Setari Cookie-uri

in fiecare sambatat ma simt rau....de ce?

Atunci du-te in creta sau cipru. e aproape...
Insula mea preferata este phuket, mi se parut ca un paradis.
La fel si Koh Phi Phi [poate ai vazut filmul The Beach]...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Noiembrie 2008 14:28
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-15 10:06:21e o intrebare stupida, dar totusi, m-i se intampla si e ciudat; in fiecare sambata ma simt rau.Am simptome de tremurat, ameteli, ritm cardiac accelerat sau prea incet si simt ca ma sufoc.Asemenea stari nu m-i se inatmpla si in timpul saptamanii.Mai sunt oare si alte persoane la fel ca mine ? Sau oare de la ce m-i se intampla toate astea ?


Nu sunt doctor...dar ce ai tu ar putea sa fie atacuri de panica.. e un topic pe tema asta dar nu gasesti nimic interesant acolom cauta pe net si du-te intai la un doctor serios, psihiatru sau psiholog. daca o sa gasesti unu bun anunta-ma ca vreau sa merg si eu. inca ceva, sa ai un atac de panica nu inseamna sa te simti panica, sau sa-ti fie frica de ceva; chiar dk nu crezi ca asa ceva nu strica sa te documentezi.

Postat pe 18 Noiembrie 2008 05:21
Nu sunt doctor...dar ce ai tu ar putea sa fie atacuri de panica.. e un topic pe tema asta dar nu gasesti nimic interesant acolo; cauta pe net si du-te la un doctor serios, psihiatru sau psiholog. daca o sa gasesti unu bun anunta-ma ca vreau sa merg si eu. inca ceva, sa ai un atac de panica nu inseamna sa te simti panica, sau sa-ti fie frica de ceva; chiar dk nu crezi ca ai asa ceva nu strica sa te documentezi.

Scuze pentru greseli.. sunt obosita

Postat pe 18 Noiembrie 2008 05:24
maine e sambata
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:53
fa ceva pana nu ajunge stress-ul sa induca aritmii cronice, sau mai rau.
daca nu gasesti sau nu ai timp sa cauti ajutor specializat, macar ia niste antistress, se gaseste la farmacie si e eficient in prima faza.
googoodoll
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:03
De la: googoodoll, la data 2008-11-21 18:03:07fa ceva pana nu ajunge stress-ul sa induca aritmii cronice, sau mai rau.
daca nu gasesti sau nu ai timp sa cauti ajutor specializat, macar ia niste antistress, se gaseste la farmacie si e eficient in prima faza.

iau extraveralele deja ca algocalminele;din pacate cred ca nu vor mai avea nici un fel de efect, in curand
anonim12345
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:14
antistress contine si Ca si Mg si ceva vitamine, pe langa valium, de aceea ar fi mai bun
googoodoll
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:46
e o intrebare stupida, dar totusi, m-i se intampla si e ciudat; in fiecare sambata ma simt rau.Am simptome de tremurat, ameteli, ritm cardiac accelerat sau prea incet si simt ca ma sufoc.Asemenea stari nu m-i se inatmpla si in timpul saptamanii.Mai sunt oare si alte persoane la fel ca mine ? Sau oare de la ce m-i se intampla toate astea ?



