Setari Cookie-uri

care credeti ca este varsta propice pentru a deveni mama????

Buna,

Din punctul meu de vedere,un copil este bine sa il ai atunci cand simti si esti pregatita cel putin din punct de vedere psihic.Sigur luand in calcul faptul ca dupa varsta de 35 de ani probabilitatea de a mai naste fara riscuri scade foarte mult.
Stim cu totii ca varsta propice de a aduce pe lume un copil este 23-28 de ani dar daca el vine pe la 21-22,asta nu inseamna ca suntem mai putin pregatiti,nu??? Spun pregatiti,si aici ma refer la tatici,deoarece la noi fetele instinctul matern se declanseaza odata cu maternitatea.

Pupici,
Monalisa

Postat pe 20 Octombrie 2008 17:15
Mmmmm...instinctul matern. Adica momentul in care incep sa gindesti cu maxim juma' de creier...
Daca "instinctul matern" s-ar declansa inca in timpul in care tatonam terenul pentru asa ceva, s-ar evita o gramada de situatii dureroase in care creste un copil intr-un apartament inghesuit cu alte 2 generatii, in care tatal nu l-a dorit etc etc.
leto
Postat pe 20 Octombrie 2008 19:24
Am 28de ani, sint insarcinata in luna a 5-a si studenta, nu am servici deoarece am ramas insarcinata in momentul in care imi cautam ceva mai bun.Am asteptat 2 ani sa ramin insarcinata ,era cumplit cind trecea timpul si nu aveam nici un rezultat ,vedeam copii cu ochii albastri asa cum in are sotul meu si ajungeam acasa plingind.Asa ca a venit si ziua cea mare,ziua in care am fost f,f fericicta fara sa imi pese ca nu am servici atunci am inteles ca un copil are nevoie de dragostea parintilor si nici de cum de lucruri scumpe asa cum programasem eu sa ii cumpar daca aveam servici.Eu am fost intotdeauna contra avortului acest copil a fost un dar dar si o lectie de viata.Dragele mele asa cum spunea cineva mai sus un copil nu te impiedica sa iti urmezi visele,sa te distrezi(depide cum intelege fiecare distractia).Trebuie sa iti doresti acest copil cu tot sufletul nu conteaza virsta ,situatia materiala.Nimic si nimeni nu te poate impiedica sa faci un copil trebuie sa ti-l doresti cu adevarat.
brutulina
Postat pe 20 Octombrie 2008 23:01
Un copil nu-ti distruge visele, dar iti poate amana cateva. de exp scoala si cresterea unui copil nu prea merg mana in mana , cel putin nu in primele luni de viata ale bebeului, calatoriile de asemenea ies din discutie(la inceput si exp pot continua. Dar e adevarat ca te si determina sa-ti cladesti vise noi si frumoase.

Cat despre partea materiala eu cred ca e foarte importanta. Un copil poate creste cu dragostea parintiilor dar are nevoie si de o hrana buna, de niste tratamente medicale performante daca , Doamne fereste, e bolnav, are nevoie de o educatie , si mai ales are nevoie de parinti care sa aiba un nivel de cultura suficient pt a-i transmite o anumita conceptie de viata.
serena1
Postat pe 21 Octombrie 2008 16:54
De la: brutulina, la data 2008-10-20 23:01:10Am 28de ani, sint insarcinata in luna a 5-a si studenta, nu am servici deoarece am ramas insarcinata in momentul in care imi cautam ceva mai bun.(...)
Trebuie sa iti doresti acest copil cu tot sufletul nu conteaza virsta ,situatia materiala.Nimic si nimeni nu te poate impiedica sa faci un copil trebuie sa ti-l doresti cu adevarat.

