Setari Cookie-uri

ne vom iubii mereu,dar...........

si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine dar eu nu numai ca ma impart intre cei doi dar si convietuiesc cu ei deoarece locuim in aceesi casa. invata sa gandesti cu inima si incearca sa in paci si varza si capra pleaca din oras doar cu copii tai si gandeste la rece sau incearca sa il apropi pe el de copii tai si vezi cum reactioneaza. eu cred ca va fi bine
doar o viata avem si nimeni nu traieste in locul nostru!!
kudika039328
Postat pe 28 Iunie 2009 13:10
De la: kudika044180, la data 2009-06-28 09:21:20crezi ca daca ai atasat acea poza esti ...super??????tare mi-e ca daca te-as vedea s-ar putea sa fiu campion la cros....toate cele bune si..........uimeste-ma........astept.....

la ce ti-ar folosii tie o fotografie cu mine???vad ca ma judeci fff aspru dar nu ma interebi de ce dracu am ajuns in situatia asta?????de ce am ajuns sa am amant???pt ca sotul meu nu vede nu aude nimic inafara de bani,fericirea nu consta intr-un cont ,masina ,casa.... etcpe el daca il intrebi habar nu are ce clasa sunt copii,inainte de ziua lor de nastere il sun sa-i aduc aminte de asta (de ziua mea nici pomeneala),acum 2 ani in vacanta de vara am mers la el in spania,avea o lucrare la vreo2 ore distanta si se caza la hotel si venea la 3-4 zile acasa?(unde locuiam cu copiii)si multe altele ,pt ce crezi tu ca ar fii trebuit sa lupt eu in casnicia asta?????spune-mi pt ce???? daca nu ai fii ingust la minte,ti-as explica mai multe dar........
o_inima_pustie
Postat pe 28 Iunie 2009 13:52
De la: rashela, la data 2009-06-28 03:42:54
De la: o_inima_pustie, la data 2009-01-26 17:34:09 ..acum el nu vrea sa ma mai vada si ma doare cand il vad cand cu una cand cu alta(deci.....de sotia lui nu vrea sa mai auda)


Din ce spui tu aici.. inteleg ca titlul topicului nu prea (mai) e valabil. Se consoleaza omul ca, deh!... si cu sotie, si cu iubita.. nu i-a fost usor.
Nu stiu daca ai luat decizia corecta. Se pare ca, indiferent cat am iubi "enorm" sau nu !!!... undeva, in subconstientul nostru, ceva ne indeamna sa nu dam vrabia din mana pe cea dupa gard.
As spune ca, dimpotriva, va veni un moment (si s-ar putea sa fie mai curand decat te astepti) in care vei spune: Doamne, ce tampenie era sa fac!!
Problema nu e daca ai fi putut fi cu el sau nu. Problema e.. ce faci cu sotul tau acum?! Dupa asemenea aventuri.. ori nu mai ramane nimic in sufletul tau pentru casnicia ta. ori renaste totul.

