Setari Cookie-uri

e posibil sa se stinga flacara iubirii in decurs de 2 luni???

De la: kamy_elia, la data 2008-11-26 15:10:06m-am despartit de el acum 4 luni..ma inselase, il inselasem ca sa ma razbun, se adunasera prea multe si nu s-a mai putut..dupa despartire m-am mutat la 400 km distanta, inapoi la parintii mei..intre timp am mai tinut legatura, ma cauta, vorbeam..imi zicea ca ii e dor de mine..eu am vrut mereu sa o luam de la zero dar el imi spunea ca tre sa lasam timpul sa treaca si m-am conformat..de 2 luni a aparut o "ea" in peisajul lui..mi-a zis ca nu e nik intre ei ci sunt doar amici,colegi de munk.dar am auzit ca sunt mai mereu impreuna si par apropiati.tre sa specific ca eu sunt marea lui iubire, mi-a dovedit asta..ultima data cand ne-am vazut a fost acum o luna cand mi-a zis ca inca ma iubeste si ma va iubi mereu..dar ii este si greu sa treaca peste tot si sa o luam de la zero..de curand intr-o discutie aprinsa mi-a zis ca nu mai simte nik pt mine si sa intrerupem orice legatura..eu il vreau inapoi si sunt dispusa sa ma intorc in orasul lui,pt el..dar nu pot lupta de una singura, si mai ales la 400 km distanta.. ce ziceti? e posibila vreo impacare?? sau deja iubirea pt mine nu mai e? credeti ca "ea" il ajuta sa ma uite??


Deci tu esti 'marea iubire" dar totusi si-a gasit consolarea in bratele alteia...Tu crezi ca e normal?
camelusha83
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:27
De la: kamy_elia, la data 2008-11-26 15:10:06m-am despartit de el acum 4 luni..ma inselase, il inselasem ca sa ma razbun, se adunasera prea multe si nu s-a mai putut..dupa despartire m-am mutat la 400 km distanta, inapoi la parintii mei..intre timp am mai tinut legatura, ma cauta, vorbeam..imi zicea ca ii e dor de mine..eu am vrut mereu sa o luam de la zero dar el imi spunea ca tre sa lasam timpul sa treaca si m-am conformat..de 2 luni a aparut o "ea" in peisajul lui..mi-a zis ca nu e nik intre ei ci sunt doar amici,colegi de munk.dar am auzit ca sunt mai mereu impreuna si par apropiati.tre sa specific ca eu sunt marea lui iubire, mi-a dovedit asta..ultima data cand ne-am vazut a fost acum o luna cand mi-a zis ca inca ma iubeste si ma va iubi mereu..dar ii este si greu sa treaca peste tot si sa o luam de la zero..de curand intr-o discutie aprinsa mi-a zis ca nu mai simte nik pt mine si sa intrerupem orice legatura..eu il vreau inapoi si sunt dispusa sa ma intorc in orasul lui,pt el..dar nu pot lupta de una singura, si mai ales la 400 km distanta.. ce ziceti? e posibila vreo impacare?? sau deja iubirea pt mine nu mai e? credeti ca "ea" il ajuta sa ma uite??




