Setari Cookie-uri

Barbatii si minciuna

Dragele mele cred ca majoritatea dintre voi s-au confruntat direct cu problema si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat privind problema de mai jos. Eu ma consideram norocoasa ca pana la varsta asta nu prea m-am lovit de problema decat uitandu-ma in jur sau citind despre tot felul de situatii. Dar orice are un inceput si bineinteles ca si in cazul meu a venit o zi in care minciuna si-a aratat coltii. Nu este foarte grava situatia dar ma tem ca tot ce se intampla sa nu fie un inceput pt ceva mai rau..
O sa va povestesc asa in mare despre noi ca va puteti face o idee. Suntem impreuna de 4 ani si per ansamblu avem o relatie care s-a dezvoltat frumos,in care am "crescut" amandoi din multe puncte de vedere si in care am realizat multe impreuna, urmand sa ne si casatorim in viitorul apropiat.
Din cand in cand l-am mai prins cu mici minciunele , dar erau niste chestii nevinovate, mai mult copilarii le-as putea numi.
La un mom dat ne-am cumparat impreuna o masina ( este trecuta pe ambele nume). El o foloseste mai mult avand in vedere ca lucreaza in alt oras si o data la cateva zile ii vine randul sa mearga cu masina. Am inteles si am acceptat asta! Pentru mine casa si chiar masina sunt spatii intime, la care tin foarte mult si unde nu prea suport intrusi( aici ma refer la persoane straine nu la prieteni). Am trecut peste faptul ca in masina noastra merg o data la cateva zile cate 5 persoane si nu vreti sa stiti cum arata dupa zilele de naveta.
Sunt o persoana geloasa, insa nu exagerat si sunt foarte atenta la ce se intampla in jurul meu si bineinteles si in jurul lui. Din cauza asta am avut cateva discutii cu privire la faptul ca el mai aducea cu masina tot felul de colege fara sa le ia bani ( mentionez ca masina e luata pe credit, platim rate, avem banii calculati si nu suntem casa de binefaceri). Am inteles o data, de doua ori...nu mi-a convenit si l-am rugat frumos sa inceteze. Am observat ca nu numai ca nu a incetat ci mai nou ma si minte. Singurele dati in care mi-a spus adevarul din propria initiativa au fost cele in care stia ca pot afla adevarul din alte surse sau avusesem niste discutii pe tema asta recent Aflu( si nu neaparat de la el) ca in cate o zi a mai carat pe cate una cu masina ; parca vrea sa-mi faca in ciuda. I-am spus ca sunt de acord sa faca naveta cu masina, chiar daca nu-si scoate banii, chiar daca masina se uzeaza si eu nu merg mai deloc cu ea cu conditia sa nu mai care tot felul de straini si straine in masina noastra. A ales sa contiunue cu sportul asta si cu minciunile. Nu-l banuiesc ca ma inseala , dar am picat pe ganduri din cauza nenumaratelor minciuni. Ma gandesc doar unde s-ar putea ajunge.....
hpinvent
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:28
doamne! tu realizezi ce scrii sau masina ti-a luat mintile si te-a transformat intro scorpie!!!!!??


lucrez la distanta apreciabila de civilizatie si de foarte multe ori, extrem de multe ori, cand serviciul imi cerera sa mai stau peste program, colegi binevoitori m-au luat cu masina.
NICIODATA , da' niciodata nu mi-au luat un leu!!!! un leu!!!!!
inseamna ca pentru tine, aspectul asta, colegi de munca, n-are nici o relevanta atata timp cat se poate scoate bani din ei!!


inca ceva!
se pare ca actiunile sotului tau de bun samaritean, sunt vazute de tine ca minciuni!
daca aveam o nevasta ca tine, nici bani de transport in comun nu-ti dadeam!!
geo_x
Postat pe 22 Septembrie 2009 13:55
oare de ce nu v-au luat bani?
daca erati femeie mai intelegeam
emiliabeatrice
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:00
De la: geo_x, la data 2009-09-22 13:55:12doamne! tu realizezi ce scrii sau masina ti-a luat mintile si te-a transformat intro scorpie!!!!!??


