Setari Cookie-uri

am si eu nevoie de un sfat...

tocmai,draga mea,stiu ce vorbesc....si treaba asta ti-o spun cu durere in suflet....crede-ma....
aimee31
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:30
De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
De la: motanik, la data 2008-10-04 22:13:42eu am scapat gata! nu am simtit nimic, iar akm ma simt bine, doar ca ma doare putin burta ca la ciclu dar in rest e bine...sper s nu am complicatii mai tarziu!


asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!


Mai cucoana, tu iti pui poze cu tatili pe afara pe urma faci pe lupul moralist?
Kathara
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:38
aimee31
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:49
Mda,ce discutie..Nu inteleg cu cata cruzime judeca unele persoane de pe acest forum.Criminale..astea sunt vorbe de adresat?Hai sa va spun situatia mea, si sa vad, sunt si eu criminala?Poate imi spuneti voi. Am luat anticonceptionale foarte mult timp, insa doctorul m-a sfatuit sa iau o pauza pentru ca e necesara la un anumit interval de timp.Si plus de asta eu fumez destul de mult, iar tigarile asociate cu anticonceptionale pot crea cheaguri de sange si duc la repercursiuni incredibil de dureroase. M-am gandit ca e o perioada buna mai ales ca iubitul meu era pe atunci in alt oras si ne vedeam mai rar. Si cand ne vedeam aveam noi grija sa ne protejam.Dar cu toate acestea..s-a intamplat.Cu toata responsabilitatea si atentia noastra. Nu sm mers inca la control, dar am facut 2 teste de sarcina, ambele au iesit pozitive. Sunt in cautare de medic bun in Bucuresti pentru ca, locuind aici de putin timp nu stiu unde sa merg. Dar intre timp, stau si ma gandesc, imi imaginez cum ar fi daca l-as pastra, si cum ar fi daca as face intrerupere de sarcina. Am cantarit lucrurile in fiecare moment de cand am aflat ca sunt insarcinata. Oare cum e mai bine? Sa pastrez un copil caruia i se pregateste un viitor trist?Sau sa il scutesc de o viata de chin? Pentru ca eu insumi, am crescut intr-o familie foarte ostila. Mama m-a nascut la 14 ani, s-a casatorit pentru ca trebuia, iar eu m-am simtit tot timpul ca un copil nedorit, doar un motiv pentru care ai mei s-au casatorit si au dus 20 de ani groaznici de casnicie (au divortat in cele din urma).Mama m-a iubit, insa tata a fost si este f ostil si aspru cu mine.Uneori imi spune ca nu sunt copilul lui. Sa cresti nefericit e cel mai mare blestem pe care il poti primi, deoarece te dezvolti pe acest fond si ramai asa toata viata. Ca mine hipersensibila, depresiva si timida.Si ma gandesc...de ce oare as vrea ca o alta fiinta, chiar copilul meu de altfel sa duca o viata asemanatoare?Prietenul meu nu concepe sa-l pastram,vrea inca sa copilareasca, si in prezent nici nu-si bate prea mult capul de ceea ce simt si voi simti eu la o eventuala intrerupere de sarcina. Asa trebuie si gata.Eu sunt studenta in ultimul an,si lucrez full time.Am un job solicitant si ma intretin singura deoarece parintii mei nu ma mai ajuta cu nimic.Deci nu as avea timp sa -i ofer grija mea sub nicio forma. Din primele luni copilul meu ar fi nefericit.Nu va avea tot ce-si doreste, sau nici macar necesarul ca sa se dezvolte normal, nu va avea un tata langa el,cel mai probabil, nu va avea o locuinta stabila unde sa creasca. Sincer, prefer sa ma numesc criminala, sa-i iau dreptul la viata o data, decat sa i-o distrug incet incet dupa ce se naste. Uneori si eu mi-am dorit sa nu ma fi nascut. Si mi-am promis ca daca voi avea un copil nu voi permite nimanui sa-l faca sa-si doreasca asta.Mi-am promis ca va fi de 10000 ori mai fericit decat am fost eu. Asa ca, voi care nu stiti despre ce vorbiti, ci tot ce stiti e sa mergeti dupa regulile religioase si sociale, sper sa fiti la un moment dat intr-o situatie asemanatoare. Sa vedem ce ganditi atunci.Si eu eram impotriva avortului, dar asta inainte sa ma maturizez si sa gandesc mai mult dupa ce m-a invatat viata decat dupa ce m-a invatat "la scoala".;)

