Setari Cookie-uri

si amantii sunt oameni.........ce parere aveti despre amanti........ati fost la randul vostru,cunoasteti cazuri?

BUNA ZIUA,DA INTRADEVAR O FATA CE AM CUNOSCUTO A FOST AMANTA,CU TOATE CA TREBUIA SA RAMINA CU MINE,SA INTORS ACASA.EA ESTE DIN BRAILA,ARE SI DOI COPII ANDREEA SI MARIO.BINE INTELES CA COPII NU AU CHIAR NICI O VINA.SOTUL EI LUCREAZA PESTE HOTARE PT IA SI COPII,DAR IA MI-A PROMIS MULTE SI DIN PACATE SA RETRAS DIN ACEASTA RELATIE LASINDUMI UN GUST AMAR.
kudika053794
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:13
De la: kudika053794, la data 2009-09-22 11:13:38BUNA ZIUA,DA INTRADEVAR O FATA CE AM CUNOSCUTO A FOST AMANTA,CU TOATE CA TREBUIA SA RAMINA CU MINE,SA INTORS ACASA.EA ESTE DIN BRAILA,ARE SI DOI COPII ANDREEA SI MARIO.BINE INTELES CA COPII NU AU CHIAR NICI O VINA.SOTUL EI LUCREAZA PESTE HOTARE PT IA SI COPII,DAR IA MI-A PROMIS MULTE SI DIN PACATE SA RETRAS DIN ACEASTA RELATIE LASINDUMI UN GUST AMAR.


ba baiatule,,,sau ce oi fi tu ,,esti incuiat rau tare ma,,,,
de ce nu iai dat si adresa ,,si numele intreg si al ei si al sotului,,,numere de telefon,,,ca sa sune lumea sa o batjocoreasca,,,,sa desparti o casa mai bine zis,,,,,ce ai ma baiete cati ani ai????
sarutama
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:22
De la: moriokasan, la data 2009-09-19 11:21:14 am crezut ca va fi tratat serios subiectul asta si nu doar haulit ca vaaaiii, sa-i ucidem, in foc cu ei dar-ar boala-n ei de curvari!!!
care-i treaba cu fenomenul asta? cum se ajunge la asta? pentru ca nu intotdeauna e o intelegere reciproca, e un siretlic la mijloc de cele mai multe ori. am cel putin trei exemple de prietene care au cazut in capcana unor "neantelesi", "in pragul divortului" si care au sfarsit la psihiatrie (ele) cand si-au dat seama ca cel cu pricina nu era decat super plictisit de casnicie si avea nevoie de o mica distractie... si nashpa e ca pe urma ajung la concluzia ca nu mai pot trai fara ei...