Exact la fel mi se intampla si mie, numai ca mie mi se intampla aproape in fiecare seara, nu pot dormi, visez morti, ma gandesc la boli ... incep sa cred ca sunt nebuna .. precizez ca eu nu lucrez, doar merg la facultate, si nu e stresant deloc ...
alexa27
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:21
Daca stam bine sa ne gandim cred ca este destul de logic raspunsul. Probabil ca duminica este ziua ta libera iar sambata ai program scurt. Momentan viata ta se desfasoara dupa un anumit tipar:munca,casa, munca, casa,etc. Ai ajuns sa fii subjugata de monotonie si pentru ca lipseste noul te-ai complacut in aceasta situatie. Viata ta nu cunoaste decat dimensiunea casa-munca. Starile te apuca sambata deoarce inconstientul tau lucreaza foarte activ. Duminica este ziua ta libera si constituie o abatere de la programul tau monoton. Fiinta umana traieste aceste stari de panica atunci cand se intalnreste cu o situatie noua,inedita. Prin urmare cum samabata este un preambul al duminicii, cum inconstientul tau stie ca duminica nu te vei duce la munca si nu vei avea aceesi rutina te avertizeaza prin aceste stari de angoasa. El simte ca te vei confrunta cu o situatie noua si declanseaza un mecansim de autoaparare in fata noului. Stiu ca iti poate parea ciudat dar si mie mi se intampla sa ma confrunt uneori cu astfel de stari. Am discutat cu persoane avizate si concluzia este urmatoarea:uneori este bine sa existe aceste stari care desi iti creeaza disconfort, constituie un semnal de alarma pentru organismul tau.Un semnal de alarma care iti arata ca trebuie sa schimbi ceva in viata ta.Ele pot fi depasite dar trebuie sa lucrezi mult si sa dai dovada de autocontrol. Ceea ce este cel mai important este ca ai nevoie de sprijinul celui de langa tine. Daca nu simti ca te poate ajuta inseamna ca nu este omul potrivit pentru tine. Din nefericire nici prietenul meu nu ma poate ajuta prea mult. Suntem impreuna de un an si jumatate dar nu simt din partea lui sprijinul acesta psihic. Nu pentru ca nu ar vrea ci pentru ca pur si simplu nu poate,nu stie cum sa actioneze. In momentul de fata ma confrunt cu aceeasi monotonie cu care te confrunti si tu. Totusi sper ca tu vei fi mai hotarata decat mine si vei face ceva ca sa schimbi aceste stari si sa iti schimbi viata in bine. Te sfatuiesc ca sambata sa ti-o planifici de vinerea. Sa pui pe hartie activitati zilnice dar si ceva nou,inedit,ceva care iti face placere de pilda sa cosi un goblen,sa asculti muzica,etc. Astfel nu vei mai fi luata pe nepregatite. Daca simti ca te depaseste mergi la un psiholog.Te poate ajuta cu siguranta dar efortul maxim trebuie sa il depui tu. Te imbratisez si sper sa aud numai de bine.Sper sa fi fost de ajutor :*
Catalinik
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:41
De la: Catalinik, la data 2008-11-28 10:41:28Daca stam bine sa ne gandim cred ca este destul de logic raspunsul. Probabil ca duminica este ziua ta libera iar sambata ai program scurt. Momentan viata ta se desfasoara dupa un anumit tipar:munca,casa, munca, casa,etc. Ai ajuns sa fii subjugata de monotonie si pentru ca lipseste noul te-ai complacut in aceasta situatie. Viata ta nu cunoaste decat dimensiunea casa-munca. Starile te apuca sambata deoarce inconstientul tau lucreaza foarte activ. Duminica este ziua ta libera si constituie o abatere de la programul tau monoton. Fiinta umana traieste aceste stari de panica atunci cand se intalnreste cu o situatie noua,inedita. Prin urmare cum samabata este un preambul al duminicii, cum inconstientul tau stie ca duminica nu te vei duce la munca si nu vei avea aceesi rutina te avertizeaza prin aceste stari de angoasa. El simte ca te vei confrunta cu o situatie noua si declanseaza un mecansim de autoaparare in fata noului. Stiu ca iti poate parea ciudat dar si mie mi se intampla sa ma confrunt uneori cu astfel de stari. Am discutat cu persoane avizate si concluzia este urmatoarea:uneori este bine sa existe aceste stari care desi iti creeaza disconfort, constituie un semnal de alarma pentru organismul tau.Un semnal de alarma care iti arata ca trebuie sa schimbi ceva in viata ta.Ele pot fi depasite dar trebuie sa lucrezi mult si sa dai dovada de autocontrol. Ceea ce este cel mai important este ca ai nevoie de sprijinul celui de langa tine. Daca nu simti ca te poate ajuta inseamna ca nu este omul potrivit pentru tine. Din nefericire nici prietenul meu nu ma poate ajuta prea mult. Suntem impreuna de un an si jumatate dar nu simt din partea lui sprijinul acesta psihic. Nu pentru ca nu ar vrea ci pentru ca pur si simplu nu poate,nu stie cum sa actioneze. In momentul de fata ma confrunt cu aceeasi monotonie cu care te confrunti si tu. Totusi sper ca tu vei fi mai hotarata decat mine si vei face ceva ca sa schimbi aceste stari si sa iti schimbi viata in bine. Te sfatuiesc ca sambata sa ti-o planifici de vinerea. Sa pui pe hartie activitati zilnice dar si ceva nou,inedit,ceva care iti face placere de pilda sa cosi un goblen,sa asculti muzica,etc. Astfel nu vei mai fi luata pe nepregatite. Daca simti ca te depaseste mergi la un psiholog.Te poate ajuta cu siguranta dar efortul maxim trebuie sa il depui tu. Te imbratisez si sper sa aud numai de bine.Sper sa fi fost de ajutor :*


