Setari Cookie-uri

Altul..nu-i ca FOSTUL...

Buna. Vreau si eu niste opinii, sfaturi, pareri pentru ca...nu stiu ce decizie sa iau
Am fost impreuna cu un baiat timp de un an si 3 luni. Relatia noastra a fost frumoasa chiar daca a fost la distanta, insa au intervenit alte chestii care ne-au despartit.Una dintre "chestii" a fost familia lui, mai precis mama si sora care nu prea ma aveau la inima. Si dupa ceva insistente din parea lor ne-am despartit.Mai bine zis sora lui mi-a gasit o inlocuitoare.Cu acea fata a fost 6 luni, iar dupa aceea a venit la mine cu lacrimi in ochii ca sa-l iert ca a fost o prostie ca s-a lasat influentat ca el pe mine ma iubeste si ca nu conteaza ce zice lumea si ca-i vom pune familia in fata faptului implinit ca-i vom chema direct la nunta. L-am iertat si am luat-o de la capat. Dar...dupa 4 luni in loc sa facem logodna ne-am despartit, pentru ca el isi gasise pe altcineva mai in mare ca el cu vreo 4 ani si care are si un copil.Ciudat e ca a venit la mine si-a cerut iertare a plans ...a zis ca pe mine ma va iubi toata viata....dar nu poate trece peste familia lui...ca va incerca sa ajunga cineva in viata si tipa asta avea posibilitati, sa-l ajute.Am pus punct si gata.duapa multe nopti de plans am incercat sa-l uit si sa merg mai departe.Asta gandea mintea mea, dar inima.....nu e deacord.
Am cunoscut un baiat si am zis ca ar fi bine sa-i dau o sansa. Baiatul se poarta frumos nu stie cum sa-mi mai intre in voie, insa eu...ma gandesc ca...cum ar fi ca sprizele placute care mi le face sa le fi facut fostul.
Acum nu stiu ce sa fac...are rost sa continui cu el, daca eu nu simt nimic pentru el?Pe de alta parte ma gandesc ca poate cu timpul va fi mai bine si decat sa fiu singura, mai bine asa. Voi cum ati cum ati proceda?
marinelarobu
Postat pe 27 Februarie 2009 20:24
Faza cu influenta nu tine, te lasi pacalita singura! Ce varsta are fostul? adica el nu stie sa gandeasca singur??? daca te vroia cu adevarat era cu tine si in nici un caz nu umbla cu alta!
Ce faci tu acum e clasic "pe cel bun nu il iubesc dar pe cel rau da"
metal
Postat pe 27 Februarie 2009 20:31
asa e...altul nu e ca fostul...si nu va fi niciodata, din pacate...insa nu se merita sa plangi dupa cineva care nu tine la tine...el, dc te iubea, nu se incurca cu alta...din punctul meu de vedere, iubirea e placere exclusiva
sfatul meu e sa dai o sansa relatiei actuale... si sa-l dai uitarii uitarii pe fost...e greu la inceput insa o sa treaca si durerea asta
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 27 Februarie 2009 21:01
niciodata cel nou nu se poate compara cu fostul mai ales la incept cand inca ai proaspat in memorie toate amintirile legate de el ,plus ca ai tendinta sa il compari pe actualul cu fostul,mai ales daca el iti refuza niste lucruri pe care ex-ul nu ti le refuza...
onlyme1985
Postat pe 27 Februarie 2009 22:18
De la: marinelarobu, la data 2009-02-27 20:24:34Buna. Vreau si eu niste opinii, sfaturi, pareri pentru ca...nu stiu ce decizie sa iau
Am fost impreuna cu un baiat timp de un an si 3 luni. Relatia noastra a fost frumoasa chiar daca a fost la distanta, insa au intervenit alte chestii care ne-au despartit.Una dintre "chestii" a fost familia lui, mai precis mama si sora care nu prea ma aveau la inima. Si dupa ceva insistente din parea lor ne-am despartit.Mai bine zis sora lui mi-a gasit o inlocuitoare.Cu acea fata a fost 6 luni, iar dupa aceea a venit la mine cu lacrimi in ochii ca sa-l iert ca a fost o prostie ca s-a lasat influentat ca el pe mine ma iubeste si ca nu conteaza ce zice lumea si ca-i vom pune familia in fata faptului implinit ca-i vom chema direct la nunta. L-am iertat si am luat-o de la capat. Dar...dupa 4 luni in loc sa facem logodna ne-am despartit, pentru ca el isi gasise pe altcineva mai in mare ca el cu vreo 4 ani si care are si un copil.Ciudat e ca a venit la mine si-a cerut iertare a plans ...a zis ca pe mine ma va iubi toata viata....dar nu poate trece peste familia lui...ca va incerca sa ajunga cineva in viata si tipa asta avea posibilitati, sa-l ajute.Am pus punct si gata.duapa multe nopti de plans am incercat sa-l uit si sa merg mai departe.Asta gandea mintea mea, dar inima.....nu e deacord.
