Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat intr-o relatie cu violenta de cuplu

Sunt noua pe forum si incerc pe toate caile sa-mi dea cineva un sfat sau sa-si impartaseasca experienta daca a trecut prin asa ceva.
Sunt casatorita de multi ani cu un om care m-a dominat tot timpul prin violenta psihica, verbala si ce este mai grav prin multe (peste 10) episoade de violenta fizica (cu pumni, invinetire, etc). Suntem amandoi intelectuali si cu o situatie materiala fara probleme. nu se imbata, etc. Am "rezistat" destul de mult, mult prea mult dupa parerea majoritatii femeilor. Acum insa am zis ca vreau sa ne separam. de luni de zile incearca sa ma convinga ca s-a schimbat total si e un alt om. din cate am tot citit eu in materie de specialitate si consultand psihologi, este foarte clar ca dupa atatea episoade de violenta nu poate sa se schimbe. Nici eu nu cred ca poate sa se schimbe. Violenta familiala este ciclica si nu se opreste de la sine.
Avem un copil care a fost de multe ori martorul violentelor si caruia i-am ceruta parerea ce sa fac. Mi-a zis ca vrea sa ne despartim. Ddaca si copilul vrea asta...mie mi-e clar.
Daca chiar s-ar schimba ar fi o exceptie. Nu accepta sub nici o forma separarea tot incearca sa ma roage sa nu ne separam.
vreau sa va intreb daca ati mai intalnit vreun caz in care dupa multi ani de violenta, barbatul s-a schimbat radical si a re-devenit un alt om.
De iubit nu-l mai iubesc doar ca imi inspira mila cand il vad ca plange si vrea sa-i mai dau o sansa.
Va multumesc.
DeliaCona
Postat pe 3 Iulie 2009 15:02

sincer, grea situatie
lasand la o parte faptul ca ai rezistat atata, cu toate ca ar fi trebuit de prima data sa faci ceva, mai este si faptul ca nu-l mai iubesti si faptul ca pana si copilul ti-a zis sa te desparti....

trage si tu concluzia

stiu ca intrebarea era alta, dar acolo nu stiu ce sa spun, cu toate ca nu cred ca ar conta orice ti s-ar raspunde
mai important este ce ti s-a intamplat, si ce este in sufletul tau

bafta
_fantoma_
Postat pe 3 Iulie 2009 15:09
Eu una n-am intalnit o astfel de situatie. Sunt de acord ca se poate, dar NUMAI cu ajutor specializat si intr-o perioada de timp foarte indelungata.

Eu mi-am facut lucrarea de licenta pe asa ceva si in tot ce am studiat nu am intalnit un caz de reabilitare, asa din senin. De fapt, inca se mai cercetari pe cei supusi terapiei, sa vada daca are efect sau nu.

Daca imi mai lasi nitel timp, voi reciti sa-ti dau un raspuns si mai exact.
kitty_krieger
Postat pe 3 Iulie 2009 15:23
Multumesc mult. Orice parere conteaza, chiar daca nu ati trecut prin asa ceva.
As fi divortat demult dar tot de teama am stat cu el. Acum dupa atatea episoade nu mai mi-e frica de nimic. Ce nu te omoara te intareste. Pana cum nici nu am avut curajul sa-mi destainui durerea dar uite asa cu oameni ca voi, ma simt mai curajoasa.
DeliaCona
Postat pe 3 Iulie 2009 15:31
eu cred ca trebuie neaparat sa faci pasul acesta adica sa va separati mai ales daca ai spus ca nu-l mai iubesti. iti spun asta din proprie experienta....situatie similara.Tie si copilului tau o sa va fie mult mai bine.Daca esti independenta diin punct de vedere financiar nu mai sta pe ganduri;el nu o sa mai schimbe niciodata.
kudika010325
Postat pe 3 Iulie 2009 15:49
Si eu cred la fel, dar cand mai am si confirmarile de la alte persoane...
Sunt absolut independenta financiar. Chiar nu am nici o pretentie financiara de la el dupa separare. Vreau doar sa ma lase in pace.
DeliaCona
Postat pe 3 Iulie 2009 15:56
Da, am mai citit intre timp....
Sunt sigura suta-n suta ca nu exista reabilitare fara terapie si, chiar si asa, terapia a avut succes in cazurile in care s-a intervenit in stadiile incipiente ale ciclului violent.

