Setari Cookie-uri

ce mai poate face o femeie cand ofera totul si primeste in schimb...nimic?

Punct ochit, punct lovit, bravo Rashela.Mai bine nu as fi putut sa o spun.
citystella
Postat pe 19 Martie 2009 23:50
buna din nou fetelor!scriu iar pt k am vrut sa va spun ce s-a mai intamplat...ultimele zile au fost ciudate rau...am avut o discutie destul de aprinsa dupa care iubitul meu a plecat si-a zis k vrea sa se gandeasca.S-a intors aks dupa cateva ore cu un buchet de flori si si-a cerut iertare pt tot ce-a zis si a facut.A zis k stat de vb cu cineva care i-a deschis ochii si acum vede altfel lucrurile.A zis k era speriat oarecum de avantul relatiei noastre,desi au trecut cateva luni era ceva ciudat pt el sa fie statornic ,sa nu mai faca ce era el obisnuit sa faca,sau sa taca in favoarea mea,in favoarea noastra si mai ales s-a lasat influentat de ai lui,nu stia ce sa faca ,sa lupte pentru noi si sa riste sa piarda mai multe din partea familiei sau sa se poarte k un magar sa mearga relatia din inertie asa doar de amorul artei!am ramas surprinsa credeti-ma,nici prin cap nu ma gandeam k tocmai el,acel baiat orgolios si plin de ambitie prosteasca va veni sa spuna:iarta-ma ,te implor,nu vreau sa te pierd pentru nimik in lume,mi-am dat seama k doar de tine am nevoie si nimik altceva nu mai conteaza!sunt 48 de ore de cand nu-l mai recunosc,e chiar mai mult decat a fost la inceput...Poate veti zice k nu ar trebui sa cred,k ar fi doar o strategie,asa am crezut si eu la inceput,dar...a facut ceva ce m-a dat peste cap...a vb cu parintii lui si le-a zis k indiferent care va fi decizia lor el ramane langa mine,indiferent de consecinte...eram langa el cand a vb cu ei la tel....i-am auzit ce spuneau...m-am simtit ingrozitor de prost...nu le-a convenit deloc aceasta decizie,dar...ulterior au zis,ok...dak u asa vrei...asa sa fie,nu n mai bagam...ramane sa vedem ce se intampla .Acum ii asteptam sa vina aici,probabil sa vb fata in fata...asta cred k va fi duminica...sunt un pik speriata,pt k nu stiu la ce sa ma astept in urma acestei intalniri =,dupa aproape 8 luni de zile...tot ce imi doresc e sa ma accepte si sa nu mai fie discutii din cauza mea...
Stau acum si ma gandesc,ma uit in urma si park nu pot sa cred...eu care ma pregateam sa imi fac bagajele sa plec,care ma pregateam pt o perioada urata in care aveam sa sufar in lipsa lui,care ma pregateam sa invat sa traiesc fara el....si acum...e ciudat de bine sa il vad pe el baiatul de care m-am indragostit si pentru care am facut atatea,ca nu poate trai fara mine...nu ma crede-ti o naiva,nu sunt...am inteles foarte multe in aceasta perioada si stiu k nu i-a fost usor sa vina cu coada intre picioare sa isi ceara iertare,el care zicea k iertarea trebuie ceruta doar Celui de Sus,atat...
Cam atat am avut acum de scris...imi pare bine k am asteptat...eu zic k dak va fi asa cum cred eu,nu mi-as mai putea dori nimik.Va multumesc tuturor pt sfaturi,pentru pareri si pentru ca mi-ati ascultat oful!O zi cat mai frumoasa sa aveti
karma_wanda
Postat pe 20 Martie 2009 14:32
Wanda, draga mea, de ce oare te multumesti cu osul cel mic?El bineinteles si-a dat seama ca tu vrei sa il lasi si din actiunile tale sau dintr-un gest ori vorba de a ta si-a dat seama ca daca nu se schimba te va pierde.Acum urmeaza partea cea mai interesanta, ca va face exact ceea ce isi doreste din tine si te va modela exact cum va dori.Multa bafta si bea multe lichide ca vei plange mai mult decat te vei gandi vreodata sa o faci.O zi frumoasa si tie iti doresc.
citystella
Postat pe 20 Martie 2009 16:32
Karma Wanda, tipul asta este un individ slab si prefacut! Nu te lasa amagita de flori, vorbe frumoase etc, pt ca daca vei continua cu el, o sa-ti para rau!
darksukkubus69
Postat pe 21 Martie 2009 20:11
Nu, n-o sa-i para rau!
Ele isi spun doar..."Ei, ce stiti voi?!"
In mintea lor iubirea e sacrificiu de sine, umilinta, stat in genunchi...., mers taras sau pe varfuri, lacrimi (niciodata de fericire), riduri timpurii, copii facuti pentru a mentine o relatie care nu exista, amante acceptate de frica de a nu fi parasite.. s.a.m.d.
E trist cand o femeie isi inchipuie ca asta e rostul ei, cand isi accepta soarta in ideea ca asa vrea Cel de sus, cand permite orice in numele iubirii.
Soarta nu e sa te lasi chinuita, dar fiecare isi merita soarta.

