Setari Cookie-uri

Cauzele spirituale ale tuturor bolilor, solutii, dezvaluiri, sfaturi, intelepciune, sanatate .....

De la: valitaxx, la data 2009-10-27 23:36:20 S.N. Lazarev si Valeriu Popa.


esti cunoscatoare si cititoare a cartilor lui Lazarev? accepti si aplici teoriile lui Valeriu Popa?
_iluzie_
Postat pe 28 Octombrie 2009 11:27
De la: kudika001980, la data 2009-10-27 21:28:07nu te poti astepta ca orice om sa inteleaga ce scrii tu...dar ma bucur ca am descoperit pe cineva cu o viziune mai larga asupra vietii..oamenii trebuie sa inteleaga ca sunt niste fiinte minuscule intr-un univers prea mare...daca ar cunoaste acest lucru si l-ar intelege ar incerca sa faca lucrurile sa mearga in ordinea lor fireasca!fiecare are puterea de a decide si a schimba ceva!suntem mici csisteme intr-un sistem caruia nu-i cunoastem limitele si nici regulile...nu avem de ce sa ne indoim de anumite lucruri care sunt stabilite de o forta superioara noua!trebuie sa ne respectam trupul sufletul si spiritul si sa le oferim hrana necesara! Platon zicea "A gandi reprezinta dialogul sufletului cu sinele"..si aici oamenii au foarte mult de muncit.cert e ca numai impreuna putem salva ceva!


Tu crezi ca a observat cineva ce ai scris?
Erau prea preocupati sa critice punctul meu de vedere...

Dragul meu Geo, "ceva de la mine" este exact informatia pe care am rumegat-o si am trecut-o prin filtrul meu. Daca observi, eu nu am venit aici cu un ton autoritar, nu fac misto de parerile nimanui, am prezentat doar o informatie pe care o consider utila...oricum, intreg topicul se bazeaza pe o teorie pe care a adus-o cineva, nu suntem toti inventatorii cozii de la pruna, insa putem imbratisa si personaliza ideile si le putem transmite mai departe, spre beneficiul oricui este interesat.

Toti suntem influentati de mediul in care traim deci hai sa fim mai toleranti unii cu altii si sa ne respectam parerile, asa influentate cum sunt!


auras28
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:39
o opinie este o opinie, si o respect!
dar cand te dai de-a berbeleacu' pe tapsan considerand-o unica valabila ce guverneaza fiinta si viata omului, as putea spune ca suntem la un pas de camasa cu manecile ce se inchid la spate!
esti libera da imbratisezi orice filozofie care ti-ar sta bine la un dineu sau pe timp de ploaie, ca apoi sa o dai jos cand ajungi acasa, dar nu o impune electoratului!
iar combinatia intre spirit, spirit de gluma, energii si dumnezeu, e un talmes balmes!
inchipuie-ti ca ca acum sunt doar intro rara stare de binedispunere!
geo_xx
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:53
De la: Summer_, la data 2009-10-27 22:30:46
De la: geo_xx, la data 2009-10-27 21:35:17
De la: auras28, la data 2009-10-27 17:09:58"Daca aplici ceea ce ai vazut acolo nu faci decat sa te duci inspre distrugere."

Esti foarte vehement in afirmatia asta...

Eu recomand documentarul...cine il vede, poate aprofunda, este un pic inteles gresit, pentru ca se pune mare accent pe material. Insa...cine aplica corect principiile legii atractiei si aprofundeaza cunostintele in domeniu, crede-ma, isi transforma viata incredibil de mult!

Si..DA, constiinta inmuiata in mocirla acestei lumi, TREBUIE pacalita, daca asta e necesar, pentru a redeveni ceea ce suntem de fapt...esenta de care ne-am indepartat. Si esenta este ENERGIA PURA, pe care unii o numesc Dumnezeu, altii Sursa, etc.

Dintre toate energiile, cea mai puternica este GANDUL...invatand sa ne directionam gandurile inspre ceea ce este de fapt potrivit pentru noi, si putem face asta lasandu-ne ghidati de intuitie, de emotii, ascultand de "nodul din stomac" sau diverse reactii ale corpului..chiar putem ajunge in armonie cu noi insine si cu Dumnezeu.