Totusi cum s-a terminat povestea?
Si eu ma aflu intr-o situatie oarecum asemanatoare, eu sunt oarecum "EA" din povestea ta. .....
Sa va relatez pe scurt: Pe la mijlocul lunii februarie sarbatoream terminarea sesiunii cu fetele. Atunci l-am intalnit pe el. Chiar daca nu parea interesat, i-am lasat numarul de telefon si mirata am fost cand a doua zi de dimineata am gasit un SMS cu o invitatie la cafea. S-a comportat ca un adevarat gentleman atat atunci cat si la urmatoarele intalniri si chiar ma gandeam "Wow! Nu credeam ca mai exista astfel de baieti". Singura chestie ciudata era ca deseori cd eram impreuna il suna o anumita persoana (stiam ca era aceeasi deoaree doar cd suna aceasta persoana sunetul de apel era altul). Nu auzeam niciodata ce vb cu persoana respectiva, deoarece fie trimitea cate un sms, fie se retragea in alta incapere. si mi se parea ciudat ca nici mie nu imi raspundea intotdeauna la telefon, zic ca mi se parea ciudat ca stiam ca nu scapa telefonul o secunda din ochi. Ma gandeam ca poate sunt eu paranoica..pana saptamana trecuta, cd statem la un suc cu niste colege intra si el in bar insotit de o brunetica (trebuie sa recunosc) superba. La inceput am banuit a fi o colega sau verisoara lui cu care stiam ca se intalneste des (aveau ceva afacere impreuna). Nu m-a observat, iar in timp ce eu cautam mobilul pentru a-i trimite un sms observ cum o saruta pasional..(precizez ca el a luat initiativa).in gandul meu "WHAT?!?!?!?!?!?!" Seara aceea ne-am intalnit si se purta ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic (p...u naibii!!!! ). Nu am rezistat sa nu il intreb. Raspunsul a fost ca o piatra in cap pt. mine si suna de genul "E fosta mea prietena" (?!?!?!?!)..Mi-a zis ca a avut cu ea o relatie de aproape 2 ani, s-au despartit inainte de Craciun, nu mai sunt un cuplu, DAR inca se intalnesc...astea fiind spuse nu mai inteleg nimic...cum adica te desparti, dar inca te mai intalnesti?!?!?!? Intrebarea "intre noi ce e?" a ocolit-o...finalul discutiei a devenit cam aprins.. .mai ales dupa ce l-am intrebat daca va continua sa o mai vada..a zis ca nu am niciun drept sa il intreb asa ceva si ca nici el obligatie sa imi raspunda..a trantit usa si a plecat.toate astea se intamplau duminica trecuta..eu nu l-am cautat, dar a facut-o el...nu am putut rezista invitatiei si am iesit la o cafea....totusi nu stiu ce sa fac..eu m-am implicat in aceasta relatie (acum ma gandesc daca o pot numi relatie?!?!?!?) el zice ca inca mai vrea sa o vada pe fosta...nu stiu ce sa mai fac. Nu ma asteptam la asa ceva. Unele dintre prietenele mele imi spun sa nu ma mai intalnesc cu el pt ca nu ma merita, altele imi spun sa lupt pentru el. E un baiat de treaba, simpatic si destept, singura noastra problema din pct meu de vedere e fosta lui.Eu as pune capat relatiei, dar imi este asa de greu. Am incercat saptaman atrecuta sa zic "Gata! !", dar nu am reusit. Nu mai stiu ce sa fac. Nu mai dorm noptile, la scoala nu ma pot concentra. Adorm si ma trezesc cu el in gand fie ca ma gandesc cu drag la ele, fie cu ura. Ma gandesc la toate situatile in care a zis "Azi nu am timp sa ne vedem, poate maine" si imi dau seama care era motivul pentru care nu putea.. Vreun sfat?Vreo parere sincera? Chiar mi-ar prinde bine. Multumesc si Sarbatori fericite!
CoryC
Postat pe 18 Aprilie 2009 19:58
http://alicedamian.blogspot.com/
kudika013988
Postat pe 20 Aprilie 2009 13:41
De la: kamy_elia, la data 2008-11-26 15:10:06m-am despartit de el acum 4 luni..ma inselase, il inselasem ca sa ma razbun, se adunasera prea multe si nu s-a mai putut..dupa despartire m-am mutat la 400 km distanta, inapoi la parintii mei..intre timp am mai tinut legatura, ma cauta, vorbeam..imi zicea ca ii e dor de mine..eu am vrut mereu sa o luam de la zero dar el imi spunea ca tre sa lasam timpul sa treaca si m-am conformat..de 2 luni a aparut o "ea" in peisajul lui..mi-a zis ca nu e nik intre ei ci sunt doar amici,colegi de munk.dar am auzit ca sunt mai mereu impreuna si par apropiati.tre sa specific ca eu sunt marea lui iubire, mi-a dovedit asta..ultima data cand ne-am vazut a fost acum o luna cand mi-a zis ca inca ma iubeste si ma va iubi mereu..dar ii este si greu sa treaca peste tot si sa o luam de la zero..de curand intr-o discutie aprinsa mi-a zis ca nu mai simte nik pt mine si sa intrerupem orice legatura..eu il vreau inapoi si sunt dispusa sa ma intorc in orasul lui,pt el..dar nu pot lupta de una singura, si mai ales la 400 km distanta.. ce ziceti? e posibila vreo impacare?? sau deja iubirea pt mine nu mai e? credeti ca "ea" il ajuta sa ma uite??