Am cunoscut un baiat si am zis ca ar fi bine sa-i dau o sansa. Baiatul se poarta frumos nu stie cum sa-mi mai intre in voie, insa eu...ma gandesc ca...cum ar fi ca sprizele placute care mi le face sa le fi facut fostul.
Acum nu stiu ce sa fac...are rost sa continui cu el, daca eu nu simt nimic pentru el?Pe de alta parte ma gandesc ca poate cu timpul va fi mai bine si decat sa fiu singura, mai bine asa. Voi cum ati cum ati proceda?


Ehei, balta e plina de peste...
Aladiah
Postat pe 27 Februarie 2009 22:32
parerea mea este ca nu te-a iubit cu adevarat..nu vreau sa fiu rautaciosa dar daca intradevar te iubea nu renunta la tine de prima data..si eu am trecut acum o saptamana printr-o faza..cu toate ca sunt cu prietenul meu de 3 ani..si s-a trezit el sa imi zica ca nu stie ce mai simte pt mn..si sa il las sa se gandeasca...mi-a fost foarte greu dar sa stii ca m-am abtinut si nu l-am cautat si dupa 3 zile s-a intors la mn...ca ma iubeste..si bla...bla...acum intradevar simt si mai mult ca nu sunt doar vb..dar daca acest baiat te iubea cu adevarat...nu te mai lasa a doua oara...poate e mai bn sa fii o perioada sg..nu sa iti bati joc de acel baiat cu care esti acum..sa iti pui gandurile in ordine...e foarte greu stiu..dar e mai bn pt tine...ca tu contezi cel mai mult..incearca sa iesi cu prietenii in oras sa te distragi..sa nu ai timp sa te gandesti la el..e cel mai bine...
corine
Postat pe 27 Februarie 2009 22:46
decat sa fii intr-o relatie in care nu prea vrei sa fii sau decat sa fii cu unul care nu cunoaste sensul cuvantului promisiune sau responsabilitate, mai bine singura
dupa o relatie care te-a marcat, chiar ai nevoie sa fii singura o perioada, sa te vindeci...
kitty_krieger
Postat pe 27 Februarie 2009 22:59
eu tot nu am inteles de ce e fostul de neinlocuit...
Aladiah
Postat pe 27 Februarie 2009 23:22
Nu cred ca a trecut destul timp ca sa incepi o alta relatie.
Kathara
Postat pe 28 Februarie 2009 08:59
De la: Kathara, la data 2009-02-28 08:59:10Nu cred ca a trecut destul timp ca sa incepi o alta relatie.
eu ca o femeie batrina zic ca un cui scoate pe altul........
FRANNNCE
Postat pe 28 Februarie 2009 11:39
Pentru ca fostul a fost prima iubire...probabil de asta
marinelarobu
Postat pe 28 Februarie 2009 11:47
va multumesc pentru sfaturi!Sper sa iau decizia corecta
marinelarobu
Postat pe 28 Februarie 2009 23:24
Nici azi...nu-i ca maine....