Ideea din The Secret nu se contrazice absolut deloc cu principiile biblice.
Chiar in Biblie spune: Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti spune muntelui acesta "Arunca-te in mare" si muntele se va arunca!

Dar e vorba sa crezi cu tarie in ceea ce gandesti!



m-ai spart cu the secret asta. da' ceva din tine n-ai?? ca vad ca treci de la o extrema la cealalta!


Ah, faza cu filmul the secret a fost chiar tare...am vazut 20 de minute din el si am adormit ! Am prin numai faza aia cu copilul ala care vroia mult de tot bicicleta aia, o desena, o visa bla bla si pam, pam pana la urma a primit-o cadou :))
Vreau si eu sa il vad pe ala cu credinta adevarata care are tot ce isi doreste



UIte cum vad eu lucrurile. Fiecare om trecand prin viata cauta metode sa traiasca cat mai bine...sa fie fericit. Eu personal..am ales calea asta si am incercat cumva sa arat si altora metoda mea de a trece prin viata mai usor, mai frumos si mai ales...de a invata din ceea ce traiesc. Altii au ales calea asta a concretului, a lucrurilor bazate pe fundamente rationale, ca tine de ex. Dar ma uit in jurul meu si fac o comparatie intre cei care au ales spiritualitatea si cei care au ales concretul si observ cat de incarcati sunt cei rationali si cat de senini sunt cei ce au trecut dincolo de ratiune si au inteles cauzalitatea anumitor probleme. Consider ca omul nu este o simpla "fiinta rationala" si ca plafonarea in concret il limiteaza ...nu-i ofera posibilitati de a evolua, de a capata intelepciune si seninatate.

Si de fapt...comentariul asta nu ti-l adresez doar tie...este valabil si pt Geo, de ex ...sau alte persoane de aici care gandesc, intr-o oarecare masura in stilul tau. Deci, cine nu e de acord cu mine este liber sa ma contrazica. Vreau sa vad cine, intr-un final, va avea argumente mai solide.


arhanghel
Postat pe 29 Octombrie 2009 10:18
De la: arhanghel, la data 2009-10-29 10:18:01
De la: Summer_, la data 2009-10-27 22:30:46
De la: geo_xx, la data 2009-10-27 21:35:17
De la: auras28, la data 2009-10-27 17:09:58"Daca aplici ceea ce ai vazut acolo nu faci decat sa te duci inspre distrugere."

Esti foarte vehement in afirmatia asta...

Eu recomand documentarul...cine il vede, poate aprofunda, este un pic inteles gresit, pentru ca se pune mare accent pe material. Insa...cine aplica corect principiile legii atractiei si aprofundeaza cunostintele in domeniu, crede-ma, isi transforma viata incredibil de mult!

Si..DA, constiinta inmuiata in mocirla acestei lumi, TREBUIE pacalita, daca asta e necesar, pentru a redeveni ceea ce suntem de fapt...esenta de care ne-am indepartat. Si esenta este ENERGIA PURA, pe care unii o numesc Dumnezeu, altii Sursa, etc.

Dintre toate energiile, cea mai puternica este GANDUL...invatand sa ne directionam gandurile inspre ceea ce este de fapt potrivit pentru noi, si putem face asta lasandu-ne ghidati de intuitie, de emotii, ascultand de "nodul din stomac" sau diverse reactii ale corpului..chiar putem ajunge in armonie cu noi insine si cu Dumnezeu.

Ideea din The Secret nu se contrazice absolut deloc cu principiile biblice.
Chiar in Biblie spune: Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti spune muntelui acesta "Arunca-te in mare" si muntele se va arunca!

Dar e vorba sa crezi cu tarie in ceea ce gandesti!



m-ai spart cu the secret asta. da' ceva din tine n-ai?? ca vad ca treci de la o extrema la cealalta!


