Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat intr-o relatie cu violenta de cuplu

Pai ...TU esti o femeie desteapta , frumoasa, ai o situatie financiara buna ...EL te bate , copilul a fost mator la scenele astea si vrea sa va despartiti . Ce mai astepti ? Sa te omoare sau sa te bage in spital sa-ti dovedeasca ca s-a schimbat in bine,si ca te poate bate mai tare ca inainte? sfatul meu :fa-ti bagajele si pleaca :) gandeste-te la tine,nu la el ...
oanarusu29
Postat pe 13 Iulie 2010 03:24
De la: oanarusu29, la data 2010-07-13 03:24:29Pai ...TU esti o femeie desteapta , frumoasa, ai o situatie financiara buna ...EL te bate , copilul a fost mator la scenele astea si vrea sa va despartiti . Ce mai astepti ? Sa te omoare sau sa te bage in spital sa-ti dovedeasca ca s-a schimbat in bine,si ca te poate bate mai tare ca inainte? sfatul meu :fa-ti bagajele si pleaca :) gandeste-te la tine,nu la el ...


Oana draga, ultimul post a fost in august 2009:)))))))))
Femeia s-a mutat cu fiica ei in chirie.
stem_29
Postat pe 13 Iulie 2010 14:18
draga mea un om k el nu se va schimba niciodata stii cum este vb aceea lupul isi schimba paruldar naravul nu.........parerea mea este k o femeie cand este casatorita este sotie nu sclava......nu ar trebui sa accepti sa-ti faca toate astea pt k esti si u om si ai un suflet la fel k el si k restul cei din jurul u........sfatul meu este sa il lasi pt totdeauna si sa-l parasesti fara regrete.....schimbati viata nu merita sa stai toata viata langa un om k el.ce conteaza banii si situatia voastra foarte buna........u ai un job bun o viata inainte si poti sa te descurci pe picioarele tale fara el. in viata o femeie se descurca mult mai bn decat un barbat.....iti doresc succes si ai grija ce alegere faci el asta o sa faca mereu ceea ce afacut si pana akum.bafta
kudika149571
Postat pe 15 Iulie 2010 10:59
De la: DeliaCona, la data 2009-07-03 15:02:42Sunt noua pe forum si incerc pe toate caile sa-mi dea cineva un sfat sau sa-si impartaseasca experienta daca a trecut prin asa ceva.
Sunt casatorita de multi ani cu un om care m-a dominat tot timpul prin violenta psihica, verbala si ce este mai grav prin multe (peste 10) episoade de violenta fizica (cu pumni, invinetire, etc). Suntem amandoi intelectuali si cu o situatie materiala fara probleme. nu se imbata, etc. Am "rezistat" destul de mult, mult prea mult dupa parerea majoritatii femeilor. Acum insa am zis ca vreau sa ne separam. de luni de zile incearca sa ma convinga ca s-a schimbat total si e un alt om. din cate am tot citit eu in materie de specialitate si consultand psihologi, este foarte clar ca dupa atatea episoade de violenta nu poate sa se schimbe. Nici eu nu cred ca poate sa se schimbe. Violenta familiala este ciclica si nu se opreste de la sine.
Avem un copil care a fost de multe ori martorul violentelor si caruia i-am ceruta parerea ce sa fac. Mi-a zis ca vrea sa ne despartim. Ddaca si copilul vrea asta...mie mi-e clar.
Daca chiar s-ar schimba ar fi o exceptie. Nu accepta sub nici o forma separarea tot incearca sa ma roage sa nu ne separam.
vreau sa va intreb daca ati mai intalnit vreun caz in care dupa multi ani de violenta, barbatul s-a schimbat radical si a re-devenit un alt om.
De iubit nu-l mai iubesc doar ca imi inspira mila cand il vad ca plange si vrea sa-i mai dau o sansa.
Va multumesc.


Delia, trezeste-te! Iesi cat mai porti din relatia asta vicioasa. Iubirea lui a devenit o obsesie, cred.

