Setari Cookie-uri

Relatii part time, secretul iubirii moderne

mi-a placut mult demonstratia kathara
kitty_krieger
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:56
De la: UnYang, la data 2009-04-16 22:55:32
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:41:47
This is gonna be fun. Sa reluam; tu ai spus:

De la: UnYang, la data 2009-04-16 21:34:22Eu constat ca voi deja traiti, simtiti si ganditi part-time. Jumatate moarte. A murit femeia din voi. A ramas doar maimuta. Doar halca de carne.
Cu respect!
Urati-ma in liniste.


Mai precis:
A murit femeia din voi.
A ramas doar maimuta.
Doar halca de carne

Si mai precis:
A ramas doar maimuta.
Doar halca de carne

Intrebare: Ce a ramas dupa ce femeia din noi (lol) a murit?

Raspuns: Doar maimuta, doar halca de carne.

Altfel spus, maimuta=halca de carne.

Halca de carne= femeia "completa" - "femeia "care a murit"

adica:

halca de carne = corpul femeii.

______

Din:
maimuta=halca de carne.
halca de carne = corpul femeii.

Rezulta in mod necesar ca:
maimuta = corpul femeii.

Scuze acceptate.


Vorba multa, saracia omului.
Matematici sterile si flawed.
Atata vreme cat femeia dispare, acela nu se mai poate numi corpul femeii. Cand femeia apare, maimuta dispare.
De exemplu: ai o camera in care locuieste o femeie (mai metafizic vorbind). Daca femeia iese din camera si intra o maimuta, acea camera nu este camera femeii, ci A FOST camera femeii iar acum este camera maimutei. Cand femeia reapare, maimuta iese si camera isi capata un cu totul alt sens.
Un alt exemplu: ia rochia de pe tine si pune-o pe o maimuta. Cum apreciezi tot ansamblul, format din rochie si maimuta? Ca un cwur, este? Bun. Acum pune aceeasi rochie pe tine. Se schimba optica?

Mai esti bestial, cred ca ai o imaginatie fara limite
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:56
De la: cckitty, la data 2009-04-16 22:50:21
Tu pari o persoana destul de interesanta, asa, dupa felul cum scrii.
Sint totusi foarte curioasa cam citi prieteni ai, la cit de drastic si transant gindesti...cite persoane iti accepta felul de a fi fara sa te critice si sa te dea la o parte...

Putini. Dar buni.
Decat multi, dar prosti (nu intelectual vorbind).
M-am resemnat la ideea asta. Si nu regret.
Caci mereu m-am oferit de-a gata iar hienele au degustat si s-au tirat.

De la: cckitty, la data 2009-04-16 22:56:56Mai esti bestial, cred ca ai o imaginatie fara limite

UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:00
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:00:09
De la: cckitty, la data 2009-04-16 22:50:21
Tu pari o persoana destul de interesanta, asa, dupa felul cum scrii.
Sint totusi foarte curioasa cam citi prieteni ai, la cit de drastic si transant gindesti...cite persoane iti accepta felul de a fi fara sa te critice si sa te dea la o parte...

Putini. Dar buni.
Decat multi, dar prosti (nu intelectual vorbind).
M-am resemnat la ideea asta. Si nu regret.
Caci mereu m-am oferit de-a gata iar hienele au degustat si s-au tirat.
Cunosc sentimentul prea bine
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:04
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.

Asta se cheama problema de identificare. sau falsa identificare.
Solutia ei o gasesti la inteleptii orientali. Ceva mai accesibil gasesti la Eckhart Tolle.
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:07
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:07:33
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.

Asta se cheama problema de identificare. sau falsa identificare.
Solutia ei o gasesti la inteleptii orientali. Ceva mai accesibil gasesti la Eckhart Tolle.

Pai noi preferam sa rupem forumul in doua, decit sa citim
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:09
http://www.youtube.com/watch?v=j42cTkiGdXY
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:09
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.