stiu sigur ca am luat decizia corecta,si anume am divortat la a2-a infatisare,sunt impreuna cu fostul amant,cred ca va-s fii acaparat toata admiratia daca as fii fost o sotie "iubitoare"si chinuita,atunci sa fii vazut ........saraca de tine ....te chinui cu doi copii singura......cate sacrificii(asta numai care sunteti mame o stiti)sta cu un dobitoc ,un indeferent la familia lui.....cu siguranta daca as fii pozat in victima eram admirata...daca am postat in"luptatoare"s-a ajuns aici......DESTEPTATI-VA ROMANI.....
o_inima_pustie
Postat pe 28 Iunie 2009 14:03
Dar timpul chiar vindeca totul,crede-ma.....dupa doi ani de suferinta in singuratate,in care m-am rugat sa uit un barbat....am reusit!E adevarat ,ca,am intalnit alta iubire,dar si tu te poti reindragosti de sotul tau,numai sa vrei cu adevarat......fii tare..acum poate crezi ca nu poti...dar D-zeu iti da putere sa treci peste.
rusu_irina
Postat pe 28 Iunie 2009 14:54
Uneori nu e deajuns sa iubesti pentru a fi impreuna...sunt persoane in jurul nostru care nu pot fi "uitate" doar pt fericirea noastra.Sunt copii tai care au nevoie de familia care le-ai oferit-o pana acum...ei au nevoie sa stie ca parinti lor sunt impreuna...dar,draga mea nu renunta la picatura ta de fericire pt asta!Nu meriti oare si tu un strop de fericire?!Cum sa-ti refuzi chiar tot,dupa ce ca nu o sa fiti nicodata impreuna asa cum ar trebuii sa fie doi oameni care se iubesc,tu renunti la el?
eu_Twist
Postat pe 28 Iunie 2009 15:19
Pt "inima pustie": nu stiu in ce masura este bine sa scrii aici sau sa ceri pareri. Oricum, nimeni, niciodata nu te poate intelege in totalitate si probabil nici nu are timp sa analizeze. Asta pentru ca totalitatea detaliilor doar tu o ai. Recomandarea mea este sa te gandesti bine de tot la actiunile tale de viitor. Daca se poate, cu mintea limpede. Nu sunt de aruncat nici lucrurile legate de familia ta, nici cele legate de iubirea ta secreta. Eu unul cred ca Natura te va orienta totusi catre o cale de mijloc. Adica, ceva care sa le impace pe amandoua. Spun asta pentru ca Adevar Universal nu exista, fiecare il are pe al lui si traieste in contextul lui. Da, este adevarat ca odata cu trecerea timpului se transforma toate. Se schimba scara valorica, prioritatile, rezistenta noastra fizica si intelectuala sunt altele decat inainte. Insa nu vei sterge niciodata nimic din tot ce ai facut in trecut...deci de ce l-ai indeparta total? Doar TU ai fost acolo, langa el, in deplinatatea facultatilor mintale si animata de intreaga ta vointa. Surprinzator este totusi faptul ca ai inceput sa dai inapoi...Esti sigura ca iubirea ta pt el este aceeasi care a fost? In fine...vei gasi tu toate raspunsurile. In incheiere, un citat care ar fi bine sa ne vina in minte in momente grele: "Singura masura a lucrurilor e importanta pe care tu le-o dai". Foarte adevarat. Sunt deci de parere ca ar trebui sa privesti episodul prin care treci acum ca fiind un moment de restructurare. De "rebranding" cum spui cei de la vanzari. Universul tau se reorganizeaza putin si trebuie sa tii pasul cu el, fara sa te gandesti la solutii radicale. Uite...chiar momentul in care l-ai intalnit pe el a fost ceva asemanator. Si v-ati adaptat. :) Mult succes si stapanire de sine iti doresc.
kudika041653
Postat pe 28 Iunie 2009 16:03
O completare (valabila dealtfel pentru noi toti): "Nu existã paradisuri, nici infernuri... ci doar acele lumi nesfârºite pe care tu însuþi le creezi, pânã în momentul când vei gãsi soluþia..." (Richard Bach)
kudika041653
Postat pe 28 Iunie 2009 22:45
De la: o_inima_pustie, la data 2009-01-26 17:34:09,,,Am observat ca multi sunt cei care acuza relatiile extra(infidelitatile)...dar nu au trecut prin asa ceva...e ceva ce nu potii controla......m-am indragostit asteptand instructorul auto........si m-am indragostit de un sofer de maxi taxi fara sa-i stiu macar numele.....mi-a luat vreo 3 saptamanii pana am dat de el,inca o saptamana sa-i spun ce si cum.........si asa a inceput relatia noastra........ doar ca eu casatorita(sotul in strainatate)el casatorit(sotia la servici)ne consumam iubirea la el acasa,faceam naveta,eu fiind la 30 km distanta de medgidia.......el fugea la orice ora din zi si din noapte sa ne vedem macar 5min.....ne iubim neconditionat dar........dupa 3 ani sotia lui a aflat de relatia noastra(relatie care dureaza de 5 ani)....la o cearta el i-a spus adevarul si de atunci a inceput calvarul.......ea a incercat sa se sinucida....... a trebuit sa-i fie alaturi.....eu am plecat pt o perioada in strainatate,dar nu am rezistat mult unul fara altul....dar eu fiind casatorita de 10 si cu doi copii,el casatorit de 9 ani nu ne puteam abandona "jumatatile"i-am fii distrus.....asa ca ne-am tot complacut in situatie asa.......dar acum am obosit nu mai pot ,trebuie sa renunt la el nu mai am putere sa merg mai departe.....inca nu i-am spus de alegerea mea,sper sa am puterea sa-i spun sa nu ma mai caute...........o sa fie greu pt amandoi dar ........ne-am intalnit prea tarziu......te iubesc mult marius,dar nu ami pot continua!!!!!!!!



atunci cand iubesti....

nu inteleg de ce ai ales asa...
il iubest...te iubeste...
k...aia face crize??...nici o problema cu atat mai bine ca stie de tine...
tu chiar nu vrei sa fii fericita?
nu....te rog nu face asta...
nu sunteti primi....

fratele meu a cunosc-o pe actuala cumnata cand era insurat...
cumnata actuala cand l-a cunoscut pe fratele meu...era casatorita...
si...au divortat amandoi...ea dupa 10 ani...el dupa 6...acum sunt impreuna de 7 ani...si au un copil...ii ador...
asa ca...i-a-ti inima in dinti si spune=i mai bine..cat de mult il iubesti...
barbie78
Postat pe 29 Iunie 2009 00:59
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-28 13:52:00
De la: kudika044180, la data 2009-06-28 09:21:20crezi ca daca ai atasat acea poza esti ...super??????tare mi-e ca daca te-as vedea s-ar putea sa fiu campion la cros....toate cele bune si..........uimeste-ma........astept.....

la ce ti-ar folosii tie o fotografie cu mine???vad ca ma judeci fff aspru dar nu ma interebi de ce dracu am ajuns in situatia asta?????de ce am ajuns sa am amant???pt ca sotul meu nu vede nu aude nimic inafara de bani,fericirea nu consta intr-un cont ,masina ,casa.... etcpe el daca il intrebi habar nu are ce clasa sunt copii,inainte de ziua lor de nastere il sun sa-i aduc aminte de asta (de ziua mea nici pomeneala),acum 2 ani in vacanta de vara am mers la el in spania,avea o lucrare la vreo2 ore distanta si se caza la hotel si venea la 3-4 zile acasa?(unde locuiam cu copiii)si multe altele ,pt ce crezi tu ca ar fii trebuit sa lupt eu in casnicia asta?????spune-mi pt ce???? daca nu ai fii ingust la minte,ti-as explica mai multe dar........




poi...haide....
Marius te asteapta....

nu face lucruri pe care apoi...stii cum e...mai bine sa iti para rau ca ai facut ceva decat ca n-ai facut...
oricum mie imi sunteti simpatici amandoi...haide...capul sus...orice problema are o soluie...
barbie78
Postat pe 29 Iunie 2009 01:15
De la: kudika037362, la data 2009-06-29 01:15:01
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-28 13:52:00
De la: kudika044180, la data 2009-06-28 09:21:20crezi ca daca ai atasat acea poza esti ...super??????tare mi-e ca daca te-as vedea s-ar putea sa fiu campion la cros....toate cele bune si..........uimeste-ma........astept.....