lucrez la distanta apreciabila de civilizatie si de foarte multe ori, extrem de multe ori, cand serviciul imi cerera sa mai stau peste program, colegi binevoitori m-au luat cu masina.
NICIODATA , da' niciodata nu mi-au luat un leu!!!! un leu!!!!!
inseamna ca pentru tine, aspectul asta, colegi de munca, n-are nici o relevanta atata timp cat se poate scoate bani din ei!!


inca ceva!
se pare ca actiunile sotului tau de bun samaritean, sunt vazute de tine ca minciuni!
daca aveam o nevasta ca tine, nici bani de transport in comun nu-ti dadeam!!


geo...unii ar vrea sa scoata bani si din piatra seaca
imi aduc aminte de drumul spre casa .....
am vazut o batranica pe marginea drumului facand autostopul....sotul meu nu a observat-o la timp...asa ca a trebuit sa intoarca masina ca sa o putem lua.
dupa ce am lasat-o pe batranica in orasul vecin (fara sa-i iau nici un banut) a venit la noi o fata care ne-a intrebat unde mergem.....am dus-o si pe ea.... la fel ,fara sa-i iau vreun banut.
niciodata in viata mea nu am acceptat bani pt ajutorul dat.....mereu m-am gandit ca daca tot merg in aceeasi directie...de ce sa nu fac un bine?....
niciodata nu m-am gandit ca imi uzez masina sau mai stiu eu ce....
in fine.....rautatea in unii nu are margini....
andreea1976
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:12

tuuu esti incredibila... nu imi vine sa cred, iti canalizezi energia pe lucruri care nu merita... esti egoista... si ma intreb...pentru tine ce conteaza mai mult: iubitul tau sau masina??? daca incerci sa raspunzi iubitul meu...eu nu prea cred...daca el doresta sa isi ajute colegii (ceea ce mi se pare normal), nu inteleg de ce tu trebuie sa ai cu el discutii pe aceasta tema.... in viata sunt atat de multe lucruri mai importante, decat o masina... si in general lucrurile importante, nu au nici o legatura cu banii...

si sotul meu are masina si isi ajuta colegii... dar eu nu am nimic impotriva... el stie foarte bine ce realatie are cu ai sai colegi, cum se ajuta unul pe celalalt, etc... ce rost are sa intervin eu, daca nu stiu despre ce este vorba si in plus, daca faci un bine in viata, iti este intors indecit..

dar, aminteste-ti ca in viata... nu e doar sa dai, se intampla sa si primesti... bineinteles, doar daca treci de prima etapa!!!
keep_shining
Postat pe 22 Septembrie 2009 14:18
mda "barbatii si minciuna"..... daca ai avea o discutie cu el, si nu i-ai impune ceva, crede-ma ca nu ar exista minciuni.
iar "barbatii" de multe ori sint mai draguti si saritori decit femeile.....nu sint egoisti ca noi ( din pacate pt unele-multe femei).
iar cum zicea keep shining, e clar ca ceea ce daruiesti, vei si primi odata si-odata.
_iluzie_
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:46
De la: bestiutza82, la data 2009-09-22 13:28:13Dragele mele cred ca majoritatea dintre voi s-au confruntat direct cu problema si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat privind problema de mai jos. Eu ma consideram norocoasa ca pana la varsta asta nu prea m-am lovit de problema decat uitandu-ma in jur sau citind despre tot felul de situatii. Dar orice are un inceput si bineinteles ca si in cazul meu a venit o zi in care minciuna si-a aratat coltii. Nu este foarte grava situatia dar ma tem ca tot ce se intampla sa nu fie un inceput pt ceva mai rau..
O sa va povestesc asa in mare despre noi ca va puteti face o idee. Suntem impreuna de 4 ani si per ansamblu avem o relatie care s-a dezvoltat frumos,in care am "crescut" amandoi din multe puncte de vedere si in care am realizat multe impreuna, urmand sa ne si casatorim in viitorul apropiat.
Din cand in cand l-am mai prins cu mici minciunele , dar erau niste chestii nevinovate, mai mult copilarii le-as putea numi.
La un mom dat ne-am cumparat impreuna o masina ( este trecuta pe ambele nume). El o foloseste mai mult avand in vedere ca lucreaza in alt oras si o data la cateva zile ii vine randul sa mearga cu masina. Am inteles si am acceptat asta! Pentru mine casa si chiar masina sunt spatii intime, la care tin foarte mult si unde nu prea suport intrusi( aici ma refer la persoane straine nu la prieteni). Am trecut peste faptul ca in masina noastra merg o data la cateva zile cate 5 persoane si nu vreti sa stiti cum arata dupa zilele de naveta.
Sunt o persoana geloasa, insa nu exagerat si sunt foarte atenta la ce se intampla in jurul meu si bineinteles si in jurul lui. Din cauza asta am avut cateva discutii cu privire la faptul ca el mai aducea cu masina tot felul de colege fara sa le ia bani ( mentionez ca masina e luata pe credit, platim rate, avem banii calculati si nu suntem casa de binefaceri). Am inteles o data, de doua ori...nu mi-a convenit si l-am rugat frumos sa inceteze. Am observat ca nu numai ca nu a incetat ci mai nou ma si minte. Singurele dati in care mi-a spus adevarul din propria initiativa au fost cele in care stia ca pot afla adevarul din alte surse sau avusesem niste discutii pe tema asta recent Aflu( si nu neaparat de la el) ca in cate o zi a mai carat pe cate una cu masina ; parca vrea sa-mi faca in ciuda. I-am spus ca sunt de acord sa faca naveta cu masina, chiar daca nu-si scoate banii, chiar daca masina se uzeaza si eu nu merg mai deloc cu ea cu conditia sa nu mai care tot felul de straini si straine in masina noastra. A ales sa contiunue cu sportul asta si cu minciunile. Nu-l banuiesc ca ma inseala , dar am picat pe ganduri din cauza nenumaratelor minciuni. Ma gandesc doar unde s-ar putea ajunge.....


