Setari Cookie-uri

ce ne facem cu parintii?

De la: STELLA_STAR, la data 2009-08-02 18:46:04Unde dai si unde crapa! Ce legatura are tatuajul cu omul? Deja il vedeti in temnita pentru coruperi de minori, si alte tampenii. Probabil ati vazut prea multe filme. Cel mai just e sa il prezinti mamei, daca sustine sus si tare ca nu e de tine. E adevarat ca nu poti sti totul despre un om, chiar si atunci cand il privesti iti vin fel si fel de idei, d-apoi atunci cand s-a deschis subiectul, pe forum, au sarit toti in sus, ce sa mai spunem despre biata sa mama care ii vrea binele. Nu stiu nici unde duce binele asta matern, caci si parintii mai gresesc uneori, pentru ca fiecare om e diferit si vrea lucruri diferite in viata. Asa cum s-a afirmat, ca generatiile devin tot mai rele. Dar uitam ca viitorii copii sunt copiii parintilor a caror generatie suntem. Multi copii sunt mult mai libertini, si de aceea nu mai tin cont de anumite valori. Nici noi nu stim ce este bine pentru noi, uneori ajungem sa regretam ceea ce am facut, iar alteori regretam ceea ce nu am facut. Cel mai just este sa avem respect pentru propria persoana si sa ne stim prioritatile. Multi dintre parinti nu stiu ceea ce fac sau ce si cum gandesc copii lor, iar uneori ii subapreciaza si devin obsedant de protectori, sufocand, ceea ce da nastere la copii rebeli, iar cei care ii lasa liberi poti gresi, pentru ca suprapreciaza copii, iar acestia nu stiu ce sa faca cu atata libertate pe care o primesc si atunci fac tot ce primesc in viata, ajungand in situatii greu de iesit. Cea mai buna este comunicarea pentru orice, chiar si pentru fleacuri, o buna comunicare duce si la o mai buna incredere unul in celalalt. Iar faptul ca nici unul nu e bun pentru fata ei e din cauza ca vede in fata ei cea mai buna. Dar mai este un lucru ca, fata ei vrea sa se simta bine, si sa fie iubita, sa gaseasca acea iubire protectoare, pe care in primul rand trebuia sa o gaseasca la parinti, nu sa o caute la un baiat, iar cu el sa se simta bine altfel. Mereu s-a spus fetelor, trebuie sa ai un baiat mai mare pentru tine sa te protejeze, iar acum este incriminata, pentru asta. Daca ei s-a gasit asa, nu e nimeni vinovat in aceasta poveste ca ei tin unul la celalalt. Respectul dintre ei trebuie sa primeze, si comunicarea eficienta. Mult succes si sa auzim lucruri frumoase.





.... in general viata condusa dupa INSTINCTE nu duce la nimic bun ... nu inteleg de ce mama fetei trebuie sa il ''accepte'' ? ... DAR OARE PARINTII BAIATULUI O CUNOSC PE FATA CA FIIND PRIETENA FIULUI LOR ? ... cind o sa ramina insarcinata o sa ii intoarca toti curul si o sa o trimita la macelarie sa o scobeasca ... asa ca voi astia ''milosii'' terminati cu prostiile si cu exagerbarea instinctelor si nu mai acuzati o mama care o sa ramina cu problemele pe cap apoi ... femeia vrea doar o persoana serioasa si poate nici nu e sigura ca fata ei intelege exact ceea ce face ... poate nici nu e timpul sa jongleze cu instinctele ... tatuajele indica anumite probleme ... sint doua variante simplificat prezentate ... ori are probleme de personalitate si a cautat ceva care sa reprezinte ceva despre el/ea fara a mai fi nevoie sa si demonstreze acel lucru ... ori e doar prostie si imita ceva ''trendy'' ... oricum nu sint apanajul persoanelor sigure pe ele ...
marco918
Postat pe 3 August 2009 22:14
turturea turturea!!
geo_x
Postat pe 3 August 2009 22:17
De la: Masarion, la data 2009-08-02 17:01:14Am 20 de ani, am tatuaje si am si o prietena de 17 ani. Avem o relatie serioasa, si mi se pare o prostie ce posteaza unii sau altii. Sunt un om normal, mi am facut tatuajele pentru ca am vrut sa mi le fac, nu bat lumea aiurea pe strada, nu fur etc. Iar pe ea o iubesc sincer si ea pe mine la fel, de unde si pana unde corupere de minori? Legea asta e cu dus si intors, insa are rostu ei pentru ca oamenii sunt diferiti. Depinde de la caz la caz ce inseamna corupere de minori :)




... nu exista ''depinde'' ... limita e 18 ani ... atit ... fara nici un depinde ... faptul ca nu bati (inca) oameni pe strada nu spune nimic despre calitatile cuiva ... iar faptul ca o ''iubesti'' e o atit de BANALA declaratie incit numai spune nimic ... si ca sa iti demonstrez ... te-ai gindit vreodata sa va insurati daca o iubesti atit de mult ? ... ai prezentat-o parintilor tai, te-ai prezentat parintilor ei ? ... iai propus asa ceva ? ... ce vei face daca ramine insarcinata ca urmare a iubirii voastre ? ... iti spun eu ... O IEI LA FUGA ... INCEPI SA PLINGI CA AI DE TERMINAT FACULTATEA ... O SA TE ASCUNZI DUPA PARINTI ... O SA O PRESEZI SA FIE ''RESPONSABILA'' ...

