Setari Cookie-uri

am si eu nevoie de un sfat...

in momentul in care stii ca nu ai ce sa ii oferi copilului tau...nu te simti capabila sa dai nastere unui copil...
eu nu am crescut intr-o familie bogata si nici foarte unita..o viata ca a mea nu ii doresc copilului meu..la 20 de ani...abea reusesc sa imi impart timpul intre servici si facultate...iar banii pe care ii castig uneori nu imi ajung doar mie...cum as mai putea creste si un copil...din cei 8 miliioane pe care mi da statu..???.parintii sigur nu ma vor ajuta...voi credeti ca noua (cele care facem pasul asta) ne este usor..chiar credeti ca in mintea noastra e totul roz si frumos...???
sincer as vrea sa vad cum a-ti reactiona in momentul in care a-ti fi in situatie...implicate...ce decizie ar fi cea mai potrivita?
eu am crescut un copil o perioada...si nu mi-a fost usor...nu ma plang..chiar mi-a facut mare placere insa nu e asa usor cum cred unele de pe aici...nu inseamna numai sa te plimbi cu el de manutza...inseamna griji ...inseamna bani...inseamna putere...chiar trebuie sa ai putere sa cresti un copil..si sprijin...
imi doresc din suflet o familie si un copil (ca toata lumea de altfel)..dar..in momentul in care ma voi simtii pregatita pentru asta..
patricioasa
Postat pe 6 Octombrie 2008 09:27
Hai domne... si ce sa fac? sa nasc un copil si sa n-am suficiente conditii sa-l cresc?? Sau sa am 50 de ani si sa-l nasc pentru ca eu credeam ca sunt la menopauza si de fapt era o sarcina??? Da, cel mai bine e la Marie Stopes, e pe strada Bucur. E o clinica foarte curata si tot personalul e profesionist. Stiu sa se poarte foarte bine cu clientul.

Postat pe 6 Octombrie 2008 10:06
Patricioasa,
eu am fost intr-o situatie din asta,aveam servici si facultate si eram singura,fara parinti,fara nimeni...aveam 21 de ani...nici nu stiam ce inseamna...a fost greu...foarte greu...dar embrionasul ala de care nu m-am descoterosit din cauza inconstientei mele,e acum un copil frumos de 1 an si 8 luni...
DeliaD
Postat pe 6 Octombrie 2008 10:23
De la: Georgia99, la data 2008-10-04 23:46:56a durut ?



nu a durut deloc pentru ca mi s a facut anestezie generala!

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:23
De la: DeliaD, la data 2008-10-06 10:23:57Patricioasa,
eu am fost intr-o situatie din asta,aveam servici si facultate si eram singura,fara parinti,fara nimeni...aveam 21 de ani...nici nu stiam ce inseamna...a fost greu...foarte greu...dar embrionasul ala de care nu m-am descoterosit din cauza inconstientei mele,e acum un copil frumos de 1 an si 8 luni...


Da, si stai sa vezi cand o incepe cu ,,Mami vreau aia" si ,,Mami vreu si eu haine de fite, si vreau la munte, si la mare, dar si in strainatate, eu de ce n-am destui bani de buzunar ...". O sa se chinuie toata viata si tu la fel. Ma rog, ai luat decizia, acum e responsabilitatea ta.

(nu criticati virgula inainte de "si", stiu ce fac)
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:32
De la: mihaimelania20042, la data 2008-10-05 10:06:20 Eu nu sunt de acord cu avortul..D-zeu da viata si ia viata inapoi..noi oamenii nu avem acest drept...
Am ramas uimita cu cata nonsalanta se vorbeste despre subiectul asta..."fetita mea avea doar 6 saptamani"..cum poti sa vb asa usor despre o fiinta care creste in organismul tau...si apoi sa zici gata...nu mai e..am scapat de plod..
Nu tata..iti place "tavaleala neprotejata" creste-l ..asumati vina.. E usor sa scapi de el..dar e tot o crima...
Pana la urma e alegerea fiecaruia ce face dar nu uitati: TOTI VOM DA SOCOTEALA ODATA SI ODATA DE CE AM FACUT..VA DATI SEAMA CATA SOCOTEALA VOR DA CEI CARE ISI PERMIT SA DEA VIATA SI SA O IA LA FEL DE USOR..