multumesc mult
si la mine asta e problema.Psihic nu ma poate sustine deloc, si chiar nu crede cum ma simt.Multe stari de nervozitate imi creeaza familia lui...nu mai suport.Mama lui sta langa mine, sora la fel.Eu sunt prinsa la mijloc.Deja imi e greata cand trebe sa vin acasa de la munca, crede-ma.
Am avut sapt asta o discutie cu parintii mei.Mi-au dat niste rugaciuni sa citesc, pt o mai buna stare sufleteasca,dar simt ca orice fac, nu mai imi place si nu ma face sa ma simt mai bine.
Imi e dor de compania surorilor, prietenelor mele, pe care le vad f f rar , pt ca ne-am indepartat f mult.
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 09:36
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-15 10:06:21e o intrebare stupida, dar totusi, m-i se intampla si e ciudat; in fiecare sambata ma simt rau.Am simptome de tremurat, ameteli, ritm cardiac accelerat sau prea incet si simt ca ma sufoc.Asemenea stari nu m-i se inatmpla si in timpul saptamanii.Mai sunt oare si alte persoane la fel ca mine ? Sau oare de la ce m-i se intampla toate astea ?


Acus stiu eu ce faci tu vineri seara!
Kathara
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:42
De la: Kathara, la data 2008-11-29 10:42:28
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-15 10:06:21e o intrebare stupida, dar totusi, m-i se intampla si e ciudat; in fiecare sambata ma simt rau.Am simptome de tremurat, ameteli, ritm cardiac accelerat sau prea incet si simt ca ma sufoc.Asemenea stari nu m-i se inatmpla si in timpul saptamanii.Mai sunt oare si alte persoane la fel ca mine ? Sau oare de la ce m-i se intampla toate astea ?


Acus stiu eu ce faci tu vineri seara!

da' ce fac ?
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:45
Pai de pilda, daca-i tragi o bauta e normal sa te simti rau a doua zi.

~~~~

Serios vorbind, cred ca este totul psihologic, te autosugestionezi.
Kathara
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:58
De la: Kathara, la data 2008-11-29 10:58:40Pai de pilda, daca-i tragi o bauta e normal sa te simti rau a doua zi.

~~~~

Serios vorbind, cred ca este totul psihologic, te autosugestionezi.

dragut-o , eu nu beau !!!
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:12
Si nici corect nu stii sa scrii - era o gluma! (cu bautul)
Kathara
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:17
De la: Kathara, la data 2008-11-29 11:17:46Si nici corect nu stii sa scrii - era o gluma! (cu bautul)

auzi, lasa-ma in pace cu ortografia ta, ca nu am chef de ea.
daca nu stii ce simt, macar nu iti bate joc.
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:19
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:12:25dragut-o , eu nu beau !!!


Ma rog, unii dintre noi cred ca e absolut obligatoriu sa scrii corect in limba ta materna.Se scrie draguto, intr-un cuvant, nu dragut-o. Pe forumul asta am vazut grafia asta de atatea ori incat m-am ingrozit. In rest, numai bine!
beyonce_indragostita
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:30
De la: wolfy, la data 2008-11-29 11:30:30
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:12:25dragut-o , eu nu beau !!!


