Setari Cookie-uri

am si eu nevoie de un sfat...

Evident ca ma deranjeaza. Ti-ai dovedit moralitatea, asa ca nu ai de ce te pronunta aici. Mai ales daca nu ai nimic relevant de spus.
Kathara
Postat pe 23 Octombrie 2008 21:55
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 08:54:28Lucia1960, da, asa e prietenul meu, foarte pueril. Eu am 22 ani, el are 23, dar inca se comporta ca un licean in cautarea personalitatii. Pe de alta parte e o persoana foarte egoista si rece. Stiu,ma puteti condamna ca sunt inca cu el, caut de ceva timp momentul oportun sa pun capat relatiei. Insa acum a intervenit aceasta sarcina care ma leaga inca de el. Plus ca locuim impreuna si despartirea ar schimba foarte multe...inca astept...


parca te intalneai mai rar cu prietenul tau,acum zici ca locuiti impreuna... cine mai intelege? in fine...e intr-adevar trist ce ti se intampla,dar poate ca ar trebui sa incerci si cu o gandire mai optimista. nu stiu ce sa zic altceva. ca nu sunt de acord cu parerea ta,asta o sti,dar SINCER iti spun ca ma bucur ca cel putin nu spui ca "vei scapa in curand" si ca ai o urma de regret. totusi exista si solutii,daca ai vazut ce-a scris aime. conteaza foarte mult relatia ta cu parintii,pt ca ei sunt cei care te pot ajuta cel mai mult si cel mai bine.daca nu e...imi pare sincer rau. insa oricare ar fi decizia finala,ai grija sa n-o regreti in viitor. nu stiu la tine cum e,dar iti pot spune despre bunicii mei,care la origini au fost saraci,ca au trait multi ani,si ca eu i-am cunoscut oameni gospodari carora nu le-a lipsit nimic,si asta pt ca au muncit mult.nu vreau sa tin lectii de etica,dar viitorul nu ti-l fac parintii.(asta pt ce ai scris despre parintii tai)cand esti destul de matur sa judeci,drumul in viata ti-l croiesti singur.ia-te drept exemplu,fi mandra de tine,si gandeste ca faptul ca te-ai maturizat mai devreme e un atuu al tau! poti gandi mai departe decat cei care au crescut la fusta mamei,oameni care in general nu sunt capabili sa ia o decizie singuri. mai gandeste-te o data inainte de pasul decisiv,si ia cea mai iteleapta decizie pt tine si situatia in care te afli. poate ca nu e momentul sa vina un copil,cine stie?!? ai grija de tine,si mai ales ai grija sa nu se mai intample ceea ce nu-ti doresti. si sa nu uiti ca mai bine decat tine nu te ingrijeste nimeni,si ca oricati oameni avem in jurul nostru,tot singuri suntem...ai grija de tine
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 22:27
asta seara ma manaca limba sa ii mai spun vreo 2 lui mirciulica...dar vad ca ...poate asta sera nu are acces la net....

asa ca pana la ulterioare postari pline de "cuviosenii"
fetele... va doresc o seara placuta.
patri si julienne...mai suntem cateva pe aici care de bien de rau in fata durerii....jos palaria si poate ca ...macar o vorba de alinare va poate ajuta cumva.

seara buna fetele.
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Octombrie 2008 22:29
De la: Kathara, la data 2008-10-23 21:55:59Evident ca ma deranjeaza. Ti-ai dovedit moralitatea, asa ca nu ai de ce te pronunta aici. Mai ales daca nu ai nimic relevant de spus.


spune-mi concret ce anume te deranjeaza...poate reusesc sa fac ceva sa te multumesc...sa le tai jos? pt tine...orice is wrong with you?
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 22:34
Ti-am zis de la inceput. Cum iti permiti sa dai cu pietre in niste femei care sufera? Tu n-ai pic de rusine? Faci aici pe vocea sfioasa a religiei? Ei, dracie!
Kathara
Postat pe 23 Octombrie 2008 22:36
De la: Kathara, la data 2008-10-23 22:36:02Ti-am zis de la inceput. Cum iti permiti sa dai cu pietre in niste femei care sufera? Tu n-ai pic de rusine? Faci aici pe vocea sfioasa a religiei? Ei, dracie!


tu unde citesti draga? printre randuri? sau din tot ce vezi intelegi ce vrei? daca am o alta parere,nu inseamna ca arunc cu pietre. wake up alien! inca nu te-ai eliberat de ceausescu,sau cum? numai ala nu dadea dreptul la opinie...si uite ca are adepti...n-am crezut...
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:37

De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!


