Setari Cookie-uri

Cauzele spirituale ale tuturor bolilor, solutii, dezvaluiri, sfaturi, intelepciune, sanatate .....

De la: arhanghel, la data 2009-11-08 13:24:46
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-08 13:20:28
De la: arhanghel, la data 2009-10-08 22:15:36aaa..si..de fapt
as vrea sa te intreb ceva
scrie la un moment dat ca daca iubirea unei femei fata de barbati este in exces se blocheaza prin viol, afectiuni venerice...etc


comentai sau nu articolul????


Nu la asta ma refer. Cand am zis despre Dumnezeu ii aduceam niste argumente lui mkdisk fara sa fac vreo legatura cu articolul.


atunci citeste mai cu atentie ca spune staff, ca eu la commenturile lui ma refeream, pe ale tale nici nu le-am citit (in afara de ala primul)
kitty_krieger
Postat pe 8 Noiembrie 2009 13:31
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-08 13:19:35
De la: staff, la data 2009-11-07 11:11:34Nu doresc nimanui raul, dar daca veti ajunge vreodata sa suferiti oricare dintre voi de o boala la care medicamentele sa nu aiba efect, mergeti si apelati la un infoenergetician, va veti convinge pe propria voastra piele.In loc sa ma contraziceti pe baza unor argumente nefondate, nu ar fi mai util sa cautati informatii in legatura cu tot ce scriu aici? Foarte ciudat cum aveti o mare placere sa ma contraziceti bazandu-va pe informatiile pe care le-ati acumulat pana acum, dar nu admiteti nici macar 1% ca e posibil sa fie o farama de adevar in ceea ce zic. Cei care ma contraziceti cu vehementa, nu faceti decat sa bateti apa in piua. [...] Ceea ce faceti voi, ma refer la contraziceri, e inofensiv, nu duce decat la stagnarea voastra ca oameni.


intr-adevar, ceea ce scrii e oglinda ta

si ma scuzi daca aceste cuvinte ostile din partea ta au dus la un comportmanet ostil din partea mea

cat despre energie, tu spui ca bioenergia e duhul sfant. Poate asa iti este tie mai usor sa-ti explici una-alta, dar in caz ca nu stiai, orice miscare genereaza energie (lucru dovedit de fizica, deci pamantean). Ai auzit de energia eoliana? Stii ca apa curgatoare genereaza energie? Asa si circuitul sangelui in corp, genereaza energie (si nu numai). Daca tu vrei sa spui ca asta-i Duhul Sfant, n-ai decat, eu prefer explicatia stiintei.

Mai urmeaza sa faci ca o amica de a mea, cand, ca sa ma convinga ca exista Dumnezeul cel din Biblie, mi-a zis: "Pai si cine crezi ca a creat Pamantul?"... la care eu m-am uitat asa la ea "Tu chiar n-ai auzit de Big Bang????"



"Nu doresc nimanui raul, dar daca veti ajunge vreodata sa suferiti oricare dintre voi de o boala la care medicamentele sa nu aiba efect, mergeti si apelati la un infoenergetician" - este un sfat, mai ales pentru oamenii care si-au pierdut speranta de vindecare. Am multi prieteni maestri reiki, acupuncturisti, radiestezisti, au multi pacienti, merge foarte bine treaba, omul vine bolnav, dupa ce a incercat de toate si dupa cateva sedinte, starea i se amelioreaza mult, apoi survine vindecarea. O sa ai contact vreodata cu asa ceva (nu ma refer la boala si nici nu-ti doresc sa te imbolnavesti, poate va fi o cunostinta...) vei cere mai multe detalii, vei incepe sa cauti. Gresesti cand crezi ca incerc sa te conving. Referitor la energie, nu ma refer la energia cinetica, nici eoliana, nici electrica ... Dar dupa cum am mai zis, crezi ce vrei. E un non sens sa imi dai un reply in care sa ma contrazici iar, tine cont, nu incerc sa te conving/domin/agasez ... E doar punctul meu de vedere. Nu am nimic impotriva credintelor tale si mai ales a ta ca om. Sper sa intelegi lucrul asta.
staff
Postat pe 8 Noiembrie 2009 13:34
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-08 13:19:35
De la: staff, la data 2009-11-07 11:11:34Nu doresc nimanui raul, dar daca veti ajunge vreodata sa suferiti oricare dintre voi de o boala la care medicamentele sa nu aiba efect, mergeti si apelati la un infoenergetician, va veti convinge pe propria voastra piele.In loc sa ma contraziceti pe baza unor argumente nefondate, nu ar fi mai util sa cautati informatii in legatura cu tot ce scriu aici? Foarte ciudat cum aveti o mare placere sa ma contraziceti bazandu-va pe informatiile pe care le-ati acumulat pana acum, dar nu admiteti nici macar 1% ca e posibil sa fie o farama de adevar in ceea ce zic. Cei care ma contraziceti cu vehementa, nu faceti decat sa bateti apa in piua. [...] Ceea ce faceti voi, ma refer la contraziceri, e inofensiv, nu duce decat la stagnarea voastra ca oameni.


intr-adevar, ceea ce scrii e oglinda ta

si ma scuzi daca aceste cuvinte ostile din partea ta au dus la un comportmanet ostil din partea mea

cat despre energie, tu spui ca bioenergia e duhul sfant. Poate asa iti este tie mai usor sa-ti explici una-alta, dar in caz ca nu stiai, orice miscare genereaza energie (lucru dovedit de fizica, deci pamantean). Ai auzit de energia eoliana? Stii ca apa curgatoare genereaza energie? Asa si circuitul sangelui in corp, genereaza energie (si nu numai). Daca tu vrei sa spui ca asta-i Duhul Sfant, n-ai decat, eu prefer explicatia stiintei.

