Setari Cookie-uri

obsesii...manii...fixuri...a ta care este?

nu suport oamenii cu ticuri(se scarpina, se scobesc, isi sug dintii), care molfaie guma de mestecat, care fumeaza, nu au maniere, plescaie cand mananca (sau mananca cu gura deschisa, eventual si vorbesc)si cei care au obrajii rosii de la bautura sau de la prea multa carne mancata....am o problema deoarece foarte multi oameni sunt asa ....dar am descoperit ca seman cu un bunic pe care nu l-am apucat in viata care ura aceleasi lucruri si care nu ii putea ignora (la fel ca mine)
mie imi vine sa-i bat

Postat pe 8 Decembrie 2008 10:30
din start, ai eliminat vreo 90% din oameni.

Postat pe 8 Decembrie 2008 10:53
mai trec cu vederea pe cei care fumeaza sau molfaie guma de mestecat....deci cati mai raman?

Postat pe 8 Decembrie 2008 11:03
89,99%

mi-ai redat speranta, ca fumez :P :P

Postat pe 8 Decembrie 2008 11:04
=))=)):)) eu nu am nici un fix:))=)) mi-au sarit toate =):))
yumy
Postat pe 8 Decembrie 2008 11:05
Paranoia e pe primul loc..am impresia ca toti comploteaza impotriva mea. Muzica tare cat fac curat,in timp ce gatesc neaparat un pahar de vin. Imi place ordinea mea dezordonata si pijamalele aruncate prin casa,precum si boxerii aruncati prin baie.
In timp ce se umple cada cu apa dorind sa fac baie, o tigare neaparat aprinsa! Dormitorul meu, oaza mea de liniste calm si relaxare cu muzica buna clasica usor la volum.
Ma enerveaza cand oamenii incearca sa ma prosteasca,desi ma bufneste rasul cand ii vad cum incearca..
Adidasi,bascheti,tenisi, cu cat mai multe perechi cu atat mai bine!

Si cel mai fix fix pe care il am, sa nu incerce vreunul sa dea in cainele , nu conteaza daca din greseala,intentionat. Fostului meu prieten cu care am fost 3 ani jumate impreuna se juca cu cainele in pat si a vrut sa o impinga cu picioarele,sa se dea jos din pat dar cutu meu s-a dezechilibrat si s-a lovit la cap de sifonier si a ramas inconstienta vreo 2 3 minute....El s-a ales cu toalele aruncate pe usa,si singur....nu l-am mai vazut din seara aia
Rorry
Postat pe 10 Decembrie 2008 10:35
Buna!Dak e vorba de obsesii sincer cred ca fiecare din noi are o obsesie.De exemplu eu sunt obsedata ca sunt prea grasa.Momentan am 43 de kg si 1,53.Imi calculez greutatea ideala pe o multime de site-uri si peste tot obtine 47,5 kg asta ar trebui sa fie greutatea mea ideala.Problema asta o am de prin clasa a 10 cand o colega mi-a trimis un mesaj spunandu-mi ca sunt prea grasa.De atunci sunt ot complexata.Cand ea imi zicea asa aveam 48 de kg.Va rog spune-ti-mi care e greutatea ideala.
Mariposyta
Postat pe 4 Ianuarie 2009 13:38
De la: teoarmy_teoarmy, la data 2009-01-04 13:38:03Buna!Dak e vorba de obsesii sincer cred ca fiecare din noi are o obsesie.De exemplu eu sunt obsedata ca sunt prea grasa.Momentan am 43 de kg si 1,53.Imi calculez greutatea ideala pe o multime de site-uri si peste tot obtine 47,5 kg asta ar trebui sa fie greutatea mea ideala.Problema asta o am de prin clasa a 10 cand o colega mi-a trimis un mesaj spunandu-mi ca sunt prea grasa.De atunci sunt ot complexata.Cand ea imi zicea asa aveam 48 de kg.Va rog spune-ti-mi care e greutatea ideala.

asta nu e obsesie, ci este o boala.
se numeste anorexie nervosa si se trateaza doar la psihiatru cu internare la spital.
anonim12345
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:03
Am obsesia pantofilor curati...umblu cu crema de ghete dupa mine ,am un fix cu parfumurile..mereu incerc sa ghicesc cine cu ce parfum s-a dat(in 90 la suta din cazuri ghicesc,daca nu ,intreb cu nonsalanta persoana ce parfum foloseste:)))


