Setari Cookie-uri

Femeile maltratate...

De la: stem_29, la data 2010-08-14 04:06:44
De la: Elyyyza, la data 2010-06-18 11:07:46Fetelor, prin asta trec si eu de 1 an jumate...inainte totul era frumos dar de la un timp el se poarta foarte urat cu mine, ma bate...de 2 ori am lesinat, dar dupa ce se calma isi cerea iertare iar eu il iertam...problema e ca stie unde stau sta aproape si m-a amenintat ca daca il parasesc o sa ma omoare iar mie efectiv imi este frica, nu pot vorbi cu nimeni, imi este rusine iar seara cand ajung acasa toate ranile, vanataile le ascund...nu stiu ce sa fac...de fiecare data a spus ca nu va mai da...
cand il intreb de ce m-a lovit spune ca eu sunt de vina ca nu tac din gura, ca il enervez...adica cu alte cuvinte eu eram principala vinovata, din cauza mea eram batut...
am ajuns sa fiu nesigura pe mine, uneori am senzatia ca sunt nebuna, si pe langa faptul ca am fost lovita mai primeam si vorbe urate ca sunt proasta, tampita, nebuna...etc...nu stiu cum sa scap de el, mi-e frica...am ajuns sa cred ca am mai multe personalitati sunt momente cand ma port frumos cu el si stiu ca nu ar trebui, ca nu merita si sunt momente cand parca fac ca el incep si tip, dau in el...multe prietene imi spun ca m-am schimbat din cauza lui...nu stiu ce sa ma mai fac, ajutati-ma


Ei da, si tu-l crezi ca vine si te omoara?:)))))))
Mergi acasa la mama ta si gata, ce atata nestiut?!
Cum sa-ti ascunzi vanatai pe o vreme ca asta? Pentru ce?! Pentru un nemernic?
Draga mea, daca nu te hotarasti sa pleci de acolo, inseamna ca ai ceea ce meriti.



sa curga sangeleeeeeeeee
meeyyy.. nu-i asa ca l-ai iertat prima oara cand ti-a dat o palma si a zis cu lacrimi in ochi si in genunchi ca ii pare rau si nu o sa mai faca (si asta s-a intamplat eventual in primii ani de relatie ori imediat dupa nunta)? Pai cum sa nu zica omu ca esti proasta .. el te face in toate felurile .. te fragezeste bine cu cate o batuta.. si tu ce faci: "sunt momente cand ma port frumos cu el si stiu ca nu ar trebui"... de ce mai stai ? esti masochista?
acuma .. lasand rautatile la o parte .. exista un sindrom .. ii zice sindromul stockholm.. ei, cauta despre asta .. informeaza-te.. esti exact victima indragostita de agresor ..si asa sunt toate femeile care desi batute, abuzate se intorc la barbatul care le-a facut asta .. gasindu-si vina .. zicand las ca nu e el asa de rau .. ca dupa o bataie buna face niste sex cu tine si ai senzatia ca te iubeste .. wtf?
tre sa-ti spun ca cele care sufera de sindromul asta de cele mai multe ori sfarsesc intre 4 scanduri sau mutilate pe viata .. e foarte greu de tratat.. in Romania nu stiu cate case de adapost pentru femei abuzate sunt .. dar in strainatate ele primesc sfaturi de la psihologi, sunt tratate de psihiatru ... numai ca abuzurile de genul asta, sunt pentru unele victime de netrecut .. de multe ori persoalitatea lor fiind grav afectata.. nemaivand curaj, putere, incredere ca pot exista si fara animalul ala.. ca sunt frumoase ..ca sunt inteligente si ca merita mai mult ..