Ideea e ca personalitatea unui om nu inseamna OMUL... Personalitatea este un amestec mai mult sau mai putin reusit intre caracterul nativ si educatie... Multe de zis
Educatia are si ea atat de multe laturi, pentru ca nu se dezvolta dintr-un singur sens, si cu un scop precis, intotdeauna... Ne-am invatat sa imprumutam de la altii si sa uitam cine suntem NOI de fapt... Noi=EU-L nostru absolut
Ceea ce suntem noi de fapt, scopul aparitiei noastre pe Pamant, Apartenenta noastra la EU-L Universal...
As spune atat de multe, dar mi-e somn... Si mi-e sa nu bat campii...
Kathhy
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:19
De la: UnYang, la data 2009-04-16 21:34:22Eu constat ca voi deja traiti, simtiti si ganditi part-time. Jumatate moarte. A murit femeia din voi. A ramas doar maimuta. Doar halca de carne.
Cu respect!
Urati-ma in liniste.


Yangule, nu credeam ca o sa ajung vreodata sa te citez ..sau sa-ti impartasesc viziunile exhaustive ..dar de data asta chiar le zici bine ...dar stii care e treaba ca si barbatii fac la fel ..nu e nimeni mai breaz ..nu e vorba de nici un razboi al sexelor ...iar treaba cu maimutza ...mi-a placut maxim...! Desi sa stii ca eu ma gandeam la ceva mai primitiv ....cand am citit prima data cum ai invocat''mitul maimutzei'' , m- a dus cu gandul mai degraba la femeia care isi asculta doar vocea din interiorul ''burgerului''...iar sufletul ...duca'se pe apa Sambetei ...si asa e de forma ... ..urat domne, foarte urat !

UnYang, uite asa iti mai speli din pacate, brava !
__LL__
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:21
De la: __LL__, la data 2009-04-16 23:21:50
De la: UnYang, la data 2009-04-16 21:34:22Eu constat ca voi deja traiti, simtiti si ganditi part-time. Jumatate moarte. A murit femeia din voi. A ramas doar maimuta. Doar halca de carne.
Cu respect!
Urati-ma in liniste.


Yangule, nu credeam ca o sa ajung vreodata sa te citez ..sau sa-ti impartasesc viziunile exhaustive ..dar de data asta chiar le zici bine ...dar stii care e treaba ca si barbatii fac la fel ..nu e nimeni mai breaz ..nu e vorba de nici un razboi al sexelor ...iar treaba cu maimutza ...mi-a placut maxim...! Desi sa stii ca eu ma gandeam la ceva mai primitiv ....cand am citit prima data cum ai invocat''mitul maimutzei'' , m- a dus cu gandul mai degraba la femeia care isi asculta doar vocea din interiorul ''burgerului''...iar sufletul ...duca'se pe apa Sambetei ...si asa e de forma ... ..urat domne, foarte urat !

UnYang, uite asa iti mai speli din pacate, brava !


N-au astia aici un emoticon de "jos palaria, domnita mea", ca l-as fi folosit.
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:25
Si uite-asa devine UnYang favoritul forumului
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:28
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:28:29Si uite-asa devine UnYang favoritul forumului


Vezi' de treaba! Multe m-ar lega de calea ferata.
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:29
De la: UnYang, la data 2009-04-16 22:55:32
Vorba multa, saracia omului.
Matematici sterile si flawed.
Atata vreme cat femeia dispare, acela nu se mai poate numi corpul femeii. Cand femeia apare, maimuta dispare.
De exemplu: ai o camera in care locuieste o femeie (mai metafizic vorbind). Daca femeia iese din camera si intra o maimuta, acea camera nu este camera femeii, ci A FOST camera femeii iar acum este camera maimutei. Cand femeia reapare, maimuta iese si camera isi capata un cu totul alt sens.
Un alt exemplu: ia rochia de pe tine si pune-o pe o maimuta. Cum apreciezi tot ansamblul, format din rochie si maimuta? Ca un cwur, este? Bun. Acum pune aceeasi rochie pe tine. Se schimba optica?


Femeia nu exista in afara corpului ei. La urma urmei, asta este primul mod de a ne defini ca gen si poate si cel mai important. Altfel spus, camera si femeia nu prea pot exista una in absenta celeilalte. Greseala logica pe care ai facut-o a fost echivalarea intre maimuta is halca de carne; total gresita.
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:30
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:29:43
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:28:29Si uite-asa devine UnYang favoritul forumului


Vezi' de treaba! Multe m-ar lega de calea ferata.