DRAGA MEA, SFATUL MEU AR FI SA NU TI MAI DAI CU PAREREA DESPRE ACEST SUBIECT DIN MOMENT CE NU ESTI SAU N-AI FOST IMPLICATA DIRECT IN EL! DA, COPILUL MEU AVEA DOAR 6 SAPTAMANI, ASA ESTE! NUMAI EU STIU PRIN CE AM TRECUT, NU ARE NIMENI DREPTUL SA JUDECE PE NIMENI! "DA TATA MI A PLACUT TAVALEALA NEPROTEJATA", DAR NU PENTRU CA A FOST GREU SA FOLOSESC UN PREZERVATIV SAU SA IAU NISTE ANTICONCEPTIONALE, CI DIN ALTE MOTIVE PE CARE NU TREBUIE S L EXPLIC NIMANUI! AM 26 DE ANI SI E PRIMA DATA CAND MI S A INTAMPLAT ASTA!

TOTI STIM S VORBIM, SA DAM SFATURI, SA JUDECAM ,SA FACEM MORALA GRATUITA, SA NE DAM CREDINCIOSI, S-O FACEM PE PERFECTII....DA TOATE ASTEA SUNT POSIBILE DIN EXTERIOR!

SA DEA DUMNEZEU SA NU TRECI SI TU PRIN ASA CEVA CU TOATE METODELE CONTRACEPTIVE! ASA DE TARE MA ENERVEAZA CAND VAD OAMENI CA TINE INCAT MI AR PLACEA SA I VAD SI PE EI IN SITUATIA CELOR PE CARE SE PRICEP SA I JUDECE ATAT DE BINE! DACA NU ESTI IN STARE SA SPUI O VORBA CALDA MAI BINE ITI GURA!

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:37
Lasa Motanik, ea probabil se crede mare crestina ca s-a apucat sa dea cu pietre!
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:44
Mie nu mi vine s cred ca am nimerit pe un topic cu asemenea oameni care parca nu sunt ancorati in realitate ci mai degraba viseaza la cai verzi pe pereti! putini sunt cei care te inteleg cu adevarat si ti acorda un sprijin! extraordinar toti am devenit dintr o data credinciosi si vorbim de Dumnezeu!

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:45
De la: Kathara, la data 2008-10-06 11:44:53Lasa Motanik, ea probabil se crede mare crestina ca s-a apucat sa dea cu pietre!


da Kathara, este incredibil si nu mi vine s cred ce mi vad ochii pe aici!

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:46
parerea mea ramane in continuare ca nu e de ajuns sa il nasti...trebuie sa il mai si cresti...
ok delia l-ai facut...felicitari...nu cred ca trebuie sa iti facem o statuie..
poate noi gandim un pic mai departe..
eu una imi doresc sa fiu independenta..nu sa stau sa ii cer lu` soacramea sau nush cui bani sa imi cresc copilul pentru ca in situatia de fata daca as pastra acest bebe eu impreuna cu partenerul meu nu am fi in stare sa ii oferim totul..iar in viziunea mea prefer sa aiba totul mai tarziu decat doar drgaostea noastra in momentul de fata...stii bine cata responsabilitate iti trebuie in asemenea situatia...nu ne simtim in stare...
gresim ca nu gandim ca tine?
nu toata lumea e la fel...
nu toata lumea are viata ta...
patricioasa
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:56
De la: patricioasa, la data 2008-10-06 11:56:17parerea mea ramane in continuare ca nu e de ajuns sa il nasti...trebuie sa il mai si cresti...
ok delia l-ai facut...felicitari...nu cred ca trebuie sa iti facem o statuie..
poate noi gandim un pic mai departe..
eu una imi doresc sa fiu independenta..nu sa stau sa ii cer lu` soacramea sau nush cui bani sa imi cresc copilul pentru ca in situatia de fata daca as pastra acest bebe eu impreuna cu partenerul meu nu am fi in stare sa ii oferim totul..iar in viziunea mea prefer sa aiba totul mai tarziu decat doar drgaostea noastra in momentul de fata...stii bine cata responsabilitate iti trebuie in asemenea situatia...nu ne simtim in stare...
gresim ca nu gandim ca tine?
nu toata lumea e la fel...
nu toata lumea are viata ta...



