Setari Cookie-uri

E cineva pro-ana/pro-mia?

ca sa va zic un secret:iarna asta recam menta alaturi de iubi meu la filme si papam chips-uri,ciocolatele,etc.Si am pus cate ceva pe mine si din fericire am pus si pe sani.Si ce-i mai place lui acum!!!! Cred ca daca as slabi l-as dezamagi,Si nici de=a dreaq nu vreau ca-mi place la nebunie cum arat acum!
deea_20
Postat pe 5 Mai 2009 13:20
Majoritatea dintre voi nu aveti nici o idee despre cum e sa ai tulburari de nutritie.Credeti-ma, e iadul e pamant.
Exista foarte multe mituri legate de anorexie si bulimie, dar cel mai frustrant e acela ca unele persoane se infometeaza saptamani intregi doar pentru a slabi.Total gresit. Eu sufar de bulimie si anorexie (nu mananc absolut nimic timp de cateva saptamani, pana ce ,practic,nu ma mai pot da jos din pat,iar apoi mananc foarte mult,dupa care expectorez totul).Si, paradoxal, nu fac asta sa slabesc.E ultima mea grija.Nu imi pasa cum arat.Fac asta pentru ca e un mod de a face fata supliciului numit viata.Intr-un fel, am devenit dependenta de senzatia de foame.
Anorexia ma ajuta sa atenuez ura si dispretul pe care le simt fata de propria mea persoana.E ca si cum m-as disocia de corpul meu si as deveni o fantoma. Si,totusi, e un lucru groaznic.Trebuie sa arunc mancarea la gunoi (pt a nu intra in suspicii parintii), am ameteli,hipotensiune,tahicardie,anemie si...depresie (acum am 16 ani, dar am depresie de la 12 ani si anorexie/bulimie de la 14.)Cred ca e destul de greu sa intelegeti daca nu ati trecut prin asa ceva, asa ca incercati sa ma judecati si nici sa-mi ziceti sa ma duc sa mananc un hamburger.E ca si cum i-ati zice unui bolnav de schizofrenie sa revina o data pt todeauna in lumea reala.
Nu am exagerat nimic.

PS:exista si ''wanna-be anorexics'' care au impresia ca e un mod de viata, nu o boala si se mandresc de acest lucru.Nu inteleg ce e asa ''cool'' sa te simti ingrozitor de vinovat, de parca ai fi comis o crima-,atunci cand mananci o bucata de pizza si o ciocolata, sau sa nu mananci zile intregi si sa arati ca un zombie.
cryptOrchid
Postat pe 10 Mai 2009 03:46
Fratilor!!!Adica...Surorilor!!!Bagati-va mintile in cap!Anorexia si bulimia sunt boli grave ce se trateaza la medic!
CryptOrchid,poate ar trebui sa le ceri ajutorul parintilor tai,sa te ajute sa te vineci,pt ca tu esti bolnava.Tu nu vrei ca parintii tai sa intre la banuieli,dar nu te gandesti la faptul ca in ritmul asta mai ai de trait cateva luni...cu putin noroc,un an!Gandeste-te la ce ar simti ei atunci,la ce durere ar infrunta ca au ramas fara fiica lor,care era bolnava si ei nu au putut sa-si dea seama pt a o ajuta.I-ai supune la un chin groaznic!
Esti bolnava,realizeaza!Du-te la medic!Intr-o zi iti va ceda inima si te vei duce...Treaba cu mancatul e pura obisnuinta,asa ca nu va mai una-alta pe voi si faceti ce trebuie sa faceti!
MERGETI LA MEDIC SI TRATATI-VA!AVETI O PROBLEMA MARE,MARE DE TOT!!!

Postat pe 10 Mai 2009 10:18
De la: mucky, la data 2008-12-22 17:39:32
De la: Red_Passion, la data 2008-12-22 17:14:48A da, si am fost la nutritionist asta-vara si imbecilul mi-a spus ca tre sa ma ingras, cand eu i-am spus CLAR ca vreau o cura de slabire... deci n-am ce sa caut la nutritionist, pt ca el iti spune numai ce vrea el, si nu ce vrei tu. Daca tu nu te simti bine in pielea ta si vrei sa slabesti, de ce sa-ti impuna el altceva? Am platit si 500 de mii consultatia degeaba...


Tu faci nutritionistu' imbecil???




draga mea, nutritzionistul nu iti spune ce vrea el!
se pleaca de la analizele tale, datele fizionometrice, nivelul de activitatea fizica si iti calculeaza doi indecsi:
1. indicele de masa corporala;
2. indicele metabolismului de baza;
in functie de acestia doi iti calculeaza nivelul de calorii pe care trebui sa le ingerezi zilnic.
rezultat?!
slabesti sau te ingrasi
combina asta cu activitate sportiva si ai sa ai un tonus muscular si tegumentar de invidiat!
crede-ma! am dat jos 25kg asa!
om_bun
Postat pe 10 Mai 2009 10:19
Mai femeie te ai dilit ? Ce pro mia pro ana combina te la sida si rezultatul e garantat. Sincer cred ca stai prost cu capu papusa ori esti ne..tuta . Daca e varianta doi probabil asa vei ramane ca dupa mumii nu prea intoarce nimeni capul . Mai bine ia un pistol si impusca te . E mai simplu . Macar nu te mai chinui . Ba nu stiu dar generatia asta 15 - 25 sunteti ciudate tare ... Acum o sa imi sara toate rasurile cu pretentii de fotomodel in cap ... Iar pe mine o sa ma doara n .... .La tine situatia e grava nici psihiatrul nu te mai ajuta .
atlantyk
Postat pe 10 Mai 2009 14:01
De la: atlantyk, la data 2009-05-10 14:01:55Mai femeie te ai dilit ? Ce pro mia pro ana combina te la sida si rezultatul e garantat. Sincer cred ca stai prost cu capu papusa ori esti ne..tuta . Daca e varianta doi probabil asa vei ramane ca dupa mumii nu prea intoarce nimeni capul . Mai bine ia un pistol si impusca te . E mai simplu . Macar nu te mai chinui . Ba nu stiu dar generatia asta 15 - 25 sunteti ciudate tare ... Acum o sa imi sara toate rasurile cu pretentii de fotomodel in cap ... Iar pe mine o sa ma doara n .... .La tine situatia e grava nici psihiatrul nu te mai ajuta .

