Setari Cookie-uri

o luna la sala si nici un gram:(

:D:D:D...ms mult luizz....:)da....cred ca ceva nu fac bn.....o sa ma stradui mai mult:-s
irinuku
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:31
Buna irinuku,
cu toate ca ai primit deja multe raspunsuri, am si eu ceva de spus in problema pe care tu o ridici, mai ales ca am reusit sa slabesc cu destul de putin efort, cam 4-5- kg in 2 luni.
Asta dupa ce am citi cartea d-nei Mihaela Bilic : 'Traiesc, deci ma abtin" si am ales o dieta bazata pe alimentele bune pe care ea le recomanda. Am renuntat bineinteles total la dulciuri ( cu exceptia unei bucatele de cioco "after eight" in fiecare seara ) si alcool iar din feicire,cola nu beau de fel si nici altre sucuri din comert. In ceea ce priveste sportul, 4-5- zile pe saptamana am facut cardio - alergare pe banda cu viteze intre 7-12 km/ora timp de 30 - 60 min. ( dupa ce alergi o saptmana doua, e foarte usor sa faci performanta, totul tine de vointa; ce m-a motivat pe mine a fost faptul ca in fiecare zi de sport incercam sa "bat" un record pesonal anterior: sa alerg mai multi km, sau cu viteza mai mare, sau sa ard un nr. de calorii mai mare decat datile anterioare).Si atat. Am mancat multe salate, iaurturi si legume.Carne deloc si branzeturi cand si cand.
Trebuie sa ma tii cont si de faptul ca poate organismul tau se mobilizeaza mai greu si nu i-a fost suficient o luna sa isi accelereze metabolismul, asa ca mai da-i o sansa si persevereaza corectand acolo unde gresesti ( cola e mai rea decat o bucatica de ciocolata seara). Si mai ales informeaza-te asupra proceselor care au loc in organism, asa vei intelege mai bine nevoile corpului tau si totodata vei obtine si rezultatele scontate.
Mult succes!
alice_stefania
Postat pe 30 Septembrie 2009 13:35
De la: irinuku, la data 2009-09-12 23:41:54buna fetelor...voiam sa va zic si eu o ..."remarca"...am mers timp de o luna la sala...in fiecare zi(in'afara de duminika) cate o ora...faceam exercitii diverse, uneori mai mult, alteori mai putin....am renuntat la dulce( pt ca asta e marea mea problema-ador ciokolata-)...insa la cola nu prea am reusit...oricum,ideea e ca am mancat normal( 3 ori p zi)..si sala in fiecare zi...de ce nu am dat nici un gram jos??:(((http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#


inseamna ca balanta calorii ingerate si calorii consumate prin sport este echilibrata. consuma mancare mai putin grasa sau mai putina (la cantitate, ma refer), dar incearca si sa faci mai mult timp exercitiile.
franziska_eu
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:22
De la: irinuku, la data 2009-09-12 23:41:54buna fetelor...voiam sa va zic si eu o ..."remarca"...am mers timp de o luna la sala...in fiecare zi(in'afara de duminika) cate o ora...faceam exercitii diverse, uneori mai mult, alteori mai putin....am renuntat la dulce( pt ca asta e marea mea problema-ador ciokolata-)...insa la cola nu prea am reusit...oricum,ideea e ca am mancat normal( 3 ori p zi)..si sala in fiecare zi...de ce nu am dat nici un gram jos??:(((http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#


inseamna ca balanta calorii ingerate si calorii consumate prin sport este echilibrata. consuma mancare mai putin grasa sau mai putina (la cantitate, ma refer), dar incearca si sa faci mai mult timp exercitiile.
franziska_eu
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:22
incearca sa renunti si la cola
taiko_delia
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:25
poate ai metabolismul mai lent
danielita75
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:28
slabiti folosind DESERT PLANT
numai bun de a slabi fara sa te ingrasi..yo-yo diete regimuri sali povesti..
va dau un pont in vara pretul lor era 200lei insa in perioada 1-10-2009 si 15-11-2009 pretul DESERT PLANT este de numai 100lei.Este o informatie care trebuie data mai departe pentru ca merita..cine cunoaste,stie!!!

p.s. nu fac nici un fel de reclama la acest produs ci doar eu l-am folosit si prin anumite cunistiinte am aflat ca in aceasta perioada exista la oferta..eu am slabit ,m-a ajutat si ma simt bine..semn pentru care nu am atasat nici un nr de tel sau vreo adresa in care sa fac trimitere la acest produs ..ci eu doar va spun ca merita iar pe criza asta a lua acest produs cu doar 100 lei ASTA DA OFERTA!!SI REPET CINE CUNOASTE ,STIE!!
FILISOARA
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:06
De la: FILISOARA, la data 2009-10-12 11:06:29slabiti folosind DESERT PLANT
numai bun de a slabi fara sa te ingrasi..yo-yo diete regimuri sali povesti..
va dau un pont in vara pretul lor era 200lei insa in perioada 1-10-2009 si 15-11-2009 pretul DESERT PLANT este de numai 100lei.Este o informatie care trebuie data mai departe pentru ca merita..cine cunoaste,stie!!!

p.s. nu fac nici un fel de reclama la acest produs ci doar eu l-am folosit si prin anumite cunistiinte am aflat ca in aceasta perioada exista la oferta..eu am slabit ,m-a ajutat si ma simt bine..semn pentru care nu am atasat nici un nr de tel sau vreo adresa in care sa fac trimitere la acest produs ..ci eu doar va spun ca merita iar pe criza asta a lua acest produs cu doar 100 lei ASTA DA OFERTA!!SI REPET CINE CUNOASTE ,STIE!!