Asta nu se numeste opinie, se numeste prostie! Cum iti permiti tu sa le judeci?
Kathara
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:40
vocea sfioasa a religiei? auzi frate...chiar nu sunt bisericoasa,dar poate seaman,ce sa zic? by the way,n-am avut vreodata treaba cu "niste femei care sufera".am avut cu cele care nu sufera deloc si care "gata au scapat".dar e bine ca au si acelea sprijin si gasesc incurajare sa mai "scape" de vreo 10 ori in loc sa se protejeze. astia suntem...ce sa-i faci(vorba celor ce se complac in orice situatie)
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:48
De la: Kathara, la data 2008-10-23 23:40:58
De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!


Asta nu se numeste opinie, se numeste prostie! Cum iti permiti tu sa le judeci?


draga mea,daca sunt proasta,tu esti mai proasta decat mine...pt ca ma judeci...nu de alta...e rau sa fi mai prost ca prostu'?
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:51
Eu te judec pe baza comportamentului de doi bani de care dai dovada. Deocamdata n-ai de unde sti ce e in sufletul unui om, situatia lui si conceptia lui asupra vietii, asa ca las-o mai moale, nu toate credem ca avortul e crima!
Kathara
Postat pe 23 Octombrie 2008 23:54
dar iti permiti? de ce? pt ca nu sunt de parere cu tine sau cum? suferi de personalitate draga? ai instincte de lider si vrei cumva sa ma supun mariei tale? mai slabeste-ma seriful meu personal ce esti. uite ca am mai studiat cate ceva din psihologie si pt cultura ta generala,o persoana care se exprima astfel "gata! am scapat!" nu-si exprima regretul fata de fapta dusa la bun sfarsit! este o eventuala usurare,manifestare de bucurie,o subtila multumire de sine,un motiv in minus de ingrijorare. si nici macar nu-ti trebuie studii de specialitate ca sa vezi pur si simplu ce exprima. tu cunosti cumva situatia mea sau conceptia mea asupra vietii de-ti permiti sa ma judeci? nu vrei cumva sa-mi speli creierul si sa-mi implantezi un microcip cu setarile gandirii standard? fi atenta,ca acuzandu-ma pe mine,te acuzi pe tine insuti
aly_b
Postat pe 24 Octombrie 2008 00:15
draga mea aly multumim pentru sfaturile tale intelepte...topicul deschis de mine avea referire la un sfat...ok?
l-ai exprimat pe al tau...cred ca e de ajuns...am inteles mesajul..
asta este suntem mai proaste..nu toata lumea este perfecta..de fapt..nimeni nu este perfect...
si cu psihologia...daca spui pishologie inseamna mult mai mult decat traducerea libera "gata am scapat"
pentru noi cele care inca nu "am scapat" de care te legi tu atat de mult..aceste cuvinte inseamna mult mai mult..
tu nu stii ce inseamna sa nu te poti concentra la nimic altceva,nici la servici nici in viata personala..sa nu poti manca mai nimic din cauza starilor cu care te confrunti zilnic..si iar nu ai simtit niciodata durerea care este prezenta pe tot parcursul "sarcini" nedorite...ma refer la durerea din suflet...
traieste toate starile astea si apoi cauta traducerea pentru "am scapat" si ai sa constati diferentele...sau vrei sa spui ca nu ai putea pronunta cuvintele astea?
le vei pronunta poate nu in scris sau cu voce tare insa sufletul tau va stii...
patricioasa
Postat pe 24 Octombrie 2008 09:41
patri, nu it incepe ziua chiar asa.
sincer, mai bine incearca sa te concentrezi la altceva, stiu ca e greu ,dar ...poate reusesti.
sincera sa fiu tare mi-ar place sa iti fiu altaturi
cu siguranta ca vei gasi vreo amica sau prietena care sa fie langa tine,fara sa judece nimic din ce faci ,doar un umar pe care sa plangi .

incearca sa nu te torturezi singura, fii constienta doar de faptul ca ceea ce faci te afecteaza, si ai incredere in tine.
chiar daca ai senzatia ca esti singura , cel putin eu una ma gandesc din cand in cand la voi... mai ales atunci cand intru pe aici.

dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Octombrie 2008 09:48
De la: aly_b, la data 2008-10-23 21:33:47
De la: puffulete, la data 2008-10-21 14:02:54
De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
De la: motanik, la data 2008-10-04 22:13:42eu am scapat gata! nu am simtit nimic, iar akm ma simt bine, doar ca ma doare putin burta ca la ciclu dar in rest e bine...sper s nu am complicatii mai tarziu!


asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!