la ce ti-ar folosii tie o fotografie cu mine???vad ca ma judeci fff aspru dar nu ma interebi de ce dracu am ajuns in situatia asta?????de ce am ajuns sa am amant???pt ca sotul meu nu vede nu aude nimic inafara de bani,fericirea nu consta intr-un cont ,masina ,casa.... etcpe el daca il intrebi habar nu are ce clasa sunt copii,inainte de ziua lor de nastere il sun sa-i aduc aminte de asta (de ziua mea nici pomeneala),acum 2 ani in vacanta de vara am mers la el in spania,avea o lucrare la vreo2 ore distanta si se caza la hotel si venea la 3-4 zile acasa?(unde locuiam cu copiii)si multe altele ,pt ce crezi tu ca ar fii trebuit sa lupt eu in casnicia asta?????spune-mi pt ce???? daca nu ai fii ingust la minte,ti-as explica mai multe dar........




poi...haide....
Marius te asteapta....

nu face lucruri pe care apoi...stii cum e...mai bine sa iti para rau ca ai facut ceva decat ca n-ai facut...
oricum mie imi sunteti simpatici amandoi...haide...capul sus...orice problema are o soluie...

nuuuuuuuu Marius nu ma asteapta,Marius este langa mine(de fapt acum a plecat la job)suntem impreuna am divortat si sper sa ne fie mereu bine
o_inima_pustie
Postat pe 29 Iunie 2009 06:01
Buna,
Daca ai sti ca sunt si situatii mai ceva decat a ta... Eu sunt casatorita de vreo 17 ani si cam tot de atunci iubesc pe altcineva. Suntem impreuna de atunci, de 16 ani de zile... Amandoi casatoriti, el cu 12 ani mai mare ca mine. M-a curtat inainte de a ma casatori dar nu i-am acordat atentie. Si flacara a izbucnit dupa... Nu putem renunta nici unul la casatoriile noastre pentru ca sunt copii si multe alte lucruri la mijloc. Si totusi fiecare e la casa lui, dar iubirea, pasiunea si sufletul alaturi de celalalt. E ciudat, dar asta e... Mi s-a spus ca asta e karma, ca vom fi impreuna intr-o alta viata. Si nu am vrut sa ii stric casatoria. Ar fi fost mai rau pentru ca pentru orice fapta primesti rasplata. Faptul ca avem o relatie, matura zic, chiar dupa atatia ani, spune mult.
Lacramioara67
Postat pe 29 Iunie 2009 09:10
Mai inima pustie, in viata nu le ai pe toate, vrei si bani pt fam sa triti bine, atunci normal ca sotul vine acasa la cateva zile si nu mai sta cu tine in brate toata ziua -buna ziua.
Pasiunile acestea bazate pe nimic nu duc la ceva bun.Iar o fam se cladeste greu.In plus infidelitatea nu e o lauda.In etapa asta a casniciei nu tb sa te intereseze f mult iubirea ci intregul context mai ales.
Alt motiv e ca fericirea nu se cladeste pe nefericire,se vad multe ex in jur in care celor ce fac astfel le merge ff rau.
Eu zic ca voi amandoi, amantii,sunteti niste debusolati, iar tu, sincer, ai "o pasarica"!!!!!!!!!
Nu esti ok si echilibrata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Relatia ta are clar la baza placerea fizica, ca o boala si nimic altceva. Ori in viata conteaza ansamblul si...........principiile de om.

Postat pe 29 Iunie 2009 12:31
De la: cleoafrica, la data 2009-06-29 12:31:04Mai inima pustie, in viata nu le ai pe toate, vrei si bani pt fam sa triti bine, atunci normal ca sotul vine acasa la cateva zile si nu mai sta cu tine in brate toata ziua -buna ziua.
Pasiunile acestea bazate pe nimic nu duc la ceva bun.Iar o fam se cladeste greu.In plus infidelitatea nu e o lauda.In etapa asta a casniciei nu tb sa te intereseze f mult iubirea ci intregul context mai ales.
Alt motiv e ca fericirea nu se cladeste pe nefericire,se vad multe ex in jur in care celor ce fac astfel le merge ff rau.
Eu zic ca voi amandoi, amantii,sunteti niste debusolati, iar tu, sincer, ai "o pasarica"!!!!!!!!!
Nu esti ok si echilibrata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Relatia ta are clar la baza placerea fizica, ca o boala si nimic altceva. Ori in viata conteaza ansamblul si...........principiile de om.

este fixxxxxxxx promblema ta ca ai o astfel de gandire,tu crezi ca totii banii din lume iti aduc fericirea????????gresesti amarnic!!!!!!!!!!!!,referitor la fostul sot,intr-o casnicie nu numai banii sunt importanti,aveam nevoie de cineva sa ma asculte ,sa-mi fie alaturi cand aveam nevoie de o parere intr-o casnicie e nevoie de doi.
o_inima_pustie
Postat pe 29 Iunie 2009 12:54
Pai si daca esti fericita acum ,de ce incerci sa te justifici?
Sincer nu-ti vorbeam cu rautatae,incercam sa vad lucrurile ca cineva din afara,dar se pare ca tu ai luat-o destul de personal.Oricum ,asa cum au mai spus si altii,tu esti singura care stii cum te-ai simtit in relatia cu fostul sot,cat de singura ,nebagata in seama si etc ,etc.Nu ne-ai spus cum a reactionat fostl sot,a acceptat usor divortul?Copiii unde sunt?Sotia iubitului tau ce-a mai facut?
Iti urez sa iti fie bine,sa te simti iubita-dar sa nu incepi sa te jelesti daca actualul tau isi va gasi pe vreuna cand o sa i se para ca are probleme,,,,,!Tu ai spus-ca pe perioada cat ati stat despartiti -a mai fost cu una ,cu alta-eh si el asa ca baietii-ce rost avea daca te iubea cu adevarat sa te astepte sau sa nu te insele.....OFFF!
luyyzz
Postat pe 29 Iunie 2009 13:07
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-29 12:54:31
De la: cleoafrica, la data 2009-06-29 12:31:04Mai inima pustie, in viata nu le ai pe toate, vrei si bani pt fam sa triti bine, atunci normal ca sotul vine acasa la cateva zile si nu mai sta cu tine in brate toata ziua -buna ziua.
Pasiunile acestea bazate pe nimic nu duc la ceva bun.Iar o fam se cladeste greu.In plus infidelitatea nu e o lauda.In etapa asta a casniciei nu tb sa te intereseze f mult iubirea ci intregul context mai ales.
Alt motiv e ca fericirea nu se cladeste pe nefericire,se vad multe ex in jur in care celor ce fac astfel le merge ff rau.
Eu zic ca voi amandoi, amantii,sunteti niste debusolati, iar tu, sincer, ai "o pasarica"!!!!!!!!!
Nu esti ok si echilibrata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Relatia ta are clar la baza placerea fizica, ca o boala si nimic altceva. Ori in viata conteaza ansamblul si...........principiile de om.