barbatii inseala,ei nu pun suflet...se descarca si cam atat....daca iubeste femeia de langa el se intoarce la ea....
verginica19
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:15
nu judec pe nimeni,fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui,fiecare are experientele lui.nu as accepta niciodata sa fiu amanta deoarece nu vreau sa provoc Asuferinta nimanui.personal am fost inselata,l-am parasit pt. ca niciodata nu imi voi disputa barbatu cu alta femeie.Inselatul a devenit ceva la moda,multe familii frumoase in exterior sint de fapt doar de ochii lumii,pastreaza relatia din div. mutive:copii,bani....etc.Dar cred ca decit sa mentii o relatie doar e ochii lumii si sa te condamni singur la nefericire mai bine termini si o iei de la capat.
kudika033765
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:03
Foarte bine ai zis Peri,nici o data sa nu zici nici odata,asta e vorba foarte adevarata,nimeni nu e in masura sa judece,fiecare isi traieste viata asa cum consideram dar asa suntem noi oamnei ne place doar sa judecam si sa zicem "eu nici o data nu o sa fac asta",ei bine am cunoscut persoane care au zis asta si tot au ajuns s-o faca,asa ca....
silviu32
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:58
Da, amantii sunt oameni...oameni care pot darui....atentie, dragoste etc. Da, cunosc cazuri si unul care ar putea sa va socheze. El si ea se intalnesc in secret sa-si daruiasca momente superbe, unice.Nu am mentionat ca ambii sunt casatoriti, cu copii, constienti ca niciodata nu vor putea fi impreuna. Eu personal, nu ii acuz. E problema lor. Ii admir pentru faptul ca nu-si strica familiile, ce este mai important. Au reguli bine stabilite, constienti de faptul ca daca se afla intr-o parte, totul se destrama.Important este ca nu vor sa raneasca pe nimeni.Sunt si astfel de cazuri mai complexe, nu doar cele clasice.
cotyca
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:54
am observat ca majoritatea dintre voi se refera in principal la barbatii care inseala.insa eu cred ca atat femeile cat si barbatii inseala in aceeasi masura. azi poti iubi pe cineva si in cateva zile,luni,ani,zeci de ani sa nu mai prezinte interes pt tine sau pur si simplu sa dai peste cineva care pur si simplu sa te dea peste cap,sa renunti la tot pt el/ea si sa o iei de la capat. cred ca viata este cautare. cauti ceva,desi nu stii anume ce,cand crezi ca ai gasit acel ceva iti dai seama ca te-ai inselat si mergi mai departe sau te amagesti ca ai facut alegerea corecta. unii cauta o viata intreaga. altii se resemneaza. asa vad eu viata si cred ca asta se aplica si in dragoste. nu poti iubi pe cineva o viata. poti sa ai curaj sa cauti in continuare iubirea in alti oameni(in cazul de fata amantii/amantele),sau sa ramai pe loc. ati vorbit despre casatorii si ce implica juramintele facute. cred ca,actele in sine si juramintele distrug dragostea. prin ele te legi de celalalt. ceea ce nu mi se pare corect. esti liber sa alegi ce vrei in viata fara sa trebuiasca sa dai socoteala nimanui,nici macar sotului/sotiei. actele si juramintele mi se par niste contracte. ori cu iubirea si viata nu faci contracte. sfatul meu,fiti liberi/libere. fara sa va pese de ce zic ceilalti. orice experienta e o lectie.toata viata suntem proprii nostrii dascali. dezbracati-va de prejudecati. si,cel mai important,iubiti-va pe voi insiva. daca sunteti capabili sa va iubiti pe sine veti putea sa-i iubiti si pe ceilalti. si acum sa va dau un exemplu concret referitor la ceea ce am zis:mama mea a fost casatorita cu un barbat 10 ani. s-au iubit. dar...la un moment dat au inceput sa aiba viziuni diferite asupra vietii,a relatiei si a dragostei. au incercat sa salveze ceea ce mai ramasese din relatia lor. dar mai mult s-au chinuit. pana la urma,mama a fost inselata. nu pot sa va explic in ce hal a suferit. numai ea stie. am stat langa ea,am vazut-o distrugandu-se. dupa un timp,acest barbat a incercat sa se intoarca la ea. dar,mama si-a dat seama ca nu el e barbatul cu care vrea sa traiasca. acum e singura. dar va zic:ii e mult mai bine decat atunci cand era casatorita. sunt sigura ca sufera uneori. isi doreste pe cineva langa ea. insa sufera mult mai putin decat inainte pt ca e libera. pt ca nu da socoteala nimanui pt ce face. pt ca inca cauta dragostea. pentru ca nu e inchisa intr-o relatie care nu o face fericita. de cealalta parte,ea are o prietena foarte buna. casatorita de 15 ani,cu copii...insa este nefericita.creste copiii si sotul de-o potriva,sufera si vine la mama si se plange,dar in fiecare zi o ia de la capat. nu-si iubeste sotul,dar nu are curaj sa renunte. ea si sotul ei sunt in simbioza: el cu banii,ea cu casa,copiii,caldura caminului,insa ea nu are niciodata parte de aceasta caldura. insa si-a acceptat conditia. si asa fac alte milioane de femei si barbati din jurul nostru.toata lumea are dreptul la libertate. chiar daca aceasta libertate o gaseste in amanti,in singuratate,in casatorie. nu conteaza. important e ca in fiecare moment al vietii sa te simti stapan pe tine . incercati sa nu mai privitii oamenii ca pe niste tipare. nu exista tipologii umane. fiecare e diferit si fericirea fiecaruia difera. amantii/amantele, nu exista, sunt doar pretexte pt nefericirea noastra
kudika014176
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:02
dar la iubire s-a gandit cineva?la nefericirea de acasa si implinirea in alta parte?
elenasagolea
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:50
de acord...fiecare este liber sa faca ce vrea si oricum pana la urma de ce se arunca cu noroi numai in amanti/amante? persoanele care au o relatie cu aceste persoane nu sunt la fel de vinovate? eu cred ca sunt chiar mai vinovate pt ca ele trebuie sa constientizeze faptul ca au o relatie si ca nu e corect sa insele.....
kudikauca
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:32
Te rog sa ma ierti daca eu am alta parere despre oamenii care isi cauta perechea si devin fericiti peste nefericirea altora. Eu nu am fost casatorita cu acest om si mai ales nu am avut copii cu el. Dar tot cred ca, daca iubesti pe cineva si acel cineva alege sa fie cu alta femeie pentru ca pe ea o iubeste, nu ai voie sa ii ingradesti libertatea de a merge pe drumul ales de el. Nu ai voie sa faci pe nebuna si sa crezi ca doar TU il poti face fericit si doar pe TINE trebuie sa TE iubeasca pentru ca TU ai fost alaturi de el atatia ani. Nu vezi ca de fapt totul se reduce la TINE? Asta inseamna iubire? Cand de fapt te gandesti doar la TINE? Iti spun sigur ca asa ceva se numeste oricum, dar nu IUBIRE. Inselati/e sau nu, suntem oameni si cred ca asta inseamna sa invatam sa iubim lasand oamenii sa isi aleaga drumul. IUBIREA este LIBERTATE, nu lanturi, nu scos de ochii, nu rautate si ranchiuna, nu inseamna sa porti ura celui pe care il iubesti, ura ca si-a gasit fericirea alaturi de altcineva. Nu inseamna nimic din toate astea. In momentul care iti este ciuda ca celalalt si-a gasit fericirea alaturi de altcineva, ei bine, in acest moment inseamna ca nu l-ai iubit niciodata. Inseamna ca l-ai detinut ca pe orice alt obiect pe care il ai tu in casa, despre asta vorbeam eu, nu despre faptul ca are sau nu masina...
tzache
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:39
De la: tzache, la data 2009-09-22 16:39:32Te rog sa ma ierti daca eu am alta parere despre oamenii care isi cauta perechea si devin fericiti peste nefericirea altora. Eu nu am fost casatorita cu acest om si mai ales nu am avut copii cu el. Dar tot cred ca, daca iubesti pe cineva si acel cineva alege sa fie cu alta femeie pentru ca pe ea o iubeste, nu ai voie sa ii ingradesti libertatea de a merge pe drumul ales de el. Nu ai voie sa faci pe nebuna si sa crezi ca doar TU il poti face fericit si doar pe TINE trebuie sa TE iubeasca pentru ca TU ai fost alaturi de el atatia ani. Nu vezi ca de fapt totul se reduce la TINE? Asta inseamna iubire? Cand de fapt te gandesti doar la TINE? Iti spun sigur ca asa ceva se numeste oricum, dar nu IUBIRE. Inselati/e sau nu, suntem oameni si cred ca asta inseamna sa invatam sa iubim lasand oamenii sa isi aleaga drumul. IUBIREA este LIBERTATE, nu lanturi, nu scos de ochii, nu rautate si ranchiuna, nu inseamna sa porti ura celui pe care il iubesti, ura ca si-a gasit fericirea alaturi de altcineva. Nu inseamna nimic din toate astea. In momentul care iti este ciuda ca celalalt si-a gasit fericirea alaturi de altcineva, ei bine, in acest moment inseamna ca nu l-ai iubit niciodata. Inseamna ca l-ai detinut ca pe orice alt obiect pe care il ai tu in casa, despre asta vorbeam eu, nu despre faptul ca are sau nu masina...
ai pus punctul pe I
krystyana84
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:43
Situatiile sunt diferite si implicatiile sunt multiple.
Exista oameni si oameni...oameni inclinati catre monogamie,altii catre poligamie,nu poti sa etichetezi asa usor o categorie atat de vasta...Omul este animal,iar animalele fac totul ca sa-si transmita genele...in cat mai multe parti cu atat mai bine.Pe de alta parte structura omului nu e dominata numai de instinct si iata ce se discuta de fapt ...moralitatea relatiei amant-amanta.
De obicei amantii se ivesc in momentele de criza ale unei relatii.Tensiuni,frustrari,plictiseala,nu conteaza...De exemplu,eu sunt intr-o relatie cu X de 5 ani,el ma inseal, eu ma prind...eu reactionez rational/irational(depinde de pct de vedere) si incerc sa restabilizez relatia,din motive mai mult sau mai putin obiective ascunse sau ascunzand ideea de dragoste...Eeee eu sufar,el se preface ca sufera si il intalnesc pe Y cu care am o relatie care se rezuma la sex,ulterior indragostindu-ma de el.Toata lumea e fericita,mai putin eu daca am un simt al moralitatii dezvoltat...si de ce l-as avea?
Ceea ce vreau sa spun este ca situatiile sunt de cele mai multe ori complicate si vina nu poate fii numai a unuia...(din nou vorbim de o vina pe care eu nu pot sa o definesc sau concep).Eu am fost atat iubita inselata,cat si amanta...experienta m-a invatat ca in general oamenii fac ce pot si ce simt si mai putin ceea ce este moral sau corect sa faca,acesta fiind mai degraba apanajul lumii a carui precocupare e sa judece,nu sa ajute...
Normal caar trebui sa existe fidelitate ,sinceritate, asumarea responsabilitatii,dar cum am zis fiecare face ce poate...
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:45
De la: _Vecina_, la data 2009-09-22 05:31:43
De la: tzache, la data 2009-09-21 14:03:05in fata cui trebuie sa platesti? de ce trebuie sa platesti?
Acum trebuie sa va spun ca si eu am fost inselata...da...cu ceva timp un urma am fost inselata de catre omul pentru care as fi bagat mana in foc...am suferit, am plans, am disperat, ma gandeam ca sigur repsectiva era mai frumoasa, mai desteapta, mai bogata, mai, mai...si eram convinsa ca omul pe care il iubesc este un mare ticalos pentru ce mi-a facut...dar nu este asa...este un om care cauta, si atat...asa ca el a gasit, pentru ca a ramas cu persoana cu care m-a inselat...iar eu merg mai departe, si vreau sa cred ca am mai invatat ceva din viata asta: ca oamenii cauta bucuria si fericirea oriunde se poate, iar pentru asta nu trebuie condamnati sau arsi pe rug...si am mai invatat ca viata asta este asemeni unui drum, si asa cum drumul poate sa urce sau sa coboare, are serpentine, etc, de fapt drumul ne invata sa mergem mai departe...este singura obligatie pe care o avem in viata asta: sa mergem mai departe, dar nu cu ura fata de oamenii care au '' gresit '' fata de noi, nu cu rautate...pana la urma inselatul asta, tradarea asta sunt doar niste fleacuri, adevaratele greseli cred ca includ crima, omucidere...si de multe ori, oameni carora le-au fost ucisi copii in diverse circumstante, au puterea sa ierte...restul sunt amanunte...viata nu este o competitie in care eu am, eu detin un om, este al meu si doar al meu...ce este asta? Cum adica? omul cu care esti casatorita este doar al tau? Cum adica iti apartine?! Iti apartine eventual un apartament, o masa, o masina iti poate apartine, dar nu un om. Omul cu care esti casatorita este o persoana independenta, cu propria viata, cu propriile ganduri si vise, cu deciziile proprii...Pe parcursul vietii asteia invatam, ne schimbam ideile, principiile, deci ne transformam incet-incet, si ce astazi ne dorim cu toata fiinta, maine nu ne mai dorim... si tot asa.