Bun venit in clubul viitoarelor casnice al caror unic scop in viata e sa toarne copii si sa traiasca din mila statului si din presiunea pe care o pune pe capul barbatilor (ah da, sigur, el se simte excelent stiind ca are responsabilitatea nu doar a copilului, ci si a ta). De cit egoism poti sa dai dovada sa torni un copil fara sa te gindesti la ce ii oferi? De cit egoism poti sa dai dovada ca sa iti vezi tu moftul de a avea o papusa in carucior, fara sa te gindesti suficient de departe "ce fac daca Doamne-fereste are nevoie de vreun tratament" (cum zice forumista de mai sus, ma bucur ca are cap sa gindeasca), "ce o sa fac cind ajunge la scoala si o sa se uite la copiii din jur si el nu va intelege de ce nu-si permite o tabara, el insa va fi tachinat ca nu are (copiii pot fi foarte rautaciosi) si nu se poat eintegra in vreun grup ca e mai sarac". Nooo, asta e departe in viitor, 6-7 ani, ce sa ne facem griji; ovulele sar si fara bani.
leto
Postat pe 21 Octombrie 2008 21:46
De la: leto, la data 2008-10-21 21:46:58
De la: brutulina, la data 2008-10-20 23:01:10Am 28de ani, sint insarcinata in luna a 5-a si studenta, nu am servici deoarece am ramas insarcinata in momentul in care imi cautam ceva mai bun.(...)
Trebuie sa iti doresti acest copil cu tot sufletul nu conteaza virsta ,situatia materiala.Nimic si nimeni nu te poate impiedica sa faci un copil trebuie sa ti-l doresti cu adevarat.

Bun venit in clubul viitoarelor casnice al caror unic scop in viata e sa toarne copii si sa traiasca din mila statului si din presiunea pe care o pune pe capul barbatilor (ah da, sigur, el se simte excelent stiind ca are responsabilitatea nu doar a copilului, ci si a ta). De cit egoism poti sa dai dovada sa torni un copil fara sa te gindesti la ce ii oferi? De cit egoism poti sa dai dovada ca sa iti vezi tu moftul de a avea o papusa in carucior, fara sa te gindesti suficient de departe "ce fac daca Doamne-fereste are nevoie de vreun tratament" (cum zice forumista de mai sus, ma bucur ca are cap sa gindeasca), "ce o sa fac cind ajunge la scoala si o sa se uite la copiii din jur si el nu va intelege de ce nu-si permite o tabara, el insa va fi tachinat ca nu are (copiii pot fi foarte rautaciosi) si nu se poat eintegra in vreun grup ca e mai sarac". Nooo, asta e departe in viitor, 6-7 ani, ce sa ne facem griji; ovulele sar si fara bani.

hai ma ce ai cu fata are 28 ani ce trebuia acum sa aiba nu stiu cate conturi sa -si poata face un copil asta-i buna.stai tu linistita ca nu sta pe spatele statului daca nu a muncit in ultimul an o sa ia doar alocatia pt copil.si chiar daca ar fi cand sa-l faca la 50ani.un copil te responsabilizeaza si te face sa iti schimbi viata in asa fel incat sa-i fie bine,ce idiotenie ca o sa creasca si nu o sa se integreze ce vorbesti crezi ca loc sub soare au decat aia cu bani,tu nu ai vazut ca cei mai buni copii sunt tot cei care cresc modest si apreciaza totul in jurul lor nu leprele care la 18ani ii asteapta tasu cu jeep-ul la poarta.asta-i buna....
otto_otto2000
Postat pe 22 Octombrie 2008 16:31
parerea mea e ca un copil e binevenit aproape oricand, daca nu ai bani cand il concepi fii sigura ca faci tot posibilul sa te angajezi si sa muncesti ca sa ai pt cresterea lui,sau oricum e familia te va ajuta
un copil creste si cu bune si cu rele iar daca ai cu ce sa il cresti mai bine
si nu se pune problema, atunci cand trebuie s amearga in excursie sau vrea ceva mai de pret sunt sigura ca mama, tata, bunicii cineva il va ''finanta''si nu va duce lipsa de nimik, asta in caz ca tu nu ai sa fie armonie si dragoste in familie ca de restul nu duce lipsa copilul
cristal253
Postat pe 22 Octombrie 2008 18:02
De la: catylucia, la data 2008-10-19 17:37:07si eu sunt de parere ca dupa 25 de ani ..cred ca e o varsta cand esti mai responsabil


