Setari Cookie-uri

Model de despartire.

Nu stiu cum se intampla la altii,in ce mod se despart-ma refer la "ultima scena".Pentru ca eu una observ la mine ca prefer un model anume.Stau si ma gandesc ca e a doua mare despartire a vietii mele si seamana cu prima.Adica eu imi strang bagajul, il urc intr-un taxi,ma urc si eu si plec fara a lasa nimic in urma, fara a ma uita in urma(nici la propriu nici la figurat);si totul se intampla intr-o zi din cursul saptamanii ,cand el e plecat la munca si cand teoretic nici prin cap nu-i trece ce surpriza il asteapta acasa.adica faptul ca eu nu mai sunt si nici lucrurile mele.-Si toate astea desi "ieri" nu ne-am certat,nu ne-am batut,ba chiar am facut dragoste(adica sex),si totul parea O.K.aveam planuri impreuna si pe termen scurt si petrermen lung.
Si atunci cand se lasa seara si el va fi ajuns acasa astept sa-mi sune mobilul in draci..si sa aud intrebarile :"ai plecat,de ce?asa crezi tu ca ii mai bine?dar tot ce a fost intre noi...?"
...Tot ce a fost intre noi nu mai conteaza..si asta-i un moment absolut,si starea de fapte e cea mai evidenta dovada.De ce?
Nu ieri,nu alaltaieri....dar acum un an,acum 6 luni,acum 3 luni.acum o luna,si daca stau bine sa ma gandesc poate chiar cu cateva zile numarabile in urma:betii,muzica rock data la maxim,bani cheltuiti aiurea in timp ce eu poate faceam foamea in casa,discutii interminabile pe prostii si vesnice observatii despre modul cum gandesc eu in privinta a ceea ce ar trebui sa fie meniul nostru zilnic.(.....)
(....)adica omul ar fi dispus sa manance ciorba de capatani si gheare si sa iasa in baruri sambata seara de 200 de roni.in loc de 200 de roni sa manance acasa numai snitele,fripturi salate-ca la restaurant....bine ce spun eu acum e o exprimare prea eleganta..referitor la tot ce a fost intre noi...../Nu uit o noapte petrecuta in strada.cand a 2 a zi ma duceam la servici..si teoretic ar fi trebuit sa fiu odihnita....si toate astea din cauza excesului de alcool si a reactiei lui urate in situatia respectiva.Ce-i drept ca eu am zbughit-o pe usa de frica sa nu ma loveasca..ar fi fost in stare..dar sa zicem ca am avut norocul sa reusesc sa ma feresc...dar stresul pe care l-am trait nu are anti-dot si nimic din tot ce s-a intamplat nu se poate sterge din memorie.
Concluzia e ca :ATUNCI CAND MOMENTELE NEGATIVE LE DEPASEC CA NUMAR SI INTENSITATE PE CELE POZITIVE...RELATIA E IN DISTRUGERE.Daca zice :"stii pui iarta-ma".dar in timp ce spune asta imi vin in minte momente de genul"mortii matii fa"(scuzati limbajul).da fapt el nu e credibil.Initial l-am crezut,dupa ia m-am facut ca il cred..Ma rog..astazi am contractul de inchiriere in mana si maine e ziua cea mare,de destul timp planuita si nu-mi vine sa cred ce simplu imi e incep sa simt aerul proaspat al libertatii de pe acum..Simt ca nu mai are ce sa imi faca, stiu ca e un pasa definitiv-nu am de gand sa ma impac..si nu imi pasa ce simte sau ce gandeste el si nici ce isi doreste.
Stau si ma intreb pentru cati oameni despartirea in fapt reprezinta o adevarata eliberare?!!!