este fixxxxxxxx promblema ta ca ai o astfel de gandire,tu crezi ca totii banii din lume iti aduc fericirea????????gresesti amarnic!!!!!!!!!!!!,referitor la fostul sot,intr-o casnicie nu numai banii sunt importanti,aveam nevoie de cineva sa ma asculte ,sa-mi fie alaturi cand aveam nevoie de o parere intr-o casnicie e nevoie de doi.



"intr-o casnicie nu numai banii sunt importanti", da ai dreptate, dar cu banii, banii aia trimisi de barbatul tau din spania, ce ai facut?
valita76
Postat pe 29 Iunie 2009 13:25
naspa situatie, din punctu meu de vedere lupta pt aceea persoana pt k o viata avem si trebuie traita asa cum este, oricum decizia iti apartine,bafta
monyandre
Postat pe 29 Iunie 2009 13:59
Stiu ce inseamna sa suferi din cauza ca o alta femeie ti-a dorit partenerul. Cu toate astea, consider ca, daca doi oameni ajung sa se iubeasca, chiar daca sunt in alte relatii, sa lupte, caci, nu se stie daca a doua zi, vei mai simti ca traiesti ...Nici eu nu mi-am inselat niciodata sotul, nu as fi facut-o nici daca as fi incetat sa il iubesc. Respectul pentru el conta mai mult! iar acum, realizez ca viata trebuie traita, cu adevarat ...acum cand sunt singura cu un copil, cand sufar enorm ...Daca sentimentele au fost curate si profunde, nu regreta, draga mea! iti scrie o femeie care nu a trait si experimentat asa ceva, dar care nu poate judeca! imi pare rau pentru sotia lui, caci stiu ce inseamna o astfel de suferinta, cu toate astea, nimic nu este intamplator - ideal ar fi sa ne iubim, casatorim si sa ramanem pana la marele final, dar viata nu este atat de curata cu toti. Acum, ca ai ales familia, ai grija de ea!
kudika001255
Postat pe 29 Iunie 2009 23:45
De la: kudika001255, la data 2009-06-29 23:45:14Stiu ce inseamna sa suferi din cauza ca o alta femeie ti-a dorit partenerul. Cu toate astea, consider ca, daca doi oameni ajung sa se iubeasca, chiar daca sunt in alte relatii, sa lupte, caci, nu se stie daca a doua zi, vei mai simti ca traiesti ...Nici eu nu mi-am inselat niciodata sotul, nu as fi facut-o nici daca as fi incetat sa il iubesc. Respectul pentru el conta mai mult! iar acum, realizez ca viata trebuie traita, cu adevarat ...acum cand sunt singura cu un copil, cand sufar enorm ...Daca sentimentele au fost curate si profunde, nu regreta, draga mea! iti scrie o femeie care nu a trait si experimentat asa ceva, dar care nu poate judeca! imi pare rau pentru sotia lui, caci stiu ce inseamna o astfel de suferinta, cu toate astea, nimic nu este intamplator - ideal ar fi sa ne iubim, casatorim si sa ramanem pana la marele final, dar viata nu este atat de curata cu toti. Acum, ca ai ales familia, ai grija de ea!

felicitari ,ai puterea de a spune asta dupa tot ce ai trait,esti de admirat si cred ca ai "o coloana vertebrala super" bafta!!!!!!!!
yza79
Postat pe 30 Iunie 2009 00:14
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-29 06:01:59
De la: kudika037362, la data 2009-06-29 01:15:01
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-28 13:52:00
De la: kudika044180, la data 2009-06-28 09:21:20crezi ca daca ai atasat acea poza esti ...super??????tare mi-e ca daca te-as vedea s-ar putea sa fiu campion la cros....toate cele bune si..........uimeste-ma........astept.....

la ce ti-ar folosii tie o fotografie cu mine???vad ca ma judeci fff aspru dar nu ma interebi de ce dracu am ajuns in situatia asta?????de ce am ajuns sa am amant???pt ca sotul meu nu vede nu aude nimic inafara de bani,fericirea nu consta intr-un cont ,masina ,casa.... etcpe el daca il intrebi habar nu are ce clasa sunt copii,inainte de ziua lor de nastere il sun sa-i aduc aminte de asta (de ziua mea nici pomeneala),acum 2 ani in vacanta de vara am mers la el in spania,avea o lucrare la vreo2 ore distanta si se caza la hotel si venea la 3-4 zile acasa?(unde locuiam cu copiii)si multe altele ,pt ce crezi tu ca ar fii trebuit sa lupt eu in casnicia asta?????spune-mi pt ce???? daca nu ai fii ingust la minte,ti-as explica mai multe dar........




