Setari Cookie-uri

si la mine un posibil divort

Salutari!
Si eu trec printr-o situatie grea... Sunt insarcinata in luna a 6-a iar in decembrie 2008 am aflat de aventura sotului care dureaza de cand am ramas eu insarcinata. Suntem casatoriti de 5 ani , plus 5 de prietenie.
Vrea sa divortam, argumentand ca noi nu mai suntem o familie de 2-3 ani. Sunt atat de fraiera incat mai vreau sa dau o sansa casniciei noastre , dar el nu mai vrea, banuiesc din cauza acestei fete (are doar 22 ani).
Implinesc 27 de ani anul acesta si voi avea o fetita.
Dupa e se naste sunt sanse sa-si revina sotul meu, parca nu e el, e de nerecunoscut.. toti il stiu , inclusiv eu il stim ca pe un om , barbat (are 29 ani anul acesta) cu picioarele pe pamant.
Deci ce se intampla cu el... oare vrea cu adevarat sa ne despartim, sau isi va da seama ca nu e cel mai bine asa... sau e doar indragostit pana peste cap de aceasta fiinta.
Stie ca suntem casatoriti si ca vom avea un copil si totusi insista sa fie cu el... Oare nu se gandesc la Dumnezeu? Isi cladesc iubirea, fericirea pe durerea cuiva?
Astept raspunsuri, sugestii, orice ce sfaturi.........
taur82
Postat pe 19 Ianuarie 2009 14:37
Nu mai sunteti o familie de 2-3 ani? pana acum nu ai stiut asta? imi pare rau ca ai ramas insarcinata cu cineva care nu te mai vrea. Ai putea sa stai cu el pana dupa ce nasti dar asta nu inseamna ca va ramane cu tine. Daca citeai pe forum/net observai ca 99% dintre femeile care se complica cu barbati casatoriti nu dau doi bani pe nevasta sau copii acestuia. Dumnezeu? durere? nu le pasa de nimic, nu au constiinta!
metal
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:52
Daca isi va "reveni" crezi ca vei fi mai linistita, vei mai putea avea incredere in el? Sau daca va ramane cu tine de dragul fetitei...Nu veti rezista mult si tot la divort veti ajunge. Poate il vei ierta, dar sigur nu vei uita...
Si...esti sigura ca relatia e doar de cand ai ramas tu insarcinata?...sau ca e prima?...
Sunt multe intrebari care te macina, sunt convinsa. Am trecut si eu prin asta. A fost sa fie una de 22 ani...putea fi alta. Problema nu e a ei, e a lui. Ca nu a stiut sa spuna "NU", ca nu a stiut sa fie langa tine, langa voi.... Nu te astepta la minuni dupa ce se naste fetita. Un copil nu salveaza o casnicie, crede-ma.
bianna77
Postat pe 19 Martie 2009 20:14
Spune-i ca tu nu vei creste copilul si vrei sa divortezi si le dai copilul lor! Stiu ca nu vei face cu adevarat asa ceva (e ceva monstruos) dar macar vezi reactia lui si a amantei lui! Pai el crede ca nu are nici o responsabilitate legata de acel copil si ca e in continuare liber ca si pana acum ....ca si cum nici nu a fost vreodata insurat, el nu suporta nici o consecinta a deciziilor lui in viata din moment ce acestea vor apasa numai pe tine! Dovedeste-i ca nu e asa! Poate fuge naibii si cretina daca se trezeste cu un copil care nici nu e al ei cand ea credea ca si-a gasit bou sa o duca la discoteca! Ea e principala cauza, ea e cea mai vinovata, eu nu stiu ce femeie s-ar incurca cu un barbat in situatia lui. Sperie-o ca divortezi si iei apartamentul nebunului, masina tot ce are la partaj (apropo, aia ce urmareste?)
Nu sunt solutii excelente, stiu, dar nici nu prea ai ce face! Eu iti spun cam cum as reactiona eu in asemenea situatie. Cred ca eu as face ca toti dracii in situatia ta, nu spun ca as actiona bine sau ca ar iesi sigur ceva din toate tampeniile care le-as face!!!! Dar ceva as face!

El trebuie sa se achite ca ti-a incurcat viata - asta e evident!
