Setari Cookie-uri

oare poti avea 2 lucruri deodata??????

De la: TEODORRD, la data 2009-01-23 23:51:45Da au familii,dar nu au cariera,bani,si nici satisfactii,nu crezi???

Ca n-au satisfactii.... ai dat-o in bara rau de tot.
Tu crezi ca totul se rezuma la bani sau la traiul intr-o societate super tehnologizata ?! Daca crezi asta, mai ai de invatat.

S-au facut mai multe studii privind nivelul satisfactiei la cei mai bogati oameni din lume si la un trib din Kenia. Rezultatele arata ca nivelul satisfactiei este aproape similar...

Postat pe 25 Ianuarie 2009 07:34
De la: Roco, la data 2009-01-23 13:44:37
De la: mkdisk, la data 2009-01-23 13:36:06 fara bani si realizare profesionala nu ai nici familie.....

Adica aia din Africa, sau din orice alte parti sarace, nu au familii ?!!

daca nici unul dintre soti nu lucreaza, familia aia din ce traieste?stiai ca aia din Africa isi vand copiii de mici?ii transforma in sclavi ca sa aiba familia din ce trai.eu nu zic ca trebuie sa alergi numai dupa bani, dar oricum trebuie sa ai un serviciu in ziua de azi.sunt pentru armonie si echilibru intre cele 2:familia si cariera.
mkdisk
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:26
or fi avand familii aia din africa, dar mor pe capete din cauza saraciei si a foametei.asa destin iti doresti pentru copiii tai?pai cand o sa inceapa sa iti ceara si jucaria aia, si prajitura aia si tu n-o sa ai bani sa ii cumperi nimic, cum te simti?
mkdisk
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:28
nu se rezuma totul la bani, eu nu sunt o persoana materialista, nu sunt nici un parazit.sunt un om obisnuit care are si un job si familie.e gresit sa imi doresc o cariera si mai multi bani pt familie?ba deloc.cu masura, bineinteles, ca familia e pe primul loc, asa trebuie sa fie.sincer, ma bucur ca nu traiesc in Africa..........
mkdisk
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:56
asa gandeste un om responsabil.cand ai o familie, nu mai esti al tau, esti AL LOR.esti responsabil pentru vietile si destinul lor.orice lipsuri ii afecteaza......
mkdisk
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:03
De la: TEODORRD, la data 2009-01-23 23:51:45Da au familii,dar nu au cariera,bani,si nici satisfactii,nu crezi???

Nu cred !

Eu cred ca au parte de satisfactii, si eu iubesc, si ei au reusite, si cate si mai cate ! Tu crezi ca Bill Gates are satisfactii si familie de 1 miliard de ori mai mari ca tine ?!

(am scris undeva exact un raspuns asemanator, poti cauta la postarile mele daca ai timp si chef.)

Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:28
De la: Roco, la data 2009-01-27 18:28:50
De la: TEODORRD, la data 2009-01-23 23:51:45Da au familii,dar nu au cariera,bani,si nici satisfactii,nu crezi???

Nu cred !

Eu cred ca au parte de satisfactii, si eu iubesc, si ei au reusite, si cate si mai cate ! Tu crezi ca Bill Gates are satisfactii si familie de 1 miliard de ori mai mari ca tine ?!

(am scris undeva exact un raspuns asemanator, poti cauta la postarile mele daca ai timp si chef.)
dana_mv
Postat pe 2 Februarie 2009 09:57
O importanta femeie de afaceri..sau o sotie si mama desavarsita??
Cum le poti avea pe amandoua..??Iti doresti o cariera impresionanta dar in acelasi timp...ai vrea sa ai si pe cineva langa tine,care sa te inteleaga sa te sustina...ce alege ti?????Ca din fircare experienta de acest gen ...ai de castigat...(si ca sotie..dar si ca femeie de afaceri....so ???????











pe amandoua deodata nu le poti avea,pt ca trebuie sa te concentrezi asupra unuia pentru a avea rezultatele dorite,mai depinde si de persoana de langa tine cat de mult incearca sa te ajute si cat te intelege.la un moment dat unu dintre aceste lucruri sigur v-a scartai ,bineinteles in timp aceste lucruri pot fi satisfacute ...repet in timp
honeybrunette
Postat pe 2 Februarie 2009 12:40
Daca un barbat poate alege familia in locul carierei, de ce o femeie nu ar putea sa o faca?Eu am renunta la o cariera ca ofiter, tocmai pentru ca postura de subofiter imi permite sa rezolv probleme pe care sotia nu are cum sa le puna la punct datorita programului de lucru!
Datoria mea ca om este intai de toate fata de FAMILIE!Asa voi fi un exemplu pentru copii mei si imi voi onora si datoria de crestin.