Mai urmeaza sa faci ca o amica de a mea, cand, ca sa ma convinga ca exista Dumnezeul cel din Biblie, mi-a zis: "Pai si cine crezi ca a creat Pamantul?"... la care eu m-am uitat asa la ea "Tu chiar n-ai auzit de Big Bang????"



nu inteleg ce vezi tu ostil in comentariul lui...mie mi se pare ca omul iti vorbeste foarte frumos
arhanghel
Postat pe 8 Noiembrie 2009 13:35
dragul meu, ceea ce tu de-abia ai descoperit, eu am citit la o varsta mult mai mai frageda decat a ta. De atunci pana acum, mi-am format un sistem de credinte si valori, bazat pe propria mea judecata, nu ce scrie unul sau altul intr-un articol.

Nu incerci sa convingi pe nimeni, dar atunci de ce spui ca cei care te contrazic nu fac decat sa stagneze ca oameni? Cine esti tu sa judeci asa? Te crezi mai evoluat daca faci bine doar de frica a ceea ce s-ar intampla daca nu faci acel bine? Sau esti probabil mai evoluat (spiritual, ma refer) daca faci anumite lucruri pentru ca asa simti? Ia zi-mi tu mie.....

In plus, ai spus in primul tau post ca esti deschis la intrebari. La a mea (cred ca ti-am adresat doar o intrebare), n-ai raspuns. Sau intre timp te-ai razgandit? Nu mai vrei intrebari?
Este inutil sa te contrazic, de ce? Vrei numai aprecieri pozitive? Vrei sa comenteze numai cei care au cuvinte de lauda la adresa ta? Sau e cumva un subiect de DISCUTIE deschis pe un forum public? (si asta inseamna evident sa-mi spun parerea si sa DISCUT)

Iar faza cu energiile n-ai inteles-o deloc, poate am fost eu neclara (desi asta ma face sa ma intreb ce ai inteles tu din acel articol), Stiu ca te refereai la bioenergie, eu am facut o analogie incercand sa-ti explic ceva (nu prea bine, evident si recunosc ca si fara chef.... pentru mine asta e teoria chibritului si cam urasc sa filosofez despre ceva ce consider un dat)
kitty_krieger
Postat pe 8 Noiembrie 2009 21:41
De la: staff, la data 2009-11-07 11:11:34Nu doresc nimanui raul, dar daca veti ajunge vreodata sa suferiti oricare dintre voi de o boala la care medicamentele sa nu aiba efect, mergeti si apelati la un infoenergetician, va veti convinge pe propria voastra piele. Ceea ce scriu pe site e testat si dovedit. In loc sa ma contraziceti pe baza unor argumente nefondate, nu ar fi mai util sa cautati informatii in legatura cu tot ce scriu aici? Foarte ciudat cum aveti o mare placere sa ma contraziceti bazandu-va pe informatiile pe care le-ati acumulat pana acum, dar nu admiteti nici macar 1% ca e posibil sa fie o farama de adevar in ceea ce zic. Cei care ma contraziceti cu vehementa, nu faceti decat sa bateti apa in piua. Serghei Nikolaevici Lazarev este cercetator. Este un bun psiholog, filozof, fizician ... Este un om de stiinta. Tot ce sustine , dovedeste. A fost in foarte foarte multe tari din lume, a sustinut cursuri si conferinte, a tratat, a oferit sprijin si indrumare tuturor oamenilor care au avut nevoie de ajutor si au apelat la el. De curand, Lazarev, a interzis editarea cartilor lui pe taram mioritic si stiti de ce? Datorita naturii noastre "minunate" de a distruge si de a face rau in primul si in primul rand cu informatiile acumulate. Ceea ce faceti voi, ma refer la contraziceri, e inofensiv, nu duce decat la stagnarea voastra ca oameni. Radiestezia, Reiki, bioenergoterapia, toata infoenergetica ajuta la armonizarea omului ca fiinta, trup, suflet, spirit. Inainte sa incepeti sa mai contraziceti si ce am scris aici, ar fi moral si placut sa puneti mana putin s ava mai documentati, ma refer , in adevaratul sens al cuvantului. Draga MKDISK , nu este vorba de citirea unei carti , in cazul meu, nu m-a impresionat nimic, nu sunt un foarte mare entuziasmat sau un sustinator fanatic a unei descoperiri recente, nu consider ca detin adevarul, nimic de genul asta. Sunt in domeniu de ceva vreme si stiu despre ce vorbesc. De asemenea , nu vreau sa conving pe nimeni si nici sa ma contrazic cu voi. Este dreptul fiecaruia sa invete cum sa intre in armonie. Am creat acest topic stiind de la bun inceput ca vor aparea foarte multi care sa contrazica. El a fost creat pentru oamenii care au cu adevarat nevoie de ajutor, pentru oamenii care vor cu adevarat sa se vindece, sa scape de orice afectiune, in oricare plan. Nu e vorba de magie sau voodoo sau.... Este vorba de echilibrarea energetica, de evolutia interioara, de constientizare.Nimic din ceea ce practicai si maestrii Reiki si Radiestezisti nu este contrar legilor divine, ci merg exact dupa aceleasi principii, dar cum bine observ, nu aveti de unde sa stiti lucrurile astea, pentru ca nu v-ati documentat in legatura cu sistemele energetice si incercati sa ma contraziceti doar pe baza a ceea ce cititi pe site. Sunt sistemele energetice de evolutie ceva nou? NU!! Ele exista de mii de ani, in oprient se cunosc cu mult inainte de venirea Mantuitorului. Stiati lucrul asta? Nu!! Stiti cum se aplica ele, efecte, beneficii, milioanele de oameni care au fost tratati prin aceste metode si sutele de mii de oameni care practica? In Japonia este o traditie de secole. Copii sunt initiati de mici in sistemul REIKI. Ei au clinici unde nu se foloseste decat tratamentul energetic. Au rezultate? Exceptionale!! Avem noi informatii desprte toate aceste lucruri? NU !! Dar daca tot a-ti aflat despre ceva nou, de ce sa nu contraziceti. Mereu a fost asa, ceea ce nu s-a inteles, nu s-a acceptat, s-a contrazis si s-a incercat eliminarea. Ce a spus Columb? E rotund. Cum a fost privit? Eretic! Ce a spus Galilei? Se misca? Spanzurati-l, este eretic... Daca tratamentele alopate ar fi fost tinute secret pana acum, la dezvaluirea lor, ar fi fost respinse sau privite cu multa neincredere. Tare m-am intrebat de ce marii maestrii nu fac mai multa publicitate sistemelor energetice... Oare?? Acum m-am convins si eu de ce. Va trebui sa mai treaca multa vreme de acum inainte ca oamenii sa isi deschida mintiile si nu sa accepte, nu sa se lase convinsi, ci doar sa priveasca , sa priveasca sincer si cu inimile deschise inspre acest controversat "concept" numit Dumnezeu si inspre toate minunatiile pe care ni le tot trimite ca sa putem sa ne deschidem ochii, sa ne deschidem simturile, sa ne folosim intuitia asa cum trebuie, si mai ales sa invatam sa traim in iubire!