Ah, faza cu filmul the secret a fost chiar tare...am vazut 20 de minute din el si am adormit ! Am prin numai faza aia cu copilul ala care vroia mult de tot bicicleta aia, o desena, o visa bla bla si pam, pam pana la urma a primit-o cadou :))
Vreau si eu sa il vad pe ala cu credinta adevarata care are tot ce isi doreste



UIte cum vad eu lucrurile. Fiecare om trecand prin viata cauta metode sa traiasca cat mai bine...sa fie fericit. Eu personal..am ales calea asta si am incercat cumva sa arat si altora metoda mea de a trece prin viata mai usor, mai frumos si mai ales...de a invata din ceea ce traiesc. Altii au ales calea asta a concretului, a lucrurilor bazate pe fundamente rationale, ca tine de ex. Dar ma uit in jurul meu si fac o comparatie intre cei care au ales spiritualitatea si cei care au ales concretul si observ cat de incarcati sunt cei rationali si cat de senini sunt cei ce au trecut dincolo de ratiune si au inteles cauzalitatea anumitor probleme. Consider ca omul nu este o simpla "fiinta rationala" si ca plafonarea in concret il limiteaza ...nu-i ofera posibilitati de a evolua, de a capata intelepciune si seninatate.

Si de fapt...comentariul asta nu ti-l adresez doar tie...este valabil si pt Geo, de ex ...sau alte persoane de aici care gandesc, intr-o oarecare masura in stilul tau. Deci, cine nu e de acord cu mine este liber sa ma contrazica. Vreau sa vad cine, intr-un final, va avea argumente mai solide.




Eu aleg sa traiesc cu picioarele pe pamant, este alegerea mea, parerea mea, traiaesc si ma simt f bine chiar daca nu este totul roz in fiecare zi !
Summer_
Postat pe 29 Octombrie 2009 14:11
Era un mit..nu-mi amintesc eu prea bine cum se numea dar stiu ca era o comparatie intre oamenii de stiinta si spiritualisti. Oamenii de stiinta reusesc sa dobandeasca cunoasterea la modul rational dar "aripile" pe care cunoasterea rationala le-o da sunt prea grele..sunt aripi de plumb ce-i trag in jos si nu pot accede catre cer. In schimb cei ce cauta cunoasterea spirituala capata "aripi" de lumina, aripi de spirit ce le permit sa "zboare" spre cer.
arhanghel
Postat pe 29 Octombrie 2009 16:26

"Vindecarea se face fizic, mental si spiritual, toate trebuie corelate”

Asa cred si eu.

Summer, ce crezi tu despre efectul placebo? Cum il explici?
valitaxx
Postat pe 29 Octombrie 2009 17:30
De la: auras28, la data 2009-10-27 10:56:48
De la: geo_xx, la data 2009-10-23 20:27:26
De la: kudika024853, la data 2009-10-23 20:25:35 de ce imi merge f rau in toate


nun exagera. vad ca internetu-ti merge!!



Ce-ar fi sa incerci sa te enervezi ca-ti merge rau in toate?
Sa fii atat de furioasa incat sa spargi ceva!
Furia e mai buna decat disperarea..
E greu sa ajungi de la disperare direct la speranta....sunt cativa pasi intermediari pe care insa i-ai putea face cu usurinta...
Infurie-te pe situatiile neplacute din viata ta.
Apoi incearca sa le ignori.
Apoi mai fa un pas, gaseste ceva mic, extrem de mic, dar BUN din viata ta.
Creste acel ceva, extinde-l, concentreaza-ti atentia numai pe acel ceva.
Apoi...incearca sa iti pui intrebarea...
"Nu ar fi frumos ca..." si acum te gandesti la acel aspect din viata ta, care iti merge rau... "sa fie "...si iti imaginezi cum ai vrea sa fie.
Incepe si construieste detalii pe imaginea dorita..putin cate putin.
Si asa ajungi la SPERANTA...si nu numa speranta, dar si CREDINTA, CONVINGEREA ca deja paradisul tau e in formare!

Crede-ma....ATRAGI ceea ce GANDESTI, ca e bine, ca e rau.
THOUGHTS BECOME THINGS!