dulcineeaXXX
Postat pe 27 August 2010 10:15
Accepta bataia cu gandul ca dupa o sa auda ...."imi pare rau iubita mea,stii cat de mult te iubesc!"
Barbie30
Postat pe 27 August 2010 10:21
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


honey,
nu mai ai dinti .. ok da matele fuguta dupa prima bataita la legist ca tre sa fie la voi in oras .. comuna.. raion .. unu de asta ..iti scoti un certificat medico legal .. in aceeasi zi bagi actiunea de divort .. si tot in aceeasi zi cu atiunea de divort depui o cerere de evacuare pe calea ordonantei preseditiale a animalului din imobilul "propritatea" tau de la mami si de la tati .. in care arati ca este violent .. depui in copie certificatu medico legal .. e f important ca cineva sa stie de toate astea .. si ma refer la rude .. prieteni.. pe care ii poti aduce in instanta ca martori .. evacuarea este posibila si inaintea pronuntarii divortului.. odata scos din casa schimbi yala si daca mai vine anunti politia.. le arati ca ai hotarare si ca de aia sta el pe langa usa.. o sa-ll amendeze .. o sa-l duca la sectie in fuctie de cat scandal face.. solutii sa gasesc .. sunt comode si la indemana .. trebuie doar sa vrei..
tie nu trebuie sa-ti fie rusine de gura lumii.. tre sa intelegi ca esti o fiint umana .. ca ai dreptul la viata .. la integritate corporala (asta include si dintii din gura).. ca meriti un trai linistit si decent ..
ori Mr. Animal nu iti poate oferi astea buh bye .. te-am pupat pe portofel fraierica geamantan..
oricum ar fi solutii se gasesc .. n-ai bani .. fie vinzi ap .. iti iei o garsoniera cu banii iti achiti datorii te coafezi te faci misto iti pui dintii lipsa . te duci faci niste cursuri ceva .. cauti de munca daca n ai .. si vezi cum e ..
e greu .. dar e frumos.. sa traiesti linistit si impacat cu tine insuti .. am cumva senzatia a esti copil unic la parinti si ca Domnul tau a inlocuit cumva parintii ..ori tu poate ti-ai asumat un rol de mama a lui .. ca simt asa un fel de dependenta .. si treaba intre voi scartaie demult dar ati pastrat niste aparente .. si tie ca si multora dintre femei .. iti place sa stii ca esti "a cuiva" nevasta lu ala... si ti-e mai tare frica de ce o sa zia lumea cand n-o sa mai fii cu el .. lumea zice oricum ca esti proasta ... ca din afara lucrurile se vad muult mai clar ... chiar daca nimeni nu-ti spune in fata..
beleste ochii..ca altfel te vedem la stirile de la ora 5
dulcineeaXXX
Postat pe 27 August 2010 10:34
De la: Barbie30, la data 2010-08-27 10:21:24Accepta bataia cu gandul ca dupa o sa auda ...."imi pare rau iubita mea,stii cat de mult te iubesc!"