sa stii ca am citit despre lucrurile astea si stiu ce inseamna.......ideea mea era ca sunt mai multe metode de vindecare si toate sunt binevenite......omul trebuie sa aiba posibilitatea alegerii...doar ca modul in care tu ai scris pe forum..de sus..si..cam.....infatuat as zice eu...a dus la asemenea reactii din partea mea...daca te exprimai...putin altfel...era altceva.
mkdisk
Postat pe 8 Noiembrie 2009 22:14
De la: staff, la data 2009-10-08 18:31:49Ar putea fi unul din cele mai importante subiecte de pe kudika. Sunt deschis la intrebari. Sunt sigur ca vor aparea o foarte mare de oameni care vor contrazice toate astea, dar fiecare cu parerea lui.
http://www.fundatia-sundari.ro/articole/a118/dezvaluriri/cauzele-spirituale-ale-bolilor-necazurilor-si-suferintelor-noastre.html

1. DE CE NE ÎNBOLNÃVIM?

Majoritatea oamenilor privesc boala ca pe un ghinion în viaþa lor, o nedreptate, mai ales dacã este vorba de o maladie ereditarã sau e luatã de la cineva. Orice boalã sau accident apãrut în viaþa ta a fost provocat de tine. Boala este pur ºi simplu un semnal al corpului tãu.

Supraconºtiinþa ta, latura ta divinã, Dumezeul tãu interior îþi trimite un mesaj ca sã-þi atragã atenþia asupra faptului cã în acþiunile, vorbele ºi gândurile tale este ceva care se opune legii iubirii. De aceea este necesar sã captezi mesajul ºi sã mulþumeºti supraconºtiinþei tale cã þi l-a transmis. Dacã nu reuºeºti sã descifrezi mesajul, bolile ºi accidentele tale nu vor face decât sã se intensifice.

Cãnd starea de rãu persistã, e timpul sã vezi neapãrat despre ce e vorba. Dacã boala e puternicã înseamnã cã ea s-a instalat în tine de multã vreme. Este sufletul tãu care strigã ajutor. Trebuie sã revii pe drumul cel bun, pe drumul dragostei.

Fiecare boalã, indispoziþie sau accident nu este decât un semnal. Boala înceteazã de îndatã ce ai înþeles mesajul. Cu cât doreºte omul mai mult sã se schimbe cu atât mai repede ºi mai uºor se desfãºoarã însãnãtoºirea lui.

Bolile sunt cu miile, iar cauza este una singurã: insuficienta iubire de Dumnezeu. De îndatã ce încetãm sã nãzuim cãtre Divin noi ne cufundãm în uman ºi începem sã depindem de acesta, adicã de viaþã, desfãtare sexualã, mâncare, dorinþe ºi conºtiinþã. Cu cât depindem mai mult de acestea cu atât mai mare va fi îmbolnãvirea.
acesta este mesajul tau...o parte din el...
te contrazic...din anumite motive...eu daca am fost bolnava nu a fost cauza mea....eu cred in dumnezeu si am multa dragoste de oferit celor din jur...si tot m-am imbolnavit...deci faza ca ne imbolnavim ca nu oferim dragoste...pot spune ca este scrisa gresit....ne imbolnavim pt ca asa este sa fie...se intimpla sa fim sensibili....sau lipsa de imunitate...asta nu inseamna ca trebuie sa dam vina pe dumnezeu.sau pe noi......se intimpla pur si simplu....boala nu cere voie cind sa vina...ea vine cind nu ne asteptam ...pe nepregatite...
cristiana_cris
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:02
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-08 21:41:23dragul meu, ceea ce tu de-abia ai descoperit, eu am citit la o varsta mult mai mai frageda decat a ta. De atunci pana acum, mi-am format un sistem de credinte si valori, bazat pe propria mea judecata, nu ce scrie unul sau altul intr-un articol.

