ea vrea nepoti. iar eu NU VREAU! momentan. Un copil inseamna responsabilitate. Daca nu esti sigura de un loc de munca si o situatie materiala care sa-ti asigure necesarul zilnic pt un copil nu te grabi, ca nu-i dai mobila s-o roada cand plange (joke!).

Si inca o chestie legata de subiectul asta: NU FACETI COPII SI DUPA 2-3 LUNI SA STATI PE LA USILE PRIMARIILOR DUPA ACEA INDEMNIZATIE! NU FACETI COPII SA VII CREASCA STATU! Ii faceti sa vii cresteti singuri si ca ati dorit acel copil!
Mi se face scarba cand vad in ziare si la TV stiri de genul "revolta in randul mamicilor...etc". Il faci sa-l cresti TU, nu statu! Daca nu esti in stare nu faci.

Paragraful asta nu era pt cea care a pus aceasta intrebare! Am prins doar ocazia sa-mi spun parerea despre asta.

Sper sa nu ma judecati prea aspru :D
ralu001
Postat pe 25 Februarie 2009 22:14
In primul si in primul rand, ca sa faci un copil trebuie sa stai si sa analizezi situatia din toate punctele de vedere. Conteaza intr-adevar f mult cat esti de matura si barbatul pe care il ai langa tine. Un copil este o responsabilitate imensa si daca ai cea mai mica indoiala ca nu poti face fata cum trebuie, atunci mai bine nu mai faci acest pas. Eu, spre exemplu, am niste parinti extraordinari care au facut totul pentru mine si pentru sora mea, tot ce le-a stat in putinta adica. Sunt una dintre persoanele care considera ca viata pentru tine se termina in momentul in care faci un copil, in sensul ca tot ceea ce vrei sa faci trebuie mai inainte gandit din prisma efectelor care le va avea asupra copilului acea fapta. Eu am 27 de ani si nici prin gand nu-mi trece sa fac copil. Acum un an nu vroiam sa fac deloc, dar m-am mai razgandit. In 2007 am facut o intrerupere de sarcina si nu regret deloc acest lucru. Cel putin nu voi face inainte de 30 de ani, asta daca voi gasi un barbat care sa aiba si stofa de tata. Altfel mai bine nu. Nu are nici un rost sa faci un copil ca sa-ti umpli un gol sau ca sa nu fii singura sau mai stiu eu ce, iar un copil crescut cu un singur parinte ramane cu sechele, fara indoiala.Ce sa zic, unele femei nu sunt nascute pentru a fi mame...Eu una as prefera sa calatores si sa vad toata lumea. Atunci as putea muri fericita. :)
pope1882
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:26
40
Aphrodite
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:54
De la: , la data 2008-09-23 18:04:55peste 35, draga mea...argumente:
1. te-ai distrat destul..
2. ai avut timp sa te gandesti serios la ce inseamna aparitia copilului
3. ai deja o slujba stabila si o cariera la apogeu
4. aparitia copilului reprezinta o mare noutate si o continua provocare care te mentine permanent in forma...