HAI MAI DU TE DRACU! SA TI FIE RUSINE ! CUM POTI SA VORBESTIN IN HALUL ASTA? TU CUMVA NU TE FU..TI? TU CUMVA NU ESTI TOT FEMEIE? ROAGA TE SA NU PATESTI SI TU MACAR DIN GRESEALA! DE AIA SUFERA ATATIA COPII DE SARACIE SI DE FOAME! CA EXISTA MAME CA TINE CARE II FAC SI PE URMA DUMNEZEU CU MILA! RUSINE SA TI FIE !



mai fato,tu nu ai auzit blesteme in viata ta! tu ai habar ce-nseamna un blestem? eram f nervoasa la ce citisem pana atunci. ideea e sa nu irosesti perlele pe porci. daca intelegi ceva din asta. sau poate trebuie sa dam vina pe d-zeu ca raman femeile insarcinate in momente neprielnice? cazul tau,nimic de zis,e de inteles,dar de acolo si pana la altele care rasufla usurate ca "gata,au scapat" e o diferenta. chiar tu ai scris cu manutele tale ca te-a durut sufletul. sau nu mai vad bine??? de avortul spontan am auzit,am citit,s-au intamplat in jurul meu si crede-ma e extrem de dureros numai sa vezi,ce sa mai zic sa ti se intample. e groaznic!!! uite,am o cunostinta care isi dorea din tot sufletul un al doilea bebe,si surpriza(placuta),a ramas insarcinata. dar acum la 7 luni de sarcina zace pe un pat de spital distrusa de durere pt ca trebuie sa avorteze. copilul nu are creierul bine dezvoltat,ii lipseste un lichid din organism si are probleme la inimioara. daca se va naste,sansele lui la viata sunt minime. ar trai maxim 2 ani(are niste malformatii ale organelor),iar sansa mamei de a rezista la nastere este f mica! asta e o problema grava si dureroasa!!! si atunci revin si intreb,e corect spus "gata am scapat"??? cand unele femei isi doresc cu ardoare un copil si altele ii ucid cu buna stiinta,din propria lor greseala si fara resentimente? deci scuzati-ma dragele mele daca v-am jignit,dar asta e parerea mea,si chiar daca nu mi s-a intamplat mie personal,li s-a intamplat multor persoane dragi mie,si am suferit cu si pentru ele. si in caz ca n-ati inteles mesajul meu,imi pare rau. era simplu: protejati-va!!!in primul rand pt voi,daca la viata unei fiinte nevinovate e prea departe sa ganditi! si sa nu omit,ma f_t si eu dar cu "grija",ca nu mi-e usor sa ucid copii. cat despre "sa ma duc dracu'" fi linistita,acolo mergem marea majoritate



Eu am spus ce am avut de spus, daca ai fost in stare sa intelegi bine daca nu imi pare rau pentru tine!
puffulete
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:01
De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
De la: motanik, la data 2008-10-04 22:13:42eu am scapat gata! nu am simtit nimic, iar akm ma simt bine, doar ca ma doare putin burta ca la ciclu dar in rest e bine...sper s nu am complicatii mai tarziu!


asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!



Inainte de a mi spune mie ca nu vad bine, cauta in urma si verifica daca tu vezi bine ai inteles? Sau asta a ce suna "sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat" ??
Tie chiar nu ti e rusine? cu ce drept vii tu aici sa ne faci pe noi criminale cand tu esti mai rau de atat? fa fetito ceva util si lasa l pe dumnezeu sa ne judece! cat despre dracu, stai linistita ca nu ne ducem toti acolo, sau si pe asta o stii tu sigur? Cat despre inteles proverbe nu mi duce tu grija ca nu le inteleg! Tu nu intelegi nici lucrurile elementare!
puffulete
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:07
De la: aly_b, la data 2008-10-23 23:48:28vocea sfioasa a religiei? auzi frate...chiar nu sunt bisericoasa,dar poate seaman,ce sa zic? by the way,n-am avut vreodata treaba cu "niste femei care sufera".am avut cu cele care nu sufera deloc si care "gata au scapat".dar e bine ca au si acelea sprijin si gasesc incurajare sa mai "scape" de vreo 10 ori in loc sa se protejeze. astia suntem...ce sa-i faci(vorba celor ce se complac in orice situatie)




