Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat intr-o relatie cu violenta de cuplu

Problema este ca nici nu il mai iubesc. A distrus orice farama de iubire in mine. Nici nu il urasc, simplu nu il mai iubesc.
Asa ca mi-e greu sa mai fac eu un efort gen terapii,etc. Nu mai exista triggerul necesar.
DeliaCona
Postat pe 8 Iulie 2009 17:25
Deci sa inteleg ca acum te-ai despartit de el si ca ai o viata linistita?
powersinziana
Postat pe 8 Iulie 2009 22:09
Solutia este printre randurile care tocmai le-ai scris tu.In primul rand trebuia sa il parasesti mult mai devreme.Cea mai mare prostie e cand vad ca vine cineva dupa ani si ani de batai si inca mai intreaba ce sa faca.Pai omule, te bate, nu te merita si gata il parasesti.Stai sa te bata in halul acela pentru ce?Intelectual sau nu, omul tot poate fi animal desi in ultima vreme cam toata lumea e intelectuala.Copilul ti-a cerut sa divortezi, cum zici tu daca el a zis ce mai astepti?Mila nu prea merge in ziua de azi iti zic eu.Cand esti bun esti prost prin definitie.
therapsong2
Postat pe 8 Iulie 2009 22:11
.... nimeni dar nimeni nu are dreptul sa te atinga..copilul tau nu trebuie sa fie martor violentei pt ca poate avea traume etc :) crezi ca se schimba? NO nu crede asta...intai separate de el si apoi asteapta sa vezi schimbarea...nu traii langa un om sperand ceva ce e ptuin probabil sa se intample...fa-o pt copilul tau cred ca merita ceva mai bun... nu vrei sa te desparti ok nu o face..insa...multe femei spun "avem un copil impreuna ma sacrific pt el" NUU copilului tau nu ii e bn in preajma violentei....nu poate sa creasca normal intr-un mediu violent :(
Ameelya
Postat pe 8 Iulie 2009 22:18
din cate am tot citit eu in materie de specialitate si consultand psihologi, este foarte clar ca dupa atatea episoade de violenta nu poate sa se schimbe. Nici eu nu cred ca poate sa se schimbe. Violenta familiala este ciclica si nu se opreste de la sine.
ti-ai dat singura raspunsul.
R_F
Postat pe 8 Iulie 2009 22:21
De la: kudika047906, la data 2009-07-08 17:25:30Problema este ca nici nu il mai iubesc. A distrus orice farama de iubire in mine. Nici nu il urasc, simplu nu il mai iubesc.
Asa ca mi-e greu sa mai fac eu un efort gen terapii,etc. Nu mai exista triggerul necesar.


de ce vrei sa continui daca nu-l mai iubesti? daca o lasa sau nu mai moale cu violenta pe viitor nici nu mai e relevant in acest caz. lasa-l. refa-ti viata. vezi de copil. poate inca mai poti fii fericita. nu merita sa-ti pierzi timpul cu cineva din mila.
DieMann
Postat pe 8 Iulie 2009 23:19
Sincer nici eu nu stiu de ce am stat atata timp. Eu sunt de fel o fire optimista, chiar extrem de optimista ceea ce se dovedeste ca de multe ori dauneaza. Tot timpul am sperat ca se schimba.
Inca nu ne-am separat fizic dar i-am dat raspunsul meu ferm. Inca tot ma piseaza cu rugaminti si promisiuni. Ma bucur ca raman pe pozitii. Imi dau seama ca greul de-abia acum incepe dar cum ati spus si voi dupa ce se termina totul voi fi mult mai linistita.
O decizie atat de importatnta bineinteles ca nu se ia doar de pe sfaturile celor din jur dar va asigur ca este un sprijin moral important. Asa ca multumesc de toate cuvintele voastre. Si cei care ma critica (pentru ca am stat asa mult), bine fac pentru ca merit aceasta critica si este foarte constructiva in aceasta pozitie. Sincer.
DeliaCona
Postat pe 9 Iulie 2009 11:01
Dati-mi voie sa va contrazic. Nu se poate schimba. E o boala. Nu se vindeca, doar se poate face tratament si se tine sub supraveghere(+spitalizare).
Nu stiu cate femei indraznesc sa le propuna vizita unui psiholog. Poti sa fii geniu.......sau sa folosesti cele mai blande...mai calde cuvinte din lume...el atata va intelege din toata chestia....ca ai indraznit sa il faci nebun. Niciodata nu va recunoaste ca e bolnav. Si daca ai adus vorba de psiholog o data, garantat nu-i mai zici a doua oara....pentru ca te va bate in asa hal de ii vei zice ca de fapt tu esti nebuna.
Pe langa faptul ca nu recunoaste(deci sub nicio forma nu va accepta tratament) boala se agraveaza in timp. Deci clar ca nu se va schimba.
Boala nu e o scuza pentru ce face el. Cea mai buna solutie e sa iti iei copiii...si sa pleci de langa el. Nu merita nimeni un asemenea tratament...