ce fain e bebelutul din imagine...e scump tare..
smileforme_isa
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:00
Lato nu stiu nici ce virsta ai sau ce situatie materiala ai sau ai avut dar copilul meu nu va duce lipsa de nimic.Am casa ,masina, un sot care cistiga suficient si niste parinti care ne va ajuta si o vor face in continuare.In ceea ce priveste chestia cu banii statului ,fi pe pace ca nu stau decit un an acasa apoi o sa-l dau la cresa ca in bone nu am incredere.Am lucrat pina sa ramin gravida dar nu ti-a dori sa ramii cu gustul amar pe care ti-l da statul si anume sa contribui ani de zile cu bani la el si pentru ca ai intrerupere chiar si o zi pe cartea de munca sa iti dea flit.Copilul meu va avea parte de tot ce este mai bun,scoala particulara, excursii,mincare buna ,tratament si altele.
brutulina
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:33
De la: otto_otto2000, la data 2008-10-22 16:31:38tu nu ai vazut ca cei mai buni copii sunt tot cei care cresc modest si apreciaza totul in jurul lor nu leprele care la 18ani ii asteapta tasu cu jeep-ul la poarta.asta-i buna....

Sa stii ca daca un parinte are bani, nu inseamna ca juniorul va trebui sa creasca altfel decit modest si cu bun-simt. Tu confunzi banii parintilor investiti in educatie cu parintii care isi cumpara copiii cu SUV-ul la scoala la 18 ani. Dar nici nu mi se pare normal ca un copil sa creasca fara lucruri elementare in ziua de azi (un computer, o excursie in afara, un film, un muzeu) de lipsa banilor parintilor. Sigur ca va creste copilul ala si din "bune si rele", dar chiar e cazul sa fie sacrificat pentru egoismul unei femei ca sa creasca si cu "rele"?
Si nu reusesc sa inteleg cum pasati rapid responsabilitatile la ceilalti (tata, bunicu', mamaia, matusa, catelu' etc). In ziua de azi si la instabilitatea de azi, o femeie trebuie intii sa fie in stare sa considere aa isi poate creste copilul singura si independenta, decit sa se bazeze intii pe restul. Ea poarta responsabilitatea pina copilul e suficient de mare sa-si poarte singur de grija. Vreti sa vedeti cite se miorlaie si suspina pe alte forumuri? Ca barbatul e nu stiu cum, ca le bate si nu a fost asa la inceput, ca e asa si pe dincolo si bea si e la swingers club, si copilul asista la tot stresul din casa si il preia iar ele nu pot face nimic, ca nu-s independente si pe picioarele lor cit sa zica: stii ce? F*** off, imi iau copilul si nu ma duc la mama, ci ma mut eu singura Si atunci sa vezi armonie in casa, dupa ce te-ai bazat doar pe restul sa fie.

Ma intreb cite din voi ati ajuns asa departe cu planurile incit sa acoperiti si aceste posibilitati, atunci cind ati luat decizia ca vreti un copil, nu o papusa frumoasa si vie.
leto
Postat pe 23 Octombrie 2008 00:04
IDEALUL e sa fii independenta financiar si asa cum spui tu,LETO, sa iti permiti totul atunci cand concepi un copil dar, dupa pareerea mea, daca toate femeile ar gandi ca tine, nu s-ar mai naste copii...ptca nu poti sti viitoriul ce iti rezerva.
Poti ca, atiunci cand ramai insarcinata si primii ani de viata ai copilului sa ai totul si, doamne pazeste intr-o clipa sa pierzi totul, bani,casa, familie, inundatii, incendii...etc.si atunci nu mai ai nimik...
daca gandim asa nu mai facem copii??!!
sau poti sa fii modesta atunci cand nasti copilul si sa te imbogatesti subit, castigi la loto, iti merge o afacere....
NU POTI STI CE ITI REZERVA VIITORUL
bafta la toate mamicile
cristal253
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:21
leto hai sa-ti zic una buna eu am doi copii cu omul pe care il iubesc nu suntem casatoriti ,nu avem ajutor de la parinti ,nu i-am facut din egoism si nu le lipseste nimic si cu asta am incheiat.

p.s lasati-le naibii de amanunte ca viata e doar una si trece al dracului de repede.sa fiti iubiti!
otto_otto2000
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:33
De la: cristal253, la data 2008-10-23 17:21:41
Poti ca, atiunci cand ramai insarcinata si primii ani de viata ai copilului sa ai totul si, doamne pazeste intr-o clipa sa pierzi totul, bani,casa, familie, inundatii, incendii...etc.si atunci nu mai ai nimik...
daca gandim asa nu mai facem copii??!!
sau poti sa fii modesta atunci cand nasti copilul si sa te imbogatesti subit, castigi la loto, iti merge o afacere....
NU POTI STI CE ITI REZERVA VIITORUL