Generalizezi si exagerezi.. Oricum pentru cele care gandesc asa... PSIHIATRU scrie pe voi.. no offence dar asa e
Vampitza
Postat pe 10 Mai 2009 19:58
Bine am exagerat . Recunosc fapta dar nu o regret . Din pacate sunt multe specimene de genul susnumitei care in prostia lor au dat coltul. Stiati ca datorita vomitarilor prea dese se poate muri ? Ati auzit vreodata de rupturi gastrice , esofagiene , infectii faringiene si tot tacamul derivat din bagarea degetelor pe gat ? Majoritatea fetisoarelor care practica chestii de genul asta nu o duc mai mult de cativa ani datorita bolilor tubului digestiv . Auzi nu mananci o saptamana si pe urma mananci ca proasta si iti bagi degetele pe gat sa dai afara ... Du te la sala daca vrei sa te mentii in forma fa dragoste cat mai des daca vrei sa te mentii in forma . Nu te automutila ca ... Incet dar sigur te asteapta cat de curand un loc la 2 metri sub pamant. De ce spun de multe din generatia pro ca sunt ciudate ? Uitati va in jur si intelegeti singuri /singure . E de genul no comment . Nu mai continui ca deviez de la subiectul topicului .
atlantyk
Postat pe 10 Mai 2009 21:08
hmmm.......nu ca as avea ceva cu cineva sau sunt eu prea inteligenta dar la 168 si 40 de kg ....nu gasesti decat in magazinele pentru copiii intre 5-12 ani haine care sa nu te incapa. asta din experienta..am avut si eu 40 de kg si singurii blugi care imi veneau erau cei pt fetite de 14 ani. asa ca incearca un doctor si un alt magazin
ina_tina
Postat pe 10 Mai 2009 21:10
De la: atlantyk, la data 2009-05-10 21:08:27Bine am exagerat . Recunosc fapta dar nu o regret . Din pacate sunt multe specimene de genul susnumitei care in prostia lor au dat coltul. Stiati ca datorita vomitarilor prea dese se poate muri ? Ati auzit vreodata de rupturi gastrice , esofagiene , infectii faringiene si tot tacamul derivat din bagarea degetelor pe gat ? Majoritatea fetisoarelor care practica chestii de genul asta nu o duc mai mult de cativa ani datorita bolilor tubului digestiv . Auzi nu mananci o saptamana si pe urma mananci ca proasta si iti bagi degetele pe gat sa dai afara ... Du te la sala daca vrei sa te mentii in forma fa dragoste cat mai des daca vrei sa te mentii in forma . Nu te automutila ca ... Incet dar sigur te asteapta cat de curand un loc la 2 metri sub pamant. De ce spun de multe din generatia pro ca sunt ciudate ? Uitati va in jur si intelegeti singuri /singure . E de genul no comment . Nu mai continui ca deviez de la subiectul topicului .

Sunt de acord aici, pentru a te mentine poti sa mergi la sala, din cand in cand sau sa faci putina miscare ( de aici se exclude admiratul in oglinda ). Nu reusesc sa inteleg astfel de persoane, desi mi s-a spus si mie de cateva ori ca sunt slaba ( nu foarte am 1,78 -180 si 60 ± 3 kg) mananc tot ce vreau si nu-mi fac probleme, totul este ca am o viata cat de cat activa .. Pot sa adaug ca si o gandire pozitiva ajuta mult. Tine de increderea in sine.. Daca nu reusesti sa treci peste astea atunci.. te asteapta cele descrise mai sus.. acum fara exagerari.. Multa bafta
Vampitza
Postat pe 10 Mai 2009 22:26
De la: atlantyk, la data 2009-05-10 21:08:27Bine am exagerat . Recunosc fapta dar nu o regret . Din pacate sunt multe specimene de genul susnumitei care in prostia lor au dat coltul. Stiati ca datorita vomitarilor prea dese se poate muri ? Ati auzit vreodata de rupturi gastrice , esofagiene , infectii faringiene si tot tacamul derivat din bagarea degetelor pe gat ? Majoritatea fetisoarelor care practica chestii de genul asta nu o duc mai mult de cativa ani datorita bolilor tubului digestiv . Auzi nu mananci o saptamana si pe urma mananci ca proasta si iti bagi degetele pe gat sa dai afara ... Du te la sala daca vrei sa te mentii in forma fa dragoste cat mai des daca vrei sa te mentii in forma . Nu te automutila ca ... Incet dar sigur te asteapta cat de curand un loc la 2 metri sub pamant. De ce spun de multe din generatia pro ca sunt ciudate ? Uitati va in jur si intelegeti singuri /singure . E de genul no comment . Nu mai continui ca deviez de la subiectul topicului .


presupun ca eu sunt ''specimenul'' care isi baga degetele pe gat ca o proasta.hmmm..... oamenii prefera sa judece deoarece ganditul e un lucru complicat.
de unde stii ca nu mi-ar fi mai bine ''intr-un loc la 2 m sub pamant''?crezi ca imi place sa ma auto-distrug?crezi ca imi place sa fiu propriul meu tortionar?urasc viata.pur si simplu nu ii vad sensul.traiesti 60-70 de ani plini de dezamagiri si apoi putrezesti intr-un cosciug.
suicidul e cel mai bun lucru pe care l-as putea ''realiza''. dar tot timpul cand incerc sa o fac, ma opresc...
cryptOrchid
Postat pe 10 Mai 2009 23:07
De la: cryptOrchid, la data 2009-05-10 03:46:38Majoritatea dintre voi nu aveti nici o idee despre cum e sa ai tulburari de nutritie.Credeti-ma, e iadul e pamant.
Exista foarte multe mituri legate de anorexie si bulimie, dar cel mai frustrant e acela ca unele persoane se infometeaza saptamani intregi doar pentru a slabi.Total gresit. Eu sufar de bulimie si anorexie (nu mananc absolut nimic timp de cateva saptamani, pana ce ,practic,nu ma mai pot da jos din pat,iar apoi mananc foarte mult,dupa care expectorez totul).Si, paradoxal, nu fac asta sa slabesc.E ultima mea grija.Nu imi pasa cum arat.Fac asta pentru ca e un mod de a face fata supliciului numit viata.Intr-un fel, am devenit dependenta de senzatia de foame.
Anorexia ma ajuta sa atenuez ura si dispretul pe care le simt fata de propria mea persoana.E ca si cum m-as disocia de corpul meu si as deveni o fantoma. Si,totusi, e un lucru groaznic.Trebuie sa arunc mancarea la gunoi (pt a nu intra in suspicii parintii), am ameteli,hipotensiune,tahicardie,anemie si...depresie (acum am 16 ani, dar am depresie de la 12 ani si anorexie/bulimie de la 14.)Cred ca e destul de greu sa intelegeti daca nu ati trecut prin asa ceva, asa ca incercati sa ma judecati si nici sa-mi ziceti sa ma duc sa mananc un hamburger.E ca si cum i-ati zice unui bolnav de schizofrenie sa revina o data pt todeauna in lumea reala.
Nu am exagerat nimic.