Un alt fix este sa adorm cu TV-ul aprins...si sa incerc usa de 1000 de ori cand plec de acasa sau de la servici,sa fiu sigura ca e inchisa ...ar mai fii o multime ,dar deja devin maniaca,iar asta e o boala...mai bine nu ma mai gandesc

Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:32
De la: karinna27, la data 2009-01-07 01:32:39 Am obsesia pantofilor curati...umblu cu crema de ghete dupa mine ,am un fix cu parfumurile..mereu incerc sa ghicesc cine cu ce parfum s-a dat(in 90 la suta din cazuri ghicesc,daca nu ,intreb cu nonsalanta persoana ce parfum foloseste:)))


Un alt fix este sa adorm cu TV-ul aprins...si sa incerc usa de 1000 de ori cand plec de acasa sau de la servici,sa fiu sigura ca e inchisa ...ar mai fii o multime ,dar deja devin maniaca,iar asta e o boala...mai bine nu ma mai gandesc


:)) tare aia cu parfumul. am ras de m-am spart. totusi, mi-a cam disparut ranjetul de pe buze cand am citit ce ai scris mai jos. si eu sunt obsedata sa verific usa cand plec de acasa de 100 de ori, gazul, ferestrele, calcatorul, prizele tot.
e stresant. nu sunt obsesiv-compulsiva, dar as putea linistita aluneca pe panta asta daca m-as lasa dusa putin de val. noroc ca sunt constienta si stapana pe mine si incerc sa imi impun sa nu ma intorc din drum cand am impresia ca am lasat casa descuiata. si tot asa... :D

si nu va spun ce staisfactie am cand ma intorc acasa si vad ca m-as fi intors degeaba din drum, si ce bucuroasa sunt ca m-am stapanit :D
Andreea1008
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:55
Faza cu usa mi se intampla si mie constant. Dar nu numai cand plec de acasa, ci mai ales cand ajung acasa. Nu pot sta linistita daca nu m-am incuiat de 2 ori. Pur si simplu nu pot.
Sirius
Postat pe 7 Ianuarie 2009 09:21
De la: Sirius, la data 2009-01-07 09:21:44Faza cu usa mi se intampla si mie constant. Dar nu numai cand plec de acasa, ci mai ales cand ajung acasa. Nu pot sta linistita daca nu m-am incuiat de 2 ori. Pur si simplu nu pot.

Si reciproca,normal e valabila si la mine!!!

Postat pe 7 Ianuarie 2009 21:58
eu una sunt obsedata de praf, sau fire de par prin casa pe jos pe perna, de ex. dak vin la 4 dimineata din club sau party sau sunt ff obosita rupta praf , si vad putin praf in baie la make up sau 2 fire de par pe perna ma dau jos din pat sa le arunc la gunoi sau sterg prafu atunci la ora aia .pfffff sunt obsedata rau de curatenie
alina_luminita
Postat pe 7 Ianuarie 2009 22:06
Eu sunt obsedata de sprancene, cred ca am zeci de pensete de tot felul.
Kathara
Postat pe 7 Ianuarie 2009 22:06
Ok am inteles dar va rog sa-mi spune-ti la 1,53 care e greutatea ideala.
Mariposyta
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:40
46 50..53 e ok
alina_luminita
Postat pe 8 Ianuarie 2009 18:35
Eu sunt obsedata de obsedati dupa curatenie.FDaca vine cineva la mine si vede ca nu mi-am facut patul sau nu mi-am ster praful sunt in stare sa-l dau afara.Si mai sunt obsedata sa stau pana noapte tarziu.Nu pot domne sa ma culc inainte de ora 1......
A...si mai sunt obsedata de un lucru.Am impresia ca ma vorbeste lumea pe la spate.Si e adevarat de fapt si sunt obsedata sa le si spun persoanelor in cauza c am ciulit bine urechea....
A....si mai sunt obsedata de oamenii care miros a transpiratie.Mai am putin si le zic ca sunt nespalati.
Si cred ca mai gasesc cate ceva.....
kassandry
Postat pe 10 Ianuarie 2009 00:26
De la: padure_nebuna, la data 2008-12-01 05:08:11ma enerveaza oamenii care imi cer multe lucruri si mai ales sunt ferm convinsi ca eu sunt datoare sa le dau..de ex:ai un pix?multumesc..dar o foaie ai?multumesc..creion ai?etc.. sau "ce mananci acolo?e bun?da-mi si mie sa gust"sau cel mai horror:"pot sa-mi dau cu parfumul tau?ca miroase frumos.."la fel nu imi place sa-mi atinga nimeni lucrurile fara sa le ceara,iar cand le cer ma enervez..sa nu credeti ca sunt zgarcita,dar nu suport sa se atinga cineva de lucrurile mele!!si nu suport oamenii care cer lucruri(nu o data sau de doua ori dar mereu!!)
La scoala aveam 4 baieti care stateau in spatele meu.Si ma gandeam mereu de acasa sa iau si pentru ei mai ales creioane pentru matematica ca sa nu faca urat profu ca nu au cu ce desena...asa era liniste si pace.Nici nu mai asteptam intrebarea:n-ai un pix?ca le si intindeam ce aveau nevoie