Nu incerci sa convingi pe nimeni, dar atunci de ce spui ca cei care te contrazic nu fac decat sa stagneze ca oameni? Cine esti tu sa judeci asa? Te crezi mai evoluat daca faci bine doar de frica a ceea ce s-ar intampla daca nu faci acel bine? Sau esti probabil mai evoluat (spiritual, ma refer) daca faci anumite lucruri pentru ca asa simti? Ia zi-mi tu mie.....

In plus, ai spus in primul tau post ca esti deschis la intrebari. La a mea (cred ca ti-am adresat doar o intrebare), n-ai raspuns. Sau intre timp te-ai razgandit? Nu mai vrei intrebari?
Este inutil sa te contrazic, de ce? Vrei numai aprecieri pozitive? Vrei sa comenteze numai cei care au cuvinte de lauda la adresa ta? Sau e cumva un subiect de DISCUTIE deschis pe un forum public? (si asta inseamna evident sa-mi spun parerea si sa DISCUT)

Iar faza cu energiile n-ai inteles-o deloc, poate am fost eu neclara (desi asta ma face sa ma intreb ce ai inteles tu din acel articol), Stiu ca te refereai la bioenergie, eu am facut o analogie incercand sa-ti explic ceva (nu prea bine, evident si recunosc ca si fara chef.... pentru mine asta e teoria chibritului si cam urasc sa filosofez despre ceva ce consider un dat)


"dragul meu, ceea ce tu de-abia ai descoperit"
Unde am scris asta? Nu am scris-o niciunde, ai tras o concluzie gresita. Nu am descoperit domeniul infoenergeticii recent. Am foarte multi ani de studiu in spate, am luat cateva grade si curand o sa imi fac si maiestria. Ai concluzionat gresit. Vezi tu? Astea sunt neajunsurile internetului, nu poti sa transmiti si emotiile, iar oamenii se pot simti atacati atunci cand scri ceva. Daca ti-as fi spus in fata ca ai concluzionat gresit, ar fi fost pe un ton cald, nu te acuz de nimic, e dreptul tau sa simti, sa crezi, sa traiesti cum vrei, dar nu poti sa tragi concluzii despre mine doar citind niste simple postari.