poi...haide....
Marius te asteapta....

nu face lucruri pe care apoi...stii cum e...mai bine sa iti para rau ca ai facut ceva decat ca n-ai facut...
oricum mie imi sunteti simpatici amandoi...haide...capul sus...orice problema are o soluie...

nuuuuuuuu Marius nu ma asteapta,Marius este langa mine(de fapt acum a plecat la job)suntem impreuna am divortat si sper sa ne fie mereu bine




jos palaria, doamna..........
va felicit si va urez multa fericire in continuare.....
acum sa ma explic.....
eu am fost un copil crescut intr-o casnicie fara dragoste, ca sa zic asa.........nu stiu ai mei de ce s-or fi luat.........dar cert e ca atat eu cat si fratele meu am crescut cu doi parinti nefericiti care au ramas impreuna doar pentru a-si creste copiii cum se spune intr-o familie legitima.........mare greseala, mare..........atat eu cat si fratele meu avem mari deficiente la capitolul relatii........amandoi stim sa facem fata oricarei situatii de criza si de cearta, nici unul nu stim sa facem fata feriiririi si sa o pastram...........nu am invatat niciodata asta........la noi in casa au fost doar certuri si orgolii.............

sa nu ma intelegeti gresit, am doi parinti minunati, dar care nu au ce cauta impreuna..........mama nu a luat o palma de la tata de cand e maritata (25 se ani), dar se certau in continuu.......ne rugam si eu si fratele meu sa divotze, sa nu-i mai vedem ca se chinuie reciproc.........


cand am fost mari deja, l-am intrebat pe tata de ce nu au divortat........ne-a zis ca nu a facut-o pentru noi.........e cea mai grea povara care poate exista pe umerii copiilor.....sa se stie responsabili de nefericirea parintilor.........credeti-ma.....

inca o data, doamna, va felicit in numele copiilor dumneavostra (nu stiu daca ei inteleg ceea ce se intampla, nu stiu ce varsta au, nici cum vad ei lucrurile), ca nu i-ati facut partasi la nefericirea dumneavoastra, nici responsabili de ea.........

poate va veni o zi cand copiii vor aprecia asta, cand va vor multumi.........daca nu este asa, va asigur ca reprosul lor pentru fericirea voastra este nimic fata de durerea de a fi raspunzator de nefericirea persoanelor celor care ne cresc...........si nu le-as dori sa fi ajuns vreodata sa stie ceea ce stiu eu despre viata pe care au dus-o parintii mei 'pentru binele meu'.......
_diana_
Postat pe 30 Iunie 2009 00:32
Citesc pe aici raspunsuri si nu imi vine sa cred cat de subiectivi pot fi unii.
Cine draq a zis ca nu-si poate reface viatza si ca sa nu lupte pt fericirea ei?
Ideea era cum,cum face asta?
Pai mai intai a inselat,mintit si toate cele,partenerul actual-in momentul cand ea se intorsese la familie(pt ce,daca tot n-a facut nimic sa schimbe macar ceva)-se duse se "cu una sau alta"-citez din cele spuse de doamna-si acum dear God -sunt ei fericiti si vor trai asa pana la adanci batraneti.
Oamenii astia au lacune mari in ceea ce priveste constiintza,probabil daca amantul i-ar fi cerut sa nu-si mai vada copiii ,cine stie-chiar ar fi facut-o.Deci ,nu spunea nimeni sa nu-ti refaci viatza,daca nu esti fericit cu cea pe care o duci-doar cred ca ar trebui sa stii si cum o refaci si mai ales cu cine.
Asa ca sa lasam felicitarile si sa gandim rational dincolo de subiectivismul nostru.
luyyzz
Postat pe 30 Iunie 2009 12:09

Ca sa fim obiectivi, trebuie sa recunoastem ca atunci cand avem parte doar de iubire, spunem offff, sunt nefericita, dragostea trece si prin stomac. Cand avem bani spunem , offf, sunt nefericita, banii nu aduc fericirea. Mai bine avem si bani din spania de la sot si avem si dragoste din romania de la amant.
Mai sunt situatii cand avem de toate dar parca lipseste ceva.
Ca sa fim si mai obiectivi, trebuie sa recunoastem ca acolo" unde dragoste nu e, nimic nu e", scuze se gasesc.

Acum , nu spune nimeni sa nu-ti gasesti fericirea atunci cand esti nefericit, dar..... DAR trebuie sa avem principii morale, sa punem punct cinstit si amniabil, nu folosindu-ne de partener si umilindu-l.

Ba mai mult, uneori gresim, ranim partenerul pe care nu-l mai iubim, dar nici macar sa nu-ti para rau ca ai facut un om sa sufere? Nici o urma de regret?
valita76
Postat pe 30 Iunie 2009 12:43


Sa mai astepti si aplauze?
valita76
Postat pe 30 Iunie 2009 12:45
De la: valita76, la data 2009-06-30 12:43:33
Ca sa fim obiectivi, trebuie sa recunoastem ca atunci cand avem parte doar de iubire, spunem offff, sunt nefericita, dragostea trece si prin stomac. Cand avem bani spunem , offf, sunt nefericita, banii nu aduc fericirea. Mai bine avem si bani din spania de la sot si avem si dragoste din romania de la amant.
Mai sunt situatii cand avem de toate dar parca lipseste ceva.
Ca sa fim si mai obiectivi, trebuie sa recunoastem ca acolo" unde dragoste nu e, nimic nu e", scuze se gasesc.