Ce-ai invatat? ca oamenii cauta bucurie? Ok..dar isi cladesc bucuria pe supararea altuia?
cand te casatoresti nu o faci pt masina, apartament sau ce mai spui tu acolo... o faci pt ca iubesti persoana aia si pt ca cauti bucuria vietii...promiti la cununie tot felu'...Ok daca fiecare e cu viata lui...deci acesti oameni care gandesc asa nu ar avea ce cauta intr-o casatorie bazata pe iubire ci doar pe lucrurile materiale! Si-atunci da...cand sunt casatoriti din interes poa' sa insele..ca de fapt nu insala daca ei nu se iubesc...
P.S sti ce doare cel mai tare pe lumea asta? Sufletul! Si sti si tu daca ai fost inselata! Asa ca nu e corect ca el sa-si cladeasca fericirea in timp ce a distrus un suflet. Cladeste-ti fericirea fara sa calci pe altu' in picioare!
tzache
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:47
De la: _Vecina_, la data 2009-09-22 05:31:43
De la: tzache, la data 2009-09-21 14:03:05in fata cui trebuie sa platesti? de ce trebuie sa platesti?
Acum trebuie sa va spun ca si eu am fost inselata...da...cu ceva timp un urma am fost inselata de catre omul pentru care as fi bagat mana in foc...am suferit, am plans, am disperat, ma gandeam ca sigur repsectiva era mai frumoasa, mai desteapta, mai bogata, mai, mai...si eram convinsa ca omul pe care il iubesc este un mare ticalos pentru ce mi-a facut...dar nu este asa...este un om care cauta, si atat...asa ca el a gasit, pentru ca a ramas cu persoana cu care m-a inselat...iar eu merg mai departe, si vreau sa cred ca am mai invatat ceva din viata asta: ca oamenii cauta bucuria si fericirea oriunde se poate, iar pentru asta nu trebuie condamnati sau arsi pe rug...si am mai invatat ca viata asta este asemeni unui drum, si asa cum drumul poate sa urce sau sa coboare, are serpentine, etc, de fapt drumul ne invata sa mergem mai departe...este singura obligatie pe care o avem in viata asta: sa mergem mai departe, dar nu cu ura fata de oamenii care au '' gresit '' fata de noi, nu cu rautate...pana la urma inselatul asta, tradarea asta sunt doar niste fleacuri, adevaratele greseli cred ca includ crima, omucidere...si de multe ori, oameni carora le-au fost ucisi copii in diverse circumstante, au puterea sa ierte...restul sunt amanunte...viata nu este o competitie in care eu am, eu detin un om, este al meu si doar al meu...ce este asta? Cum adica? omul cu care esti casatorita este doar al tau? Cum adica iti apartine?! Iti apartine eventual un apartament, o masa, o masina iti poate apartine, dar nu un om. Omul cu care esti casatorita este o persoana independenta, cu propria viata, cu propriile ganduri si vise, cu deciziile proprii...Pe parcursul vietii asteia invatam, ne schimbam ideile, principiile, deci ne transformam incet-incet, si ce astazi ne dorim cu toata fiinta, maine nu ne mai dorim... si tot asa.

