Setari Cookie-uri

Balanta

pai toata lumea zice ca e la misto comentariul despre balante, asa ca de ce sa ne mai obosim sa raspundem?

mai bine vorbim despre altceva: ce ati mai facut zilele astea?
mikialbu
Postat pe 27 Noiembrie 2008 16:27
Simbol: un cantar. Vesnic dezechilibrat, cu talgerele inclinate intotdeauna in favoarea Balantei. Ceea ce da o nehotarare cronica, inclusiv in ceea ce priveste sexualitatea. Incercarea de a echilibra trei relatii secrete si alte cateva aventuri in timp ce planuieste nunta anului ii asigura nativului titlul de necontestat de amant duplicitar al secolului

Element: aer. Aerul balantei iti bazaie non stop in urechi. Ideea lor de discutie rationala este ca ei vorbesc si tu asculti pastrandu-ti ratiunea. Pentru ca intr-o ureche o sa iti susure apropouri fierbinti si in cealalta o insiruire a tuturor defectelor pe care le-ai avut vreodata sau nu

Calitate: cardinal. Adica conducator. Campion absolut in vorbitul pe la spate, umilirea celorlalti si fufa perfecta. De asemenea, expertul zodiacului cand vine vorba de stricat casele altora

Guvernator: Venus. Zeita chirurgiei plastice si a tavanelor cu oglinzi. Zeita capriciilor

Activitate preferata: ranjitul

Carte preferata: „Cum sa te casatoresti (si) cu propria-ti persoana”

Model in viata: Barbie/Ken

Idol romantic: Anna Nicole Smith

Slujba ideala: avocatul diavolului

Prima intalnire ideala: in oras apare un individ imposibil de frumos si dezgustator de bogat intr-o limuzina cu sofer. Multimea se da la o parte din calea lui. Ajunge in fata Balantei si ii o cere in casatorie pe loc, cu promisiunea unei vieti luxoase si lipsita de nevoia de a mai lua vreo decizie vreodata

Fraza cheie: „pe de alta parte...”

Fraza de agatat: „Crezi ca mi se potriveste culoarea asta?”

Parte a corpului: rinichii. Plini de nisip si pietre de la dintii pe care si-i scrasnesc noaptea ca sa compenseze surasul fals pe care il afiseaza toata ziua

Zona erogena: fundul. Stau pe el in timp ce tu faci toata treaba

Ciudatenie sexuala: orice pozitie e ok, atata vreme cat pot sa vada o oglinda.

Stil romantic: intortocheat


- vanatori de avere, nehotarati, lipsiti de orice fel de autocritica, cu personalitatea unei frunze in vant

- vad dezacordul ca pe un afront personal (o sa se incrunte daca schimbi postul de radio). Daca te certi cu ei, o sa ai de infruntat o tornada de furie. Daca le demonstrezi ca au gresit, o sa fie de acord pe fata, dar o sa te urasca in secret pentru asta

- pentru o Balanta, pacea si armonia inseamna sa fii de acord perfect cu filosofia lor de moment


EL

- amuzant, carismatic si foarte sarmant. Are un gust impecabil la haine. O personalitate vioaie si prietenoasa care il face foarte popular. Un visator idealist care crede in fair-play si in pacea lumii


DAR

- capricios, inconstant si mereu in cautarea noii mari dragoste a momentului. Cand vine vorba de agatat, barbatul Balanta este la fel de versat ca un politician in campania electorala

- nu e realist. Pentru tine viitorul inseamna urmatorii cativa ani, pentru el, maine dimineata

- superficial. Vrea o papusa Barbie care sa gateasca, sa faca curatenie si sa ii distreze alaiul de prieteni, nu o femeie care sa il confrunte cu responsabilitati

- Nu ii plac certurile. Incearca sa ai un conflict cu el si probabil ca tu o sa fi cea care o sa faca spume. Mai ales pentru ca pare atat de al dracului de rezonabil si calm

- In cel mai bun caz, un fraier nehotarat. Pleaca sa faca ceva si sfarseste prin a face cu totul altceva (ex: pleaca la supermarket sa ia de mancare, dar uita pentru ca niste prieteni cu care s-a intalnit pe drum l-au invitat in oras). In cel mai rau caz, regele barurilor. Gandeste-te la smecherii „cool” si „trendy” care pierd vremea pe acolo, imbracati dupa ultimul racnet si freza impecabil aranjata

- Vrea o relatie bazata pe egalitate. Dai si primesti. Tu dai si el primeste. Se asteapta sa il alinti si sa il rasfeti, sa ii menajezi egoul si sa nu il deprimi cu probleme reale si stringente (nu mai sunt bani, s-a stricat teava de la bucatarie, ala micu’ are nevoie de tenisi noi etc)

- E responsabil de 7 din 10 relatii ratate. Celelalte 3 sunt din vina barbatilor Pesti.