Vrei numai aprecieri pozitive? ... Pe asta cum ai dedus-o? Se pare ca tu ai ceva cu omul atunci cand te angajezi intr-o discutie si nu cu conceptiile lui. Spuneam doar ca e inutil sa ma tot contrazici, e o risipa de timp si energie. Simti mereu nevoia sa te justifici, sa argumentezi, sa contrazici. Dar dupa cum am mai zis, e treaba ta ... Numai bine.
staff
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:16
De la: mkdisk, la data 2009-11-08 22:14:44
De la: staff, la data 2009-11-07 11:11:34Nu doresc nimanui raul, dar daca veti ajunge vreodata sa suferiti oricare dintre voi de o boala la care medicamentele sa nu aiba efect, mergeti si apelati la un infoenergetician, va veti convinge pe propria voastra piele. Ceea ce scriu pe site e testat si dovedit. In loc sa ma contraziceti pe baza unor argumente nefondate, nu ar fi mai util sa cautati informatii in legatura cu tot ce scriu aici? Foarte ciudat cum aveti o mare placere sa ma contraziceti bazandu-va pe informatiile pe care le-ati acumulat pana acum, dar nu admiteti nici macar 1% ca e posibil sa fie o farama de adevar in ceea ce zic. Cei care ma contraziceti cu vehementa, nu faceti decat sa bateti apa in piua. Serghei Nikolaevici Lazarev este cercetator. Este un bun psiholog, filozof, fizician ... Este un om de stiinta. Tot ce sustine , dovedeste. A fost in foarte foarte multe tari din lume, a sustinut cursuri si conferinte, a tratat, a oferit sprijin si indrumare tuturor oamenilor care au avut nevoie de ajutor si au apelat la el. De curand, Lazarev, a interzis editarea cartilor lui pe taram mioritic si stiti de ce? Datorita naturii noastre "minunate" de a distruge si de a face rau in primul si in primul rand cu informatiile acumulate. Ceea ce faceti voi, ma refer la contraziceri, e inofensiv, nu duce decat la stagnarea voastra ca oameni. Radiestezia, Reiki, bioenergoterapia, toata infoenergetica ajuta la armonizarea omului ca fiinta, trup, suflet, spirit. Inainte sa incepeti sa mai contraziceti si ce am scris aici, ar fi moral si placut sa puneti mana putin s ava mai documentati, ma refer , in adevaratul sens al cuvantului. Draga MKDISK , nu este vorba de citirea unei carti , in cazul meu, nu m-a impresionat nimic, nu sunt un foarte mare entuziasmat sau un sustinator fanatic a unei descoperiri recente, nu consider ca detin adevarul, nimic de genul asta. Sunt in domeniu de ceva vreme si stiu despre ce vorbesc. De asemenea , nu vreau sa conving pe nimeni si nici sa ma contrazic cu voi. Este dreptul fiecaruia sa invete cum sa intre in armonie. Am creat acest topic stiind de la bun inceput ca vor aparea foarte multi care sa contrazica. El a fost creat pentru oamenii care au cu adevarat nevoie de ajutor, pentru oamenii care vor cu adevarat sa se vindece, sa scape de orice afectiune, in oricare plan. Nu e vorba de magie sau voodoo sau.... Este vorba de echilibrarea energetica, de evolutia interioara, de constientizare.Nimic din ceea ce practicai si maestrii Reiki si Radiestezisti nu este contrar legilor divine, ci merg exact dupa aceleasi principii, dar cum bine observ, nu aveti de unde sa stiti lucrurile astea, pentru ca nu v-ati documentat in legatura cu sistemele energetice si incercati sa ma contraziceti doar pe baza a ceea ce cititi pe site. Sunt sistemele energetice de evolutie ceva nou? NU!! Ele exista de mii de ani, in oprient se cunosc cu mult inainte de venirea Mantuitorului. Stiati lucrul asta? Nu!! Stiti cum se aplica ele, efecte, beneficii, milioanele de oameni care au fost tratati prin aceste metode si sutele de mii de oameni care practica? In Japonia este o traditie de secole. Copii sunt initiati de mici in sistemul REIKI. Ei au clinici unde nu se foloseste decat tratamentul energetic. Au rezultate? Exceptionale!! Avem noi informatii desprte toate aceste lucruri? NU !! Dar daca tot a-ti aflat despre ceva nou, de ce sa nu contraziceti. Mereu a fost asa, ceea ce nu s-a inteles, nu s-a acceptat, s-a contrazis si s-a incercat eliminarea. Ce a spus Columb? E rotund. Cum a fost privit? Eretic! Ce a spus Galilei? Se misca? Spanzurati-l, este eretic... Daca tratamentele alopate ar fi fost tinute secret pana acum, la dezvaluirea lor, ar fi fost respinse sau privite cu multa neincredere. Tare m-am intrebat de ce marii maestrii nu fac mai multa publicitate sistemelor energetice... Oare?? Acum m-am convins si eu de ce. Va trebui sa mai treaca multa vreme de acum inainte ca oamenii sa isi deschida mintiile si nu sa accepte, nu sa se lase convinsi, ci doar sa priveasca , sa priveasca sincer si cu inimile deschise inspre acest controversat "concept" numit Dumnezeu si inspre toate minunatiile pe care ni le tot trimite ca sa putem sa ne deschidem ochii, sa ne deschidem simturile, sa ne folosim intuitia asa cum trebuie, si mai ales sa invatam sa traim in iubire!

sa stii ca am citit despre lucrurile astea si stiu ce inseamna.......ideea mea era ca sunt mai multe metode de vindecare si toate sunt binevenite......omul trebuie sa aiba posibilitatea alegerii...doar ca modul in care tu ai scris pe forum..de sus..si..cam.....infatuat as zice eu...a dus la asemenea reactii din partea mea...daca te exprimai...putin altfel...era altceva.



Tocmai asta am scris si mai sus. Comunicarea prin intermediul internetului are limite pentru ca nu poti transmite atitudinile si sentimentele tale. Poti deduce ce vrei dintr-o simpla fraza. Sincer, nu sunt plin de mine, nu sunt mandru, infatuat ... , chiar daca asa pare, sincer, mi-ar placea sa discutam odata la o cafea, ti-ai schimba total parerea despre mine.
"ideea mea era ca sunt mai multe metode de vindecare si toate sunt binevenite" - Perfect adevarat. Nici nu am contestat asta. Tratamentele energetice se pot face si este chiar recomandat sa se faca in paralel cu tratamentele alopate. Oamenii au liberul arbitru care le permite sa aleaga metoda de tratament. Inca odata, nu impun nimic nimanui, nu sunt infatuat, nu blamez ... Daca asa pare si am suparat pe cineva prin asta, imi cer scuze.
staff
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:21
pentru staff:o sugestie...daca incepeai cu asta, adica cu faptul ca exista si alte metode de vindecare decat cele din medicina clasica, poate era mai bine...tu ai inceput cu ideea ca boala sau necazul este pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatele noastre...idee care....cel putin dupa parerea mea, nu e intotdeauna adevarata.parerea mea:boala mai apare si din alte cauze si nu toate tin de comportamentul acelui om.mai apare si din senin!sau din motive independente de el!asta e parerea mea si asa gandesc eu.iti respect opinia, dar nu sunt in totalitate de acord cu ea.DIN ACEST PUNCT DE VEDERE.imi cer scuze si eu daca te-am suparat sau jignit cu ceva.
mkdisk
Postat pe 10 Noiembrie 2009 14:51
Problema e ca mintea noastra nu este cu totul libera, sunt tot felul de temeri, prejudecati, influente venite din societate..etc, care ne cam blocheaza uneori, ne strimteaza orizonturile.
Sunt sigura ca sunt persoane aici care intr-adevar au citit acele carti, dar asta nu e deajuns. Pentru a intelege anumite legi profunde ale Universului nu trebuie sa citesti pe Lazarev sau alti autori de genul acesta.
Niciodata o idee, oricat de adevarata ar fi, nu-ti va intra in cap prin ratiune...trebuie s-o "rumegi" cu sufletul. Asa ca daca sufletul nu e pregatit sa "rumege" asemenea idei nu-l poti forta. Dar nici nu e corect sa sustii sus si tare ca nu sunt adevarate niste teorii pe care nu le intelegi.
arhanghel
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:57
De la: arhanghel, la data 2009-11-13 14:57:54Problema e ca mintea noastra nu este cu totul libera, sunt tot felul de temeri, prejudecati, influente venite din societate..etc, care ne cam blocheaza uneori, ne strimteaza orizonturile.
Sunt sigura ca sunt persoane aici care intr-adevar au citit acele carti, dar asta nu e deajuns. Pentru a intelege anumite legi profunde ale Universului nu trebuie sa citesti pe Lazarev sau alti autori de genul acesta.
Niciodata o idee, oricat de adevarata ar fi, nu-ti va intra in cap prin ratiune...trebuie s-o "rumegi" cu sufletul. Asa ca daca sufletul nu e pregatit sa "rumege" asemenea idei nu-l poti forta. Dar nici nu e corect sa sustii sus si tare ca nu sunt adevarate niste teorii pe care nu le intelegi.