PS:exista si ''wanna-be anorexics'' care au impresia ca e un mod de viata, nu o boala si se mandresc de acest lucru.Nu inteleg ce e asa ''cool'' sa te simti ingrozitor de vinovat, de parca ai fi comis o crima-,atunci cand mananci o bucata de pizza si o ciocolata, sau sa nu mananci zile intregi si sa arati ca un zombie.

dak ai fi asa constienta precum scri aici cred k ai face ceva k sa opresti asta...eu una cred k, chiar u esti o wanna-be anorexis.....dak ai avea parintii in primul rand te-ar vedea in ce hal arati!!!! dak te-ai simtii vinovata ai face ceva pt tine!!!! asa k lasa-ne cu documentatiile din carti...in primul rand din cate am vazut si stiu eu o anorexica abia se mai poate misca am vaz un caz la televizor cand fata aia la 27 de ani cantarea vreo 30 de kg!!!! mergea cu cadru prin casa iar afara nu iesise de ceva ani!!! si din pacate ea cerea ajutor pt k din cauza unui tratament a ajuns asa!!! asa k tu la 16 ani banuiesc k faci o scoala nu ai avea puterea sa inveti sa treci clasa etc....deci parintii tai cred k si-ar pune semne de intrebare de ce nu mai poti invatat de ce esti asa slaba etc....asa k lasa-ne fata si dak crezi k asta e cea mai buna metoda de a traii eu zic sa continui ba chiar iti urez succes pt k asta iti doresti nu??si ink ceva cum ai putea sa suferi de bulimie si anorexie nu stiu nu am mai auzit asa ceva...la una nu mananci deloc si la una "versi" dupa ce manci!!! deci ce "versi" u dak nu manci???
bruneagra25
Postat pe 11 Mai 2009 09:04
De la: mucky, la data 2008-12-22 17:38:18[quote name=\\\'Red_Passion\\\' date=\\\'2008-12-22 17:12:25\\\']Deep_bite, pai eu am 1,68 si 40 de kg. Parca abea incap in haine, am pus sunci pe abdomen... Si stati linistite, miscare fac!!! Ma duc de 4 ori/sapt la sala, deci sunt sanatoasa, vreau doar sa nu ma ingras, nu inetelg ce-i atat de rau in asta!

PAI PAPUSA SINGURA TA PROBLEMA ESTE CA TE IMBRACI DE LA HAINE PTR COPII MERGI SI U CU MAMA TA LA "SHOP" POATE EA ARE ALTA PARERE SAU PROBEAZA HAINELE INAINTE SA LE CUMPERI P.S: dupa ce urmezi sfatul meu astept sa imi scrii si sa imi multumesti !!!! BECK'S beau
Pablo_Escobar_baron_Of_cocain
Postat pe 11 Mai 2009 14:00

dak ai fi asa constienta precum scri aici cred k ai face ceva k sa opresti asta...eu una cred k, chiar u esti o wanna-be anorexis.....dak ai avea parintii in primul rand te-ar vedea in ce hal arati!!!! dak te-ai simtii vinovata ai face ceva pt tine!!!! asa k lasa-ne cu documentatiile din carti...in primul rand din cate am vazut si stiu eu o anorexica abia se mai poate misca am vaz un caz la televizor cand fata aia la 27 de ani cantarea vreo 30 de kg!!!! mergea cu cadru prin casa iar afara nu iesise de ceva ani!!! si din pacate ea cerea ajutor pt k din cauza unui tratament a ajuns asa!!! asa k tu la 16 ani banuiesc k faci o scoala nu ai avea puterea sa inveti sa treci clasa etc....deci parintii tai cred k si-ar pune semne de intrebare de ce nu mai poti invatat de ce esti asa slaba etc....asa k lasa-ne fata si dak crezi k asta e cea mai buna metoda de a traii eu zic sa continui ba chiar iti urez succes pt k asta iti doresti nu??si ink ceva cum ai putea sa suferi de bulimie si anorexie nu stiu nu am mai auzit asa ceva...la una nu mananci deloc si la una "versi" dupa ce manci!!! deci ce "versi" u dak nu manci???[/quote]



e clar ca nu ai inteles absolut nimic.si nici nu o sa ma obosesc sa te fac sa intelegi.esti inchisa in celula prejudecatilor.
am zis cumva ce greutate am si nu imi amintesc? de unde stii ca sunt extrem de slaba? am 1,65 si 43 de kg. nu e chiar asa putin. iar ceea ce ai descris tu (prin niste greseli gramaticale infioratoare) e un caz extrem de anorexie.
daca ai fi citit cu atentie, ti-ai fi dat seama ca totusi mananc,numai ca rar si in cantitati mari.iar daca vomit apoi, iti poti da si tu seama ca nu se duce tot si ramane o cantitate considerabila de mancare, care imi ajunge pt o saptamana.

iar faptul ca ma consideri o ''wanna-be ana'' m-a amuzat, serios. in primul rand, eu nu fac asta sa slabesc. nu cred ca stii, dar tulburarile de nutritie sunt considerate ''self-harm'' (in care este inclusa si automutilarea, chestia aia de care va bateti toti joc, zicand ca numai ''emo kids'' se taie cu lama. e ceva mult mai profund decat atat, dar sunt sigura ca 90% dintre voi nu ati intelege nimic.toti credeti ca e o doar o faza tipic adolescentina, pt a capta atentia. guess what?you're wrong).

in legatura cu parintii, vor sa ma trimita la psiholog. eu le-am zis sa se duca naibii. ii urasc.mama imi cumpara anumit dulciuri, ca sa mananc. iar gandul ca la cativa metri de mine se afla o ciocolata si niste biscuiti, ma omoara. o urasc atat de mult pt ca imi face asta.
cryptOrchid
Postat pe 11 Mai 2009 20:28
De la: cryptOrchid, la data 2009-05-11 20:28:48
dak ai fi asa constienta precum scri aici cred k ai face ceva k sa opresti asta...eu una cred k, chiar u esti o wanna-be anorexis.....dak ai avea parintii in primul rand te-ar vedea in ce hal arati!!!! dak te-ai simtii vinovata ai face ceva pt tine!!!! asa k lasa-ne cu documentatiile din carti...in primul rand din cate am vazut si stiu eu o anorexica abia se mai poate misca am vaz un caz la televizor cand fata aia la 27 de ani cantarea vreo 30 de kg!!!! mergea cu cadru prin casa iar afara nu iesise de ceva ani!!! si din pacate ea cerea ajutor pt k din cauza unui tratament a ajuns asa!!! asa k tu la 16 ani banuiesc k faci o scoala nu ai avea puterea sa inveti sa treci clasa etc....deci parintii tai cred k si-ar pune semne de intrebare de ce nu mai poti invatat de ce esti asa slaba etc....asa k lasa-ne fata si dak crezi k asta e cea mai buna metoda de a traii eu zic sa continui ba chiar iti urez succes pt k asta iti doresti nu??si ink ceva cum ai putea sa suferi de bulimie si anorexie nu stiu nu am mai auzit asa ceva...la una nu mananci deloc si la una "versi" dupa ce manci!!! deci ce "versi" u dak nu manci???




e clar ca nu ai inteles absolut nimic.si nici nu o sa ma obosesc sa te fac sa intelegi.esti inchisa in celula prejudecatilor.
am zis cumva ce greutate am si nu imi amintesc? de unde stii ca sunt extrem de slaba? am 1,65 si 43 de kg. nu e chiar asa putin. iar ceea ce ai descris tu (prin niste greseli gramaticale infioratoare) e un caz extrem de anorexie.
daca ai fi citit cu atentie, ti-ai fi dat seama ca totusi mananc,numai ca rar si in cantitati mari.iar daca vomit apoi, iti poti da si tu seama ca nu se duce tot si ramane o cantitate considerabila de mancare, care imi ajunge pt o saptamana.