Recomand THE SECRET, nu stiu daca sunt topicuri deschise pe tema asta, nu prea am postat pe Kudika, dar sunt gata sa impartasesc experientele si consideratiile mele pe subiect.



Foarte interesant, se pare ca kudika nu binevoieste a-mi posta unele raspunsuri ... Am scris poate prea mult. Nu mai am de gand sa reproduc tot ce am scris acolo, daca acest mesaj va fi postat, o sa scriu doar ideile principale la ceea ce scrisesem ami inainte. Nu e proma oara cand scriu si mi se sterg mesajele.
staff
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:05
De la: auras28, la data 2009-10-27 17:09:58"Daca aplici ceea ce ai vazut acolo nu faci decat sa te duci inspre distrugere."

Esti foarte vehement in afirmatia asta...

Eu recomand documentarul...cine il vede, poate aprofunda, este un pic inteles gresit, pentru ca se pune mare accent pe material. Insa...cine aplica corect principiile legii atractiei si aprofundeaza cunostintele in domeniu, crede-ma, isi transforma viata incredibil de mult!

Si..DA, constiinta inmuiata in mocirla acestei lumi, TREBUIE pacalita, daca asta e necesar, pentru a redeveni ceea ce suntem de fapt...esenta de care ne-am indepartat. Si esenta este ENERGIA PURA, pe care unii o numesc Dumnezeu, altii Sursa, etc.

Dintre toate energiile, cea mai puternica este GANDUL...invatand sa ne directionam gandurile inspre ceea ce este de fapt potrivit pentru noi, si putem face asta lasandu-ne ghidati de intuitie, de emotii, ascultand de "nodul din stomac" sau diverse reactii ale corpului..chiar putem ajunge in armonie cu noi insine si cu Dumnezeu.

Ideea din The Secret nu se contrazice absolut deloc cu principiile biblice.
Chiar in Biblie spune: Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti spune muntelui acesta "Arunca-te in mare" si muntele se va arunca!

Dar e vorba sa crezi cu tarie in ceea ce gandesti!


Dupa cum am spus, am scris foarte mult, la fiecare idee pe care ai postat-o, dar se pare ca nu s-au postat, iar atunci cand am dat back disparusera tot.De acum, tot ce scriu o sa si copiez inainte sa postez. Nu o sa mai reproduc tot ce am scris pentru ca mi-a luat mai bine de jumatate de ora sa scriu. O sa iau doar ideile principale atat cat imi aduc aminte. Pacat, s-a risipit multa informatie.


"Eu recomand documentarul...cine il vede, poate aprofunda, este un pic inteles gresit, pentru ca se pune mare accent pe material."

Tocmai despre asta e vorba. Tot ce au prezentat acolo e aplicabil, numai ca oamenii timd sa foloseasca informatiile pentru planul material. Stiai ca sunt multe parti din fil;m care au foat inlaturate? Cauta-le pe internet, eu am gasit pana acum doua. Se pare ca nu vor sa stim prea multe. Partea care se refera la spirit si care e mult mai amanuntita s-a scos, oare de ce?

"Dintre toate energiile, cea mai puternica este GANDUL...invatand sa ne directionam gandurile inspre ceea ce este de fapt potrivit pentru noi, si putem face asta lasandu-ne ghidati de intuitie, de emotii, ascultand de "nodul din stomac"


Gandirea serveste la cunoastere, la intelegere,la orientare,dar nu poate actiona asupra materiei daca nu este implicata si inima. Atat taim cat nu ne trezim dorinta si sentimentul, nu putem sa face nimic doar cu gandul. Vad prea multi oameni in jur care actioneaza din anumite ratiuni, fara convingere,fara gust, fara ca macar sa fie constienti, sa fie prezenti in ce fac, fara sentimente, la fel ca niste roboti. Gandul este mai material decat spiritul. Spiritul influenteaza gandirea si nu invers.

Ne place sa ii spunem intuitie. Ce e de fapt aceasta intuitie? Sunt ghizii nostrii spirituali, mereu prezenti. Unul il primim la nastere si unul la botez. Exact, sunt doi si nu unul asa cum se crede.
Nodul din stomac ... Este de fapt chakra inimii, este punctul energetic in care simtim atat atacurile, "urarile de bine" . cat si tot ce primim benefic din mediul inconjurator.