Mai scuteste-ne cu reclama asta!Nu slabesti cu tot felul de plante si prafuri care sa-ti slabeasca sanatatea,sau sa te drogheze.
Nu va mai lasati pacalite fetelor de asa zisele diete minune si plante magice!
luyyzz
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:21
SALA NU AJUTA LA SLABIT...stiu suna ciudat in primul rand la sala se face masa musculara-masa musculara care este mai grea de cat grasimea intrucat contine mai multa apa...la sala nu se slabeste in kg ci in centimetri.
So,inainte de a va apuca de sala masurati-va cu un centimetru circumferinta coapselor,gambelor etc si dupa o luna va masurati din nou...nu va mai uracati pe cantar cu speranta ca dupa 10 minute de bicicleta,20 de banda,sol si greutati ati realizat cine stie ce.
Pentru slabit brut e mai recomandat sa mergeti la aerobic.
joujoux
Postat pe 27 Februarie 2010 10:52
De la: joujoux, la data 2010-02-27 10:52:17SALA NU AJUTA LA SLABIT...stiu suna ciudat in primul rand la sala se face masa musculara-masa musculara care este mai grea de cat grasimea intrucat contine mai multa apa...la sala nu se slabeste in kg ci in centimetri.
So,inainte de a va apuca de sala masurati-va cu un centimetru circumferinta coapselor,gambelor etc si dupa o luna va masurati din nou...nu va mai uracati pe cantar cu speranta ca dupa 10 minute de bicicleta,20 de banda,sol si greutati ati realizat cine stie ce.
Pentru slabit brut e mai recomandat sa mergeti la aerobic.

Una din cele mai mari tampenii pe care le-am citit pe forumul asta Imi explici si mie care este mai greu: 1kg de muschi sau 1kg de grasimi? Apa din tesutul muscular nu provine de la sala. La sala nu faci masa musculara. Masa musculara este un proces extrem de laborios, complex pe care nu ti-l explic nici daca m-ai plati. Am vb cu, culturisti care se antrenau in subsolul blocului, in garaj, rezulta ca in garaje se face masa musculara Si apoi cel mai logic cand vrei sa slabesti este sa ai deficit de caloric (sper ca stii ce inseamna asta, ca vad ca incepi sa recomanzi una alta). Antrenamentul cu greutati (greutatea fiind ceva subiectiv, fireste) , este una din metodele care ard cele mai multe calorii, te asigur Stii sa ne spui dc trebuie aerobic pt "slabit brut", avand in vedere ca poti realiza asta si cu anaerob (si asta mai are un avantaj in afara de pierderea caloriilor pe moment)? Hai sa vedem si noi cu cine stam de vorba, ca sa ne bagam sa dam solutii, oricine poate.
Ronnie_Coleman
Postat pe 27 Februarie 2010 17:55
Slabeste SANATOS!!! BIOSTIMULARE acasa la tine!Oferta valabila pt Bucuresti!
Slabeste sanatos, scapa de celulita, tonifiaza-ti fesele si sanii, Detoxifiaza-ti corpul!Nu uita sa intrebi de oferta lunii!!!relatii Monica 0722156675
monica_daciana
Postat pe 23 Martie 2010 15:28
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-02-27 17:55:16
De la: joujoux, la data 2010-02-27 10:52:17SALA NU AJUTA LA SLABIT...stiu suna ciudat in primul rand la sala se face masa musculara-masa musculara care este mai grea de cat grasimea intrucat contine mai multa apa...la sala nu se slabeste in kg ci in centimetri.
So,inainte de a va apuca de sala masurati-va cu un centimetru circumferinta coapselor,gambelor etc si dupa o luna va masurati din nou...nu va mai uracati pe cantar cu speranta ca dupa 10 minute de bicicleta,20 de banda,sol si greutati ati realizat cine stie ce.
Pentru slabit brut e mai recomandat sa mergeti la aerobic.