iar faptul ca ma consideri o ''wanna-be ana'' m-a amuzat, serios. in primul rand, eu nu fac asta sa slabesc. nu cred ca stii, dar tulburarile de nutritie sunt considerate ''self-harm'' (in care este inclusa si automutilarea, chestia aia de care va bateti toti joc, zicand ca numai ''emo kids'' se taie cu lama. e ceva mult mai profund decat atat, dar sunt sigura ca 90% dintre voi nu ati intelege nimic.toti credeti ca e o doar o faza tipic adolescentina, pt a capta atentia. guess what?you're wrong).

in legatura cu parintii, vor sa ma trimita la psiholog. eu le-am zis sa se duca naibii. ii urasc.mama imi cumpara anumit dulciuri, ca sa mananc. iar gandul ca la cativa metri de mine se afla o ciocolata si niste biscuiti, ma omoara. o urasc atat de mult pt ca imi face asta. [/quote]
esti o proasta!!! ...pe mine ma infioara prostia ta nu greselile mele gramaticale!!!! nu cred k am zis cate kg ai...am zis doar k dak ai fi asa constienta cum spui k esti ai sti k ceea ce faci e gresit si ai face ceva in privinta asta!!!! cat despre mancat si vomitat apoi si k esti alimentata pt o saptamana sa-i spui lu cutu asta!!!!! mie mi sa interzis sa mananc mai mult de o sapt (nu-ti imagina k sunt vreo obeza) din cauza unei pancreatite, sti cum se manifesta aia???dar am stat in perfuzii, e exact la fel vomiti intr-una etc....dar nicidecum nu poti spune k mananci vomiti si o saptamana nu mai simti nevoia sa mananci!!!! esti o proasta ai nota 4 cat despre gramatica mea stai linistita nu te preocupa fff tare....
bruneagra25
Postat pe 12 Mai 2009 08:53
pt cryptOrchid,
stii ce?degeaba incerci tu sa ne "vrajesti" pe noi aici(sau poate incerci sa te "vrajesti" pe tine)ca nu esti intr-o faza adolescentina menita sa capteze atentia celor din jur.....U'RE WRONG !!!! ESTI !! BIG TIME !!!!
nu veni tu sa-mi povestesti mie ca stii ca ceea ce faci nu e ok si te distruge, esti constienta de lucrul asta, dar nu te poti abtine...cum "pana" mea te poti abtine sa nu mananci cu saptamanile..apoi sa bagi in tine ca-n shura si dup-aia sa borasti si nu esti in stare sa mananci o felie de paine de pe zi????
ai destula vointa incat sa te infometezi cu saptamanile, dar nu ai destula vointa incat sa incerci sa traiesti cat de cat normal????
fata draga, revino-ti..parintii tai au facut sacrificii (probabil) ca sa te creasca si tu o urasti pe maica-ta fiindca iti cumpara ciocolata?
stii care e diferenta intre tine si celelalte pustoiace de varsta ta care nu au aceeasi problema ca si tine?....tu esti o lasa,te-ai refugiat in a-ti face rau singura, in a te pedepsi singura pentru nereusite/situatii care nu-ti convin etc.restul lumii are curajul sa infrunte viata asa cum este...cu bune..si cu destul de multe rele.ridicam fruntea sus si incercam sa vedem partea buna a lucrurilor...nu ne infometam ca dobitoacele si apoi ne gasim scuze patetice pentru ceea ce facem.daca tot te consideri o persoana inteligenta si care stie si este constienta ca ceea ce face nu este ok..pai atunci dovedeste lucrul asta.nu-ti mai chinui parintii, nu-i mai chinui pe cei din jurul tau ..si in primul rand nu-ti mai bate joc de tine !!!!!!
MissMe2
Postat pe 12 Mai 2009 16:51

esti o proasta!!! ...pe mine ma infioara prostia ta nu greselile mele gramaticale!!!! nu cred k am zis cate kg ai...am zis doar k dak ai fi asa constienta cum spui k esti ai sti k ceea ce faci e gresit si ai face ceva in privinta asta!!!! cat despre mancat si vomitat apoi si k esti alimentata pt o saptamana sa-i spui lu cutu asta!!!!! mie mi sa interzis sa mananc mai mult de o sapt (nu-ti imagina k sunt vreo obeza) din cauza unei pancreatite, sti cum se manifesta aia???dar am stat in perfuzii, e exact la fel vomiti intr-una etc....dar nicidecum nu poti spune k mananci vomiti si o saptamana nu mai simti nevoia sa mananci!!!! esti o proasta ai nota 4 cat despre gramatica mea stai linistita nu te preocupa fff tare.... [/quote]

iau niste pastile care iti taie pofta de mancare.plus ca la un moment nici nu o mai simti.
err...eu nu te-am jignit in absolut nici un fel. tu ai facut-o, fara niciun drept sau motiv. asta zice multe.
dar poate ai dreptate in privinta unui lucru: nu sunt chiar atat de constienta pe cat cred. la inceput am avut impresia ca pot controla situatia. apoi ea m-a controlat pe mine. e un cerc vicios din care nu ai scapare atat de usor precum ti se pare...mai ales atunci cand esti judecata atat de dur.
cryptOrchid
Postat pe 12 Mai 2009 21:05
De la: MissMe2, la data 2009-05-12 16:51:22pt cryptOrchid,
stii ce?degeaba incerci tu sa ne "vrajesti" pe noi aici(sau poate incerci sa te "vrajesti" pe tine)ca nu esti intr-o faza adolescentina menita sa capteze atentia celor din jur.....U'RE WRONG !!!! ESTI !! BIG TIME !!!!
nu veni tu sa-mi povestesti mie ca stii ca ceea ce faci nu e ok si te distruge, esti constienta de lucrul asta, dar nu te poti abtine...cum "pana" mea te poti abtine sa nu mananci cu saptamanile..apoi sa bagi in tine ca-n shura si dup-aia sa borasti si nu esti in stare sa mananci o felie de paine de pe zi????
ai destula vointa incat sa te infometezi cu saptamanile, dar nu ai destula vointa incat sa incerci sa traiesti cat de cat normal????
fata draga, revino-ti..parintii tai au facut sacrificii (probabil) ca sa te creasca si tu o urasti pe maica-ta fiindca iti cumpara ciocolata?
stii care e diferenta intre tine si celelalte pustoiace de varsta ta care nu au aceeasi problema ca si tine?....tu esti o lasa,te-ai refugiat in a-ti face rau singura, in a te pedepsi singura pentru nereusite/situatii care nu-ti convin etc.restul lumii are curajul sa infrunte viata asa cum este...cu bune..si cu destul de multe rele.ridicam fruntea sus si incercam sa vedem partea buna a lucrurilor...nu ne infometam ca dobitoacele si apoi ne gasim scuze patetice pentru ceea ce facem.daca tot te consideri o persoana inteligenta si care stie si este constienta ca ceea ce face nu este ok..pai atunci dovedeste lucrul asta.nu-ti mai chinui parintii, nu-i mai chinui pe cei din jurul tau ..si in primul rand nu-ti mai bate joc de tine !!!!!!