ps. Btw. stiai ca o minune nu tine decat 3 zile?
rashela
Postat pe 21 Martie 2009 22:32
1. faptul ca esti indragostita ......nu ar trebui sa te transforme intr-o femeie lipsita de personalitate.
2.nu da mai mult decat poate primi partenerul ....il poti coplesi.
3.o lupta se da in doi......unde e al doilea? ...ca in aceasta lupta te vad doar pe tine.
4.de mult timp trebuia sa ai bagajele facute ....ce alte dovezi iti mai trebuie...ca sa intelegi ca nu esti dorita acolo???

hhmmmm.....cred ca nu mai am nimic de adaugat
ninushk
Postat pe 21 Martie 2009 23:57
karma wanda, n-ai învãþat ºi tu sã nu te grãbeºti ?

De-a lungul timpului eu am învãþat din greºeli o regulã simplã care dupã aia m-a ajutat sã fiu mai sigur pe mine ºi mai înþelept. Vine cam aºa: Nu crede tot ce vezi.

Un individ care "nu poate trãi fãrã tine" nu te-nºealã, nu-þi zice cã s-a sãturat de comportamentul tãu ºi nu-þi zice: pãi dacã te iau dupã mine, ce mai vrei ?.

Gândeºte-te cã este acelaºi om ºi cã nu s-a schimbat el în acele câteva ore cât a fost plecat când a zis cã trebuie sã se gândeascã ... pentru sacrificiile pe care le-ai fãcut tu (ºi pe care nu trebuia sã le faci) el trebuie sã-þi mai cearã iertare de multe ori de acum înainte ...

ªtiu cã ai avut în faþã dovezi incontestabile ale deciziei lui de a te pãstra, dar viitorul tãu nu trebuie sã se bazeze pe niºte cuvinte pe care le-ai auzit într-un telefon. Acele cuvinte veneau de la un om care þi-a arãtat cu vârf ºi îndesat cã nu trebuie sã ai încredere-n el.

ªi tu tocmai asta faci: îi acorzi încredere ! Dacã þine la tine va trebui sã-þi dovedeascã asta timp îndelungat, nu sunt suficiente un buchet de flori, niºte regrete frumos exprimate ºi un telefon la pãrinþii lui. Trebuie sã se revanºeze faþã de tine. De aceea povestea ta încã nu s-a-ncheiat, pentru cã tu nu trebuie sã-l crezi pe el necondiþionat acum.

ªi eu sunt cam visãtor de felul meu, ºi îþi spun cã m-a impresionat tare mult povstea cu el care în cel mai greu moment îºi dã seama ce greºealã-a fãcut ºi cã nu poate accepta sã te piardã ºi trece peste orgoliul lui ºi vine la tine sã te implore sã-l ierþi, ºi în care toate speranþele tale se-adeveresc ºi sacrificiile tale aflate la limita înþelegerii sunt acum rãsplãtite ºi dragostea dintre voi nu mai putoate fi acum umbritã de probleme lumeºti.

Mi-aº dori ºi eu tare mult aºa ceva ºi dacã tu ai asta atunci o sã fii cea mai fericitã persoanã despre care-am auzit eu pe lumea asta dar ... tu te grãbeºti, nu este încã momentul sã-l crezi, povestea ta nu este gata.