Postat pe 22 Octombrie 2008 16:15
Scuza-ma Julyenne,n-am inteles prea bine unele lucruri din ce ai scris.Cum adica prietenul tau " vrea sa copilareasca"?Cati ani are?Sau ce ai vrut sa spui prin faptul ca"in prezent nici nu-si bate capul cu ceea ce simt si voi simti eu la o eventuala intrerupere de sarcina".Dar cand isi va bate capul?Sau o sa si-l bata vreodata?Este cumva numai problema ta?Numai tu trebuie sa-ti bati capul? Eu nu condamn pe nimeni dar crede-ma ca nici nu as sta de vorba cu un barbat care "vrea sa copilareasca".In fond si la urma urmei, ca sa concepi un copil este nevoie de 2 persoane de sex diferit, nu ?
Lucia1960
Postat pe 22 Octombrie 2008 16:40
ma regasesc oarecum in povestea julienei ...pt ca sunt "trecuta" prin lucruri asemanatoare...si parintii mei sunt despartiti...si am trait doar in grija mamei...si cand spun in grija mamei spun fara nici un fel de alta cale de intoarcere,aci tatal meu nu stia sa imi dea nici macar un telefon...ani de zile nu am stiut niminc de el...
am devenit pe fond o persoana sensibila..si poate chiar depresiva...am trecut singura prin multe pentru simplu fapt ca nu aveam pe nimeni..nici un sprijin moral..nici sora nici frate...nici tata...nici bunici...doar mama pe care o vedeam in week-end caci lucra foarte mult pentru a reusii...
acum...in situatia in care sunt..nu ma consider "criminala" imi doresc din suflet un copil..insa nu este posibil..
metode de contraceptie au existat,degeaba tipa lumea ca suntem in secolul xxI ...insa toate metodele de contraceptie au 1 % indoiala...
s-a intamplat...
am ramas insarcinata desi nu era o prioritate de-a mea...si cu ochii deschisi vad ca nu am ce sa ii ofer viitorului copil...iar "viitorul tata" deja s-a speriat prea tare de "responsabilitati" si a considerat ca e mai usor sa "luam o pauza"...
eu singura in toata treaba asta..cu multe alte probleme pe cap..100 % fara pic de indoiala ... as claca...
ce s-ar alege de bebe?
fara mama .. fara "tata"
multumesc oricum pentru adresele voastre incriminatorii gen "criminala","inconstienta" si altele...nu fac decat sa confirme ca sunt atatea persoane pe lumea asta care au ramas cu mentalitatea invechita..care nu traiesc in ziua de azi..si pe care as dorii sa le vad puse in situatie..
daca ar alege sa faca pasul asta atat de important dintr-o greseala..
patricioasa
Postat pe 22 Octombrie 2008 17:40
imi este atat de greu sa am grija de mine insami in situatia de fata..imi inchipui in momentul in care as avea un bebe care ar trebui pus pe pe primul loc inaintea tuturor..
si asta fac in continuare..ma uit un pic in viitorul apropiat..ce imi ofera...nimic...din contra..in ultimul timp nu am parte decat de probleme...stres...nesiguranta...
si chiar nimeni nu mai e alaturi de mine...pana si cea mai draga fiinta din viata mea a considerat ca e mai "usor" fara mine si problemele mele..
ma simt atat de rau...atat de singura...nu am nevoie de alte critici ..am destule pe care mi le provoc eu insami...
tot ce aveam nevoie era un sfat...atat am avut nevoie..si multumesc celor care chiar mi-au raspuns...
patricioasa
Postat pe 22 Octombrie 2008 18:03
Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :
FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul

Mircea63
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:11
De la: Mircea63, la data 2008-10-22 21:11:53Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :
FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul



mircea iar s-a terminat slujba la biserica mai devreme si ai intrat pe kudika????
serios vorbesc acum chiar esti preot sau vreun calugar ceva????
nu crezi ca e mai sigur sa intri in vorba cu cei care chiar te asculta????? nu ti se pare frustrant sa nu fii in stare sa spui o vorba de alinare unei femei care are nevoie de ajutor moral??? care stie singura ca pacatuieste dar care totusi a ales sa faca asta desi i se rupe sufletul in milioane debucati ????

nu lua asta ca pe un blestem dar .... candva int-un viitor ,chiar intr-o alta viata, iti doresc sa te nasti femeie si sa vezi ce anume inseamna pt orice femeie un avort, inclusiv pt cele care au suferit un avort spontan si chiar isi doreau din suflet acel copil.
cata suferinta se ascunde in spatele acestui simplu cuvant "avort".
probabil ca daca ai avea o sotie care sa sufere de pe urma vreunui avort sau altceva de genul asta poate ca nu ai mai vorbi cu atata "cuviosie" si in totala necunostiinta de cauza.

si eu care credeam ca totusi ai inteles ideea.

dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:32
De la: Mircea63, la data 2008-10-22 21:11:53Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :
FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul




Bai frate dispari ma de aici nu veni tu cu religia ta! greseala noastra e ca l bagam pe dumnezeu in toate si nu e bine! zici ca esti de la martorii lui Iehova!