Si daca a zis ca a scapat ce te freaca pe tine grija? Pate a spus o pentru ca inainte ii era frica pentru sanatate, pentru ca odata ce ai facut un avort se produc multe schimbari in tine si e normal sa te gandesti si la corpul tau nu?! Sau n ai auzit de femei care erau sa moara dupa ce au facut asta? Hai sa nu mai facem avorturi acum ca suntem crminale extraordinar ce sa spun, atunci hai sa i facem pe banda rulanta nu cati o da Dumnezeu acolo! Si pe urma sa le spunem " pai n are ce sa ti dea mama de mancare sau de imbracat"! Ai o minte inchisa.. mai vb de Ceausescu, pai numai el a nenorocit o gramada de femei si mureau copiii de foame, din cauza ca nu legaliza avortul! Du te mai fata si ocupa te de altceva ti am mai zis!
puffulete
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:13
De la: aly_b, la data 2008-10-23 22:27:43
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 08:54:28Lucia1960, da, asa e prietenul meu, foarte pueril. Eu am 22 ani, el are 23, dar inca se comporta ca un licean in cautarea personalitatii. Pe de alta parte e o persoana foarte egoista si rece. Stiu,ma puteti condamna ca sunt inca cu el, caut de ceva timp momentul oportun sa pun capat relatiei. Insa acum a intervenit aceasta sarcina care ma leaga inca de el. Plus ca locuim impreuna si despartirea ar schimba foarte multe...inca astept...


parca te intalneai mai rar cu prietenul tau,acum zici ca locuiti impreuna... cine mai intelege? in fine...e intr-adevar trist ce ti se intampla,dar poate ca ar trebui sa incerci si cu o gandire mai optimista. nu stiu ce sa zic altceva. ca nu sunt de acord cu parerea ta,asta o sti,dar SINCER iti spun ca ma bucur ca cel putin nu spui ca "vei scapa in curand" si ca ai o urma de regret. totusi exista si solutii,daca ai vazut ce-a scris aime. conteaza foarte mult relatia ta cu parintii,pt ca ei sunt cei care te pot ajuta cel mai mult si cel mai bine.daca nu e...imi pare sincer rau. insa oricare ar fi decizia finala,ai grija sa n-o regreti in viitor. nu stiu la tine cum e,dar iti pot spune despre bunicii mei,care la origini au fost saraci,ca au trait multi ani,si ca eu i-am cunoscut oameni gospodari carora nu le-a lipsit nimic,si asta pt ca au muncit mult.nu vreau sa tin lectii de etica,dar viitorul nu ti-l fac parintii.(asta pt ce ai scris despre parintii tai)cand esti destul de matur sa judeci,drumul in viata ti-l croiesti singur.ia-te drept exemplu,fi mandra de tine,si gandeste ca faptul ca te-ai maturizat mai devreme e un atuu al tau! poti gandi mai departe decat cei care au crescut la fusta mamei,oameni care in general nu sunt capabili sa ia o decizie singuri. mai gandeste-te o data inainte de pasul decisiv,si ia cea mai iteleapta decizie pt tine si situatia in care te afli. poate ca nu e momentul sa vina un copil,cine stie?!? ai grija de tine,si mai ales ai grija sa nu se mai intample ceea ce nu-ti doresti. si sa nu uiti ca mai bine decat tine nu te ingrijeste nimeni,si ca oricati oameni avem in jurul nostru,tot singuri suntem...ai grija de tine