Da, exact la fel gandesc si eu patricioasa! De ce sa fac un copil? ca sa l chinui? eu nu vreau sa-l chinui eu vreau ca atunci cand il fac sa i pot oferi tot ce are nevoie! si nu mi spuneti ca e suficient sa i ofer dragostea de mama pentru ca voi incepe sa rad! toti stiu sa faca copii si sa spuna "viata e grea, am nevoie eu de bani ca am copii de crescut..." asta aud peste tot! pai bun nu stiai ca ti trebuiesc bani? de ce i ai facut? ca sa i folosesti ca pretext? ca sa-i chinui in fond!

Postat pe 6 Octombrie 2008 12:04
si nu se vorbeste aici "cu usurinta"...
pentru cele care sunt in situatia mea este o problema nu o mandrie..
si daca s-a ajuns aici nu s-a ajuns pentru ca asta am vrut...nimeni nu isi doreste sa ramana insarcinata si apoi sa faca intrerupere...se intampla..suntem oameni..facem greseli..ok pot fi evitate astfel de greseli...am inteles...nu s-a putut in cazurile noastre e altceva..
nimeni nu poate avea o viata perfecta..apar si chestii de genul..
insa "pedeapsa" ca sa zic asa pentru astfel de greseala nu consier ca trebuie sa fie obligarea spre a creste un copil..sau automat prezumtia de "criminala"...e o porcarie...
moralul are oricum de suferit in urma asta si e destul de dureros..
patricioasa
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:08
sincer motanik eu am trait intr-o astfel de familie..
ai mei nu erau foarte apropiati...nu aveau o super situatie financiara...am suferit din cauza asta...si poate inca sufar...
my "father" a plecat cand aveam doar 6 ani...am ramas cu mama care s-a chinuit o groaza..
s-a chinuit...a reusit...ma rog...nu contest faptul ca as murii de foame daca as fi pusa in situatie...insa eu ca si copil am simtit totul...toate grijile ei pentru a doua zi...durerea ei cand nu putea sa imi ofere ce imi doream...si bla bla...ma marcat...ma invatat ca nu doar dragostea materna ii trebuie copilului tau..
dupa cat am suferit eu...vreau pentru copilul meu tot ce este mai bun...
patricioasa
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:14
am citit tot acest topic in ultima ora si poate sunt persoane ce ar spune ca nu am ce cauta aici fiind barbat.
oricum vreau sa atrag atentia asupra unui singur lucru: nu e bine sa judecam.ne putem trezi in aceasi situatie pe care o judecam candva.

nu stim niciodata in ce posturi ne putem trezi. sincer sunt deacord cu avortul matunci cand e necesar.atunci cand un copil poate da vietile cuiva pestecap.dar nu inteleg de ce lumea trebuie sa judece?cum poate fi o femeie atata de rea incat sa rasuceasca cutitul in rana ,judecand si facand pe desteapta,atunci cand vede ca cineva tocmai a facut un avort,care pentru orice femeie reprezinta o trauma.

de unde vine toata aceasta rautate?daca nu avem nimic bun de zis ,ar fi mai bine sa tacem dracu din gura in asemenea situatii. pot exista mii de motive pentru a face un avort dar nicio femeie nu va face decat daca este absolut necesar.sau mai sunt care fac deoarece nu au cu cune discuta alternativele,nu au un cerc de cunostinte sau o familie pe care sa se bazeze.

asa ca hai sa nu mai judecam pe altii ca se poate intampla oriciu pe lumea asta.si prezervativele se pot rupe.si pastilele mai dau rateuri si....si.....si....
cand ne loveste necazul ne intrebam mereu "de ce doamne io?"de ce mie?

sa nu cumva sa ne loveasca in cap idea ca am fost prosti si am judecat candva...