scumpa mea..sincer..mi se pare aberanta problema ta .....nu ai lucruri mai importante pt care sa-ti consumi nervii? acuma sincer..esti foarte egoista si rea la faza asta.....chiar avara!
mi-e mila de sotul tau ,pe bune.....el vrea sa faca o fapta buna si trebuie sa se ascunda de tine pt asta
cantafabule
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:12
de multe ori, noi si crizele noastre ii determinam pe barbati sa ne minta
krystyana84
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:14
krystyana84, Iti dau dreptate, exista si cazuri de acest fel
metal
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:14
cateodata si lumea profita .si eu am facut gesturi de a lua persoane cu masina si nu le-am luat bani pentru ca mergeam in aceeasi directie.e de inteles de ce se panicheaza si nu cred ca pentru masina cat este geloasa.un pic acolo nu strica dar uite ca s-a ajuns la minciuna si nu este bine
stefinica
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:21
De la: hpinvent, la data 2009-09-22 13:28:13Dragele mele cred ca majoritatea dintre voi s-au confruntat direct cu problema si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat privind problema de mai jos. Eu ma consideram norocoasa ca pana la varsta asta nu prea m-am lovit de problema decat uitandu-ma in jur sau citind despre tot felul de situatii. Dar orice are un inceput si bineinteles ca si in cazul meu a venit o zi in care minciuna si-a aratat coltii. Nu este foarte grava situatia dar ma tem ca tot ce se intampla sa nu fie un inceput pt ceva mai rau..
O sa va povestesc asa in mare despre noi ca va puteti face o idee. Suntem impreuna de 4 ani si per ansamblu avem o relatie care s-a dezvoltat frumos,in care am "crescut" amandoi din multe puncte de vedere si in care am realizat multe impreuna, urmand sa ne si casatorim in viitorul apropiat.
Din cand in cand l-am mai prins cu mici minciunele , dar erau niste chestii nevinovate, mai mult copilarii le-as putea numi.
La un mom dat ne-am cumparat impreuna o masina ( este trecuta pe ambele nume). El o foloseste mai mult avand in vedere ca lucreaza in alt oras si o data la cateva zile ii vine randul sa mearga cu masina. Am inteles si am acceptat asta! Pentru mine casa si chiar masina sunt spatii intime, la care tin foarte mult si unde nu prea suport intrusi( aici ma refer la persoane straine nu la prieteni). Am trecut peste faptul ca in masina noastra merg o data la cateva zile cate 5 persoane si nu vreti sa stiti cum arata dupa zilele de naveta.
Sunt o persoana geloasa, insa nu exagerat si sunt foarte atenta la ce se intampla in jurul meu si bineinteles si in jurul lui. Din cauza asta am avut cateva discutii cu privire la faptul ca el mai aducea cu masina tot felul de colege fara sa le ia bani ( mentionez ca masina e luata pe credit, platim rate, avem banii calculati si nu suntem casa de binefaceri). Am inteles o data, de doua ori...nu mi-a convenit si l-am rugat frumos sa inceteze. Am observat ca nu numai ca nu a incetat ci mai nou ma si minte. Singurele dati in care mi-a spus adevarul din propria initiativa au fost cele in care stia ca pot afla adevarul din alte surse sau avusesem niste discutii pe tema asta recent Aflu( si nu neaparat de la el) ca in cate o zi a mai carat pe cate una cu masina ; parca vrea sa-mi faca in ciuda. I-am spus ca sunt de acord sa faca naveta cu masina, chiar daca nu-si scoate banii, chiar daca masina se uzeaza si eu nu merg mai deloc cu ea cu conditia sa nu mai care tot felul de straini si straine in masina noastra. A ales sa contiunue cu sportul asta si cu minciunile. Nu-l banuiesc ca ma inseala , dar am picat pe ganduri din cauza nenumaratelor minciuni. Ma gandesc doar unde s-ar putea ajunge.....



