Setari Cookie-uri

care credeti ca este varsta propice pentru a deveni mama????

nu stiu ce sa raspund...
ii dau dreptate si ioanei...
sunt mama de la 21 de ani,dar off course,nu a fost o sarcina programata,
imi iubesc copilul enorm,ii minunea mea,ii ingerasul meu,
dar...n-am apucat a termina scoala,oi terminao,ii mai greu,dar asta e,
viata mea incepe cu el,
multe inca n-am facut...
am si indoieli in inima,inca nu m-am simtit depasita de statutul de mama,
dar mi-e frica pentru viitor,nu stiu...
sper sa fiu o mama buna...
DeliaD
Postat pe 5 Octombrie 2008 02:05
cred ca vs cea mai potrivita pta face copii este intre 24-27...parerea mea!..dar in ceea ce privesc parintzii va zic ca nu conteaza varsta...mentalitatea...indif de sex...eu ma inteleg suuuper cu paintii mei, iar varul meu, de aceeasi vs ...si cu parintzi de aceeasi vs..e exact opusul! deci fetelor..nu conteaza vs parintilor ca sa vb, sa va intelegetzi bine...mentalitatea lor dar sa stiti ca si voi avetzi un rol important..cat suntetzi de deschise, cum vb cu ei..mai multe lucruri...pupici!!!


ps LOV felicitaaaaaaaaaaaaaaaaaari pt curaaaaaaaaaaaaj!!!!!!!!!!!!!!!!
Elena_Kudika
Postat pe 5 Octombrie 2008 08:22
SALUT SI EU TOT DIN GRESEALA LA 18 ANI AM FACUT UN COPIL DAR DIN PACATE CASNICIA MEA NU A MERS SI AM RAMAS SINGURA LA 19 ANI CU UN COPIL BINE NU CHIAR SINGURA CA AM AVUT PARINTII ALATURI ACUM AM 28 SI FETITA 9 ANI DAR SUNT FFFF FERICITA AM PARTE DE F MULTE SATISFACTII DIN PARTEA EI INVATA F BINE ESTE CUMINTE FRUMOASA SI FF MANDRA DE MINE CA SUNT TANARA
viatoo
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:20
Buna,
draga mea, punctul 4 e valabil oricand, ma rog, nu mai devreme de un 20 sa spunem, desi sunt cazuri si cazuri...a se vedea experientele de mai jos.
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:29
De la: gio_georgiana, la data 2008-09-24 17:09:55Varsta potrivita pentru fiecare femeie sa iaba un copil cred ca este atunci cand i se trezeste instinctul de a fi mama.
Fiecare femeie are chestia asta la un moemnt dat. Eu, acum imi doresc enorm un copil. Am 28 de ani, am o cariera frumoasa, o casnicie fericita dar stam cu chirie, datorii la banci si multe alte lipsuri deci, am si motive pro si contra sa vreau si sa nu vreau sa fiu mama. Dar unde, mananca doi mai incape un biberon si-un pampers. Cand ai o familie intemeiata si amani momentul din diverse motive, cred ca ajungi mnai traziu sa te trezesti cu nefericirea de a fi prea tarziu sa te bucuri de un copil mic. Cu cat cresti si-mbatranesti, iti mai piere si rabdare si parca nu stiu iti da un sens vietii un copil..

pfuuu.. deci io's ready pentru un bebe


raspunsul anterior era pentru inocica, iar pe georgiana o citez pentru ca sunt de acord cu ea..
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:32
Din punct de vedere medical, varsta potrivita pt a avea un copil, sau primul copil, este intre 20 si 30 de ani...sarcinile cu risc sunt cele sub 20 si peste 35 primul copil...sub 20 organismul mamei nu este suficient de dezvoltat, peste 30 cresc sansele ca acel copil sa se nasca cu malformatii, sau sindrom Down, varsta mamei indica cezariana, daca este vb de primul copil...statistici medicale de care e bine sa tinem cont, dar nu trebuie sa fie singurul lucru care sa ne indemne sau nu , catre o sarcina...cineva a amintit de ceasul biologic: sunt perfect deacord, trebuie sa-l asculti, si nici posibilitatile financiare nu trebuie ignorate...