- Desi cu atata indecizie, e de mirare ca ajunge vreodata sa aiba o relatie, adevarul e ca intodeauna e „oarecum cu cineva” sau cauta sa fie „oarecum cu cineva”. Cineva care e intodeauna mai bun decat tine. Din cauza lui a crescut rata divortului.


EA


- cea mai populara dintre femeile zodiacului. E de obicei foarte atragatoare. Atenta, inteligenta, crede in egalitate. Cauta armonia si o relatie profunda. Este calda, senzuala si feminina


DAR


- e vanitoasa, geloasa si indragostita de oglinda

- adora excesele. Combate depresia prin terapie de cumparaturi

- foarte rar cantareste aspectele unei probleme daca nu priveste vanitatea ei personala. Nu e proasta, dar gandirea rationala, asa cum o intelege restul lumii, nu are de a face cu ea. Este cea mai probabila candidata pentru multe operatii estetice

- nu exceleaza la luarea deciziilor, adica nu e in stare sa ia vreo decizie, la fel ca si corespondentul ei masculin.

- Are o structura emotionala si un simt estetic extrem de ciudate. E fie o extrema, fie cealalta. O sa iti critice gusturile in aceste domenii, chiar daca e ceva gen „rade ciob de oala sparta”

- „noi” e cuvantul e preferat intr-o relatie. Se misca cu viteze supersonice cand vine vorba de relatii. Da-i un deget si iti ia toata mana. In final, o sa iti faca un set de reguli dupa care sa traiesti, reguli care privesc toate aspectele vietii. E ca un fel de planta parazita care se intinde si sufoca tot

- O sa ramana in viata ta mult timp dupa ce v-ati despartit. Nu pentru ca te vrea inapoi, ci pentru ca sa se asigure ca suferi fara ea. O sa iti pastreze numarul pentru o eventuala aventura. Nu, nu are nimic de a face cu tine, ci cu ea


Cum il depistezi: individul cu sarm tineresc, foarte bine imbracat cu freza perfect aranjata si o expresie absenta e sigur o Balanta

Unde il gasesti: la intersectii, langa automatele cu mai multe feluri de cafea, in juriul unui concurs de Miss Univers, pe scurt, oriunde trebuie luate hotarari neimportante.

Cum il intrigi: daca pari un manechin care tocmai a terminat o sedinta foto pentru un catalog de moda. Daca pari fara griji si fara prea multe in cap. Daca pari tanara si cu sanii foarte dezvoltati. Dupa asta asteapta cu foarte mare rabdare sa faca o miscare

Prima intalnire: de obicei e foarte misto. O sa te duca intr-un loc frumos (pe care il alegi tu), unde o sa beti un pahar de vin (pe care il alegi tot tu), o sa faceti conversatie (despre ce vrei tu). O sa plateasca el (pentru ca i-a vazut pe altii). De ce vrei sa strici totul intrebandu-l daca o sa te sune maine??

Cand sa o faci: mai asteapta, ca nu pierzi nimic. Adica vreun an sau doi pana se hotaraste daca vrea sa te mai vada sau nu. Oricum o sa fie decizia ta, pana la urma si deci vina ta

Cand ii pui intrebarea: cand vrei sa termini relatia

Daca iti da papucii: inseamna ca si-a gasit pe altcineva, pentru ca nu e in stare sa ia hotarari de capul lui. Daca incerci sa il recuceresti, o sa il bagi in ceata. Indiferent daca sta sau pleaca, o sa insiste ca tu l-ai fortat sa o faca.

Daca ii dai tu verde: o sa fie deja cu altcineva, chiar daca e fericit sau nu, inainte sa se fi uscat cerneala pe scrisoarea de despartire/ sa fi venit confirmarea de primire a sms-ului. Daca iti vine sa ii crapi capul de nervi, aminteste-ti ca asta ar insemna sa il iei in serios