... SA FIM SERIOSI ... declaratiile de ''iubire'' ale pustilor de astazi suna fals si jalnic ... e doar o repetarea a unor cuvinte care insemnau ceva cu ceva timp in urma ... in conditiile in care traiesc de pe o zi pe alta si sint dependenti de parinti (si mai grav copia parintilor) fara a se gindi cu adevarat serios ce inseamna PRIETENIE si RESPONSABILITATE ... ma distreaza explicatiile - are 20 de ani (poate avea si 60, what's the matter), nu a batut pe nimeni pe strada, o ''iubeste'' ... nici nu ma mai mira ca si fetele ajung pina la urma niste vinatoare de prostovani cu bani ... macar daca sint mintite sa si cistige ceva ...
marco918
Postat pe 3 August 2009 22:23
De la: geo_x, la data 2009-08-03 22:17:28turturea turturea!!
zarzarica-i mindra mea...............
FRANNNCE
Postat pe 3 August 2009 22:29
De la: bursuka, la data 2009-07-14 16:44:09am si eu o intrebare:Dprietenul meu are 23 ani iar eu am 17 mama mea nu il vrea deloc,spune k nu e pt mn ,si nu il suporta....chiar daca nu l-a vazut niciodata la fata..pur si simplu nu il vrea doar pt faptu k are 23 ani si cateva tatuaje pe mana..nu stiu ce sa ma mai fac nu e pt prima data cand imi face asa..ultima oara nu m-a lasat pana nu m-am despartit de acea persoana.chiar nu mai vreau sa fac chestia asta..ce pot face in cazul asta......


sa faci ceea ce te indeamna inima.
franziska_eu
Postat pe 5 August 2009 11:38
salut si bine neam ciognit si sa vezi si sa nu crezi am intrt si eu pe aci pe la voi :| ori cum sper ca o sa avem discuti palcute
cristian_xxx
Postat pe 5 August 2009 11:42
De la: cristian_xxx, la data 2009-08-05 11:42:14salut si bine neam ciognit si sa vezi si sa nu crezi am intrt si eu pe aci pe la voi :| ori cum sper ca o sa avem discuti palcute


daaa si o sa incepem cu limba romana ca se vede cu ochiu liber ca ai facut-o cu femeia de serviciu! si sper sa nu ne mai ciognim niciodata
redline
Postat pe 5 August 2009 11:45
Ce s-a ales de relatie, unde s-a dus acea disperare de a fi dinadins cu persoana cu care mama nu e de acord? De obicei aceste relatii se termina, ori se merge pana la extreme, in cazul in care pasiunea, sau iubirea este foarte mare.
citystella
Postat pe 17 Aprilie 2010 13:16
eu am crescut intr-o familie cu parintii foarte severi care puneau pe primul loc scoala, sa fac o cariera si nu acceptau nimic care ar fi putut sa imi atraga atentia in alta parte.
prin comunicare am reusit de i-am convis sa accepte sa am o relatie cu un baiat mai mare decat mine cu 12 ani si pot sa zic ca au fost langa mine si m-au sprijinit in toate si mau facut sa inteleg cat de important e sa pui pe primul loc cariera si apoi celelalte asta cand aveam si eu 17 ani ca si tine.
deci sfatul meu e sa vb cu mama ta si sa-i spui ce simti si sa o rogi sa iti dea argumente solide de ce nu-l place pe tip si ce asteptari are ea de la tine. prin comunicare se rezolva 90% din probleme
elizaharosa
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:20
De la: elizaharosa, la data 2010-04-17 16:20:26eu am crescut intr-o familie cu parintii foarte severi care puneau pe primul loc scoala, sa fac o cariera si nu acceptau nimic care ar fi putut sa imi atraga atentia in alta parte.
prin comunicare am reusit de i-am convis sa accepte sa am o relatie cu un baiat mai mare decat mine cu 12 ani si pot sa zic ca au fost langa mine si m-au sprijinit in toate si mau facut sa inteleg cat de important e sa pui pe primul loc cariera si apoi celelalte asta cand aveam si eu 17 ani ca si tine.
deci sfatul meu e sa vb cu mama ta si sa-i spui ce simti si sa o rogi sa iti dea argumente solide de ce nu-l place pe tip si ce asteptari are ea de la tine. prin comunicare se rezolva 90% din probleme