Postat pe 6 Octombrie 2008 12:38
vezi tu? numai cine a trecut prin asa ceva este capabil sa inteleaga si sa sprijine! sa te ajute dumnezeu sa faci un copil frumos si sanatos si sa nu mai repeti aceeasi greseala pt care ai fost tu nevoita sa platesti! sa ai abitia de a i oferi puiului tau tot ce vrea! cu masura bineintels sa nu fie razgaiat!(glumesc)

Postat pe 6 Octombrie 2008 12:57
micutule multumesc ca esti atat de bun si intelegator! un barbat adevarat!

Postat pe 6 Octombrie 2008 13:01
Fetelor scumpe, la 15 ani sa ramai insarcinata este f delicat, dar a ramane insarcinata la 25 de ani, poate din greseala, chiar si cu contraceptive, nu prea trebuie sa mai avem scuze. Ai 2 maini, 2 picioare, esti matura, esti puternica, esti inteligenta, esti tanara, ai un loc de munca si poti pastra un copil. E adevarat k esti poate singura, iti doresti pe viitor un sot si pare mai dificil cu un copil sa fii acceptata. Dar nu e imposibil, o femeie in viata este mai puternica de 2 ori k un barbat, noi femeile trecem prin multe (singuratate, sarcini, violenta, discriminare, parasire, divort) si culmea k rezistam aproape toate. Trebuie sa reusesti si cu un copil pt k el nu este niciodata o povara.
Si eu am fost in situatia de a ramane insarcinata, anul acesta. A fost alarma falsa. Dak ramaneam, pastram copilasul orice ar fi fost. Prietena mea va avea un bebe fara sot si dak renunta acum la copil nu va mai putea face altul. Are 24 de ani si.l pastreaza. Durerea unui avort apare dupa interventie, se pierde mult sange ulterior si risti mai multe decat dak ai pastra un copil.
smileforme_isa
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:06
am citit absolut tot ce s-a scris in acest topic.ceea ce multi nu inteleg este aceea ca nimeni nu poate judeca pe cineva in aceasta privintza! parerea mea personala e aceea ca,decat sa aduci pe lume un sufletzel caruia sa nu ai ce sa-i oferi..sau sa fie "institutionalizat" si sa "beneficieze" de "mila"statului sau a "parintilor maternali" mai bine faci o intrerupere de sarcina! fiecare isi stie viata,potentialul afectiv si material si nimeni nu poate sa judece in hotararea pe care o ia cel/cea in cauza! si daca tot am bagat religia in discutie:CEL CARE SE SIMTE FARA DE PACAT ,SA ARUNCE PRIMUL PIATRA!
vaiana
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:35
De la: vaiana, la data 2008-10-06 13:35:17am citit absolut tot ce s-a scris in acest topic.ceea ce multi nu inteleg este aceea ca nimeni nu poate judeca pe cineva in aceasta privintza! parerea mea personala e aceea ca,decat sa aduci pe lume un sufletzel caruia sa nu ai ce sa-i oferi..sau sa fie "institutionalizat" si sa "beneficieze" de "mila"statului sau a "parintilor maternali" mai bine faci o intrerupere de sarcina! fiecare isi stie viata,potentialul afectiv si material si nimeni nu poate sa judece in hotararea pe care o ia cel/cea in cauza! si daca tot am bagat religia in discutie:CEL CARE SE SIMTE FARA DE PACAT ,SA ARUNCE PRIMUL PIATRA!
ai mare dreptae dar unii deschid gura fara sa ste ce provoaca,sau o fac chir din rautate

motanic nu am pretentia sa fiu considerat barbat adevarat dar am avut un asemenea moment in viata la vreo 17 ani(cu tot cu prezervativ)si ea avea 21de ani.ce naiba era de facut la acea ora?ar fi fost 3 vieti date peste cap.si a fost un cosmar si pentru mine sa o vad pe ea trcand prin acel cosmar.trata cu indiferenta in clinica,tratata ce pe banda .....nu mai sunt cu ea ca nu a putut uita acel moment vazanduma zilnic.vbesc despre trairile mele si ce am invatat de-a lungul vietii.
acum nu ar fi o problema daca ar aparea un copil dar mai trebuie sa fie si persoana ideala.