Una din cele mai mari tampenii pe care le-am citit pe forumul asta Imi explici si mie care este mai greu: 1kg de muschi sau 1kg de grasimi? Apa din tesutul muscular nu provine de la sala. La sala nu faci masa musculara. Masa musculara este un proces extrem de laborios, complex pe care nu ti-l explic nici daca m-ai plati. Am vb cu, culturisti care se antrenau in subsolul blocului, in garaj, rezulta ca in garaje se face masa musculara Si apoi cel mai logic cand vrei sa slabesti este sa ai deficit de caloric (sper ca stii ce inseamna asta, ca vad ca incepi sa recomanzi una alta). Antrenamentul cu greutati (greutatea fiind ceva subiectiv, fireste) , este una din metodele care ard cele mai multe calorii, te asigur Stii sa ne spui dc trebuie aerobic pt "slabit brut", avand in vedere ca poti realiza asta si cu anaerob (si asta mai are un avantaj in afara de pierderea caloriilor pe moment)? Hai sa vedem si noi cu cine stam de vorba, ca sa ne bagam sa dam solutii, oricine poate.



gresesti, nu deficitul de calorii te slabeste ci un trai sanatos cu un regim alimentar sanatos. Caloriile sunt doar o parte din intreg sistemul. teoretic dupa cum spui tu, daca stau la -20 de grade un timp slabesc. dupa experienta de anul asta pot sa iti spun ca in perioada respectiva am luat 4 kg, deci nu se probeaza. caloriile sunt doar un indicator (adica nu mananci mai mult de cate alimente care contin x calorii iti trebuie), insa o data ce ai mancat caloriile nu te ajuta la nimic chiar daca le pierzi.
apropo, sala nu slabeste ci poate sa ingrase pentru ca iti va cere corpul mai multe resurse dupa ea. cola ingrasa. si mult, o sticla de cola are 10 portii, deci pt 10 zile, iar noi o bem in cateva ore.
leo_
Postat pe 23 Martie 2010 16:42
Pai efectele mersului la sala nu se vad din prima luna....
Ca sa se observe ceva trebuie sa mergi cel putin 6 luni .
Plus ca pe langa sala ar trebui sa mananci cum trebuie(fara fast food, mai multe legume si fructe , etc.)
dyene
Postat pe 23 Martie 2010 17:12
De la: leo_, la data 2010-03-23 16:42:41
gresesti, nu deficitul de calorii te slabeste ci un trai sanatos cu un regim alimentar sanatos. Caloriile sunt doar o parte din intreg sistemul. teoretic dupa cum spui tu, daca stau la -20 de grade un timp slabesc. dupa experienta de anul asta pot sa iti spun ca in perioada respectiva am luat 4 kg, deci nu se probeaza. caloriile sunt doar un indicator (adica nu mananci mai mult de cate alimente care contin x calorii iti trebuie), insa o data ce ai mancat caloriile nu te ajuta la nimic chiar daca le pierzi.
apropo, sala nu slabeste ci poate sa ingrase pentru ca iti va cere corpul mai multe resurse dupa ea. cola ingrasa. si mult, o sticla de cola are 10 portii, deci pt 10 zile, iar noi o bem in cateva ore.

Leo bati campii tata!!! Lasa-i pe altii care se pricep cu adevarat sa spuna ce anume ajuta la slabit si ce nu Ia zi-mi si mie ce pregatire ai mosule in domeniu asta? Tragi si tu de fiare de 2 luni de zile si imi dai mie sfaturi? Spre informarea ta fac si facultate de sport si sunt si instructor de culturism. :) Trai sanatos?? Pai trai sanatos aveam si eu care vroiam sa cresc in masa musculara si trai sanatos are si o domnisoara care vrea sa slabeasca, trai sanatos are si o alta domnisoara care vrea sa se mentina. Tu crezi ca eu am timp sa stau sa explic la fiecare in parte ce anume sa faca de la A la Z? Si sa zicem ca aveam, ma plateste careva??? Pai mosule tu zici ca pe timpul iernii ai luat in greutate 4kg, pai eu si vara am luat 1kg pe luna si sunt ectomorf extrem (asta daca stii ce inseamna asta). La pariu ca habar nu ai dc pe timp friguros (toamna, iarna, primavara) se considera ca fiind perioada de masa si dc multi prefera vara ca fiind perioada de definire. Rasp : pe perioada de caldura, org pierde multe lichide si fara sa miste un deget....retentia de apa favorizeaza in org dezv masei musculare. Apoi o alta chestie mosule....vb tu cu orice instructor si antrenor si ai sa vezi ca deficit caloric = slabire, aport caloric, regim hiperproteic, hiperglucidic, hiperlipidic=luare in greutate. Tu utilizezi niste termeni si habar nu ai ce inseamna. Sala poate sa ingrase??? Iauzi vere, adica omu dupa ce ca e sedentar , face c*ru cat casa, are parizer pe brat si alte alea...se mai duce la sala sa se mai ingrase in plus. Omule, se zice luat in greutate, sau cresterea masei musculare, sau hipertrofierea ei, hiperplazierea ei, dar nu ingrasat, ca nu vreau sa pun grasime pe mine, ca este inestetic si daunator organismului...Si nu se face tata sport la -20 de grade...din mai multe motive....risc de accidentare mai mare, senzatie de foame mai mare...org arde mai multe calorii pt termoreglare, dar apoi mananci ca lupu la finalul antrenamentului si degeaba ai stat tu la -20 grade ca sa slabesti ca nu ai facut mare lucru. Cola are 10 portii de ce? un pahar de cola are cateva lingurite de zahar...asa si? nu mi-ai zis nimic nou. Imi zici tu mie ca deficit caloric nu are legatura cu slabitu si ca este un sistem mai complex. Stiu si eu mosule lucrul asta. Dar de la deficit calori pleaca totu. Conteaza si provenienta; din ce macronutrienti, conteaza si cantitatea de micronutrienti, mai ales daca subiectu are vreo afectiune. Dar iti zic eu ca tu habar nu ai rolul in organism al proteinelor, lipidelor, si glucidelor, daca te mai iau cu minerale, vitamine, fibre, deja iti cer prea mult. Iti cere organismul mai mult. Pai si foarte bine, nici nu trebuie sa astepti sa iti ceara, trebuie in schimb sa ai stiinta ce anume sa ii dai, la ce ora, in ce cantitate si in ce combinatii....lucruri pe care tu nu le stii, gresesc cumva?!?!?
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Martie 2010 18:27
De la: irinuku, la data 2009-09-12 23:41:54buna fetelor...voiam sa va zic si eu o ..."remarca"...am mers timp de o luna la sala...in fiecare zi(in'afara de duminika) cate o ora...faceam exercitii diverse, uneori mai mult, alteori mai putin....am renuntat la dulce( pt ca asta e marea mea problema-ador ciokolata-)...insa la cola nu prea am reusit...oricum,ideea e ca am mancat normal( 3 ori p zi)..si sala in fiecare zi...de ce nu am dat nici un gram jos??:(((http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/new_topic/57.html#