Oricum eu îþi doresc sã fii fericitã de-acum înainte, lângã cineva care poate sã te facã fericitã.

ªi nu-þi fie teamã pentru întâlnirea de Duminicã cu pãrinþii lui ... îl iubeºti prea mult, încât încercarea de a dovedi cuiva cã-l iubeºti ar fi puþin ... hilarã. Cu alte cuvinte tu nu trebuie sã faci nimic ... decât sã fii lângã el.

Pur ºi simplu-l iubeºti, orice-ai face ºi orice-ai zice n-o sã schimbe asta ... deci nu trebuie sã faci nimic special.

Mult noroc.
toughy
Postat pe 22 Martie 2009 01:06
toughy,esti singurul care scri cu diacritice...hihihi
Nu am reusit niciodata sa retin tastele care m-ar ajuta sa fac si eu asta...Si cat mi-as dori...
ella_c
Postat pe 22 Martie 2009 06:17
De la: STELLA_STAR, la data 2009-03-20 16:32:20Wanda, draga mea, de ce oare te multumesti cu osul cel mic?

Ia osul cel mare si atunci o sa ai dragoste mare. Think big!

Postat pe 22 Martie 2009 06:29
Buna,draga mea!Iubita mea,buna mea,dragutza mea,fugi cat te tin picioarele de un astfel de om!Cum sa suporte o femeie atata umilinta?De ce?Esti masochista?I!ti place durerea?Fugi,pt ca trece timpul,trec anii si nimeni nu-ti mai da inapoi anii astia pierduti.Motivatia ta e ''iubesc''.Cum sa iubesti pe cineva care nu-i pasa de tine,nu-i pasa ca existi?Mai este o domnisoara aici,pe topicul asta care spune ca are o situatie asemenatoare,ca nu poate pleca pt ca,la fel ca si tine''iubeste''.Fetelor,dragelor,fugiti mai repede!Ce daca doare?Doare pt moment,dar dupa ce vi se limpezesc apele,veti vedea episodul asta ca pe unul pe care nici voi insiva nu-l intelegeti.Cum am putut sa iubesc un astfel de specimen?El voebeste la mobil cu alte femei(nu conteaza ca e fosta sau cine e!),deci nu pune pret prea mare pe reletia cu tine.Te trimite de acasa cand vin ai lui.Pai ce vrei mai mult decat atat?Cata injosire iti mai trebuie ca sa-ti dai seama ca nu insemni nimic pt el?El e un barbat tanar care nu are de gand sa se lege de cineva,el cauta,''vaneaza'',cum spunea ciuneva pe topicul asta,el isi traieste viata.Nu e foarte vinovat,ci scuza-ma tu iti meriti soarta.Ce?Crezi ca o sa mori?Nu,nicidecam!Trece si asta,cum vor trece multe in viata ta.Esti tanara,frumoasa(sau mai putin,nu conteaza,important e sa fii frumoasa sufleteste!),fa in asa fel sa te gandesti si la inima ta,ca daca tu nu te gandesti la ea nimeni nu o va face si in nici un caz acest barbat.Uita-te in ochii lui si spune-i ''voi pleca de langa tine,stiu ca am devenit o povara pt tine ,pt ca vrei sa fii cu alta femeie,stiu ca nu-ti mai pasa sau nici nu ti-a pasat vreodata''.Vei creste in propriii tai ochi si meriti asta.Eu te inteleg pt ca am trecut si eu prin asa ceva ,langa un barbat insesnsibil,care nu ma iubea,dar ii era ''moale ''langa mine,dadeam frumos in fata lumii langa el.M-a umilit cum n-a facut nimeni in lumea asta,iar eu rabdam toate astea spunand ca tine ca-l iubesc si sperand sa se schimbe.Ce sa schimbe?Nu m-a iubit cum nu te iubeste nici pe tine.N-are ce sa schimbe.Asa ca pleaca,urmeaza drumul tau,deperte de langa el si promite-ti tie insati cum mi-am promis si eu ca nimeni nu ma va mai umili vreodata!Sunt langa tine,draga mea,sunt alaturi de voi dragele mele,nu numai din spirit de fronda,dar va si inteleg pt ca am trecut prin asa ceva.Si,ca o consolare,sa stii ca multe femei ttrec prin asta,dar nu vor sa recunoasca,refuza.Te imbratisez cu drag si fruntea sus!