nu stiu unde.i iubirea aia despre care vorbesti. sincer...gaseste.ti alta ocupatie pentru timpul tau liber.si lasa.l in durerea lui la 400km distanta, cu alta. pot sa pun ramasag, ca nu tot ce scoate el pe gura e adevarat si ca ai sa ma mai gasesti vrajitori ca el. in opinia mea, tot ce mai ai tu de facut in relatia asta este sa inveti ceva si ca razbunarea e arma prostului! ( asta pentru faza ca l.ai inselat pentru ca si el te.a inselat).
l_diana_c
Postat pe 20 Aprilie 2009 16:27
nu este iubire ... sa apara o alta in peisaj cam dureros...cauta si u un baiat care sa te merite dar ai grija nu te arunca in bratele lui din prima ... mai intai testeaza...
_dulcik_
Postat pe 21 Aprilie 2009 09:44
De la: kamy_elia, la data 2008-11-26 15:10:06m-am despartit de el acum 4 luni..ma inselase, il inselasem ca sa ma razbun, se adunasera prea multe si nu s-a mai putut..dupa despartire m-am mutat la 400 km distanta, inapoi la parintii mei..intre timp am mai tinut legatura, ma cauta, vorbeam..imi zicea ca ii e dor de mine..eu am vrut mereu sa o luam de la zero dar el imi spunea ca tre sa lasam timpul sa treaca si m-am conformat..de 2 luni a aparut o "ea" in peisajul lui..mi-a zis ca nu e nik intre ei ci sunt doar amici,colegi de munk.dar am auzit ca sunt mai mereu impreuna si par apropiati.tre sa specific ca eu sunt marea lui iubire, mi-a dovedit asta..ultima data cand ne-am vazut a fost acum o luna cand mi-a zis ca inca ma iubeste si ma va iubi mereu..dar ii este si greu sa treaca peste tot si sa o luam de la zero..de curand intr-o discutie aprinsa mi-a zis ca nu mai simte nik pt mine si sa intrerupem orice legatura..eu il vreau inapoi si sunt dispusa sa ma intorc in orasul lui,pt el..dar nu pot lupta de una singura, si mai ales la 400 km distanta.. ce ziceti? e posibila vreo impacare?? sau deja iubirea pt mine nu mai e? credeti ca "ea" il ajuta sa ma uite??



ce iubire .????doamne ....hai mai terminati cu prostiile
hallooooo...desteptarea....!!!!!!
iubiri ...sunt la tv ...si in carti ...
in realitate ...gasesti ...razboi...sau acceptiune ...in rest nimic...!!!!!
ninushk
Postat pe 4 Octombrie 2009 17:20
Dar de o saptamana ce ziceti?
Sa fii iubita, dorita si dupa o saptamana, dupa ce apare "ea", care e Dumnezeu pe Pamant, sa nu mai fii nimic?
adi_68
Postat pe 4 Octombrie 2009 22:07
De la: adi_68, la data 2009-10-04 22:07:22Dar de o saptamana ce ziceti?
Sa fii iubita, dorita si dupa o saptamana, dupa ce apare "ea", care e Dumnezeu pe Pamant, sa nu mai fii nimic?


A fost o saptamana frumoasa nu ?
iris_4_ever
Postat pe 5 Octombrie 2009 00:00
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-05 00:00:12
De la: adi_68, la data 2009-10-04 22:07:22Dar de o saptamana ce ziceti?
Sa fii iubita, dorita si dupa o saptamana, dupa ce apare "ea", care e Dumnezeu pe Pamant, sa nu mai fii nimic?


A fost o saptamana frumoasa nu ?
Ai inteles gresit. Sa-ti explic: e vorba de o casnicie de 18 ani, cu bune si rele, copii... Din mai eu am hotarat sa ne separam pentru o perioada din motive obiective. La sfarsitul lunii august a cunoscut-o pe EA; Desi nu a spus sau nu a facut nimic, sustine ca daca eu i-as fi dat un semn cu o saptamana mai inainte era foarte bine pentru noi, pentru ca atunci ma iubea pe mine, ma dorea, dorea sa ne impacam. Dupa o saptamana nu ma mai iubea pe mine, isi dorea cel mult sa ramanem prieteni.
adi_68
Postat pe 5 Octombrie 2009 13:44
De la: kamy_elia, la data 2008-11-26 15:10:06m-am despartit de el acum 4 luni..ma inselase, il inselasem ca sa ma razbun, se adunasera prea multe si nu s-a mai putut..dupa despartire m-am mutat la 400 km distanta, inapoi la parintii mei..intre timp am mai tinut legatura, ma cauta, vorbeam..imi zicea ca ii e dor de mine..eu am vrut mereu sa o luam de la zero dar el imi spunea ca tre sa lasam timpul sa treaca si m-am conformat..de 2 luni a aparut o "ea" in peisajul lui..mi-a zis ca nu e nik intre ei ci sunt doar amici,colegi de munk.dar am auzit ca sunt mai mereu impreuna si par apropiati.tre sa specific ca eu sunt marea lui iubire, mi-a dovedit asta..ultima data cand ne-am vazut a fost acum o luna cand mi-a zis ca inca ma iubeste si ma va iubi mereu..dar ii este si greu sa treaca peste tot si sa o luam de la zero..de curand intr-o discutie aprinsa mi-a zis ca nu mai simte nik pt mine si sa intrerupem orice legatura..eu il vreau inapoi si sunt dispusa sa ma intorc in orasul lui,pt el..dar nu pot lupta de una singura, si mai ales la 400 km distanta.. ce ziceti? e posibila vreo impacare?? sau deja iubirea pt mine nu mai e? credeti ca "ea" il ajuta sa ma uite??