Oricum, eu sa fiu in locul tau, as fugi cat mai departe de el. Nu vad cum as putea sa refac o relatie care mi-a adus atat de multe amintiri neplacute si mai ales, urmari negative pe plan psihic.
kitty_krieger
Postat pe 3 Iulie 2009 16:00
De la: kudika047906, la data 2009-07-03 15:56:52Si eu cred la fel, dar cand mai am si confirmarile de la alte persoane...
Sunt absolut independenta financiar. Chiar nu am nici o pretentie financiara de la el dupa separare. Vreau doar sa ma lase in pace.


atunci nu mai sta sa te mai gandesti
uite, evreii au un proverb foarte adevarat din punctul meu de vedere :

" Printr-o indecizie se pierde mult mai mult decat printr-o decizie gresita "
sper sa-ti fie de folos
_fantoma_
Postat pe 3 Iulie 2009 16:01
De cateva zile suntem in discutii fara sfarsit. Tot incearca sa ma convinga ca se va schimba si sa-i mai dau o sansa. Eu tot ii spun ca nu cred si uite asa ne petrecem serile. Din discutiile cu voi am vrut sa ma conving ca nu gandesc gresit si ceea ce propune el nu se poate.
Multumesc inca o data de toate "orientarile" si gandurile voastre.
Eu acum plec acasa iar de acolo nu pot sa comunic. Va mai tin la curent cu "mersul" lucrurilor.
E bine ca macar copilul nu este de fata caci este in vacanta.
DeliaCona
Postat pe 3 Iulie 2009 16:20
dar el are mila de tine????? se preface.......pune piciorul in prag..nu am auzit de nici un barbat sa se schimbe.......

Postat pe 3 Iulie 2009 16:25
Si eu cred ca se preface si sunt sigura ca nici nu isi da seama ca se preface. Oamenii violenti sunt niste stereotipuri. Vine din interiorul lor, din mila pentru ei tot acest "circ" si ei nu constientizeaza.
Sincer nu vad sa-i fie mila de mine desi el zica ca se gandeste si la mine ca daca ramanem impreuna o sa-mi fie si mie mai bine decat singura.
Merg acasa, mai vorbim..
DeliaCona
Postat pe 3 Iulie 2009 16:31
De la: kudika047906, la data 2009-07-03 15:02:42De iubit nu-l mai iubesc doar ca imi inspira mila cand il vad ca plange si vrea sa-i mai dau o sansa.

Nu-i mai da.
Maxam
Postat pe 3 Iulie 2009 21:28
Lasa-l, e un om bolnav care plange ca a ramas fara victima. Lasa-l si fii atenta sa nu devina periculos si sa incerce ceva mult mai radical decat bataia.
Kathara
Postat pe 3 Iulie 2009 21:32
e violent.. ii este greu sa isi schimbe comportamentul.. tu nu il mai iubesti si stai cu el din mila.. nu crezi ca ai indurat destule de la el? ai dreptul sa iti refaci viata, sa fii fericita.
DirtyDianna
Postat pe 4 Iulie 2009 12:16
Dumnezeule,nu pot sa cred.Ti-e mila ca plange??????Asta e bolnav rau.Ti-a intuit punctul slab si il exploateaza de fiecare data cand simte ca lucrurile nu ies cum vrea el.
Nu am cine stie ce ani si nici in viata nu m-am confruntat cu situatii dificile.Stiu insa ca un om nu se schimba-ever.
De ce te complaci in situatia asta?Iti place sa fii un martir?Nu se merita....ca sa multumesti pe altii trebuie in primul rand sa fii tu multumita, ca sa iubesti pe cineva ,trebuie sa te iubesti mai intai and so on...or ,tu in situatie de fata n-ai nici cel mai mic respect pentru tine,cel putin asa pare.Stai si astepti sa-ti treaca viata,nu-ti doresti nimic...doar iti este mila de...bolnavior.La spital cu el
mitura
Postat pe 4 Iulie 2009 12:39
De la: vas25, la data 2009-07-03 16:01:31
De la: kudika047906, la data 2009-07-03 15:56:52Si eu cred la fel, dar cand mai am si confirmarile de la alte persoane...
Sunt absolut independenta financiar. Chiar nu am nici o pretentie financiara de la el dupa separare. Vreau doar sa ma lase in pace.