Postat pe 22 Martie 2009 08:18
Nu mai astepta nici o schimbare. Nu se va mai schimba. Vezi-ti de viata ta. Va fi f greu la inceput dar esti vei reusi sa treci peste, daca vrei cu adevarat. Lasa-l.
felina39
Postat pe 22 Martie 2009 08:49
DRAGA ROCO ! IN perioada de CRIZA ECONOMICA cind si afacerile BUNE merg prost tu declari falimentul lichidarea si o noua afacere....santimentala care sa plece de la ce?daca imi dai trei argumente pro. JOS PALARIA!
kudika002015
Postat pe 22 Martie 2009 10:36
din pacate si eu am trecut prin o asemenea relatie care a durat 2 ani:)...trec printr-o perioada foarte grea acum si el nici macar nu imi era alaturi..asa ca saptamana trecuta m-am hotarat sa ma despart..ceea ce am si facut desi imi era greu...constat ca a fost cea mai buna decizie a mea..deoarece ..cea mai grea este singuratatea in doi...acum o sa incerc sa ma refac...si nu as crede in locu tau in schimbari pe moment al comportamentului pe care il are acum..deoarece si la mine a fost la fel..s-a schimbat da....o zi doua trei..dupa si-a reluat obiceiurile..si pentru ce sa stau sa sufar ?pentru nimic...ma bucur ca am avut puterea sa ii zic ca vreau sa ne despartim..viata e prea scurta ca sa ma impotmolesc la cineva care nu ma merita:)....gandeste-te bine!
baddezil
Postat pe 22 Martie 2009 10:57
De la: kudika002015, la data 2009-03-22 10:36:40DRAGA ROCO ! IN perioada de CRIZA ECONOMICA cind si afacerile BUNE merg prost tu declari falimentul lichidarea si o noua afacere....santimentala care sa plece de la ce?daca imi dai trei argumente pro. JOS PALARIA!



Perioada de criza este doar pentru unii!
Pentru Cei care cred in aceasta criza mereu mediatizata de unii sau altii.!
Poate Roco nu crede in "criza" el aplica ............varianta " the secrets"
ella_688_2008
Postat pe 22 Martie 2009 10:58
terminocu el si nu te mai uita in urma!e pierdere detimp si ...mai grav suferu!nu te merita...nu te respecta...nu te iubeste. oricat de greu ti-ar fi vei tece peste
lorena2
Postat pe 22 Martie 2009 11:29
mda...cred k esti cu adevarat masochista...chiar crezi k s-a schimbat atat de radical peste noapte?...in cateva ore mai exact cat a plecat "sa se gandeasca"?....si-a dat seama k e posibil sa te piarda dk nu face nimic, si a facut-o...pretinde k s-a schimbat, k si-a dat seama ce vrea, te manipuleaza cum vrea el...dar t intrebi cat va tine aceasta schimbare?...dupa felul in care zici k se purta inainte, as indrazni sa spun k nu prea mult, si e pacat sa stai si sa suferi in continuare si sa speri....eu zic k ai asteptat mult prea mult si nu merita..acuma, la urma urmei e decizia ta, e viata ta, faci ce vrei. as vrea sa cred k va fi bine pt tine, dar sincer te-as sfatui sa iti deschizi bine ochii si sa ai maaaaare grija pt k nimeni nu se schimba dintro data cum a facut-o el, si ar fi pacat sa suferi in continuare pt unul k el
PS: sa ne spui cum au decurs lucrurile azi, la intalnirea cu ai lui
sweety13
Postat pe 22 Martie 2009 11:45
De la: kudika002015, la data 2009-03-22 10:36:40DRAGA ROCO ! IN perioada de CRIZA ECONOMICA cind si afacerile BUNE merg prost tu declari falimentul lichidarea si o noua afacere....santimentala care sa plece de la ce?daca imi dai trei argumente pro. JOS PALARIA!