Postat pe 22 Octombrie 2008 21:50
De la: Julyenne, la data 2008-10-22 16:15:19Mda,ce discutie..Nu inteleg cu cata cruzime judeca unele persoane de pe acest forum.Criminale..astea sunt vorbe de adresat?Hai sa va spun situatia mea, si sa vad, sunt si eu criminala?Poate imi spuneti voi. Am luat anticonceptionale foarte mult timp, insa doctorul m-a sfatuit sa iau o pauza pentru ca e necesara la un anumit interval de timp.Si plus de asta eu fumez destul de mult, iar tigarile asociate cu anticonceptionale pot crea cheaguri de sange si duc la repercursiuni incredibil de dureroase. M-am gandit ca e o perioada buna mai ales ca iubitul meu era pe atunci in alt oras si ne vedeam mai rar. Si cand ne vedeam aveam noi grija sa ne protejam.Dar cu toate acestea..s-a intamplat.Cu toata responsabilitatea si atentia noastra. Nu sm mers inca la control, dar am facut 2 teste de sarcina, ambele au iesit pozitive. Sunt in cautare de medic bun in Bucuresti pentru ca, locuind aici de putin timp nu stiu unde sa merg. Dar intre timp, stau si ma gandesc, imi imaginez cum ar fi daca l-as pastra, si cum ar fi daca as face intrerupere de sarcina. Am cantarit lucrurile in fiecare moment de cand am aflat ca sunt insarcinata. Oare cum e mai bine? Sa pastrez un copil caruia i se pregateste un viitor trist?Sau sa il scutesc de o viata de chin? Pentru ca eu insumi, am crescut intr-o familie foarte ostila. Mama m-a nascut la 14 ani, s-a casatorit pentru ca trebuia, iar eu m-am simtit tot timpul ca un copil nedorit, doar un motiv pentru care ai mei s-au casatorit si au dus 20 de ani groaznici de casnicie (au divortat in cele din urma).Mama m-a iubit, insa tata a fost si este f ostil si aspru cu mine.Uneori imi spune ca nu sunt copilul lui. Sa cresti nefericit e cel mai mare blestem pe care il poti primi, deoarece te dezvolti pe acest fond si ramai asa toata viata. Ca mine hipersensibila, depresiva si timida.Si ma gandesc...de ce oare as vrea ca o alta fiinta, chiar copilul meu de altfel sa duca o viata asemanatoare?Prietenul meu nu concepe sa-l pastram,vrea inca sa copilareasca, si in prezent nici nu-si bate prea mult capul de ceea ce simt si voi simti eu la o eventuala intrerupere de sarcina. Asa trebuie si gata.Eu sunt studenta in ultimul an,si lucrez full time.Am un job solicitant si ma intretin singura deoarece parintii mei nu ma mai ajuta cu nimic.Deci nu as avea timp sa -i ofer grija mea sub nicio forma. Din primele luni copilul meu ar fi nefericit.Nu va avea tot ce-si doreste, sau nici macar necesarul ca sa se dezvolte normal, nu va avea un tata langa el,cel mai probabil, nu va avea o locuinta stabila unde sa creasca. Sincer, prefer sa ma numesc criminala, sa-i iau dreptul la viata o data, decat sa i-o distrug incet incet dupa ce se naste. Uneori si eu mi-am dorit sa nu ma fi nascut. Si mi-am promis ca daca voi avea un copil nu voi permite nimanui sa-l faca sa-si doreasca asta.Mi-am promis ca va fi de 10000 ori mai fericit decat am fost eu. Asa ca, voi care nu stiti despre ce vorbiti, ci tot ce stiti e sa mergeti dupa regulile religioase si sociale, sper sa fiti la un moment dat intr-o situatie asemanatoare. Sa vedem ce ganditi atunci.Si eu eram impotriva avortului, dar asta inainte sa ma maturizez si sa gandesc mai mult dupa ce m-a invatat viata decat dupa ce m-a invatat "la scoala".;)


Foarte nefericit caz!

Postat pe 22 Octombrie 2008 21:55
De la: Julyenne, la data 2008-10-22 16:15:19Mda,ce discutie..Nu inteleg cu cata cruzime judeca unele persoane de pe acest forum.Criminale..astea sunt vorbe de adresat?Hai sa va spun situatia mea, si sa vad, sunt si eu criminala?Poate imi spuneti voi. Am luat anticonceptionale foarte mult timp, insa doctorul m-a sfatuit sa iau o pauza pentru ca e necesara la un anumit interval de timp.Si plus de asta eu fumez destul de mult, iar tigarile asociate cu anticonceptionale pot crea cheaguri de sange si duc la repercursiuni incredibil de dureroase. M-am gandit ca e o perioada buna mai ales ca iubitul meu era pe atunci in alt oras si ne vedeam mai rar. Si cand ne vedeam aveam noi grija sa ne protejam.Dar cu toate acestea..s-a intamplat.Cu toata responsabilitatea si atentia noastra. Nu sm mers inca la control, dar am facut 2 teste de sarcina, ambele au iesit pozitive. Sunt in cautare de medic bun in Bucuresti pentru ca, locuind aici de putin timp nu stiu unde sa merg. Dar intre timp, stau si ma gandesc, imi imaginez cum ar fi daca l-as pastra, si cum ar fi daca as face intrerupere de sarcina. Am cantarit lucrurile in fiecare moment de cand am aflat ca sunt insarcinata. Oare cum e mai bine? Sa pastrez un copil caruia i se pregateste un viitor trist?Sau sa il scutesc de o viata de chin? Pentru ca eu insumi, am crescut intr-o familie foarte ostila. Mama m-a nascut la 14 ani, s-a casatorit pentru ca trebuia, iar eu m-am simtit tot timpul ca un copil nedorit, doar un motiv pentru care ai mei s-au casatorit si au dus 20 de ani groaznici de casnicie (au divortat in cele din urma).Mama m-a iubit, insa tata a fost si este f ostil si aspru cu mine.Uneori imi spune ca nu sunt copilul lui. Sa cresti nefericit e cel mai mare blestem pe care il poti primi, deoarece te dezvolti pe acest fond si ramai asa toata viata. Ca mine hipersensibila, depresiva si timida.Si ma gandesc...de ce oare as vrea ca o alta fiinta, chiar copilul meu de altfel sa duca o viata asemanatoare?Prietenul meu nu concepe sa-l pastram,vrea inca sa copilareasca, si in prezent nici nu-si bate prea mult capul de ceea ce simt si voi simti eu la o eventuala intrerupere de sarcina. Asa trebuie si gata.Eu sunt studenta in ultimul an,si lucrez full time.Am un job solicitant si ma intretin singura deoarece parintii mei nu ma mai ajuta cu nimic.Deci nu as avea timp sa -i ofer grija mea sub nicio forma. Din primele luni copilul meu ar fi nefericit.Nu va avea tot ce-si doreste, sau nici macar necesarul ca sa se dezvolte normal, nu va avea un tata langa el,cel mai probabil, nu va avea o locuinta stabila unde sa creasca. Sincer, prefer sa ma numesc criminala, sa-i iau dreptul la viata o data, decat sa i-o distrug incet incet dupa ce se naste. Uneori si eu mi-am dorit sa nu ma fi nascut. Si mi-am promis ca daca voi avea un copil nu voi permite nimanui sa-l faca sa-si doreasca asta.Mi-am promis ca va fi de 10000 ori mai fericit decat am fost eu. Asa ca, voi care nu stiti despre ce vorbiti, ci tot ce stiti e sa mergeti dupa regulile religioase si sociale, sper sa fiti la un moment dat intr-o situatie asemanatoare. Sa vedem ce ganditi atunci.Si eu eram impotriva avortului, dar asta inainte sa ma maturizez si sa gandesc mai mult dupa ce m-a invatat viata decat dupa ce m-a invatat "la scoala".;)