nu numai ca o accepta .. dar se simte si vinovata... abuzul fizic este doar o parte a problemei.. de obicei exista pe langa asta un abuz emotional .. unul social .. ea nu are voie sa socializeze decat cu persoane care ii plac lui.. este indepartata de familie, prieteni.. este dependenta financiar de el...
el o controleaza din toate punctele de vedere .. astfel, ea ajunge sa creada ca el este universul ei si fara el gata e sfarsitu lumii .. ai vazut cum a spus .. ce dezastru cand or sa afle ceilalti ... vai ... pai ce? tu iei bataie sau ceilalti .. a incasat o vreunul in locul tau? ori, nu-i asa .. ar trebui sa se gandeasca cum era ea inainte de el.. in primul rand nu era batuta.. nu avea dureri in tot corpul cand se punea in pat si cand se uita in oglida si zambea cu siguranta nu era stirba...
asta e munca de sisif .. ar trebui sa mearga la un psihiatru bun .. eu am facut greseala sa ma bag odata pentru cineva ..si am reusit sa o scot pe femeiea respectiva din problema.. avea si 2 copii.. totul bun si frumos s-a terminat divortul ..el se facuse cuminte nu mai batea pe nimeni .. trebuia sa inceapa partajul .. el stiind ca are un atu asupra ei.. in sensul ca ii stia punctele sensibile.. a sunat-o s-au intalnit fara sa-mi zica.. si s-a intors la el ...
pot sa-ti spun ca acum ii este mult mai rau ei decat inainte .. copii sunt terminati psihic ... dar .. asta e .. asa a ales ea .. de asta zic .. fara un ajutor si fara sa VADA exact cum este el .. nu imaginea aia a lui pe care si-a cladit-o incercand sa-i atribuie calitati pe care nu le are ca sa dea bine in societate ca si cuplu ... nu are cum sa reuseasca..
dulcineeaXXX
Postat pe 27 August 2010 10:47
Sunt trista si furioasa... astfel de lucruri nu ar trebui sa se intample .. nu stiu de ce tine de educatie .. de exemplul parintilor poate..
Ma consider o norocoasa... mama mea e o femeie puternica .. nu a luat in viata ei o palma .. de dat a dat oho si dadea cu simt de raspundere. Nici ea, nici tatal meu nu ne-a batut niciodata ... atat ne zicea .. nimeni n-are dreptul sa dea in voi .. daca eu care v-am facut nu va bat .. altul n-are dreptul sa va bata.
Vazand ce scriu femeile astea aici .. ma intreb cum as reactiona intr-o atare situatie .. sigur .. si zic SIGUR as muri cu el de gat .. adica as avea grija ca palma aia sa fie ultimul lucrul pe care ala l-ar face in viata lui.
Urasc si o zic din tot sufletul, asa zisii barbati care simt nevoia sa-si dovedeasca barbatia prin violenta..
.. o sa citez un barbat adevarat din viata mea: "Adevarata valoare a unui barbat este data de masura tandretii pe care o arata unei femei".
dulcineeaXXX
Postat pe 27 August 2010 11:01
Eu nu inteleg si nu o sa inteleg niciodata cum poate o femeie sa suporte si sa indure asa ceva. Cand am terminat facultatea mi-am facut licenta pe sociologia familiei, violenta domestica si a trebuit sa iau vreo 20 de interviuri unor femei care au trecut prin asa ceva.
am descoperit cu uimire ca majoritatea nu vorbesc despre ceea ce li se intampla. Banuiesc ca pe tine te ajuta mult forumul asta, sa spui prin ce treci.
Sa iti spun ca trebuie sa ppleci, sa te detasezi, sa renunti pt ca el nu o sa se schimbe niciodata...banuiesc ca stii deja ce ai de facut. Iti trebuie doar curaj si increderea ca vei reusi si fara el. Stiu ca nu e usor. Din afara situatiile de genul asta par f simple. Te desparti si gata. Cand traiesti acolo e diferit.
dar...
Ai parintii aproape si o viata in fata. O viata in care meriti sa fii fericita. Asa ca fa ce e ai bine pt tine ca nu esti nici prima nici ultima
oricum ce nu te ucide te face mai puternica
ploidevise
Postat pe 29 August 2010 13:11
NU-MI VINE SA CRED CA TRAIM IN 2010, tind sa cred ca traim in evul mediu
violenta nu trebuie sa fie doar fizica ajunge sa fie doar psihica cu usoara tenta de agresivitate si in timp, sufletul femeii se incarca cu aceasta agresiune.
Stiu un caz concret intr-un orasel din nordul judetului Bihor, unde agresorul e "preot" si sa ajuns in timp ca sotia lui sa aiba probleme mari, mari de tot, ea fiind efectiv VIOLATA de sot, si dupa 15 ani de casnicie, fiind vorba si de un copil, si multe alte necunoscute din ecuatie, sotia ramane, mai mult fortata langa "sot" si datorita faptului ca el , "preotul" nu i s-ar mai da dreptul de a sluji. Pot fi vazuti impreuna, facand imagine si zambitori, dar in spatele peretilor casei unde locuiesc doar sotia stie ce indura... . Foarte putini stiu de cazul acesta cutremurator..., trist, inspaimantator dar real...
Si parca nu-mi vine a crede ca traim in 2010....
dodydoru
Postat pe 29 August 2010 19:08
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


De ce nu ai incredere sa le spui ??
blanca_healthy
Postat pe 29 August 2010 19:32
De la: blanca_healthy, la data 2010-08-29 19:32:50
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!


