Setari Cookie-uri

Ce e mai important... dragostea sau stabilitatea?

De multe ori trebuie sa luam o decizie, sa alegem din doua sau mai multe lucruri ... si nu intotdeauna alegem ceea ce, de fapt, ar trebui ... Ce este mai important in viata de familie... dragostea sau stabilitatea?
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:37
Daca ar fi sa aleg exclusiv intre astea doua, as alege dragostea pentru relatii si stabilitatea pentru casatorie.
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:43
E f. bine cind poti sa le ai pe ambele. Si daca tre sa alegi doar una?
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:45
Ti-am raspuns. Pentru casatorie stabilitate, pentru celelalte tipuri de relatii iubirea.
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:46
La ce te referi spunind "celelalte relatii"?
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:48
La relatiile amoroase de dinaintea mariajului pe care le poti trai pasional etc. In acelasi timp, stii ca persoana respectiva nu e de incredere, ca nu te poti baza pe el pentru o intreaga viata, deci nu-ti faci planuri pe termen lung.

Cand te casatoresti, trebuie sa cauti stabilitate si incredere in primul rand.
Kathara
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:50
Daca tre sa alegi doar una atunci alegi dragostea pentru ca daca te puna naiba sa lasi dragostea in favoarea stabilitati sigur nu-ti va fi prea bine .

Oricat de chitita ai fi tu pe stabilitate ( banuiesc ca te referi la cea financiara ) vei ajunge la un moment dat sa-ti dai seama ca banii nu aduc fericirea si sa regreti ca ai ales gresit.

Kathy , tre sa te contrazic aici ....alegi stabilitatea doar daca esti ferm convinsa ca nu mai sunt sanse sa iubesti altfel ....crede-ma ca stabilitatea nu-ti aduce nici o satisfactie.

iris_4_ever
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:51
eu zic asa:daca ai dragoste.........ai stabilitate emotionala............apoi vine si stabilitatea financiara daca stii sa cresti dragostea! in schimb daca urmaresti numai financiarul traiesti degeaba,cu sufletul gol! banii nu vor umple niciodata golul din inima ta!
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:58
Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:58
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:00
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei


Daca nu ai simtit niciodata dragostea atunci este ok pentru ca nu ai de unde stii ce iti lipseste.
iris_4_ever
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:05
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


France , nu toata lumea stie sa ude acest tip de floare asa ca degeaba ii spui cuiva ca trebuie udata daca nu stie cand si cum .
iris_4_ever
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:07
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:37:27De multe ori trebuie sa luam o decizie, sa alegem din doua sau mai multe lucruri ... si nu intotdeauna alegem ceea ce, de fapt, ar trebui ... Ce este mai important in viata de familie... dragostea sau stabilitatea? [/quot

intr-o familie amandoua sunt importante ,deopotriva atat dragostea cat si stabilitatea.............
dar daca e sa alegi .....as alege stabilitate........incepi cu dragoste dar stabilitatea ramane........
nimeni nu iti garanteaza ca dragostea e vesnica ,dar atasamentul,stabilitatea cuplului ramane de-a lungul anilor........
o parere..........
just_heaven
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:09
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:37:27De multe ori trebuie sa luam o decizie, sa alegem din doua sau mai multe lucruri ... si nu intotdeauna alegem ceea ce, de fapt, ar trebui ... Ce este mai important in viata de familie... dragostea sau stabilitatea?

Cel mai important e sa ai linga tine un om care simti ca te iubeste si ca va fi linga tine indiferent ce se intimpla, daca alergam dupa "pasiuni fulgeratoare" ajungem doar niste oameni nefericiti, atunci cind pasiunea se stinge...
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:09
Poate motivul e altul?
Uneori nu vrei sa iubesti deoarece ti-i frica. Deoarece ai avut de suferit din gragoste si nu-ti mai doresti acest lucru.
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:11
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


Acum tu mi-ai luat vorba din gura
Ai mare dreptate si asta pot sa o spun si din proprie experienta.

Ca si completare....chiar daca aveti aceleasi idei despre viata si nu este dragoste.....te vei simtii frustrata....si iti vei cauta dragostea in alta parte.....cum poti trai fara dragoste?
andreea1976
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:11
De la: iris_4_ever, la data 2009-04-16 17:07:20
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


France , nu toata lumea stie sa ude acest tip de floare asa ca degeaba ii spui cuiva ca trebuie udata daca nu stie cand si cum .
hai mai Iris ca asta se simte.......e ca si cum ai pipai pamintul si vezi ca se usuca.......de ce sa il lasi sa se usuce daca ai apa la indemina? nu stiu sincer dar imi doresc din tot sufletul pentru toate fetele o relatie bazata pe dragoste........respect......si automat echilibru! mie imi este atit de bine asa cum sint............
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:12
De la: crynel, la data 2009-04-16 17:11:04Poate motivul e altul?
Uneori nu vrei sa iubesti deoarece ti-i frica. Deoarece ai avut de suferit din gragoste si nu-ti mai doresti acest lucru.