Postat pe 2 Februarie 2009 13:03
femeie de afaceri sigur, dar nu ajungi acasa si te dai mare zilnic cu realizari umilitoare pt ceilalti. doar esti desteapta. nu?
tudoreugenia
Postat pe 2 Februarie 2009 16:09
poate ma vor condamna multe feministe,dar nu,nu le poti avea pe toate. Ca sa poti avea o cariera trebuie sa sacrifici din timpul pe care il petreci cu familia si cei dragi.o sa suplinesti prezenta ta in casa cu o menajera(ca de...iti permiti)apoi o bona ptr copii...si sotul iti va suplini lipsa cu o alta...iar tu te vei trezi singura,intrebandu-te, unde sunt toti...
elenyta
Postat pe 3 Februarie 2009 11:39
De la: elenyta, la data 2009-02-03 11:39:37poate ma vor condamna multe feministe,dar nu,nu le poti avea pe toate. Ca sa poti avea o cariera trebuie sa sacrifici din timpul pe care il petreci cu familia si cei dragi.o sa suplinesti prezenta ta in casa cu o menajera(ca de...iti permiti)apoi o bona ptr copii...si sotul iti va suplini lipsa cu o alta...iar tu te vei trezi singura,intrebandu-te, unde sunt toti...

Da,depinde din nou de borbat......cat o sprijina,cum o ajuta,si CAT O RESPECTA !!!!!
TEODORRD
Postat pe 3 Februarie 2009 21:36
Referitor la titlul topicului :da poti. Am un job f. bun,o functie de conducere iar asta implica nervi de otel ,stres cat incape ,iar casa o consider "oaza mea de liniste".Si mai am si doua fete minunate ,iar cea mica de 4 anisori este "copilasul anti-stres".Sotul nu e la acelasi nivel ,a fost mai greu la inceput dar acum s-a obisnuit.Si trebuie sa recunosc,cateodata e gelos pe job-ul meu.
ana_lili36
Postat pe 6 Februarie 2009 16:55
De la: vas25, la data 2009-01-21 16:34:29
trebuie sa potzi, ca sa fii o femeie de cariera.....siii....
trebuie sa vrei sa fi si sotzie/mama buna

doar ca femeile din ziua de azi nu au in cap decat cariera
nu am intzeles niciodata cu ce le incomodeaza barbatul in toata chestia asta
dar asta e, nici nu cred ca va intzelege vreodata un barbat pe o femeie





daca avem in cap prea multa dragoste suntem luate de proaste. asa ca e preferabil 1 varianta
morticia_adams
Postat pe 6 Februarie 2009 17:32
De la: joana_rise, la data 2009-02-06 17:32:17
De la: vas25, la data 2009-01-21 16:34:29
trebuie sa potzi, ca sa fii o femeie de cariera.....siii....
trebuie sa vrei sa fi si sotzie/mama buna

doar ca femeile din ziua de azi nu au in cap decat cariera
nu am intzeles niciodata cu ce le incomodeaza barbatul in toata chestia asta
dar asta e, nici nu cred ca va intzelege vreodata un barbat pe o femeie





daca avem in cap prea multa dragoste suntem luate de proaste. asa ca e preferabil 1 varianta


Nu este asa,un barbat destept nu poate decat sa aprecieze o sotie cu cariera,sa se ajute reciproc,sa se iubeasca,sa fie fericiti impreuna!!!
TEODORRD
Postat pe 7 Februarie 2009 17:41
Asa ceva in cazuri rare............extrem de rare si sotie............din cand in gand,mama cand ai timp..................afacerile iti ocupa nu o parte din zi ,aproape tot timpul liber........mama si sotie? .....ori femeie ori barbat......sau feeie barbata...............CONCLUZIA ORI CARIERA ORI SOTIE SI MAMA ASA ZISA FEMEIE DOMESTICA
concordia
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:28
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:33
cred ca m-am intimidifastacit si io!!la ca nu m-o vrajit nimeni!!
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:34
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:33:16
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva


mitule..poate vorbea despre ea
Calandrinon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:46
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:46:57
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:33:16
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva


mitule..poate vorbea despre ea


aaaa..pai sa faca,frate un curs,sa invatam si noi,astele mai ceva
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:49
omul e ca porcu de ce are daia vrea mai mult
GYPSI
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:49
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:49:02
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:46:57
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:33:16
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva


mitule..poate vorbea despre ea


aaaa..pai sa faca,frate un curs,sa invatam si noi,astele mai ceva


sincer....e cam greu sa fi si femeie de afaceri (de succes), si mama si sotie...da si amanta!

da-o in ...pisici, ajungi sa nu mai ai timp nici sa mergi la toaleta!
Calandrinon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:52
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:52:21
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:49:02
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:46:57
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:33:16
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva


mitule..poate vorbea despre ea


aaaa..pai sa faca,frate un curs,sa invatam si noi,astele mai ceva


sincer....e cam greu sa fi si femeie de afaceri (de succes), si mama si sotie...da si amanta!

da-o in ...pisici, ajungi sa nu mai ai timp nici sa mergi la toaleta!