Iti multumesc mult pentru incurajarile tale, chiar m-ai facut sa zambesc. Ca sa te fac sa intelegi,...cand am intrerupt pastilele ne vedeam rar, intre timp eu m-am mutat la el in Bucuresti..chiar scrisesem la trecut...credeam ca se intelege..
Stiu ca viitorul nu mi-l fac parintii, dar ei fac parte constant din viata mea, si constant intr-un mod negativ. Toata vara am fost ok pentru ca am refuzat sa-i mai caut si sa le raspund.Si de putinele ori cand vorbeam cu ei ma intristam, ceea ce era un argument destul de bun ca ei sunt motivul principal al nefericirii mele.Dar acum ceva a intervenit si a trebuit sa iau legaturile cu ei.Si sunt din nou asa..depresiva..parintii nu ni-i alegem noi, asta e partea proasta a lucrurilor. Si nici sa ii reneg nu pot.Deci ar fi doua solutii, sa ma schimb eu intr-o persoana rece si indiferenta, sau sa se schimbe ei, a doua varianta fiind, din punctul meu de vedere imposibila. Cat despre copil..eu iubesc foarte mult copiii, si abia astept sa devin mama pentru ca sunt sigura ca in sfarsit voi avea motiv de fericire.Dar nu asa..nu acum, cand nu am ce sa-i ofer. Vreau sa ii ofer totul si acum nu am nimic. Stiu ca o sa-mi fie greu sa trec peste asta, am fost si eu crescuta in spiritul crestinismului si acest lucru mi s-a impregnat in conduita. Dar acum ca sunt in situatia asta nu mai vad lucrurile asa...am observat..poti propaganda si judeca pana la proba contrarie, cand tu insuti de lovesti de asemenea lucruri..si atunci te schimbi. Sper ca renuntarea la aceasta sarcina sa nu fie un alt motiv de depresie. N-o sa uit prin ce trec acum sper doar sa....get along with it..

Postat pe 24 Octombrie 2008 17:30
Ce e pe forumul asta, una calda, una rece..nu va mai certati...Vad ca unele persoane sunt oscilante, acum arunca cu pietre, acum sunt intelegatoare...Multumesc fetelor care ma inteleg pe mine si pe fetele in situatia mea then...

Postat pe 24 Octombrie 2008 17:30
adevarul doare...asta pt patriciosa si pufulete. din indignarea voastra inteleg ca si voi gasiti o farama de adevar in spusele mele. dar nu asta conteaza. intr-adevar nu stiu cum e sa treci prin asa ceva,si cu atat mai putin nu-mi doresc sa trec. asta o fi motivul pt care nu pot vedea lucrurile din punctul vostru de vedere,pe langa faptul ca-n jurul meu tinerele nasc copii la 14-15 ani,ca pritenele care-si doresc copii ii pierd,ca oamenii pe care ii cunosc iubesc copiii,ca o prietena de suflet avorteaza constransa fiind de parintii partenerului si sufera ca un caine neajutorat,si cate si mai cate...
sincer,n-am vrut sa sperii sau sa judec lumea,dar nu stiu daca voi ati vazut celebrul filmulet in care in timpul unui avort prin aspiratie,fatul la nici 3 luni,se retrage pe fundul uterului incercand parca sa se apere,sa se protejeze. pe mine ma doare sufletul ori de cate ori imi amintesc. si credeti-ma,odata ce l-ai vazut,nu-l mai uiti. si atunci imi cer scuze in fata voastra,dar nu concep nicidecum expresia "gata,am scapat" in situatia asta. poate intr-adevar nu se referea la sarcina,ci pur si simplu la ea insasi,fiind ingrijorata pt starea ei. o fi,dar eu n-am inteles asta din propozitie. oricum,ar trebui sa nu ma intereseze,ca nu sunt copiii mei,si totusi m-a deranjat groaznic... julyenne,imi pare sincer rau pt situatia ta.sincer!
aly_b
Postat pe 24 Octombrie 2008 21:27
De la: aly_b, la data 2008-10-24 21:27:54adevarul doare...asta pt patriciosa si pufulete. din indignarea voastra inteleg ca si voi gasiti o farama de adevar in spusele mele. dar nu asta conteaza. intr-adevar nu stiu cum e sa treci prin asa ceva,si cu atat mai putin nu-mi doresc sa trec. asta o fi motivul pt care nu pot vedea lucrurile din punctul vostru de vedere,pe langa faptul ca-n jurul meu tinerele nasc copii la 14-15 ani,ca pritenele care-si doresc copii ii pierd,ca oamenii pe care ii cunosc iubesc copiii,ca o prietena de suflet avorteaza constransa fiind de parintii partenerului si sufera ca un caine neajutorat,si cate si mai cate...
sincer,n-am vrut sa sperii sau sa judec lumea,dar nu stiu daca voi ati vazut celebrul filmulet in care in timpul unui avort prin aspiratie,fatul la nici 3 luni,se retrage pe fundul uterului incercand parca sa se apere,sa se protejeze. pe mine ma doare sufletul ori de cate ori imi amintesc. si credeti-ma,odata ce l-ai vazut,nu-l mai uiti. si atunci imi cer scuze in fata voastra,dar nu concep nicidecum expresia "gata,am scapat" in situatia asta. poate intr-adevar nu se referea la sarcina,ci pur si simplu la ea insasi,fiind ingrijorata pt starea ei. o fi,dar eu n-am inteles asta din propozitie. oricum,ar trebui sa nu ma intereseze,ca nu sunt copiii mei,si totusi m-a deranjat groaznic... julyenne,imi pare sincer rau pt situatia ta.sincer!