E si cum spui tu, nu poti sa stii ce se intimpla in viitor, dar poti sa incerci sa faci tot ce e omeneste posibil sa nu se intimple ceva care sa lase copilul nedescoperit. Ok, poate ce spun acum nu se poate aplica in romania, nu stiu cum e treaba cu asigurarile pe-acolo, dar aici am casa asigurata pentru absolut orice, casa care ramine copiilor, evident. Daca dau cu masina in zid, au o asigurare de viata de la mine sau de la consort foarte sanatoasa. O alta persoana apropiata familiei ar prelua grija educatiei lor daca amindoi parintii ar pati ceva. Celule stem stau bine in banca daca are nevoie de ceva.
Poate in unele aspecte exagerez cu grija exagerata pentru plodu' meu, dar nu exista jumatati de masura si nu pot risca ca el sa o duca rau doar ca eu am fost inconstienta in tinerete. Nu zic ca altcineva sa duca grija atit de departe, dar la chestii de baza care trebuie asigurate copilului, trebuie sa se gindeasca macar mama. Nu te poti baza pe nimeni altcineva decit pe propriile puteri si nu dai vrabia din mina pentru cioara de pe gard. Iarasi, nu zic sa stai pe un milion cash in banca sa iei decizia pentru un copil, dar un pic de responsabilitate nu strica (si aici ma refer in special la alea care considera ca e super-cool sa-ti rupi de la gura sa dai copilului).
leto
Postat pe 24 Octombrie 2008 01:37
e adevarat ca sunt si mame iresponsabile care fac copilul doar ptca au uitat sa ia anticonceptionalele la timp sau pt ca nu stiu cu ce se mananca asta dar, sunt sigura ca dupa ce acesta se naste fiecare mamica face tot ce e omeneste posibil sa nu ii lipseasca nimik..si dupa parerea mea varsta potrivita pt a deveni mama e aceea cand te simti pregatita...
Cunosc 3 persoane care au nascut copii si dupa 35 ani, una avea, 48 ani.
copilul acesteia nu numai ca e normal dar dpdv al inteligentei e stralucit
acum e intr-a 7-a cred si stiu ca a fost mereu cel mai bun si olimpic la matematica, de neinvins..a terminat primul din clasa mereu.
si copii celorlalte 2 sunt perfect normali..
iar diferenta prea mare de varsta, parinti-copii cred ca acum nu mai are prea mare importanta, traim intr-o tara, acum libera, si plina de informatii de tot felul.Ceea ce face ca toti sa fie la zi cu tot ce se intampla..
deci, nu se mai pun problema de parinti limitati...sunt la putere PARINTII MODERNI.
Si asa vom fi si noi....speram
cristal253
Postat pe 24 Octombrie 2008 18:00
varsta propice?hmm..nu e vorba numai de varsta! este vorba si de faptul daca tu te simti pregatita sau nu, daca ai ce sa ii oferi copilului.. eu de exemplu mi-as dori sa devin mamik pe la 28 de ani,acum sa vedem ca imi rezerva viitorul!
glacier3985
Postat pe 25 Octombrie 2008 11:28
varsta propice...cand nu mai ai dinti in gura.....