sufletul.....simtirea...sau cum vrei sa ii zici, vine tot de la creier!si eu nu am zis ca nu sunt adevarate, am zis ca nu tot timpul sunt adevarate, DOAR UNEORI SUNT ADEVARATE. adica sunt si situatii cand nu se potrivesc.si ca sunt mai multe teorii pe lumea asta. ce daca mie imi plac mai multe si nu una singura?ideea era de diversitate, de posibilitatea alegerii sau de aplicarea a mai multor teorii, de toleranta, etc.cat despre ideea sa crezi fara a cerceta, e valabila atunci cand stiinta nu are explicatii logice pentru o chestie. si nu are explicatii logice pentru ca nu a ajuns atat de avansata incat sa explice niste chestii.de asta, ele raman de neexplicat si intervine sufletul....nu inteleg ce va deranjeaza atata opinia mea ca sunt mai multe teorii care se aplica in functie de caz..de la caz la caz...si care e problema daca am alta parere decat voi?este dreptul vostru la opinie si este si dreptul meu la opinie!
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:25
toate lucrurile au o explicatie logica!doar ca nu am gasit-o noi la toate lucrurile!si...stii vorba:somnul ratiunii naste monstri!
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:26
De la: mkdisk, la data 2009-11-13 16:25:09
De la: arhanghel, la data 2009-11-13 14:57:54Problema e ca mintea noastra nu este cu totul libera, sunt tot felul de temeri, prejudecati, influente venite din societate..etc, care ne cam blocheaza uneori, ne strimteaza orizonturile.
Sunt sigura ca sunt persoane aici care intr-adevar au citit acele carti, dar asta nu e deajuns. Pentru a intelege anumite legi profunde ale Universului nu trebuie sa citesti pe Lazarev sau alti autori de genul acesta.
Niciodata o idee, oricat de adevarata ar fi, nu-ti va intra in cap prin ratiune...trebuie s-o "rumegi" cu sufletul. Asa ca daca sufletul nu e pregatit sa "rumege" asemenea idei nu-l poti forta. Dar nici nu e corect sa sustii sus si tare ca nu sunt adevarate niste teorii pe care nu le intelegi.

sufletul.....simtirea...sau cum vrei sa ii zici, vine tot de la creier!si eu nu am zis ca nu sunt adevarate, am zis ca nu tot timpul sunt adevarate, DOAR UNEORI SUNT ADEVARATE. adica sunt si situatii cand nu se potrivesc.si ca sunt mai multe teorii pe lumea asta. ce daca mie imi plac mai multe si nu una singura?ideea era de diversitate, de posibilitatea alegerii sau de aplicarea a mai multor teorii, de toleranta, etc.cat despre ideea sa crezi fara a cerceta, e valabila atunci cand stiinta nu are explicatii logice pentru o chestie. si nu are explicatii logice pentru ca nu a ajuns atat de avansata incat sa explice niste chestii.de asta, ele raman de neexplicat si intervine sufletul....nu inteleg ce va deranjeaza atata opinia mea ca sunt mai multe teorii care se aplica in functie de caz..de la caz la caz...si care e problema daca am alta parere decat voi?este dreptul vostru la opinie si este si dreptul meu la opinie!


Este dreptul tau la opinie dar nu incerca sa mi-o impui. Daca eu nu pot fi de acord cu tine si simt nevoia sa-ti mai aduc un argument asta nu inseamna ca te antipatizez, in cazul in care asta ai simtit din partea mea.

Si apoi, simtirea cum sa vina de la creier? Cu creierul iubim noi?
Eu m-am referit la partea rationala a fiintei care de multe ori nu are capacitatea de a intelege trairile si emotiile asa cum le intelege inima.

Nu cred ca mai are rost sa ne contrazicem pt ca ne invartim in cerc si nu ajungem la nici un punct.
Iti inteleg punctul de vedere si imi dau seama de ce gandesti asa.



arhanghel
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:04
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-08 21:41:23dragul meu, ceea ce tu de-abia ai descoperit, eu am citit la o varsta mult mai mai frageda decat a ta. De atunci pana acum, mi-am format un sistem de credinte si valori, bazat pe propria mea judecata, nu ce scrie unul sau altul intr-un articol.