_ame_
Postat pe 23 Martie 2009 21:24
Cel mai important e sa nu te consumi psihic prea tare(stiu...e aproape imposibil...), mai ales in situatia ta. Trebuie sa te gandesti la sanatatea ta si a fetitei tale. Nu e bine sa-i transmiti toata agitatia si ei, nu va va face bine niciuneia. Ea trebuie sa fie motorul care sa te duca inainte in viata de-acum, ea e motivul pentru care traiesti. Are nevoie de o mama puternica. Ia deciziile cele mai bune pentru voi doua...
El...daca se va trezi...va fi, oricum, prea tarziu...Raul a fost facut. S-a indepartat de tine atunci cand aveai atata nevoie de el...In sufletul tau nu-l vei putea ierta pentru aceasta tradare.
Nu pot sa cred ca ca vrea divortul...."barbat"???..."cu picioarele pe pamant"???...sunt tocmai calitatile care-i lipsesc cu desavarsire. Cat de multe pierde...pe tine, fetita, fericirea, linistea sufleteasca...
bianna77
Postat pe 24 Martie 2009 20:07
Ar cam trebui sa te apropii de momentul acela minunat - sa faci cunostinta cu minunea ta mica....ce-ai mai facut? sunteti bine?
bianna77
Postat pe 24 Martie 2009 20:09
Salutari la toata lumea. In primul rand multumesc pt incurajari. Si vreau sa va spun ca suntem bine amandoua, chiar astazi am fost si am vazut-o, minunea mea. Ce a fost greu a trecut, imi este din ce in ce mai bine. Chiar serios va spun. De abia astept sa se nasca, sa o tin in brate, sa o iubesc mult mult mult.. ca atat mi-am dorit-o, nici nu va inchipuiti. Si mai ales ca Dumnezeu a facut intr-adevar o mare minune cu mine, dandu-mi-o.
El, se pare ca vrea sa fie responsabil, sa fie tata pt fetita lui. Ma viziteaza, imi telefoneaza, ma intreaba ce fac, atat eu , cat si fetita.
Desi stiu ca stau impreuna ,el si ea, ma gandesc ca nu este o proprietate a mea, daca el si-a gasit sufletul pereche dupa 10 de stat cu mine, asa imi voi gasi si eu perechea mea, nu?
Desi sunt si multi prieteni comuni care imi tot spun ca ceva nu este in regula, nu este persoana pe care-l cunosc si ei, isi va da el seama intr-un final.
Dar mai sunt 4 sapt si voi fii cea mai fericita femeie din lume, imi voi tine fetita cea mult dorita in brate. De acum sa se faca voia lui Dumnezeu, cum si pana acum s-a facut. Ma rog in continuare sa-mi dea sanatate si mie , cat si fetitei, restul............................
taur82
Postat pe 25 Martie 2009 19:32
e o situatie foarte grea si sper din tot sufletul sa i faci fata cu brio, mai ales ca in 4 sapt iti vei tine fetita in brate ai 27 de ani deci ai toate sansele sa ti gasesti barbatul vietii tale ,crede ma.si eu sant intr o situatie asemanatoare ,numai ca noi nu am avut copii,iar acum deja am inceput sa lucrez la partea cu barbatu vietii mele e greu dar asta e...
catch_a_fire
Postat pe 30 Martie 2009 09:20
nu pot sa cred k exista astfel de barbati...dar sincer nu ma mai mira nimic!totul e posibil!ce Dumnezeu,ce constiinta!!!stai linistita k nimik pe lumea asta nu ramane nepedepsit..daca el te lasa pe tine pt alta mai ales cand astepti si un copil atunci nul poti numi om...fi sigura k fata aia cu care sta nu e departe de el din mom ce stie k o sa ai un copil cu el si se complace in aceasta situatie...halal de om!imi pare rau k fetele bune si care iubesc cu adevarat dau peste toti ratatiii care se gandesc numai la ei!

Postat pe 30 Martie 2009 10:29
Eu ma tot gandesc cum naiba nu le e teama do'n'soarelor care despart o familie? Precedentul fiind creat, mai devreme sau mai tarziu si ea va fi parasita pentru o alta mai "valabila"... "Dragostea vietii mele"... In cazul asta suna al naibii de comic!
Taur82, te felicit ca poti sa treci peste aceasta incercare, iti doresc nastere usoara si sa va dea Dumnezeu sanatate si putere tie si fetitei tale.