De ce nu ai incredere sa le spui ??


daca tace, filozof ramane
Tazmanian
Postat pe 29 August 2010 19:34
mutu tace si le face....sau mai e aia cu mutu f*te pamantu'
femei maltrate sunt multe....cand nu e cap, e vai de picioare!!!!
yumy
Postat pe 29 August 2010 19:36
dulcineio nici ce spui tu nu e tocmai in regula.
cum adica ar fi ultimul lucru care l-ar face in ac viata??
violenta nu trebuie incurajata de nici o parte: asta inseamna deopotriva sa nu provoci ( chiar si prin slabiciune) si sa nu te lasi provocat.
blanca_healthy
Postat pe 29 August 2010 19:37
Nu se poate !!!!!!!!
nu mai indurati asa ceva..... e inuman....aveti un sufletel..... . Nu vi-l injositi intr-o viata mizera !!!!!!!
dodydoru
Postat pe 29 August 2010 19:42
De la: dodydoru, la data 2010-08-29 19:42:06Nu se poate !!!!!!!!
nu mai indurati asa ceva..... e inuman....aveti un sufletel..... . Nu vi-l injositi intr-o viata mizera !!!!!!!


beti sprite !!!
Tazmanian
Postat pe 29 August 2010 20:02
Am avut in familie asa ceva. Oamenii nu se schimba ...el a ramas la fel.Mama a divortat cand am avut 7 ani insa tin perfect minte seara cand a facut scandal acasa.Aveam doar 5 ani.A venit acasa la bunicamea unde eram toate (mama, sora,bunica,eu) si a facut scandal. La un moment dar el a plecat, iar mama mi-a spus ca o sa plecam pana la matusa sa o vizitam si sa dormim la ea. Eu eram mica, dar stiam ca ceva nu e in regula asa ca mi=am luat cu mine papapusa cea mai buna. Am mers pe jos pana l matusa fiindca el a spart rotile de la masina . Mama a rasuflat usurata cand ne-a vzut in casa matusii. Am avut noroc ca am plk si nu ne-a vazut pe drum fiindca dimineata cand ne-am intors si ce am vazut ce a facut prin casa doar in filme intalnesti. Acum el e in SUA de multi ani.Ne-a ajutat Dumnezeu sa scapam de el.
DEci fetelor aveti grija cu ce tip umblati;)
dance_in_the_dark
Postat pe 30 August 2010 02:11
Nu ai nici cea mai mica idee cat de mult rau le faci parintilor tai, nespunandu-le ce viata duci. Si mai dificila viata iti faci tie. Ia-ti inima in dinti. Exista multi care te pot ajuta, dar tu esti PRIMA.
cbalm
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:54
nu mai fii pampaloaica, asa ameninta toti ca sa iti fie tie frica de ei. nu o sa puna mana pe u mai ales pe strada de fata cu toata lumea si daca pune ce..dai si tu. daca mai ramai mult cu el asa o sa fie viata ta alaturi de el nu se va schimba
sofia_maria
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:16
De la: kudika314070, la data 2010-08-13 22:53:46
De la: anca_2203, la data 2009-09-28 15:01:03In primul rand mi se pare o prostie sa te lasi batuta,s-a intamplat prima data ,pleaca.In cazul femeilor care continua sa stea cu o persoana violenta ,eu cred ca e vina lor, in viata asta trebuie sa fii puternic ca sa poti face fata la orice .Violenta fizica nu cred ca foloseste la nimic decat sa creeze si mai multa violenta desi cred ca femeile care o traiesc sunt atat de speriate de ce li se intampla incat nu-si mai dau seama de ce se intampla in jurul lor .Viata lor se reduce la lumea de viloenta in care traiesc.Multe introduc topicul"stau cu el pentru ca e tatal copiilor mei ,sa nu ramana fara tata"e o tampenie deoarece copii sunt cei mai vulnerabili in fata violente domestice,asa ca eu cred ca cele vinovate sunt femeile.E adevarat ca in fata unei situatii economice grele multe raman alaturi de un barbat violent pentru ca considera ca nu au unde sa se duca dar eu cred ca daca ceri ajutorul, socetatea sau cei din jurul tau sunt dispusi sa-ti dea o mana de ajutor.



nu mai fii pampaloaica, asa ameninta toti ca sa iti fie tie frica de ei. nu o sa puna mana pe u mai ales pe strada de fata cu toata lumea si daca pune ce..dai si tu. daca mai ramai mult cu el asa o sa fie viata ta alaturi de el nu se va schimba
sofia_maria
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:16
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:34:47EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!



