Setari Cookie-uri

Femeile maltratate...

OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!
kudika444
Postat pe 18 August 2010 12:44
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:44:42OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!


Mai fata,nu esti nici prima si nici ultima,iar de aflat tot se afla mai devreme sau mai tarziu.Mai bine sa spuna lumea "uite ca l-a lasat" decat sa spuna "saraca de ea cata bataie indura"!
Barbie30
Postat pe 18 August 2010 12:49
De la: Barbie30, la data 2010-08-18 12:49:13
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:44:42OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!


Mai fata,nu esti nici prima si nici ultima,iar de aflat tot se afla mai devreme sau mai tarziu.Mai bine sa spuna lumea "uite ca l-a lasat" decat sa spuna "saraca de ea cata bataie indura"!




eu cred ca tu nu ai cunoscut asemenea oameni violenti.sunt imprevizibili,nu stii cum reactioneaza, apuca ceva in mana si te lovesc si nu te mai ridici. Sfatul meu este sa te pregatesti psihic pt ca nu mai poti trai asa.Nu le spune nimic parintilor(ca esti maltratata),spune-le doar ca nu mai poti continua cu un om ca el fara un viitor stabil..du-te la politie, povesteste-le cat de violent e ,ca iti e frica sa nu te trezesti cu el peste tine sa t omoare ..sa ii puna cumva interdictie sa intre in casa ta!
Charlotte_Ayiline
Postat pe 18 August 2010 22:32
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!

si tu suporti toate astea ?!mai bine sa le spui parintilor tai....decat sa te viziteze la spital sau mai rau!
roz5blue6lila7
Postat pe 18 August 2010 22:37
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


...e bine ca stii ce vrei petru ca asta o sa ti se si intample ( ”o sa intri in pamant”, dar din mainile lui si inainte de vreme).

”..... MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE..”- tu citesti ce scrii?Nu stiu cum erai inainte, dar fraza asta a fost fantastica.

Eu inteleg ca tu crezi ca e o situatie penibila,dar o sa se agraveze daca nu iei atitudine.
mitura
Postat pe 18 August 2010 22:45
De la: Barbie30, la data 2010-08-18 12:20:58
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:16:47BUNA


Buna!Ai fost maltratata?


stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:12
De la: mitura, la data 2010-08-18 22:45:31
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


...e bine ca stii ce vrei petru ca asta o sa ti se si intample ( ”o sa intri in pamant”, dar din mainile lui si inainte de vreme).

”..... MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE..”- tu citesti ce scrii?Nu stiu cum erai inainte, dar fraza asta a fost fantastica.

Eu inteleg ca tu crezi ca e o situatie penibila,dar o sa se agraveze daca nu iei atitudine.


mitu, lasa-ma, adica parintii ei sunt atat de prosti incat a doua zi nu o vad ca-i fara dinti!
Ce le zice?!
Ca a picat cu gura in clanta de la usa!
Asta-si merita soarta, o sa par cea mai rea femeie de pe fata pamantului, insa daca prefera sa intre in pamant, decat sa-i puna bagajele la usa, e problema ei, e masochista, inseamna ca-i place zilnic circul.
In primul rand daca el nu e proprietar, si divorteaza de el, il duce politia cu 100 la ora de acolo, si daca vine si le face scandal pe la poarta, la fel!
Asa ca..........le place sa se victimizeze.
stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:18
De la: Barbie30, la data 2010-08-18 12:49:13
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:44:42OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!


Mai fata,nu esti nici prima si nici ultima,iar de aflat tot se afla mai devreme sau mai tarziu.Mai bine sa spuna lumea "uite ca l-a lasat" decat sa spuna "saraca de ea cata bataie indura"!


Cata bataie indura?!
O sa-i planga vecinii langa sicriu, daca tot asa continua, o sa o plezneasca odata pica si da cu capul in ceva si acolo ramane!
Daca ea atata nu judeca, inseamna ca-si merita soarta.
stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:20
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:44:42OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!