Cum te descurci cu o Balanta

- au nevoie de armonie

- le atragi atentia daca te porti frumos si civilizat

- fa-le complimente sa se simta bine

- nu ii forta sa ia decizii rapide

- iau foc daca le spui ca nu se potrivesc horoscoapele din Libertatea si Curierul National


cum se inteleg cu altii

pariaza pe: Gemeni, Varsator, Leu, Berbec

doar prieteni: Balanta, Sagetator

trage-ti un glont in cap acum: Taur, Rac, Capricorn, Scorpion

oaia neagra: Fecioara, Pesti

o descriere funny a zodiei
angel_in_disguise
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:14
o deskriere ff ok, sunt unele afinitati :) dar mia facut placere sa citesc, ca am shi eu o balanta tare dragutza :)
Liubashka
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:25
balanta...eternul farmec feminin
angel_in_disguise
Postat pe 5 Decembrie 2008 22:19
si eu sunt balanta .. am citit si eu horoscopul acesta pe un site.. si stati linistite fetelor.. era la rubrica horoscopului rautacios... cu toate va unele lucruri sunt chiar adevarate
georgy18
Postat pe 10 Decembrie 2008 17:16
Se potriveste in mare parte zodiacul desi e oarecum la misto.Sunt balanta si cunosc multe balante( multe dintre ele chiar opuse mie ca si caracter), parerea mea e ca din pacate balanta nu e o zodie foarte buna pentru femei, majoritatea sunt foarte idealiste, nehotarate, sufletiste, se consuma mult in interior pt toate nimicurile, analizeaza prea mult (pana actioneaza altii trec deja la altceva, fiind mult mai pragmatici). Exista zodii mult mai puternice: berbec, taur, gemeni, leu, capricorn. Cea mai puternica zodie mi se pare Scorpionul.
anaise
Postat pe 16 Decembrie 2008 09:09
asta e zodiacul rautacios, am mai citit despre zodiacul asta pe net, fiecare zodie are o descriere rautacioasasi in acelasi timp funny. nu se potriveste tuturor pt k nu trebuie sa uitam k e important si ascendentul asa k balantele sunt asemanatoare dar si diferite:). mie mi se pare k e bine k balantele sa fie si ele mai rautacioase, mai dvil girls asa pt k in majoritatea timpului sunt destul de bune si daca stam sa ne comparam cu scorpioancele cu leoaicele sau cu gemenele cred ca suntem mici copii pe langa ele. oricum femeile balanta sunt cele mai frumoase cautati LIBRA GIRLS pe you tube:) Libra Power:* go girls!
MissPotter
Postat pe 17 Decembrie 2008 14:58
Asa este,balantele sunt cele mai frumoase.
Ce uita barbatii de obicei este ca o femeie frumoasa cu adevarat nu este doar 90-60-90, ci o femeie care stie sa fie placuta,optimista , sa iti fie alaturi sa te ajute,sa lupte pentru dreptatea ta si a ei,sa iti ingrijeasca copiii cu stilul ei copilaresc si foarte caracteristic de altfel,sa te iubeasca fara a fi doar "experimentata"-cred ca frumusetea consta in multe mici amanunte care de fapt intretin toata viata admiratia si iubirea pentru o persoana.
O persoana frumoasa este acea persoana pe care ti-o amintesti oricand cu placere,ai asa un sentiment de "bine" pur si simplu,inexplicabil in cuvinte , ci doar in suflet.
Ni se citeste in priviri.
Daca vedeti o persoana pe care usor o catalogati ca "nehotarata" ,TREBUIE sa fie balanta.
Ce nu inteleg altii despre noi dar noi stim foarte bine , este ca nehotararea asta vine din dorinta de a fi mereu placute,de a nu supara, de a ajuta si niciodata a face rau sau a incurca,de a fi corecte ...stiti despre ce vorbesc.
Ma cam supar cand vad oameni care ne catalogheaza pur si simplu " nehotarate" sau "nu stim ce vrem de la viata"pentru ca nu este asa.Cu totii avem idealuri,scopuri in viata,noi doar suntem inclinate cu precadere in a ne asocia cu oameni placuti pentru a putea trai intr-o atmosfera continua de armonie(tensiunile si cearta ne darama mai tare decat o boala)pentru a-i putea ajuta,"ridica" calitativ,a le face viata mai buna.
Sa traim ,fetelor,ca meritam!
simona31
Postat pe 18 Decembrie 2008 13:53
Fetele/ femeile balanta sunt frumoase, iubitoare de confort si lux.In general dau dovada de bun gust si rafinament (influenta planetei Venus sa traiasca si sa fie cu noi!).Uneori sunt prea bune si ingaduitoare , asta datorita dorintei de armonie. Pot fi fie foarte nehotarate, fie foarte hotarate (am cunoscut si balante din astea). Nu in ultimul rand manifesta o inclinatie spre arte .De exemplu, de ziua mea (25 septembrie) sunt nascuti vreo 10 actori foarte cunoscuti.
tuturor balantelor!
anaise
Postat pe 18 Decembrie 2008 14:42
la fel si eu..balanta 100% si-s super rea si fac in asa fel sa controlez tot si sa atac p toata lumea. Dar tineti cont fetelor...balantele, chiar si barbatii in adancul sufletului sunt fff iubitori.Eu am avut rel cu o balanta si am vazut...iubesc din suflet, si eu la fel sunt, am grija, nu ma implic in relatii, dar si cand iubesc... IUBESC din tot sufletul si sincer. E ff adevarat k suntem nehotarate....dar..sa fim seriosi, fiekre are si defecte, nu? Multa fericire balantelor