dupa cum am zis mai devreme, iau niste pastile care iti taie pofta de mancare si iti dau multa energie.atunci cand mananc mult, nu o fac pt ca mi-e foame, ci pt ca am nevoie psihica.degeaba scriu aici romane intregi, nu puteti intelege nimic pana ce nu treceti prin asa ceva. in Romania bolile de nutritie sunt tratate cu o indiferenta si superficialitate infioratoare.nici nu ma uimeste. In alte tari exista clinici amenajate special pt oameni cu boli de nutritie.
ai dreptate,sunt o lasa.recunosc. majoritatea oamenilor se ranesc, dar isi pun un bandaj deasupra ranii. unii continua sa sangereze.eu fac parte din minoritate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu tratata ca pe un gunoi. pt ca asa m-ati facut sa ma simt.

asta e ultimul meu mesaj.multumesc pt ''suport''. in nici o saptamana am fost facuta proasta, idioata, dobitoaca, vaca etc etc de catre niste persoane care nu cunosc nici cel mai mic amanunt despre mine. nici macar nu stiti cum ma cheama. daca as fi una din prietenele voastre care isi ascunde f bine secretele in viata reala, dar le dezvaluie pe interenet?(nu am facut nici o aluzie, nu va cunosc pe nici una dintre voi.si nici nu mi-as dori). Ceea ce vreau sa zic e ca, inainte de a persecuta o persoana, trebuie intai sa ii intelegi problemele.Pentru voi cel mai important lucru e sa va duceti la ''shopping'' impreuna cu prietenele (persoane la fel de ignorante) si sa visati la un barbat frumos si bogat.mai ales bogat. Pentru unii, viata nu inseamna nimic.Asa incat sunt cu adevarat liberi sa faca ce vor.Daca vor sa nu manance 3 saptamani, daca vor sa se sinucida, daca vor sa tortureze soareci sau oameni , e treaba lor. Sunt perfect liberi sa faca ce vor, din timp ce stiu ca intr-un final, totul se va narui. Visurile si iluziile nu-si au rostul.
cryptOrchid
Postat pe 12 Mai 2009 21:28
De la: cryptOrchid, la data 2009-05-12 21:28:54
De la: MissMe2, la data 2009-05-12 16:51:22pt cryptOrchid,
stii ce?degeaba incerci tu sa ne "vrajesti" pe noi aici(sau poate incerci sa te "vrajesti" pe tine)ca nu esti intr-o faza adolescentina menita sa capteze atentia celor din jur.....U'RE WRONG !!!! ESTI !! BIG TIME !!!!
nu veni tu sa-mi povestesti mie ca stii ca ceea ce faci nu e ok si te distruge, esti constienta de lucrul asta, dar nu te poti abtine...cum "pana" mea te poti abtine sa nu mananci cu saptamanile..apoi sa bagi in tine ca-n shura si dup-aia sa borasti si nu esti in stare sa mananci o felie de paine de pe zi????
ai destula vointa incat sa te infometezi cu saptamanile, dar nu ai destula vointa incat sa incerci sa traiesti cat de cat normal????
fata draga, revino-ti..parintii tai au facut sacrificii (probabil) ca sa te creasca si tu o urasti pe maica-ta fiindca iti cumpara ciocolata?
stii care e diferenta intre tine si celelalte pustoiace de varsta ta care nu au aceeasi problema ca si tine?....tu esti o lasa,te-ai refugiat in a-ti face rau singura, in a te pedepsi singura pentru nereusite/situatii care nu-ti convin etc.restul lumii are curajul sa infrunte viata asa cum este...cu bune..si cu destul de multe rele.ridicam fruntea sus si incercam sa vedem partea buna a lucrurilor...nu ne infometam ca dobitoacele si apoi ne gasim scuze patetice pentru ceea ce facem.daca tot te consideri o persoana inteligenta si care stie si este constienta ca ceea ce face nu este ok..pai atunci dovedeste lucrul asta.nu-ti mai chinui parintii, nu-i mai chinui pe cei din jurul tau ..si in primul rand nu-ti mai bate joc de tine !!!!!!



dupa cum am zis mai devreme, iau niste pastile care iti taie pofta de mancare si iti dau multa energie.atunci cand mananc mult, nu o fac pt ca mi-e foame, ci pt ca am nevoie psihica.degeaba scriu aici romane intregi, nu puteti intelege nimic pana ce nu treceti prin asa ceva. in Romania bolile de nutritie sunt tratate cu o indiferenta si superficialitate infioratoare.nici nu ma uimeste. In alte tari exista clinici amenajate special pt oameni cu boli de nutritie.
ai dreptate,sunt o lasa.recunosc. majoritatea oamenilor se ranesc, dar isi pun un bandaj deasupra ranii. unii continua sa sangereze.eu fac parte din minoritate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu tratata ca pe un gunoi. pt ca asa m-ati facut sa ma simt.

asta e ultimul meu mesaj.multumesc pt ''suport''. in nici o saptamana am fost facuta proasta, idioata, dobitoaca, vaca etc etc de catre niste persoane care nu cunosc nici cel mai mic amanunt despre mine. nici macar nu stiti cum ma cheama. daca as fi una din prietenele voastre care isi ascunde f bine secretele in viata reala, dar le dezvaluie pe interenet?(nu am facut nici o aluzie, nu va cunosc pe nici una dintre voi.si nici nu mi-as dori). Ceea ce vreau sa zic e ca, inainte de a persecuta o persoana, trebuie intai sa ii intelegi problemele.Pentru voi cel mai important lucru e sa va duceti la ''shopping'' impreuna cu prietenele (persoane la fel de ignorante) si sa visati la un barbat frumos si bogat.mai ales bogat. Pentru unii, viata nu inseamna nimic.Asa incat sunt cu adevarat liberi sa faca ce vor.Daca vor sa nu manance 3 saptamani, daca vor sa se sinucida, daca vor sa tortureze soareci sau oameni , e treaba lor. Sunt perfect liberi sa faca ce vor, din timp ce stiu ca intr-un final, totul se va narui. Visurile si iluziile nu-si au rostul.