DAAAAA, oare ce te faci?!
Dar oare ce se fac parintii tai daca te gasesc intr-o zi moarta?!
Asta te-ai intrebat?
Sau monstrul ala va tine pe toti cu bani?
Eu nu te inteleg, is rea, is cum vrei tu, dar prefer rea decat o bleaga ca tine!
Mai femeie, tu esti normala la cap?! Tu vrei sa mori sin cauza unui nebun?!
Dar trimite-l la mama lui acasa, sa o bata pe ea daca asa l-a educat! si pe tine sa te lase sa traiesti, ca doar nu ai doua vieti.
Eu nu inteleg cum iti da ala peste dinti si stati cu ai tai si oamenii aia nu vad nimic!?
stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:28
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:44:42OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!


DAAAAA, oare ce te faci?!
Dar oare ce se fac parintii tai daca te gasesc intr-o zi moarta?!
Asta te-ai intrebat?
Sau monstrul ala va tine pe toti cu bani?
Eu nu te inteleg, is rea, is cum vrei tu, dar prefer rea decat o bleaga ca tine!
Mai femeie, tu esti normala la cap?! Tu vrei sa mori sin cauza unui nebun?!
Dar trimite-l la mama lui acasa, sa o bata pe ea daca asa l-a educat! si pe tine sa te lase sa traiesti, ca doar nu ai doua vieti.
Eu nu inteleg cum iti da ala peste dinti si stati cu ai tai si oamenii aia nu vad nimic!?
stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:29
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:18:13
De la: mitura, la data 2010-08-18 22:45:31
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


...e bine ca stii ce vrei petru ca asta o sa ti se si intample ( ”o sa intri in pamant”, dar din mainile lui si inainte de vreme).

”..... MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE..”- tu citesti ce scrii?Nu stiu cum erai inainte, dar fraza asta a fost fantastica.

Eu inteleg ca tu crezi ca e o situatie penibila,dar o sa se agraveze daca nu iei atitudine.


mitu, lasa-ma, adica parintii ei sunt atat de prosti incat a doua zi nu o vad ca-i fara dinti!
Ce le zice?!
Ca a picat cu gura in clanta de la usa!
Asta-si merita soarta, o sa par cea mai rea femeie de pe fata pamantului, insa daca prefera sa intre in pamant, decat sa-i puna bagajele la usa, e problema ei, e masochista, inseamna ca-i place zilnic circul.
In primul rand daca el nu e proprietar, si divorteaza de el, il duce politia cu 100 la ora de acolo, si daca vine si le face scandal pe la poarta, la fel!
Asa ca..........le place sa se victimizeze.


Ei,nu cred ca e chiar asa,dar se intampla ca unele persoane sa fie mai slabe, usor influentabile.Nu stiu ce sa zic,dar cred ca e groaznic sa ajungi sa nu mai ai incredere in tine,in faptele tale,sa ai senzatia ca esti un idiot....iar la momentul asta, ea cam asa a ajuns .
mitura
Postat pe 18 August 2010 23:56
De la: mitura, la data 2010-08-18 23:56:24
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:18:13
De la: mitura, la data 2010-08-18 22:45:31
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


...e bine ca stii ce vrei petru ca asta o sa ti se si intample ( ”o sa intri in pamant”, dar din mainile lui si inainte de vreme).

”..... MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE..”- tu citesti ce scrii?Nu stiu cum erai inainte, dar fraza asta a fost fantastica.

Eu inteleg ca tu crezi ca e o situatie penibila,dar o sa se agraveze daca nu iei atitudine.


mitu, lasa-ma, adica parintii ei sunt atat de prosti incat a doua zi nu o vad ca-i fara dinti!
Ce le zice?!
Ca a picat cu gura in clanta de la usa!
Asta-si merita soarta, o sa par cea mai rea femeie de pe fata pamantului, insa daca prefera sa intre in pamant, decat sa-i puna bagajele la usa, e problema ei, e masochista, inseamna ca-i place zilnic circul.
In primul rand daca el nu e proprietar, si divorteaza de el, il duce politia cu 100 la ora de acolo, si daca vine si le face scandal pe la poarta, la fel!
Asa ca..........le place sa se victimizeze.


Ei,nu cred ca e chiar asa,dar se intampla ca unele persoane sa fie mai slabe, usor influentabile.Nu stiu ce sa zic,dar cred ca e groaznic sa ajungi sa nu mai ai incredere in tine,in faptele tale,sa ai senzatia ca esti un idiot....iar la momentul asta, ea cam asa a ajuns .