Nu am zis ca ar contrazice principiile biblice... nici nu m-am gandit la asta.

Chiar in Biblie spune: Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti spune muntelui acesta "Arunca-te in mare" si muntele se va arunca!

Ma distreaza intrebarile oamenilor atunci cand le spun partea cu credinta cat un bob de mustar. Intreaba " atat de putin"? Pai da, pentru ca nu e vorba de dimensiune, ci , asa cum spune un mare maestru " nu e vorba de dimensiune, ci de iutenie, de tarie! "


Imi pare rau ca nu am putut sa postez prima varianta, era mult mai detaliata... In fine, o sa mai postez cand o sa am timp.
staff
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:24
De la: arhanghel, la data 2009-10-29 10:18:01
De la: Summer_, la data 2009-10-27 22:30:46
De la: geo_xx, la data 2009-10-27 21:35:17
De la: auras28, la data 2009-10-27 17:09:58"Daca aplici ceea ce ai vazut acolo nu faci decat sa te duci inspre distrugere."

Esti foarte vehement in afirmatia asta...

Eu recomand documentarul...cine il vede, poate aprofunda, este un pic inteles gresit, pentru ca se pune mare accent pe material. Insa...cine aplica corect principiile legii atractiei si aprofundeaza cunostintele in domeniu, crede-ma, isi transforma viata incredibil de mult!

Si..DA, constiinta inmuiata in mocirla acestei lumi, TREBUIE pacalita, daca asta e necesar, pentru a redeveni ceea ce suntem de fapt...esenta de care ne-am indepartat. Si esenta este ENERGIA PURA, pe care unii o numesc Dumnezeu, altii Sursa, etc.

Dintre toate energiile, cea mai puternica este GANDUL...invatand sa ne directionam gandurile inspre ceea ce este de fapt potrivit pentru noi, si putem face asta lasandu-ne ghidati de intuitie, de emotii, ascultand de "nodul din stomac" sau diverse reactii ale corpului..chiar putem ajunge in armonie cu noi insine si cu Dumnezeu.

Ideea din The Secret nu se contrazice absolut deloc cu principiile biblice.
Chiar in Biblie spune: Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti spune muntelui acesta "Arunca-te in mare" si muntele se va arunca!

Dar e vorba sa crezi cu tarie in ceea ce gandesti!



m-ai spart cu the secret asta. da' ceva din tine n-ai?? ca vad ca treci de la o extrema la cealalta!


Ah, faza cu filmul the secret a fost chiar tare...am vazut 20 de minute din el si am adormit ! Am prin numai faza aia cu copilul ala care vroia mult de tot bicicleta aia, o desena, o visa bla bla si pam, pam pana la urma a primit-o cadou :))
Vreau si eu sa il vad pe ala cu credinta adevarata care are tot ce isi doreste



UIte cum vad eu lucrurile. Fiecare om trecand prin viata cauta metode sa traiasca cat mai bine...sa fie fericit. Eu personal..am ales calea asta si am incercat cumva sa arat si altora metoda mea de a trece prin viata mai usor, mai frumos si mai ales...de a invata din ceea ce traiesc. Altii au ales calea asta a concretului, a lucrurilor bazate pe fundamente rationale, ca tine de ex. Dar ma uit in jurul meu si fac o comparatie intre cei care au ales spiritualitatea si cei care au ales concretul si observ cat de incarcati sunt cei rationali si cat de senini sunt cei ce au trecut dincolo de ratiune si au inteles cauzalitatea anumitor probleme. Consider ca omul nu este o simpla "fiinta rationala" si ca plafonarea in concret il limiteaza ...nu-i ofera posibilitati de a evolua, de a capata intelepciune si seninatate.

Si de fapt...comentariul asta nu ti-l adresez doar tie...este valabil si pt Geo, de ex ...sau alte persoane de aici care gandesc, intr-o oarecare masura in stilul tau. Deci, cine nu e de acord cu mine este liber sa ma contrazica. Vreau sa vad cine, intr-un final, va avea argumente mai solide.