vai draga mea ce m-ai emotionat pana la lacrimi ti-o jur...ma fata bagati mintile in cap!!!! exista nutritionisti si in romania...exista naturisti exista homeopati care te pot ajuta!!!! si nu vb aiurea stiu pt k frecventez unul!!! solutii sunt numa sa vrei sa-ti rezolvi problema!!!!!
bruneagra25
Postat pe 13 Mai 2009 10:17
draga orchyd.....tu ai pretentia de la noi sa intelegem probleme tale..(pe care nu le expui.)..vii si spui aici ca tu nu mananci cu saptamanile, ca iei pastile care-ti taie pofta de mancare, ca practic te torturezi si ai pretentia sa nu te criticam si sa nu sarim cu "gura" pe tine pentru ca nu te intelegem, nu te cunoastem, nu stim ce simti???...pai cum sa stim toate astea?suntem "mama omida"?daca veneai si spuneai...eu fac lucrul asta...pentru ca(.....), atunci poate am fi incercat sa te intelegem...eu tot ce am priceput din povestea ta este ca esti o razgaiata si o lasa....vrei ca noi sa intelegem ca ceea ce faci e o refulare cu privire la problemele pe care le ai.ei bine, toti avem probleme...acum ai unele..peste 2-3-10 ani o sa ai altele.eu nu pot sa vin sa-ti spun ca te inteleg si te compatimesc..pentru ca nu te inteleg..de compatimit ii compatimesc pe parintii tai.
iti bati joc de tine.ce te impiedica sa te duci la un nutritionist sa incerci macar sa-ti rezolvi problema?parerea mea este ca nu ti-ar strica si niste terapie..eventual sa vb un pic cu un psiholog..poate iti dai si tu seama de ce faci lucrul asta, inainte sa ai pretentia de la cei din jurul tau sa inteleaga ceea ce probabil nici tu nu intelegi.
iti doresc succes, iar daca vrei sa relatezi ce te impinge catre atitudinea pe care o ai fata de tine insati please do!

MissMe2
Postat pe 13 Mai 2009 12:06
P.S. nu sunt una dintre femeile obsedate de shopping si in cautare de barbati cu bani, asa ca te rog nu generaliza.am avut o viata destul de chinuita, dar am incercat sa trec cu bine peste toate problemele ivite.am muncit pentru tot ceea ce am, nu am primit mai nimic "d-a moca", am fost eu insami intotdeauna, nu am fugit din fata problemelor, am dat cu capul de pragul de sus ca sa-l vad pe cel de jos de multe ori, am batut la multe usi inchise,am trecut prin mute "incercari" si am suportat destule "mizerii" din partea celor din jurul meu, dar am avut curajul sa infrunt viata si sa imi doresc sa fiu tot timpul mai buna.nu m-am "pedepsit" singura, asa cum faci tu, pentru ca nu imi convenea situatia in care eram sau pentru ca vroiam mai mult si nu puteam.
problemele vin si trec si asa o sa fie mereu...cu cat inaintezi in varsta cu atat o sa ai mai multe probleme, mai multe responsabilitati, mai multe to deal with...viata nu e intotdeauna roz, dar depinde doar de noi cum alegem sa o vedem.
MissMe2
Postat pe 13 Mai 2009 13:29
De la: cryptOrchid, la data 2009-05-12 21:28:54
De la: MissMe2, la data 2009-05-12 16:51:22pt cryptOrchid,
stii ce?degeaba incerci tu sa ne "vrajesti" pe noi aici(sau poate incerci sa te "vrajesti" pe tine)ca nu esti intr-o faza adolescentina menita sa capteze atentia celor din jur.....U'RE WRONG !!!! ESTI !! BIG TIME !!!!
nu veni tu sa-mi povestesti mie ca stii ca ceea ce faci nu e ok si te distruge, esti constienta de lucrul asta, dar nu te poti abtine...cum "pana" mea te poti abtine sa nu mananci cu saptamanile..apoi sa bagi in tine ca-n shura si dup-aia sa borasti si nu esti in stare sa mananci o felie de paine de pe zi????
ai destula vointa incat sa te infometezi cu saptamanile, dar nu ai destula vointa incat sa incerci sa traiesti cat de cat normal????
fata draga, revino-ti..parintii tai au facut sacrificii (probabil) ca sa te creasca si tu o urasti pe maica-ta fiindca iti cumpara ciocolata?
stii care e diferenta intre tine si celelalte pustoiace de varsta ta care nu au aceeasi problema ca si tine?....tu esti o lasa,te-ai refugiat in a-ti face rau singura, in a te pedepsi singura pentru nereusite/situatii care nu-ti convin etc.restul lumii are curajul sa infrunte viata asa cum este...cu bune..si cu destul de multe rele.ridicam fruntea sus si incercam sa vedem partea buna a lucrurilor...nu ne infometam ca dobitoacele si apoi ne gasim scuze patetice pentru ceea ce facem.daca tot te consideri o persoana inteligenta si care stie si este constienta ca ceea ce face nu este ok..pai atunci dovedeste lucrul asta.nu-ti mai chinui parintii, nu-i mai chinui pe cei din jurul tau ..si in primul rand nu-ti mai bate joc de tine !!!!!!



dupa cum am zis mai devreme, iau niste pastile care iti taie pofta de mancare si iti dau multa energie.atunci cand mananc mult, nu o fac pt ca mi-e foame, ci pt ca am nevoie psihica.degeaba scriu aici romane intregi, nu puteti intelege nimic pana ce nu treceti prin asa ceva. in Romania bolile de nutritie sunt tratate cu o indiferenta si superficialitate infioratoare.nici nu ma uimeste. In alte tari exista clinici amenajate special pt oameni cu boli de nutritie.
ai dreptate,sunt o lasa.recunosc. majoritatea oamenilor se ranesc, dar isi pun un bandaj deasupra ranii. unii continua sa sangereze.eu fac parte din minoritate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu tratata ca pe un gunoi. pt ca asa m-ati facut sa ma simt.

asta e ultimul meu mesaj.multumesc pt ''suport''. in nici o saptamana am fost facuta proasta, idioata, dobitoaca, vaca etc etc de catre niste persoane care nu cunosc nici cel mai mic amanunt despre mine. nici macar nu stiti cum ma cheama. daca as fi una din prietenele voastre care isi ascunde f bine secretele in viata reala, dar le dezvaluie pe interenet?(nu am facut nici o aluzie, nu va cunosc pe nici una dintre voi.si nici nu mi-as dori). Ceea ce vreau sa zic e ca, inainte de a persecuta o persoana, trebuie intai sa ii intelegi problemele.Pentru voi cel mai important lucru e sa va duceti la ''shopping'' impreuna cu prietenele (persoane la fel de ignorante) si sa visati la un barbat frumos si bogat.mai ales bogat. Pentru unii, viata nu inseamna nimic.Asa incat sunt cu adevarat liberi sa faca ce vor.Daca vor sa nu manance 3 saptamani, daca vor sa se sinucida, daca vor sa tortureze soareci sau oameni , e treaba lor. Sunt perfect liberi sa faca ce vor, din timp ce stiu ca intr-un final, totul se va narui. Visurile si iluziile nu-si au rostul.