Aceea nu a fost iubire... a fost foc de paie. Dragostea adevarata dureaza o viata ! Iti doresc fericirea pe care ti-o da iubirea impartasita !
kudika002139
Postat pe 5 Octombrie 2009 18:49
O saptamana poate schimba foarte mult un om cand intalneste ceva deosebit.
Dupa o perioada lunga in care cuvintele iresponsabil, intretinut, dependent de unul si de altul au ajuns sa fie atat de des folosite si subliniate de persoana pe care o aveam langa mine, incat devenisera parte integranta in modul meu de a ma asocia cu lumea si viata, intalnesc o persoana care priveste in adancurile mele.
Ea se indragosteste de mine.......ma respecta asa cum sunt, ma accepta asa cum sunt si imi deschide ochii asupra unor aspecte pozitive......foarte multe aspecte pozitive ale mele. Aspecte care in cealalta relatie existau si erau folosite......dar neapreciate.
Am spus da altei relatii.....cu convingere.A durat doar trei zile ca sa ne cunostem direct( ne-am cunoscut online). Fotografiile mele erau facute in momente in care aratam ca dreacu', nebarbierit, netuns.....imbracat de casa. Ea a vazut dincolo de aparente.....a vazut suferinta, deznadejde. In jurul meu toti vedeau in mine iresponsabilitate........ea a vazut ca dincolo de acesta imagine exist eu. Cu bune si rele. A aflat ca am copii, ca sunt doar despartit nu divortat, ca sunt dependent de resurse externe etc.
A trecut peste acestea si a dorit sa ma cunoasca.Am cunoscut astfel o persoana care e deranjata de stilul meu de a ma autoinvinovati, a reusit in scurt timp sa ma puna pe picioare. Sa ma faca sa ma simt barbat si atunci cand viata imi este potrivnica.
La inceputul anului pierdusem totul.....afacere, copii, sotie......totul.
Acum am langa mine o persoana careia ii pasa. Si in asemenea moment omul care a fost langa mine revine in viata mea si intra cu buldozerul folosind in acest demers tehnici nedemne.
Telefoane peste telefoane.....cu sau fara scop precis....menite sa creeze nesiguranta in noua mea relatie, chiar si afirmarea dorintei de a ma cunoaste asa cum sunt.....dupa ce timp de 20 de ani m-a respins si in viata si in pat, 20 de ani de esti iresponsabil, de esti asa si asa, de trage perdeaua ca o uiti mereu, de adu restul si spune pe ce ai cheltuit....pana la ultimul banut, de umilinte de gen eu vreau sa ma culc....scoate prietenul afara, de gen 'eu pot avea un prieten chiar daca te doare si chiar daca toate actiunile la care particip cu acel prieten sunt interpretabile, semanand foarte mult pentru oricine a inselatorie pe fata, dar daca tu vii cu cineva in casa..........nu vreau sa fiu prezenta.
Vestea ca am pe cineva a primit-o jignind profund: mama-ta ti-a gasit-o?
La prima reintalnire cu fosta purtam o camasa cadou de la prietena mea motiv pentru sotie sa afirme:
a gasit-o prin dulap lasata de vreunul de dinainte?
Afirmatiile acestea le face un om care 20 de ani mi-a spus sa fiu altcumva......indiferent cat de mult m-am schimbat.....intotdeauna trebuia sa fiu altcumva. Intrebata(sotia) cum vreau sa fiu........exact, ce trebuie sa schimb ca sa considere ca sunt ceea ce isi doreste........raspunde sec: nu stiu, alcumva!
Acel om a fost centrul universului meu 20 de ani....mi-a captat toata atentia, toate gandurile, toate actiunile in incercarea mea de a fi ALTCUMVA. In acest timp a avut prieteni, chiar intimi........pe care din barbatie i-am acceptat in preajma noastra. Am jucat carti cu ei fata in fata alaturi de sotie.....stiind ca am fost inselat........de dragul ei merita sa fac asta. De ce? Credeam in dreptul ei de a fi ea insasi si consideram lipsa mea de acceptare ca fiind un atac din partea mea la liberul ei arbitru.
Dar nu mai aveam deloc eu liber arbitru. Si ma simteam singur si respins......mi se spunea clar si mi s-a repetat de multe ori ca doreste o relatie cu mine in care sa fim doar prieteni.......pe motiv ca nu simte nimic fata de mine. Acum spune ca stie unde a gresit si vrea sa o luam de la capat. Care capat?
capatul cu mama ta ti-a gasit-o?
Avea planuri ca sa ne impacam.......cumva!
Cum ....nu stiu.....nici ea nu stie.......
Cred ca era ca de obicei ceva gen iti dau inca o data ocazia sa te dovedesti capabil!
Da' asta am facut 20 de ani......................si am ajuns asa de capabil in acest mod ca ma mir si eu........insa fosta considera nivelul la care am ajuns ca fiind normal si a fi capabil inseamna ca in fiecare zi sa ii dovedesc, facand actiuni in acest scop......ca o merit.
Prefer sa nu o merit pe ea.....prefer sa merit un om care nu imi cere dovezi permanente si asa de multe ca imi ocupa tot timpul, atat de mult timp ca mi-i imposibil sa las timp pentru a ma ridica din dependenta si dezamagire.
Prefer un om care sa ma iubeasca pur si simplu......acum........nu altadata.
Cea pe care am intalnit-o e deosebita......ma asculta....pot sa vorbesc cu ea ce ma preocupa........fara sa vorbesc singur. Pot sa ii spun de problemele mele fara sa ma considere incapabil. Dar ce este mei important in toata relatia cu ea......ma respecta si ma apreciaza....asa cum sunt si nu cere dovezi ca voi deveni asa cum doreste ea.
Dupa 20 de ani de casnicie chinuitoare psihic.......am in mine intrebarea permanenta: am facut ceva bun in viata asta ca sa o merit? Poate ca nu o merit.....poate ca da! Insa linistea sufleteasca, increderea pe care le simt acum........stari sufletesti uitate.......ma fac sa simt in mine o forta si incredere........de care nici nu stiam ca sunt capabil. Relatia e de 2 luni..........au avut loc atatea schimbari in bine in forul meu interior astfel ca pot spune acum ca am renascut. Si nu trebuie sa dovedesc la nimeni asta!
catyboy69
Postat pe 5 Octombrie 2009 19:53
De la: adi_68, la data 2009-10-04 22:07:22Dar de o saptamana ce ziceti?
Sa fii iubita, dorita si dupa o saptamana, dupa ce apare "ea", care e Dumnezeu pe Pamant, sa nu mai fii nimic?