Postat pe 6 Octombrie 2008 13:43
Cred ca sunt foarte putine femei pe lumea asta care sa nu fi trecut macar odata in viata prin asa ceva. Este o decizie grea de luat, nimeni nu face asa ceva din placere, tocmai de aceea nu trebuie nimeni judecat. "Mic negru si urit3" ai dreptate, s-ar putea cindva sa fim judecati, daca judecam.
Intr-adevar intr-o situatie ca asta ai nevoie de mult sprijin, nu de critici si prejudecati. Sunt femeie si inteleg, si sunt alaturi de cele care trebuie sa treaca prin asa ceva.
Pentru cele care nu inteleg astfel de situatii sa le fereasca Dumnezeu sa ajunga sa ia o astfel de decizie. Abia atunci vor intelege cit de greu e sa faci asa ceva din toate punctele de vedere.
Angeluca
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:52
De la: Kathara, la data 2008-10-06 11:32:56
De la: DeliaD, la data 2008-10-06 10:23:57Patricioasa,
eu am fost intr-o situatie din asta,aveam servici si facultate si eram singura,fara parinti,fara nimeni...aveam 21 de ani...nici nu stiam ce inseamna...a fost greu...foarte greu...dar embrionasul ala de care nu m-am descoterosit din cauza inconstientei mele,e acum un copil frumos de 1 an si 8 luni...


Da, si stai sa vezi cand o incepe cu ,,Mami vreau aia" si ,,Mami vreu si eu haine de fite, si vreau la munte, si la mare, dar si in strainatate, eu de ce n-am destui bani de buzunar ...". O sa se chinuie toata viata si tu la fel. Ma rog, ai luat decizia, acum e responsabilitatea ta.

(nu criticati virgula inainte de "si", stiu ce fac)


ma lasi,nu se chinuie draga nimeni,sanatate de ar fi cu caru,ca restu se rezolva,parca totul se rezuma la bani
se chinuie copii bolnavi si parinti lor,
nu noi ca vai nu oi putea sa-i iau BMW la 18 ani,
sau nush ce haine de fitze,
desi haine de fitze are de pe acuma
DeliaD
Postat pe 6 Octombrie 2008 14:58
Scuza-ma Delia, dar mi se pare ca esti cam imatura pentru varsta ta. Sincera sa fiu, cu o perceptie atat de ingusta asupra vietii, nu stiu ce educatie ii poti da tu copilului tau - si daca mai e si fetita, cu atat mai rau!
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:02
De la: patricioasa, la data 2008-10-06 11:56:17parerea mea ramane in continuare ca nu e de ajuns sa il nasti...trebuie sa il mai si cresti...
ok delia l-ai facut...felicitari...nu cred ca trebuie sa iti facem o statuie..
poate noi gandim un pic mai departe..
eu una imi doresc sa fiu independenta..nu sa stau sa ii cer lu` soacramea sau nush cui bani sa imi cresc copilul pentru ca in situatia de fata daca as pastra acest bebe eu impreuna cu partenerul meu nu am fi in stare sa ii oferim totul..iar in viziunea mea prefer sa aiba totul mai tarziu decat doar drgaostea noastra in momentul de fata...stii bine cata responsabilitate iti trebuie in asemenea situatia...nu ne simtim in stare...
gresim ca nu gandim ca tine?
nu toata lumea e la fel...
nu toata lumea are viata ta...