atunci nu mai sta sa te mai gandesti
uite, evreii au un proverb foarte adevarat din punctul meu de vedere :

" Printr-o indecizie se pierde mult mai mult decat printr-o decizie gresita "
sper sa-ti fie de folos
Chiar crezi ca te va lasa in pace???vei mai avea de tras dar nu toata viata.....eu sunt exact in aceeasi situatie ca si tine,,exact la fel,,,,numai ca mi-am facut un plan care sper intr-un an se va implini si nu ma voi mai uita in urma!
kudika048077
Postat pe 4 Iulie 2009 14:01
Discutii interminabile fara nici un final pentru ca promisiunea nu e o garantie ca se schimba.Lupul isi schimba parul dar naravul...ba.
dalimi
Postat pe 6 Iulie 2009 09:09
Discutii interminabile fara nici un final pentru ca promisiunea nu e o garantie ca se schimba.Lupul isi schimba parul dar naravul...ba.
dalimi
Postat pe 6 Iulie 2009 09:09
Multumesc tuturor de incurajari.
I-am comunicat decizia mea finala, adica NU MAI VREAU sa continui in aceasta relatie.
A mai insistat cu cateva argumente pe care nu i le-am "cumparat" dar pana la urma si-a dat seama ca nu ma mai poate intoarce si daca decizia mea e finala, mi-o respecta.
Ma simt mult mai usurata.
Deocamdata e "liniste", pare ca de-acum doar "logistica" mai trebuie stabilita dar cu rabdare cred ca ajung si acolo unde imi doresc.
Aveti dreptate, pe vorbe nu pot sa am garantia ca se schimba si chiar daca se schimba, nu ma mai intereseaza persoana lui. It's just too late.
DeliaCona
Postat pe 6 Iulie 2009 10:35
Da, mare dreptate ai ca mi-am pierdut increderea in mine, adica mi-a distrus increderea in mine.
De cand am decis ca trebuie sa fac ceva, mi-am recastigat-o sau cel putin am inceput sa re-dobandesc verticalitatea. Stiu ca mai am de lucrat in directia asta dar macar am inceput. Am inceput sa re-devin eu, altfel nu cred ca as fi avut puterea sa zic un NU categoric fara a ma mai lasa induplecata.
DeliaCona
Postat pe 6 Iulie 2009 10:49
Auzi, scuza-ma, dar zici ca esti intelectuala? Si de 10 ani ala te poceste iar tu nu reactionezi in nici un fel? Si cand o faci, scrii pe un forum?

Draga mea, pe mine nu m-a atins un barbat cu un deget, nu o sa ma atinga - fara sa fie mort in urmatoarea saptamana (zic saptamana pentru cavreau sa-mi iau timp sa gasesc otrava care ucide cel mai urat, sa ma pot delecta cand il vad zvarcolindu-se in chinurile mortii) dar stiu tot despre psihologia abuzatorilor. Asa, ca si cultura generala.