Din moment ce majoritatea parintilor inteligenti gandesc asa, nu ar trebui sa ne mire ca pana la urma si-au dat ei seama, de ce si cum se petrece in lumea asta. Faptul ca ti-au acceptat o relatie cu un tip mai mare decat tine, nu da nota decat credinta lor ca acela este mult mai matur si te poate proteja in timpul in care ei nu sunt cu tine, si ca au o doza de incredere. Parintii au incredere in general in copii lor, dar uneori nu vor sa o faca vazuta pentru ca ei ar lua-o drept libertate in alte sensuri.
citystella
Postat pe 19 Aprilie 2010 22:45
ce poti face ??? mai nimik asteapta si tu nu fii fosrte sigura ca e ptr tine .................... da cum zic uni ce vrea el de la tine ??te-ai gandit?? sincer nu conteaza varsta in dragoste da ia in considerare ce spune si mama ta stii si eu am avut problemele tale nam ascultat de multe ori da mi-am dat seama ca asa e parinti niciodata nu iti vor raul sa sti si vei gasi o persoana care sa ii placa si ei stai linistita inca ai vreme ............. doar nu vrei sa te mariti sau sa cunosti doar un baiat pe urma sa regreti ........... gadeste de 2 ori inainte
alexandra_sziga
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:40
Intr-o seara, veneam de la facultate. Pe stada, un tanar licean s-a agatat de mine cu disperare.
Nu stiam ce vrea. Dar vazandu-i fata plina de tristete si durere, auzindu-i vocea abia soptita, m-am oprit in loc. Nu-mi era frica. Am facut destul sport pentru a ma putea apara. Asa ca m-am oprit.
L-am privit. M-a durut sufletul. Am simtit o mare durere venita din el. L-am intrebat ce are si de ce vrea sa ma opresc. Mi-a cerut un simplu sfat. Provenea dintr-o familie dezorganizata, cu o situatie materiala modesta. Avea o prietena pe care o iubea dupa cum se spune "ca pe ochii din cap". Ea la fel. Din pacate, familia ei se opunea acestei relatii: ba ca sunt prea mici, ba ca el este asa si pe dincolo, bla, bla, bla. Sunt motive si motive pe care parintii le pot invoca. Ce sa fac? m-a intrebat. Nu mai rezist. O iubesc. Am stat putin si am discutat. Acest topic mi-a amintit despre acel baiat, despre durerea lui. De multe ori m-am intrebat ce a facut, cum ii este.
Adolescentii au marele dar de a transforma dragostea lor in ceva gen "pe viata si pe moarte". Fara el / ea nu mai pot trai, nu mai pot rezista, nu mai pot exista. E varsta la care parintii sunt priviti cu ochi critic din mai multe ipostaze, dar mai ales in cazul in care se opun "marei dragoste".
In cazul tau, motivul invocat de mama ta e banal (apropo: ce diferenta de varsta este intre mama ta si tatal tau?).
Motivul real care o macina pe mama ta este faptul ca tu te-ai "aprins" si i se pare nepotrivit acest lucru, la aceasta varsta. Mai ales ca "dragostea este oarba" si inevitabil vei dori sa o consumi integral cu iubitul tau (adica, sa faceti dragoste), ceea ce mama ta nu prea accepta (sunt convinsa de acest lucru). Apropo, cati ani are mama ta. Asta m-ar fi ajutat intr-o apreciere mai corecta.
Vorbeste cu ea si explica-i ca nu ai de gand sa fugi, sa te mariti sau altele de genul acesta. Dar, daca imi dai mai multe detalii despre caracterul mamei, aprecierile vor fi mult mai juste. Altfel, vorbesc doar ipotetic.
Sa auzim de bine!
eliana_avon
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:42
Eliana: Uneori ne dorim ca si dupa perioada de adolescenta sa mai simtim acea "mare dragoste". Din pacate totul se rezuma la alte sentimente, la alte ganduri, la alte nevoi. Acel fior al nebuniei, al iubirii patimase, al pasiunii, trece. Cat de frumos ar fi ca acesti copii care se iubesc si care cred unul in celalalt sa se casatoreasca si sa aiba la randul lor familia lor. Cine are in final norocul, fericirea de a trai o iubire adevarata, cine are norocul si fericirea de a fi cu persoana pe care o iubeste alaturi pentru toata viata? Cati din noi, nu facem concese, si cati din noi nu ne multumim cu putin, sau cati din noi facem alegeri in viata doar de dragul de a le face?
Iar apoi acesti copii indragostiti, nu se inseala, nu se mint, nu se injura, nu se fac nefericiti unul pe celalalt.
Eu una as dori sa traiesc ca o adolescenta, sa simt ca o adolescenta, sa iubesc ca o adolescenta.
citystella
Postat pe 16 Mai 2010 01:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care actualul sau fostul? sau nici unul? 14 De la: _oktober_ 30 Iulie 2009 11:58
inselata de un excroc sentimental 17 De la: kudika226898 12 Iulie 2010 21:41
va rog un sfat,ca nu mai stiu ce sa fac ... 38 De la: kudika_6458 4 Iunie 2012 08:27
o alta iubire, ce greu este 30 De la: senza 31 Octombrie 2009 18:06
Te poti casatori cu profesorul tau? 16 De la: slickgirl 11 Mai 2010 23:48