Femeie,pe scurt...ori esti proasta ori esti urata!!! Las-o dracului de inchipuire!Crezi ca sotul tau te-ar suspecta ca il minti daca iti aduci colegii cu masina in oras de la munca?Ce mama naibii,nu ai ce face?Stii cate sosetele poti impleti in timpul in care iti zboara neuronul aiurea?
bl_de
Postat pe 23 Septembrie 2009 08:43
De la: hpinvent, la data 2009-09-22 13:28:13Dragele mele cred ca majoritatea dintre voi s-au confruntat direct cu problema si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat privind problema de mai jos. Eu ma consideram norocoasa ca pana la varsta asta nu prea m-am lovit de problema decat uitandu-ma in jur sau citind despre tot felul de situatii. Dar orice are un inceput si bineinteles ca si in cazul meu a venit o zi in care minciuna si-a aratat coltii. Nu este foarte grava situatia dar ma tem ca tot ce se intampla sa nu fie un inceput pt ceva mai rau..
O sa va povestesc asa in mare despre noi ca va puteti face o idee. Suntem impreuna de 4 ani si per ansamblu avem o relatie care s-a dezvoltat frumos,in care am "crescut" amandoi din multe puncte de vedere si in care am realizat multe impreuna, urmand sa ne si casatorim in viitorul apropiat.
Din cand in cand l-am mai prins cu mici minciunele , dar erau niste chestii nevinovate, mai mult copilarii le-as putea numi.
La un mom dat ne-am cumparat impreuna o masina ( este trecuta pe ambele nume). El o foloseste mai mult avand in vedere ca lucreaza in alt oras si o data la cateva zile ii vine randul sa mearga cu masina. Am inteles si am acceptat asta! Pentru mine casa si chiar masina sunt spatii intime, la care tin foarte mult si unde nu prea suport intrusi( aici ma refer la persoane straine nu la prieteni). Am trecut peste faptul ca in masina noastra merg o data la cateva zile cate 5 persoane si nu vreti sa stiti cum arata dupa zilele de naveta.
Sunt o persoana geloasa, insa nu exagerat si sunt foarte atenta la ce se intampla in jurul meu si bineinteles si in jurul lui. Din cauza asta am avut cateva discutii cu privire la faptul ca el mai aducea cu masina tot felul de colege fara sa le ia bani ( mentionez ca masina e luata pe credit, platim rate, avem banii calculati si nu suntem casa de binefaceri). Am inteles o data, de doua ori...nu mi-a convenit si l-am rugat frumos sa inceteze. Am observat ca nu numai ca nu a incetat ci mai nou ma si minte. Singurele dati in care mi-a spus adevarul din propria initiativa au fost cele in care stia ca pot afla adevarul din alte surse sau avusesem niste discutii pe tema asta recent Aflu( si nu neaparat de la el) ca in cate o zi a mai carat pe cate una cu masina ; parca vrea sa-mi faca in ciuda. I-am spus ca sunt de acord sa faca naveta cu masina, chiar daca nu-si scoate banii, chiar daca masina se uzeaza si eu nu merg mai deloc cu ea cu conditia sa nu mai care tot felul de straini si straine in masina noastra. A ales sa contiunue cu sportul asta si cu minciunile. Nu-l banuiesc ca ma inseala , dar am picat pe ganduri din cauza nenumaratelor minciuni. Ma gandesc doar unde s-ar putea ajunge.....