Pai nah, isi mai schimba parerea omu' cind ajunge sa te descopere
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:32
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:07:33
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.

Asta se cheama problema de identificare. sau falsa identificare.
Solutia ei o gasesti la inteleptii orientali. Ceva mai accesibil gasesti la Eckhart Tolle.


Mintea mea este europeana si e convinsa, pri ca yang si yin sunt cam bullshit.

Iar tu ai un complex cristic. Wake up, esti la fel ca noi astilalti.
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:32
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:32:23
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:29:43
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:28:29Si uite-asa devine UnYang favoritul forumului


Vezi' de treaba! Multe m-ar lega de calea ferata.

Pai nah, isi mai schimba parerea omu' cind ajunge sa te descopere

imi era indiferent, ca multi altii pe acest forum, cand i-am citit prima oara postarile (cu toate ca m-a si jignit, daca isi aduce bine aminte...)
dar asa e mi-am schimbat parerea dupa ce am ajuns sa-l descopar... oare in bine.... sau in rau... voi ce ziceti?
kitty_krieger
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:34
De la: Kathhy, la data 2009-04-16 23:19:51
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.


Ideea e ca personalitatea unui om nu inseamna OMUL... Personalitatea este un amestec mai mult sau mai putin reusit intre caracterul nativ si educatie... Multe de zis
Educatia are si ea atat de multe laturi, pentru ca nu se dezvolta dintr-un singur sens, si cu un scop precis, intotdeauna... Ne-am invatat sa imprumutam de la altii si sa uitam cine suntem NOI de fapt... Noi=EU-L nostru absolut
Ceea ce suntem noi de fapt, scopul aparitiei noastre pe Pamant, Apartenenta noastra la EU-L Universal...
As spune atat de multe, dar mi-e somn... Si mi-e sa nu bat campii...


Ma rog, acum o daduram pe astre si ne batem cu caramida-n piept ca suntem noi buricul universului. Nimic mai fals.

Atunci ce inseamna omul? Dincolo de datele cu care se naste si pe care si le dezvolta?
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:34
De la: Kathara, la data 2009-04-16 23:30:04
De la: UnYang, la data 2009-04-16 22:55:32
Vorba multa, saracia omului.
Matematici sterile si flawed.
Atata vreme cat femeia dispare, acela nu se mai poate numi corpul femeii. Cand femeia apare, maimuta dispare.
De exemplu: ai o camera in care locuieste o femeie (mai metafizic vorbind). Daca femeia iese din camera si intra o maimuta, acea camera nu este camera femeii, ci A FOST camera femeii iar acum este camera maimutei. Cand femeia reapare, maimuta iese si camera isi capata un cu totul alt sens.
Un alt exemplu: ia rochia de pe tine si pune-o pe o maimuta. Cum apreciezi tot ansamblul, format din rochie si maimuta? Ca un cwur, este? Bun. Acum pune aceeasi rochie pe tine. Se schimba optica?


Femeia nu exista in afara corpului ei. La urma urmei, asta este primul mod de a ne defini ca gen si poate si cel mai important. Altfel spus, camera si femeia nu prea pot exista una in absenta celeilalte. Greseala logica pe care ai facut-o a fost echivalarea intre maimuta is halca de carne; total gresita.

Pai cred ca filozofam prea mult, ideea principala era ca unele uita ce inseamna sa fie femei, si ajung niste papagali, maimute, sau ce-o fi, acolo, de umplutura
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:35
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:07:33
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.

Asta se cheama problema de identificare. sau falsa identificare.

sau cu alte cuvinte, ceea ce spun si cred este independent de mine???? poate imi explici si mie cum
kitty_krieger
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:36
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-16 23:34:16
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:32:23
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:29:43
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:28:29Si uite-asa devine UnYang favoritul forumului


Vezi' de treaba! Multe m-ar lega de calea ferata.

Pai nah, isi mai schimba parerea omu' cind ajunge sa te descopere

imi era indiferent, ca multi altii pe acest forum, cand i-am citit prima oara postarile (cu toate ca m-a si jignit, daca isi aduce bine aminte...)
dar asa e mi-am schimbat parerea dupa ce am ajuns sa-l descopar... oare in bine.... sau in rau... voi ce ziceti?