Am lucrat la o sala de fitness si cam astea ar fi ideile

1. ca sa slabesti trebuie sa faci numai exercitii de cardio, in principal banda (mai mult de 30 de min., pentru ca de atunci incep sa arda grasimile)
2. e recomandat sa faci si aerobic, dar ai grija la cursuri intri (ti le recomand pe cele cu coregrafie)
3. nu te apuci de ridicat greutati si nu lucrezi muschii. Pentru ca odata lucrati pari si mai plinuta (grasimea fiind in continuare)
4. e posibil sa ai probleme cu retentia de apa si de aceea cantarul sa arate la fel. Iti recomand sa te masori in centrimetri.
5. asociezi miscarea cu un regim alimentar, altfel nu ai facut nimic. Nimic dupa ora 18
putinkova
Postat pe 23 Martie 2010 21:00
De la: putinkova, la data 2010-03-23 21:00:59
1. ca sa slabesti trebuie sa faci numai exercitii de cardio, in principal banda (mai mult de 30 de min., pentru ca de atunci incep sa arda grasimile)
2. e recomandat sa faci si aerobic, dar ai grija la cursuri intri (ti le recomand pe cele cu coregrafie)
3. nu te apuci de ridicat greutati si nu lucrezi muschii. Pentru ca odata lucrati pari si mai plinuta (grasimea fiind in continuare)
4. e posibil sa ai probleme cu retentia de apa si de aceea cantarul sa arate la fel. Iti recomand sa te masori in centrimetri.
5. asociezi miscarea cu un regim alimentar, altfel nu ai facut nimic. Nimic dupa ora 18

Degeaba ai lucrat la sala. Te-au platit degeaba, scuze ca iti zic, dar asta e adevaru!
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Martie 2010 21:57
In primul rand masa musculara cantareste,si cum tu cu siguranta ai facut finess ,este clar ca muschiul sa tonificat.Tre sa faci si aparate dar si un pic de aerobic.Ca sa scada stratul adipos sunt necesare ambele.Si bineinteles cu o dieta adecvata.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 23 Martie 2010 23:34
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-03-23 21:57:43
De la: putinkova, la data 2010-03-23 21:00:59
1. ca sa slabesti trebuie sa faci numai exercitii de cardio, in principal banda (mai mult de 30 de min., pentru ca de atunci incep sa arda grasimile)
2. e recomandat sa faci si aerobic, dar ai grija la cursuri intri (ti le recomand pe cele cu coregrafie)
3. nu te apuci de ridicat greutati si nu lucrezi muschii. Pentru ca odata lucrati pari si mai plinuta (grasimea fiind in continuare)
4. e posibil sa ai probleme cu retentia de apa si de aceea cantarul sa arate la fel. Iti recomand sa te masori in centrimetri.
5. asociezi miscarea cu un regim alimentar, altfel nu ai facut nimic. Nimic dupa ora 18

Degeaba ai lucrat la sala. Te-au platit degeaba, scuze ca iti zic, dar asta e adevaru! [/quo