Vai dar cum poti suporta un asemenea exemplar mincinos
Sa care colege si colegi cu masina
Si nici nu le cere bani

Dumnezeule cred ca as muri de nervi si scarba sa stiu ca in masina mea intra tot felul de necunoscute si necunoscuti si se aseaza pe locul unde as sta eu...Ideea ca aia mai elimina probabil si gaze intestinale pe bancheta/scaun, cara toata murdaria strazii pe talpa pantofilor in cadrul intim al unei masini
Cat e de caritativ poate mai lasa in pauza de masa colege sau colegi sa aibe relatii intime prin masina

Full_Metal_Jacket
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:51
nu vrea sa iti faca el in ciuda esti tu batuta in cap si stai calma, esti mai geloasa decat te consideri, daca a ajuns sa te minta pt ca vrea ajute niste oameni fi pe pace o sa se sature intr'o zi si o sa ramai tu cu masina dar fara el.

dupa cum observi sunt barbat si ti'am spus adevarul in fata, nu te'am mintit, oamenii mint scumpete nu doar barbatii.
felixcat
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:07
Am citit raspunsurile date de catre "cei atinsi de sindromul bunului samaritean" si sincer nu s-a pus punctul pe I,din ceea ce ai spus tu au inteles ca esti o "bitch",egoista,fara suflet si care doreste sa scoata bani si din piatra seaca.Jenant,dragilor/dragelor.Miezul problemei este de fapt minciuna care chiar si in formele ei mai nevinovate este la urma urmei negarea adevarului sau ascunderea anumitor fapte.De ce sa minti daca nu esti vinovat cu nimic?Si apoi hai sa fim seriosi,chiar ca simplu coleg de munca de cate ori poti trece cu vederea faptul ca mereu "cineva"are nevoie de un drum cu masina?.De asta sunt mijloace de transport in comun,fratilor:folositi-le cu incredere chiar daca sunt sub orice critica,atat ne ofera deocamdata sistemul/societatea,whatever.Am fost pusa si eu in situatia de a merge cu masina unor colegi dar in situatii extreme cand trebuia neaparat sa ajung undeva si mergeau in acelasi sens si de fiecare data m-am simtit prost.In fine,ar trebui sa discuti cu el,sa-i spui cum vezi tu lucrurile si sa nu se mai incarce psihic cu diverse minciuni fara logica.E atat de simplu sa spui adevarul! Deci nu e ok deloc modul in care "actioneaza".E mai simplu sa minti,sa fii las in fata ta si a celorlalti,nu?Clarifica situatia pt linistea ta si a lui (nu va mai trebui sa se gandeasca la noi strategii de a evita adevarul de fiecare data).Cei de pe forum s-au grabit sa traga concluzii de gen:esti geloasa si "un pic nebuna"pt simplul fapt ca vrei ca masina sa fie un lucru personal,intim nu mijloc de transport in comun "gratis".Mda,tipic noua romanilor.Nu avantajos,nu mai ieftin nu la promotie,ci doar gratis sa fie si suntem cei mai fericiti.
dirty_dancing
Postat pe 27 Septembrie 2009 13:29
presupun ca ai masina, si de dragul ei, seara te cuibaresti sub volan!
petreci momente intime cu ea, mangaindu-i bordul si atingandu-i pedalele cu finetea unei frunze. dimineata ii dai ocol si o mangaii pe fudulet......cu buricul dejtelor. mmmmm!
daca ai fii barbat, ai saruta-o pe faruri! dar te multumesti sa-i impingi furtunul de la pompa cu aceiasi delicatete ca atunci cand impingi un vibrator.
e a ta..doar a ta....si nu vrei s-o imparti cu nimeni!
geo_x
Postat pe 27 Septembrie 2009 13:38
Esti putin absurda. Dar iti spune u solutia, VINDE MASINA AIA si cu asta basta !
ralukutzza
Postat pe 27 Septembrie 2009 13:41