Postat pe 18 Decembrie 2008 16:59
Dragul(a) mea sunt balanta si eu si nu este adevarat ca nu suntem in stare de a lua decizii importante, conduc o soc. de peste 400 de angajati, iau decizii importante in fiecare zi, decizii de care depinde viitorul acestor oameni. Da suntem vanitoase si cochete dar sa fim sinceri carui barbat ii plac femeile sterse, cand plec de acasa ma uit de cel putin doua ori in oglinda , imi pare de bun simt, in relatiile cu oamenii sa arati prezentabil, totusi........ iar cat priveste relatia ''dezastroasa cu pestii'' nimic mai neadevarat, sunt casatorita cu un peste de mai bine de 7 ani, nu ne-am certat niciodata, cert este ca avem unele opinii diferite, dar cine nu are, aceste nici nimicuri se pot rezolva intr-o relatie, cu conditia ca fiecare sa lase cate ceva. Deci in concluzie zodiacul este generalizat, nu pentru fiecare in parte, eu una cred ca destinul ni-l construim singuri cu putin ajutor de la Dumnezeu.
va doresc CRACIUN FERICIT!!!!!!!!!!!
tomescumrl
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:32
pentru toate zodiile CRACIUN FERICIT si un AN NOU MAI BUN
In Sfanta noapte de Craciun, atunci cand va veti aduna cu totii in jurul mesei mari, imbelsugate, Bunul Iisus sa va strecoare in suflet caldura, iubirea si puterea de a trece peste tot ce este rau in lumea asta. Fie ca in putinele zile ce au mai ramas din an sa puteti umple cu bucurie sufletele semenilor vostri,,poop
sarutama
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:35
nu e adevarat nimic din ce spune...eu sunt casatorita cu o balanta si eu sunt scorpin,dar ne intelegem foarte bine.e vorba de caractere....

Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:03
eu sunt balanta si unele lucruri chiar se potrivesc ,dar altele de nici un fel.

Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:31
sunt balanta nu prea ma intereseaza zodiile dar cei pe care ii cunosc si sunt pasionatii de zodii imi spun mereu ca sunt ciudata sau atiptca pt zodia asta .de ce oare nu stiu .sunt balanta cu ascendent in leu o fi de la ascendent ???????
pascumia2000
Postat pe 21 Februarie 2009 12:08
Partea cu nehotararea cronica e adevarata.Sunt Balanta si trebuie sa recunosc k pana si pe mine ma scoate din sarite
valentinamihaela
Postat pe 21 Februarie 2009 13:40
acesta este un zodiac rautacios cam departe de adevar.

Postat pe 22 Februarie 2009 19:04
De la: ndianaz, la data 2008-11-04 11:06:46Scuze pentru primul mesaj, nu adaugai si comentariul meu Nu are nici o treaba cu zodia balanta descrierea de mai sus. Sunt balanta, si cunosc foarte multe balante(atat femei cat si barbati). Sunt foarte putine lucruri care se potrivesc cat de cat. Balantele sunt achilibrate psihic si de multe ori gandesc(apropos Einstein era balanta). Iar cu shopingul, cel putin eu, NU-L SUPORT, orice, numai la cumparaturi sa n-ajung, dar asta e, tre sa te mai si imbraci, nu-mi place sa fiul "la moda", dar nici imbracata oricum, urasc "uniforma de strada", nu stau ore intregi in fata oglinzi...etc. Si nu doar eu, sora mea e balanta, am doi vecini(frate si sora) balanta, colegi.....hai, nu se potriveste la o persoana...dar nici la mai multe? Am citit si horoscopuri care au nimerit mai bine;). O zi buna!
elenacarjan
Postat pe 23 Februarie 2009 09:44
despre balanta cu ascendent in scorpion stiti ceva?
elenytza21
Postat pe 28 Februarie 2009 21:42
Dar despre balanta cu ascendent in balanta? Adica eu!