Eu cred ca el iubeste femeile, sau vrea sa le iubeasca, numai ca nu stie pt. ce sa le iubeasca
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:37
De la: Kathara, la data 2009-04-16 23:32:50
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:07:33
De la: Kathara, la data 2009-04-16 22:52:06Da, el e Iisus al forumului.

N-a aflat inca un detaliu, cum ca ideile si conceptiile unui om fac parte din personalitatea lui si ca in momentul cand le ataci, ataci in mod automat si persoana respectiva.

Asta se cheama problema de identificare. sau falsa identificare.
Solutia ei o gasesti la inteleptii orientali. Ceva mai accesibil gasesti la Eckhart Tolle.


Mintea mea este europeana si e convinsa, pri ca yang si yin sunt cam bullshit.

Iar tu ai un complex cristic. Wake up, esti la fel ca noi astilalti.

Nu, draga mea, ci tu ai un complex cum ca eu as avea un complex cristic. Eu nu-s decat unul de pe strada. Care gandeste diferit. Multi ca mine. Slava Domnului!
Stii ce-i mai paradoxal in toata treaba asta: ca tu, tocmai tu, esti cea care-mi spune mie Wake up!
Cu mintea ta europeana. Deci, daca este europeana, carevasazica produce numai si numai lucruri bune. Iti place globalizarea, ah? Lasa, ai toata viata inainte sa te trezesti.
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:37
De la: UnYang, la data 2009-04-16 21:34:22Eu constat ca voi deja traiti, simtiti si ganditi part-time. Jumatate moarte. A murit femeia din voi. A ramas doar maimuta. Doar halca de carne.
Cu respect!
Urati-ma in liniste.


Aoleo! Ce l-o fi apucat?
Pai daca o cascata vine si face o afirmatie... tampa, ce sa mai! - atunci toate suntem "moarte"...

Cat despre ura... Sa astepte pana m-oi deranja eu sa fac efortu' asta... Hai ca a fost haios la faza asta...
Dor_a
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:37
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:35:38
Pai cred ca filozofam prea mult, ideea principala era ca unele uita ce inseamna sa fie femei, si ajung niste papagali, maimute, sau ce-o fi, acolo, de umplutura

nu cred ca o femeie care nu-si doreste o relatie serioasa uita sa fie femeie
suntem definite de mult mai mult in lumea asta
kitty_krieger
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:38
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:35:38
Pai cred ca filozofam prea mult, ideea principala era ca unele uita ce inseamna sa fie femei, si ajung niste papagali, maimute, sau ce-o fi, acolo, de umplutura


Ideea era ca intelepul forumui nu este capabil sa exprime coerent doua-trei idei. That's one.

Pe de alta parte cine are dreptul de a defini cum o femeie TREBUIE sa fie ca sa se numeasca femeie? Un barbat, se vede treaba. Cat de incredibil de misogin. That's two.
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:39
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:37:21
Eu cred ca el iubeste femeile, sau vrea sa le iubeasca, numai ca nu stie pt. ce sa le iubeasca

Oh, ce bine ai grait! Mi-ai adus o revelatie.
Dar o sa fac un mic amendament: stiu pentru ce (ar trebui) sa le iubesc. Problema e ca pe zi ce trece nu prea mai am pentru ce. Sunteti din ce in ce mai putine...
Probabil ca asta ai vrut sa spui si tu, numai ca am vrut sa clarific.
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:39
De la: Dor_a, la data 2009-04-16 23:37:49
De la: UnYang, la data 2009-04-16 21:34:22Eu constat ca voi deja traiti, simtiti si ganditi part-time. Jumatate moarte. A murit femeia din voi. A ramas doar maimuta. Doar halca de carne.
Cu respect!
Urati-ma in liniste.


Aoleo! Ce l-o fi apucat?
Pai daca o cascata vine si face o afirmatie... tampa, ce sa mai! - atunci toate suntem "moarte"...

Cat despre ura... Sa astepte pana m-oi deranja eu sa fac efortu' asta... Hai ca a fost haios la faza asta...

Citeste cu doua posturi mai jos, la pagina initiala.