BogdanPaul
Postat pe 3 Martie 2009 09:05
eu consider ca ar trebui sa apreciezi ceea ce ai langa tine si ceea ce face pt tine "actualul" nu ceea ce ar fi putut face "fostu" ....nimic nu e perfect, dar gandeste-te bine ce vrei de fapt? sa iubesti si sa nu fii iubita? (adica sa suferi), sau sa fii iubita....si sa inveti sa iubesti ceea ce e real si langa tine...nu "ceva" care nu stie ce vrea si care inca asculta de mama si care vrea "ceva de la viata" printr-o relatie cu o femeie cu copii si influenta (profitor se numeste)...........TRAIESTE PREZENTU....NU TRAI IN TRECUT......e normal sa mai ai sentimente pt el si poate ca nu o sa il uiti niciodata......dar gandeste-te ca tu esti pe primul plan !!!
YouKnowWho
Postat pe 14 Martie 2009 12:57
Eu iti spun sa te gandesti bine..nu degeaba fostu este FOST..inseamna ca ceva nu a mers cum trebuie in relatia voastra...si crede-ma zicala"cui pe cui se scoate"este cat se poate de adevarata...la fel si aceea cu "ciorba reincalzita nu mai este la fel de buna.."
deea_elena
Postat pe 17 Martie 2009 17:00
:) aveti dreptate.Dar hiar simt ca nu il iubesc pe cel e este acum langa mine.Ma gandesc ca decat singura....dar oare e corect sa il tin asa numai pt ca nu am alta varianta?
marinelarobu
Postat pe 18 Martie 2009 20:04
....e corect sau nu....eu zic sa il tii langa tine....ca mai bine cineva decat nimeni.(parerea mea), poate o sa incepi sa il iubesti poate nu......dar pana iti gasesti pe altcineva e bine sa fie el langa tine
YouKnowWho
Postat pe 30 Martie 2009 21:15
De la: YouKnowWho, la data 2009-03-30 21:15:09....e corect sau nu....eu zic sa il tii langa tine....ca mai bine cineva decat nimeni.(parerea mea), poate o sa incepi sa il iubesti poate nu......dar pana iti gasesti pe altcineva e bine sa fie el langa tine

si cum iti gasesti pe altcineva daca esti cu remorca dupa tine?
si, sa presupunem ca o faci... asta nu se cheama inselat? de ce sa-l faca sa sufere pe saracu' baiat mai mult decat e necesar? de ce sa-l amageasca aiurea? tie ti-ar conveni sa fii in situatia lui?
kitty_krieger
Postat pe 30 Martie 2009 21:18
hai sa iti spun in mare povestea mea poate o sa inveti din ea.la fel ca si tine am iubit un baiat(fostul)credeam ca nimeni nu va reusi sa fie ca el.poate ca la mine e altfel caci m-a ranit mult si chiar daca m-am despartit de el tot il iubeam.dar dupa 4 luni am cunoscut alt baiat(actualul).ma crezi ca nu puteam nici sa-l sarut?nu puteam sa-l las sa ma atinga.dar a insistat cu cap si a reusit sa ma faca sa-mi dau seama ca fostul nu se compara deloc cu el.fostul e un ratat fata de actualul.dar la inceput mi-era greu sa-l accept langa mine.cu fostul am stat 5 ani si desi familia mea nu era de acord cu el eu am luptat pentru el ca-l iubeam.asa ca nu te lasa convinsa de ce-ti spune el cum ca familia lui nu il lasa.daca te-ar iubi cu adevarat ar lupta pentru tine.iti spun din experienta mea.mult succes si sa ne auzim cu bine
roscatika23
Postat pe 31 Martie 2009 20:47
viata inseamna trairea experientelor, daca as sti ce varsta ai ar fi un pic diferit raspunsul meu, dar merge si asa.
nu iti refuza trairea oricarei experiente ivite in viata pentru ca mai tarziu iti va parea rau, ma refer la cele care par pozitive normal, invata sa mergi mai departe pentru ca experienta inseamna comparatie, daca nu ai avea alte optiuni, de unde ai sti ca el e cel mai bun?
pansy
Postat pe 11 Aprilie 2009 10:05
asa e viata
azi pierzi maine castigi
ce nu te distruge te intareste mai mult
asa k viata merge inninte
bestiutza_relouded
Postat pe 11 Aprilie 2009 11:50

eı,pana la urma ce decızıe aı luat?