İnca o obsesie:strang borcane si cutii de la iaurturi.Le pun sus pe dulapul din bucatarie ca poate poate mi-or trebui.De sarbatori mi-am facut curat si am aruncat un sac de borcane nefolosite.Nu mi-a trebuit nici unul.Pacat ca nu avem gunoi special amenajat pentru sticla,plastic,carton.....pacat de colectiile mele care merg in acelasi loc cu gunoiul menajer.
kassandry
Postat pe 10 Ianuarie 2009 00:36
Obsesii: cercei...cu cat am mai multe perechi in cutiuta de bijuterii cu atat mai bine; parul - daca nu imi sta cum imi place dimineata intru in depresie; haine - cat mai simplu si stylish, nimic in plus, nimic in minus si totusi iesit din comun si cu bun gust; barbatii epilati - nu ii suport!!!(bine, numai in zona pubiana sa nu fie padure)
Manii: oamenii care isi bat joc de ei insisi prin orice mijloace(look, limbaj, comportament); serviciu - atata timp cat ne vedem amandoi de treaba si mai scapam si cate o glumita ca intre colegi, de ce sa te bagi pe ce fac eu??; Mirosuri - eu trebuie sa miros frumos si imi place asta, barbatii de ce mai put uneori?? nu au voie!
Fixuri: Martin Heidegger - sa nu care cumva sa fie criticat
in rest...liniste si pace
ablazancadar
Postat pe 10 Ianuarie 2009 00:56
in pat pers cu care dorm trebuie sa fie in stanga mea iar pe strada in dreapta; perdea sa fie trasa pe geam , daca sunt deja in pat si nu e trasa ma ridica si o trag; si cred ca cea mai mare prob e mania numaratului ...numar orice , literele din cuvinte, liniile de pa camasi , stalpii de pe strada, orice... e foarte obositor
varodisimona
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:52
nu stiu daca e o manie.obsesie,sau ...mai stiu eu ce dar eu mereu cand ies pe o usa pasesc cu dreptu' poate pare o prostie da asa m-am obisnuit......si ce nu suport e sa-mi puna cineva mana pe fata.....
ramonikelenush
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:43
-obsesie:Ma spal pe dinti imediat dupa ce mananc iar apoi ma scobesc cu scobitoarea inca juma` de ora ca am impresia ca tot mai am ceva!!!sunt nebuna cu dintii!!!!
-daca nu-mi fumez prima tigara dimineata inainte sa ma ridic din pat sunt nervoasa toata ziua;indiferent cata treaba sau cat de tarziu m-am trezit dimineata musai musai traba` tigara cu ochii inchisi!!
nu am bec in baie,nu suport lumina puternica cand fac baie asa ca l-am scos de tot si mi-am montat eu singurica spoturi slabe si mi-am pus multe lumanari!si daca ma intrebati daca vad pe unde-i jegu` cand ma spal fara bec in baie,da vad!:))
cand am o stare naspa trebuie musai musai sa ascult The doors-the end si Deep Purple-Child in time,altfel nu ma linistesc!!!freaky...:-/
Irisutza
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:00
-- Eu colectionez cani...
-- In prezent, cam de un an, imi place la nebunie culoarea verde. Dar nu oricare verde; doar nuanta ierbii proaspete. De-a lungul vietii, am mai avut astfel de pasiuni pentru albastru, galben, rosu si alb...
-- Nu suport sa vad animale chinuite; as face crima pentru asta!
-- Adun tot felul de nimicuri care cred eu ca pot sa-mi fie candva de folos: biletele, pliante, agrafe de hartie, nasturi etc...
-- Inspectez atent si riguros fiecare recipient sau sticla atunci cand cumpar suc, apa, cosmetice si ma bucur foarte tare daca gasesc pe ele cifrele 2, 7, 13, 22, 27 sau 77. Am sentimentul ca acele cifre si implicit obiecte imi aduc noroc...
-- Nu ma pot abtine sa nu ma gandesc ca in orice moment iubitul meu poate fi atras de alta, ca alta poate flirta cu el, sau ca ma poate insela.. De asemenea nu ma pot abtine sa nu il suspectez ca ma minte , ca incearca sa ma ia de proastal... Sunt extrem de frustrante si greu de controlat aceste apucaturi...
-- Nu suport ca cineva (oricine ar fi acela) sa faca mizerie sau dezordine dupa ce eu am facut curatenie...
-- Ma joc cu parul meu aproape tot timpul cat sunt acasa, dar nu si in public, numai acasa. Daca in timp ce ma joc cu parul gasesc un fir mai aspru, il rup si il rasucesc pana se rupe...