Ce-ai invatat? ca oamenii cauta bucurie? Ok..dar isi cladesc bucuria pe supararea altuia?
cand te casatoresti nu o faci pt masina, apartament sau ce mai spui tu acolo... o faci pt ca iubesti persoana aia si pt ca cauti bucuria vietii...promiti la cununie tot felu'...Ok daca fiecare e cu viata lui...deci acesti oameni care gandesc asa nu ar avea ce cauta intr-o casatorie bazata pe iubire ci doar pe lucrurile materiale! Si-atunci da...cand sunt casatoriti din interes poa' sa insele..ca de fapt nu insala daca ei nu se iubesc...
P.S sti ce doare cel mai tare pe lumea asta? Sufletul! Si sti si tu daca ai fost inselata! Asa ca nu e corect ca el sa-si cladeasca fericirea in timp ce a distrus un suflet. Cladeste-ti fericirea fara sa calci pe altu' in picioare!




Raspunsul meu de mai sus este adresat VECINEI....eeeee, am uitat s-a citez intai
tzache
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:48
De la: krystyana84, la data 2009-09-22 16:43:45
De la: tzache, la data 2009-09-22 16:39:32Te rog sa ma ierti daca eu am alta parere despre oamenii care isi cauta perechea si devin fericiti peste nefericirea altora. Eu nu am fost casatorita cu acest om si mai ales nu am avut copii cu el. Dar tot cred ca, daca iubesti pe cineva si acel cineva alege sa fie cu alta femeie pentru ca pe ea o iubeste, nu ai voie sa ii ingradesti libertatea de a merge pe drumul ales de el. Nu ai voie sa faci pe nebuna si sa crezi ca doar TU il poti face fericit si doar pe TINE trebuie sa TE iubeasca pentru ca TU ai fost alaturi de el atatia ani. Nu vezi ca de fapt totul se reduce la TINE? Asta inseamna iubire? Cand de fapt te gandesti doar la TINE? Iti spun sigur ca asa ceva se numeste oricum, dar nu IUBIRE. Inselati/e sau nu, suntem oameni si cred ca asta inseamna sa invatam sa iubim lasand oamenii sa isi aleaga drumul. IUBIREA este LIBERTATE, nu lanturi, nu scos de ochii, nu rautate si ranchiuna, nu inseamna sa porti ura celui pe care il iubesti, ura ca si-a gasit fericirea alaturi de altcineva. Nu inseamna nimic din toate astea. In momentul care iti este ciuda ca celalalt si-a gasit fericirea alaturi de altcineva, ei bine, in acest moment inseamna ca nu l-ai iubit niciodata. Inseamna ca l-ai detinut ca pe orice alt obiect pe care il ai tu in casa, despre asta vorbeam eu, nu despre faptul ca are sau nu masina...
ai pus punctul pe I




Iubirea o fi insemnand ea libertate(desi eu cred ca te inseli,pentru ca libertatea nu e caracterizata de altruism),dar o relatie este sigur sfarsitul libertatii...compromisuri,bla bla...o maturitate care se cere in rezolvarea problemelor...

Ma rog o relatie inseamna cu precadere renuntarea la spatiul tau personal(ma refer in principal la campul emotional),nu poti vorbi de o libertate...eu in primele luni in care "imi vizitam amantul fara implicare emotionala" am simtit o impacare cu propriul eu.