Sfatul meu:contiuna cu pastilele si cu tot ce faci tu ca poate scapa lumea de o frustrata,egoista,pesimista,nerecunoscatoare si paranoica asa ca tine!
deea_20
Postat pe 14 Mai 2009 01:05
Mie mi se pare ca sunteti mult prea dure cu ea. E un copil sensibil, inteligent si probabil mult prea interiorizat pentru varsta ei.
Kathara
Postat pe 15 Mai 2009 00:44
De la: Kathara, la data 2009-05-15 00:44:09Mie mi se pare ca sunteti mult prea dure cu ea. E un copil sensibil, inteligent si probabil mult prea interiorizat pentru varsta ei.

excuse me?

inteligent???
daca avea un minim de inteligenta asculta de parinti si mergea la psiholog

i-am citit mesajele, fata e bolnava, recunoaste asta dar refuza sa se trateze si sare in sus cand ii spui sa o faca. Asa se comporta un om inteligent? Sunt modalitati mai usoare de a te sinucide, totusi, daca asta e problema fetei.

Are dreptate cu o chestie: anorexia si bulimia au la baza tulburari psihice
kitty_krieger
Postat pe 15 Mai 2009 01:24
ei nu intelegi, se maninca, ce faci tu nu inteleg multe dintr noi,eu maninc sanatos si orice da ai inteles bine orice si ma mentin la aceleasi kg,asa ca nu curele de slabire ma tin in forma. sa ai pofta
klaudia_32
Postat pe 15 Mai 2009 01:24
PROBLEME PSIHICE..........bagati-va mintile in cap.aveti un corp sanatos si voi va bateti joc de el,pt ce?ca vi se pare voua ca usnteti grase?sunt seci de mii de persoane grase pe planeta asta si sunt multumiti de ei,se accepta exact asa cum sunt,iar voi va complexati atat...............nu stiti sa apreciati ce aveti,alti oameni ar face orice ca sa fie sanatosi iar voi care sunteti sanatosi va bateti joc.Daca esti gras si nu iti place pune mama mana si slabeste prin alte moduri,fa sport,sex,tine o cura,sunt atatea modalitati..........insa voi nu....tre sa dramatizati atat......problema voastra e psihica,nu fizica

eu toata viatza mi-am dorit sa fiu grasa,asa era firea mea,nu puteam sa ma ingras,am facut sport toata viatza,insa pana la urma am invatat sa accept situatia,si pana la urma cine te iubeste ,te iubeste exact asa cum esti........gras,slab,inalt,scund
intr-un fel incerc sa inteleg,stiu cum e sa ai un complex,dar deja dati in extreme
ganditi-va bine ce faceti cu viata voastra pt ca mai tarziu veti regreta si poate va fimult prea tarziu ca sa mai chimbati ceva


numai bine
EndlessBleu
Postat pe 15 Mai 2009 01:42
De la: MissMe2, la data 2009-05-13 12:06:16draga orchyd.....tu ai pretentia de la noi sa intelegem probleme tale..(pe care nu le expui.)..vii si spui aici ca tu nu mananci cu saptamanile, ca iei pastile care-ti taie pofta de mancare, ca practic te torturezi si ai pretentia sa nu te criticam si sa nu sarim cu "gura" pe tine pentru ca nu te intelegem, nu te cunoastem, nu stim ce simti???...pai cum sa stim toate astea?suntem "mama omida"?daca veneai si spuneai...eu fac lucrul asta...pentru ca(.....), atunci poate am fi incercat sa te intelegem...eu tot ce am priceput din povestea ta este ca esti o razgaiata si o lasa....vrei ca noi sa intelegem ca ceea ce faci e o refulare cu privire la problemele pe care le ai.ei bine, toti avem probleme...acum ai unele..peste 2-3-10 ani o sa ai altele.eu nu pot sa vin sa-ti spun ca te inteleg si te compatimesc..pentru ca nu te inteleg..de compatimit ii compatimesc pe parintii tai.
iti bati joc de tine.ce te impiedica sa te duci la un nutritionist sa incerci macar sa-ti rezolvi problema?parerea mea este ca nu ti-ar strica si niste terapie..eventual sa vb un pic cu un psiholog..poate iti dai si tu seama de ce faci lucrul asta, inainte sa ai pretentia de la cei din jurul tau sa inteleaga ceea ce probabil nici tu nu intelegi.
iti doresc succes, iar daca vrei sa relatezi ce te impinge catre atitudinea pe care o ai fata de tine insati please do!





in primul rand vreau sa-mi cer scuze ca am zis ca majoritatea sunteti niste superficiale ignorante. numai ca eram putin nervoasa...

cred ca ai dreptate, nu am mentionat cauzele problemelor.. acum ~4 ani un baiat mi-a facut o gramada de lucruri nasoale (nu m-a violat, dar nu mai era mult pana se ajungea acolo). atunci eram extrem de sensibila,naiva si aveam incredere in toata lumea. daca mama si diriginta nu interveneau nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi putut intamplat... ma bagase in niste probleme serioase cu niste tipi dubiosi.m-au amenintat ca daca nu le dau o suma (destul de mare) de bani, ma vor agresa fizic si altele... prietena care imi facuse cunostina cu tipul asta i-a zis cam totul despre mine (inclusiv unde stau). pentru o fata naiva de 12 ani o experienta din aceasta e foarte marcanta. aveam tot timpul ochii rosii si umflati de plans si nopti nedormite, mama ma batea, toti colegii ma ocoleau si nu aveam cu cine sa vorbesc. intr-o zi a venit la scoala un barbat pe care nu-l cunosteam si a intrebat de mine. nimeni nu i-a zis nimic si nu m-a gasit. imi era frica sa ies si din casa. pana la urma totul s-a rezolvat, insa au ramas rani necicatrizate.toti si-au pierdut increderea in mine. si eu la fel.
ai putea sa te intrebi ce legatura are asta cu tulburarile de nutritie. well... eu am inceput sa ma dezvolt de pe la 10 ani in ritm alert, asa ca la 12 ani aratam ca una de 15. am crezut ca daca devin un schelet ambulant, neatragatoare pt niciun baiat, nu voi mai trece prin asa ceva.
stiu ca pt multi poate parea o problema insignifianta, dar pe mine m-a marcat profund.plus ca si inainte mai avusesem probleme emotionale.... nu stiu... pur si simplu s-a adunat atat de multa durere incat am vrut sa o amoretesc.si asta a fost metoda mea... stupida...
in cls a 7-a si a 8-a mi-am facut o amica... nu stia nimic din toate astea...dar era cineva care mi-a adus stabilitate in viata (ma simteam rau, dar ma prefaceam ca totul e ok.luam note bune,ma interesa scoala si mancam destul de normal). acum sunt intr-a 9-a. m-am certat cu ea si viata mea a inceput din nou sa o ia in jos (note rele,fumez o gramada, beau, iau multe pastile si ma tai). ma simt de parca as fi inghitita de o gaura neagra, infinita, din care nu pot iesi. mi-e frica. stiu ca nu astea sunt solutiile, dar altele nu pot gasi.
(scuze pt mesajul asta imens, dar pur si simplu nu mai pot sa tin in mine atatea secrete.)
cryptOrchid
Postat pe 15 Mai 2009 21:07
Kid, primul om care ar trebui sa se intereseze de soarta ta, daca pe altii nu ii intereseaza, esti chiar tu insati.We all have our "dark sides".. totusi e bine sa fi lucida si sa nu cauti astfel de pretexte pentru ca lumea sa-ti acorde atentie (ma refer la parinti, la prietena ta etc.) Si cu cat ti se spune ce sa faci cu atat mai mult te inversunezi sa faci opusul, sa atragi cu disperare atentia, simti nevoia de compatimire si totusi urasti pe cel care face asta.. Oricum trebuie sa intelegi ca pentru tine cea mai importanta persoana esti tu (stiu suna a egoism sau egocentrism extrem) Daca tu n-ai grija de tine nu astepta ca altii sa o faca..Take care
Vampitza
Postat pe 15 Mai 2009 21:34
De la: cryptOrchid, la data 2009-05-15 21:07:52
De la: MissMe2, la data 2009-05-13 12:06:16draga orchyd.....tu ai pretentia de la noi sa intelegem probleme tale..(pe care nu le expui.)..vii si spui aici ca tu nu mananci cu saptamanile, ca iei pastile care-ti taie pofta de mancare, ca practic te torturezi si ai pretentia sa nu te criticam si sa nu sarim cu "gura" pe tine pentru ca nu te intelegem, nu te cunoastem, nu stim ce simti???...pai cum sa stim toate astea?suntem "mama omida"?daca veneai si spuneai...eu fac lucrul asta...pentru ca(.....), atunci poate am fi incercat sa te intelegem...eu tot ce am priceput din povestea ta este ca esti o razgaiata si o lasa....vrei ca noi sa intelegem ca ceea ce faci e o refulare cu privire la problemele pe care le ai.ei bine, toti avem probleme...acum ai unele..peste 2-3-10 ani o sa ai altele.eu nu pot sa vin sa-ti spun ca te inteleg si te compatimesc..pentru ca nu te inteleg..de compatimit ii compatimesc pe parintii tai.
iti bati joc de tine.ce te impiedica sa te duci la un nutritionist sa incerci macar sa-ti rezolvi problema?parerea mea este ca nu ti-ar strica si niste terapie..eventual sa vb un pic cu un psiholog..poate iti dai si tu seama de ce faci lucrul asta, inainte sa ai pretentia de la cei din jurul tau sa inteleaga ceea ce probabil nici tu nu intelegi.
iti doresc succes, iar daca vrei sa relatezi ce te impinge catre atitudinea pe care o ai fata de tine insati please do!