Lucia1971
Postat pe 30 Martie 2009 11:39
sa dea Dumnezeu sa fiti bine amandoua, sanatoase si voioase.
in priviinta sotului tau, sper sa fie bine..sa revina uc picioarele pe pamant si sa aiba grija de tine si de copilul vostru.daca nu, sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste incercarea asta si curaj sa treci peste toate piedicile pentru fetita ta.
iti doresc tot binele din lume, te felicit si te admir pentru curajul tau
cat despre prietena sotului tau...sti linistita..ce e val ca valul trece si vorba aia "roata se intoarce"
succes si nastere usoara
MissMe2
Postat pe 25 Aprilie 2009 18:04
Eh de'acu tre sa fi nascut nu? Cum e ingeritza? Frumusica , dolofana? De sot nici nu te intreb, n-are rost...Va doresc la amandoua sa fiti sanatoase, frumoase si iubite.
amr2009
Postat pe 25 Aprilie 2009 18:09
Asa cum spunea mai sus, e numai problema lui...Un barbat adevarat nu-si lasa sotia care ii aduce pe lume un copil, pentru o femeie care sa presupunem ca e super de frumoasa si tanara....Parerea mea este ca trebuie sa-si lasi , daca asta e alegerea lui...Un copil iti schimba viata.Capul sus, mergi inainte...barbati sunt destui, iti vei gasi si un tata "adevarat " pentru copilul tau.Ai incredere in tine si fii puternica.Suntem alaturi de tine.
angii
Postat pe 25 Aprilie 2009 18:13
Ce trista e povestea ta...dar peste atata tristetze, sunt sigura ca fetitza ta te-a umplut numai de fericire, si ca probabil ai uitat deja de tradarea sotului tau. Acum eu l-as pedepsii sa nu isi poata vedea fetitza (dar as face in acelas timp sa afle cat e de frumoasa, si de dulce) si el va pierde cei mai frumos pe lume...sa-si vada copilul crescand, cand spune primul cuvant, cand face primii pasi, cand incearca sa manance singura....El nu va putea simtii cum e sa-ti starngi copilul la piept..sau cum e cand iti da copilul un pupic, si multe altele...Iar cand va creste, si i se va reprasa....probabil va fi singur....cine poate sta cu un asemenea 'om'...sau sa-si faca o familie?? atunci va avea timp sa cugete la ceea ce a facut, la ceea ce a pierdut...dar va fi prea tarziu, atat de tarziu.
Va doresc numai bine tie si fetitzei tale...apropo, ce nume i-ai pus??si multa sanatate, si Dumnezeu fie cu voi|!
anaraoul
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:15
imi pare rau fi cu fruntea sus si nu mai accepta mitocania lui lupul isi schimba parul dar naravul ba si eu voi divorta in curand daca asta te multumeste eu iti urez bafta si divorteaza si numai iti strica tineretea cu un asemenea barbat bafta multa
NICOLETA69
Postat pe 26 Aprilie 2009 01:38
eu nu i-as mai da LUI nici o sansa ! nu cred k mai e vreo sansa, si daca ar ramane cu tine in continuare te-ar insela, acum tu alegi daca accepti sau nu o asemenea viata !
sab628
Postat pe 26 Aprilie 2009 19:17
Hristos a Inviat la toata lumea! Pe 29 aprilie este programata cezariana, deci mai am 2 zile mari si late. Suntem bine, pe o parte astept sa-mi vad comoara mea, singura mea iubire; dar ma si ingrozesc la gandul ca singura imi va fii nespus de greu. Mai ales dupa ce voi naste, in perioada de refacere. Dar asa cum ma ingrozesc , asa parca cineva ma impinge de la spate, parca am un spiridus mic in ureche si imi spune ca va fii bine si voi avea tot ce imi doresc pentru fetita mea. Apropo numele i l-am ales de mult: KARLA MARIA. Daca pana acum , ca o imbecila tot speram ca se va trezii, si tot speram ca iubirea sincera si adevarat va triunfa, acum gata....NU ma pot, inca e prea mult si cat am patimit pana acum. Astept divortul, sa-mi vad si eu de viata mea. Nu-l mai consider inamicul meu, asa cum el are tot dreptul sa-si gaseasca fericirea , sa iubeasca si sa fie iubit, asa am si eu dreptul. Si pana nu ne dezleaga acel act nu pot face nimic. Dar sunt hotarata imediat dupa botez sa-i reamintesc ce a promis, adica sa depuna actelepentru divort, in caz ca nu o va face........... in sfarsit am curajul sa spun, fara sa ma ingrozesc la idee ,ca o voi face eu...