1. daca afacerea era dusa pe apa sambetei, e mai bine sa o opresti, dupa ce ai incercat sa o resuscitezi de cateva ori, intr-un timp rezonabil. Nu o sa resuscitezi toata viata la ea!
2. lichidarea trebuie facuta cat mai repede, ca ce-a fost verde s-a uscat si degeaba tunzi o floare uscata.
3. una noua, are avantajul ca aduce o emotie noua, care poate fi supradimensionata dupa dezastrul anterior. din pacate si afacerile, ca si alte chestii, au viata lor. Cu criza sau fara.

2015, sa vii la mine cu basca pe cap, vreau sa vad actiune!

Postat pe 22 Martie 2009 12:46
draga mea...inteleg foarte bine prin ce treci. Nu are rost sa astepti ca nu se va schimba nimic, cel putin nu in bine. Prin urmare incearca sa te indepartezi de el , sa-ti gasesti ocupatii . Singura ta sansa ar fi ca el sa observe ca tu te-ai racit k nu mai esti "disperata" si sa-si dea seama ca incepe sa te piarda. Daca va fi asa , atunci tb sa stii cum sa te porti nicidecum sa-i oferi totul k asa nu merge in viata.Nu stii ? Oamenii in general sunt prosti , nu le place binele ci raul...le place sa se chinuie , sa sufere...cam cum esti tu , sorry nu vreau sa te jignesc , k am trecut si eu prin asta , dar crede-ma cu cat esti mai indiferenta cu atat e mai bn ....
sa iubesti e ceva minunat dar cu cat arati mai putin sau cel putin mai rar este mult mai bind. Cat despre faptul k e mai mic decat tine , cu asta chiar nu sunt de acord
Este o diferenta de gandire si va ramane mereu asa. Inchipuie-ti k el vede lucrurile cam cum le vedea tu cu 4 ani in uram...asa gandesc ei....
mult succes.Ai grija pe viitor.
marry_44
Postat pe 22 Martie 2009 13:17
wauuu...cate comentarii....fiecare cu exprimarea lui,dar acelasi lucru spus,in fond.......
stii,se zice ca iubirea nu este egoista.....insa u te comporti egoist,si fata de tine si fata de el....nu te gandesti ca in felul acesta itzi refuzi tie fericirea,dar si lui???cu toate ca el se comporta foarte urat cu tine si nu meritzi,asta e un fel egoist de a tine langa tine pe cineva fara sa mai existe macar pasiune.
iar a iubi nu inseamna a renunta la demnitatea ta...nici pe departe.....se presupune ca iubind trebuie sa fii fericit
e doar o parere....:P
mari_god4
Postat pe 22 Martie 2009 13:24
cred ca lai alintat prea mult
ia fi si tu putin mai rece
si prefate macar ca primesti telefoane sau ce primea el si dute si tu la munca sau cu prietene
pe afara
sa ezi ca dupaia o sa fie el gelos si o a ii fie frica sa nu te piarda
:sml-
happy0144: mult noroc daca nu mergw lasal iati inima in dinti
roza_roza_suk
Postat pe 22 Martie 2009 13:31