In momentul in care apare iubirea lucrurile s-au schimbat si complicat iremediabil
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:52

Ce-ai invatat? ca oamenii cauta bucurie? Ok..dar isi cladesc bucuria pe supararea altuia?
cand te casatoresti nu o faci pt masina, apartament sau ce mai spui tu acolo... o faci pt ca iubesti persoana aia si pt ca cauti bucuria vietii...promiti la cununie tot felu'...Ok daca fiecare e cu viata lui...deci acesti oameni care gandesc asa nu ar avea ce cauta intr-o casatorie bazata pe iubire ci doar pe lucrurile materiale! Si-atunci da...cand sunt casatoriti din interes poa' sa insele..ca de fapt nu insala daca ei nu se iubesc...
P.S sti ce doare cel mai tare pe lumea asta? Sufletul! Si sti si tu daca ai fost inselata! Asa ca nu e corect ca el sa-si cladeasca fericirea in timp ce a distrus un suflet. Cladeste-ti fericirea fara sa calci pe altu' in picioare![/quote]



Raspunsul meu de mai sus este adresat VECINEI....eeeee, am uitat s-a citez intai
[/quote]


ahaha...i-auzi te casatoresti din iubire...te casatoresti din incredere
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:55
De la: agora, la data 2009-09-22 16:52:07
De la: krystyana84, la data 2009-09-22 16:43:45
De la: tzache, la data 2009-09-22 16:39:32Te rog sa ma ierti daca eu am alta parere despre oamenii care isi cauta perechea si devin fericiti peste nefericirea altora. Eu nu am fost casatorita cu acest om si mai ales nu am avut copii cu el. Dar tot cred ca, daca iubesti pe cineva si acel cineva alege sa fie cu alta femeie pentru ca pe ea o iubeste, nu ai voie sa ii ingradesti libertatea de a merge pe drumul ales de el. Nu ai voie sa faci pe nebuna si sa crezi ca doar TU il poti face fericit si doar pe TINE trebuie sa TE iubeasca pentru ca TU ai fost alaturi de el atatia ani. Nu vezi ca de fapt totul se reduce la TINE? Asta inseamna iubire? Cand de fapt te gandesti doar la TINE? Iti spun sigur ca asa ceva se numeste oricum, dar nu IUBIRE. Inselati/e sau nu, suntem oameni si cred ca asta inseamna sa invatam sa iubim lasand oamenii sa isi aleaga drumul. IUBIREA este LIBERTATE, nu lanturi, nu scos de ochii, nu rautate si ranchiuna, nu inseamna sa porti ura celui pe care il iubesti, ura ca si-a gasit fericirea alaturi de altcineva. Nu inseamna nimic din toate astea. In momentul care iti este ciuda ca celalalt si-a gasit fericirea alaturi de altcineva, ei bine, in acest moment inseamna ca nu l-ai iubit niciodata. Inseamna ca l-ai detinut ca pe orice alt obiect pe care il ai tu in casa, despre asta vorbeam eu, nu despre faptul ca are sau nu masina...
ai pus punctul pe I




Iubirea o fi insemnand ea libertate(desi eu cred ca te inseli,pentru ca libertatea nu e caracterizata de altruism),dar o relatie este sigur sfarsitul libertatii...compromisuri,bla bla...o maturitate care se cere in rezolvarea problemelor...

Ma rog o relatie inseamna cu precadere renuntarea la spatiul tau personal(ma refer in principal la campul emotional),nu poti vorbi de o libertate...eu in primele luni in care "imi vizitam amantul fara implicare emotionala" am simtit o impacare cu propriul eu.

In momentul in care apare iubirea lucrurile s-au schimbat si complicat iremediabil





OK, cum spui tu...libertatea nu inseamna si altruism...dar iubirea inseamna altruism, eu asa cred...

si ce poti face cand esti intro relatie si il iubesti pe barbatul asta, iar intro buna zi el vine acasa(de multe ori nici nu mai vine si afli de pe la prieteni pe unde traieste el fericirea), si iti spune ca nu te mai iubeste si ca si-a gasit pe altcineva cu care vrea sa traiasca de acum incolo? Ce faci in cazul asta? Tu iubindu-l mult de tot...Poti sa il pui in lanturi? Poti sa il santajezi? Repet, tu iubindu-l mult de tot...Nu poti face nimic din toate astea, crede-ma...la inceput nu poti sa crezi ce auzi... ce faci in continuare? Tipi pe strada ca te-a inselat barbatul si tu il iubesti si il vrei inapoi?
Spune-mi tu ce faci intro astfel de situatie? Nici mie nu-mi place sa fiu pe locul doi, dar ce poti face cand tu il iubesti, iar el , acum, iubeste o alta femeie? Eu asta cred ca poti face(repet, tu iubindu-l in tot timpul asta): te retragi si iti vezi de viata ta, cu toata durerea asta in suflet...
tzache
Postat pe 22 Septembrie 2009 17:16
De la: tzache, la data 2009-09-22 17:16:53
De la: agora, la data 2009-09-22 16:52:07
De la: krystyana84, la data 2009-09-22 16:43:45
De la: tzache, la data 2009-09-22 16:39:32Te rog sa ma ierti daca eu am alta parere despre oamenii care isi cauta perechea si devin fericiti peste nefericirea altora. Eu nu am fost casatorita cu acest om si mai ales nu am avut copii cu el. Dar tot cred ca, daca iubesti pe cineva si acel cineva alege sa fie cu alta femeie pentru ca pe ea o iubeste, nu ai voie sa ii ingradesti libertatea de a merge pe drumul ales de el. Nu ai voie sa faci pe nebuna si sa crezi ca doar TU il poti face fericit si doar pe TINE trebuie sa TE iubeasca pentru ca TU ai fost alaturi de el atatia ani. Nu vezi ca de fapt totul se reduce la TINE? Asta inseamna iubire? Cand de fapt te gandesti doar la TINE? Iti spun sigur ca asa ceva se numeste oricum, dar nu IUBIRE. Inselati/e sau nu, suntem oameni si cred ca asta inseamna sa invatam sa iubim lasand oamenii sa isi aleaga drumul. IUBIREA este LIBERTATE, nu lanturi, nu scos de ochii, nu rautate si ranchiuna, nu inseamna sa porti ura celui pe care il iubesti, ura ca si-a gasit fericirea alaturi de altcineva. Nu inseamna nimic din toate astea. In momentul care iti este ciuda ca celalalt si-a gasit fericirea alaturi de altcineva, ei bine, in acest moment inseamna ca nu l-ai iubit niciodata. Inseamna ca l-ai detinut ca pe orice alt obiect pe care il ai tu in casa, despre asta vorbeam eu, nu despre faptul ca are sau nu masina...
ai pus punctul pe I