Tu, pe de alta parte, esti abuzata de 10 (ZECE!!) ani si - nici macar asa, de chestie - nu ai incercat sa afli nimic despre ei?????

Ok, am sa iti dau cateva clisee ale lor:

1- TOTI abuzatorii plang si isi cer scuze DUPA ce te-au tocat in pumni (deci daca in tot timpul asta ti-ai imaginat ca doar al tau plange de salta camasa pe el si e din cauza ca te iubeste PE TINE, Aaa! Tzeapa! Asa fac TOTI)

2 - TOTI abuzatorii au o scuza ca te-au aranjat de un machiaj permanent pentru Scary Movie. De obicei scuza e ca TU II ADUCI IN SITUATIA DE A TE POCNI. Deci, e vina ta, cu alte cuvinte.. TU ii aduci in stare (recunosti ceva din ce zic eu aici? sigura ca da, si asta e tot cliseu)

3 - TOTI abuzatorii promit sa nu mai faca. Nici unul, NICIODATA, nu se tine de cuvant. Sunt "atinsi" la mansarda, fara o luuunga perioada de tratament psihologic nu se fac bine.

4 - TOTI abuzatorii au grija sa-ti f** auto-stima, cateodata subtil, cateodata direct. Tu trebuie sa ajungi sa gandesti ca daca nu ai sta cu ei, nu s-ar gasi altu' sa te suporte.

Sa continuu, sau stii deja ce ai de facut?
(scuze pentru duritatea exprimarii, dar in acest moment la asta reactionezi... cand o sa scapi de mangafa, o sa fie altfel. Bafta!)

Ah! Copilul e o scuza pentru a sta cu el... In realitate ti-e teama sa-l lasi. Nu de ce ti-ar face el, ci de faptul ca ramai singura... Asta inseamna autostima cu mari probleme.
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 11:30
lupul nu isi schimba niciodata naravul ....
pamela_1
Postat pe 6 Iulie 2009 11:31
De la: kudika048077, la data 2009-07-04 14:01:32
De la: vas25, la data 2009-07-03 16:01:31
De la: kudika047906, la data 2009-07-03 15:56:52Si eu cred la fel, dar cand mai am si confirmarile de la alte persoane...
Sunt absolut independenta financiar. Chiar nu am nici o pretentie financiara de la el dupa separare. Vreau doar sa ma lase in pace.


atunci nu mai sta sa te mai gandesti
uite, evreii au un proverb foarte adevarat din punctul meu de vedere :

" Printr-o indecizie se pierde mult mai mult decat printr-o decizie gresita "
sper sa-ti fie de folos
Chiar crezi ca te va lasa in pace???vei mai avea de tras dar nu toata viata.....eu sunt exact in aceeasi situatie ca si tine,,exact la fel,,,,numai ca mi-am facut un plan care sper intr-un an se va implini si nu ma voi mai uita in urma!