cris_b_
Postat pe 9 Iulie 2009 19:25
ar fi mai bine sa`l parasesti asa zic toti barbatii.....asa a zis si tatal meu vitreg lu mama...dar nu s`a schimbat....in schimb copilul o sa`si de`a seama cat de greu este....
kudika050245
Postat pe 9 Iulie 2009 20:46
II SPUI CLAR, IN FATA: FII BARBAT!
DACA SPUNE CA NU VREA SAU NU POATE, CONSIDERA CA A LASAT LOCUL LIBER PENTRU ALTUL. ROAGA-TE SI TI SE VA ARATA!
kudika044610
Postat pe 20 Iulie 2009 16:00
ai grija la copil- depinde dk este baiat sau fata si ce varsta are
e f posibil sa aiba pe mai tarziu traume serioase
cunosc chiar un caz in care o fata de 29 de ani are probleme grave din cauza tatalui ei vitreg deoarece acesta era si ink este genul de om extrem de autoritar........iar mama ei ink sta cu el
ar fi multe de povestit ....
in primul rand gandeste-te la copilul tau si dupa aceea la tine
fa-o pt el dk nu o faci pt tine
desparta-te de el
stii d c plange?
k nu va mai avea cine ii face toate cele
k va ramane singur fara sprijinul unei femei
k nu va mai avea la nas absolut tot
nu face greseala de a-l ierta
vrei sa fii toata viata ta sluga lui?'
nu da doi bani pe tine si vrei sa ramai cu el pt iti este mila?
lui i-a fost?
NU
petaloudita
Postat pe 20 Iulie 2009 18:02
hotararea ta de a-l parasi e indreptatita. Nu are rost sa mai stai cu el.
Acum iti e mila de el. Dar lui i-a fost mila de tina atatia ani cand te-a facut sa suferi??????
NUUUUUUUU
Nu mai are rost sa te mai chinui.
Nu ajuti pe nimeni cu nimic.
Copilului ii va fi mai bine departe de astfel de situatii, asculta pe cineva care a fost un copil ce a trait asa ceva
Astfel de situatii te marcheaza pe viata. Nu merita nimeni un asemenea sacrificiu de a sta doar pentru ca el vrea sa ii fie lui bine. La tine se gandeste putin? S-a gandit vreodata???
Nu ezita chiar deloc in decizia ta, nu ai de ce...