Postat pe 5 Octombrie 2008 11:38
Buna ziua,mamicilor!Am spus mereu ca copiii se cresc cu dragoste si liniste in jurul lor.Am trait in occident 8 ani, unde la 30 de ani esti inca considerata o "fetita", unde femeile au copii reusiti si la 40 de ani,unde barbatii se cred tineri si la 50 de ani, unde vezi tatici minunati cu parul alb,unde toti gandesc mai intai sa-si castige existenta pentru a oferi copiilor siguranta materiala,unde femeile nu vad in maritis o scapare de la responsabilitatile pe care le au pentru a-si asigura macar lor o situatie financiara si profesionala acceptabila ...Dar eu sunt romanca...As fi vrut sa am un copil de la 20 de ani cand eram in cautarea fericirii absolute...Am avut grija ani la rand de copiii altora...nu gaseam taticul potrivit...soarta. Acum, la 37 de ani am un baietel minunat.L-am nascut prin cezariana,dar ce conteaza?Ar fi putut fi optiunea mea la orice varsta.Daca sunt batrana?In nici un caz pentru mine sau pentru persoane deschise la minte.Chiar ma bucur ca mentalitatea romanilor s-a schimbat.concluzia:Dumnezeu sa ne dea sanatate noua si tuturor celor dragi si tinerete fara batranete.
anisoarapuiu
Postat pe 5 Octombrie 2008 12:22
fetelor, va spun asta din proprie experienta. nu exista o varsta optima pentru un copil. din punct de vedere fizic varsta de 20 de ani e cea mai buna. primul copil te da peste cap indiferent de varsta, chiar si atunci cand te crezi pregatita. abia la al doilea copil ai putea sa spui ca esti pregatita sau nu pt ca stii ce te asteapta.
adoria
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:05
un copil nu se face excat la o varsta anume , il faci kand til doresti poti sa ai si 19 ani poti sa ai si 35 ....dak til doresti il faci cand vrei nu astepti o anumita varsta.........
diana_badea
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:14
pana in 30 de ani.shi cu cat inaintezi in varsta e mai greu pentru noi sa suportam sarcina.ideea e ca nu-ti convine sa-ti inchizi viata pe la 20 , 22 de ani -pentru ca asta inseamna , cand al tau e la bere cu baietzii tu sa stai inchisa cu bebele in camera pentru ca un copil mic presupune sa stai cu el non stop.shi nu cred ca numai tu ai vrut copilul ala.in cazul in care ai surori shi bunici care sa te mai ajute nu o sa simti greul.dar daca esti singurica...cam aiurea.mnah , daca ar putea shi barbatii sa nasca..
shea
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:41
parerea mea este 25-30 . cel mai bine e sa fii o mamik tanara sa iti poti intelege copilu in orice situatie si dak ii mai faci un fratior sa fie de varsta apropiata maxim 3 ani diferenta .
georgiank
Postat pe 5 Octombrie 2008 14:38
buna fetelor!eu am 28 de ani,sunt casatorita de 3 ani,sunt foarte fericita alaturi de sotul meu si imi doresc un copil de la varsta de 21 de ani(atunci l-am cunoscut pe sotul meu).nici astazi nu am un copil pt ca mereu am amanat momentul din motivele pe care le-ati amintit si voi mai sus.ne-am hotarat:vom avea un copil!dar marea mea teama e ca nu voi putea face copii.nu am ramas niciodata insarcinata(am folosit pilule contraceptive timp de 7 ani).abia in urma cu 6 luni am oprit pilulele si acum nu raman insarcinata.imi este teama si sa vorbesc despre asta!!!imi pare foarte rau ca nu ne-am hotarat mai repede sa avem un copil!!!FETELOR NU AMANATI MOMENTUL!! NU TREBUIE SA AVETI 30 DE ANI PENTRU A FACE UN COPIL!!!
cuia
Postat pe 5 Octombrie 2008 15:02
pentru " cuia " nu te ingrijora k nu poti ramane insarcinata , e din cauza pastilelor , cunosc cazuri care dupa un an jumate a ramas insarcinata de la lasarea lor ...sora mea a renuntat acum 6 luni la ele si asteapta dupa o luna p alta ...stai linistita o sa vina momentul frumos ...
diana_badea
Postat pe 5 Octombrie 2008 16:16
salut tuturor, pt "cuia":: iti recomand pastilele ELEVIT evident cu acordul medicului se adm si trebuie sa urmati tratam. amandoi. sper sa aud vesti bune in curand

Postat pe 5 Octombrie 2008 17:38
ELEVIT este un complx de vitamine,care se iau timpul sarcinii,
n-au a face cu fertilitatea.