Noi dam sfaturi generale aici, care pot fi intelese in mare. OK. Jos palaria, te pricepi foarte bine la ce faci dar incearca sa ii explici ei.
Au fost locuri in care m-au platit degeaba. :)) Asta nu a fost unul dintre ele
putinkova
Postat pe 24 Martie 2010 20:24
aici depinde de metabolism de exemplu la mine se ard repede grasimile dar la fel de repede se sh pun. incearca aerobic k e mai eficient decat sala
anna2580
Postat pe 24 Martie 2010 20:35
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-03-23 18:27:03
De la: leo_, la data 2010-03-23 16:42:41
gresesti, nu deficitul de calorii te slabeste ci un trai sanatos cu un regim alimentar sanatos. Caloriile sunt doar o parte din intreg sistemul. teoretic dupa cum spui tu, daca stau la -20 de grade un timp slabesc. dupa experienta de anul asta pot sa iti spun ca in perioada respectiva am luat 4 kg, deci nu se probeaza. caloriile sunt doar un indicator (adica nu mananci mai mult de cate alimente care contin x calorii iti trebuie), insa o data ce ai mancat caloriile nu te ajuta la nimic chiar daca le pierzi.
apropo, sala nu slabeste ci poate sa ingrase pentru ca iti va cere corpul mai multe resurse dupa ea. cola ingrasa. si mult, o sticla de cola are 10 portii, deci pt 10 zile, iar noi o bem in cateva ore.

Leo bati campii tata!!! Lasa-i pe altii care se pricep cu adevarat sa spuna ce anume ajuta la slabit si ce nu Ia zi-mi si mie ce pregatire ai mosule in domeniu asta? Tragi si tu de fiare de 2 luni de zile si imi dai mie sfaturi? Spre informarea ta fac si facultate de sport si sunt si instructor de culturism. :) Trai sanatos?? Pai trai sanatos aveam si eu care vroiam sa cresc in masa musculara si trai sanatos are si o domnisoara care vrea sa slabeasca, trai sanatos are si o alta domnisoara care vrea sa se mentina. Tu crezi ca eu am timp sa stau sa explic la fiecare in parte ce anume sa faca de la A la Z? Si sa zicem ca aveam, ma plateste careva??? Pai mosule tu zici ca pe timpul iernii ai luat in greutate 4kg, pai eu si vara am luat 1kg pe luna si sunt ectomorf extrem (asta daca stii ce inseamna asta). La pariu ca habar nu ai dc pe timp friguros (toamna, iarna, primavara) se considera ca fiind perioada de masa si dc multi prefera vara ca fiind perioada de definire. Rasp : pe perioada de caldura, org pierde multe lichide si fara sa miste un deget....retentia de apa favorizeaza in org dezv masei musculare. Apoi o alta chestie mosule....vb tu cu orice instructor si antrenor si ai sa vezi ca deficit caloric = slabire, aport caloric, regim hiperproteic, hiperglucidic, hiperlipidic=luare in greutate. Tu utilizezi niste termeni si habar nu ai ce inseamna. Sala poate sa ingrase??? Iauzi vere, adica omu dupa ce ca e sedentar , face c*ru cat casa, are parizer pe brat si alte alea...se mai duce la sala sa se mai ingrase in plus. Omule, se zice luat in greutate, sau cresterea masei musculare, sau hipertrofierea ei, hiperplazierea ei, dar nu ingrasat, ca nu vreau sa pun grasime pe mine, ca este inestetic si daunator organismului...Si nu se face tata sport la -20 de grade...din mai multe motive....risc de accidentare mai mare, senzatie de foame mai mare...org arde mai multe calorii pt termoreglare, dar apoi mananci ca lupu la finalul antrenamentului si degeaba ai stat tu la -20 grade ca sa slabesti ca nu ai facut mare lucru. Cola are 10 portii de ce? un pahar de cola are cateva lingurite de zahar...asa si? nu mi-ai zis nimic nou. Imi zici tu mie ca deficit caloric nu are legatura cu slabitu si ca este un sistem mai complex. Stiu si eu mosule lucrul asta. Dar de la deficit calori pleaca totu. Conteaza si provenienta; din ce macronutrienti, conteaza si cantitatea de micronutrienti, mai ales daca subiectu are vreo afectiune. Dar iti zic eu ca tu habar nu ai rolul in organism al proteinelor, lipidelor, si glucidelor, daca te mai iau cu minerale, vitamine, fibre, deja iti cer prea mult. Iti cere organismul mai mult. Pai si foarte bine, nici nu trebuie sa astepti sa iti ceara, trebuie in schimb sa ai stiinta ce anume sa ii dai, la ce ora, in ce cantitate si in ce combinatii....lucruri pe care tu nu le stii, gresesc cumva?!?!?