Multa sanatate si voua si va mai tin la curent cu noi.
taur82
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:47
sot si tata iresponsabil
priest
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:49
multa sanatate.sa dea dumnezeu sa fiti sanatoase amandoua.o sa treceti impreuna cu bine peste tot.tu sa fii puternica pentru fetita ta si eu una, sunt convinsa ca totul o sa fie bine.
nastere usoara si refacere rapida.
MissMe2
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:45
stii , se zice ca orice problema are in spate un benefiu mai mare decat problema in sine ! poate ai scapat de un barbat care nu te merita si iti dechizi calea spre altul mai bun ! trebuie sa fii atenta sa nu te invinuiesti, noi femeile luam totul extrem de personal...se vede k esti o tipa calumea ! nu te acuza pe tine, daca el nu mai vrea nu inseamna ca tu nu esti buna de nimic ! bafta si multi pupici pentru tine si bebe
sab628
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:14
Felicitari!!! stiu k de ieri esti cea mai fericita mamica... ...cum sunteti? bine? totul a fost ok?? va doresc muuuuulta muuuulta sanatate....sa te bucuri de Karla Maria si vei vedea cum vei gasii fortza necesara sa treci peste divort...si sa fi fericita. Va doresc tot binele din lume, si Dumnezeu sa fie cu voi!
anaraoul
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:21
Felicitari! Sa-ti traiasca fetita, sa fiti sanatoase si mereu zambitoare. Tocmai ai castigat tot ce se putea mai bun de la viata. Succes!
bianna77
Postat pe 30 Aprilie 2009 20:44
http://multsoare-stuff.blogspot.com/
copacelul
Postat pe 3 Mai 2009 16:38
Da, e adevarat, mai ales daca ati fost casatoriti religios, casatoria esate indisolubila. Ne spunea un preot catolic cam asa, ca daca nu respecti casatoria, e ca si cum nu ai respecta comuniunea dintre Cristos si biserica. Stiu tot de la un preot catolic ca cununie peste cununie nu este valabila, pana nu ti-a murit sotul sau sotia nu te poti recasatori.Stiu ca la ortodocsi este "posibila," cica, si a doua si a treia casatorie religioasa, dar asta este o erezie, nu este adevarat. Legea lui Dumnezeu este una singura si nu poate fi schimbata. Chiar asta ne spunea la ora, la liceul catolic, un preot, ca nu iti poti cladi fericirea pe durerea altuia. Daca se intampla sa te paraseasca acesta, cica sa zicem ca pot sta separati sotii, dar nu se pot recasatori pana cand nu a murit celalalt mire.Daca omul acesta sa zicem ca se separa de tine, stiu si eu, pana se gandeste sa mai vina si inapoi, traiesti asa, ca o calugarita.
kudika081126
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:17
Salutari!. Nu am mai scris deeeeeemult tare!. Vreau sa va spun ca am o superbitate de fata. O iubesc enorm, nu am cuvinte cat de mult, si va mai spun ca datorita ei am trecut peste tot. Sunt o noua Eu. Nu ma plang, nu-mi plang de mila ci am o experienta de viata in plus si am descoperit ca sunt o fiinta minunata pe care Dumnezeu o iubeste. Asa sunt, mi-am recapatat increderea in mine. Dau divort, am depus actele din iunie anul acesta. Nu se mai poate face nimic, imi vad de viata. Sa fim sanatoase asta imi doresc.
Chiar e frumoasa viata! Merita traita!
Va mai tin la curent.
taur82
Postat pe 23 Septembrie 2010 16:54
De la: taur82, la data 2010-09-23 16:54:19Salutari!. Nu am mai scris deeeeeemult tare!. Vreau sa va spun ca am o superbitate de fata. O iubesc enorm, nu am cuvinte cat de mult, si va mai spun ca datorita ei am trecut peste tot. Sunt o noua Eu. Nu ma plang, nu-mi plang de mila ci am o experienta de viata in plus si am descoperit ca sunt o fiinta minunata pe care Dumnezeu o iubeste. Asa sunt, mi-am recapatat increderea in mine. Dau divort, am depus actele din iunie anul acesta. Nu se mai poate face nimic, imi vad de viata. Sa fim sanatoase asta imi doresc.