se pare ca actiunile sotului tau de bun samaritean, sunt vazute de tine ca minciuni!
daca aveam o nevasta ca tine, nici bani de transport in comun nu-ti dadeam!![/quote]
geo esti incredibil
ralukutzza
Postat pe 27 Septembrie 2009 13:45
am o intrebare: numai colegelor nu le lua bani? sau nici de la barbati nu lua? :)
problema ta e k te a mintit si k nu ti a sp ca si duce panaramele d la lucru cu masina acasa...stiu genul asta d barbati....
n ar trebui sa t minta indiferent kr ar fi reactia ta
ma gandesc k nu ati cumparat masina k sa o transformati in microbuz d carat colegii lui cu el....
la bine sunt toti langa tine dar sa ai nevoie de ceva nu t ajuta nici unul din cei carati cu masina...si mai ales cele carate cu masina...panaramele dracului...
sa si cheme handralaii sa le ia cu masinile d la lucru....
rocka
Postat pe 27 Septembrie 2009 21:28
Vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri. Poate n-am stiut sa pun accentul pe ce trebuia si am dat alta impresie sau n-am dat suficiente detalii pe baza carora sa se poata forma o parere pertinenta si unele persoane m-au judecat gresit. In orice caz nu sunt geloasa, egoista, proasta si nici urata. Sunt un om ca toti oamenii cu bune si rele, dar nu ma caracterizeaza cele enumerate mai sus. Dar asta e deja alta discutie....
Am luat si eu cu masina colegi sau colege de serviciu dar nu am simtit nevoia sa ascund asta , iar respectivele persoane nu si-au facut un obicei din acest lucru.
Dirty_Dancing iti multumesc pentru sustinere si pentru faptul ca ai stiut sa vezi si sa intelegi care era de fapt problema mea: faptul ca nu suport minciuna indiferent de forma ei si ca ma deranjeaza faptul ca iubitul meu in loc sa-mi spuna adevarul recurge la varianta de a fi las si nu-si asuma faptele. Multi au spus ca asta se intampla din cauza ca el saracul, speriat fiind de zgripturoaica de acasa prefera sa minta si sa evite astfel mari circuri si scandaluri. Lucrurile nu stau deloc asa...... Nu sunt o persoana care are accese de furie, manifestari necontrolate astfel incat sa bage bietul baiat in sperieti dar ca tot omul ma supar cand aflu ca am fost mintita si nu cred ca e cineva care sa sara in sus de bucurie intr-o astfel de situatie. Stiu ca fata de alte cazuri problema mea e aproape banala dar in general in viata fericirea e facuta din lucruri marunte asa cum e si tristetea. Daca micile probleme nu-si gasesc solutiile atunci tind sa treaca de la stadiul de neinsemnate la foarte importante cu timpul. Eu tocmai asta incerc sa evit.
Draga Rocka tu ai pus accentul pe alta problema cat se poate de adevarata: aveai dreptate sa ma intrebi si iata raspunsul: cu precadere colegele sunt transportate gratis si in repetate randuri. Foarte rar a fost trasportat vreun tip gratis. Foooarte rar!
Cand am decis sa cumparam masina am stabilit de comun acord niste reguli. Cea mai importanta din ele , dealtfel aparuta chiar din initiativa lui, a fost ca masina o luam pentru noi, pentru plimbarile, probleme, vacantele noastre; intr-un cuvant pentru familie nu pentru a fi pusa la bataie cu naveta la categoria”transport persoane” Zis si facut: Am cumparat masina si n-a trecut mult ca a inceput sa faca naveta cu ea ( n-am zis nimik, stim cu totii ca e mult mai comod asa si daca exista posibilitatea ..... pana la urma “d-aia e masina” mi-am zis). Tot din initiativa lui , masina fiind in rodaj, nu lua mai mult de 4 persoane . Asta pana intr-o zi cand a aparut o fufa ( in termeni oficiali: colega de serviciu) pe care a carat-o gratis 3 zile ; nu mai conta ca el a spus ca e masina in rodaj si ca nu era ok sa mearga 120km/zi incarcata cu 5 persoane......daca zicea el era ok. Daca as fi vrut eu sa fac acelasi gest.....ati ghicit: nu se putea pentru ca biata masina era in rodaj  Partea interesanta este ca eu am aflat intamplator si nu de la el. Practic m-a mintit si nu datorita reactiile mele aiurea ci datorita firii lui. Sau poate pentru ca stia ca nu e tocmai ok ce face?
Acum vreo 3 saptamani am stat sa astept o gramada in centru cu sacosele in brate pentru ca el tot spunea ca vine acum , acum..... In loc sa treaca prin centru sa ma ia si pe mine ( ei fac naveta 4 persoane cu randul si as fi avut loc fara probleme) a ocolit prin alta parte a orasului ca sa lase in fata scarii cea de-a 5 persoana( o fufa)- din cauza careia nu mai era loc si pentru mine si cu ocazia asta sa-i lase si pe colegi lui si de-abia apoi a venit s-o recupereze si pe proasta ca doar na....ea poate sa astepte, restul sa fie multumiti si fericiti corect? Dar nu conteaza aspectele astea atat de nesemnificative - cum ar fi persoana mea atata timp cat “bunul samaritean” face un bine comunitatii. Ar trebui sa ma bucur si sa fiu mandra nu-i asa? Explicatia lui a fost ca masina era oricum plina si eu nu mai aveam loc  Adica nici un print sau printesa nu putea sa coboare din masina ca sa ma urc si eu......
Sper ca nu v-am plicitsit cu povestea mea si in speranta ca aceste detalii v-ar putea ajuta sa va faceti o parere obiectiva asupra situatiei astept parerile si comentariile voastre in continuare.
hpinvent
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:50
ar trebui sa l pui p prietenul tau sa s faca taximetrist...ar avea cel putin 5 clienti zilnic....
din cate vad faptul k are masina e un vis devenit realitate penru baietzelul din el...si acum vrea sa s bucure de asta impreuna cu oricine numai cu tine nu...tipic pt o persoana imatura...
ar trebui sa vb cu el si sa va stabiliti niste prioritati...sau mai bine zis el sa si stabilesca prioritatile...pt k s pare tu nu esti p primul loc pt el...
te a umilit prin faptul k te a lasat sa astepti acolo in timp c el era inmasina VOASTRA cu panarama d la lucru....
ai grija k aceste "colege" sunt f periculoase...
cred k mai bine erai o zgripturoaica si el d frica nu facea anumite lucruri decat sa fii buna si sa t ia d prosta...
daca eram in locul tau ii faceam un scandal monstru...
eu zic sa l lasi o sapt fara masina sa mearga cu autobuzul...sau cu vreun coleg/panarama p kr l a ajutat si el inainte....
sper sa mia intri sa mai pove c s a mai intamplat...
nu sunt d acord cu c a facut deloc
rocka
Postat pe 28 Septembrie 2009 23:52
De la: rocka, la data 2009-09-28 23:52:50 ...........