in primul rand vreau sa-mi cer scuze ca am zis ca majoritatea sunteti niste superficiale ignorante. numai ca eram putin nervoasa...

cred ca ai dreptate, nu am mentionat cauzele problemelor.. acum ~4 ani un baiat mi-a facut o gramada de lucruri nasoale (nu m-a violat, dar nu mai era mult pana se ajungea acolo). atunci eram extrem de sensibila,naiva si aveam incredere in toata lumea. daca mama si diriginta nu interveneau nici nu vreau sa stiu ce s-ar fi putut intamplat... ma bagase in niste probleme serioase cu niste tipi dubiosi.m-au amenintat ca daca nu le dau o suma (destul de mare) de bani, ma vor agresa fizic si altele... prietena care imi facuse cunostina cu tipul asta i-a zis cam totul despre mine (inclusiv unde stau). pentru o fata naiva de 12 ani o experienta din aceasta e foarte marcanta. aveam tot timpul ochii rosii si umflati de plans si nopti nedormite, mama ma batea, toti colegii ma ocoleau si nu aveam cu cine sa vorbesc. intr-o zi a venit la scoala un barbat pe care nu-l cunosteam si a intrebat de mine. nimeni nu i-a zis nimic si nu m-a gasit. imi era frica sa ies si din casa. pana la urma totul s-a rezolvat, insa au ramas rani necicatrizate.toti si-au pierdut increderea in mine. si eu la fel.
ai putea sa te intrebi ce legatura are asta cu tulburarile de nutritie. well... eu am inceput sa ma dezvolt de pe la 10 ani in ritm alert, asa ca la 12 ani aratam ca una de 15. am crezut ca daca devin un schelet ambulant, neatragatoare pt niciun baiat, nu voi mai trece prin asa ceva.
stiu ca pt multi poate parea o problema insignifianta, dar pe mine m-a marcat profund.plus ca si inainte mai avusesem probleme emotionale.... nu stiu... pur si simplu s-a adunat atat de multa durere incat am vrut sa o amoretesc.si asta a fost metoda mea... stupida...
in cls a 7-a si a 8-a mi-am facut o amica... nu stia nimic din toate astea...dar era cineva care mi-a adus stabilitate in viata (ma simteam rau, dar ma prefaceam ca totul e ok.luam note bune,ma interesa scoala si mancam destul de normal). acum sunt intr-a 9-a. m-am certat cu ea si viata mea a inceput din nou sa o ia in jos (note rele,fumez o gramada, beau, iau multe pastile si ma tai). ma simt de parca as fi inghitita de o gaura neagra, infinita, din care nu pot iesi. mi-e frica. stiu ca nu astea sunt solutiile, dar altele nu pot gasi.
(scuze pt mesajul asta imens, dar pur si simplu nu mai pot sa tin in mine atatea secrete.)


si atunci de ce nu-ti iei parintii de manuta sa te duci la un psiholog? cat crezi ca vei rezista asa? macar la psihologul din scoala du-te (ar trebui sa fie unul)
kitty_krieger
Postat pe 15 Mai 2009 22:02
si eu sper sa-ti revii si sa gasesti puterea de a cere ajutor
kitty_krieger
Postat pe 15 Mai 2009 22:55
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-15 01:24:06
De la: Kathara, la data 2009-05-15 00:44:09Mie mi se pare ca sunteti mult prea dure cu ea. E un copil sensibil, inteligent si probabil mult prea interiorizat pentru varsta ei.

excuse me?

inteligent???
daca avea un minim de inteligenta asculta de parinti si mergea la psiholog

i-am citit mesajele, fata e bolnava, recunoaste asta dar refuza sa se trateze si sare in sus cand ii spui sa o faca. Asa se comporta un om inteligent? Sunt modalitati mai usoare de a te sinucide, totusi, daca asta e problema fetei.

Are dreptate cu o chestie: anorexia si bulimia au la baza tulburari psihice


Poti fi inteligent si autodistructiv.
Kathara
Postat pe 16 Mai 2009 00:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 21 De la: kudika030058 5 Iulie 2009 16:42
Weight Watchers 5 De la: kudika_972249 23 Octombrie 2014 15:43
Urgent!! 9 De la: Bianca_Andreea_Dutoiu_1 30 Septembrie 2012 10:52
Daca slabesti iti scade si bustul?? 25 De la: Artemis25 20 Iunie 2010 21:28
Trucuri de slabire ale vedetelor 2 De la: DariaMih 21 Iulie 2013 12:35