Ma rog, unii dintre noi cred ca e absolut obligatoriu sa scrii corect in limba ta materna.Se scrie draguto, intr-un cuvant, nu dragut-o. Pe forumul asta am vazut grafia asta de atatea ori incat m-am ingrozit. In rest, numai bine!

te rog sa te abtii de la raspunsuri de genul asta, pt ca nu e topicul cu aceasta tema.
daca asta te intereseaza, deschide unul pe tema asta !
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:34
eu cred ca toate starile descrise de tine provin de la faptul ca tu nu esti implinita prin casatorie.ai facut acest pas fara sa fii pregatita ori in subconstient ai creat un scenariu despre cum ar trebui sa fie scenariu pe care nu l-ai regasit in viata reala!casatoria nu este pe masura asteptarilor tale ,nu esti multumita sufleteste si automat ajungi sa urasti sfirsitul de saptamina pe care esti obligata sa il petreci cu ce ce ti-a inselat asteparile iar atunci se declanseaza panica! atentie la simptomele pe care le scriu si daca regasesti cel putin patru din ele apeleaza la un psiholog:-palpitatii ,batai ale inimii si puls accelerat,-transpiratii,-tremur al corpului,-senzatie de lipsa de aer,de sufocare,-durere in torace ,-greata s-au disconfort abdominal,-ameteli ,instabilitate s-au lesin,-valuri de frig sau caldura,-senzatii de amorteala si intepaturi,-teama ca vei murii,teama de a nu iti pierde controlul si de a inebunii,derealizare sau depersonalizare! ..............in concluzie daca simti o parte din aceste simtome va trebui sa consulti un psiholog,va trebui sa faci oarece schimbari in viata ta care sa iti aduca linistea!in primul rind ia legatura cu prietenele tale de care spui ca ti-e dor si mergeti impreuna la o cafea!atunci vei vedea ca si ele au problemele lor si nu esti singura in situatii dificile s-au cu viata monotona!monotonia o poti alunga si stau in puterea ta toate schimbarile pozitive din viata ta! mult succes si liniste sufleteasca iti doresc!
FRANNNCE
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:46
De la: FRANNNCE, la data 2008-11-29 11:46:25eu cred ca toate starile descrise de tine provin de la faptul ca tu nu esti implinita prin casatorie.ai facut acest pas fara sa fii pregatita ori in subconstient ai creat un scenariu despre cum ar trebui sa fie scenariu pe care nu l-ai regasit in viata reala!casatoria nu este pe masura asteptarilor tale ,nu esti multumita sufleteste si automat ajungi sa urasti sfirsitul de saptamina pe care esti obligata sa il petreci cu ce ce ti-a inselat asteparile iar atunci se declanseaza panica! atentie la simptomele pe care le scriu si daca regasesti cel putin patru din ele apeleaza la un psiholog:-palpitatii ,batai ale inimii si puls accelerat,-transpiratii,-tremur al corpului,-senzatie de lipsa de aer,de sufocare,-durere in torace ,-greata s-au disconfort abdominal,-ameteli ,instabilitate s-au lesin,-valuri de frig sau caldura,-senzatii de amorteala si intepaturi,-teama ca vei murii,teama de a nu iti pierde controlul si de a inebunii,derealizare sau depersonalizare! ..............in concluzie daca simti o parte din aceste simtome va trebui sa consulti un psiholog,va trebui sa faci oarece schimbari in viata ta care sa iti aduca linistea!in primul rind ia legatura cu prietenele tale de care spui ca ti-e dor si mergeti impreuna la o cafea!atunci vei vedea ca si ele au problemele lor si nu esti singura in situatii dificile s-au cu viata monotona!monotonia o poti alunga si stau in puterea ta toate schimbarile pozitive din viata ta! mult succes si liniste sufleteasca iti doresc!


draga frannnce, am toate simptomele , de vreo doi ani.