Orice fiinta tanjeste dupa dragoste.....indiferent prin cate esecuri sau deceptii a trecut.
andreea1976
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:13
De la: andreea1976, la data 2009-04-16 17:11:15
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


Acum tu mi-ai luat vorba din gura
Ai mare dreptate si asta pot sa o spun si din proprie experienta.

Ca si completare....chiar daca aveti aceleasi idei despre viata si nu este dragoste.....te vei simtii frustrata....si iti vei cauta dragostea in alta parte.....cum poti trai fara dragoste?

Mi-a spus cineva ca "Viata nu se poate de trait pe maculator"... si din acest motiv trebuie sa chibzuiesti mult pina alegi. Nu ai posibilitatea sa te intorci ca sa redactezi ce ai facut
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:13
De la: andreea1976, la data 2009-04-16 17:11:15
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


Acum tu mi-ai luat vorba din gura
Ai mare dreptate si asta pot sa o spun si din proprie experienta.

Ca si completare....chiar daca aveti aceleasi idei despre viata si nu este dragoste.....te vei simtii frustrata....si iti vei cauta dragostea in alta parte.....cum poti trai fara dragoste? nu poti! e ca si cum ai trai fara aer........
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:13
toti cautam dragostea perfecta dar cine o gaseste?
eu ma multumesc ,ca sunt iubita,respectata,adorata............pot spune venerata............si da nu in ultimul rand imi ofera stabilitatea de care ai nevoie intr-un cuplu...........

totul incepe de la iubirea pe care o primim si o daruim...........pe urma relatia se incheaga.....cu respect,atasament,stabilitate..........incredere
just_heaven
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:15
Intotdeauna am visat la dragoste... intotdeauna mi-am dorit sa simt ca zbor...
Dar odata ce am cazut lovinduma dureros... deja imi e frica sa-mi desfac aripile. Uneori cred ca e mai bine sa nu iubesc... in asa fel ma protejez de la dureri
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:17
De la: crynel, la data 2009-04-16 17:13:50
De la: andreea1976, la data 2009-04-16 17:11:15
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


Acum tu mi-ai luat vorba din gura
Ai mare dreptate si asta pot sa o spun si din proprie experienta.

Ca si completare....chiar daca aveti aceleasi idei despre viata si nu este dragoste.....te vei simtii frustrata....si iti vei cauta dragostea in alta parte.....cum poti trai fara dragoste?

Mi-a spus cineva ca "Viata nu se poate de trait pe maculator"... si din acest motiv trebuie sa chibzuiesti mult pina alegi. Nu ai posibilitatea sa te intorci ca sa redactezi ce ai facut


Da asa e....intr-un fel......dar daca stai sa chibzuiesti prea mult pe cine alegi.....s-ar putea sa treaca pe langa tine fara sa observi.
andreea1976
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:17
De la: just_heaven, la data 2009-04-16 17:09:25 dar daca e sa alegi .....as alege stabilitate........incepi cu dragoste dar stabilitatea ramane........
nimeni nu iti garanteaza ca dragostea e vesnica ,dar atasamentul,stabilitatea cuplului ramane de-a lungul anilor........
o parere..........



Draga mea , la ce iti foloseste stabilitatea daca stii ca ai ales stabilitatea in detrimentul dragostei ?

Daca nu esti pusa in situatia de a alege si te nimeresti intr-o relatie in care ,,stabilitatea'' predomina atunci ar fi de inteles dar daca ai de ales intre cele doua si dai dragostea de o parte in mod sigur vei avea regrete dupa aia .

Cate topicuri nu-s deschise pe tema asta ? ca s-a maritat cu x si ca defapt de gandeste la y care a fost prima dragoste dar de , era sarac lipit pamantului si nu l-a ales pe el .....sa ma intorc , sa nu ma intorc la el
iris_4_ever
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:17
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:13:57
De la: andreea1976, la data 2009-04-16 17:11:15
De la: FRANNNCE, la data 2009-04-16 17:00:52
De la: crynel, la data 2009-04-16 16:58:09Si daca simti ca dragostea nu e atit de importanta?
Cit timp dureaza ea? ... se spune ca in mediu 3 ani. Si dupa? Ce ramine dupa ce trece dragostea? Daca stii ca acel barbat iti poate oferi o stabilitate, dac astii ca te respecta si va intelegeti reciproc, daca aveti aceleasi idei despre viata... atunci nu cred ca vei simti lipsa dragostei
draga mea ..........dragostea dureaza atit cit vrei tu! este ca o floare care trebuie udata sa nu se ofileasca! ...........adevarat ca si dragostea se maturizeaza odata cu noi.........ceea ce o face si mai minunata!