Acum , nu spune nimeni sa nu-ti gasesti fericirea atunci cand esti nefericit, dar..... DAR trebuie sa avem principii morale, sa punem punct cinstit si amniabil, nu folosindu-ne de partener si umilindu-l.

Ba mai mult, uneori gresim, ranim partenerul pe care nu-l mai iubim, dar nici macar sa nu-ti para rau ca ai facut un om sa sufere? Nici o urma de regret?

Pai cam acelasi lucru i l-am spus si eu-repet-fara rautate-dar nu inteleg de ce unii o felicita?Pt CE?K s-a folosit de sot sau pt ca amantul ei ,actualul sotior umbla si cu altele (casatorit fiind pe atunci),in timp ce-i declara iubire vesnica??/
luyyzz
Postat pe 30 Iunie 2009 13:46
De la: kudika041572, la data 2009-06-29 09:10:59Buna,
Daca ai sti ca sunt si situatii mai ceva decat a ta... Eu sunt casatorita de vreo 17 ani si cam tot de atunci iubesc pe altcineva. Suntem impreuna de atunci, de 16 ani de zile... Amandoi casatoriti, el cu 12 ani mai mare ca mine. M-a curtat inainte de a ma casatori dar nu i-am acordat atentie. Si flacara a izbucnit dupa... Nu putem renunta nici unul la casatoriile noastre pentru ca sunt copii si multe alte lucruri la mijloc. Si totusi fiecare e la casa lui, dar iubirea, pasiunea si sufletul alaturi de celalalt. E ciudat, dar asta e... Mi s-a spus ca asta e karma, ca vom fi impreuna intr-o alta viata. Si nu am vrut sa ii stric casatoria. Ar fi fost mai rau pentru ca pentru orice fapta primesti rasplata. Faptul ca avem o relatie, matura zic, chiar dupa atatia ani, spune mult.

Da spune mult acest lucru-faptul ca esti o fire duala si ca minti destul de mult!Nu am inteles niciodata de ce trebuie sa-ti bati joc de perechea ta -daca n-o mai iubesti sau nu mai vrei sa-i stai alaturi!
luyyzz
Postat pe 30 Iunie 2009 13:50
De la: luyyzz, la data 2009-06-30 12:09:41Citesc pe aici raspunsuri si nu imi vine sa cred cat de subiectivi pot fi unii.
Cine draq a zis ca nu-si poate reface viatza si ca sa nu lupte pt fericirea ei?
Ideea era cum,cum face asta?
Pai mai intai a inselat,mintit si toate cele,partenerul actual-in momentul cand ea se intorsese la familie(pt ce,daca tot n-a facut nimic sa schimbe macar ceva)-se duse se "cu una sau alta"-citez din cele spuse de doamna-si acum dear God -sunt ei fericiti si vor trai asa pana la adanci batraneti.
Oamenii astia au lacune mari in ceea ce priveste constiintza,probabil daca amantul i-ar fi cerut sa nu-si mai vada copiii ,cine stie-chiar ar fi facut-o.Deci ,nu spunea nimeni sa nu-ti refaci viatza,daca nu esti fericit cu cea pe care o duci-doar cred ca ar trebui sa stii si cum o refaci si mai ales cu cine.
Asa ca sa lasam felicitarile si sa gandim rational dincolo de subiectivismul nostru.

draga doamna,aceeasi gandire aveam si eu cu ceva vreme in urma ca si dumneata,ma consolam cu faptul ca asa imi este dat sa traiesc in nefericire,nefericirea asta vine in urma indiferentei eram doar mama a doi copii si atat,(pe care nu i-as parasii pt nimic in lume,dar daca pe tine atat te ajuta docsa...problema ta)sa-ti dea D-zeu sa ajungi in situatia mea si sa vezi cum la 20 si ceva de ani pt sotul tau nu contezi(si asta pe vremea cand nu aveam amant)simteam ca viata trece pe langa mine,ma simteam batrana.........sa ai parte de asa ceva si ai sa ma poti intelege atunci.
o_inima_pustie
Postat pe 30 Iunie 2009 19:10
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-30 19:10:06
De la: luyyzz, la data 2009-06-30 12:09:41Citesc pe aici raspunsuri si nu imi vine sa cred cat de subiectivi pot fi unii.
Cine draq a zis ca nu-si poate reface viatza si ca sa nu lupte pt fericirea ei?
Ideea era cum,cum face asta?
Pai mai intai a inselat,mintit si toate cele,partenerul actual-in momentul cand ea se intorsese la familie(pt ce,daca tot n-a facut nimic sa schimbe macar ceva)-se duse se "cu una sau alta"-citez din cele spuse de doamna-si acum dear God -sunt ei fericiti si vor trai asa pana la adanci batraneti.
Oamenii astia au lacune mari in ceea ce priveste constiintza,probabil daca amantul i-ar fi cerut sa nu-si mai vada copiii ,cine stie-chiar ar fi facut-o.Deci ,nu spunea nimeni sa nu-ti refaci viatza,daca nu esti fericit cu cea pe care o duci-doar cred ca ar trebui sa stii si cum o refaci si mai ales cu cine.
Asa ca sa lasam felicitarile si sa gandim rational dincolo de subiectivismul nostru.

draga doamna,aceeasi gandire aveam si eu cu ceva vreme in urma ca si dumneata,ma consolam cu faptul ca asa imi este dat sa traiesc in nefericire,nefericirea asta vine in urma indiferentei eram doar mama a doi copii si atat,(pe care nu i-as parasii pt nimic in lume,dar daca pe tine atat te ajuta docsa...problema ta)sa-ti dea D-zeu sa ajungi in situatia mea si sa vezi cum la 20 si ceva de ani pt sotul tau nu contezi(si asta pe vremea cand nu aveam amant)simteam ca viata trece pe langa mine,ma simteam batrana.........sa ai parte de asa ceva si ai sa ma poti intelege atunci.