Nu esti criminala draguta, faci ce crezi tu ca e mai bine! lasa gurile rele ca le aa baga pietre in gura! Daca ai citit mai sus ai vazut ca si eu am trecut prin ceva asemanator! S a intamplat cu toate cele!

Doctorii cei mai buni sunt la clinica Marie Stopes! este doamna doctor Dunarintu! este o femeie extraordina iti face anestezie generala si face prin aspiratie! foarte buna este in ceea ce face are si experienta multa! ti o recomand cu toata caldura si increderea posibila!
puffulete
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:58
De la: Mircea63, la data 2008-10-22 21:11:53Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :


FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul



Da, lasa ca daca e sfant are Dumnezeu grija sa se nasca .. right?

Cate absurditati! Si ne miram ca sunt orfelinatele pline de copii nefericiti!
Kathara
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:00
De la: Mircea63, la data 2008-10-22 21:11:53Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :
FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul




Omule esti pe dinafara total mai du te dracu cu toate predicile tale! lasa l pe Dumnezeu, asta e ceva sacru, sfant, ar treb sa rostim numele lui numai cand ne rugam ,asta e credinta adevarata! tu vii sa faci parada aici de credinta! asa ca dispari!
puffulete
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:02
De la: Mircea63, la data 2008-10-16 04:37:56nebunu ala de Mircea....
V-A SFATUIT SA NU FACETI AVORT PENTRU CA EL VA IUBESTE ! EL IUBESTE FIECARE SUFLET !
intr-o buna zi ve-ti intelege
DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE ! AMIN !
mircea



Mai nenea idolator creationist, îti dau dreptate in prima propozitie.
Si iara zbieri

Dar chiar nu ai nimic mai bun de lucru, decat sa tastezi aiurea aceasi placa, acelasi ritm atat de jenant si lipsit de knigge si empatie?
Nu te-ai plictisit deja sa-l joci pe Moise in pustiu?

Am mai scris: 9000 de copii sunt lasati anual prin spitale si azile de parinti, raman singuri fara iubire...

La aia nu ai timp sa le faci un bine? Mai bine decat sa arunci cuvinte, spurcand in ochii mei exact ce apreciezi mata mai mult.

Lasa-i in pace pe aia care nu vor exista, si cei care s-au dus, pentru ca asa a fost sa fie...Ocupatete de probleme adevarate , du-te prin orfelinate fate mama teresa, dar fa ceva real, nu blablabla