da da!
io zic sa-l stranga de oo si sa-i lustruiasca bujia, pentru ce-a facut!
ce oameni!!
geo_x
Postat pe 29 Septembrie 2009 00:07
Asa e Rocka..... ar trebui sa ramana fara masina vreo 2 saptamani ca sa vada cum e sa mergi cu trenul ca poate a uitat. Eu am fost de acord sa ia mai mult el masina pentru ca face naveta inafara orasului, l-am inteles, mi-am dat seama ca nu e deloc usor si l-am sustinut insa a intrecut limitele cu toate fazele pe care le-a facut, cu minciunile si cu transportul gratuit si constant de fufe.
Legat de ce povesteam (ca am stat sa astept o gramada pana a venit intr-un final sa ma ia si pe mine) ne-am certat destul de rau. Faza aia a pus capacul , rabdarea mea a ajuns la final si am reactionat destul de urat. Dupa mai multe discutii pe care le-am avut, a ajuns si el la concluzia ca in cazul de fata minciuna nu este o solutie.... nici acum n-am inteles de ce a recurs la varianta asta in loc sa spuna adevarul de la bun inceput..... in fine.. Probabil ca si-a dat seama ca e mai bine sa fie sincer pt ca eu , fara sa vreau, am aflat de fiecare data ce se petrecea ( ori ca-l vedea cineva si-mi spunea, ori ca gaseam scaunul din dreapta dat mult in fata de o persoana mai mica dar cu mult tupeu care vroia sa mearga motz in fata si confortabil daca tot era gratis , etc)
Curioasa sunt daca n-ar fi vazut ca aflu de fiecare data ce ar fi ales sa faca....probabil sa minta in continuare.
Greseala mea a fost ca initial eu nu am zis nimic legat de fazele astea. Am fost intelegatoare si ziceam: “lasa mai, n-are nimic ca din cand in cand mai ajuta si el cate o colega care poate nu are cu ce sa mearga. Poate o sa am si eu nevoie de ajutorul cuiva la un moment dat .... “. Am mentionat si in postul anterior ca si eu mai luam colegii uneori cand nu aveau cu ce sa plece, sau ploua afara, dar n-am simtit nevoia sa mint in privinta asta. Numai ca ei erau oameni cu bun simt si nu-si facea nimeni un obicei din asta. Cand am vazut ca se ingroasa gluma i-am mai zis, dar finutz si fara scandal ca nu-mi convine ca masina e cal de bataie pentru toate mofturile in conditiile in care nu cu mult timp in urma chiar el avusese intiativa de a nu pune masina la bataie. De atunci a inceput sa minta constant. Mai interesant e faptul ca stiu sigur ca nu are nimic cu nimeni.....avem o relatie foarte apropiata si deschisa in rest, exceptand aceste minciunele fara de inteles pentru mine. D-asta am fost si asa surprinsa si enervata de ce s-a intamplat. Altfel probabil ca nu m-as fi sesizat si minunat atat si-l bagam undeva pana acum :D
Probabil ca se simte foarte macho sa care dudui cu masina, sa faca pe galantul ( mentionez ca e o masina destul de scumpa pe care te simti mandru s-o conduci). Alfel nu-mi explic....nu stiu ce sa mai cred.
hpinvent
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:19
e ferarri testarosa sau porsche 911??
geo_x
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:37
Porsche 112...
Lucia38
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:38
De la: Lucia38, la data 2009-09-29 11:38:56Porsche 112...