sora mea, cu 10 ani mai mare ca mine , de imediat 3 ani merge la psihoterapeut , la tg mures.
mi-e frica sa nu innebunesc, si nu ma intelege nimeni
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 11:52
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:52:33
De la: FRANNNCE, la data 2008-11-29 11:46:25eu cred ca toate starile descrise de tine provin de la faptul ca tu nu esti implinita prin casatorie.ai facut acest pas fara sa fii pregatita ori in subconstient ai creat un scenariu despre cum ar trebui sa fie scenariu pe care nu l-ai regasit in viata reala!casatoria nu este pe masura asteptarilor tale ,nu esti multumita sufleteste si automat ajungi sa urasti sfirsitul de saptamina pe care esti obligata sa il petreci cu ce ce ti-a inselat asteparile iar atunci se declanseaza panica! atentie la simptomele pe care le scriu si daca regasesti cel putin patru din ele apeleaza la un psiholog:-palpitatii ,batai ale inimii si puls accelerat,-transpiratii,-tremur al corpului,-senzatie de lipsa de aer,de sufocare,-durere in torace ,-greata s-au disconfort abdominal,-ameteli ,instabilitate s-au lesin,-valuri de frig sau caldura,-senzatii de amorteala si intepaturi,-teama ca vei murii,teama de a nu iti pierde controlul si de a inebunii,derealizare sau depersonalizare! ..............in concluzie daca simti o parte din aceste simtome va trebui sa consulti un psiholog,va trebui sa faci oarece schimbari in viata ta care sa iti aduca linistea!in primul rind ia legatura cu prietenele tale de care spui ca ti-e dor si mergeti impreuna la o cafea!atunci vei vedea ca si ele au problemele lor si nu esti singura in situatii dificile s-au cu viata monotona!monotonia o poti alunga si stau in puterea ta toate schimbarile pozitive din viata ta! mult succes si liniste sufleteasca iti doresc!


draga frannnce, am toate simptomele , de vreo doi ani.

sora mea, cu 10 ani mai mare ca mine , de imediat 3 ani merge la psihoterapeut , la tg mures.
mi-e frica sa nu innebunesc, si nu ma intelege nimeni
nu te demoraliza ca pot fii stari trecatoare.....totul depinde de tine si ce iti doresti! decit sa freci menta pe forum ia pune tu mina pe telefon si cauta doua trei prietene cu,care sa mergi la un bar,restaurant etc sa stai de povesti!asta azi dupa amiaza s-au miine!sotul tau sa ramina bine mersi acasa (ii spui ca el are nevoie de odihna si tu de relaxare)fa cu totul alte lucruri decit ce faci de obicei!nu stiu nimic des^pre tine ca sa pot sa iti dau alte sfaturi ....;posibil sa fie o suferinta genetica daca si sora este in aceeasai situatie!posibil sa aveti o sensibillitate ce sa creeat in copilaria voastra din cauza parintilor prea ocrotitori .....oricare ar fi cauza nu trebuie sa disperi si sa crezi ca nimeni nu te intege!doar ca nu toata lumea stie sa se manifeste in relatia cu ceilalti!
FRANNNCE
Postat pe 29 Noiembrie 2008 12:07
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:34:21
De la: wolfy, la data 2008-11-29 11:30:30
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:12:25dragut-o , eu nu beau !!!


Ma rog, unii dintre noi cred ca e absolut obligatoriu sa scrii corect in limba ta materna.Se scrie draguto, intr-un cuvant, nu dragut-o. Pe forumul asta am vazut grafia asta de atatea ori incat m-am ingrozit. In rest, numai bine!

te rog sa te abtii de la raspunsuri de genul asta, pt ca nu e topicul cu aceasta tema.
daca asta te intereseaza, deschide unul pe tema asta !


Da' de ce te deranjeaza draga? Data viitoare nu o sa mai faci greseala asta fiindca ai fost corectata si o sa-ti aduci aminte. Si sa ne intelegem: eu nu am nimic cu oamenii care fac greseli de scriere, insa cand incearca sa fie ironici si nu le iese tocami fiindca nu sriu corect nu pot sa ma abtin...
beyonce_indragostita
Postat pe 29 Noiembrie 2008 12:15
De la: wolfy, la data 2008-11-29 12:15:01
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:34:21
De la: wolfy, la data 2008-11-29 11:30:30
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:12:25dragut-o , eu nu beau !!!