De la: Kathara, la data 2009-04-16 23:39:09
Ideea era ca intelepul forumui nu este capabil sa exprime coerent doua-trei idei. That's one.

Pe de alta parte cine are dreptul de a defini cum o femeie TREBUIE sa fie ca sa se numeasca femeie? Un barbat, se vede treaba. Cat de incredibil de misogin. That's two.

One: un exemplu concret, daca nu cer prea mult. Sau cer?
Two: te asigur ca daca instantaneu ar disparea toti barbatii de pe Terra, standardele mele despre femeie nu te-ar dezavantaja cu nimic. Dimpotriva.
UnYang
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:40
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-16 23:38:29
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:35:38
Pai cred ca filozofam prea mult, ideea principala era ca unele uita ce inseamna sa fie femei, si ajung niste papagali, maimute, sau ce-o fi, acolo, de umplutura

nu cred ca o femeie care nu-si doreste o relatie serioasa uita sa fie femeie
suntem definite de mult mai mult in lumea asta

Da, stiu, toate ne dorim sa avem cariera de succes, sa fim mame si sotii perfecte(cliseu binecunoscut).Dar nu cred ca exista femeie pe lumea asta care sa nu-si doreasca o relatie adevarata, asta e apa de ploaie. Unele renunta la ideea de relatie serioasa, pt. ca nu reusesc sa o obtina atunci cind o doresc, dar asta nu inseamna ca nu tinjesc la ea.
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:42
Noi numim noþiunea de feminin ºi masculin ca fiind pur ºi simplu cele douã sexe. Cuvântul sex însã lasã majoritatea oamenilor încã de la început sã fie puternic induºi în eroare, deoarece involuntar în gândurile multora apare asocierea lui cu procrearea. ªi acest fapt este greºit. Separarea între feminin ºi masculin în acest sens are ceva de spus în concepþia grandioasã a Creaþiei numai în cea mai exteriarã, cea mai densificatã materialitate Densã. Însã nu ºi în întâmplãrile principale.

Ce se înþelege prin sex? La ieºirea sa din Împãrãþia Spiritualã germenele spiritual este lipsit de sex. De asemenea nu are loc nici o bisecþie, aºa cum se presupune de multe ori. În fond un germene spiritual rãmâne întotdeauna o entitate independentã. ...

Aici este determinantã natura activitãþii unui germene spiritual. Adicã, spre ce direcþie aspirã predominant un astfel de germene spiritual în timpul devenirii sale conºtiente ca ºã-ºi dezvolte aptitudinile care odihnesc în el, fie în specie pozitivã, puternic propulsoare, fie în specie negativã, ce menþine în tãcere. Încotro îl propulseazã cerinþa sa principalã. ªi în activitatea care urmeazã acum datoritã lui, chiar dacã aceastã activitate constã la început numai în dorinþe puternice care cresc pânã la impuls, se contureazã forma.

Pozitivul produce forma masculinã, negativul produce forma femininã. Abia aici masculinul ºi femininul se pot recunoaºte în exterior prin forma lor. Ambele sunt în forma lor expresia exactã a naturii activitãþii lor, pe care o aleg sau ºi-o doresc. La început aceste dorinþe sunt în realitate doar expresia constituþiei propriu-zise a germenilor spirituali respectivi, deci negative sau pozitive.

Aºadar feminin ºi masculin nu au nimic de a face cu noþiunea obiºnuitã de sex, ci aratã doar natura activitãþii în Creaþie. Abia în Materialitatea Densã atât de cunoscutã omului, se contureazã din aceastã formã organele genitale pe care le desemnãm ca masculin ºi feminin. Numai corpul material-dens, deci corpul pãmântesc, are nevoie de aceste organe pentru procrearea sa.

Natura activitãþii în Creaþie contureazã deci forma corpului propriu-zis, cea masculinã sau cea femininã, corpul fizic fiind, la rândul lui, iarãºi doar o copie brutã a acesteia.

Cu aceasta ºi activitatea sexualã este pusã pe treapta pe care se cuvine sã stea, deci pe treapta cea mai joasã care existã în Creaþie, treapta material-densã, care este mult depãrtatã de Spiritual.