Bafta multa ai nevoie... esti o femeie puternica care va trece cu bien peste toate astea... sunt sigura...
ali_me
Postat pe 21 Iulie 2009 17:25
De la: kudika047906, la data 2009-07-03 15:02:42Sunt noua pe forum si incerc pe toate caile sa-mi dea cineva un sfat sau sa-si impartaseasca experienta daca a trecut prin asa ceva.
Sunt casatorita de multi ani cu un om care m-a dominat tot timpul prin violenta psihica, verbala si ce este mai grav prin multe (peste 10) episoade de violenta fizica (cu pumni, invinetire, etc). Suntem amandoi intelectuali si cu o situatie materiala fara probleme. nu se imbata, etc. Am "rezistat" destul de mult, mult prea mult dupa parerea majoritatii femeilor. Acum insa am zis ca vreau sa ne separam. de luni de zile incearca sa ma convinga ca s-a schimbat total si e un alt om. din cate am tot citit eu in materie de specialitate si consultand psihologi, este foarte clar ca dupa atatea episoade de violenta nu poate sa se schimbe. Nici eu nu cred ca poate sa se schimbe. Violenta familiala este ciclica si nu se opreste de la sine.
Avem un copil care a fost de multe ori martorul violentelor si caruia i-am ceruta parerea ce sa fac. Mi-a zis ca vrea sa ne despartim. Ddaca si copilul vrea asta...mie mi-e clar.
Daca chiar s-ar schimba ar fi o exceptie. Nu accepta sub nici o forma separarea tot incearca sa ma roage sa nu ne separam.
vreau sa va intreb daca ati mai intalnit vreun caz in care dupa multi ani de violenta, barbatul s-a schimbat radical si a re-devenit un alt om.
De iubit nu-l mai iubesc doar ca imi inspira mila cand il vad ca plange si vrea sa-i mai dau o sansa.
Va multumesc.

tu hotarasti ce faci cu viata ta, dar sincer cred ca violenta nu are ce cauta in familie. nu cred ca se poate schimba cineva peste noapte. in marea majoritate a cazurilor, se repeta. si mai aveti si copil...care trebuie sa asiste la violentele tatalui. e groaznic
mkdisk
Postat pe 23 Iulie 2009 08:54
trebuie sa ai mare grija....cu siguranta dupa atata vreme ai putea avea tendinta sa te intorci din drum...oamenii de genul asta sunt periculosi...sa nu-ti faca mai mult rau acum cand va fi disperat ca te pierde...s-auzim de bine!!!
valentina_b
Postat pe 23 Iulie 2009 09:53
dumnezeule....crezi ca intelectualii nu sunt la fel?...noi nu suntem tot oameni desteapto?sa-ti fie rusine!!!!doamna avea nevoie de un sfat...nu s-o judeci tu!!cine te crezi?vaduva neagra?daca nu sunteti in stare de un lucru bun...mai bine nu va mai bagati...critici si judecati sunt la tot pasul...de asta nu duce nimeni lipsa...doar de asta sunt buni unii oameni....
valentina_b
Postat pe 23 Iulie 2009 09:58
nu se schiba..sunt doar vorbe sa ramai....ia copilul de minuta si pleaca...nu te mai uita in urma
cristiana_cris
Postat pe 23 Iulie 2009 12:34
MILA??nu vreau sa par rea dar lui ii era mila cand dadea in tine??nu stiu cazuri in care o persoana sa se fi schimbat asa radical.fa ceea ce este mai bine pentru tine si copilul tau!!sa creasca in acest mediu nu este prea favorabil pentru dezvoltarea lui.cred ca ai auzit de multe ori replica 'ma voi schimba,va fi mai bine'si presupun ca fara nici un rezultat.inca mai poti cunoaste pe altcineva.daca ai avut curaj sa iei decizia sa te separi du pana la cap.nu sunt in masura sa dau sfaturi dar e o parere personala.e mai usor atunci cand nu esti intr-o casnicie !!dar sunt studenta la psihologie si crede-ma ca majoritatea persoanelor pe care le-am cunoscut cu problema asta au ajuns la psiholog cu traume psihice sau probleme comportamentale ale copiilor .lupta pt tine si copil ca nimeni nu va lupta in locul tau!!
tania20
Postat pe 24 Iulie 2009 13:29
Eu pe de o parte te inteleg.....pentru ca si mama e la fel.EU am acum 20 de ani,si tata o batea pe mama si pe mine si pe fratele meu de cand eram mici,pentru ca este un alcolic.Si acum la 20 de ani atat eu cat si fratele meu eu batem la cap pe mama sa divorteze...si degeaba..ei ii e greu sa o ia de la capat si ii mai e si frica sa plece...Si poate si u ai motivele tale pentru care nu pleci de langa el....dar gandeste te asa...uita te la mine...eu din cauza scandalurilor si batailor,acum sunt cu nervii la pamant,SUNT FOARTE EMOTIVA si de cate ori se zbiara fie la mine fie pe strada,retriesc clipele de cosmar....Nu cred ca iti doresti sa iti marchezi copilul pe viata......
Ia-ti copilul si pleaca pana nu e prea tarziu....Si da exemplu femeilor care stau intr-o relatie/casnicie din comoditate,frica sau alte motive....
Si daca chiar iti e frica sa pleci...sunt asociatii care protejeaza femeile in situatia ta....
Si nu uita....nu plange pentru cine nu merita,pentru ca cine merita nu te va face niciodata sa plangi....
BAFTA!!
ioanarojdy
Postat pe 24 Iulie 2009 13:47
dupa atita violenta...meriti sa termini pt totdeauna cu el....iubire iubire...dar si iubirea are limite
pamela_1
Postat pe 24 Iulie 2009 15:15
Stimata doamna te rog nu mai duce cu el atitea parlamentari,i-ati baiatul si pleaca cit mai departe de el,la o adresa necunoscuta si refati viata.Daca mai stai ,vrei sa-ti puna pielea pe sirma,DOAMNE FERESTE,,,,,Dupa parerea mea o femee daca ia cel mult citeva palme,repetate,sa-l lase ca ala nu e un sot bun,.Un sot adevarat nu-si bate norocul.
Maris_29_vs_Ivoriana
Postat pe 25 Iulie 2009 17:13
Va multumesc tuturor de sprijin. Am disparut de pe forum 3 saptamani deoarece am fost in concediu. La intoarcere, mi-am inchiriat un apartament cu fiica mea si am plecat. Da, am plecat. Da, mi-am luat fetita si stam doar noi doua.
Va mai tin la curent.
DeliaCona
Postat pe 10 August 2009 10:14
kudika 47906
blue07scorpion
Postat pe 10 August 2009 10:17
De la: kudika047906, la data 2009-08-10 10:14:57Va multumesc tuturor de sprijin. Am disparut de pe forum 3 saptamani deoarece am fost in concediu. La intoarcere, mi-am inchiriat un apartament cu fiica mea si am plecat. Da, am plecat. Da, mi-am luat fetita si stam doar noi doua.
Va mai tin la curent.