Postat pe 25 Octombrie 2008 15:59
dupa cum am spus...am 24 ani si am un baietel de 6 ani,dar imi mai doresc inca unul ne tot chinuim de 6 ani sa mai facem o fetita dar nu am avut bucuria asta pana acum.am tot spus ca o sa merg la un control dar mie frica ca nu mai pot face copii.chiar mi se pare suspect ca nu am ramas insarcinata in acesti 6 ani.voi ce spuneti fetelor?ce sa fac?va pupik,LAURA
LAURA_RAUL
Postat pe 26 Octombrie 2008 08:54
Draga Laura!si eu ma lupt de 6 ani sa raman insarcinata dar nimic,am fost si la control am facut si tratament am incercat si prin insamantarea artificiala si nimic...,la un moment dat mi sa spus ca ar putea fi sotul meu cel cu probleme,a facut si el niste analize dar e totul ok la el(orcum a fost nevoit sa faca asta ptr insamantarea artificiala).
Mie mi sa spus ca sunt sute de motive de care nu poti ramane insarcinata de aceea parerea mea e sa te duci la control dar e bine sa o faca si sotul tau(stiu lor li se pare anormal acest lucru...dar daca problema e el?la asta te-ai gandit?)
Chiar cunosc pe cineva care au la fel un copil si si-ar mai fi dorit unul,tinand cont ca ea e mai in varsta si-a facuit niste analize si era totul ok dar cand si lea facut el a aflat ca e steril(chiar daca in urma cu cativa ani era totul ok la el)si asta ptr ca a avut o infectie banala care nu a fost tratata la timp.

Iti doresc multa bafta si succes.PA
hasi
Postat pe 27 Octombrie 2008 16:05
HASI iti mutumesc pt incurajari si sa te auda dumnezeu.te pupic si multa bafta si tie
LAURA_RAUL
Postat pe 10 Noiembrie 2008 22:26
Numitorul comun al acestei discutii ar trebui sa fie....cand te simti pregatita!!!35...doar daca esti mai mult job oriented pentru ca (oricati bani ai avea atunci) diferenta de mentalitate intre tine si copilul tau isi va spune clar cuvantul. Nu am trait foarte bine, dar nici foarte rau...destule lipsuri, plansete cand eram mica....nimic nu e atat de grav....acum apreciez atat de mult ca am o mama cu care oricand pot sa vorbesc aproape orice, pe care o simt aproape, cu care daca vreau ma pot duce peste tot....cu glumitele de rigoare..."e sora ta??"
Am ajuns acum destul de bine...si din punct de vedere financiar si personal.Vreau sa am 2 copii si nu ma gandesc sa trec de varsta de 28 de ani....ii voi creste asa "necoapte" cum voi fi atunci cand se vor naste ....peste vreo 3, 4 ani.
Multa bafta....si pupici!!!!!
iulicka
Postat pe 14 Noiembrie 2008 14:25
De la: iulicka, la data 2008-11-14 14:25:58Numitorul comun al acestei discutii ar trebui sa fie....cand te simti pregatita!!!35...doar daca esti mai mult job oriented pentru ca (oricati bani ai avea atunci) diferenta de mentalitate intre tine si copilul tau isi va spune clar cuvantul. Nu am trait foarte bine, dar nici foarte rau...destule lipsuri, plansete cand eram mica....nimic nu e atat de grav....acum apreciez atat de mult ca am o mama cu care oricand pot sa vorbesc aproape orice, pe care o simt aproape, cu care daca vreau ma pot duce peste tot....cu glumitele de rigoare..."e sora ta??"
Am ajuns acum destul de bine...si din punct de vedere financiar si personal.Vreau sa am 2 copii si nu ma gandesc sa trec de varsta de 28 de ani....ii voi creste asa "necoapte" cum voi fi atunci cand se vor naste ....peste vreo 3, 4 ani.
Multa bafta....si pupici!!!!!