Thanks...da, asta e natura umana, unii primesc prea mult de la viata si nu apreciaza, altii prea putin si lupta necontenit si zadarnic pentru mai mult, iar altii, si putini sunt cei care primesc exact ce-si doresc si sunt fericiti. Si toti aspiram sa facem parte din a 3-a categorie..cred eu

Postat pe 24 Octombrie 2008 22:01
Parerile sunt impartite in privinta avortului.In viata fiecare facem cum credem ca este mai bine,liberul arbitru iti da voie sa faci ce vrei cu viata ta ,numai ca fiecare vom da socoteala pentru faptele si vorbele noastre.
Lucia1960
Postat pe 25 Octombrie 2008 18:17
De la: aly_b, la data 2008-10-24 21:27:54adevarul doare...asta pt patriciosa si pufulete. din indignarea voastra inteleg ca si voi gasiti o farama de adevar in spusele mele. dar nu asta conteaza. intr-adevar nu stiu cum e sa treci prin asa ceva,si cu atat mai putin nu-mi doresc sa trec. asta o fi motivul pt care nu pot vedea lucrurile din punctul vostru de vedere,pe langa faptul ca-n jurul meu tinerele nasc copii la 14-15 ani,ca pritenele care-si doresc copii ii pierd,ca oamenii pe care ii cunosc iubesc copiii,ca o prietena de suflet avorteaza constransa fiind de parintii partenerului si sufera ca un caine neajutorat,si cate si mai cate...
sincer,n-am vrut sa sperii sau sa judec lumea,dar nu stiu daca voi ati vazut celebrul filmulet in care in timpul unui avort prin aspiratie,fatul la nici 3 luni,se retrage pe fundul uterului incercand parca sa se apere,sa se protejeze. pe mine ma doare sufletul ori de cate ori imi amintesc. si credeti-ma,odata ce l-ai vazut,nu-l mai uiti. si atunci imi cer scuze in fata voastra,dar nu concep nicidecum expresia "gata,am scapat" in situatia asta. poate intr-adevar nu se referea la sarcina,ci pur si simplu la ea insasi,fiind ingrijorata pt starea ei. o fi,dar eu n-am inteles asta din propozitie. oricum,ar trebui sa nu ma intereseze,ca nu sunt copiii mei,si totusi m-a deranjat groaznic... julyenne,imi pare sincer rau pt situatia ta.sincer!