Nu incerci sa convingi pe nimeni, dar atunci de ce spui ca cei care te contrazic nu fac decat sa stagneze ca oameni? Cine esti tu sa judeci asa? Te crezi mai evoluat daca faci bine doar de frica a ceea ce s-ar intampla daca nu faci acel bine? Sau esti probabil mai evoluat (spiritual, ma refer) daca faci anumite lucruri pentru ca asa simti? Ia zi-mi tu mie.....

In plus, ai spus in primul tau post ca esti deschis la intrebari. La a mea (cred ca ti-am adresat doar o intrebare), n-ai raspuns. Sau intre timp te-ai razgandit? Nu mai vrei intrebari?
Este inutil sa te contrazic, de ce? Vrei numai aprecieri pozitive? Vrei sa comenteze numai cei care au cuvinte de lauda la adresa ta? Sau e cumva un subiect de DISCUTIE deschis pe un forum public? (si asta inseamna evident sa-mi spun parerea si sa DISCUT)

Iar faza cu energiile n-ai inteles-o deloc, poate am fost eu neclara (desi asta ma face sa ma intreb ce ai inteles tu din acel articol), Stiu ca te refereai la bioenergie, eu am facut o analogie incercand sa-ti explic ceva (nu prea bine, evident si recunosc ca si fara chef.... pentru mine asta e teoria chibritului si cam urasc sa filosofez despre ceva ce consider un dat)


Nu e frumos sa ataci persoana...incearca sa-i ataci opinia pe care o are.
E o discutie interesanta dar tocmai cearta asta fara rost o strica.
arhanghel
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:20
De la: arhanghel, la data 2009-11-13 19:20:44
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-08 21:41:23dragul meu, ceea ce tu de-abia ai descoperit, eu am citit la o varsta mult mai mai frageda decat a ta. De atunci pana acum, mi-am format un sistem de credinte si valori, bazat pe propria mea judecata, nu ce scrie unul sau altul intr-un articol.

Nu incerci sa convingi pe nimeni, dar atunci de ce spui ca cei care te contrazic nu fac decat sa stagneze ca oameni? Cine esti tu sa judeci asa? Te crezi mai evoluat daca faci bine doar de frica a ceea ce s-ar intampla daca nu faci acel bine? Sau esti probabil mai evoluat (spiritual, ma refer) daca faci anumite lucruri pentru ca asa simti? Ia zi-mi tu mie.....

In plus, ai spus in primul tau post ca esti deschis la intrebari. La a mea (cred ca ti-am adresat doar o intrebare), n-ai raspuns. Sau intre timp te-ai razgandit? Nu mai vrei intrebari?
Este inutil sa te contrazic, de ce? Vrei numai aprecieri pozitive? Vrei sa comenteze numai cei care au cuvinte de lauda la adresa ta? Sau e cumva un subiect de DISCUTIE deschis pe un forum public? (si asta inseamna evident sa-mi spun parerea si sa DISCUT)

Iar faza cu energiile n-ai inteles-o deloc, poate am fost eu neclara (desi asta ma face sa ma intreb ce ai inteles tu din acel articol), Stiu ca te refereai la bioenergie, eu am facut o analogie incercand sa-ti explic ceva (nu prea bine, evident si recunosc ca si fara chef.... pentru mine asta e teoria chibritului si cam urasc sa filosofez despre ceva ce consider un dat)


Nu e frumos sa ataci persoana...incearca sa-i ataci opinia pe care o are.
E o discutie interesanta dar tocmai cearta asta fara rost o strica.



pai am incercat si mi-a spus ca stagnez ca om... oare cine ataca persoana?

e inutil sa ma contrazici, adica du-te d-acilea, nu mai posta ....

ma duc, ma duc
kitty_krieger
Postat pe 13 Noiembrie 2009 23:16
am inceput si eu sa citesc Lazarev..treaba merge bine..dar e dificila calea..asta e!cine are putere incearca..cine nu trebuie sa o caute;)
kudika001980
Postat pe 23 Decembrie 2009 13:48
De la: arhanghel, la data 2009-11-13 19:04:16
De la: mkdisk, la data 2009-11-13 16:25:09
De la: arhanghel, la data 2009-11-13 14:57:54Problema e ca mintea noastra nu este cu totul libera, sunt tot felul de temeri, prejudecati, influente venite din societate..etc, care ne cam blocheaza uneori, ne strimteaza orizonturile.
Sunt sigura ca sunt persoane aici care intr-adevar au citit acele carti, dar asta nu e deajuns. Pentru a intelege anumite legi profunde ale Universului nu trebuie sa citesti pe Lazarev sau alti autori de genul acesta.
Niciodata o idee, oricat de adevarata ar fi, nu-ti va intra in cap prin ratiune...trebuie s-o "rumegi" cu sufletul. Asa ca daca sufletul nu e pregatit sa "rumege" asemenea idei nu-l poti forta. Dar nici nu e corect sa sustii sus si tare ca nu sunt adevarate niste teorii pe care nu le intelegi.

sufletul.....simtirea...sau cum vrei sa ii zici, vine tot de la creier!si eu nu am zis ca nu sunt adevarate, am zis ca nu tot timpul sunt adevarate, DOAR UNEORI SUNT ADEVARATE. adica sunt si situatii cand nu se potrivesc.si ca sunt mai multe teorii pe lumea asta. ce daca mie imi plac mai multe si nu una singura?ideea era de diversitate, de posibilitatea alegerii sau de aplicarea a mai multor teorii, de toleranta, etc.cat despre ideea sa crezi fara a cerceta, e valabila atunci cand stiinta nu are explicatii logice pentru o chestie. si nu are explicatii logice pentru ca nu a ajuns atat de avansata incat sa explice niste chestii.de asta, ele raman de neexplicat si intervine sufletul....nu inteleg ce va deranjeaza atata opinia mea ca sunt mai multe teorii care se aplica in functie de caz..de la caz la caz...si care e problema daca am alta parere decat voi?este dreptul vostru la opinie si este si dreptul meu la opinie!