anaise
Postat pe 20 Martie 2009 03:03
In afara de dificultatea de a lua decizii importante (care se intampla pt ca doreste intodeauna sa cantareasca f bine situatia sa nu greseasca si sa fie totul f echitabil...) - care e principala caracteristica a zodiei, pt ca d-aia suntem balante, talerele se inclina si e greu sa obtii echilibrul perfect :) - si ca are simt estetic, ii place frumosul, ii place sa fie admirata, nu ma regasesc in nimic din ce scrie acolo. Trasaturile generale ale zodiei sunt cu totul altfel, in niciun zodiac n-am citit ce scrie aici...Nu stiu prea bine cum sunt barbatii balanta, dar cat despre femeile balanta e total pe dinafara ce scrie aici ;)
Kapshunik
Postat pe 29 Mai 2009 10:40
De la: _polly_, la data 2008-12-18 16:59:16 la fel si eu..balanta 100% si-s super rea si fac in asa fel sa controlez tot si sa atac p toata lumea. Dar tineti cont fetelor...balantele, chiar si barbatii in adancul sufletului sunt fff iubitori.Eu am avut rel cu o balanta si am vazut...iubesc din suflet, si eu la fel sunt, am grija, nu ma implic in relatii, dar si cand iubesc... IUBESC din tot sufletul si sincer. E ff adevarat k suntem nehotarate....dar..sa fim seriosi, fiekre are si defecte, nu? Multa fericire balantelor
am inteles perfect!Dar de impartasit iubirea ...o faceti?Eu sunt gemeni si sunt cu o balanta..dar nu observ cum si`o arata.
Lis
Postat pe 2 Iunie 2009 15:19
of,nehotararea asta,cred ca e cronica.Imi vine sa ma cert pe mine insami de multe ori.De ce trebuie sa ma pun mereu in ambele situatii? Macar de cateva ori sa vad doar o parte,mi-ar fi mai usor.
De asta suntem asa corecte.Da' si sa nu scapam in partea cealalta...
As vrea sa iubesc,sa traiesc din plin,sa fac ce vreau si culmea daca pot,ma opreste "constiinta" care-mi spune ca fericirea mea nu ar trebui sa se cladeasca pe nefericirea celorlalti si imi trece cheful de a face ce vreau.
Complicat,nu?
V-ati gasit cumva vreodata in situatia mea?
Pur si simplu ma regasesc de atat de multe ori in aceasta situatie incat ...e greu sa fii si balanta.
Dar e frumos.Hmmm!!!
simona31
Postat pe 2 Iunie 2009 16:20
am inteles fetelor ca balantele femei sunt deosebite. Dar nici noi balantele baieti nu ne lasam

Barbatul Balanta are talentul de a face curte cu o maiestrie neîntrecuta, construind adevarate mici capodopere ale genului. De regula este generos si, daca nu încerci sa abuzezi de aceasta generozitate, el va fi mâna-larga, neregretând niciodata banii cheltuiti pentru luxul, frumusetea si distractiile sale sau ale iubitei.

Barbatul Balanta este un amant rafinat, un expert în arta preludiilor, rezistent si care acorda multa atentie partenerei. Fidelitatea nu este punctul lui forte, pentru ca, vulnerabil fiind în fata sexului frumos, se îndragosteste destul de usor si e incapabil sa spuna "nu".

Barbatul Balanta este un rafinat, un amestec interesant de spirit si sensibilitate. O jumatate din el e senzuala si sentimentala, cealalta jumatate e condusa de ratiune.

Si barbatii sunt formati din 2 jumatati diferitei
Denisxx
Postat pe 25 Iunie 2009 19:52
Foarte adevarat ce scrie)), se potriveste 100%!! Am fost cu un barbat balanta care era intru totul asa!!
kudika039875
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:31
zona erogena ii caracterizeaza perfect... dar chiar si asa... le e greu sa le faca altul treaba....
adelheida
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:14
De la: Denisxx, la data 2009-06-25 19:52:48 am inteles fetelor ca balantele femei sunt deosebite. Dar nici noi balantele baieti nu ne lasam

Barbatul Balanta are talentul de a face curte cu o maiestrie neîntrecuta, construind adevarate mici capodopere ale genului. De regula este generos si, daca nu încerci sa abuzezi de aceasta generozitate, el va fi mâna-larga, neregretând niciodata banii cheltuiti pentru luxul, frumusetea si distractiile sale sau ale iubitei.

Barbatul Balanta este un amant rafinat, un expert în arta preludiilor, rezistent si care acorda multa atentie partenerei. Fidelitatea nu este punctul lui forte, pentru ca, vulnerabil fiind în fata sexului frumos, se îndragosteste destul de usor si e incapabil sa spuna "nu".

Barbatul Balanta este un rafinat, un amestec interesant de spirit si sensibilitate. O jumatate din el e senzuala si sentimentala, cealalta jumatate e condusa de ratiune.