omule, ce spui tu sunt doar teorii. in primul rand eu fac sport ca sa ma simt bine si nu ca sa fac masa musculara. cred ca atat cat am am bine si nu mi-a zis inca nimeni ca nu as avea muschi. apropo, lucrez muschii cam de 2 ani dar nu in regimul vostru de instructie si sala ci in cel al meu in care ma simt bine. acum legat de calorii, ca multi stiti teorii dar nu le prea aveti cu anatomia si cu logica decat din reviste de divertisment. gandeste-te logic: bagi combustibil intr-o centrala si iti scoate energie pe care o consuma alta fabrica-anexa si care face apa calda (exact cum corpul scoate calorii). pai tu imi spui ca daca ii dai mai multa energie decat are nevoie anexei va lucra mai bine? nu, desigur energia se va pierde pe circuit pentru ca nu se poate stoca decat in cantitati mici (cum si corpul isi face unele rezerve). de asemenea fabrica anexa foloseste apa calda ca sa functioneze? nu, poate doar ca sa asigure o temperatura optima in interior. deci ia spune-mi, tot consideri ca noi functionam cu agent incalzitor? si impulsurile electrice formate la nivelul creierului sunt tot agent incalzitor. corpul utilizeaza caloriile doar pentru a pastra insusirea homeoterma. te-ai gandit ca poate exista si organisme care nu folosesc caloriile? alea cum traiesc? ce zici de pesti, reptile, batracieni? acum cu ingrasatul: in unele conditii apar factori inhibitori care blocheaza substantele acumulate in corp si nu le mai folosesc ca energie. atunci apare si fenomenul de ingrasare. ca sa iti spun stiintific orice proteina, glucida, lipida etc este energie inghetata, deci nu caloriile te ingrasa ci faptul ca nu le folosesti. dupa sala insa, in prezenta factorilor inhibitori, corpul incepe sa ceara mai mult si isi reface surplusul. de asta sala nu e recomandata pentru slabit. vei pune dupa la loc.

"..Si nu se face tata sport la -20 de grade...din mai multe motive....risc de accidentare mai mare, senzatie de foame mai mare...org arde mai multe calorii pt termoreglare, dar apoi mananci ca lupu la finalul antrenamentului si degeaba ai stat tu la -20 grade ca sa slabesti ca nu ai facut mare lucru."

tocmai la asta te contrazici, la frig se consuma multe calorii deci ar trebui sa existe deficit caloric mult mai mare decat la temperaturi mai mari. deci de ce nu se intampla? pentru ca exista factori inhibitori, desigur, pe care tu nu ii iei in calcul deoarece nu stii intreaga ecuatie, ci doar ce vrei sa stii din ea. in cazul asta inhibitorul e de natura genetica (orice animal, deci si omul in in greutate iarna - pasarile primesc si grasime si penaj diferit - , iar asta nu are legatura mare cu pierderile de apa din timpul verii).

" Iti cere organismul mai mult. Pai si foarte bine, nici nu trebuie sa astepti sa iti ceara, trebuie in schimb sa ai stiinta ce anume sa ii dai, la ce ora, in ce cantitate si in ce combinatii....lucruri pe care tu nu le stii, gresesc cumva?!?!?"

daca ajungi la nivelul la care iei stiumulente nu te vad bine. sunt netestate si nu stii ce efecte au pe termen lung asupra ta. stiu o parte din ele si combinatiile, insa nu as face prostia sa imi dau peste cap organismul cand nu e nevoie.
leo_
Postat pe 25 Martie 2010 04:10
pentru cei care vor sa slabeasca am o reteta foarte simpla: alergare cat de mult puteti zilnic. sa nu imi ziceti ca nu se poate. in vremea cand facusem ceva burta am decis sa ma trezesc cu o ora inainte de a merge la serviciu si sa alerg, veneam frumos acasa, dus, mic dejun si la job. important este sa transpirati pentru ca multe din substantele pe care le consumam exagerat de mult stau in corp si il afecteaza (zahar, hormoni de la carnea cumparata, lipide, emulgatori, coloranti etc). in 2 luni si jumatate eu dadusem burta jos. de asemenea am lasat masina acasa si am mers pe jos la serviciu.
in al doilea rand de la masa nu va ridicati satui. regula asta o urmez si acum. mananc doar cat imi trebuie si nu cat imi trebuie sa umplu tot stomacul. mai bine 5 mese pe zi in care mancati cate ceva decat una in care terminati frigiderul.

in al treilea rand cumparati cat mai putine alimente din comert si orientati-va catre cele cumparate de la tara (mancati struguri din vie si nu struguri crescuti pe pat de glicerina, pui care cresc in 70-90 de zile si nu in 48 de zile, orice alimente modificate genetic)

daca nu respectati macar lucrurile astea puteti sa faceti sala cat doriti pt ca se aseaza masa musculara alaturi de grasime ceea ce este neplacut.
leo_
Postat pe 25 Martie 2010 04:30
Esti varza leo, m-am referit la alimente.
Ronnie_Coleman
Postat pe 25 Martie 2010 09:57
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-03-25 09:57:49Esti varza leo, m-am referit la alimente.


eh asta este sunt varza...
leo_
Postat pe 29 Martie 2010 10:56
Hai mai Ronnie, asa culturist cum esti tot iti dai seama ca spui niste tampenii cu caloriile. E atat de usor sa spui "mai putine calorii", dar stii sa explici ce inseamna asta? Nu e vorba de calorii, ci de alimentele ingerate. Ca asa pot sa trec de la o dieta variata de 2000 calorii pe zi, la o dieta formata din 2 Snickers pe zi - 600 de calorii! Bang! Am redus caloriile! Ar trebui sa slabesc urgent, nu? Si aparent sanatos, nu?