gata ,s-a dus si ziua de azi...au plecat ai lui,a fost foarte aiurea...tatal lui a fost ok,dak pot spune asa,destul de rezervat a urmarit fiecare pas,fiecare gest,mama lui insa a inceput cu intrebarile,cat am ramas singure tot la fel s-a purtat:nici una nu e buna pt fiu-miu,ce ii ofer eu ,k ea nu crede k ne potrivim,ca stie ea k ne certam mereu si k desi nu are nik personal cu mine,nu ma poate vedea langa el...am incercat sa fiu cat mai diplomata,sa nu ma enervez prea tare ,desi simteam nevoia sa i le strig in fata ,n-am priceput nik ,a ramas undeva in aer totul,"vom vedea",dar a sunat ca si cum ar"las ca am eu grija sa nu fie cum vrei tu"E prima oara cadn se intampla asa ceva,de obicei ma intelegeam bine cu familia baiatului de langa mine...nu sunt muta,nu sunt surda,am 2 maini,2 picioare ,am terminat o facultate,da momentan nu mai lucrez k traim in Romania,si cunoasteti situatia actuala...grija de fiu-su am,ii gatesc,il tin curat...il iubesc si asta se vede cu ochiul liber...nu stiu care-i pbl de fapt,probabil nu-i convine ca sunt mai mare k el si k nu am putut nicodata sa fiu o lingusitoare cu ei(cum am nteles k era fosta lui prietena,p care ai lui o regreta si acum)si cu nimeni,nu- mi sta in fire sa pun in fund,scuzati=mi expesia.Ce era ciudat ,cand eram singure se comporta cum am zis deja,cand intra iubitul meu in incapere se schimba...facea conversatie de amorul artei cu mine,foarte linistita ....cum spuneam..totul a ramas in aer...inca nu ma pot pronunta...
v-am citit parerile...aveti dreptate,am si zis k nu am desi "pare "k sa schmbat ,nu voi lasa garda jos,comportamentul meu nu mai e acelasi...nu mai pot sa fiu la fel...nu sunt masochista,am asteptat atat ,vreau sa vad ce anume vrea sa faca,poate ma constrazic singura acum,poate suunt ambitionata prosteste,dak baiatu vrea sa se joace,o sa n jucam si o sa ma joc si eu cu el...nu cred nici eu in schimbari radicale de la o zi la alta,nu ma credeti o naiva,dar cand imi intra ceva in cap,fac...nu e vb de razbunare,nu ma pretez la asa ceva,vreau sa ma port si altfel,eventual cum se poarta el sa vada cum e,sa vada cat a gresit ,pt k stiu k nu are habar de raul facut...asteptarea mea va dura cateva zile ,urmeaza cateva zile importante in care pot observa mai multe,iar dak nu va fi cum ar trebui si pik din nou,adio si n-am cuvinte...vom vedea...va spun cum decurg lucrurile....o zi frumoasa tuturor
karma_wanda
Postat pe 22 Martie 2009 16:32
""1. daca afacerea era dusa pe apa sambetei, e mai bine sa o opresti, dupa ce ai incercat sa o resuscitezi de cateva ori, intr-un timp rezonabil. Nu o sa resuscitezi toata viata la ea!
2. lichidarea trebuie facuta cat mai repede, ca ce-a fost verde s-a uscat si degeaba tunzi o floare uscata.
3. una noua, are avantajul ca aduce o emotie noua, care poate fi supradimensionata dupa dezastrul anterior. din pacate si afacerile, ca si alte chestii, au viata lor. Cu criza sau fara.""