Si barbatii sunt formati din 2 jumatati diferitei


"Barbatul Balanta are talentul de a face curte cu o maiestrie neîntrecuta, construind adevarate mici capodopere ale genului." - In traducere libera: " Au trecut doua zile de cand ne cunoastem, daca vrei sa ne vedem in pat data viitoare bine daca nu ... sa fii sanatoasa. Eu nu astept prea mult."
" Barbatul Balanta este un rafinat, un amestec interesant de spirit si sensibilitate." ("Iubito, am o surpriza pentru tine... ti-am cumparat o razatoare deosebita, si am vazut si o tigaie frumoasa la oferta. Daca vrei ma duc maine sa iau si tigaia"

P.S. Simteai nevoia sa-ti faci reclama?
adelheida
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:36
prea tare. e foste mijto si ironica descrierea asta. si eu sunt balanta , nu mi se potriveste decat foarte putin ,dar m a amuzat teribil . chiar as vrea sa intalnesc o persoana care se potriveste exact cu descrierea facuta.
hama45
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:54
Tot ce va povestesc este intre o balanta si un berbec..adevarat cam ..pesti dupa ascendent...povestea nu este toata.... asta asa ca sa stiti paana ununde poate ajunge o balanta...si asta este o treime de poveste! Sunt pictorita ,absorventa de teologie dar si de electrotehnica. Parcursul vietii mele s-a dovedit sinuos si nu de multe ori dramatic ,o lupta intre idealul personal si idealul social.
Am cautat astfel sa pastrez un echilibru nu rareori incercat,starea mea sufleteasca trecand adesea de la extaz la tragedie.
In timp, am cautat solutii efective pentru pastrarea unei integritati atat fizice cat si psihice persoanei mele. Astfel la inceput rezolvarea problemelor parea o situatie ireconciliabila, un fel de alb negru .
Foarte greu am inceput sa inteleg mecanismele psihice prin care trec. Am ramas sanatoasa psihic dar si fizic in limitele normalului si cred totusi ca se poate si mai bine .
Eu sunt o persoana extrem de emotiva ,am trecut prin f multe experiente negative .
In general sunt empatica ,imi pasa de cei din jurul meu . Am participat acum 20 de ani la Revolutia din Decembrie .De aici si sursa de venituri pe care o am ,datorata indemnizatiei mele de luptator.
Am incercat sa-i ajut si sa-i sprijin pe cei din jurul meu..si intradevar asta nu a fost deloc apreciat.
Deocamdata traiesc din veniturile unui profesor debutant ca sursa permanenta de venituri.in jur de 8 mil pe luna.
Mult timp am fost afectata de lipsa totala a banilor inainte de aceasta situatie.In general traiesc destul de modest ,dar sunt invatata cu putinul asa ca nu mai plang. Desi am trecut prin aceasta experienta ..si frumoasa si urata..cum se v-a dovedi la final .
Zi de zi ne intalneam pe mesenger, petrecand ore discutand ,ascultand muzica care parca ne reprezenta fiecare pas al trairilor noastre .Pur si simplu nu ne desprindeam din admiratie si placerea de a comunica .
El a avut o relatie de 8 ani cu o fata pe nume Liliana .Aceasta intr-un final pentru asi rezolva problemele financiare a recurs la contabilului sef unde lucreaza. El in varsta de 55 de ani casatorit si copii ea 26
.In timp . primind diverse atentii ale acestuia in bani si alte cadouri a cedat in momentul in care iubitul ei prietenul care o iubea asa de tare intra intr-un con de umbra al realizarilor financiare desi pana atunci a avut bani si i-a satisfacut diversele ei nevoi . I-a descoperit niste mesaje pe telefon .a incercat sa o readuca inapoi dar aceasta descoperire cred ca a umilit-o si a trebuit sa plece crezand ca el o sa o urasca desi zicea ca o iarta..aplecat ..si nu a mai dat nivci un semn de viata..si s-a sfarsit! Cel putin in vizibil pentru ca pt el a fost prima si ultima iubire lucru pe care aveam sa-l aflu f tarziu... Fiecare zi era minunata caci stiam ca ne asteapta cineva drag si iubit chiar dac nu ne intalnisem in real. Simteam ca am intalnit ingerul de care aveam nevoie ,fiinta minuata pe care o dorisem din inceputul intelesului de cuplu pentru mine. Intalnirile noastre pline de emotie si empatie erau coplesitoare caci din fiecare izvorau acele cuvinte de apreciere la superlativ iar discutiile creau emotii multiple.si crescande ..cuvintele se impleteau si ajungeam la o singura concluzie ..este un inger pe pamant!