Si c r e z i ca daca urli ca lupul la lana se aud mai bine cuvintele desarte, lipsite de viata,intelegere, empatie sau compasiune?
Ii pacat, ca ti-a dat -bunul dumnezeu-la care crezi- o minte pe care nu stii sa o folosesti.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 22 Octombrie 2008 22:59
De la: Julyenne, la data 2008-10-22 16:15:19Mda,ce discutie..Nu inteleg cu cata cruzime judeca unele persoane de pe acest forum.Criminale..astea sunt vorbe de adresat?Hai sa va spun situatia mea, si sa vad, sunt si eu criminala?Poate imi spuneti voi. Am luat anticonceptionale foarte mult timp, insa doctorul m-a sfatuit sa iau o pauza pentru ca e necesara la un anumit interval de timp.Si plus de asta eu fumez destul de mult, iar tigarile asociate cu anticonceptionale pot crea cheaguri de sange si duc la repercursiuni incredibil de dureroase. M-am gandit ca e o perioada buna mai ales ca iubitul meu era pe atunci in alt oras si ne vedeam mai rar. Si cand ne vedeam aveam noi grija sa ne protejam.Dar cu toate acestea..s-a intamplat.Cu toata responsabilitatea si atentia noastra. Nu sm mers inca la control, dar am facut 2 teste de sarcina, ambele au iesit pozitive. Sunt in cautare de medic bun in Bucuresti pentru ca, locuind aici de putin timp nu stiu unde sa merg. Dar intre timp, stau si ma gandesc, imi imaginez cum ar fi daca l-as pastra, si cum ar fi daca as face intrerupere de sarcina. Am cantarit lucrurile in fiecare moment de cand am aflat ca sunt insarcinata. Oare cum e mai bine? Sa pastrez un copil caruia i se pregateste un viitor trist?Sau sa il scutesc de o viata de chin? Pentru ca eu insumi, am crescut intr-o familie foarte ostila. Mama m-a nascut la 14 ani, s-a casatorit pentru ca trebuia, iar eu m-am simtit tot timpul ca un copil nedorit, doar un motiv pentru care ai mei s-au casatorit si au dus 20 de ani groaznici de casnicie (au divortat in cele din urma).Mama m-a iubit, insa tata a fost si este f ostil si aspru cu mine.Uneori imi spune ca nu sunt copilul lui. Sa cresti nefericit e cel mai mare blestem pe care il poti primi, deoarece te dezvolti pe acest fond si ramai asa toata viata. Ca mine hipersensibila, depresiva si timida.Si ma gandesc...de ce oare as vrea ca o alta fiinta, chiar copilul meu de altfel sa duca o viata asemanatoare?Prietenul meu nu concepe sa-l pastram,vrea inca sa copilareasca, si in prezent nici nu-si bate prea mult capul de ceea ce simt si voi simti eu la o eventuala intrerupere de sarcina. Asa trebuie si gata.Eu sunt studenta in ultimul an,si lucrez full time.Am un job solicitant si ma intretin singura deoarece parintii mei nu ma mai ajuta cu nimic.Deci nu as avea timp sa -i ofer grija mea sub nicio forma. Din primele luni copilul meu ar fi nefericit.Nu va avea tot ce-si doreste, sau nici macar necesarul ca sa se dezvolte normal, nu va avea un tata langa el,cel mai probabil, nu va avea o locuinta stabila unde sa creasca. Sincer, prefer sa ma numesc criminala, sa-i iau dreptul la viata o data, decat sa i-o distrug incet incet dupa ce se naste. Uneori si eu mi-am dorit sa nu ma fi nascut. Si mi-am promis ca daca voi avea un copil nu voi permite nimanui sa-l faca sa-si doreasca asta.Mi-am promis ca va fi de 10000 ori mai fericit decat am fost eu. Asa ca, voi care nu stiti despre ce vorbiti, ci tot ce stiti e sa mergeti dupa regulile religioase si sociale, sper sa fiti la un moment dat intr-o situatie asemanatoare. Sa vedem ce ganditi atunci.Si eu eram impotriva avortului, dar asta inainte sa ma maturizez si sa gandesc mai mult dupa ce m-a invatat viata decat dupa ce m-a invatat "la scoala".;)


Ai luat cea mai buna decizie, te inteleg perfect.
Kathara
Postat pe 22 Octombrie 2008 23:20
Multumesc mult pentru sfaturile voastre si recomandarile medicale, si pentru ca ma intelegeti. Ma intreb unde au disparut acele persoane care in paginile anterioare ale topicului taiau si spanzurau.In fine, sper sa trec cu bine peste asta...Si imi pare rau sa vad ca si alte persoane sunt in situatii asemanatoare cu a mea. Pentru ca nu doresc nimanui sa aiba o viata ca a mea. Patricioasa, imi pare rau ca ai trecut si tu prin asta. Intr-adevar povestea ta se aseamana cu a mea, sper doar sa gasesti o cale de reabilitare, asa cum incerc si eu sa fac de ceva vreme...si nu reusesc, dar asta pentru ca nu am pe nimeni si nimic langa mine care sa ma faca fericita...Anyways...time will find a way

Postat pe 23 Octombrie 2008 08:52
Lucia1960, da, asa e prietenul meu, foarte pueril. Eu am 22 ani, el are 23, dar inca se comporta ca un licean in cautarea personalitatii. Pe de alta parte e o persoana foarte egoista si rece. Stiu,ma puteti condamna ca sunt inca cu el, caut de ceva timp momentul oportun sa pun capat relatiei. Insa acum a intervenit aceasta sarcina care ma leaga inca de el. Plus ca locuim impreuna si despartirea ar schimba foarte multe...inca astept...