and so on...
marinia
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:27
eu am o problema cu ordinea in casa si in special in calculator. daca nu sunt pozele la poze, muzica la muzica etc parca imi vine sa urlu.
bangla_soul
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:54
Offf cate am
am un fix .... imi rod unghiile ... cand sunt stresata ... .
cand merg pe strada am impresia ca sunt mereu urmarita (probabil de cand am fost atacata pe strada).
in tramvai sau in orice alt mijloc de transport aglomerat imi tin geanta cat mai strans in brate de frica sa nu imi fie furat ceva.
imi plac lucrurile puse si aranjate de mine ... nu conteaza daca e haos, eu le gasesc ... nu imi place sa isi bage nasul altcineva in lucrurile mele ... sa incerce chiar si sa le aranjeze ... ma enervez la maxim ... ma crizez.
nu suport sa aud pe cineva ca isi sufla nasul in timpul mesei ... imi vine toata mancarea inapoi in sec 2.
port hainele o singura data ... chiar daca le-am pus pe mine doar cateva ore ... trebuiesc spalate imediat.
nu suport sa sterg praful .. am alergie
imi cumpar enorm de multe perechi de sosete si chiloti ... cu cat mai multe cu atat mai bine =))
nu suport ca cineva sa isi bage nasul in munca mea ... imi place sa muncesc singura si bine ... decat sa mai vina altcineva cu alte idei "lucide" ... nu suport sa mi se ia munca din maini... ori eu ... ori altcineva...

doamne ... suntem o populatie de maniaci =)))
AlexaBlue
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:32
eu am un fix pe expresia "ani de zile" sau luni de zile" . ma exaspereaza cand aud cum povestesc altii pe la tv sau chiar si prieteni. de parca ai putea sa spui si :saptamani de zile" :))) cei drept m-ai fac si eu greseala asta si atunci ma enervez si mai rau :P

Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:56
De la: Irisutza, la data 2009-01-12 16:00:39-obsesie:Ma spal pe dinti imediat dupa ce mananc iar apoi ma scobesc cu scobitoarea inca juma` de ora ca am impresia ca tot mai am ceva!!!sunt nebuna cu dintii!!!!
-daca nu-mi fumez prima tigara dimineata inainte sa ma ridic din pat sunt nervoasa toata ziua;indiferent cata treaba sau cat de tarziu m-am trezit dimineata musai musai traba` tigara cu ochii inchisi!!
nu am bec in baie,nu suport lumina puternica cand fac baie asa ca l-am scos de tot si mi-am montat eu singurica spoturi slabe si mi-am pus multe lumanari!si daca ma intrebati daca vad pe unde-i jegu` cand ma spal fara bec in baie,da vad!:))
cand am o stare naspa trebuie musai musai sa ascult The doors-the end si Deep Purple-Child in time,altfel nu ma linistesc!!!freaky...:-/

Irina ... faza cu fumatul nu prea e manie, fix... e dependenta de gradul 1 al tutunului, daca fumezi cand nici nu te-ai ridicat din pat sau abia bajbai.. Nu-i de bine!!!

Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:09
Sa ma gandesc...

Nu imi place sa fac nimic altceva atunci cand mananc sau sa manac pe fuga....mai bine nu mai mananc deloc....acelas lucru e valabil si cand fumez...
Nu ies din casa fara sa beau o gura de apa inainte si nici fara sa ma uit in oglinda....
Nu mananc seara dupa 8, oricat mi-ar fi de foame....
Si cam atat...daca imi mai amintesc sa mai spun...
ramo_88
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:50
De la: diana_didi_cici, la data 2008-11-18 19:48:00uitandu-ma in jurul meu si mai ales la mine, am observat ca am anumite manii, fixuri si obsesii care nu intotdeauna imi aduc num ai beneficii...


in fine pe scurt:

-imi place sa traiesc in trecut, uitand ca prezentul se scurge usor pe langa mine
-uneori ma loveste un sentiment cum ca numai eu stiu sa fac anumite lucruri ....fapt ce ma aduce intr-o stare de oboseala cronica-
-odata cu trecerea anilor devin din ce in ce mai labila
-pozez in victima de parca as fi ioana d'arc


Citez mesajul Dianei pentru ca mi-a placut tare, mai exact sinceritatea lui.
Chit ca ma uit la el ca la o ghicitoare dificila... De pilda la "uneori ma loveste un sentiment cum ca numai eu stiu sa fac anumite lucruri ....fapt ce ma aduce intr-o stare de oboseala cronica". O fraza pe care nu reusesc sa o inteleg, dar... ma fascineaza.
Pe de alta parte, regret ca Diana pare sa fi postat mesajul, apoi a disparut. Azi, 17 februarie 09, siteul anunta ca nu a mai intrat de 90 de zile... Dar si-o avea socotelile ei... ii urez totusi cit mai mult bine, cit mai multa putinta de a naviga printre ideile si simtirile ei...
Mircea_O
Postat pe 17 Februarie 2009 12:44
De la: Dor_a, la data 2008-11-27 12:15:53O ordine a lucrurilor fixata de mine. Daca nu sunt pe locul in care am decis eu, imi creaza o stare de disconfort. E un pic patologic.
Si un fel de fotofobie la lumina electrica puternica. La mine in casa aproape ca nu se aprind plafonierele. Doar lampadare si veioze.
Daca ma trezesc in timpul noptii, bananai ca orbetii, fara sa aprind nici o lumina. Ma deranjeaza. Pesemne d-aia am nevoie ca lucrurile sa fie lasate unde am decis eu... Sa le gansesc pe orbeste, asa
Ce e ciudat e ca pe de alta parte ador lumina naturala. Cu cat mai multa si mai puternica, cu atat mai bine. Pe asta am mostenit-o de la mama.


Nici eu NU suport sa schimbe cineva locul vreunui obiect din casa sau...birou, adica daca l-am vazut in alta pozitie (sa nu vorbesc de alt loc !!?) il indrept. Nu ma deranjeaza lumina, dar atunci cand nu am ochelarii pe nas sunt in "intuneric" si probabil asta are legatura cu "gasitul obiectelor pe orbeste" cam la propriu in cazul meu...
ocs
Postat pe 17 Februarie 2009 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sentimente??... 35 De la: eka 27 Mai 2009 00:26
Am dat-o in bara ..... !!! 7 De la: blaa 1 Februarie 2011 13:51
Eu pesti, el capricorn... 10 De la: Max2 18 Ianuarie 2012 17:35
De nu reusesc sa am o relatie? 54 De la: BogdanPaul 26 Februarie 2009 09:20
menage a trois 64 De la: kudika002139 15 Mai 2009 23:26