aolooooo cum poti crede ca face panarama de fata cu ai tai. ti a gasit slabiciunea si profita de ea. e un las daca te bate si u crezi ca daca e las o sa aiba tupeu sa faca panarama de fata cu lumea. mai gandeste si u
sofia_maria
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:20
femeile sunt prin natura lor mai fraiere!
pickard
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:36
cunosc doua cazuri,unul dintre ele e caz pierdut parerea mea deoarece ea vorbeste cu asa nosalanta cum o ia de par si cum o injura de ma uimeste,ca sa nu mai zic ca vorbea la telefon cu alta care are parte de acelasi tratament si ii explica ca nu are rost sa planga ca pe ea a batut-o si injurat-o si mai tare al ei, da... ce sa faci?ca asa sunt ei si nu isi concepe viata fara el .la o chestie deasta ce sa ii mai zic?
cazul doi e doar violenta verbala puternica, am incercat sa ii deschid ochii dar in momentul in care cei doi s-au mutat cu un cuplu in care la fel exista violenta verbala,ea a inceput sa ma evite si sa nu imi mai spuna ce face prietenul ei cu ea desi stiu de la alte persoane ca se comporta si mai urat.
in ambele cazuri am incercat sa le explic ca nu asa ar trebui sa arate o relatie si ca sunt fete harnice,frumoase, destepte si pot mult mai mult, dar din pacate anturajul in care se invart este plin de asemenea cupluri si daca la inceput se gandeau sa se desparta, acum nu au facut altceva decat sa se indeparteze de un anturaj normal si sa aleaga un anturaj in care insultele,bataile sunt la ordinea zilei.ce e de facut? habar nu am si din pacate nici macar sentiment de mila nu mai am pentru ele.
witcher
Postat pe 18 Decembrie 2010 18:07
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-16 12:04:07dragelor...nu pot sa cred ca in secolul in care traim inca mai exista asa ceva...cine va obliga fratilor sa stati langa ei???
kudika342208
Postat pe 19 Decembrie 2010 20:08
De la: kudika342208, la data 2010-12-19 20:08:50
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-16 12:04:07dragelor...nu pot sa cred ca in secolul in care traim inca mai exista asa ceva...cine va obliga fratilor sa stati langa ei???






... cine ??? ... sacul si peticul ...


http://www.youtube.com/watch?v=LZX7ArdtsQE


marco918
Postat pe 19 Decembrie 2010 20:29
pardon,sunt femei frumoase, dar de desepte nu cred ca au nimic... cam pe acolo ar trebui sa incepi sa le intzepi. se cred ca au mai multe vieti? una pt bataie, una pt trai frumos...samd?
cbalm
Postat pe 20 Decembrie 2010 20:51
De la: km3lia1981, la data 2009-09-14 21:04:27Ce parere aveti a cui e vina,a lor ca se lasa maltratate sau a partenerilor?Cum se poate iesi dintr-o asemenea situatie....ce e de facut?


e vina lor. daca eu intru in padure stiind ca acolo sunt animale periculoase si ma mananca lupul e vina lui?
leo_
Postat pe 21 Decembrie 2010 16:09
exista o explicatie logica la raspunsul pozitiv al femeilor la maltratare... este aspect genetic
leo_
Postat pe 21 Decembrie 2010 16:14
De la: alexia30, la data 2010-08-27 09:37:17
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!




Dar parintii tai nu vad ? nu stiu mi se pare cidat ca nu se aude cand el tipa si da in tine. In casa parintilor tai tolerezi asa ceva?????????Doamneeeeee, e strigator la cer.
Da-l afara ce mai astepti? s ate omoare?
Zau de va inteleg. Imi este imposibil sa inteleg. Nu mi-o luati in nume d erau dar eu nu pot intelege cum poate o femeie sa stea sa rabde asa ceva.
Si eu am fost casatorita, era un betiv notoriu, o singura data a indraznit sa ridice mana, dar l-a luat dracu si nu a mai facut-o.