Ma rog, unii dintre noi cred ca e absolut obligatoriu sa scrii corect in limba ta materna.Se scrie draguto, intr-un cuvant, nu dragut-o. Pe forumul asta am vazut grafia asta de atatea ori incat m-am ingrozit. In rest, numai bine!

te rog sa te abtii de la raspunsuri de genul asta, pt ca nu e topicul cu aceasta tema.
daca asta te intereseaza, deschide unul pe tema asta !


Da' de ce te deranjeaza draga? Data viitoare nu o sa mai faci greseala asta fiindca ai fost corectata si o sa-ti aduci aminte. Si sa ne intelegem: eu nu am nimic cu oamenii care fac greseli de scriere, insa cand incearca sa fie ironici si nu le iese tocami fiindca nu sriu corect nu pot sa ma abtin...

mai uita-te si la tine ! nici tu nu esti perfecta.
si mai esti si stupida, pt ca ti-am mai spus, topicul nu e despre tema asta.
asa ca, EJECT !
Daca mai ai ceva de adaugat la SUBIECT ,te rog sa o faci !
Greselile de ortografie nu ma intereseaza la acest topic, pt ca eu doresc sa-mi gasesc un raspuns la problema mea !


anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 12:51
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 12:51:35
De la: wolfy, la data 2008-11-29 12:15:01
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:34:21
De la: wolfy, la data 2008-11-29 11:30:30
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:12:25dragut-o , eu nu beau !!!


Ma rog, unii dintre noi cred ca e absolut obligatoriu sa scrii corect in limba ta materna.Se scrie draguto, intr-un cuvant, nu dragut-o. Pe forumul asta am vazut grafia asta de atatea ori incat m-am ingrozit. In rest, numai bine!

te rog sa te abtii de la raspunsuri de genul asta, pt ca nu e topicul cu aceasta tema.
daca asta te intereseaza, deschide unul pe tema asta !


Da' de ce te deranjeaza draga? Data viitoare nu o sa mai faci greseala asta fiindca ai fost corectata si o sa-ti aduci aminte. Si sa ne intelegem: eu nu am nimic cu oamenii care fac greseli de scriere, insa cand incearca sa fie ironici si nu le iese tocami fiindca nu sriu corect nu pot sa ma abtin...

mai uita-te si la tine ! nici tu nu esti perfecta.
si mai esti si stupida, pt ca ti-am mai spus, topicul nu e despre tema asta.
asa ca, EJECT !
Daca mai ai ceva de adaugat la SUBIECT ,te rog sa o faci !
Greselile de ortografie nu ma intereseaza la acest topic, pt ca eu doresc sa-mi gasesc un raspuns la problema mea !



uitasem sa precizez.
limba mea materna este limba maghiara
cu toate astea cred si consider, ca pe langa faptul ca poate mai omit unele greseli de ortografie, vorbesc, citesc, scriu destul de corect in limba ta materna !
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 13:08
Da, pai in cazul asta scrii si vorbesti limba romana destul de corect, ce sa mai! Dar ca sa ajungi sa o scrii perfect, da-mi voie sa te ajut. Ca sa se terminam odata cu zazania orografico-gramaticala Draguto, iubito, bunutzo, fetitzo, orice "o" care nu are o actiune inainte (ca de ex. iart-o, mananc-o, spune-o) se scriu fara cratima (n-o fac pe desteapta, zic si eu)

Acum inapoi la topic... Si eu cred ca trebuie ca e cumva autosugestie + stress.
Adica au fost cateva sambete in care, din cauza oboselii si stress-ului ti-a fost rau, ai remarcat ca se intampla sambata si acum... esti sigura ca o sa se intample. Asa ca se intampla.
Trebuie sa vezi un doctor generalist intai. Sa iti dea sa faci niste teste generale, dupa care poti vedea si un psiholog si te rog nu fi copil! Daca mergi la psiholog, nu esti nebuna!
Iti doresc tot binele, si sper din toata inima ca astazi nu iti e rau.
Dor_a
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:01
De la: Dor_a, la data 2008-11-29 15:01:22Da, pai in cazul asta scrii si vorbesti limba romana destul de corect, ce sa mai! Dar ca sa ajungi sa o scrii perfect, da-mi voie sa te ajut. Ca sa se terminam odata cu zazania orografico-gramaticala Draguto, iubito, bunutzo, fetitzo, orice "o" care nu are o actiune inainte (ca de ex. iart-o, mananc-o, spune-o) se scriu fara cratima (n-o fac pe desteapta, zic si eu)