pana acum eram divortata de mult...daca stai sa 'inghiti'si sa crezi in lacrimile lui de crocodil...
Andre_Ioana
Postat pe 6 Iulie 2009 11:35
Nu e nevoie sa-ti ceri scuze de limbaj, mie imi pare ca esti revoltata de ce mi s-a intamplat, de ce i s-a intamplat unei femei si chiar iti pasa. Iti multumesc, sincer.
Am scris pe forum in clipa in care eu cam luasem decizia dar inca nu eram impacara cu mine. Voi ati fost cei care m-ati incurajat ca merg in directia buna.
Nu ma supar de nici un limbaj, nu am vazut nici o rea intentie.
Sincer pana acum eu asociam persoanele care scriu pe forumuri cu telespecatatorii de telenovele si eu nu sunt in acea categorie dar nu este asa. Pe forumuri chiar sunt persoane bine intentionate.
Este prima data ca "vorbesc" pe un forum. Eu, cam de un an de zile am decis ca nu vreau sa mai continui dar tot de un an incerc sa-l fac sa inteleaga ca indiferent ce va face eu nu mai vreau.
Am vrut de mai multe ori sa o fac in ultimii ani dar tot de teama nu am facut-o caci daca nu auzea ce ii convenea devenea violent.
Acum am reusit sa-mi inving aceasta teama in sensul ca nu imi mai pasa de ce face. In cel mai rau caz ma omoara desi nu e chiar asa, sa nu exagerez.
Copilul ramane la mine, se va muta el.
DeliaCona
Postat pe 6 Iulie 2009 12:06
nu stiu dak te va ajuta ff mult ceea ce am sa-ti povestesc...cunosc o familie ( a prietenei mele) mama tot asa a indurat foarte multi ani batai,inselat etc. prietena mea sa casatorit si mama ei la cateva luni a bagat divort!!!! toata lumea a ramas masca...raspunsul femeii a fost...vreau macar acum sa fiu linistita!!!! el de schimbat nu se va schimba, tie iti e mila de el dar lui ia fost mila??? i-a fost mila cand te batea pana te invinetea?? parerea mea lasa-l macar asa "imbatranesti" linistita si iti cresti copilul linistita...crezi k lui ii face bine atata violenta??? lasa-l de dragul copilului dak nu vrei sa o faci pt tine... numai bine
bruneagra25
Postat pe 6 Iulie 2009 12:13
Fleoshc, te omoara!

Indivizii astia sunt lasi si se iubesc prea mult, in general. Daca nu e absolut convins ca poate scapa basma curata, n-o s-o faca, pentru ca ii e frica de ce-l asteapta la puscarie. Acolo are de-a face cu barbati, nu cu femei si copii, barbati rai, violenti... Crede-ma, asa, in treacat, si vorbind despre altceva (uitandu-te la stirile de la ora 5, e imposibil sa nu gasesti un subiect de la care sa incepi sa spui ce bine iti pare ca individul ala o sa ajunga sa fie batut mar in inchisoare, poate chiar "fetitza" vreunui dur ), aminteste-i cum sta treaba cu "baietii rai" de prin puscarii.

Si de ce vrei tu sa-l "convingi". Intenteaza divortz si gata. Ai certificate medicale? Sper ca macar in sensul asta ai avut prezenta de spirit si te-ai dus la doctor cand te-a invinetzit...
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 12:15
Stiu ca nu are curajul sa ma omoare dar spuneam doar asa ca nu ma mai sperie nici moartea.
Intr-adevar se iubeste enorm pe sine si cred ca mare parte din comportamenul lui provine de la acest lucru.
Accept toate criticile la ce va spun acum...nu am certificate medicale dar martori...destui. Oricum am agreeat amandoi ca sa scurtam timpul petrecut in tribunale si o dam ca si culpa comuna caci se rezolva cel mai simplu si fara martori, probe, etc. Nu vrea nici el scandaluri si circ, de dragul copilului ca sa nu-l traumatizam. Deocamdata nu pare razbunator, a acceptat "propunerea" mea cu demnitate, fara amenintari.
Daca cunoasteti acel celebru "Ciclu al violentei", noi suntem acum in faza de acalmie. Asta poate si pentru faptul ca de la ultimul incident i-am dat de inteles ca m-a pierdut si de atunci incearca sa ma re-castitge. Problema este ca dupa o eventuala re-castigare totul ar fi reintrat in "normal". De aceea cel mai bine este sa opresc acest ciclu acum.
Stiti ce bine imi face sa vorbesc cu voi?
DeliaCona
Postat pe 6 Iulie 2009 13:16
De la: kudika047906, la data 2009-07-06 13:16:49Stiu ca nu are curajul sa ma omoare dar spuneam doar asa ca nu ma mai sperie nici moartea.
Intr-adevar se iubeste enorm pe sine si cred ca mare parte din comportamenul lui provine de la acest lucru.
Accept toate criticile la ce va spun acum...nu am certificate medicale dar martori...destui. Oricum am agreeat amandoi ca sa scurtam timpul petrecut in tribunale si o dam ca si culpa comuna caci se rezolva cel mai simplu si fara martori, probe, etc. Nu vrea nici el scandaluri si circ, de dragul copilului ca sa nu-l traumatizam. Deocamdata nu pare razbunator, a acceptat "propunerea" mea cu demnitate, fara amenintari.
Daca cunoasteti acel celebru "Ciclu al violentei", noi suntem acum in faza de acalmie. Asta poate si pentru faptul ca de la ultimul incident i-am dat de inteles ca m-a pierdut si de atunci incearca sa ma re-castitge. Problema este ca dupa o eventuala re-castigare totul ar fi reintrat in "normal". De aceea cel mai bine este sa opresc acest ciclu acum.
Stiti ce bine imi face sa vorbesc cu voi?