Pai daca ea astepata mila de la familia lui?!
Aia ce sa zica, le pare bine ca tine ea monstrul!
Oricum eu nu le inteleg, eu cred ca femeile astea asa sunt educate.......habar nu am!
stem_29
Postat pe 19 August 2010 00:06
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


Trebuie dat pe mana Politiei, nicio amenintare nu ramane trasa la raspundere, dar aminte o bataie.. In concubinaj el are drepturi asupra ta dupa un timp, insa sa te bata nu e un un drept!
CristianMarius
Postat pe 19 August 2010 08:23
De la: CristianMarius, la data 2010-08-19 08:23:03
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


Trebuie dat pe mana Politiei, nicio amenintare nu ramane netrasa la raspundere, dar aminte o bataie.. In concubinaj el are drepturi asupra ta dupa un timp, insa sa te bata nu e un un drept!


CristianMarius
Postat pe 19 August 2010 08:27
De la: CristianMarius, la data 2010-08-19 08:27:00
De la: CristianMarius, la data 2010-08-19 08:23:03
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


Trebuie dat pe mana Politiei, nicio amenintare nu ramane netrasa la raspundere, dar aminte o bataie.. In concubinaj el are drepturi asupra ta dupa un timp, insa sa te bata nu e un un drept!





Tu unde crezi ca se intampla asta, in America?:))))
In Romania EVENTUAL, ia o amenda, insa in "casa" nu se baga politia, stiai?:)
stem_29
Postat pe 19 August 2010 08:48
De la: stem_29, la data 2010-08-19 08:48:55
De la: CristianMarius, la data 2010-08-19 08:27:00
De la: CristianMarius, la data 2010-08-19 08:23:03
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


Trebuie dat pe mana Politiei, nicio amenintare nu ramane netrasa la raspundere, dar aminte o bataie.. In concubinaj el are drepturi asupra ta dupa un timp, insa sa te bata nu e un un drept!





Tu unde crezi ca se intampla asta, in America?:))))
In Romania EVENTUAL, ia o amenda, insa in "casa" nu se baga politia, stiai?:)


In scandalurile din familie nu se baga dar daca face plangere la politie ca a agresat-o atunci chiar se baga dar numai in urma unei plangeri depuse de catre persoana agresata.

Pentru tipa ce-a deschis topicul, femeie iti meriti soarta, esti penibila si ai decazut in ultimul hal. Daca omul ala, la tine in casa, isi permite sa te maltrateze in halul asta iar tu continui sa stai cu el atunci ai parte de tot dispretul meu ca femeie si ca si om. Imi pare rau ca spun asta despre o femeie dar nu te pot sfatui, nu te pot indruma, nu pot face nimic eu din pacate. Ca daca ai fi prietena mea ti-as da doua palme de nu te-ai vedea, poate asa te-ai trezi la realitate.
_Cryssa_
Postat pe 19 August 2010 09:19
De la: Charlotte_Ayiline, la data 2010-08-18 22:32:52
De la: Barbie30, la data 2010-08-18 12:49:13
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:44:42OK..OK, AI PERFECTA DREPTATE , INSA CE MA FAC DACA SE AFLA TOT? ASTA E CEA MAI MARE DURERE PT MINE!!


Mai fata,nu esti nici prima si nici ultima,iar de aflat tot se afla mai devreme sau mai tarziu.Mai bine sa spuna lumea "uite ca l-a lasat" decat sa spuna "saraca de ea cata bataie indura"!




eu cred ca tu nu ai cunoscut asemenea oameni violenti.sunt imprevizibili,nu stii cum reactioneaza, apuca ceva in mana si te lovesc si nu te mai ridici. Sfatul meu este sa te pregatesti psihic pt ca nu mai poti trai asa.Nu le spune nimic parintilor(ca esti maltratata),spune-le doar ca nu mai poti continua cu un om ca el fara un viitor stabil..du-te la politie, povesteste-le cat de violent e ,ca iti e frica sa nu te trezesti cu el peste tine sa t omoare ..sa ii puna cumva interdictie sa intre in casa ta!