eu nu va inteleg cum draq va casatoriti numai cu betivi
leo_
Postat pe 28 Ianuarie 2011 23:30
hy
nu toate sunt maritate cu betivi
cel caruia ii spun sot nu bea macar atat a invatat de la mine sa nu faca ca tatal sau
m-am maritat cu el stiind ca nu e usa de biserica..........
nu stiu ce doare mai tare ...... rusinea si lipsa mea de stima fata de mine sau judecata voastra a celor ce credeti ca sunteti atat de puternici si perfecti si care considerati ca aveti mereu dreptate.........
stii eu traiesc un razboi pshihologic cu el de 3 ani
aseara a si dat in mine am fost la politie si stii ce mi-au spus divorteaza cucoana......... in cta nu am gasit nici un loc unde sa pot pleca cu copilul mama mea nu ma accepta cu un copil si nu am unde sa ma refugiez ma regasesc in prifilul victimei si il regasesc pe el in profilul agresorului............
am crezut ca am reusit sa il conving ca daca am merge la un consilier va reveni la sentimente mai bune......
m-am inselat
fiti mai buni cu ele si nu va grabiti sa le judecati si s le puneti etichete celor ce va cer ajutor
tocmai pentru ca exista oameni ca voi care rad de el e se tem sa ceara ajutorul de care au nevoie
dragele mele nimic in lumea asta nu este mai grav decat sa iti pierzi respectul de sine prin acceptarea violentei asupra ta si daca se petrece si in fata copiilor atunci este si mai grav
stiu ca nu mai credeti ca oamenii sunt buni
stiu ca sunteti judecate de copii si de parinti
si cunoscuti
fiti si voi la fel ca ei
nu imi pasa de ce spune lumea nu mai vreau sa pot sa indur
nu va cere nimeni sa nu plangeti
plangeti ca nu e o rusine sa plangi
si ca prim pas mergeti la politie si faceti plangere chiar daca il veti vedea pe sectorist ca zambeste in coltul gurii mergeti mai departe
ai nevoie de ceva banuti ca sa divortezi. in conditiile in care nu se poate nimic fara bani dar asta ar trebui sa fie ultima voastra grija cereti in cererea de divort ca el sa plateasca cheltuielile de judecata
o sa va spun ce mai aveti de facut dupa ce aflu si eu mai multe pentru ca eu astazi doar atat am facut
kudika366098
Postat pe 11 Februarie 2011 13:47
De la: leo_, la data 2011-01-28 23:30:44
De la: alexia30, la data 2010-08-27 09:37:17
De la: kudika444, la data 2010-08-18 12:35:27EL PTR MINE ESTE UN MONSTRU... PROBLEMA ESTE CA STA LA MINE ACASA ... SI ISI PERMITE SA FACA CE VREA EL IN CASA PARINTILOR MEI, DE EX : ASEARA : A VENIT ACASA, SI A VRUT SA MA MUSTE M-AM FERIT SI M-A TROZNIT, MI-A SPUS SA II FAC BAGAJELE CA EL VREA SA PLECE, IN TIMPUL ACESTA CAND EU II STANGEAM HAINELE, NU STIU CUM S-A INTAMPLAT DAR M-AM TREZIT FARA 3 DINTI AM LESINAT NU MAI STIU NIK... S-A SPERIAT... INSA DOAR PENTRU CATEVA MINUTE, M-A OBLIGAT SA IES DIN CASA , SI DE FRICA PTR CA AMENINTA CA FACE SCANDAL DE FATA CU PARINTII MEI, AM IESIT, SI A MAI CONTINUAT CU BATAIA.... NU STIU DACA MA POTI INTELEGE DAR MAI BN PREFER SA INTRU IN PAMANT DECAT SA AFLE AI MAI TOATE LUCRURILE ASTEA!




Dar parintii tai nu vad ? nu stiu mi se pare cidat ca nu se aude cand el tipa si da in tine. In casa parintilor tai tolerezi asa ceva?????????Doamneeeeee, e strigator la cer.
Da-l afara ce mai astepti? s ate omoare?
Zau de va inteleg. Imi este imposibil sa inteleg. Nu mi-o luati in nume d erau dar eu nu pot intelege cum poate o femeie sa stea sa rabde asa ceva.
Si eu am fost casatorita, era un betiv notoriu, o singura data a indraznit sa ridice mana, dar l-a luat dracu si nu a mai facut-o.