Acum inapoi la topic... Si eu cred ca trebuie ca e cumva autosugestie + stress.
Adica au fost cateva sambete in care, din cauza oboselii si stress-ului ti-a fost rau, ai remarcat ca se intampla sambata si acum... esti sigura ca o sa se intample. Asa ca se intampla.
Trebuie sa vezi un doctor generalist intai. Sa iti dea sa faci niste teste generale, dupa care poti vedea si un psiholog si te rog nu fi copil! Daca mergi la psiholog, nu esti nebuna!
Iti doresc tot binele, si sper din toata inima ca astazi nu iti e rau.

multumesc frumos Dor_a
din pacate azi m-am simtit si mai rau ca sapt trecuta, altfel nu as sta pe forum pe tema asta .
si oricum voi incerca sa contactez un psiholog, pt ca ,simt ca singura nu mai pot sa ma lupt cu aceste stari.

anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:06
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 15:06:22
De la: Dor_a, la data 2008-11-29 15:01:22Da, pai in cazul asta scrii si vorbesti limba romana destul de corect, ce sa mai! Dar ca sa ajungi sa o scrii perfect, da-mi voie sa te ajut. Ca sa se terminam odata cu zazania orografico-gramaticala Draguto, iubito, bunutzo, fetitzo, orice "o" care nu are o actiune inainte (ca de ex. iart-o, mananc-o, spune-o) se scriu fara cratima (n-o fac pe desteapta, zic si eu)

Acum inapoi la topic... Si eu cred ca trebuie ca e cumva autosugestie + stress.
Adica au fost cateva sambete in care, din cauza oboselii si stress-ului ti-a fost rau, ai remarcat ca se intampla sambata si acum... esti sigura ca o sa se intample. Asa ca se intampla.
Trebuie sa vezi un doctor generalist intai. Sa iti dea sa faci niste teste generale, dupa care poti vedea si un psiholog si te rog nu fi copil! Daca mergi la psiholog, nu esti nebuna!
Iti doresc tot binele, si sper din toata inima ca astazi nu iti e rau.

multumesc frumos Dor_a
din pacate azi m-am simtit si mai rau ca sapt trecuta, altfel nu as sta pe forum pe tema asta .
si oricum voi incerca sa contactez un psiholog, pt ca ,simt ca singura nu mai pot sa ma lupt cu aceste stari.