nu vreauuuu statuie,nuuuuuuuu ...eu am vrut sa nu incurajez avortul,atata tot.
viata mea la momentul in care am ramas insarcinata,era mult mai sumbra...
nu stiu de ce dar in timp toate s-au rezolvat,cum nici n-am gandit vreodata...si nu numai mie mi s-a intamplat asta...
asta a fost situatia mea,
fiecare face ce vrea...
DeliaD
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:05
De la: motanik, la data 2008-10-06 11:45:26Mie nu mi vine s cred ca am nimerit pe un topic cu asemenea oameni care parca nu sunt ancorati in realitate ci mai degraba viseaza la cai verzi pe pereti! putini sunt cei care te inteleg cu adevarat si ti acorda un sprijin! extraordinar toti am devenit dintr o data credinciosi si vorbim de Dumnezeu!


nu te preocupa prea tare de gura lumii doar cine a trecut prin asta stie intr-adevar cat de dureros e si cat control iti trebuie sa iei o decizie.
sunt multe femei care nu isi revin pt foarte mult timp dintr-o trauma de genul asta ,dar... sunt altele care nu iau in calcul sarcina la 15 sau 16 ani ... sunt femei care nu iau in calcul un viol care se lasa cu o astfel de urmare. sunt femei care.... isi exprima o parere fara sa fii trecut cu adevarat printr-un avort.
moraliste si "radio sant"....si cele care au trecut prin asta si nu au nici un pic de empatie fata de cele care aleg calea avortului... imi pare rau doar pt ele...pt ca si-au uitat umanitatea.

dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:10
De la: Kathara, la data 2008-10-06 15:02:45Scuza-ma Delia, dar mi se pare ca esti cam imatura pentru varsta ta. Sincera sa fiu, cu o perceptie atat de ingusta asupra vietii, nu stiu ce educatie ii poti da tu copilului tau - si daca mai e si fetita, cu atat mai rau!


oi fi imatura,
dar alta replica nu m-a dus capu sa-ti dau,cand am vazut ca tu te rezumi la aspectul material,eu am luat in deradere totul,nu ma agit si nici nu ma apuc a ma da inteligenta si filozoafa...
tu care ai pus aspectul material inainte de toate cum te vezi?
cu o perceptie mai larga asupra vietii?
nu stii nimic...
DeliaD
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:10
umanitatea v-o uitati voi cele care recurgeti la asta...

cum sa empatizam cu voi?

DeliaD
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:13
De la: DeliaD, la data 2008-10-06 15:10:48
De la: Kathara, la data 2008-10-06 15:02:45Scuza-ma Delia, dar mi se pare ca esti cam imatura pentru varsta ta. Sincera sa fiu, cu o perceptie atat de ingusta asupra vietii, nu stiu ce educatie ii poti da tu copilului tau - si daca mai e si fetita, cu atat mai rau!


oi fi imatura,
dar alta replica nu m-a dus capu sa-ti dau,cand am vazut ca tu te rezumi la aspectul material,eu am luat in deradere totul,nu ma agit si nici nu ma apuc a ma da inteligenta si filozoafa...
tu care ai pus aspectul material inainte de toate cum te vezi?
cu o perceptie mai larga asupra vietii?
nu stii nimic...


Evident ca aspectul material e prim - orice om cat de cat matur isi da seama ca un copil nu se creste cu aer. Dar daca pui ceva pe primul rand, se deduce mintenas ca mai exista si alte criterii. Si oricum, pe primul loc nu este partea materiala ci binele copilului. Iar pentru a-i fi bine oricarei fiinte umane, trebuie sa-i asiguri mai inainte de toate nevoile de baza.
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:13
De la: DeliaD, la data 2008-10-06 15:13:35umanitatea v-o uitati voi cele care recurgeti la asta...

cum sa empatizam cu voi?