roscatika23
Postat pe 11 Aprilie 2009 16:57
Am sa va spun si finalul povestii.Am hotarat sa ma despart de actualul si nu pt ca as avea o varianta mai buna.Acum sunt singura din nou (desi urasc singuratatea), dar consider ca am luat decizia corecta, pt ca se spune ca cea mai dreapta judecata e atunci cand te pui in locul celuilalt.Eu daca as fi in locul lui nu as fi preferat sa ma tina cineva de "paravan" si sa astept poate poate vine sa ma ajute Cupidon.Asta e... a fost o experienta de acum capul sus, pieptul inainte si sper din tot sufletul sa-mi fie bine.Am momente cand speranta asta se diminueaza, dar....cine stie ce va fi?Numai bine la toti si Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
marinelarobu
Postat pe 11 Aprilie 2009 23:37
Veche de cand lumea problema cu FOSTUL....Insa e bine ca te-ai hotarat sa mergi mai departe pe cont propriu,fara a-l face sa sufere pe actual.
Si ori de cate ori esti profund intristata,indeamna-ti mintea sa se concentreze pe placerile curente si invata sa nu-ti inchizi inima la durere,pt ca chiar daca acum ti se pare imposibil,noi bucurii asteapta sa umple golul.Iti doresc fericirea de a gasi noi inceputuri.
Sarbatori fericite si tie !
OneLastBreath
Postat pe 11 Aprilie 2009 23:49
Sarbatori fericite si tie!
roscatika23
Postat pe 12 Aprilie 2009 18:41
Buna fetelor
Am si eu nevoie de un sfat pentru ca sunt intr-o fff mare dilema. Am 22 de ani si am fost impreuna cu un un tip (sa zicem S. ) timp de 5 ani de zile. Am avut o relatie frumoasa ce pot sa zic e un baiat extraordinar care m a iubit enorm si inca ma iubeste si care ar face orice pentru mine.doar ca aveam momente in care simteam cama sufoc ,ca nu mai am cale de iesire ca imi contoleaza orice miscare si ca nu mai pot sa fac nimic de una singura. In ultimii 3 ani relatia a fost la distanta pt ca eu am plecat la facultate in buc. si am inceput sa ma obisnuiesc sa stau singura , sa ies mai des cu prietenele si chiar am inceput sa l mint sa nu i zic ca sunt in oras sau in club pt ca altfel ma stresa cu telefoane si se supara , ma punea sa l sun knd ajung acasa si chestii din astea,desi eu nu i am dat motive sa nu aiba incredere in mine niciodata. idee e ca eu am continuat relatia pentru ca m-am gandit ca atata timp cat sunt la buc o sa ma detasez putin o sa am mai mult timp pentru mine si nu o sa mai simt asa ca n-am aer. El nu mi-a gresit niciodata cu nimic, mi-a oferit stabilitate ,siguranta,fidelitate, familia lui la fel. Ai mei il iubesc mult si toti erau convinsi ca ne vom casatori si vom ramane impreuna. Si sunt sigura ca as fi avut un viitor frumos alaturi de el. Problema a aparut knd am cunoscut pe altcineva ( sa zicem D.). totul a inceput ca o joaca, ne stiam de mai mult timp eram amici dar nu prea apropiati. Pana intr-o zi cand am iesit cu el la o cafea si ne -am intles f bine si de atunci am tot iesit. el mi a spus dupa o perioada ca nu este de acord cu situatia si ca nu vrea sa fie pe locul 2 si nici eu nu eram de acord cu asta pentru ca nu mi se parea cinstit fata de S. Pana la urma i-am zis lui S. ca am nevoie de o pauza si incet incet m-am racit de el . Au trecut 6 luni de atunci. Timp in care eu am continuat sa fiu cu D. Acum nu stiu ce sa fac , parintii mei nu sunt de acord si nu o sa accepte niciodata sa fiu cu altul pentru ca ei sunt convinsi ca as fi avut un viitor frumos fata de S. si ca am o perioada in care simt nevoia de altceva dar ca o sa sufar mai tarziu ca baietii nu sunt asa si ca eu am avut norocul sa dau peste unul f bun. idee e ca si eu daca ma gandesc pe termen lung sunt constienta ca mi-ar fi bine langa el si ca cu D. nu e o relatie de viitor, dar daca eu asta simt ca imi doresc acum? Mi- e frica ca o sa dau cu piciorul la tot , o sa ma cert si cu familia si ca apoi o sa ma trezesc singura si o sa regret. Ce ma sfatuiti???