Iubirea o fi insemnand ea libertate(desi eu cred ca te inseli,pentru ca libertatea nu e caracterizata de altruism),dar o relatie este sigur sfarsitul libertatii...compromisuri,bla bla...o maturitate care se cere in rezolvarea problemelor...

Ma rog o relatie inseamna cu precadere renuntarea la spatiul tau personal(ma refer in principal la campul emotional),nu poti vorbi de o libertate...eu in primele luni in care "imi vizitam amantul fara implicare emotionala" am simtit o impacare cu propriul eu.

In momentul in care apare iubirea lucrurile s-au schimbat si complicat iremediabil





OK, cum spui tu...libertatea nu inseamna si altruism...dar iubirea inseamna altruism, eu asa cred...

si ce poti face cand esti intro relatie si il iubesti pe barbatul asta, iar intro buna zi el vine acasa(de multe ori nici nu mai vine si afli de pe la prieteni pe unde traieste el fericirea), si iti spune ca nu te mai iubeste si ca si-a gasit pe altcineva cu care vrea sa traiasca de acum incolo? Ce faci in cazul asta? Tu iubindu-l mult de tot...Poti sa il pui in lanturi? Poti sa il santajezi? Repet, tu iubindu-l mult de tot...Nu poti face nimic din toate astea, crede-ma...la inceput nu poti sa crezi ce auzi... ce faci in continuare? Tipi pe strada ca te-a inselat barbatul si tu il iubesti si il vrei inapoi?
Spune-mi tu ce faci intro astfel de situatie? Nici mie nu-mi place sa fiu pe locul doi, dar ce poti face cand tu il iubesti, iar el , acum, iubeste o alta femeie? Eu asta cred ca poti face(repet, tu iubindu-l in tot timpul asta): te retragi si iti vezi de viata ta, cu toata durerea asta in suflet...



si peste un timp(ca este nevoie de un timp, oameni suntem, nu ne trece o durere peste noapte), te trezesti linistita, calma, fara resentimente, fara ura...si mergi mai departe...
Da, in momentul in care apare iubirea totul se schimba irevocabil...dar cand dispare? Cred ca si cand dispare iubirea, lucrurile sunt la fel de irevocabile...totul este sa acceptam realitatea asta si sa mergem mai departe, dar fara ura...

tzache
Postat pe 22 Septembrie 2009 17:25
De la: tzache, la data 2009-09-22 17:16:53
De la: agora, la data 2009-09-22 16:52:07
De la: krystyana84, la data 2009-09-22 16:43:45
De la: tzache, la data 2009-09-22 16:39:32Te rog sa ma ierti daca eu am alta parere despre oamenii care isi cauta perechea si devin fericiti peste nefericirea altora. Eu nu am fost casatorita cu acest om si mai ales nu am avut copii cu el. Dar tot cred ca, daca iubesti pe cineva si acel cineva alege sa fie cu alta femeie pentru ca pe ea o iubeste, nu ai voie sa ii ingradesti libertatea de a merge pe drumul ales de el. Nu ai voie sa faci pe nebuna si sa crezi ca doar TU il poti face fericit si doar pe TINE trebuie sa TE iubeasca pentru ca TU ai fost alaturi de el atatia ani. Nu vezi ca de fapt totul se reduce la TINE? Asta inseamna iubire? Cand de fapt te gandesti doar la TINE? Iti spun sigur ca asa ceva se numeste oricum, dar nu IUBIRE. Inselati/e sau nu, suntem oameni si cred ca asta inseamna sa invatam sa iubim lasand oamenii sa isi aleaga drumul. IUBIREA este LIBERTATE, nu lanturi, nu scos de ochii, nu rautate si ranchiuna, nu inseamna sa porti ura celui pe care il iubesti, ura ca si-a gasit fericirea alaturi de altcineva. Nu inseamna nimic din toate astea. In momentul care iti este ciuda ca celalalt si-a gasit fericirea alaturi de altcineva, ei bine, in acest moment inseamna ca nu l-ai iubit niciodata. Inseamna ca l-ai detinut ca pe orice alt obiect pe care il ai tu in casa, despre asta vorbeam eu, nu despre faptul ca are sau nu masina...
ai pus punctul pe I




Iubirea o fi insemnand ea libertate(desi eu cred ca te inseli,pentru ca libertatea nu e caracterizata de altruism),dar o relatie este sigur sfarsitul libertatii...compromisuri,bla bla...o maturitate care se cere in rezolvarea problemelor...

Ma rog o relatie inseamna cu precadere renuntarea la spatiul tau personal(ma refer in principal la campul emotional),nu poti vorbi de o libertate...eu in primele luni in care "imi vizitam amantul fara implicare emotionala" am simtit o impacare cu propriul eu.