Si astefel aflandu-se in acele zile de decembrie conversatia ne-a dus catre o intalnire programata inaintea Revelionului care sa aiba loc la mine acasa,in Craiova el trebuind sa vina din Bucuresti.
Mult asteptatul eveniment s-a produs cu o emotie incomensurabila.Defapt nu m- asteptam sa-i plac pt ca oricum varsta mea nu este chiar ascunsa vederii si cu toate astea l-am privit atunci ca pe o fiinta draga si parca f cunoscuta.
Prima reactie a mea a fost sa descopar ca intr-un anumit unghi figura lui trada un copil respectiv din profil iar din fata o mai mare maturitate. Am intrat in casa cu o parte din bagajele ce si le-a adus .
Desi am fost imbracata deloc provocator .un costum destul de grosut si cu toate cele pe mine fusta f lunga . in casa ajunsi in 20 de minute maxim eram sarutata si atractia pe internet dintre noi avea sa prinda viata in realitate .
Aveau a se intampla zile si nopti de pasiune si alte activitati de concediu din preajma sarbatorilor de iarna.
Totul decurgea ca si cum cunostiinta noastra era veche si nimic nu ne-ar despartit vreodata.
Radeam, eram bucuroasa ,iar el foarte entuziast.Cu toate acestea detalile legate de familia lui erau evazive sau datele de domiciliu.
In treacat mi-a spus pe ce strada locuieste inca din conversatiile de pe mesenger iar tot in treacat aveam sa-i vad buletinul de identitate.Si daca mi-ar fi trecut prin cap sa retin datele imi era jena , dar sa le mai si scriu.
Ne-am plimbat prin Craoiva , i-am aratat diverse locuri...un minunat revelion in centru unde se organisaze de catre municipalitate un foc de artificii memorabil.
Cristi era de a dreptul incantat facand fotografii si filmand.Totul era real si ireal in acelasi timp, parca coboraseram din rai pe pamant sau raiul ajunsese la mine. In aceea noapte am ajuns si la o biserica deschisa el spunand cat de bine se simte ca a ajuns in aceea noapte si intr-o biserica.