Iarasi incercati sa va justificati!Eu am inteles partial problema-dar stiti care e durerea" ca sa zic asa-nu trebuie sa va pese ce spun eu sau altii-numai ca nu suport minciuna-va spun sincer-am o relatie de 2 ani(si uite ca sunt si eu subiectiva acum),dar daca o sa simt ca nu-mi mai place langa el,sau ca nu-l mai iubesc-se termina totul.Asta n-am priceput-de ce ati continuat....!!!Pe de alta parte-cum va simtiti fata de chestiunea cu iubitul-care umbla creanga ,cand se pare ca trebuia sa va iubeasca asa cum il iubeatzi dvs!Nu vreau sa va supar-doar sa va ganditi daca acesta alegere e mai buna?
luyyzz
Postat pe 1 Iulie 2009 00:13
P S-"docsa mea"-cum spunetzi dvs-ma va ajuta sa nu ajung o frustrata si o spargatoare de case!O sa culegeti exact ce ati semanat!Nu va asteptati sa primiti binecuvantari si repet sa va dea D-zeu putere sa fiti fericiti-desi pe atatea suferinte,constiinta daca nu a murit ,probabil e in coma profunda!
luyyzz
Postat pe 1 Iulie 2009 00:20
Pt. "o inima pustie"-E foarte grea incercarea la care te-a supus destinul....daca rel extraconjugala dureaza de 5 ani inseamna ca ...e mai mult decat o simpla relatie...nu trebuie sa te justifici si cei care te acuza...sper sa nu le rezerve destinul aceeasi regie!...
stmaria
Postat pe 1 Iulie 2009 14:38
De la: luyyzz, la data 2009-07-01 00:13:07
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-30 19:10:06
De la: luyyzz, la data 2009-06-30 12:09:41Citesc pe aici raspunsuri si nu imi vine sa cred cat de subiectivi pot fi unii.
Cine draq a zis ca nu-si poate reface viatza si ca sa nu lupte pt fericirea ei?
Ideea era cum,cum face asta?
Pai mai intai a inselat,mintit si toate cele,partenerul actual-in momentul cand ea se intorsese la familie(pt ce,daca tot n-a facut nimic sa schimbe macar ceva)-se duse se "cu una sau alta"-citez din cele spuse de doamna-si acum dear God -sunt ei fericiti si vor trai asa pana la adanci batraneti.
Oamenii astia au lacune mari in ceea ce priveste constiintza,probabil daca amantul i-ar fi cerut sa nu-si mai vada copiii ,cine stie-chiar ar fi facut-o.Deci ,nu spunea nimeni sa nu-ti refaci viatza,daca nu esti fericit cu cea pe care o duci-doar cred ca ar trebui sa stii si cum o refaci si mai ales cu cine.
Asa ca sa lasam felicitarile si sa gandim rational dincolo de subiectivismul nostru.

draga doamna,aceeasi gandire aveam si eu cu ceva vreme in urma ca si dumneata,ma consolam cu faptul ca asa imi este dat sa traiesc in nefericire,nefericirea asta vine in urma indiferentei eram doar mama a doi copii si atat,(pe care nu i-as parasii pt nimic in lume,dar daca pe tine atat te ajuta docsa...problema ta)sa-ti dea D-zeu sa ajungi in situatia mea si sa vezi cum la 20 si ceva de ani pt sotul tau nu contezi(si asta pe vremea cand nu aveam amant)simteam ca viata trece pe langa mine,ma simteam batrana.........sa ai parte de asa ceva si ai sa ma poti intelege atunci.

Iarasi incercati sa va justificati!Eu am inteles partial problema-dar stiti care e durerea" ca sa zic asa-nu trebuie sa va pese ce spun eu sau altii-numai ca nu suport minciuna-va spun sincer-am o relatie de 2 ani(si uite ca sunt si eu subiectiva acum),dar daca o sa simt ca nu-mi mai place langa el,sau ca nu-l mai iubesc-se termina totul.Asta n-am priceput-de ce ati continuat....!!!Pe de alta parte-cum va simtiti fata de chestiunea cu iubitul-care umbla creanga ,cand se pare ca trebuia sa va iubeasca asa cum il iubeatzi dvs!Nu vreau sa va supar-doar sa va ganditi daca acesta alegere e mai buna?



sunt de acord cu tine pana la un punct..........
e usor sa spui ca daca nu merge relatia cu iubitul daca nu il mai iubesti sau nu te mai iubeste, il lasi........
dar nu pui la fel de usor problema cand esti mama a doi copii mici si barbatul care nu te mai vrea e tatal lor.....atunci de gandesti nu de 3 ori, ci de 1000 de ori inainte sa o faci.........copiii e bine sa cunoasca un exemplu masculin in viata lor, iar un barbat, chiar daca e departe, e mai bun decat de loc in acest caz, iar cand totusi te indragostesti de altul (inevitabil, in situatii din acestea) se pune problema cum se vor intelege copiii cu el....il vor putea iubi, el ii va putea iubi?
si e nevoie de timp ca sa descoperi asta, sa ai curajul sa iti cresti copii cu un alt barbat, cand ei stiu ca au un tata deja..........iata de ce se prefera relatii extraconjugale de durata inaintea luarii unei decizii.....uneori iubirea si pasiunea nu e de ajuns, mai sunt si lucruri lumesti de luat in seama.