Chiar e frumoasa viata! Merita traita!
Va mai tin la curent.


sa-ti traiasca dulcica si FELICITARI!!! O femeie adevarata!!!
anastasia_m
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:01
Multumesc frumos! Si daca sunt de ajutor cuiva sau sunt cuiva model de urmat ma bucur. Vreau ca fata mea sa fie mandra de mine.
taur82
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:27
Ce poveste trista,dar asta e,se intampla,ma bucur ca esti bine,cu timpul v a trece toata durerea.
Cunosc un caz asemanator,erau de 9ani impreuna,s-au despartit cand ea era gravida in 4luni,''amanta''l-a respins in perioada aceea,insa tot a fost cel care a cautat-o,acum sunt impreuna,ea este la randul ei gravida,trebuie sa nasca,asta e daca soarta asa a decis, toate regulile si principiile morale nu puteau opri oamenii cand sunt luati de vad....Sotia s-a resmnat,a trecut mai mult de un an de atunci,acum e bine tot fetitza are,s-a intors la servici,parca e alta,cat de nefericita a fost,atat de fercita este acum,Dumnezeu are grija de noi,si ne intoarce cu picioarele pe pamant cand ne ocolim destinul!!!...poate mai ai inca rani,dar sa vezi si tu la anul,o sa fi total alta,Dumnezeu ne da atat cat putem sa ducem!!!
Numai bine!!!



kudika322371
Postat pe 26 Septembrie 2010 02:59
De la: taur82, la data 2010-09-23 17:27:34Multumesc frumos! Si daca sunt de ajutor cuiva sau sunt cuiva model de urmat ma bucur. Vreau ca fata mea sa fie mandra de mine.


M-a impresionat povestea ta. Adevarul e ca este cineva acolo sus care in momentele astea, ingrozitor de grele ne da putere si aripi sa mergem mai departe. Esti cumva in zodia taurului?
Sa stii ca esti un exemplu. Esti un exemplu in principiu pt toate fetele si femeile care plang si se distrug psihic dupa vreun idiot care le-a parasit, sau le ignora, sau le bate sau...
In plus sa stii ca imi place atitudinea ta. ca nu il urasti...ca ai acceptat ce s-a intamplat si te-ai resemnat. Asa e cel mai bine decat sa ramai cu resentimente. Oricum..un pseudobarbat ca el nci resentimente nu merita.
ploidevise
Postat pe 26 Septembrie 2010 11:55
nu sunt in masura sa te judec,deoarece am doar 18 ani.iti spun cam cum as fi facut eu,avand in vedere k stiai de aventura sotului tau inca din 2008,nu stiu de ce ai m-ai acceptat sa il ai langa tine,+ sa mai si ramai insarcinata,draga mea,DRAGOSTE CU DE-A SILA NU SE POATE, barbatii nu sunt capabili sa isi dea seama de ,,ravagiile,,pe care le fac,tot ce pot sa spun despre el este k e un ,,badaran,,saracu nici nu stie ce vrea....ai grija de fetita ta.....si lasa-l nu se merita,e bataie de joc,Si daca s-ar intoarce la tine,nu stiu tu cum ai putea sta langa el,stiind k te-a tradat,nu te lasa prostita.....lasa-l.......ASCULTA SAU VEI REGRETA
dudu1992
Postat pe 30 Septembrie 2010 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vi sa intamplat vreodata k iubitul sa-si aleaga prietenii? 8 De la: yumalai 21 Mai 2009 08:41
sexul 45 De la: ralukutzza 21 Noiembrie 2009 11:28
nevoi de un sfat urgent 19 De la: barbuiulia 23 Octombrie 2009 18:44
instrainare brusca in cuplu 11 De la: kudika_24560 6 Ianuarie 2013 23:28
cum sa fac sal uit??? al iubesc nespus de mul insa el isi bate jok 14 De la: geo_refinantat 17 Mai 2011 13:47