De cat timp esti casatorita cu el? Copilul tau cati ani are? L-a vazut cand te lovea? cum se poarta cu el cand are excese de furie?El a fost abuzat psihic sau fizic de tatal sau? Care e imaginea voastra ca si familie in societate? Parintii, alte rude, prietenii stiu de situatia ta?
Ai scris in primul post ca ai suportat peste 10 episoade de violenta psihica si fizica. Sau cel putin eu asa am inteles.
Mai exact, de cat timp te abuzeaza? Si cat de des? Tu cum reactionezi cand te abuzeaza?

Te intreb, pentru ca stiu pe pielea mea ce inseamna violenta in familie, si nu vreau sa iti raspund la mesaj pana nu stiu exact care e situatia






cris_b_
Postat pe 7 Iulie 2009 16:19
Cris, ti-am trimis un mesaj privat din motive de "securitate", daca iti spun toate detaliile, el si-ar da seama ca e vorba de mine, forumul este public.
La fel, daca cineva vrea sa afle raspunsurile, va trimit raspunsul privat.
DeliaCona
Postat pe 8 Iulie 2009 17:04
Asa cum ai aflat si tu de la psihologi,un om ca el nu poate sa se schimbe.Faza ca plange si te roaga e doar ca sa ti se faca mila de el.in trecut am cunoscut si eu o femeie in situatia ta,iar sotul ei tot asa facea,doar ca sa ii fie ei mila de el.Nu o face din rautate( nu te bate ptr ca te uraste,etc),ci pentru ca are probleme psihice.Niste probleme psihice grave.Dupa parerea mea singurul lucru pe care poti sa il mai faci este sa discuti cu el si sa ii propui sa mergeti impreuna la un psiholog.Sa il convingi de lucrul asta e mai greu,dar daca o vei face cu,cap si cu rabdare,vei reusi cu siguranta.Explica-i ca il iubesti si pe el si pe copilul vostru si ca vrei sa mergeti la un psiholog ca sa va salvati casnicia.Lucrul asta ar trebui sa il inmoaie.Daca nu accepta nici acest lucru cel mai bine este sa termini si sa nu iti mai fie mila de el.In aceasta situatie nu este asa de greu,deoarece si copilul vostru isi doreste acest lucru.Eventual daca copilul este mai mare,il poti ruga sa contribuie atunci cand vorbesti cu el despre mersul la un psiholog.Insa daca si cu el ar putea sa devina violent e mai bine sa nu il implici.
Sper sa poti reusi sa faci ceva.Ai incredere in tine.Asta e tot ce conteaza.
powersinziana
Postat pe 8 Iulie 2009 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 14 De la: kudika050245 13 Iulie 2009 17:35
E posibila iubirea dintr-un golan si o fata cuminte? 7 De la: claudia19 23 Octombrie 2010 00:40
cum pot sa ma las de fumat 29 De la: lucic_fifa 20 Mai 2009 23:38
asta e iubire?!? 17 De la: _dulcik_ 11 Martie 2009 21:41
Iubesc? 51 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:38