Dupa 35 de ani gradul de risc pt ca acel copil sa mostenesca muuuuuulte boli genetice e de 2 ori mai mare(analizati-va familiile amandurora si vedeti ce boli cu grad mare de transmitere genetica exista,diabet,hemofilie,sindroameanomalii genetice care dupa 35 de ani sunt tot mai frecvente) si daca ne gandim ca ovulele imbatranesc o data cu noi, eu zic ca cel mai bine ar fi ca pana in 30 de ani sa aduceti pe lume un copil. Multa bafta! Copilul e o responsabilitate si merita tratata ca atare!
onutzaButterfly
Postat pe 20 Noiembrie 2009 19:37
Niciodata nu o sa fi pregatita sa ai un copil...foarte rar zici:gata am facut tot ca a trebuit in viata asta,mai imi trebuie un copil...iar daca zici acest lucru la 35 de ani sii incepi sa iti doresti nebuneste...poti sa ai surpriza ca nu mai poti sa faci....motive sunt destule...pana la 35 de ani poate faci vreu avort,doua,trei,poate si mai multe...stiu ca te protejezi,dar nu se stie niciodata! De la un simplu avort poti sa nu mai faci niciodata!In plus nu trebuie sa fi egoista cu propriul tau copil! Ce echilibru crezi ca ii mai oferi daca esti cu atatia ani mai mare....la 20-25 tu o sa ai 60 de ani,deja te vede ca pe o babuta de aici in colo...sti, cum ne uitam noi la bunici acum...
Mamele noastre au cam stiut cand sa ne faca si a fost ok!Doar nu credeti sincer,ca si-au ruinat viata daca ne-a facut la o varsta de 20 si ceva de ani...sau s-a intamplat sa nu va simtiti intr-o familie daca nu a fost diferenta asa de mare? nu cred!
Eu acum sunt gravidutza in 8 luni,pe 9 ianuarie fac 20 de ani,iar pe 10 ianuarie o sa il am pe bebe...am o mama tanara de 42 de ani care va avea grija de bebe al meu,sunt la facultate,am un sot care ma iubeste,ies in cluburi,ma si distrez....am fost in club si cu burtica....a te distra nu inseamna sa ii incerci pe toti asa ca te poti distra si cu sotul daca te iubeste si nu iti interzice lucruri...in fine...la 35 de ani....eu o sa am un baiat,pe nume David de 15 ani....poate chiar o sa ma duc cu el in cluburi cine stie...o sa zica ca sunt sora lui...(glumeam)...nu sti ce vremuri sunt atunci...toate se schimba!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 07:41
Asa zici tu dar totul este pana ramai gravida si stai un pic si te gandesti la situatie...incepe sa itti placa imediat...instinctul matern il au si animalele mai ales oamenii...bine,exceptii exista dar....in general....chiar daca te gandesti ca nu il pastrezi,cand afli ca esti gravida sari in sus de bucurie...asa am facut eu...desii nu ma gandeam serios de la inceput ca o sa il am....m-a schimbat mult...mi-a dat multa tarie si te maturizeaza...ai sa vezi...la fel ziceam si eu ...dar suntem oameni si asta e o bucurie de cand lumea...doar nu faci copii sa inmultesti rasa umana...ci sa te bucuri de ei...dar nu la batranete!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 07:47
Ai draptate dar totusi 40 de ani nu e o varsta sa faci copii,asta iti poate spune si medicul,ca de obicei exista si exceptii,dar totusi 40 de ani are mama si nu stiu cum i-ar sta cu un copil nou nascut...acum poti sa faci copii si inainte sa mori,ai vazut la tv,pe la 60 asa,dar asta daca nu te gandesti si la el un pic...orrice doctor iti poate spune ca varsta propice este la 20-25 de ani,cand pot aparea si probleme,mai ales la 30 cand ai si tu probleme de sanatate,care se pot agrava in sarcina...sunt multe la mijloc...eu am fost in spital din cauza unei raceli la rinichi in sarcina...si erau internate cu probleme majore doar feme dupa 30 de ani...iar explicatia pe care o dadeau medicii uneori era varsta....mai conteaza si de organism acum...dar totusi...lucrurile se fac la timpul lor...eu vroiam pe la 23 de ani dar e bine si acum...pwp
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 07:54
ma bucur pentru tine...sper si cred ca o sa zic si eu asta peste 5-6 ani! bafta mai departe!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 07:59
A avea un copil nu inseamna a nu mai putea face nimic...femeile in ziua de azi pot mai mult decat o cariera si un copil in acelasi timp...ai sa vezi!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:00
Imi placecum gandesti vali,daca toata lumea ar gandi asa alta ar fi situatia,poate am fi pregatiti sa facem mai multe insa ne lipseste un pic si curajul,din orice punct de vedere! Sa iti traiasca baieteii! O sa am si eu unul si abia astept!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:57
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:58
exceptii exista intotdeauna dar nu e o regula sa fie situatia asa....simtul matern este un lucru extraordinar...nu aduce necazuri....si nu iti intuneca gandirea,din contra te maturizeaza si te ajuta sa ai grija si sa iti iubesti copilul...situatiile spuse de tine sunt datorate lipsei de gandire nu a prezentei simturilor maternitatii...sau lipsului de noroc,a unui caracter urat a unor greseli....a orice altceva...care poate fi motivul despartirii parintilor....asa ca nu sunt de acord cu tine!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:07
sunt de acord cu tine...bani se gasesc dar si prea multi bani daca ai ia el vede asta,mai tarziu caracterul lui va fi influentat de acest lucru si nu te va costa sa il cresti si sa il educi,in mod normal,te va costa mai mult decat te astepti!
miruna09
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:20
depinde de multi factori decizia asta, si varsta nu e printre cei mai importanti...daca esti pregatita din punct de vedere fizic si emotional, e totul ok.
dar exista tot felul de cercetari care spun ca varsta materna poate influenta sanatatea copilului, un exemplu mult citat este ca dupa 40 ani creste dramatic posibilitatea de sindrom down. (oricum cred ca varsta nu trebuie luata ca valoare absoluta, "varsta" organismului nu e identica cu varsta din buletin.)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trisomy21_graph.jpg

pe de alta parte se pare ca varsta paterna are o influenta si mai mare....
DayC
Postat pe 16 Decembrie 2009 18:20
sa nu fie nici prea devreme ca sa nu stii cum sa il cresti dar nici prea tarziu ca atunci cand el ajunge la varsta adolescentei tu sa fii la 50 de ani lumina departare de varsta aia si sa nu il poti intelege deloc
krystyana84
Postat pe 24 Ianuarie 2010 08:44
25 sau cand vei considera tu ca esti pregatita, nu cred ca exista o varsta optima, dar 35 mi se pare prea tarziu, cine isi imagineaza ca va face copil la 35 de ani sunt destul de sigura ca nu va mai apuca sa faca deloc. mai ales ca in ziua de azi sunt atatea probleme de sanatate, si tot mai multe femei insarcinate au probleme cu sarcina, din punct de vedere medical nici un medic nu prefera o sarcina la 35 de ani in detrimentul uneia la 25.
diana3289
Postat pe 27 Ianuarie 2010 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 1 De la: naty38 19 August 2010 18:30
cum sa imi cer iubitul de sot? 15 De la: dixe 13 August 2009 21:11
Ce credeti despre casatoria intre o fecioara si un varsator? 32 De la: scorpio67 26 Iunie 2009 08:21
Nu stiu ce mai simt! 47 De la: anamaria_brunetik 29 Septembrie 2009 09:34
probleme cu cumnatul, e de groaza ! 11 De la: 31 Mai 2015 22:58