Cred ca i-a fost rusine sa scrie c...va si a scris amanta!
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:58
De la: miss_darine, la data 2009-11-28 20:58:35
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:52:21
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:49:02
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:46:57
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:33:16
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva


mitule..poate vorbea despre ea


aaaa..pai sa faca,frate un curs,sa invatam si noi,astele mai ceva


sincer....e cam greu sa fi si femeie de afaceri (de succes), si mama si sotie...da si amanta!

da-o in ...pisici, ajungi sa nu mai ai timp nici sa mergi la toaleta!



Cred ca i-a fost rusine sa scrie c...va si a scris amanta!





zici tu ceva acolo...ca si alea is "afaceriste"
Calandrinon
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:01
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 21:01:31
De la: miss_darine, la data 2009-11-28 20:58:35
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:52:21
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:49:02
De la: Calandrinon, la data 2009-11-28 20:46:57
De la: mitura, la data 2009-11-28 20:33:16
De la: sandra33, la data 2008-11-10 22:30:09"o importanta femeie de afaceri" este o femeie puternica
genetic "stie" sa fie si sotie/si mama/si...amanta perfecta


i-auzi!!
astea-s povesti..poti ,insa alege ce vrei sa fii.
....si..in viata nu poti avea totul,chiar si cand ai ce-ti trebe,parca tot ai mai vrea ceva


mitule..poate vorbea despre ea


aaaa..pai sa faca,frate un curs,sa invatam si noi,astele mai ceva


sincer....e cam greu sa fi si femeie de afaceri (de succes), si mama si sotie...da si amanta!

da-o in ...pisici, ajungi sa nu mai ai timp nici sa mergi la toaleta!



Cred ca i-a fost rusine sa scrie c...va si a scris amanta!





zici tu ceva acolo...ca si alea is "afaceriste"


freelancer
mitura
Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:03
De la: silviu_m74, la data 2009-01-22 01:14:03
De la: jemima_uk, la data 2009-01-21 17:46:00Vas25 trebuie sa te contrazic cu ceva: femeile din ziua de azi nu au numai cariera in cap sunt nevoite sa se gandeasca in prmul rand la cariera(daca o femeie sta acasa si este intretinuta de sot/partener atunci este catalogata drept profitoare... sau mai rau...).
Ca raspuns la topic: da le poti face pe amandoua cu putina vointa si noroc!(dar problema este ca una dintre ele va avea o ponderenta mai mare la un anumit moment-in tinerete femeile se gandesc mai mult la cariera iar pe parcurs realizeaza ce le lipseste ceva-familia)Exista in viata un momet pentru fiecare.
vedeti voi...totul tine de deciziile si de prioritatile fiecaruia in viata....de ce se gandesc unii ca no pot fi si sotii sau mame in acelsi timp sa fie si femei de cariera???pt a toata lumea se gandeste ca o femeie de cariera(mai bine spus de succes)nu mai are timp la dispozitie sa fie si mama sau sotie,pt ca job-ul ai ocupa toata ziua...vedeti voi...asta tine de de cizie...a luat decizia sa fie de cariera si isi dedica impul carierei...dar femeile destepte cu adevarat stiu cum sa faca sa aiva timp si pt job si pt familie...din pacate sunt destul de putine in lumea in care traim azi !!!chiar am o cunostinta care are o afacere in care lucreaza 3-4 ore zilnic ca atata si-a propus,castiga foarte bine(peste 3500 euro/lunar) si are si timp sa creasca 2 copii si sa aiva grija si de familie....asta femeie desteapta,nu???