Dar intradevar dupa pilule se ramane mai greu.
DeliaD
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:38
De la: lauuua, la data 2008-09-23 21:59:32pai da dar in masura in care singura problema sunt banii, iar d'astia ai, atunci nu vad de ce sa astepti pana la 35.
paulaprecup
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:57
buna,
interesanta discutie dar totusi eu am 25 ani si cred ca in jur de max 28-30 ani sa am un copil.bafta.astept si alte pareri din partea dvs.pupici
paulaprecup
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:59
Draga"Cuia"eu sunt casatorita de 6 ani si tot de atata timp imi doresc un copil vreau sa precizez ca nu am luat anticonceptionale niciodata,am avut doua sarcini extrauterine dupa care am ramas doar cu o trompa si asta operata,am incercat chiar anul asta si insemantarea in vitro(am facut-o intr-un spital renumit din germania,stiu ca multa lume este impotriva asta) si la fel nici un rezultat iar in prezent sansele mele de a mai avea copii sunt de20%.
Parerea mea este ca un copil vine atunci cand ti-l da Dumnezeu si nu atnci cand ni-l dorim noi,spun asta pentru ca am trait o experienta f ciudata dar adevarata,dupa insamantarea in vitro cand asteptam cu nerabdare sa treaca cele 14 zile sa stiu sigur daca a reusit insamantarea si o sa devin mamica sotul meu sa curentat foarte rau de era sa-si piarda degetele ba chiar sa moara iar asta pentru mine a fost un semn de la D-zeu efectiv ma pus sa aleg dintre viata sotului meu si viata unui copil ce mi-l doream si va spun sincer ca prefer sa nu am copii decat sa pierd pe cineva drag(cum se zice ca"unul vine iar altul pleaca)
Asa ca parerea mea este ca nu conteaza varsta,iar un copil este un dar de la D-zeu si fiecare sa se bucure de iel atunci cand il primeste.
hasi
Postat pe 5 Octombrie 2008 19:16
parerea mea e ca dupa 25 de ani cam orice varsta e ideala sa ai bebe daca te simti pregatita..si sub daca te simti pregatita e ok..da mai putin de 22 cred ca nici o femeie nu s-ar simti pregatita..peste 30 ani deja 30 riscurile sunt cam mari si risti sa nu mai poti sa faci bebe,..daca e vb de prima sarcina..mama de ex m-a avut la 37 ani pt ca am fost al patrulea copil:Dfratele meu are 38 ani si eu am 23:),dar faptu ca ea a fost mai in varsta nua impiedicat o sa fie o femeie deschisa la minte cu care vb aboslut orice si care inainte de toate mi e cea mai buna prietena..asa ca faptu ca ai parinti mai in varsta e naspa depinde de la caz al caz..cunosc fete cu maame tinere care ar vrea asa aibe relatia mea cu mama si care se ceartya si urla una la alta ca isi folosesc reciproc hainele si fardurile si se isca certuri deci...exista cazuri si cazuri nu de varsta tine asta,..ci de conceptia fiecaruia in viata..eu una ma gandesc sa fac un bebe cam pe la 27,28..mai devreme nu ma simt pregatita ma simt inca un copil cateodata eu insami dar sa cresc unul..bien daca e sa vina o sa vina..si iar nu are legatura sa te casatoriesti cu sa ai copil..nunta o sa o fac peste 2 ani dar vreau sa stam sg o perioada,..
anculetz21
Postat pe 5 Octombrie 2008 19:26
conteaza si aceste aspecte,distractia,maturitatea, cariera, dar mai presus de toate este disponibilitatea ta pt a face asta.
eu sunt cu sotul meu de 12 ani, de 7 suntem casatoriti, si avem o fetita de 5 ani si un baietel de 1 luna. si varsta mea este de 27 de ani, iar sotul 30. de distrat ne-am distrat si inca o mai putem face,atat in familie, cat si singuri. consider ca 35 de ani este putin cam tarziu, ganditi-va ca numai este rabdarea necesara unui copil.ies dintisorii, colicile,si mai ales ca atunci cand merge la scoala tu vei fi destul de obosita.
zamfirbeatrice
Postat pe 5 Octombrie 2008 19:58
nu exista o anumita varsta pentru a fi mama..dar ideal este sa fie peste 23 de ani...pana atunci ai timp sa te distrezi...si copilul tau atunci cand va creste va avea o mamica tanara si frumoasa....