Postat pe 23 Octombrie 2008 08:54

Puffulete,merci pentru sfat, o sa incerc sa fac o programare la clinica asta.Sper sa fie ok, am vazu tmai multe persoane pe forum care au recomandat-o..thanksss

Postat pe 23 Octombrie 2008 08:58
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-22 21:32:10
De la: Mircea63, la data 2008-10-22 21:11:53Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :
FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul



mircea iar s-a terminat slujba la biserica mai devreme si ai intrat pe kudika????
serios vorbesc acum chiar esti preot sau vreun calugar ceva????
nu crezi ca e mai sigur sa intri in vorba cu cei care chiar te asculta????? nu ti se pare frustrant sa nu fii in stare sa spui o vorba de alinare unei femei care are nevoie de ajutor moral??? care stie singura ca pacatuieste dar care totusi a ales sa faca asta desi i se rupe sufletul in milioane debucati ????

nu lua asta ca pe un blestem dar .... candva int-un viitor ,chiar intr-o alta viata, iti doresc sa te nasti femeie si sa vezi ce anume inseamna pt orice femeie un avort, inclusiv pt cele care au suferit un avort spontan si chiar isi doreau din suflet acel copil.
cata suferinta se ascunde in spatele acestui simplu cuvant "avort".
probabil ca daca ai avea o sotie care sa sufere de pe urma vreunui avort sau altceva de genul asta poate ca nu ai mai vorbi cu atata "cuviosie" si in totala necunostiinta de cauza.

si eu care credeam ca totusi ai inteles ideea.





Dumnezeule, de predici religioase nu aveam eu nevoie. Unde e Dumnezeu cand avem nevoie de el? Unde e Dumnezeu cel iertator de pacate? De ce religia judeca uneori mai aspru ca legea si face discriminari, in timp ce propagandeaza ca in fata lui Dumnezeu toti suntem egali. Stiu, noi toate de pe forumul asta suntem niste criminale ce am ucis ce a creat Dumnezeu..stiu stiu,..am fost si eu credincioasa, am crezut ca Dumnezeu ne poate face mai fericiti. Dar acum nu mai cred asta, uneori El inchide ochii la suferintele oamenilor..si chiar a unor oameni ce l-au slujit toata viata.
Mircea, draga, eu te inteleg ca iti place sa predici,si te si pricepi, ce e drept. dar nu crezi ca te injosesti intrand intr-o discutie ca asta? Sau poate speri ca dupa vorbele tale, viziunea tuturor de aici asupra lucrurilor se va schimba, si mintea noastra se va lumina dintr-o data..never mind..

Postat pe 23 Octombrie 2008 09:03
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 08:52:01Multumesc mult pentru sfaturile voastre si recomandarile medicale, si pentru ca ma intelegeti. Ma intreb unde au disparut acele persoane care in paginile anterioare ale topicului taiau si spanzurau.In fine, sper sa trec cu bine peste asta...Si imi pare rau sa vad ca si alte persoane sunt in situatii asemanatoare cu a mea. Pentru ca nu doresc nimanui sa aiba o viata ca a mea. Patricioasa, imi pare rau ca ai trecut si tu prin asta. Intr-adevar povestea ta se aseamana cu a mea, sper doar sa gasesti o cale de reabilitare, asa cum incerc si eu sa fac de ceva vreme...si nu reusesc, dar asta pentru ca nu am pe nimeni si nimic langa mine care sa ma faca fericita...Anyways...time will find a way


Draga julyenne, asa e viata facuta sa trecem si prin bune si prin rele! Nu te descuraja! Trebuie sa fii optimista, eu nu dau predici si nu mi place sa vb de Dumnezeu in public, insa ce ti voi spune acum cred ca ii va placea si Lui! Ai credinta atat cat trebuie sa ai, roaga te atunci cand esti singura si ai incredere!
Oameni buni incetati sa credeti ca Dumnezeu este un justitiar, Dumnezeu nu se razbuna pe oameni, asta pentru cei ce spun ca Dumnezeu ne va pedepsi si nu ne va mai da copii! SA VA FIE RUSINE! Studiati mai bine religia crestina si veti vedea ca Dumnezeu reprezinta ceva divin, pur, bun , bland, toate adjectivele frumoase! Dumnezeu nu ne omoara copiii, nu ne aduce arta in casa, nu ne omoara pe noi in accidente si nu ne nenoroceste! Totul e o cauza a ceea ce gandim, simtim si traim!
Dumnezeu e cu adevarat langa noi atunci cand credem curat in El, fara indoctrinari si asa zisa "propaganda" falsa de credinta!
puffulete
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:20
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 08:54:28Lucia1960, da, asa e prietenul meu, foarte pueril. Eu am 22 ani, el are 23, dar inca se comporta ca un licean in cautarea personalitatii. Pe de alta parte e o persoana foarte egoista si rece. Stiu,ma puteti condamna ca sunt inca cu el, caut de ceva timp momentul oportun sa pun capat relatiei. Insa acum a intervenit aceasta sarcina care ma leaga inca de el. Plus ca locuim impreuna si despartirea ar schimba foarte multe...inca astept... [/quote

Vei face avortul, vei trece peste asta, nu o lua foarte personal, ca sa nu suferi, vei pune punct acestei relatii care iti aduce mai multa suparare si nereusita si vei incepe o viata noua si frumoasa!
Stai linistita ca iubirea va veni la tine cand nu ai sa te astepti! Trebuie sa fii un om puternic ca sa rzzbesti!
puffulete
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:23
Inca o intrebare..aveti idee cat costa o inrerupere de sarcina?Cu consultstie cu tot, toata procedura.thanks

Postat pe 23 Octombrie 2008 10:27
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 08:58:22
Puffulete,merci pentru sfat, o sa incerc sa fac o programare la clinica asta.Sper sa fie ok, am vazu tmai multe persoane pe forum care au recomandat-o..thanksss


Sigur va fi ok sa nu ai nici o indoiala! Eu o cunosc demult pe doamna doctor si stiu ce vorbesc!
puffulete
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:27
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 09:03:33
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-22 21:32:10
De la: Mircea63, la data 2008-10-22 21:11:53Dragele mele,


Cum puteti afirma unele dintre voi, ca un copil va avea o viata distrusa ?! Daca va fi un Sfint ?! Culmea este ca noi stim ce va face Dumnezeu cu un suflet ! Nu cumva ne socotim pe acelasi nivel cu El ?!