Acum tu mi-ai luat vorba din gura
Ai mare dreptate si asta pot sa o spun si din proprie experienta.

Ca si completare....chiar daca aveti aceleasi idei despre viata si nu este dragoste.....te vei simtii frustrata....si iti vei cauta dragostea in alta parte.....cum poti trai fara dragoste? nu poti! e ca si cum ai trai fara aer........


andreea1976
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:17
De la: iris_4_ever, la data 2009-04-16 17:17:27
De la: just_heaven, la data 2009-04-16 17:09:25 dar daca e sa alegi .....as alege stabilitate........incepi cu dragoste dar stabilitatea ramane........
nimeni nu iti garanteaza ca dragostea e vesnica ,dar atasamentul,stabilitatea cuplului ramane de-a lungul anilor........
o parere..........



Draga mea , la ce iti foloseste stabilitatea daca stii ca ai ales stabilitatea in detrimentul dragostei ?

Daca nu esti pusa in situatia de a alege si te nimeresti intr-o relatie in care ,,stabilitatea'' predomina atunci ar fi de inteles dar daca ai de ales intre cele doua si dai dragostea de o parte in mod sigur vei avea regrete dupa aia .

Cate topicuri nu-s deschise pe tema asta ? ca s-a maritat cu x si ca defapt de gandeste la y care a fost prima dragoste dar de , era sarac lipit pamantului si nu l-a ales pe el .....sa ma intorc , sa nu ma intorc la el

Dar cred ca stabilitate=siguranta sufleteasca(nu cea materiala)
cckitty
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:19
De la: crynel, la data 2009-04-16 17:17:02Intotdeauna am visat la dragoste... intotdeauna mi-am dorit sa simt ca zbor...
Dar odata ce am cazut lovinduma dureros... deja imi e frica sa-mi desfac aripile. Uneori cred ca e mai bine sa nu iubesc... in asa fel ma protejez de la dureri


iubirea nu trebuie sa fie dureroasa.........a iubi e ca si cum a simti ca zbori.......
nu trebuie sa iti para rau ca ai iubit,ca ai dat tot ce ai avut mai bun din tine intr-o relatie.......trebuie sa te simti fericita ca ai putut...........alti nu cunosc cuv iubire...........
just_heaven
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:20
De la: crynel, la data 2009-04-16 17:17:02Intotdeauna am visat la dragoste... intotdeauna mi-am dorit sa simt ca zbor...
Dar odata ce am cazut lovinduma dureros... deja imi e frica sa-mi desfac aripile. Uneori cred ca e mai bine sa nu iubesc... in asa fel ma protejez de la dureri
in orice cadere e un nou inceput........in orice zbor exista o sansa...........;;desfacind aripile vei primii fericirea!..................nimic nu e mai dureros decit sa nu vrei sa iubesti,sa nu vrei sa simti........sa refuzi vietii sansa de a trai!
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:21
Cel mai bine e atunci cind poti sa le combini, caci altfel... daca lipseste una din ele e rau...
Daca lipseste dragostea... te simt singuratic, si nu mai esti fericit ca din punct de vedere financiar esti stabil
Daca lipseste stabilitatea... esti mereu pierdut pring ginduri precum: ce sa faci?, unde so apuci? ca sa fie totul bine... si, atunci, cerd ca nici dragostea nu te prea incalzeste.
Ar fi ideal sa nu fie nevoie sa alegem. Si totusi daca trebuie sa facem alegerea... ce alegem?
crynel
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:23
De la: crynel, la data 2009-04-16 17:17:02Intotdeauna am visat la dragoste... intotdeauna mi-am dorit sa simt ca zbor...
Dar odata ce am cazut lovinduma dureros... deja imi e frica sa-mi desfac aripile. Uneori cred ca e mai bine sa nu iubesc... in asa fel ma protejez de la dureri


Asta e o tampenie , ma scuzi dar nu mi se pare normal sa nu mai vrei sa iubesti din cauza ca ti-e frica de suferinta ...deja asociezi iubirea cu suferinta

Cu totii am avut deceptii in dragoste si totusi inca mai exista cupluri casatorite din dragoste .....acum daca eu am suferit din cauza unui nebun inseamna sa nu-i mai acord sansa urmatorului nebun ?
Cand o sa-ti gasesti nebunul potrivit vei uita de protectie si te vei lasa in voia dragostei
iris_4_ever
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 16 De la: greierash_is_back 4 Noiembrie 2009 12:32
domnisoara care ma dat peste cap 26 De la: kudika_andrei 2 Iunie 2013 10:46
reactia barbatilor la certuri....tacerea 53 De la: icegirl04 19 Septembrie 2019 18:37
in legatura cu articolul: de ce umblam cu cioara vopsita in dragoste 2 De la: battleofwits 18 Aprilie 2011 13:41
ea ras si el taur!!!! 17 De la: ninushk 21 Septembrie 2009 11:45