nemessis_as
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:30
Varsta cea mai potrivita este dupa 25 de ani dar nu mai mult de 35 ani.Pot fi si situatii cand un cuplu alege sa faca un copil in afara acestor limite dar pot exista unele inconveniente,fie sunt prea tineri si nepregatiti pentu sufletelul care a aparut in viata lor fie sunt mai "maturi" dar asta implica unele riscuri pentru viitoarea mama.Dar mai bine mai tarziu decat niciodata (asta daca din diferite motive nu s-a putut mai devreme ). Ar trebui sa se mai ia in calcul si reactia pe care o va avea copilul peste ani (cel nascut din parinti maturi )acesta va compara varsta parintilor lui cu cea a parintilor colegilor lui si va reprosa parintilor.(dar nu va tine mult de la 8 ani pana pe la 12 ani ) .
elenaadina
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:36
mama mea a ramas insarcinata pe la vreo 19 ani ...apoi pe la 20 ma nascut..(din dragoste nu intamplare)....nu cred k exista o anumita varsta la care ar trebui sa nasteti sau sa va simtiti destul de mature...oricum voi femeile aveti abilitatea de a skimba kiar si viitoru knd va puneti in gand asta....asa k ce sa mai la deal la vale....vacetil din dragoste si nu cred k o sa regretati vreodata....mai rau ar trebui sa va fie frik de tatikul iresponsabil...dekat de copil deja nascut...la nasterea unui copil nu mas gandi cu premeditare...ceva in gen..(la anu vreau copil)...e o prostie sa programezi pana si o nastere....facetil domle' knd simtiti k barbatul vostru va iubeste si cel mai important atunci knd ii descoperiti latura de familist...si o urare pt voi mamicilor in devenire...sa fiti iubite si sa fiti mandre de bebelushi vostri...ciao
del_sol
Postat pe 5 Octombrie 2008 23:51
De la: inocica, la data 2008-09-23 18:04:55peste 35, draga mea...argumente:
1. te-ai distrat destul..
2. ai avut timp sa te gandesti serios la ce inseamna aparitia copilului
3. ai deja o slujba stabila si o cariera la apogeu
4. aparitia copilului reprezinta o mare noutate si o continua provocare care te mentine permanent in forma...
Doamnee fereste la 35 de ani ???? :O cum cand copilul va creste sa-mi zica bunica nu mama ? cea mai potrivita varsta eu zic ca incepe de la 22 incolo atunci cand esti mai tanar
vrngabriela
Postat pe 6 Octombrie 2008 00:06
Parerea mea..
Sunt de acord ca trebuie sa fii destul de matur sa iei o decizie de genul asta, si vad in jurul meu cupluri cu copii -facuti pe la 22-23 de ani- divortate.
Asa ca ma gandesc ca o relatie la varsta de 22-23 de ani nu e neaparat si THE ONE, lasand la o parte ca esti copil inca si nu "ti-ai trait viata" cum se zice.
Consider ca trebuie sa iei decizia asta in plina cunostinta de cauza, respectiv trebuie sa iei in calcul cat de mult iti va schimba viata un copil.
Si da, poti avea un copil la 23 de ani, pe care sa il vezi in weekend si seara -pentru ca tot trebuie sa muncesti sa te intretii nu, la varsta aia...si pe care ti-l creste mama/bunica/o necunoscuta.
Poti sa o faci asa, sau poti avea un copil cand esti pregatita sa il cresti tu, sa fii langa el si nu tanjesti sambata seara dupa o iesire in club...ca sa zic asa.
Bine nu inseamna ca daca ai un copil viata se termina. Din contra, dar consider ca trebuie sa ii dedici tot timpul tau pentru ca, mai ales in primii ani de viata, este foarte important sa fii alaturi de el.
Deci da sunt de acord cu o varsta mai matura, 30-35, in momentul in care esti pregatita sa iti dedici viata lui.