---
pot zice acum ca in loc sa ma departez de situatia mea aceasta povestire mi-a accentuat angoasele.Am crezut ca imi este bine...dar dorul de el de ce a fost, este mai mare incat devine obsesie .Atat de impardonabil imi este ce am facut incat ..nu mai stiu ce este binele sau raul.Toate acestea s-au amestecat intr-un hal de nedescris.Tot ce a fost bun a devenit rau si orice bine am facut s-a intors impotriva mea.
Si totusi am sa continui pt ca simt ca orice am sa fac de aici inainte sa-mi recuprerez iubirea este inutil. Asi vrea sa vb de speranta , de ce simt in mine..dar simt ca miinile mele s-au legat si nici ce fac si ce voi face nu v-a reivia ce a fost!
Dupa cele doua saptamani petrecute la mine in preajma sarbatorilor de Anul Nou s-a reintors la Bucuresti unde am continuat sa vorbim in fiecare zi pe mesenger . Toata aceasta situatie parea de neroprit.Isi cauta lucrari el facand balustrade din inox , fosta afacere a familiei din care prosperasera odata.Acum lucrarile veneau greu,erau putine si de multe ori greau se facea fata situatiei financiare create.Asta era ce reiesea din discutiile noastre.Intr-o seara parea mult mai agitat, f suparat si imi merturiseste ca are o datorie cam de 2500 euro,dar defapt sunt mai multe datotii pe cardul de salariu al mamei lui.Cum la bani nu ma pricep si pot zice ca acest domeniu mi-a fost si imi este f strain nu am priceput decat ca iubitul meu sufera f tare si ca asi vrea sa fac ceva pt el.Chiar aveam 2500 de euro..uite fix aceasta suma stranza din niste indeminzatii pe mai multe luni. Ceva din sufletul meu ma indemna sa-l ajut sa scape de datorie si sa se simta bine si macar sa o ia de la capat.Am intrebat -asta este adevarata problema a suparariii tale?
Si spune -asta este caci intre noi este totul f bine! Sigur este asta?
Da , de atata timp e aceasta problema si acum este f greu sa scap de ea! Si nimeni nu ma ajuta ,nu am frati sau prieteni sa ma ajute .chiar nimeni...!
Asta m-a facut sa-i marturisesc ca am acei bani si ca am sa-i dau eu ca sa nu-l mai vad asa de afectat si sa o poate lua de la capat.Zicea sa-si vanda masina..dar mi-am zis si cu ce continua sa-si faca treaba?
Desi mai avea o Dacie si inca una mare-mi-am zis astea ii trebuiesc la treaba... A reusit sa-mi multumeasca si sa imi faca n-spe mi de declaratii de tot felul ..ca nu s-a asteptat..ca sunt asa de buna ca nu poate spune ce inseamna asta pt el ,ca sunt sufletul lui pereche..samd iar astea eu le simteam cu adevarat!...Si totusi mi-a incoltit un gand..daca el defapt asta vrea banii mei..ca este o farsa..am auzit si eu cateva chestii de acest gen dar niciodata f clar.Iar el cu acele cuvinte si chipul lui angelic nu trada nimic in acest sens.A refuzat totusi , zicand ca o sa se gandeasca totusi.Atunci am zis iata daca voia banii ii lua si gata! Dar ratiunea din mine a inceput atacul -este absurd ce faci ..pur si simplu absurd,sufletul imi zicea este iubitul tau ,ingerul acesta care atat de neconditionat te iubeste!Da caci de iubire imi pomenea permanent-niciodata sa nu te indoiesti de dragostea mea! te iubesc ..fffff mult1 aceste cuvinte bare totusi imi parea cam mult prea mult din gura lui erau cu atata usurinta si naturalete spuse incat nu puteam intelege altceva .Credeam ca sunt spuse din suflet caci ce te-ar putea face sa le rostesti chiar asa? intelegeam ca il durea aceea datorie si totusi nu s-a repezit sa ia banii.Nu bam judecat ca asta este sau poate fi o strategie .Intradevar m-am gandit la o posibila inselaciune..dar am ramas sincera si deschisa.Di cu toate acestea ratiune spunea NU! si ma rugam la Dumnezeu sa nu aiba totusi nevoie ,sa vina niste lucrari ceva ..ca sa nu fiu pusa intr-o situatie asa de penibila.Voiam sa-l ajut sincer voiam dar mi-am dat seama ca acest ajutor poate face si f mult rau pentru mine mai ales.
In momentul in care a decis si mi-a cerut totusi banii cerul a cazut pe mine!
Intre timp dadusem banii fratelui meu tocmai cu gandul de nu ii da , caci am realizat cat sunt de slaba in fata lui..Ii spuneam fratelui cumpara-ti masina...dar el astepta sa scada preturile. Pe de alta parte nu voiam sa mint inn aceasta relatie.Il iubeam atat de mult ca aproape nu puteam face diferenta intre mine si el.Rational nu voiam sa ii dau , dar promisiunea facuta sufletul ma facea sa-l cred si sa-l inteleg .Am realizat ca bani poate nu v-a avea deodata chiar asa si el mi-a promis ca mi v-a data in timp , ca mi v-a trimite sau macar ma v-a ajuta la lucrarile de amenajare prin casa , defapt el fiind cu ideea cu mult timp inainte.
Acest aspect m-a facut sa il cred ca probabil tine la mine..si totusi faptul ca recurgea la asta..sa-mi ia ultimii mei bani stransi...nu stiu..vedeam ca defapt oricum voi fi nevoita sa ii dau pentru ca acest atac cu sentimente si afectiune era de neoprit.
Facea oricat numai sa cedez, sa-l cred.
Era o cursa . Practic eram in interiorul ei si eram deja prinsa. trebuia sa aleg ..cum voi scapa...
Mi-am adus aminte povestea unei sfiinte...cum a putut ea scapa de acel om rau care voia sa o injosesca si sa-i pangareasca sufletul pentru ca ii voia trupul este vorba despre Sf.Paraschieva.Cand a intrebat sfanta ce ii place la ea , acela a zis -ochii tai! si sfanta ia scos si ia dat -iata-i sunt ai tai! si atunci acela nu a mai avut ce face cu ea..nu-i mai placea atat ca sfanta si-a putut continua viata asa cum a dorit-o ea!.Acesta a fost modelul pe care l-am urmat!..Daca ar fi fost omul bun pe care il vedeam nu aveam de ce sa-mi fie teama , daca era acel om rau nu aveam incotro ..oricum se pare ca banii tot ii va voi odata si odata!





liliana04
Postat pe 10 Septembrie 2010 08:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zodii 15 De la: Flowers 6 Septembrie 2011 20:40
eu leu, el taur....ce ziceti? 6 De la: kudika002180 24 Octombrie 2009 09:45
Leu + Leoaica...predictii?! 6 De la: 26012001 26 Iulie 2010 10:36
cum sa fac..??? 25 De la: delicacy 8 Octombrie 2010 12:37
Eu PESTI el in zodia SAGETATOR 5 De la: Gabi_Daniela 31 Mai 2009 19:18