Este dreptul tau la opinie dar nu incerca sa mi-o impui. Daca eu nu pot fi de acord cu tine si simt nevoia sa-ti mai aduc un argument asta nu inseamna ca te antipatizez, in cazul in care asta ai simtit din partea mea.

Si apoi, simtirea cum sa vina de la creier? Cu creierul iubim noi?
Eu m-am referit la partea rationala a fiintei care de multe ori nu are capacitatea de a intelege trairile si emotiile asa cum le intelege inima.

Nu cred ca mai are rost sa ne contrazicem pt ca ne invartim in cerc si nu ajungem la nici un punct.
Iti inteleg punctul de vedere si imi dau seama de ce gandesti asa.




nu stiu la ce te referi...dar...in fine....si iar nu stiu de ce crezi ca am simtit din partea ta antipatie.e gresit!cat despre faptul ca iubim cu creierul...pai cu ce altceva?DA, IUBIM CU CREIERUL.SIMTIREA TOT DE LA CREIER VINE!fara gluma si stiintific vorbind.sunt cele 2 emisfere:stanga-partea rationalista si dreapta-partea creativa.inima n-are nici o treaba cu gandirea si nici cu iubirea, vorbind la propriu si nu la figurat.
mkdisk
Postat pe 23 Decembrie 2009 16:17
si apoi, e vorba si de felul meu de a fi...accept foarte greu extremele....toate teoriile au exceptii...a lua ceva de bun si a-l aplica intocmai, fara sa te gandesti un pic daca se potriveste cu o situatie data, nu-i tocmai felul meu de a fi.eu mi-am zis punctul de vedere, care mi se pare de bun-simt.ca altii gandesc altceva, e treaba lor. si e dreptul lor, fireste, cu conditia sa nu faca rau!
mkdisk
Postat pe 23 Decembrie 2009 16:29
De la: staff, la data 2009-10-08 18:31:49Ar putea fi unul din cele mai importante subiecte de pe kudika. Sunt deschis la intrebari. Sunt sigur ca vor aparea o foarte mare de oameni care vor contrazice toate astea, dar fiecare cu parerea lui.
http://www.fundatia-sundari.ro/articole/a118/dezvaluriri/cauzele-spirituale-ale-bolilor-necazurilor-si-suferintelor-noastre.html
catolic_imputit
Postat pe 23 Decembrie 2009 18:29
De la: mkdisk, la data 2009-12-23 16:29:19si apoi, e vorba si de felul meu de a fi...accept foarte greu extremele....toate teoriile au exceptii...a lua ceva de bun si a-l aplica intocmai, fara sa te gandesti un pic daca se potriveste cu o situatie data, nu-i tocmai felul meu de a fi.eu mi-am zis punctul de vedere, care mi se pare de bun-simt.ca altii gandesc altceva, e treaba lor. si e dreptul lor, fireste, cu conditia sa nu faca rau!



Nu stiu daca ai aplicat tu sau nu principiile astea spiritualiste. Eu am facut asta, am incercat pe pielea mea si crede-ma ca m-am schimat radical ca om si ma simt ff bine asa
acum de tine depinde ce alegi, eu doar am promovat ceva ce mie mi-a facut bine
am crezut initial ca te-ai "atacat" si de-asta am spus de antipatie
arhanghel
Postat pe 23 Decembrie 2009 20:00
De la: arhanghel, la data 2009-12-23 20:00:30
De la: mkdisk, la data 2009-12-23 16:29:19si apoi, e vorba si de felul meu de a fi...accept foarte greu extremele....toate teoriile au exceptii...a lua ceva de bun si a-l aplica intocmai, fara sa te gandesti un pic daca se potriveste cu o situatie data, nu-i tocmai felul meu de a fi.eu mi-am zis punctul de vedere, care mi se pare de bun-simt.ca altii gandesc altceva, e treaba lor. si e dreptul lor, fireste, cu conditia sa nu faca rau!



Nu stiu daca ai aplicat tu sau nu principiile astea spiritualiste. Eu am facut asta, am incercat pe pielea mea si crede-ma ca m-am schimat radical ca om si ma simt ff bine asa
acum de tine depinde ce alegi, eu doar am promovat ceva ce mie mi-a facut bine
am crezut initial ca te-ai "atacat" si de-asta am spus de antipatie

nu ma atac asa usor
mkdisk
Postat pe 3 Februarie 2010 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O poveste 4 De la: victoria1973 14 Octombrie 2011 14:38
antibiotice+anticonceptionale 8 De la: mirelamuresan 17 Decembrie 2008 14:30
a folosit cineva karissa??? 20 De la: sweet_terry 11 Februarie 2016 13:46
gripa noua: pro sau contra vaccinului? 278 De la: adina_black 22 Februarie 2010 02:41
circumcizia 25 De la: kudika176465 2 Mai 2010 02:34