eu nu va inteleg cum draq va casatoriti numai cu betivi
daa nu va intelegee leoooo,,off saracutul,,i so fi stricat psihologia
thadoogback
Postat pe 11 Februarie 2011 13:56
De la: kudika366098, la data 2011-02-11 13:47:48hy
nu toate sunt maritate cu betivi
cel caruia ii spun sot nu bea macar atat a invatat de la mine sa nu faca ca tatal sau
m-am maritat cu el stiind ca nu e usa de biserica..........
nu stiu ce doare mai tare ...... rusinea si lipsa mea de stima fata de mine sau judecata voastra a celor ce credeti ca sunteti atat de puternici si perfecti si care considerati ca aveti mereu dreptate.........
stii eu traiesc un razboi pshihologic cu el de 3 ani
aseara a si dat in mine am fost la politie si stii ce mi-au spus divorteaza cucoana......... in cta nu am gasit nici un loc unde sa pot pleca cu copilul mama mea nu ma accepta cu un copil si nu am unde sa ma refugiez ma regasesc in prifilul victimei si il regasesc pe el in profilul agresorului............
am crezut ca am reusit sa il conving ca daca am merge la un consilier va reveni la sentimente mai bune......
m-am inselat
fiti mai buni cu ele si nu va grabiti sa le judecati si s le puneti etichete celor ce va cer ajutor
tocmai pentru ca exista oameni ca voi care rad de el e se tem sa ceara ajutorul de care au nevoie
dragele mele nimic in lumea asta nu este mai grav decat sa iti pierzi respectul de sine prin acceptarea violentei asupra ta si daca se petrece si in fata copiilor atunci este si mai grav
stiu ca nu mai credeti ca oamenii sunt buni
stiu ca sunteti judecate de copii si de parinti
si cunoscuti
fiti si voi la fel ca ei
nu imi pasa de ce spune lumea nu mai vreau sa pot sa indur
nu va cere nimeni sa nu plangeti
plangeti ca nu e o rusine sa plangi
si ca prim pas mergeti la politie si faceti plangere chiar daca il veti vedea pe sectorist ca zambeste in coltul gurii mergeti mai departe
ai nevoie de ceva banuti ca sa divortezi. in conditiile in care nu se poate nimic fara bani dar asta ar trebui sa fie ultima voastra grija cereti in cererea de divort ca el sa plateasca cheltuielile de judecata
o sa va spun ce mai aveti de facut dupa ce aflu si eu mai multe pentru ca eu astazi doar atat am facut


imi pare rau dar nu pot sa fiu bun cu oamenii care nu deschid ochii. cand iei un barbat testeaza-l, degeaba ceri ajutor dupa. de ce s-ar incarca altii cu problemele tale cand le au pe ale lor?
leo_
Postat pe 12 Februarie 2011 22:42
E foarte usor sa vorbesti si sa spui ca femeia maltratata e de vina , cand nu stii ce inseamna asta! cand nu stii ce inseamna o persoana care maltrateaza si comportamentul ei .Primul lucrul care il fac e ca cealalta persoana sa se indeparteze de toata lumea care ar putea sa o ajute, apoi prin comportamentul lor fac ca persoana care ajunge sa fie maltratata sa se desconsidere, sa nu mai para buna de nimic....fara ca ea sa-si dea seama...iar in momentul cand isi da seama sa fie prea tarziu, sa nu aibe la cine cere ajutor. Din pacate si eu am trecut prin asa ceva si din fericire am avut curajul sa zic GATA, pentru ca o prietena mi-a zis ca nu am nevoie decat de curaj..CURAJ.IAR FRICA ...DESII PARE ABSURD , E SINGURUL LUCRU CARE EXISTA IN MINTILE SI SUFLETELOR TUTUTROR FEMEILOR MALTRATATE.
kudika472233
Postat pe 16 Noiembrie 2011 03:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire sau obsesie?? 46 De la: kudika414141 22 Iulie 2011 14:24
voi, cei ce iubiti! help me! 325 De la: autosoul41 24 Iunie 2011 10:53
a alege sa stai langa sotul tau de dragul copilului 4 De la: kudika000781 17 Martie 2009 15:30
Nu reusesc sa l inteleg 13 De la: printesaaaa_x 18 Ianuarie 2011 20:27
I NEED HELP...PLSSS!!! 36 De la: elissabeth 12 Martie 2009 20:19