Stai linistita am vazut multe fimlule de genul asta! din moment ce eu am trecut prin asta poti sa fii sigura ca am fost "atinsa"! Stiu ce se intampla si cum se intampla!
puffulete
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:11
filmulete scuze
puffulete
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:33
sorry puffulete...nu e pentru tine,dar nah erai ultima care a postat...
voiam sa imi spun si eu opinia pe aici....asa in general....nu vreau sa ma refer la un caz anume...
unu la mana....nu cred k exista rai sau iad asa k nu va mai amentitati k mergeti yo stiu unde....apoi...nu sunt de acord cu avortul daca singurele cauze pentru a recurge la el sunt cele financiare in sensul ca : \"nu am bani sa ii ofer....\" daca asta e singura problema...atunci e de rau....pentru ca multe femei,cunostinte sau nu au ajuns sa vrea sa dea timpul inapoi sa nu fi facut asta....adik daca intr-adevar nu putem avea incredere in noi ca putem sa avem grija de un copil si nu avem in credere ca exista o entitate divina care sa ne ajute atunci avem o problema personala...stima de sine scazuta...si probabil si altele....dap intr-adevar daca nu esti in stare sa ai grija de tine atunci cu atat mai putin vei fii capabila sa ai grija de un copil....cunosc destul de multe cazuri in care mame care au facut avort in tinerete dupa ce s-au casatorit si au vrut sa faca bebe nu au mai putut sau au avut copii care sufereau de malformatii mai mult sau mai putin grave...de ce?poate e legea karmei....poate e o pedeapsa de la divinitate...sau nu.oricum fiecare are dreptul sa creada si sa faca ce vrea....de aia exista liberul arbitru pe care Dumnezeu l-a lasat noua oamenilor....hmm...eu am 21 de ani....daca as ramane insarcinata....nu as face avort pt k m-a socat atat de tare un vis pe care l-am avut dupa ce am fost cu o colega sa faca avort incat nici nu ma gandesc sa fac asta...desigur nu stiu ce reactie ar avea ai mei daca s-ar intampla asta insa stiu sigur ca mama nu m-ar lasa de izbeliste....si daca m-ar lasa....pai singura persoana care o sa ne iubeasca in continuare indiferent ce am face e dumnezeu....si dumnezeu nu o sa paraseasca pe nimeni niciodata daca indiferent ce face in viata lui un om e tot timpul in legatura cu Doamne,Doamne....chiar daca facem greseli le facem pentru ca nu vedem alta posibilitate...chiar daca ea poate exista...dar se intampla...toti suntem pacatosi...nu exista bine sau rau....exista doar limite impuse de societate si de biserica plus alte organizatii secrete si yo mai stiu ce ...cred k am citit prea multe despre de toate....ideea e ca daca simti tu in inima ca nu ai putea sa iti iubesti copilul pentru ca avenit pe lume si akm nu mai poti sa te distrezi si alte cele pe care le aveai in minte....atunci mai bine faci avort....dumnezeule...copiii simt ca vrei sa faci avort si nici nu ai idee cat sufera si ei ca vrei sa le faci asta....stiu ca suna ciudat,dar....hmm...ce sa zic....astea sunt chestii pe care le-am citit si eu prin carti de psihologie....cu studii statistice relevante....eu inclin sa le cred asa k....asta e parerea mea ,voi aveti dreptul la propria parere,dar va rog eu nu va mai faceti proaste si criminale....jur topicul asta are o energie atat de negativa ca dupa ce am citit tot ce ati scris pe aici ma doare capul de nu mai pot....ufff...cred k o sa mai revin poate maine....deja nu ma mai simt bine citind astea....va rog eu lasati ostilitatile...cei care judeca nu trebuie bagati in seama...cei care se simt judecati nu ar trebui sa se simta pentru ca nici Dumnezeu nu a luat in vedere multe rautati care i-au fost spuse...ce sa mai zic de monstruozitatile pe care i le-au facut...uff...am deviat de la subiect....gata nu mai zic nimic...pana data viitoare....si va rog eu din tot sufletul nu mai fiti rautaciosi unii cu altii indiferent ce au facut ceilalti.fiecare face ce vrea cu viata lui si daca vrea sa vina de 10000 de ori pe pamant ca sa isi indeplineasca menirea e alegerea lui...iar am deviat....
RUGAMINTE LA TOATA LUMEA!!!nu va mai faceti in diverse feluri pentru ca puneti energie negativa in miscare si influenteaza tot ce se afla in jurul vostru....decat sa spuneti ceva rautacios referitor la cineva nu mai ziceti nimic si daca vreti sa condamnati ceva condamnati actiunea nu persoana...
lalyeleny
Postat pe 11 Noiembrie 2008 00:08
e greu de inteles ca o astfel de decizie nu se ia din egoism ci 100%din altruism fiind perfect constiente de urmari. spun altruism pentru ca nu te gandesti decat e viitor poate avea acel copil? cum o sa ii satisfaci oare toate nevoile? si un copil totusi nu se hraneste, imbraca si nu traieste in general doar cu dragostea pe care i-o poti oferi.si delia...e prea usor sa judeci. poate din cauza celor ca voi se recurg la asfel de metode. pentru ca nu stiti decat sa judecati. si un copil ce apare pe lume cand mama este necasatorita cum il numiti? fara s mai consideri acel copil un lucru sfant ci doar o greseala a mamei ce poate si l-a dorit? pot sa raspund eu aici? il numiti BASTARD! orice vaarianta aleasa nu ar fi una ok. dak avortezi e crima; dak il pastrezi nemaritata e bastard; daca il aduci pe lume si nu ai ce sa ii oferi e vina ta. pana la urma vedeti-va de viata voastra si macar sa fie o viata perfecta si sa ii puteti oferi copilului vostru o educatie cum ar trebui si tot ce are nevoie si sa nu observe copilul lipsuri si sa sufere cot la cot cu voi... inchei, desi as mai avea multe de spus dar ar insemna sa va judec pe voi si nu sunt in masura asa cum nu e nimeni...
nicole2008
Postat pe 12 Noiembrie 2008 03:40
pentru Airi:

"sunt cei mai buni" tu vezi ce prostii scrii? sunt cei mai buni in a face crime???? cum poti chiar sa sfatuiesti pe cineva sa faca aseamenea crima??
dhoria
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:07
De la: motanik, la data 2008-10-04 22:13:42eu am scapat gata! nu am simtit nimic, iar akm ma simt bine, doar ca ma doare putin burta ca la ciclu dar in rest e bine...sper s nu am complicatii mai tarziu!


vaai, ce frums! gata, ai scapat de plodul care iti incurca tie viata. gata, acum poti sa revii la ceea ce faceai inainte, sa fii insensibila si egoista. ce ma bucur ca ai dat peste un doctor care lucreaza bine si nu te-a facut sa suferi deloc, asa cum de fapt l-ai facut tu pe micut sa sufere cand l-ai omorat.
have a nice life, chiar meriti una foooarte frumoasa. asa trebuia sa scape maica-ta de tine, cum ai scapat tu de cel mic

in sfarsit, sa stii ca sunt tare bucuroasa ptr tine ca ai scapat si ca acum esti bine.
dhoria
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:15
De la: nicole2008, la data 2008-11-12 03:40:06e greu de inteles ca o astfel de decizie nu se ia din egoism ci 100%din altruism fiind perfect constiente de urmari. spun altruism pentru ca nu te gandesti decat e viitor poate avea acel copil? cum o sa ii satisfaci oare toate nevoile? si un copil totusi nu se hraneste, imbraca si nu traieste in general doar cu dragostea pe care i-o poti oferi.si delia...e prea usor sa judeci. poate din cauza celor ca voi se recurg la asfel de metode. pentru ca nu stiti decat sa judecati. si un copil ce apare pe lume cand mama este necasatorita cum il numiti? fara s mai consideri acel copil un lucru sfant ci doar o greseala a mamei ce poate si l-a dorit? pot sa raspund eu aici? il numiti BASTARD! orice vaarianta aleasa nu ar fi una ok. dak avortezi e crima; dak il pastrezi nemaritata e bastard; daca il aduci pe lume si nu ai ce sa ii oferi e vina ta. pana la urma vedeti-va de viata voastra si macar sa fie o viata perfecta si sa ii puteti oferi copilului vostru o educatie cum ar trebui si tot ce are nevoie si sa nu observe copilul lipsuri si sa sufere cot la cot cu voi... inchei, desi as mai avea multe de spus dar ar insemna sa va judec pe voi si nu sunt in masura asa cum nu e nimeni...


eu stii ce spun?? ca la prima lipsa pe care tu ai avut-o in copilarie, maica-ta trebuia sa te omoare, ca doar o facea din altruism. de ce sa suferi ca nu are s-ti dea sa mananci suficient sau ce-ti doresti tu? mai bien sa te omoare si gata, pur altruism. ori il oori la o luna, ori la 1 an, ce coneaza, altruism se numeste.
dhoria
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:23
Cum sa invoci religia ca argument? Cand religia e o pura fabulatie? Am citit aproape tot si ma crucesc. Atatia oameni needucati si ingusti la minte. Fiecare ia hotararea pe care oo considera cea mai buna pentru el. In plus, nu mai suntem ca acum 2 secole, sa facem cati copii "ne da Dzeu"!

Postat pe 22 Noiembrie 2008 00:26
De la: aievea, la data 2008-11-22 00:26:26Cum sa invoci religia ca argument? Cand religia e o pura fabulatie? Am citit aproape tot si ma crucesc. Atatia oameni needucati si ingusti la minte. Fiecare ia hotararea pe care oo considera cea mai buna pentru el. In plus, nu mai suntem ca acum 2 secole, sa facem cati copii "ne da Dzeu"!


ai dreptate, "hotararea cea mai buna pt el",deci nu faci un avort din pur altruism,cum se scuza unele pe aici. totul e pt sine. sti vorba aceea, "noua sa ne mearga bine,in rest,da-i in p_ _a pe toti". viata buna tuturor! ingerasi altruisti.
aly_b
Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT GRAVIBINON 7 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:08
ce e mai bine...avort sau abandonul copilului 314 De la: kudika403171 18 Mai 2011 15:37
Consecintele avortului 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:26
Ce e de facut cand trebuie sa faci un lucru contra vointei tale si nu ai d ales 24 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:48
trebuie sa fac avort... 39 De la: kudika516853 22 Aprilie 2012 00:55