Postat pe 7 Aprilie 2009 01:25
Bravo, eu te felicit pt atitudinea ta si modul de gandire. Asa e, cand intr o relatie momentele neplacute le depasesc pe cele placute, atunci trebuie luata atitudinea. Nu merge, asta e. Nu e capat de lume. Si da, stiu si eu perfect ce inseamna sentimentul acela de libertate si eliberare dupa ce ai pus punct unei relatii nesanatoase. Eu m-am simtit cel mai fericit om si cel mai liber, cand am pus punct unei relatii nepotrivite.
DeeaCatalina
Postat pe 7 Aprilie 2009 01:42
Pentru cel care pleaca este o eliberare ...pentru cel care ramane in urma este un moment de cumpana ...poate suferi sau nu , depinde de la caz la caz ...in situatia ta cred ca ai facut o alegere potrivita, in sensul ca viatza pe care o duceai nu era una deloc ''confortabila'' emotional, fizic, material, pshic...iar acum simti ca ai renascut, uneori singuratatea este prost inteleasa, in ai o pmomentul cand te simti rau singur inseamna ca nu ai nici macar tie ce-ti oferi bun daramite unui viitor partener, deci stati cu voi singuri o perioada, iubiti-va voi insiva si apoi cautati sa va impartasitzi iubirea....e o reteta sanatoasa, a mea, pe care vi-o recomand sunt de parere ca ...nu poti cladi ceva temeinic pe ''teren accidentat ''...
Multa iubire va doresc
__LL__
Postat pe 7 Aprilie 2009 02:03
Pentru multi ar reprezenta despartirea o eliberare ...dar multora le e frica sa recunoasca...Le este frica de singuratate si prefera sa stea cu un om care se poarta aiurea cu ei doar pentru faptul ca le e frica sa nu ramana singuri,sa nu plateasca singuri cheltuielile etc...Ceea ce ai facut tu e perfect...si as vrea ca sa vad tot timpul oameni optimisti ca tine,care au puterea sa o ia de la capat si sa vada intotdeauna partea plina a paharului...
camelusha83
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:19
ma gandesc ca tu eviti confruntarea fata in fata. Nu ti se pare mai corect sa-i spui in fata "nu mai vreau sa fim impreuna"? ti-e frica de reactia lui?
as pleca asa pur si simplu, numai daca tipul ar fi violent
kitty_krieger
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:34
E ciudata viata si ipostazele ei.Insa tb sa inveti niste lectii si sa nu te asociezi cu oameni nepotriviti.Daca ai evoluat,nu se poate sa nu realizezi ce ti-e de folos.A trai e o arta,cum se spune.Sau ti-o mai faci si singur.Nimic fortat nu e bun si nu dureaza,asta e alta lectie. Daca totusi alegi un drum bun,vei avea rezultate.

Postat pe 24 Iunie 2009 11:54
Daca as locui impreuna cu el, si eu as face acelasi lucru. Sper sa fii mai fericita in continuare! :)
breathemein
Postat pe 25 Iunie 2009 07:53
felicitari draga mea....e cea mai buna decizie. cu cat te simti mai libera, cu atat sa crezi ca esti mai puternica. un om ca el nu merita, gandeste-te la viitorul din fata ta. viata e asa de frumoasa, cu urcusuri si coborasuri, dar daca nu am vedea ce e raul, cum am stii care e binele???
amelia_luana
Postat pe 4 Ianuarie 2010 19:13
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-10 13:34:44ma gandesc ca tu eviti confruntarea fata in fata. Nu ti se pare mai corect sa-i spui in fata "nu mai vreau sa fim impreuna"? ti-e frica de reactia lui?
as pleca asa pur si simplu, numai daca tipul ar fi violent