Cu care dintre noi vorbesti?
Barbie30
Postat pe 19 August 2010 10:31
Te-ai trezit fara 3 dinti?? omg,si o spui daca nu cu seninatate, cu resemnare... Trist! Daca nu esti casatorita cu el il poti obliga ff simplu sa plece dn casa ta. Stiu ca iti suna foarte riscant,dar e cel mai bine sa apelezi la politie; ei or sa se descurce cu el. Pti consulta si un avocat, iti poate obtine un ordin de restrictie, sau ceva de genul asta... Imi dau seama ca iti este frica pentru tine si mai ales pt parintii tai, dar gandeste-te ca nefacand nimic ii expui si pe ei la pericole, daca nu fizice, cel putin emotionale...
black_velevt
Postat pe 24 August 2010 00:06
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!

Mai fata, tu pe ce lume traiesti? Cat de tare a putut sa te loveasca, de ti-a scos trei dinti dintr-un foc? Data viitoare ramai si fara ce mai ai. Si ce ti-e, frica sau rusine sa le spui alor tai prin ce treci? Parintii tai n-au observat ca ai lipsa niste dinti la inventar? In locul tau as chema nu numai parintii, ci toate neamurile, vecinii, politia, sa vada animalul ca nu sunt singura si nu ma las intimidata. Si daca s-o gasi unul sa-i traga o mama de bataie... asta e, in viata se mai schimba rolurile, din agresor poti ajunge victima, nu se stie niciodata!
kitty_na
Postat pe 24 August 2010 18:40
Portret de agresor


Cei care au analizat fenomenul se bazeaza pe studiile facute de Lenore Walker, primul psihiatru care a descris ceea ce acum specialisti numesc “cercul puterii”, dar care a facut si un prim portret al barbatului care loveste o femeie.
Lenore Walker l-a caracterizat ca pe barbatul violent ca fiind un personaj nesigur pe el, plin de frustari, pe care intelege sa le invinga in familie, unde este "stapanul".

* Este un manipulator, care isi impune punctul de vedere chiar daca nu are dreptate.
* Isi rupe partenera de familia ei, nu socializeaza, nu are prieteni, evita contactul cu lumea exterioara.
* Critica prietenii si familia sotiei. Este un mod de a evita ca cineva sa vada sau sa inteleaga ce se petrece in familia lui. Izolandu-si sotia (femeile agresate nu au prieteni, au relatii superficiale cu familia), reduce riscurile ca aceasta sa poata spune ce pateste.
* Este in general lipsit de abilitati, este superficial, isi construieste greu o cariera, este nemultumit de viata si realizarile lui profesionale. Abuzul fizic este mereu asociat cu abuzul psihologic – care este descris ca un cumul de actiuni psihologice – folosirea amenintarilor si a unor comportamente care produc teama.
* Barbatul tipa sau tace zile intregi refuzand orice comunicare, atitudine tipica, de regula, dupa o repriza de violenta fizica (iar femeia prefera sa nu vorbeasa, pentru a nu face loc unei noi serii de violente).
* Cuvintele si opiniile barbatului distrug imaginea de sine si increderea in sine a femeii.
* El minimalizeaza succesele femeii, ridiculizeaza performantele acesteia, nu stie sa multumeasca, nu stie sa aprecieze.


Lenore Walker sustine ca violenta psihologica este strans legata, dar si premergatoare violentei fizice. Odata ce teama de agresiunea fizica exista, amenintarile sunt suficiente pentru a mentine teama. O descriere amanuntita a imaginii barbatului violent gasesti si aici.
De ce tac femeile?


Legile, campaniile caritabile sau de informare, nu reusesc sa atinga miezul problemei. De ce indura femeile? De ce raman langa un barbat care le-a batut si care va continua sa le bata?
Exista ceea ce se numeste “sindromului femeii batute”, descris in Manualul pentru diagnosticul si statistica tulburarilor mentale, editat de Asociatia Psihiatrilor Americani, publicat in 1981. A mai fost descris un sindrom, consecinta a abuzurilor fizice, psihice si sexulale, denumit sindromul Stockholm, care se refera la un comportament similar cu cel al ostatecilor: femeia stie ca viata ei este in pericol, stie ca nu poate scapa si, in consecinta, refuza sa incerce sa scape. "De multe ori am fost un sac de box pentru sotul meu. Culmea este ca a doua zi ma intrebam de la ce a plecat scandalul si nu imi aminteam. Stiu ca nu pot scapa. Am incercat de cateva ori sa plec si m-a determinat sa ma intorc. Mi-a spus ca daca il despart de copil, ma omoara. Si il cred", povesteste Iulia de 35 de ani.
Iata explicatiile psihologilor:

* Teama: este o reactie normala a femeilor abuzate. Chiar daca reclama, chiar daca cer ajutor, nu pot fi protejate 24 de ore din 24 (decat in foarte rare si speciale cazuri);
* Rusinea: femeile percep agresiunea fizica, la nivel subconstient, ca pe o vinovatie. Le este rusine de pozitia de victima. Opinia publica este in general prea putin intelegatoare.
“Eram constant batuta. Scandalurile erau extrem de sonore, asa ca vecinii stiau cand o incasam. Am ramas muta cand o vecina mi-a spus in dimineata de dupa un scandal lasat cu multi pumni 'Draga, dar nu-l mai provoca si tu!' Am inteles ca opinia ei era ca este firesc ca un barbat sa-si loveasca nevasta, si ca singurul lucru pe care il puteam face era sa nu-l mai provoc. Am intrebat-o de ce nu a chemat politia si mi-a spus ca nu se baga in familia mea”, povesteste Simona, de 33 de ani
Izolarea: femeile abuzate accepta izolarea, ca pe o consecinta a problemelor lor. Se izoleaza si pentru ca le este teama de judecata celorlalti.
Neputinta: femeile refuza sa lupte, se comporta ca si un captiv. Se impaca cu soarta, cum s-ar zice.
Mituri false despre violenta

* Violenta este caracteristica familiilor sarace, cu studii medii, sau statut social scazut. FALS. Violenta domestica apare in toate familiile. Culmea este ca in familiile cu nivel ridicat de pregatire scolara, violenta domestica atinge cele mai ridicate trepte.
* Violenta domestica este cauzata de consumul de alcool sau de consumul de droguri. FALS. Nu exista nicio legatura intre violenta conjugala si consumul de alcool.
* Barbatii nu se pot controla sau reactioneaza sub impuls de moment. FALS. Sunt perfect constienti de ceea ce fac. Dovada: un sot violent cu sotia sa se poate controla perfect in momente de tensiune nervoasa, la serviciu sau cu prietenii.
* Barbatii care isi lovesc sotiile sunt bolnavi psihic. FALS. Studiile au dovedit ca sunt perfect calculati, lucizi si sanatosi mental. Inclinatia catre agresiunea fizica asupra partenerului tine de personalitate, de educatia primita acasa, de ceea ce au trait la randul lor, cand erau mici.
* Exista justificari, motive, pentru care o femeie trebuie lovita, agresata sau abuzata de partenerul de viata. FALS.
* Femeilor le place sa fie abuzate. FALS. Daca traiesc alaturi de un barbat care le loveste, o fac pentru ca nu au curajul sa spuna, nu au curajul sa ceara ajutor, nimeni nu vede situatia in care se afla, nimeni nu intervine.
miss_darine
Postat pe 24 August 2010 20:48
am copiat de pe net acest articol despre "sindromul femeii batute"...cititi cu atentie si incercati sa numai aruncati cu pietre, aiurea in tramvai
miss_darine
Postat pe 24 August 2010 20:49
Darine,o intrebare am:cand iti da prima palma tu taci?Nimeni nu se naste cu "sindromul femeii batute" ci il dobandeste prin ceea ce accepta,azi o palma....maine o injuratura..etc
Barbie30
Postat pe 24 August 2010 20:58
De la: Barbie30, la data 2010-08-24 20:58:53Darine,o intrebare am:cand iti da prima palma tu taci?