nu mai sta sa iti plingi de mila pe forum ca o iei pe coaja !iti dau bataita virtuala! iesi din casa nu te mai autodeprima !fa un pic de sport ca oxigeneaza creerul!mergi la cinema!mergi la cumparaturi!fa ceva.........si nu inteleg ideea asocierii de psiholog=nebun.........inseamna ca 98% din populatia Frantei ar fi nebuna? nici cind ajungi la psihiatru nu esti nebun....;pur si simplu ai o afectiune! deci concluzionez:fugi in oras si fa ceva chiar si numai miscare!vino inapoi acasa si bea un ceai cald relaxant.....cauta sa vezi un film bun,fa o baie fierbinte cu spuma.........si scoate din cap prostiile ce te macina!pur si simplu nu te mai gindii la nimic neplacut! gindirea pozitiva atrage energii benefice si o stare permanenta de bine.......cea negativa atrage ginduri rele si nu isi are rostul!
FRANNNCE
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:51
Cu totii avem momente cand ne este mai greu sau mai bine dar diferenta este ca unii dintre noi ajungem sa le acordam atata atentie incat devin patologice iar altii suntem atat de ocupati si atat de obositi incat nu le mai constientizam.Totusi mesajul tau postat pe topic ar trebui sa ne bucure pe toate/toti.In primul rand pentru ca uneori desi nu te ajuta efectiv cu nimic cand vezi ca si alte persoane din jurul tau se confrunta cu probleme parca reusesti sa gasesti mai mult curaj sa treci peste si in al doilea rand eu deja am inceput sa imi pun anumite intrebari. Mesajul tau arata clar ca undeva in viata ta ceva nu merge bine. Tu nu esti fericita cu adevarat si acest lucru se simte.Viata este ea destul de grea si fara sa o complicam noi.Noi ar trebui sa facem tot posibilul sa o imbunatatim. Ceea ce simti tu mi-a amintit intr-o oarecare masura de problemele mele si m-a facut sa ma intreb cat de fericita sunt eu cu adevarat? Haideti sa acordam mai multa atentie propriei persoane!Sa facem lucruri frumoase pentru noi!Spune-ti acum tare :Asta va fi cea mai frumoasa sambata din viata mea!Nu ma voi lasa doborata!De astazi fa doar ceea ce simti tu ca iti aduce implinire!Hai sa fim fericite!Eu inteleg exact ce simti dar stiu ca sunt doar niste stari care apar inevitabil la un anumit moment dat in viata oricui :* te pup
Catalinik
Postat pe 29 Noiembrie 2008 16:29
Ufff! Ce rau imi pare ca tot nu te simti bine.
Acum, poate o avea si Frannnce dreptate. Poate ar trebui sa iesi... Nu sambata, ca nimanui nu-i arde de iesit cand se simte rau. Dar vinerea seara? Plimba-te, iesi, deconecteaza-te un pic...
Si pana la urma, ca sa "acoperim" toate bazele, du-te si la doctor si la preot (am vazut ca te intrebi si daca nu cumva asta o fi).
Rau n-are cum sa faca, nici una nici alta.
Ai grija de tine, si neaparat fa ceva. Pana la urma, pana ai rezutatele de la medic, du-te si la preot. Cum spuneam, daca crezi, rau in nici un caz nu are cum sa iti faca.

Ai grija de tine.
Dor_a
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:51
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 12:51:35
De la: wolfy, la data 2008-11-29 12:15:01
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:34:21
De la: wolfy, la data 2008-11-29 11:30:30
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 11:12:25dragut-o , eu nu beau !!!


Ma rog, unii dintre noi cred ca e absolut obligatoriu sa scrii corect in limba ta materna.Se scrie draguto, intr-un cuvant, nu dragut-o. Pe forumul asta am vazut grafia asta de atatea ori incat m-am ingrozit. In rest, numai bine!

te rog sa te abtii de la raspunsuri de genul asta, pt ca nu e topicul cu aceasta tema.
daca asta te intereseaza, deschide unul pe tema asta !


Da' de ce te deranjeaza draga? Data viitoare nu o sa mai faci greseala asta fiindca ai fost corectata si o sa-ti aduci aminte. Si sa ne intelegem: eu nu am nimic cu oamenii care fac greseli de scriere, insa cand incearca sa fie ironici si nu le iese tocami fiindca nu sriu corect nu pot sa ma abtin...

mai uita-te si la tine ! nici tu nu esti perfecta.
si mai esti si stupida, pt ca ti-am mai spus, topicul nu e despre tema asta.
asa ca, EJECT !
Daca mai ai ceva de adaugat la SUBIECT ,te rog sa o faci !
Greselile de ortografie nu ma intereseaza la acest topic, pt ca eu doresc sa-mi gasesc un raspuns la problema mea !




N-oi fi eu perfecta, da' stiu sa scriu in romana. Ceea ce iti sugerez si tie sa inveti.Apoi, nu exista greseli de ortografie, ci greseli de grafie, si oricum nu cred ca ele te-ar interesa pe tine pe vreun topic, fie el si unul deschis special pentru ele.
beyonce_indragostita
Postat pe 29 Noiembrie 2008 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
reduceri pentru pensionari si studenti la interventii stomatologice 1 De la: eley 22 Iulie 2011 13:15
nu mai am simturi 5 De la: anca0704 10 Iunie 2009 19:48
Paranoia :( 27 De la: 18 Aprilie 2012 21:52
herpes genital 2 De la: silviu_m74 12 Februarie 2009 17:21
O problema majora ... 19 De la: caisa 30 Octombrie 2011 07:22