In momentul in care apare iubirea lucrurile s-au schimbat si complicat iremediabil





OK, cum spui tu...libertatea nu inseamna si altruism...dar iubirea inseamna altruism, eu asa cred...

si ce poti face cand esti intro relatie si il iubesti pe barbatul asta, iar intro buna zi el vine acasa(de multe ori nici nu mai vine si afli de pe la prieteni pe unde traieste el fericirea), si iti spune ca nu te mai iubeste si ca si-a gasit pe altcineva cu care vrea sa traiasca de acum incolo? Ce faci in cazul asta? Tu iubindu-l mult de tot...Poti sa il pui in lanturi? Poti sa il santajezi? Repet, tu iubindu-l mult de tot...Nu poti face nimic din toate astea, crede-ma...la inceput nu poti sa crezi ce auzi... ce faci in continuare? Tipi pe strada ca te-a inselat barbatul si tu il iubesti si il vrei inapoi?
Spune-mi tu ce faci intro astfel de situatie? Nici mie nu-mi place sa fiu pe locul doi, dar ce poti face cand tu il iubesti, iar el , acum, iubeste o alta femeie? Eu asta cred ca poti face(repet, tu iubindu-l in tot timpul asta): te retragi si iti vezi de viata ta, cu toata durerea asta in suflet...



Silogismul e cu libertatea,altruismul si iubirea e usor de urmarit....
Iti zic ce am facut...il iubeam,m-a inselat,ne-am despartit,a revenit la mine.I-am zis ca-l iubesc,mi-am vazut de viata...regret ca l-am luat inapoi...ciorba reincalzita nu prea are gust bun si am si pierdut pe altcineva mai bun cu care mi-as fi dorit o relatie stabila...asa sunt cu fostul care m-a inselat si la randul meu il insel....cum am mai zis toata lumea e fericita pe cat poate...si incercam sa nu facem o telenovela de prost gust din asta
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 17:52

Da, in momentul in care apare iubirea totul se schimba irevocabil...dar cand dispare? Cred ca si cand dispare iubirea, lucrurile sunt la fel de irevocabile...totul este sa acceptam realitatea asta si sa mergem mai departe, dar fara ura...

[/quote]



Hm....nu prea era o intrebare aici...
Imi iubesc si imi respect amantul suficient cat sa nu-l pun intr-o situatie dificila,la fel fac si cu cel cu care impart ceea ce se numeste viata de cuplu.
agora
Postat pe 22 Septembrie 2009 17:55
cred ca sunt oameni fara scrupule,insa omit un lucru:fiecare ne platim datoriile in fata cuiva mai devreme sau mai tarziu
kudika062129
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:59
sunt curioasa daca atunci cand vei fi casatorita si vei avea copii vei mai gandi la fel.
kudika062129
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:03
De la: kudika033765, la data 2009-09-22 13:03:25nu judec pe nimeni,fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui,fiecare are experientele lui.nu as accepta niciodata sa fiu amanta deoarece nu vreau sa provoc Asuferinta nimanui.personal am fost inselata,l-am parasit pt. ca niciodata nu imi voi disputa barbatu cu alta femeie.Inselatul a devenit ceva la moda,multe familii frumoase in exterior sint de fapt doar de ochii lumii,pastreaza relatia din div. mutive:copii,bani....etc.Dar cred ca decit sa mentii o relatie doar e ochii lumii si sa te condamni singur la nefericire mai bine termini si o iei de la capat.
asa o fi dar ai incercat sa te razboiesti pt.lucrurile materiale?sau pt.copii?sunt oameni pt.care aceste lucruri si dorinta de a te tine legat/legata sunt mai presus de orice si te tevalesc prin noroi de iti vine sa iti pui streangul de gat sau preferi sa iti duci crucea mai departe.si nu o fac din dragoste sau vreun sentiment nobil ci doar pt.a-ti arata cine e mai tare si ca are drept de viata si de moarte asupra ta.si daca mai este vorba de femeie care nu are unde sa se duca cu copii atunci.....si mai am o nelamurire:de ce sunt blamate numai femeile si de barbati se spune ca sunt "datori sa incerce"?scrie undeva in codul lor genetic ca trebuie sa incerce?daca lumea ar fi numai in alb si negru ne-am scuti de multe suferinte si noi nu am avea ce scrie aici.Cu respect!
mig
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:48
De la: _Vecina_, la data 2009-09-21 10:24:40
De la: moriokasan, la data 2009-09-21 08:45:27Se pare ca religia musulmana e aceea care ii da voie barbatului sa aiba mai multe femei. Si cineva imi spunea ca barbatul e conceput ca animal de asa natura incat doar o femeie nu il face fericit . Dupa cum o femeie doar cand face un copil e cu adevarat satisfacuta. Era o vreme in socieitatea romaneasca, o vreme a lui Caragiale daca nu ma insel, cand a avea o amanta era aproape obligatoriu pentru un barbat daca voia sa intre in cercurile sus puse. Pur si simplu nu dadea bine sa se stie ca nu ai o amanta. Si cred ca si in ziua de azi multi barbati nu se simt cu adevarat impliniti pana nu isi inseala nevasta.

1. nu era cazul musulmanilor pe-aici.
2. Numai Dumnezeu stie cum a conceput barbatul...iar acel "cineva" probabil isi spunea o parere doar.
3. Vremea lui Caragiale s-a dus demult.
4. Daca barbatii nu sunt fericiti cu o singura femeie ar trebui sa nu se mai casatoreasca si sa nu mai promita ca toata viata vor fi fideli sotiei.
Eu nu cred ca atunci cand oamenii se casatoresc , pornesc la drum cu ideea sa insele.