Felicitari pentru curaj!!! Pun pariu ca acum aveti parte de linistea pe care o meritati.
Lucia38
Postat pe 10 August 2009 10:25
De la: kudika047906, la data 2009-07-03 15:02:42Sunt noua pe forum si incerc pe toate caile sa-mi dea cineva un sfat sau sa-si impartaseasca experienta daca a trecut prin asa ceva.
Sunt casatorita de multi ani cu un om care m-a dominat tot timpul prin violenta psihica, verbala si ce este mai grav prin multe (peste 10) episoade de violenta fizica (cu pumni, invinetire, etc). Suntem amandoi intelectuali si cu o situatie materiala fara probleme. nu se imbata, etc. Am "rezistat" destul de mult, mult prea mult dupa parerea majoritatii femeilor. Acum insa am zis ca vreau sa ne separam. de luni de zile incearca sa ma convinga ca s-a schimbat total si e un alt om. din cate am tot citit eu in materie de specialitate si consultand psihologi, este foarte clar ca dupa atatea episoade de violenta nu poate sa se schimbe. Nici eu nu cred ca poate sa se schimbe. Violenta familiala este ciclica si nu se opreste de la sine.
Avem un copil care a fost de multe ori martorul violentelor si caruia i-am ceruta parerea ce sa fac. Mi-a zis ca vrea sa ne despartim. Ddaca si copilul vrea asta...mie mi-e clar.
Daca chiar s-ar schimba ar fi o exceptie. Nu accepta sub nici o forma separarea tot incearca sa ma roage sa nu ne separam.
vreau sa va intreb daca ati mai intalnit vreun caz in care dupa multi ani de violenta, barbatul s-a schimbat radical si a re-devenit un alt om.
De iubit nu-l mai iubesc doar ca imi inspira mila cand il vad ca plange si vrea sa-i mai dau o sansa.
Va multumesc.