cica anda adam cand vrea sa cheme salvarea, un mercedez xls decopertat si cu sirena tiuind a 50 cent, suna la 911
geo_x
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:41
no, eu eram mai... nationalista...
Lucia38
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:48
pana la urma c ati hotarat?
sper k ati discutat si v ati pus d acord asupra unor lucruri legate d toata situatia asta...
ar fi pacat sa s strice relatia voastra pentru niste minciuni gratuite ,daca pot sa l spun asa...
numai bine
rocka
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:17
de ce exista tendinta asta de a da cu pietre in oamenii de buna credintza?e un lucru f frumos ca ajuta si pe altii sa faca naveta.nu toti isi permit masina,nici macar in rate cum ati luat-o voi.inteleg ca esti un pic paranoica si extrem de geloasa dar nu te inseala daca ajuta si femei si in nici un caz nu le poate cere bani pt acest ajutor...sunt colegii lui...sa fim seriosi.lasa un pic egoismul da-l naibii ca e sursa multor nenorociri pe lumea asta!
INCEARCA SA AJUTI UN OM O DATA MACAR IN VIATA,FARA SA AI TU UN INTERES ANUME,PUR SI SIMPLU SA IL AJUTI CA DE LA UN OM LA ALT OM.SA VEZI CE SATISFACTIE AI CAND ITI MULTUMESTE SINCER PT AJUTORUL TAU.
razz
Postat pe 30 Septembrie 2009 00:41
Draga Razz, din raspunsul tau imi dau seama ca tu nu ai citit decat prima parte a postului meu... unde se pare ca n-am reusit sa ma fac deloc inteleasa. Daca ai fi citit si mai departe, ai fi vazut ca nu am nimik impotriva ajutarii semenilor, colegilor...etc; am mentionat mai sus ca si eu imi ajut colegii numai ca totul se intampla in cazul unor persoane cu bun simt si in anumite limite si niciodata n-am simtit nevoia sa mint in privinta atsa.
hpinvent
Postat pe 30 Septembrie 2009 10:03
atunci singura ta problema este gelozia excesiva.las-o naibii ca nu e buna la nimik.
razz
Postat pe 30 Septembrie 2009 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de 9 De la: kudika_nikole 9 Ianuarie 2012 15:14
barbatii casatoriti 18 De la: morticia_adams 19 Iulie 2009 00:20
ce decizie sa iau, da ti mi un sfat 45 De la: naughty 26 Iulie 2010 16:50
lesbi sau nu? 49 De la: yubita20 12 Mai 2012 14:06
Ups dilema....help 118 De la: zinaceabunasinebuna 28 Ianuarie 2012 06:08