Toata teoria cu caloriile e apa de ploaie, demonstrata in timp (ca si dieta fara carbohidrati).


Si nu pricep cum tu, ca sportiv, promovezi ideea infometarii (ca asta pricep fetele ce te citesc), si nu ideea de a face miscare in mod regulat, care nu numai ca ajuta la silueta, dar ajuta la o sanatate buna in general? Decat sa spui "reduceti caloriile", de ce nu spui "mancati mai variat"? Sportiv, ha?

De fapt, ti-ai si dat seama de tampenia pe care ai spus-o mai devreme, cand te-ai sucit, jignindu-l pe leo (care de altfel spune lucruri foarte bune). Halal! si rusine!
kitty_krieger
Postat pe 30 Martie 2010 15:41
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-03-23 21:57:43
De la: putinkova, la data 2010-03-23 21:00:59
1. ca sa slabesti trebuie sa faci numai exercitii de cardio, in principal banda (mai mult de 30 de min., pentru ca de atunci incep sa arda grasimile)
2. e recomandat sa faci si aerobic, dar ai grija la cursuri intri (ti le recomand pe cele cu coregrafie)
3. nu te apuci de ridicat greutati si nu lucrezi muschii. Pentru ca odata lucrati pari si mai plinuta (grasimea fiind in continuare)
4. e posibil sa ai probleme cu retentia de apa si de aceea cantarul sa arate la fel. Iti recomand sa te masori in centrimetri.
5. asociezi miscarea cu un regim alimentar, altfel nu ai facut nimic. Nimic dupa ora 18

Degeaba ai lucrat la sala. Te-au platit degeaba, scuze ca iti zic, dar asta e adevaru!


hai ca deja ai complexe serioase de superioritate
kitty_krieger
Postat pe 30 Martie 2010 15:46
Kitty, esti mai varza ca Leo, crede-ma! da copy-paste din mesajul meu unde am scris sa reduca drastic caloriile si sa se infometeze si da copy-paste la orice post de-al meu unde am scris ca miscarea nu e importanta. Superficialitatea si ignoranta e in floare, da stiu asta, mi-ai demonstrat si tu ca sa nu fiu mai dur si sa zic ca prostia e in floare la multi de pe aici care ma contreaza aiurea "Dar de la deficit calori pleaca totu. Conteaza si provenienta; din ce macronutrienti, conteaza si cantitatea de micronutrienti, mai ales daca subiectu are vreo afectiune. Dar iti zic eu ca tu habar nu ai rolul in organism al proteinelor, lipidelor, si glucidelor, daca te mai iau cu minerale, vitamine, fibre, deja iti cer prea mult. Iti cere organismul mai mult. Pai si foarte bine, nici nu trebuie sa astepti sa iti ceara, trebuie in schimb sa ai stiinta ce anume sa ii dai, la ce ora, in ce cantitate si in ce combinatii....lucruri pe care tu nu le stii, gresesc cumva?!?!?" ca sa iti dai seama nu ca sunteti paraleli cu domeniul asta (si tu si leo) habar nu aveti nici sa cititi si sa interpretati un text (de fapt aici nu era nimic de interpretat) am scris cumva ca, conteaza provenienta macronutrientilor? DAAAAAAAAAA Am scris ca nu trebuie sa astepti sa ti se faca foame? DAAAAAAAAA ce ati inteles voi? POFTIM "daca ajungi la nivelul la care iei stiumulente nu te vad bine. sunt netestate si nu stii ce efecte au pe termen lung asupra ta. stiu o parte din ele si combinatiile, insa nu as face prostia sa imi dau peste cap organismul cand nu e nevoie." SI "Si nu pricep cum tu, ca sportiv, promovezi ideea infometarii".....DECI si prin urmare, prostia e in floare, traiesc in Rom si vad si incompetenti ca voi imi demonstreaza in fiecare zi
PS: cu ironii de genu: hai mai ronnie, asa culturist cum esti....SAU...un pricep cum tu ca sportiv promovezi.....MA LASA EXTREM DE RECE !
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Martie 2010 19:16
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-30 15:46:44
hai ca deja ai complexe serioase de superioritate