ti-ai dat singura raspunsul. la cum l-a descris ce rost mai avea o discutie. uneori se ajunge in momentul in care trebuie doar sa actionezi si fapta ta tine loc de cuvinte. poate o sa inteleaga mai tarziu de ce a plecat, ca pe moment nu cre dca si-a atribuit vreo vina.
Boca
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:20
in curand o sa avem modele de a muri
yumy
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:22
De la: , la data 2009-04-07 01:25:41Nu stiu cum se intampla la altii,in ce mod se despart-ma refer la "ultima scena".Pentru ca eu una observ la mine ca prefer un model anume.Stau si ma gandesc ca e a doua mare despartire a vietii mele si seamana cu prima.Adica eu imi strang bagajul, il urc intr-un taxi,ma urc si eu si plec fara a lasa nimic in urma, fara a ma uita in urma(nici la propriu nici la figurat);si totul se intampla intr-o zi din cursul saptamanii ,cand el e plecat la munca si cand teoretic nici prin cap nu-i trece ce surpriza il asteapta acasa.adica faptul ca eu nu mai sunt si nici lucrurile mele.-Si toate astea desi "ieri" nu ne-am certat,nu ne-am batut,ba chiar am facut dragoste(adica sex),si totul parea O.K.aveam planuri impreuna si pe termen scurt si petrermen lung.
Si atunci cand se lasa seara si el va fi ajuns acasa astept sa-mi sune mobilul in draci..si sa aud intrebarile :"ai plecat,de ce?asa crezi tu ca ii mai bine?dar tot ce a fost intre noi...?"
...Tot ce a fost intre noi nu mai conteaza..si asta-i un moment absolut,si starea de fapte e cea mai evidenta dovada.De ce?
Nu ieri,nu alaltaieri....dar acum un an,acum 6 luni,acum 3 luni.acum o luna,si daca stau bine sa ma gandesc poate chiar cu cateva zile numarabile in urma:betii,muzica rock data la maxim,bani cheltuiti aiurea in timp ce eu poate faceam foamea in casa,discutii interminabile pe prostii si vesnice observatii despre modul cum gandesc eu in privinta a ceea ce ar trebui sa fie meniul nostru zilnic.(.....)
(....)adica omul ar fi dispus sa manance ciorba de capatani si gheare si sa iasa in baruri sambata seara de 200 de roni.in loc de 200 de roni sa manance acasa numai snitele,fripturi salate-ca la restaurant....bine ce spun eu acum e o exprimare prea eleganta..referitor la tot ce a fost intre noi...../Nu uit o noapte petrecuta in strada.cand a 2 a zi ma duceam la servici..si teoretic ar fi trebuit sa fiu odihnita....si toate astea din cauza excesului de alcool si a reactiei lui urate in situatia respectiva.Ce-i drept ca eu am zbughit-o pe usa de frica sa nu ma loveasca..ar fi fost in stare..dar sa zicem ca am avut norocul sa reusesc sa ma feresc...dar stresul pe care l-am trait nu are anti-dot si nimic din tot ce s-a intamplat nu se poate sterge din memorie.
Concluzia e ca :ATUNCI CAND MOMENTELE NEGATIVE LE DEPASEC CA NUMAR SI INTENSITATE PE CELE POZITIVE...RELATIA E IN DISTRUGERE.Daca zice :"stii pui iarta-ma".dar in timp ce spune asta imi vin in minte momente de genul"mortii matii fa"(scuzati limbajul).da fapt el nu e credibil.Initial l-am crezut,dupa ia m-am facut ca il cred..Ma rog..astazi am contractul de inchiriere in mana si maine e ziua cea mare,de destul timp planuita si nu-mi vine sa cred ce simplu imi e incep sa simt aerul proaspat al libertatii de pe acum..Simt ca nu mai are ce sa imi faca, stiu ca e un pasa definitiv-nu am de gand sa ma impac..si nu imi pasa ce simte sau ce gandeste el si nici ce isi doreste.
Stau si ma intreb pentru cati oameni despartirea in fapt reprezinta o adevarata eliberare?!!!



si pentru mine despartirea in fapt de cineva a fost ca o eliberare...acum simt ca am renascut...ma simt puternica si independenta...parerea mea este ca ai luat cea mai buna decizie eliberandu te....te felicit....cu siguranta nu merita i tot ce ai patimit...si nimeni nu merita inderent ca e femeie sau barbat sa sufere....in timp vei devina propria ta stapina si vei vedea viata cu alti "ochi"....sper sa auzim de bine...
catalina69
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se va schimba vreodata ??? 42 De la: ankuu 27 Noiembrie 2009 21:56
Buna! 4 De la: battleofwits 22 Mai 2011 22:30
Viitorul meu sot va avea un copil cu alta 76 De la: kudika425470 17 Octombrie 2011 16:54
Ma iubeste sau nu? Nu mai stiu ce sa cred. 4 De la: ella_c 25 August 2010 09:30
Nu pot sa-l uit 22 De la: Cristinakitty 21 Ianuarie 2010 18:52