just_me86
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:37
dim moment ce tu il doresti langa tine pe D, e un risc pe care ti-l asumi acela de a pierde tot.Insa tu trebuie sa te gandesti ce e mai bine pt tine.Gandeste-te ca nici S nu va astepta o vesnicie sa se termine "pauza" si daca tu simti ca relatia cu D nu are viitor...atunci poate intradevar esti intr-o faza trecatoare si ai vrut sa vezi cum e cu altcineva.Dar ai grija ca cine fuge dupa 2 iepuri nu prinde nici unul.
marinelarobu
Postat pe 23 Aprilie 2009 19:10
De la: marinelarobu, la data 2009-04-23 19:10:30dim moment ce tu il doresti langa tine pe D, e un risc pe care ti-l asumi acela de a pierde tot.Insa tu trebuie sa te gandesti ce e mai bine pt tine.Gandeste-te ca nici S nu va astepta o vesnicie sa se termine "pauza" si daca tu simti ca relatia cu D nu are viitor...atunci poate intradevar esti intr-o faza trecatoare si ai vrut sa vezi cum e cu altcineva.Dar ai grija ca cine fuge dupa 2 iepuri nu prinde nici unul.





Am uitat sa mentionez da S stie de D pentru ca i-am spus eu acum vreo 3 luni ca ies cu cineva. Mie mi-e greu pentru ca sunt constienta ca nu pot avea un viitot cu D si nu pentru ca nu ne-am dori ci doar pentru simplul fapt ca la un moment dat fiecare se va intoarce in orasul lui si nu vom ramane impreuna in buc pt ca nici unul nu-si doreste sa fie stea aici. Mi-e greu pentru ca ce-am trait cu D n -am trait niciodata cu S nici macar in primele zile de relatie. Cel mai tare ma doare e ca desi imi doresc
sa fiu cu D trebuie sa fiu realista si s recunosc ca e o copilarie desi el nu accepta ideea asta si spune ca doar ma las eu influentzata de unii si altii. Daca ar fi sa gandesc cu capul si strict rational as zice ca cel mai bine e sa incerc sa ma impac cu S si sa revin la viatza mea dinainte , dar daca ar fi sa gandesc cu inima as ramane langa D. Doar ca akm dupa ce am cunoscut altceva si am vazut cum e nu stiu daca as mai putea sa ma intorc la ce-am avut, chiar daca as incerca. offffff :(
just_me86
Postat pe 24 Aprilie 2009 09:18
cam ıncalcıta treaba.
roscatika23
Postat pe 25 Aprilie 2009 02:57
Tu esti singura persoana care stie exact cum stau lucrurile,este adevarat ca nimeni cu e ca fostul daca l-ai iubit ,dar greseala noastra este ca de cele mai multe ori il privim pe actualul prin prisma fostului si normal ca niciodata nu vom ajunge sa il iubim pe actualul pentru ca el este cu totul alt om,important este in momentul in care pui capat unei relatii sa il vezi pe celalalt asa cum este el.De cate ori nu visam la trecut si ne dorim sa se intoarca?Viata in felul ei ne readuce o parte din trecut dar de cele mai multe ori constatam ca nimic nu mai este la fel si o data ce firul unei relatii s-a rupt indiferent cate noduri ai incerca sa ii faci niciodata nu va mai fi la fel.Sper sa reusesti sa te hotarasti ce vrei cu adevarat si ce e mai bine pentru tine.
Barbie30
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai exista o astfel de fata? :) 175 De la: mauuu1987 18 August 2014 23:52
despartiri-impacari....dar nici un rezultat! 0 De la: 27 Februarie 2010 15:23
Cum poti uita pe cineva... 2 De la: AndM 19 Iunie 2010 21:00
ce ar trebui sa fac? 10 De la: buburuza22 7 Iulie 2009 15:18
loc de dat cu capul...cele mai penibile motive de despartire... 129 De la: kudika032750 2 Noiembrie 2009 10:37