Nu a zis nimeni sa empatizezi, era suficient sa nu incepi sa arunci cu pietre.
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:14
De la: DeliaD, la data 2008-10-06 15:05:07
De la: patricioasa, la data 2008-10-06 11:56:17parerea mea ramane in continuare ca nu e de ajuns sa il nasti...trebuie sa il mai si cresti...
ok delia l-ai facut...felicitari...nu cred ca trebuie sa iti facem o statuie..
poate noi gandim un pic mai departe..
eu una imi doresc sa fiu independenta..nu sa stau sa ii cer lu` soacramea sau nush cui bani sa imi cresc copilul pentru ca in situatia de fata daca as pastra acest bebe eu impreuna cu partenerul meu nu am fi in stare sa ii oferim totul..iar in viziunea mea prefer sa aiba totul mai tarziu decat doar drgaostea noastra in momentul de fata...stii bine cata responsabilitate iti trebuie in asemenea situatia...nu ne simtim in stare...
gresim ca nu gandim ca tine?
nu toata lumea e la fel...
nu toata lumea are viata ta...


nu vreauuuu statuie,nuuuuuuuu ...eu am vrut sa nu incurajez avortul,atata tot.
viata mea la momentul in care am ramas insarcinata,era mult mai sumbra...
nu stiu de ce dar in timp toate s-au rezolvat,cum nici n-am gandit vreodata...si nu numai mie mi s-a intamplat asta...
asta a fost situatia mea,
fiecare face ce vrea...


nimeni nu incurajeaza avortul dar ... ceea ce trebuie sa intelegem e ca ... sunt alegeri personale care afecteaza afecteaza viata viitoare indiferent de ce decizie ar lua respectiva femeie....
poate acum crezi ca poti sa ii oferi totul ,chiar si luna de pe cer daca ti-ar cere-o.... dar mai incolo????
sprijinul vine din 2 parti si un copil trebuie sa fie dorit ca sa fie pe deplin fericit, parerea mea.
nu poti sa iti asumi o greseala ca mai apoi in viitor sa regreti ...

dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:15
in sfarsit si niste oameni cu adevarat oameni..
nu spun ca as fi o persoana care nu admite adevarul sau criticile..insa privind intr-un spectru un pic mai larg orice om "normal" poate vedea ce inseamna un nou inceput in momentul in care nici nu te astepti..un copil inseamna o noua viata pe care trebuie sa o incepi brusc (sau nu chiar brusc in momentul in care iti programezi asa ceva)..
in plus ai nevoie de o minima stabilitate si de foarte mult sprijin pentru a o incepe...pentru a merge mai departe..
foarte putine sunt cele care reusesc singure..se chinuie..
ce sprijin imi poate oferii prietenul meu ,care in momentul de fata este mai panicat decat mine..?
parintii lui care nu vor sa auda de mine..pentru ca au o alta nora ideala pentru el..sau mama care nu isi doreste decat sa ma vada cu facultate si bla bla...
stabilitate?
stau cu chirie..si la el nici nu se pune problema sa pot sta...cel putin pt moment in nici un caz...
de ce toate astea nu se i-au in calcul?
nu toate avem viata aia perfecta in care avem un sot iubitor...o casa...sau cine stie...o soacra saritoare si intelegatoare..si nu in ultimul rand posibilitate financiara...
totusi ma consider un om normal cu conceptii normale..
dupa parerea mea sunt mult mai dure sunt abandonurile si copii lasati in grija altora din neputinta sau cazurile acelea in care ii tin nemancati pentru ca au ce le oferii...pe aceia cum ii mai criticati?
de ce i-ai lasat ??
de ce i-ai facut ??
hmm...iar cand un om ia decizia sa nu il faca ..pac din nou critica...de ce faci asa ??
niciodata nu o sa fi capabil intr-o viata sa multumesti pe toata lumea...insa cel mai important este sa te multumesti pe tine..

patricioasa
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AVORT! 38 De la: ionela_mc1 11 Septembrie 2012 11:42
AVEM DI'TÃTI-CAFENEAUA LUI PIKARD 3 De la: geo_revitalizat 5 Aprilie 2012 15:13
operatii ilegale de intrerupere a sarcinii 29 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 16:59
avort spontan 6 De la: kudika069458 13 Ianuarie 2014 14:29
am nevoie de o injectie... 9 De la: cocutza74 15 Ianuarie 2012 19:34