Ai momente in viata cand ti se ofera ocazia de a iubi.
Foarte rar acesta ocazie dureaza 20 de ani........dar se intampla!
Daca o ratezi pe principiul ca acea ocazie putea fi una mai buna...........poti ramane usor si fara cea pe care ai avut-o.
Am ales sa ofer ocazia 20 de ani.......mi-a fost respinsa in permanenta......existau oferte mai bune.
Timpul s-a scurs.....ofer ocazia altcuiva......si o accepta din prima cu bucurie, considerand ca este o ocazie unica. Asta ma face sa ma simt dorit si increzator in viitor. Asta e ocazia mea de a darui si in acelasi timp de a primi iubire..........
Am ignorat 20 de ani orice ocazie de a fi iubit........ajunge..........viata si spectacolul continua, si cel care face mofturi 20 de ani...........poate sa faca mofturi in continuare........este vreme!
catyboy69
Postat pe 5 Octombrie 2009 20:08
De la: blondu, la data 2008-11-26 15:15:31Cred ca ceri prea mult de la aceea relatie .
ionelaela
Postat pe 10 Octombrie 2009 01:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul 45 De la: ralukutzza 21 Noiembrie 2009 11:28
exista iubire ? sau obisnuinta? 2 De la: kudika_21849 23 Noiembrie 2012 10:31
il iubesc dar vreau sa l parsesc 76 De la: alexandra0788 18 Decembrie 2012 10:18
Cum sa scapi de un sot infidel ?? 0 De la: 11 August 2010 07:45
ii se va face dor de mine? 23 De la: manumarius 2 Mai 2010 14:24