intra-devar nu le inteleg pe cele fara copiii, sau pe cele cu copii mari, de 18-20 de ani, sau mai maride ce mentin o casnicie nefericita.....dar pe cele cu copiii mici.......atata timp cat nu se pune problema de violenta din partea tatalui........le inteleg ca ezita....
_diana_
Postat pe 1 Iulie 2009 16:25
De la: _diana_, la data 2009-07-01 16:25:02
De la: luyyzz, la data 2009-07-01 00:13:07
De la: o_inima_pustie, la data 2009-06-30 19:10:06
De la: luyyzz, la data 2009-06-30 12:09:41Citesc pe aici raspunsuri si nu imi vine sa cred cat de subiectivi pot fi unii.
Cine draq a zis ca nu-si poate reface viatza si ca sa nu lupte pt fericirea ei?
Ideea era cum,cum face asta?
Pai mai intai a inselat,mintit si toate cele,partenerul actual-in momentul cand ea se intorsese la familie(pt ce,daca tot n-a facut nimic sa schimbe macar ceva)-se duse se "cu una sau alta"-citez din cele spuse de doamna-si acum dear God -sunt ei fericiti si vor trai asa pana la adanci batraneti.
Oamenii astia au lacune mari in ceea ce priveste constiintza,probabil daca amantul i-ar fi cerut sa nu-si mai vada copiii ,cine stie-chiar ar fi facut-o.Deci ,nu spunea nimeni sa nu-ti refaci viatza,daca nu esti fericit cu cea pe care o duci-doar cred ca ar trebui sa stii si cum o refaci si mai ales cu cine.
Asa ca sa lasam felicitarile si sa gandim rational dincolo de subiectivismul nostru.

draga doamna,aceeasi gandire aveam si eu cu ceva vreme in urma ca si dumneata,ma consolam cu faptul ca asa imi este dat sa traiesc in nefericire,nefericirea asta vine in urma indiferentei eram doar mama a doi copii si atat,(pe care nu i-as parasii pt nimic in lume,dar daca pe tine atat te ajuta docsa...problema ta)sa-ti dea D-zeu sa ajungi in situatia mea si sa vezi cum la 20 si ceva de ani pt sotul tau nu contezi(si asta pe vremea cand nu aveam amant)simteam ca viata trece pe langa mine,ma simteam batrana.........sa ai parte de asa ceva si ai sa ma poti intelege atunci.

Iarasi incercati sa va justificati!Eu am inteles partial problema-dar stiti care e durerea" ca sa zic asa-nu trebuie sa va pese ce spun eu sau altii-numai ca nu suport minciuna-va spun sincer-am o relatie de 2 ani(si uite ca sunt si eu subiectiva acum),dar daca o sa simt ca nu-mi mai place langa el,sau ca nu-l mai iubesc-se termina totul.Asta n-am priceput-de ce ati continuat....!!!Pe de alta parte-cum va simtiti fata de chestiunea cu iubitul-care umbla creanga ,cand se pare ca trebuia sa va iubeasca asa cum il iubeatzi dvs!Nu vreau sa va supar-doar sa va ganditi daca acesta alegere e mai buna?



sunt de acord cu tine pana la un punct..........
e usor sa spui ca daca nu merge relatia cu iubitul daca nu il mai iubesti sau nu te mai iubeste, il lasi........
dar nu pui la fel de usor problema cand esti mama a doi copii mici si barbatul care nu te mai vrea e tatal lor.....atunci de gandesti nu de 3 ori, ci de 1000 de ori inainte sa o faci.........copiii e bine sa cunoasca un exemplu masculin in viata lor, iar un barbat, chiar daca e departe, e mai bun decat de loc in acest caz, iar cand totusi te indragostesti de altul (inevitabil, in situatii din acestea) se pune problema cum se vor intelege copiii cu el....il vor putea iubi, el ii va putea iubi?
si e nevoie de timp ca sa descoperi asta, sa ai curajul sa iti cresti copii cu un alt barbat, cand ei stiu ca au un tata deja..........iata de ce se prefera relatii extraconjugale de durata inaintea luarii unei decizii.....uneori iubirea si pasiunea nu e de ajuns, mai sunt si lucruri lumesti de luat in seama.


intra-devar nu le inteleg pe cele fara copiii, sau pe cele cu copii mari, de 18-20 de ani, sau mai maride ce mentin o casnicie nefericita.....dar pe cele cu copiii mici.......atata timp cat nu se pune problema de violenta din partea tatalui........le inteleg ca ezita....

Acum chiar nu inteleg pt ce atata agitatie si pt ce atatia avocati.Eu am spus doar ca detest minciuna si nu as putea sa fiu duplicitara si sa merg acs la sot sa-i zambesc sau si mai nasolsa ma culc si cu el-despre asta era vorba.Nu precizase cati ani aveau copiii,nici nu conteaza asta-si adevarul e pe undeva la mijloc,nu cred ca sotul a fost monstru si ea o sfanta.Genul acesta de femei-hmmm(culmea avem aceeasi varsta ,dar mentalitati total diferite), nu-mi inspira decat -adica cu ce drept sau moralitate tine ea prelegeri in conditiile in care era maritata,se culca cu unu' care cand nu era cu ea-era cu mai multe???!!!Apropo la asta nu a raspuns-singura a spus-cum se consola el cu altele (amantul) si ea il vedea! Ce mai pereche-si ce mai poveste de "dragoste"-yuckk
luyyzz
Postat pe 1 Iulie 2009 16:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fapt divers, vorba poetului... 29 De la: kudika318477 11 Decembrie 2010 18:08
am nevoie de un sfat...va rog 43 De la: kudika028076 6 Noiembrie 2010 17:05
Ce doare mai tare: minciuna sau infidelitatea ??? 63 De la: kudika_20431 8 Noiembrie 2012 13:11
Scrisoare catre sotul meu 45 De la: kudika324144 15 Octombrie 2010 17:04
dragoste sau obsesie? 10 De la: sirghea 7 Mai 2010 18:59