Kathhy
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:44
De la: UnYang, la data 2009-04-16 23:39:55
De la: cckitty, la data 2009-04-16 23:37:21
Eu cred ca el iubeste femeile, sau vrea sa le iubeasca, numai ca nu stie pt. ce sa le iubeasca

Oh, ce bine ai grait! Mi-ai adus o revelatie.
Dar o sa fac un mic amendament: stiu pentru ce (ar trebui) sa le iubesc. Problema e ca pe zi ce trece nu prea mai am pentru ce. Sunteti din ce in ce mai putine...
Probabil ca asta ai vrut sa spui si tu, numai ca am vrut sa clarific.

Eu zic ca nu ai intilnit femeia pe care ai vrea tu s-o iubesti, si din cauza asta ne balacaresti pe noi, pt. ca ne consideri superficiale si prea departe de idealul tau feminin Zi tu daca n-am dreptate...
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:45
De la: Kathhy, la data 2009-04-16 23:44:30Noi numim noþiunea de feminin ºi masculin ca fiind pur ºi simplu cele douã sexe. Cuvântul sex însã lasã majoritatea oamenilor încã de la început sã fie puternic induºi în eroare, deoarece involuntar în gândurile multora apare asocierea lui cu procrearea. ªi acest fapt este greºit. Separarea între feminin ºi masculin în acest sens are ceva de spus în concepþia grandioasã a Creaþiei numai în cea mai exteriarã, cea mai densificatã materialitate Densã. Însã nu ºi în întâmplãrile principale.

Ce se înþelege prin sex? La ieºirea sa din Împãrãþia Spiritualã germenele spiritual este lipsit de sex. De asemenea nu are loc nici o bisecþie, aºa cum se presupune de multe ori. În fond un germene spiritual rãmâne întotdeauna o entitate independentã. ...

Aici este determinantã natura activitãþii unui germene spiritual. Adicã, spre ce direcþie aspirã predominant un astfel de germene spiritual în timpul devenirii sale conºtiente ca ºã-ºi dezvolte aptitudinile care odihnesc în el, fie în specie pozitivã, puternic propulsoare, fie în specie negativã, ce menþine în tãcere. Încotro îl propulseazã cerinþa sa principalã. ªi în activitatea care urmeazã acum datoritã lui, chiar dacã aceastã activitate constã la început numai în dorinþe puternice care cresc pânã la impuls, se contureazã forma.

Pozitivul produce forma masculinã, negativul produce forma femininã. Abia aici masculinul ºi femininul se pot recunoaºte în exterior prin forma lor. Ambele sunt în forma lor expresia exactã a naturii activitãþii lor, pe care o aleg sau ºi-o doresc. La început aceste dorinþe sunt în realitate doar expresia constituþiei propriu-zise a germenilor spirituali respectivi, deci negative sau pozitive.

Aºadar feminin ºi masculin nu au nimic de a face cu noþiunea obiºnuitã de sex, ci aratã doar natura activitãþii în Creaþie. Abia în Materialitatea Densã atât de cunoscutã omului, se contureazã din aceastã formã organele genitale pe care le desemnãm ca masculin ºi feminin. Numai corpul material-dens, deci corpul pãmântesc, are nevoie de aceste organe pentru procrearea sa.

Natura activitãþii în Creaþie contureazã deci forma corpului propriu-zis, cea masculinã sau cea femininã, corpul fizic fiind, la rândul lui, iarãºi doar o copie brutã a acesteia.

Cu aceasta ºi activitatea sexualã este pusã pe treapta pe care se cuvine sã stea, deci pe treapta cea mai joasã care existã în Creaþie, treapta material-densã, care este mult depãrtatã de Spiritual.



Un rezumat, se poate?
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care este masca cea mai potrivita:Gelozie,orgoliu sau lipsa educatiei?? 108 De la: maimai_no1 21 Septembrie 2011 00:28
am dreptate sau e obsesie? 28 De la: Barbie30_ 17 Ianuarie 2011 21:01
gelozie 9 De la: oops_flory 3 Septembrie 2009 23:01
Gelozia boala grea... 14 De la: aris2000 20 Octombrie 2013 11:52
soacra 106 De la: dalilapink 18 August 2014 23:45