dar daca ramai gravida luna asta ce faci? :)
lauuua
Postat pe 14 Noiembrie 2008 17:10
Daca raman gravida luna asta (nu prea am cum avand in vedere situatia mea peronala..despartita de putin timp)....inseamna ca voi avea, la 23 de ani un copilas ffffoarte frumos pe care l voi creste cat ma pricep eu mai bine. Nu pretind nici o secunda ca va fi simplu, ca nu ma voi certa cu familia, care intr un sfarsit dorindu mi binele va accepta situatia. Nu stiu daca pare extraordinar de exagerat...dar eu sunt din alt "aluat"...nu intretin relatii sexuale decat daca tin la persoana respectiva, daca am incredere in EL ....iar in momentul asta barbatul respectiv tot fostul meu este (inca mai avem sentimente destul de puternice unul pentru altul). Am continuat cu aceasta mica istorioara pentru a mai adaoga ca mama lui ar fi in al noualea cer daca ar putea sa fie bunicuta...si a mea la fel. Chiar daca ar fi teribil; de greu mi as termina si al doilea an de master...si in orice caz, la munca un nou proiect de care ma ocup este de infiintarea unei noi gradinite in incinta pentru toate tinerele mamici....gradinita unde probabil ar creste si ar meu odor.(lucrez in domeniul resurselor umane si pe langa organizare de traininguri, pregatiri pentru tot personalul companiei...mai am si acst nou proiect)
Momentan doar atat pot sa ti raspund...nici o secunda nu ma gandesc sa avortez...am trecut(copli bolnavicios fiind) prin situatii extreme de multe ori pana acum....sunt obisnuita sa razbesc, sunt obisnuita cu greutatile vietii...si inconstienta mea (sau orice motiv pentru care as fi ramas insarcinata acum..nu peste doi ani cand imi voi finaliza studiile) nu reprezinta un motiv destul de puternic pentru ca eu sa omor copilasul.
Multumesc....va pup!!!
iulicka
Postat pe 16 Noiembrie 2008 14:47
bravo, ma bucur ca mai vad tinere care nu considera sarcina neplanificata o nenorocire
lauuua
Postat pe 17 Noiembrie 2008 22:30
De la: lauuua, la data 2008-09-23 21:59:32pai da dar in masura in care singura problema sunt banii, iar d'astia ai, atunci nu vad de ce sa astepti pana la 35.



....EU ZIC,ca 25 ar fi ok daca ;

ai un serviciu stabil

cel putin 1 an de munca

o casa a ta


si daca gasesti barbatul potrivit sau femeia dupa caz:):):)



dar mai ales nu mai esti d soara de 5 ani...sau ma rog conteaza sa ai ceva ezperienta ca sa sti ce sa i faci barbatului



si sa mai ai ce sa i oferi copiluluyi care o sa vina


gratuit89
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:14
NU cred pe nimeni care zice ca e sau a fost pregatita sa fie mama.TOTUL VINE LA MOMENTUL POTRIVIT,DAR DUPA PAREREA MEA E frumos si ideal sa fii o mama tanara intre 24-28
nor_pufos
Postat pe 3 Decembrie 2008 02:06
De la: gratuit89, la data 2008-11-27 20:14:10
De la: lauuua, la data 2008-09-23 21:59:32pai da dar in masura in care singura problema sunt banii, iar d'astia ai, atunci nu vad de ce sa astepti pana la 35.



....EU ZIC,ca 25 ar fi ok daca ;

ai un serviciu stabil

cel putin 1 an de munca

o casa a ta


si daca gasesti barbatul potrivit sau femeia dupa caz:):):)



dar mai ales nu mai esti d soara de 5 ani...sau ma rog conteaza sa ai ceva ezperienta ca sa sti ce sa i faci barbatului



si sa mai ai ce sa i oferi copiluluyi care o sa vina


daca am gandi toate asa nu ar mai avea copii decat vedetele ,
nor_pufos
Postat pe 3 Decembrie 2008 02:10
Cu parerea`si da toata lumea,dar ironia vietii este ca niciodata nu`ti ies planurile asa cum vrei tu sa iasa....Varsta ideala pt a fi mama este atunci cand vei fi mama...Eu vorbesc din propria`mi experienta...Tot timpu m`am visat cu o cariera in ascensiune...maritata poate undeva pe la 30 de ani....copilul inca nu intra in calcule...Dar s`a intamplat astfel...M`am casatorit la 21....la 22 am avut copilul...eram in penultimul an de facultate cand am nascut si totusi asta nu m`a impiedicat sa o termin la timp si sa`mi iau si licenta cu nota maxima...Asta pentru ca am avut alaturi un sot intelegator care m`a ajutat si sprijinit enorm...am fost inconjurata de iubire si incredere...Si acum zambesc cand ma gandesc ce intorsatura a luat viata mea in cateva saptamani ....si in acelasi timp ma bucur enorm ca s`a intamplat asa....
Bine,cazul meu este unul fericit....dar in momentul in care am ramas insarcinata n`aveam certitudinea pe care o am acum...In schimbul certitudinii m`am ambitionat si`am zis ca POT sa ma descurc orice ar fi...Am facut copilul,care acum are 1 an si 8 luni....o fetita superba....Sotul meu este si`acum acelasi om pe care l`am cunoscut....iar la 30 de ani...in loc sa fiu o femeie care`si da seama ca si`a irosit tineretea ingropata`ntre hartii sperand intr`un viitor asigurat,voi fi o tanara mamica...a nui copil de 9 ani...si cine stie...poate si`a altuia daca va fi cazul!
Va doresc multa intelepciune!
Mony_ampera
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:04
cand esti pregatita psihic si cand esti convinsa ca iti poti asuma anumite responsabilitati pe termen lung.
dupa 35 ani este mai dificil dar nu imposibil.in general organismul intra in regresie dupa 35 ani de aceea unii specialisti afirma ca varsta optima pentru conceperea unui copil este intre 25 si 30 ani.
tonnia
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:25
De la: lauuua, la data 2008-09-23 21:16:12dupa 35? daca ai intalnit omu la 21 sa zicem, astepti si astepti...si astepti 14 ani sa te casatoresti cu el ca sa fii sigura? sau il amani ca sa te distrezi, sa te gandesti solitar la ce inseamna aparitia copilului si sa iti "construiesti cariera"? eu am 21 de ani si nu ma gandesc niciodata ca vreau sa ma distrez, si cred ca trebuie sa fii necopt sa crezi ca despre asta e vb in viata. eu abea astept sa vina vremea evenimentelor importane din viata mea: sa fac o casa si sa cresc frumos un copil, doi. defapt ce inseamna "distrat" si de ce nu merge in familie?