Evident ca nu era cazul musulmanilor . Am incercat sa fac o analiza a "speciei". Si musulmanii sunt oameni, nu? De ce e ok pentru ei sa aiba mai multe femei? Si, pe bune, o persoana de inalta cultura si pe care nu o pot suspecta nici de lipsa de credinta in Dumnezeu, a studiat "cazul" si se pare ca barbatul asa e conceput, sa nu poata fi fericit langa o singura femeie decat cu mari exceptii.

Cat despre Caragiale...think again;) Tocmai in asta a constat genialitatea lui: "vremea" lui nu s-a dus decat strict temporal, dar caracterele sunt EXACT aceleasi. Si uman dar, o, si politic :)
moriokasan
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:43
nu suntem perfecti, nu suntem in 1900 ca sa se mai respecte casatoria si barbatul sa fie indragostit pana peste cap, sa faca orice sa te cucereasca. sunt atatea ispite , vrei nu vrei cazi in currsa. cum am mai spus toti inselam, chiar daca ne casatorim din dragoste, chiar daca avem copii. se intampla inevitabilul. am o prietena casatorita, familie destul de inghegata, cu studii, nu certuri si dispute, este o tipa de nota 10, dar are un defect , ii pica cu tronc cate un barbat. si ce face ?! isi inseala sotul, dar familia e familie, casa casa, amantul amant. niciodata sotul ei nu a stiut si nu stie ce face ea (probabil si el o face ). isi respecta sotul si amatul. fiecare cu treaba lui. probabil nu va vine sa credeti, sau aveti impresia ca nu-i pasa de familie, sau ca este o femeie usoara, dar ea asa se simte fericita, libera, asta e viata pe care si-a ales-o si nimeni nu are dreptul sa o judece nici pe ea si nici pe ceilalti care au amanti/e sau care sunt amanti/e. va puuup
peri
Postat pe 24 Septembrie 2009 10:26
De la: _Vecina_, la data 2009-09-22 05:49:25
De la: moriokasan, la data 2009-09-21 18:19:38Mai exista un aspect pe care un tip l-a recunoscut fara sa-i fie rusine: si-a ales o tipa de sotie pentru ca financiar statea foarte bine. mai fusese casatorit din dragoste si se pare ca nu au avut resurse s mentina casnicia la limita de plutire. Pentru el casnicia e o afacere. Daca va dori iubire, va gasi oricand o amanta.

Si acest om care s-a insurat pt bani ..se poate numi om in cazul in care a jucat teatru cand i-a zis sotiei ca o iubeste? Ca altfel femeia aia nu l-ar fi luat de barbat daca stia ca el iubeste doar banii ei...
Si uite alt caz in care unu isi bate joc de un suflet....doar ca sa-i mearga lui bine...
Daca voua vi se pare normal astfel de comportament...uite ca mie nu mi se pare deloc


Nu-si bat joc unii de altii: se inteleg bine, au viziuni comune si isi doresc amandoi copii. Faza cu iubirea le-a trecut amandorura. construiesc impreuna o casa, au simtul umorului extraordinar de dezvoltat... ii vad impreuna si peste zece ani.
moriokasan
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:54
vreti o parere a unui barbat??
da am fost si amant si probabil...am fost si inselat.....toate astea se intamplau....candva....acum.....iubesc...si o spun cu toata taria..........nu as mai insela pt nimic in lume..dadr acum sunt inselat...ce este mai grav...ca ea are 30 ani iar el aproape 50.....si e casatorit..si un copil de 20 ani....eu personal NU imi pot explica de ce.....
bluemax
Postat pe 25 Septembrie 2009 10:22
Amant [amanta] , este o forma de a vedea adevarata dragoste intre doua persoane . Daca o persoana are amantamanta , sa stie ca acest amant este adevarata dragoste pe viata, si relatia de acasa, este falsa , din interes. ! este gresita conceptia ca " are amant amanta , ca nu a gasit acasa , ce gaseste la amant.Rcomandat este despartirea de partener si impreunarea cu amantul , numai asa e o relatie din dragoste . mai sunt si "parasute" [la femei ]care renunta la amant si se reintorc la sot ,cu un fals si prefacut regret, si prostavanul o reprimeste !
Dindirel
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:32


Bineinteles ca la inceput exista o senzatie de disconfort atunci cand inseli,dar eu n-am regretat niciodata cand am inselat.Regret insa ca n-am iubit mai mult.
agora
Postat pe 25 Septembrie 2009 15:59
De la: agora, la data 2009-09-25 15:59:05

Bineinteles ca la inceput exista o senzatie de disconfort atunci cand inseli,dar eu n-am regretat niciodata cand am inselat.Regret insa ca n-am iubit mai mult.[/quote


sml-confused0067: Exista o senzatie de disconfort, inbinat cu frica,[ daca esti prins[a] ],dar de inselat cu amantul [a ], o face numai cine nu iubeste in relatie, cine are relatia din interes ! Nu exista ca cineva sa iubeasca partenerul de acasa si sa-l insele !! Recomandat este despartirea de cel [cea ] de acasa , sau depinde de interes !
Dindirel
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul care inseala se mai intoarce? 52 De la: kudika_1038549 10 Septembrie 2019 03:22
buna! 2 De la: AlexandraAlexis 23 Aprilie 2011 00:14
am nevoie de un sfat 22 De la: kudika442318 19 Octombrie 2011 21:05
mai exista dragoste? 154 De la: Flowers 1 Mai 2011 20:17
DESPARTIRE???Ce sa fac??? 53 De la: _dulcik_ 5 Martie 2009 21:13