Bla Bla Bla prostii, femeie destepta... nu poti sti asta, e ok ca are o afacere proprie, insa stiu si eu asa un patron care pt ca e de negasit creeaza mii de probleme din aceasta cauza, calca pe cadavre, manipuleaza, minte in nesimtire, ca sa aiba ce masini schimba luna de luna si niste vacante. Eu dau exemplul unui barbat, dar in cazul neveste-sii e la fel si nu pot spune cate blesteme isi primesc zi de zi... Doamne fereste! Dar chiar sa-ti cladesti fericirea pe nenorocirea altora si sa fii admirat pentru asta?!?!?!
Ma rog... cred ca cel mai simplu ar fi sa punem intrebarea aceasta intai: ce intelegeti voi prin cariera si a-ti construi o cariera? Multi de pe aici viseaza prea mult, visati in continuare si multumiti-va la nivelul la care sunteti, n-as zice ca nu e bine, fiecare cu capacitatile si calitatile cu care a fost inzestrat, conteaza si norocul, oportunitatile si mai ales caracterul si personalitatea fiecaruia...
Nu conteaza cate ore lucrezi zilnic, ori ca lucrezi 4, 8 ori 12-14, conteaza nivelul de stress si influenta profesiei asupra ta si a vietii tale, fie ca ai o familie sau nu. Aici intra domeniul, mediul de lucru, echipa, functia, nivelul profesional, posibilitatea de avansare, dar si posibilitatea de pregatire ulterioara, specializarea etc.
Nu este vorba numai de timp, ci si de calitatea timpului pe care il oferi familiei si carierei/ profesiei.
Buba
Postat pe 28 Noiembrie 2009 22:17
De la: ana_lili36, la data 2009-02-06 16:55:11Referitor la titlul topicului :da poti. Am un job f. bun,o functie de conducere iar asta implica nervi de otel ,stres cat incape ,iar casa o consider "oaza mea de liniste".Si mai am si doua fete minunate ,iar cea mica de 4 anisori este "copilasul anti-stres".Sotul nu e la acelasi nivel ,a fost mai greu la inceput dar acum s-a obisnuit.Si trebuie sa recunosc,cateodata e gelos pe job-ul meu.



In sfarsit cineva care isi da exemplul personal, aici se vorbeste numai teoretic, care e problema va este rusine de ceea ce sunteti?!?!?!
Vorbiti despre voi insiva, nu va mai dati cu parerea pe supozitii si vad ca pana acum s-a vorbit numai despre femei de afaceri, ce va faceti ca exista numai femei de afaceri in lumea asta??? ei c....
hai sa fim seriosi... cate nume de femei de afaceri de cariera cunoasteti si cate nume de femei de cariera adevarata in stiinta, inginerie, cercetare, literatura ect cunoasteti?!?!?! sunteti penibili si naivi
sunteti atat de superficiali, cum este spusa aceasta expresie, cum va ganditi doar la domeniul afaceri... complet fals
Inseamna ca nu stiti ce inseamna munca adevarata, sacrificiile, dedicatia pentru profesie
Eu una, nu am inca o familiea a mea si nici nu voi avea prea curand, eventual decat daca voi face altceva decat profesia pe care mi-am ales-o (mi-e greu sa o schimb pentru ca imi place foarte mult ceea ce fac, invat, studiez, acord mult timp pentru a fi mereu la curent cu tot ce se intampla si lucrez si mare parte din timp in deplasare - in tara si in strainatate). Sunt si la inceput si ma concentrez asupra ei pentru ca numai asa voi fi multumita de mine pentru a avea si o familie adevarata, unul din motive; urmatorele le voi aseza aleatoriu: vreau banii mei (un venit cat de mare, dar fara a fi nevoita sa fac ceva ce mi-ar periclita evolutia), vreau sa fiu mandra de mine ca pot face ceea ce mi-am dorit, vreau ca sotul meu sa fie mandru ca am cariera mea si nu sunt intretinuta (imi doresc sa-i fac si eu cadouri si impartim cheltuielile etc.), vreau sa imi nasc si sa imi cresc copiii intr-un mediu stabil, numai facand profesia ce-mi place voi fi si fericita pe plan familial.
Cel mai bine si corect este sa iti asiguri viitorul pe picioarele tale ca femeie, pentru ca niciodata nu stii peste ce ipocrit, parsiv si dobitoc te impiedici. Este bine sa iti platesti singura cheltuielile cand mergi intr-o vacanta, chiar si cu partenerul (fie el stabil sau nu), fie ca iesi la intalniri, pentru ca nu stii niciodata cum vei fi perceputa (cat de rau... chiar si atunci cand se ofera el sa asigure cheltuielile).
Buba
Postat pe 28 Noiembrie 2009 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce simt pt el? 28 De la: razz 12 Aprilie 2010 16:42
ce fac daca vorbeste mereu despre fosta? 35 De la: cristiana_cris 30 Iulie 2009 14:10
O fata desteapta isi educa partenerul! 30 De la: oana84onutza 16 Noiembrie 2009 17:50
Una dintre sursele problemelor 18 De la: Kidutsa 1 August 2010 14:54
Boboteaza 19 De la: cristinxxx 31 Ianuarie 2010 10:54