Mare dreptate are Roco cu concluziile astea, chiar daca modul lui de exprimare tinde sa deranjeze anumite persoane:)Si pot spune ca are dreptate din experienta proprie, tocmai am incheiat o relatie dezastruoasa care a durat doi ani de zile, mi-am facut curaj intr-un final si am zis stop, pt ca o relatie care incepe prost nu are cum sa devina minunata peste noapte...nu are rost sa intru in detalii..Ideea e sa faci ce e bine pentru tine, o relatie care merge prost te poate marca definitiv si te poate face sa-ti pierzi increderea in tine, e ceva distructiv, care trebuie sa ia sfirsit in momentul in care derulind firul relatiei nu iti vine in minte nici macar o amintire frumoasa, ci numai regrete si dezamagiri.
cckitty
Postat pe 22 Martie 2009 17:18
off,se pare k suntem multe rau in situatia asta.........
anngell13
Postat pe 22 Martie 2009 17:33
Eu nu inteleg de ce femeile trebuie sa ofere totul???!!!!!
Dati-le cu masura ca apoi si-o iau in cap.....si se poarta ca X asta din poveste....iar femeia se intreaba: de ce? pai de aia, ca il pui pe el pe primul plan.....Ia invata sa te respecti si tu ca persoana, sa ai atitudine, pareri proprii, sa contezi si tu, si dorintele tale, nu numai el.....sa vezi cum se schimba situatia...
Daca nu esti multumita pune-i punct povestii si gata. Nu s-a terminat lumea cu barbatul asta...
arianne_35
Postat pe 22 Martie 2009 18:13
Indiferent daca ii oferi totul sau nu, indiferent daca te pui pe tine pe primul plan sau il pui pe el pe primul plan, daca omul de linga tine nu te iubeste, si sta in relatie din diverse motive(nu poate avea ceva mai bun, din obisnuinta, etc), relatia va fi mereu un sir nesfirsit de "incercari de resuscitare", cum am mai auzit persoane exprimindu-se pe aici pe forum.Am avut o relatie in care despartirile temporare au fost nenumarate, nici nu mai tin minte cite, si de fiecare data am sperat ca acel CEVA se va schimba, ca se va intimpla o chestie miraculoasa care sa faca relatia sa mearga. Dar de curind am ajuns la concluzia(cu putin ajutor din exterior, ce-i drept) ca daca omul de linga tine nu e pt. tine, nu e jumatatea ta cum s-ar zice, totul e in zadar. In relatia pe care am avut-o pina si o simpla conversatie era greu de legat...parca nu aveam despre ce sa vorbim, stiu ca pare stupid ca dupa doi ani de relatie sa nu ai ce vorbi cu cel de linga tine, dar asa a fost. Pe de alta parte, am cunoscut o persoana( de sex masculin, bineinteles), cu care parca totul s-a legat din prima clipa, de la primele cuvinte pe care le-am schimbat, indiferent care era subiectul de discutie, mai mult sau mai putin serios....si asta m-a pus pe ginduri.In fine, cred ca in viata trebuie sa faci tot ce poti pt. a fi fericita, si sa stai intr-o relatie care nu merge doar din frica de a nu ramine singura sau din mai stiu eu ce alte varii motive nu cred ca e benefic pt. nimeni.
cckitty
Postat pe 22 Martie 2009 18:29
ar trebui sa deschizi ochii si sa vezi ca sunt o multime de barbati ,ca el sunt o mie...daca te iubeste singur ar trebui sa si dea seama...nu trebuie sa il convingi ca esti cea mai buna pt el...in locul tau,mi as lua prietenele si as iesi putin in oras ,printr-un club(sa te mai detasezi,poate apare vreu-un fat frumos)...succes
mo_19
Postat pe 22 Martie 2009 20:04
Dumnezeule!!!!cat de mult il iubesti pe omul asta. imi pare rau sa ti sp asta dar cred ca o sa suferi mult pt el.Sper din tot sufletul sa nu patesti ca mn ma inlocuit foaaaaaaaaaarte nonsalant cu alta.Era fff mandru de fapta lui,cat de remuscare............cred ca nu stie ce inseamna.Dar merg m ai departe cu fruntea sus.Stiu ce calitati am.Ai grija de tn.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 22 Martie 2009 20:14
Pana la urma fetele care au trait prin astfel de relatii toxice, stiu cum se poate simti cineva.Si daca am sti dinainte toate solutiile la problemele noastre nu am mai plange nu am mai suferi.Un bun prieten imi spunea ca chiar si daca am sti ca v-om fi fericite de dinainte nu ar fi la fel de frumos.Consider ca fiecare experienta poate fi benefica in felul ei.Cel mai important este ca si in experientele mai putin placute sa nu uitam cine suntem, de unde am plecat si sa ne respectam.