Asa ca fiecare poate vorbi din experienta, si fiecare isi face alegerile. Dar am vazut "mame" de 23 de ani care plecau sambata de acasa in club si mai ajungeau duminica pe la copilas. Si nu cred ca asta e the right attitude.
andreea_new
Postat pe 6 Octombrie 2008 09:43
pana acum cateva luni si eu aveam de gand sa fac un copil pe la 25-26 de ani insa am ramas insarcinata,acum am aproape 22 de ani si am hotart sa pastrez acest copil.nu cred ca un copil te impiedica sa termini o facultate si sa iti construiesti o cariera sau inseamna ca viata ta a luat sfarsit.e clar ca vor fi anumite momente in care va trebui sa renunti la distractie,de exemplu,pentru a sta cu copilul dar sunt sigura ca iti va aduce mult mai multe satisfactie un copil facut din dragoste decat iesitul in cluburi si mai stiu si eu ce alte activitati de acest gen.iar sa stai si sa planuiesti ani de zile sa faci un copil nu mi se pare atat de bine.acum bineinteles ca daca nu ai o relatie stabila sau o locuinta si conditii de viata decente nu e tocmai momentul ideal sa faci un copil.in concluzie un copil este un dar minunat si varsta la care il faci este mai putin importanta
vio87
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:54
Studiile spun ca varsta ideala pt a concepe primul copil este 22,acum fiecare stie mai bine .Prima sarcina am avut-o la 24 ani eram nauca nu stiam ce sa fac eram ingrozita de idee dar nici avort nu voiam sa fac , asa s-a nascut baietelul meu si nu regret nimic,mai mult de atat i-am adus de curand si o surioara .ce mi se pare ciudat e cum ziceai tu andreea new sa ai o varsta frageda si sa fii iresponsabil asta exclus mai bine nu-i mai chinui si ii faci mai tarziu cand te saturi
de copilarit.....va doresc copii frumosi si sanatosi!
otto_otto2000
Postat pe 6 Octombrie 2008 23:27
vio te felicit pt bb...eu nu sunt de acord cu teoria "sa ma ocup de cariera intai"...tocmai cand vei fi pe val o sa-ti fie greu sa te opresti pt a face un copil...primul l-am avut la 22 ani, cat am stat acasa cu bb-le mi-am terminat studiile si mi-am inceput cariera...peste 6 ani l-am nascut pe urmatorul, si ma gandesc cu groaza ca stau acasa, in timp ce pierd ceva construit in ultimii ani...sa nu ma intelegeti gresit, mi-am dorit ft mult si al doilea, am facut tratamente ca sa il pot avea, stau acasa cu el doi ani, pt ca nu vreau sa pierd nimic din perioada asta minunata...insa ma gandesc la serviciu; lumea ma cauta, eram obisnuita cu un alt venit, cariera mea stagneaza in cel mai fericit caz...o colega mi-a spus ca, nu poate intrerupe inca ascensiunea in cariera pt un copil, poate la 35, ok, dar se si vede pe un post superior, alte probleme, raspundere etc...deci cand?

Postat pe 7 Octombrie 2008 23:06
Buna fetelor sper sa ma primiti si pe mine printre voi,eu am 27ani si 2 fetite de 5ani jumatate respectiv 1 an jumatate si vreau sa va zic ca nu am fost pregatita nici la prima nici la a doua sarcina s-a intamplat dar nici nu m-am ferir.
tina27
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:10
Cred ca niciodata nu vei fii pregatita cu adevarat sa fii mama...intotdeauna vor exista motive ca sa amani acest moment,si tre sa recunosc ,desi nu am o experienta personala in acest sens ca din cate am observat nu e chiar usoara aceasta "meserie".Insa cele 9 luni de sarcina te pregatesc in acest sens.Cel mai bun moment e...cand iti da Dumnezeu acest copil si cu un pic de noroc esti si la casa ta si ai si un sot si un servici,dar daca tot analizezi situatia...ajungi de nu mai faci nici un copil.Ganditi-va insa ca daca ar fii gandit si parintii nostrii la el,nu am mai fi existat astazi.
Personal,vreau sa am un copil cat sunt inca tanara pt ca vreau sa il inteleg,sa ii intaleg nevoile si varsta,sa fiu apropiata de el.
sweetpink
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai stiu cum sa ma port cu sotul meu...pfff.. 84 De la: daciana_cristina 20 Aprilie 2010 13:46
Exista vreo speranta in a reinvia o iubire distrusa in timp? 63 De la: kudika387249 25 Aprilie 2011 20:37
Nu gasim nasi:( 13 De la: krisma29 25 August 2011 18:34
Nu ºtiu ce sã fac 12 De la: Clara_Teodora 26 Ianuarie 2010 01:44
Sa-ti visezi alesul... in noaptea de sanziene 28 De la: stephaniecarmen 15 Septembrie 2009 18:02