da am cunoscut si crede-ma nu s-a schimbat deloc ba dimpotriva a devenit mai violent cedand pentru el este ca un fel de slabiciune a ta si va profita din plin....................pentru binele tau si al copilului lasa-l fara niciun regret nu se va schimba sub nicio forma nu fi impresionata de acele lacrimi false asa cum nici el nu a fost impresionat de ale tale in momentele in care a ridicat mana asupra ta.............joaca doar un teatru ieftin acum prea putzin ii pasa de hotararea pe care o vei lua daca va fi sa ramai cu atat mai bine pentru el nu va fi nevoit sa-si caute alt "sac de box"
anybody
Postat pe 10 August 2009 10:27
De la: kudika047906, la data 2009-08-10 10:14:57Va multumesc tuturor de sprijin. Am disparut de pe forum 3 saptamani deoarece am fost in concediu. La intoarcere, mi-am inchiriat un apartament cu fiica mea si am plecat. Da, am plecat. Da, mi-am luat fetita si stam doar noi doua.
Va mai tin la curent.
bravo...............ai luat o decizie inteleapta si nu trebuie sa te intorci din drum pentru nimic in lume! acum urmeaza partea in care el spasit o sa te caute si o sa se milogeasca de tine ca un catelus,o sa-ti cada in genunchi si o sa-ti aduca flori etc...........o sa jure pe toti sfinti ca nu mai face dar atentie: daca te intorci inapoi nu o sa se abtina mai mult de trei zile! mult curaj si putere !
FRANNNCE
Postat pe 10 August 2009 10:29
De la: kudika047906, la data 2009-08-10 10:14:57Va multumesc tuturor de sprijin. Am disparut de pe forum 3 saptamani deoarece am fost in concediu. La intoarcere, mi-am inchiriat un apartament cu fiica mea si am plecat. Da, am plecat. Da, mi-am luat fetita si stam doar noi doua.
Va mai tin la curent.



vrei sa te invat karate!!?
geo_x
Postat pe 10 August 2009 11:54
Karate? Ma invata fiica-mea ca are centura albastra si e vice-campioana nationala :)
DeliaCona
Postat pe 10 August 2009 13:44
De la: kudika047906, la data 2009-08-10 13:44:51Karate? Ma invata fiica-mea ca are centura albastra si e vice-campioana nationala :)


si cine esti tu
DON_LUCIANO
Postat pe 10 August 2009 13:47
De la: kudika047906, la data 2009-08-10 13:44:51Karate? Ma invata fiica-mea ca are centura albastra si e vice-campioana nationala :)


si inca mai are curaj sa dea in tine!!!!???
geo_x
Postat pe 10 August 2009 17:55
Sa dea in mine? Nuuuuu... E tare mielusel acum, spera ca ma recastiga. Oricum eu am luat-o pe calea mea, chiar daca ramane mielusel pentru totdeauna, las loc alteia sa guste din "noul" el. Eu m-am dus.
DeliaCona
Postat pe 11 August 2009 09:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce ne lasam influentati de parerile altora ? 31 De la: Aphrodite 26 Decembrie 2009 17:36
dragoste asta la distanta 4 De la: lena_zet 26 Ianuarie 2009 03:09
IUBIRE INTERZISA 28 De la: kudika_16468 26 Septembrie 2012 23:14
indragostita de un alt barbat 173 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:47
oare mai exista sanse? 8 De la: melinduta 16 Iulie 2008 10:24