eu nu, dar nu vb de mine aici
miss_darine
Postat pe 24 August 2010 21:03
Am spus si mai sus ca sunt perfect adevarate acele studii, concluzii de specialitate.
Dar nu cred ca e cazul aici. Cele care vin pe kudika si se "spovedesc" nu se incadreaza nici pe departe. Ele doar iubesc, atata tot. Si cu cat au o varsta mai frageda cu atat e mai absurd sa le incadram in tiparele de mai sus. Sunt doar gaste sau cum vreti voi sa le spuneti. Sunt doar femei care n-au altceva mai bun de facut cu viata lor si o inchina unui neica nimeni. Sunt lovite pentru ca accepta, nu pentru ca au profilul "victimei". Iar ala e un dobitoc nu un "agresor".
rashela
Postat pe 24 August 2010 21:05
De la: miss_darine, la data 2010-08-24 21:03:50
De la: Barbie30, la data 2010-08-24 20:58:53Darine,o intrebare am:cand iti da prima palma tu taci?

eu nu, dar nu vb de mine aici


Am modifcat ;).Parerea mea este ca de acolo pleaca totul....
Barbie30
Postat pe 24 August 2010 21:06
De la: Barbie30, la data 2010-08-24 21:06:37
De la: miss_darine, la data 2010-08-24 21:03:50
De la: Barbie30, la data 2010-08-24 20:58:53Darine,o intrebare am:cand iti da prima palma tu taci?

eu nu, dar nu vb de mine aici


Am modifcat ;).Parerea mea este ca de acolo pleaca totul....

nu, totul pleaca de la respect pt ca daca s-ar respecta mai mult, ar atrage in viata lor ...acelasi respect
ps. palmele nu vin din prima, eu cred ca primul semn ca ceva pute in danemarca... sunt injuraturile!!!
miss_darine
Postat pe 24 August 2010 21:55
valeuuu , cat de proaste pot fi unele
mai bine indura bataia , decat despartirea de frica rusinii ca se afla
sa va spun un secret : cam stie toata lumea ce se intampla la voi in casa , dar nu se baga
dar , poate ma insel eu si ati ajuns dependente de portia de scatoalce zilnice, si atunci vorba lui lenin : indurati , indurati si iar indurati
tonim69
Postat pe 27 August 2010 08:07
Rashela, cel care loveste este agresor indiferent ce se ascunde in spatele intentiei , iar cel care incaseaza loviturile este victima.
motivele pt care nu reactioneaza sunt diferite asa cum ati spus deja in si voi in celelalte mesaje:
poate fi un respect de sine scazut ( care e dupa mine o carenta de educatie deci acele femeile alea nu sunt proaste cum spune Tomy), poate fi frica ( daca esti crescut intr-un mediu instabil e mai greu sa sesizezi cand lucrurile derapeaza) , etc.
E bine sa-i privim pe oameni cu mai putina superficialitate . Cei care e plang intr-un loc sau altul fac primul pas spre cautarea unei solutii.Cand ii luati in batjocura, incepeti sa participati si voi cei care-i batjocoriti la ce li se intampla. Si nu in modul constructiv.
blanca_healthy
Postat pe 27 August 2010 08:25
Dau doua exemple reala: am doua prietene care au divortat si la scurt timp s-au intors la acelasi barbat. Amandoua au fost batute, au dus o viata groaznica si s-au intors inapoi.
Cuvintele sunt de prisos. Trageti dumneavoastra concluziile.
alexia30
Postat pe 27 August 2010 09:33
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!




Dar parintii tai nu vad ? nu stiu mi se pare cidat ca nu se aude cand el tipa si da in tine. In casa parintilor tai tolerezi asa ceva?????????Doamneeeeee, e strigator la cer.
Da-l afara ce mai astepti? s ate omoare?
Zau de va inteleg. Imi este imposibil sa inteleg. Nu mi-o luati in nume d erau dar eu nu pot intelege cum poate o femeie sa stea sa rabde asa ceva.
Si eu am fost casatorita, era un betiv notoriu, o singura data a indraznit sa ridice mana, dar l-a luat dracu si nu a mai facut-o.
alexia30
Postat pe 27 August 2010 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau ratiune? Cum poti iubi si totusi sa pleci? 20 De la: sweety13 7 Iunie 2009 12:27
Aventura sau ceva mai mult. 57 De la: Micaell 23 Noiembrie 2011 17:51
de ce iubirea e doar ptr unii?! 4 De la: ella_c 23 Februarie 2009 22:48
violenta intr-un cuplu.... 19 De la: ania18 12 Noiembrie 2009 17:01
PRIETEN SAU IUBIT? 4 De la: kudika011757 24 Iunie 2009 15:44