Si sa stiti un lucru : NOI SUFERIM PENTRU CA NU IUBIM ! PE CEI CE IUBESC CU ADEVARAT, SUFERINTA, RAUL NU-I ATINGE PE EI ! PUTEREA LUI DUMNEZEU CREATORUL ESTE MAI PRESUS DE ORICE RATIUNE UMANA !


Prin copii Dumnezeu ne da sansa de a ne jertfi pe noi insine pentru alte suflete ! Adica sansa noastra de a ne mintui ! Pentru ca, oricit ne-am amagi pe noi insine, oricit ne-am tot invirti in jurul Adevarului, nu avem de ales ! Ne place sau nu, ne convine sau nu, trebuie sa acceptam ca :
FARA JERTFA DIN DRAGOSTE NU EXISTA MINTUIRE ! PENTRU CA HRISTOS ESTE JERTFA DIN DRAGOSTE !

Intrebati preoti, calugari, pe cine vreti voi. Intrebati pe DUMNEZEU !

Eu nu caut sa spun oamenilor ceea ce le place lor sa auda. Eu caut sa spun ce este de folos sufletului lor, ce vrea Dumnezeu ! Daca voi primi ocari in schimb nu-i bai, Bunul Dumnezeu sa ierte pe toti ! Amin !

Pentru numele lui HRISTOS, va rog sa nu mai faceti avort !
Dumnezeu stie ce face !



mircea pacatosul



mircea iar s-a terminat slujba la biserica mai devreme si ai intrat pe kudika????
serios vorbesc acum chiar esti preot sau vreun calugar ceva????
nu crezi ca e mai sigur sa intri in vorba cu cei care chiar te asculta????? nu ti se pare frustrant sa nu fii in stare sa spui o vorba de alinare unei femei care are nevoie de ajutor moral??? care stie singura ca pacatuieste dar care totusi a ales sa faca asta desi i se rupe sufletul in milioane debucati ????

nu lua asta ca pe un blestem dar .... candva int-un viitor ,chiar intr-o alta viata, iti doresc sa te nasti femeie si sa vezi ce anume inseamna pt orice femeie un avort, inclusiv pt cele care au suferit un avort spontan si chiar isi doreau din suflet acel copil.
cata suferinta se ascunde in spatele acestui simplu cuvant "avort".
probabil ca daca ai avea o sotie care sa sufere de pe urma vreunui avort sau altceva de genul asta poate ca nu ai mai vorbi cu atata "cuviosie" si in totala necunostiinta de cauza.

si eu care credeam ca totusi ai inteles ideea.





Dumnezeule, de predici religioase nu aveam eu nevoie. Unde e Dumnezeu cand avem nevoie de el? Unde e Dumnezeu cel iertator de pacate? De ce religia judeca uneori mai aspru ca legea si face discriminari, in timp ce propagandeaza ca in fata lui Dumnezeu toti suntem egali. Stiu, noi toate de pe forumul asta suntem niste criminale ce am ucis ce a creat Dumnezeu..stiu stiu,..am fost si eu credincioasa, am crezut ca Dumnezeu ne poate face mai fericiti. Dar acum nu mai cred asta, uneori El inchide ochii la suferintele oamenilor..si chiar a unor oameni ce l-au slujit toata viata.
Mircea, draga, eu te inteleg ca iti place sa predici,si te si pricepi, ce e drept. dar nu crezi ca te injosesti intrand intr-o discutie ca asta? Sau poate speri ca dupa vorbele tale, viziunea tuturor de aici asupra lucrurilor se va schimba, si mintea noastra se va lumina dintr-o data..never mind..



Dumnezeu nu face nimic din tot ce spui tu si mircea, care indoctrineaza lumea si fraierii care asculta! exact cum fac martorii lui Iehova! Ti am mai spus odata mai sus mai multe!
puffulete
Postat pe 23 Octombrie 2008 10:31
julyenne,eu am un caz in familie.Sora cumantei mele a ramas insarcinata.Prietenul ei a parasit-o,dupa doi ani de relatie,la aflarea vestii.Parintii,facand parte din cultul penticostal au avut reactii cat se poate de urate.Mama mea a purtat numeroase discutii cu parintii ei in speranta ca vor intelege ca nu este capat de lume.
Am gasit impreuna o fundatie care se ocupa de tinerele mame,o fundatie care ofera sprijin financiar,consiliere si adapost.Copilasul este ingrijit pe timp de zi,in consecinta mama poate sa-si continue facultatea.
Este greu,dar nu imposibil.
Nu judec pe nimeni,insa m-a deranjat modul in care s-au expimat unele fete(ex.motanik).
JULYENNE,iti doresc toate cele bune.
aimee31
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:17
Multumesc pentru sfat si pentru intelegere.