Am citit raspunsurile forumistelor, si majoritatea iti recomanda sa il parasesti. Sunt de acord cu ele, insa ai grija. COPILUL! Nu cunosc exact legea, dar stiu ca actiunea ta de a pleca din caminul conjugal prima, eventual cu un minor (daca cumva copilul tau are sub 10ani situatia e si mai grava), atrage de la sine niste urmari care nu-ti vor fi prea placute la gust. El (sotul tau) poate profita de asta in favoarea lui.

Incearca sa vorbesti cu un avocat specializat pe asa ceva. Doar el poate face lumina in cazul tau!
Bafta si...fi tare pt ceea ce o sa urmeze. Tine-ne la curent cu ce se mai intampla!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 11:07
De la: DeliaCona, la data 2009-07-03 15:02:42Sunt noua pe forum si incerc pe toate caile sa-mi dea cineva un sfat sau sa-si impartaseasca experienta daca a trecut prin asa ceva.
Sunt casatorita de multi ani cu un om care m-a dominat tot timpul prin violenta psihica, verbala si ce este mai grav prin multe (peste 10) episoade de violenta fizica (cu pumni, invinetire, etc). Suntem amandoi intelectuali si cu o situatie materiala fara probleme. nu se imbata, etc. Am "rezistat" destul de mult, mult prea mult dupa parerea majoritatii femeilor. Acum insa am zis ca vreau sa ne separam. de luni de zile incearca sa ma convinga ca s-a schimbat total si e un alt om. din cate am tot citit eu in materie de specialitate si consultand psihologi, este foarte clar ca dupa atatea episoade de violenta nu poate sa se schimbe. Nici eu nu cred ca poate sa se schimbe. Violenta familiala este ciclica si nu se opreste de la sine.
Avem un copil care a fost de multe ori martorul violentelor si caruia i-am ceruta parerea ce sa fac. Mi-a zis ca vrea sa ne despartim. Ddaca si copilul vrea asta...mie mi-e clar.
Daca chiar s-ar schimba ar fi o exceptie. Nu accepta sub nici o forma separarea tot incearca sa ma roage sa nu ne separam.
vreau sa va intreb daca ati mai intalnit vreun caz in care dupa multi ani de violenta, barbatul s-a schimbat radical si a re-devenit un alt om.
De iubit nu-l mai iubesc doar ca imi inspira mila cand il vad ca plange si vrea sa-i mai dau o sansa.
Va multumesc.

Cum, Doamne, poate sa-ti fie mila de el??????? Da' de copilasul tau nu ti-e mila? De ce vrei sa il traumatizezi?
Lucia38
Postat pe 15 Iulie 2010 11:15
In primul rind vad ca la majoritatea intrebarilor tale ai deja raspunsul.E u insa am o intrebare la tine.Lui nui este mila si nu plinge atunci cind te bate, invineteste si tot tacimul?Nu vrea separarea ptr. ca nu mai intilneste alta ca tine care so manevreze cum vrea.Daca crezi ca mai poti rezista in continuare la tortura lui atunci esti buna de trecut in cartea recordurilor, ptr. rezistenta.Asta in ultima vreme a devenit un sport de performanta.De schimbat , adio niciodata.Si intrebarea e a tunci la ce mai stai? nu uita ca barbatii ca si femeile pot fi cei mai buni actori cind vor sa obtina ceva.Iar noi fiinte slabe ce suntem ii credem.
kudika228167
Postat pe 15 Iulie 2010 11:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat si nu am la cine sa apelez... 19 De la: dyakarina 11 Februarie 2014 13:31
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat ...il iubesc enorm si nu stiu ce sa fac 16 De la: Maybe_Tomorow 11 August 2009 15:09
iubire imposibila 74 De la: kudika084364 11 August 2012 02:52
Noua Lege a pensiilor :celor care mai apuca! 1 De la: MIMI1958 10 Februarie 2010 23:15
ramadan karim! 2 De la: myeyes 10 August 2011 00:44