Ceea ce tine de tine ar fi bine sa o faci,chiar daca nu iti sta in fire sa inseli pe celalalt si iti place sa vorbesti verde in fata, atunci macar fa-o, dar diplomatic.Consider ca ambii parinti au fost receptivi la nevoile fiului lor, tatal in loc sa comenteze a stat sa analizeze problema din toate partile pentru ca mai tarziu sa se exprime pe caz concret, iar mama lui si-a expus punctul de vedere clar si poate cu ocazia asta a vrut sa te testeze sa vada cum te comporti, in situatie de criza, pentru a sti cu cine isi lasa baiatul.Parintii de cele mai multe ori nu doresc raul copiilor lor si nici macar a persoanelor care le sunt alaturi.Povestea ar putea fi frumoasa daca vei sti sa profiti de aceste intamplari si sa le iei in avantajul tau.Daca preferi sa ai o parere proasta despre tine si ceilalti v-or vedea asta, iar daca nu ii faci sa vada ceea ce si tu singura afirmi, nu vei reusi sa iti atingi scopurile.
Daca pana acum te-am vazut mai putin sigura pe tine, azi din ceea ce am citit, constat ca ceva s-a schimbat si ai mai mult curaj sa intampini viata, sau cel putin esti pregatita sa lupti pentru ce consideri ca este al tau.Continua si nu abandona chiar daca dupa ce vei obtine ceea ce iti doresti il vei lasa pentru altul.Ar fi amuzant pentru tine, dar nu cred ca si pentru el.Cum spunea si mari_god4 si ccKitty, a fi cu cineva cu care nu te potrivesti e pierdere de orice, pentru amandoi, aduce doar o experienta in plus, depinde acum cum o percepe fiecare.Faptul ca ii faci mancare, ii speli, ii calci si ii dai libertate, ar trebui sa fie pentru el un omagiu enorm, plus ca il mai si iubesti si ii accepti toate, atunci chiar ar trebui sa te bucure in fiecare zi, nu un buchet de flori la an si jigniri in fiecare zi.
Ai nevoie de o vacanta in paradis...alegeti destinatia!Dar fa rost de bani(experienta) dinainte.
citystella
Postat pe 22 Martie 2009 20:37
intr-adevar sunt mai optimista ,vad lucrurile altfel,am incercat sa ma detasez si sa privesc din exterior...nu ii voi mai permite sa ma umileasca in nici un fel,nu il mai las sa ma injoseasca de fata cu ceilalti cand flirteaza cu alta...exista o vorba care pana acum s-a adeverit...tine-ti prietenii aproape,iar dusmanii si mai aproape...nu-l privesc ca p un dusman,dar prin cate am trecut si cate am suportat ma face sa vreau asta din tot sufletul meu...ink ma chinui si ink am intrebari dar le las la o parte,o sa ma prefac ca nu mai vad nik si o sa i le servesc pe tava frumos si elegant ,asa cum are el impresia ca face cu mine...invatam din propriile greseli,eu am invatat destule si dak tot sunt mai mare decat el o sa imi permit singura sa ii dau si lui cateva lectii...dak le primeste si invata ceva din ele,e f bine...dak nu nu va insemna ca nu am fost un bun profesor...pana la urma aveti dreptate,avem o viata in inainte si voi fi asa cum am fost eu dintotdeauna(pana sa ma schimbe el) ; de ce sa nu le dam barbatilor dreptate cand afrima despre femei k sunt perverse...si noi putem,nu doar ei...imi pare rau dak sunt prea drastica nu atac p nimeni,dar se pare k e mai bine asa...pentru mine
karma_wanda
Postat pe 22 Martie 2009 20:56
Toti de aici care au raspuns la topicul tau sunt langa tine in aceste momente si incearca sa te ajute cum pot ei mai bine.La majoritatea viata a aratat ca in situatii similare relatia nu a durat.Ideea e ca in final relatia se va rupe si o vei face chiar tu din orice motiv doresti (ca nu mai suporti, ca el nu mai vrea,ca parintii nu mai sunt de acord etc.) dar iti va fi foarte greu sa o faci cand el isi va gasi pe altcineva, pentru ca trebuie sa fii constienta ca isi va gasi. Barbatii isi doresc relatii care sa curga dupa cum spun ei iar voi nu mai aveti demult o astfel de relatie.Si la toate umilintele, pe care pina la urma, le poti inghiti singura si nestiuta de nimeni, se va adauga acea umilinta vizibila de toata lumea.Alta femeie. Nu astepta acel moment.Nu iti face rau.Accepta ca nu e el acela si mergi mai departe dar in termenii dictati de tine. Iti doresc curaj.Si sa te gandesti ca Cel de sus nu te-ar fi pus in astfel de situatie daca nu stia ca te descurci.
Shelly11
Postat pe 22 Martie 2009 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
a insela 24 De la: gb_byenkutza 7 Iunie 2010 18:58
Doresc un sfat! 13 De la: kudika442733 18 Iulie 2012 21:28
L-am inselat? 39 De la: AndM 25 Iunie 2012 17:27
Iubitul meu face parte din mafie 86 De la: kudika226898 11 Septembrie 2011 00:57
vreau sfaturi dati cu parerea cati mai multi 53 De la: craciun852007 12 Iunie 2012 17:16