Poftim?!?!?! cum sa zici ca sunt complexat fata de una care nu are nici jumate din cunostintele mele poate vrei sa zici ca sunt frustrat; cum unii au norocul (desi incompetenti) sa se angajeze pe astfel de posturi, iar altii care chiar se pricep nu au loc de ei. Ma intreb cum de unii care nici nu cunosc muschii, articulatii, parghiile si nu au nici minime cunostinte de biomecanica, de nutritie , care nu cunosc nici numele la exercitii si la aparate, fac pe instructorii prin sali. Auzi tu, ca sa slabesti tre sa faci doar cardio, dar si aerobic (de parca nu sunt acelasi tipuri de eforturi). Efort anaerob sa nu faci tanti ca mori, o sa ajungi sa pleznesti d muschii pe care ii vei face! Nimic dupa ora 18?!?! Sigur a citit reviste gen FEMEIA sau alte porcarii de genu asta
PS: stiti ce e aia tonifiere? Nu cred ca, cunoasteti cu adevarat sensul acestui cuvant. Si apropo, cand naibii ai avut tu timp sa imi citesti mie zecile de mesaje pe temele astea ca sa tragi concluzia (eronata de altfel) ca scriu tampenii?
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Martie 2010 19:25
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-30 15:41:47 Nu e vorba de calorii, ci de alimentele ingerate. Ca asa pot sa trec de la o dieta variata de 2000 calorii pe zi, la o dieta formata din 2 Snickers pe zi - 600 de calorii! Bang! Am redus caloriile! Ar trebui sa slabesc urgent, nu? Si aparent sanatos, nu?

"Nu boss, nu se face asa nu inlocuiesti nicio mancare cu niciun fruct sau leguma, ca apoi tu ajungi leguma se consuma alimente din toate cele 8 grupe alimentare. Smecheria consta in a stii ce cantitate din fiecare aliment tre sa consumi , cand si cum si ce combini; nu conteaza doar nr de calorii totale. Vorba lui alin popescu...f bn poti sa mananci si 2 ciocolate jumate si ti=ai facut nr de calorii, dar nu e acelasi lucru. Mai intai sanatatea pe primu loc si apoi slabtitu sau luatu' in greutate. "

MESAJ POSTAT DE MINE PE 22 MARTIE. L-AI CITIT SI PASTA? SPRE DEOSEBIRE DE TINE AM SCRIS "NU CONTEAZA D O A R NR TOTAL DE CALORII" . TU AI SCRIS "NU E VB DE CALORII , CI DE ALIMENTELE INGERATE" . F A L S , P R O S T , CUM VREI TU. CONTEAZA IN PRIMUL RAND NR DE CALORII APOI PROVENIENTA LOR, DEOARECE TE POTI INGRASA SI DOAR MANCAND FRUCTE. TE-AI FACUT DE KKT INCERCAND SA CORECTEZI PE ALTUL hai ciao. De fapt eu sunt prostul ca ma cobor la nivelul vostru si va acord atentie, incercand (dar fara folos) sa imi sustin cele spuse, desi nu ar trebui.
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Martie 2010 19:36
Eu sunt de parere ca nu poti sa slabesti dekt prin SPORT si DIETA ! Una fara cealalta nu prea merge.. E bine ca mergi la sala in fiekre zi, esti perseverenta bv tie !
Legat de Cola - EXCLUS ! Daca nu poti sa renunti, macar redu doza
Eu zic sa adopti un stil de viata sanatos : fara prajeli, paine, etc.
Macar o zi pe saptamana poti sa mananci ceva dulce, dar facut in casa, nu toate prostiile cumparate d la supermarket, pline de E-uri si toate cele..


Bafta in continuare
deuzza
Postat pe 30 Martie 2010 20:42
Oau, vad ca Inaltimea Ta poate da sfaturi elaborate.

Ideea e ca daca nu ai chef sa scrii ceva ca-lumea ca nu esti platit sau nu ai chef sa scrii ceva ca-lumea sa te ridici la nivelul pe care singur ti-l impui ("sunt student la.... asa ca nu ma contrazice"), mai bine nu mai da sfaturi proaste si pe jumatate, care pot fi interpretate foarte usor in mod gresit.

Si adevarul este ca asa au si fost interpretate, avand in vedere reactiile celorlalti. Iar "cunostintele" tale ma lasa rece, avand in vedere ca tii mortis sa-ti sustii argumentele cu "sunt student la...". Arata cat de slab pregatit esti de fapt, daca altceva nu poti spune, arata aroganta si lipsa de profesionalism pe viitor. Oricine poate fi student la..., putini sunt cei care si asimileaza cunsotinte si stiu sa le aplice.

Studentule!
kitty_krieger
Postat pe 30 Martie 2010 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
obezitatea o problema majora 14 De la: luchianramona 18 Septembrie 2013 17:26
gastric sleeve 78 De la: cinste 30 Octombrie 2017 20:56
Cura de slabire prin dieta+ceaiuri+acupunctura 5 De la: kudika002001 15 Iulie 2009 19:18
Te pot ajuta sa slabesti !!! 2 De la: greierash_is_back 22 Noiembrie 2009 17:34
despre oameni... 42 De la: Aladiah 9 Iunie 2009 19:04