Postat pe 23 Octombrie 2008 12:25
De la: Julyenne, la data 2008-10-23 10:27:01Inca o intrebare..aveti idee cat costa o inrerupere de sarcina?Cu consultstie cu tot, toata procedura.thanks



Cu totul m a dus la 2 milioane jumate! Pentru ca eu am facut ecografie ca sa stie sigur ce dimensiune are! Asta costa 65 de lei! Intreruperea e pna in 2 milioane! Insa i am bagat eu in buzunar doctorei un milion ca sa aibe grija de mine cum trebuie, intelegi tu!
puffulete
Postat pe 23 Octombrie 2008 21:13
De la: puffulete, la data 2008-10-21 14:02:54
De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
De la: motanik, la data 2008-10-04 22:13:42eu am scapat gata! nu am simtit nimic, iar akm ma simt bine, doar ca ma doare putin burta ca la ciclu dar in rest e bine...sper s nu am complicatii mai tarziu!


asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!



HAI MAI DU TE DRACU! SA TI FIE RUSINE ! CUM POTI SA VORBESTIN IN HALUL ASTA? TU CUMVA NU TE FU..TI? TU CUMVA NU ESTI TOT FEMEIE? ROAGA TE SA NU PATESTI SI TU MACAR DIN GRESEALA! DE AIA SUFERA ATATIA COPII DE SARACIE SI DE FOAME! CA EXISTA MAME CA TINE CARE II FAC SI PE URMA DUMNEZEU CU MILA! RUSINE SA TI FIE !



mai fato,tu nu ai auzit blesteme in viata ta! tu ai habar ce-nseamna un blestem? eram f nervoasa la ce citisem pana atunci. ideea e sa nu irosesti perlele pe porci. daca intelegi ceva din asta. sau poate trebuie sa dam vina pe d-zeu ca raman femeile insarcinate in momente neprielnice? cazul tau,nimic de zis,e de inteles,dar de acolo si pana la altele care rasufla usurate ca "gata,au scapat" e o diferenta. chiar tu ai scris cu manutele tale ca te-a durut sufletul. sau nu mai vad bine??? de avortul spontan am auzit,am citit,s-au intamplat in jurul meu si crede-ma e extrem de dureros numai sa vezi,ce sa mai zic sa ti se intample. e groaznic!!! uite,am o cunostinta care isi dorea din tot sufletul un al doilea bebe,si surpriza(placuta),a ramas insarcinata. dar acum la 7 luni de sarcina zace pe un pat de spital distrusa de durere pt ca trebuie sa avorteze. copilul nu are creierul bine dezvoltat,ii lipseste un lichid din organism si are probleme la inimioara. daca se va naste,sansele lui la viata sunt minime. ar trai maxim 2 ani(are niste malformatii ale organelor),iar sansa mamei de a rezista la nastere este f mica! asta e o problema grava si dureroasa!!! si atunci revin si intreb,e corect spus "gata am scapat"??? cand unele femei isi doresc cu ardoare un copil si altele ii ucid cu buna stiinta,din propria lor greseala si fara resentimente? deci scuzati-ma dragele mele daca v-am jignit,dar asta e parerea mea,si chiar daca nu mi s-a intamplat mie personal,li s-a intamplat multor persoane dragi mie,si am suferit cu si pentru ele. si in caz ca n-ati inteles mesajul meu,imi pare rau. era simplu: protejati-va!!!in primul rand pt voi,daca la viata unei fiinte nevinovate e prea departe sa ganditi! si sa nu omit,ma f_t si eu dar cu "grija",ca nu mi-e usor sa ucid copii. cat despre "sa ma duc dracu'" fi linistita,acolo mergem marea majoritate
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 21:33
De la: Kathara, la data 2008-10-21 14:38:09
De la: aly_b, la data 2008-10-14 08:58:26
De la: motanik, la data 2008-10-04 22:13:42eu am scapat gata! nu am simtit nimic, iar akm ma simt bine, doar ca ma doare putin burta ca la ciclu dar in rest e bine...sper s nu am complicatii mai tarziu!


asta da! ai scapat usor,nu? sa va fie rusine criminalelor! inteleg avortul in cazuri extreme,viol sau daca fatul nu e sanatos,dar in rest...nu inteleg frate,in pat e bine,nu? sa va fu..ti fara cap va place,atunci de ce nu suportati consecintele? adica...un copil este ceva de care trebuie sa scapi,nu? femei fara minte ce sunteti! sa nu va dea D-zeu alti copii in afara de cei de care "ati scapat"!
eu chiar nu inteleg! doare sa gandesti? cand sunt atatea metode contraceptive,inca se mai practica avortul mai umblati si voi la minte,femei fara ganduri ce sunteti,ca de-aia v-a dat-o D-zeu!


Mai cucoana, tu iti pui poze cu tatili pe afara pe urma faci pe lupul moralist?


te deranjeaza ceva draga? relaxeaza-te,"tatili" nu fac parte din conversatie
aly_b
Postat pe 23 Octombrie 2008 21:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 32 De la: vitamina_c 20 Aprilie 2011 22:09
avort 32 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:41
Am iubit pe cine nu trebuia 79 De la: kudika_26099 11 Mai 2013 03:41
botezarea unui copil ..... 11 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 01:58
Topic impotriva utilizatoarei l_diana_c 20 De la: l_diana_c 3 Iunie 2009 12:57