Fiecare cu conceptiile lui, cu valorile lui...si eu cred ca prin "distractiile" din tinerete capeti multa experienta....la 21 esti cam tanara, inca nu ai terminat nici facultatea....sau ma rog poate si asta e o "distractie" care nu merita a fi traita....trebuie sa faci copii cand esti suficient de matura pentru a-i creste...si sunt multe cazuri de fete care s-au pus pe facut copii de tinere si la 30 de ani au inceput sa vrea sa se "distreze"....si eu zic ca e de nedorit "distractia" la varsta aia....sa faca un copil poate oricine daca nu e bolnav, deci nu prea e o mareata realizare....important e ce-i oferi, cum il cresti, cum il educi...
ocs
Postat pe 25 Februarie 2009 10:42
De la: hasi, la data 2008-10-27 16:05:44Draga Laura!si eu ma lupt de 6 ani sa raman insarcinata dar nimic,am fost si la control am facut si tratament am incercat si prin insamantarea artificiala si nimic...,la un moment dat mi sa spus ca ar putea fi sotul meu cel cu probleme,a facut si el niste analize dar e totul ok la el(orcum a fost nevoit sa faca asta ptr insamantarea artificiala).
Mie mi sa spus ca sunt sute de motive de care nu poti ramane insarcinata de aceea parerea mea e sa te duci la control dar e bine sa o faca si sotul tau(stiu lor li se pare anormal acest lucru...dar daca problema e el?la asta te-ai gandit?)
Chiar cunosc pe cineva care au la fel un copil si si-ar mai fi dorit unul,tinand cont ca ea e mai in varsta si-a facuit niste analize si era totul ok dar cand si lea facut el a aflat ca e steril(chiar daca in urma cu cativa ani era totul ok la el)si asta ptr ca a avut o infectie banala care nu a fost tratata la timp.

Iti doresc multa bafta si succes.PA

Nu stiu tu la ce clinica ai fost dar de exemplu in Cluj, cu asta se incepe...testeaza "potentialul" barbatului dupa care trece la femeie....pentru ca barbatilor nu le face decat un simplu test de analiza a calitatii spermei pe cand la femeie e complicat...cu tratamente hormonale, etc...deci orice medic care se respecta pe domeniul asta ar incepe cu domnul...nu cu doamna !
ocs
Postat pe 25 Februarie 2009 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire VS ce te face sa te simti implinita 12 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:14
Fetelor, UN SFAT va rog! 34 De la: kudika_pudika 1 August 2011 12:46
credeti ca mamele de baieti pot avea influenta asupra acestora si a vietii de cuplu? 18 De la: rashela 24 Iulie 2009 02:50
Schimbari dupa mutarea impreuna 97 De la: kudika137672 4 Octombrie 2011 08:48
salut 17 De la: donttouch 7 Aprilie 2009 10:09