Mai mai, ce fermi suntem.
Bravo, tine-o tot asa!
staff
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:42
Stiu despre partile scoase din film, le-am vazut si pe acelea, pe youtube.
Cunosc si partea de channelling de la Ester Hicks (face chanelling pentru o entitate spirituala numita Abraham...inca nu pot explica exact ce-i cu chanellingu asta, daca m-as apuca sa explic, vi s-ar parea cel putin freaky)... tocmai de aceea spun...eu am lansat doar o provocare cu documentarul, nu am facut un rezumat...chiar am vrut sa "aþâþ" constiinta forumistilor de pe acest topic, pentru ca cine e intr-adevar DESCHIS, va APROFUNDA si va afla toate adevarurile legate de subiect...

auras28
Postat pe 2 Noiembrie 2009 10:49
o mica pauza pentru ceva extraordinar, ce spuneti? http://www.youtube.com/watch?v=PutB0_FSvok
staff
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:40
Atat de ferma ca au disparut sper ca n-am speriat pe nimeni
eu, in general, nu-s periculoasa deci n-aveti teama
arhanghel
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:29
De la: arhanghel, la data 2009-10-19 19:04:09
De la: mkdisk, la data 2009-10-19 10:34:21
De la: staff, la data 2009-10-15 17:19:13
De la: mkdisk, la data 2009-10-15 14:56:07si nu este drept sa raspunda copiii pentru pacatele parintilor...fiecare raspunde pentru sine, nu pentru altii.


Copii raspund pentru pacatele lor. Daca in viata trecuta ai fost infractor/ai ucis/violat/ai urat/sau oricare din multitudinea de pacate care se pot face, in viata asta te incarnezi direct cu boli sau te imbolnavesti pe parcurs. Numai ca vezi tu? Totul este atat de perfect echilibrat in lumea asta incat te nasti intr-o familie in care parintii au nevoie sa fie purificati rapid, promt. Asta inseamna ca au pacate destul de mari. Atunci cand iti vezi copilul in suferinta, suferi foarte mult si tu ca parinte si renunti la tot ce e pamantesc, case/bani/masini, intr-un cuvant, te detasezi de pamantesc ca sa salvezi un suflet. Este un mecanism foarte complex care merge mai departe indiferent daca tie ti se pare corect sau nu, daca il accepti sau nu, daca iti face placere sau nu. Nu am de ce sa duc munca de lamurire cu tine. Dar am sa contiunui sa iti raspund intrebarilor, este un fapt benefic pentru toti cei care citesc. Deci, de acum inainte, de cate ori imi vei citi raspunsurile, sa sti ca nu it maii sunt adresate tie. Poti sa intrebi orice iti trece prin cap. De fiecare data cand caut raspunsuri la intrebarile cele mai complexe, cresc si eu, asa ca intreaba ce doresti, dar daca tot te straduiesti atat de mult sa ma blochezi, cauta intrebari ceva mai profunde.

nu ai explicat ce provoaca epidemiile.si nu ma straduiesc deloc sa te blochez, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.e firesc sa te intreb, nu?de asta ai deschis topic-ul.....de ce trebuie sa te superi?



exact cum e criza financiara la ora actuala asa sunt si epidemiile. pt ca aceasta criza nu se manifesta doar la nivel economic ci si spiritual, oamenii au nevoie de o schimbare deoarcece s-a ajuns la acel "prea mult". Materia a capatat mult prea mult interes din partea noastra in detriment fiind sufletul, banii au devenit pt oameni mai importanti decat iubirea.
Asadar, din cauza dezordinii care a ajuns la un punct extrem lumea trebuie sa se reordoneze.
Epidemia este tot o reglare dar putin diferita.

cum ramane cu epidemia care a fost putin ,, ajutata" sa fie epidemie...cu bolile create in laboratoare de catre savanti si care sunt testate pe noi......multe din bolile cu care se confrunta azi omenirea sunt boli de laborator......inclusiv bomba atomica a fost creata de oameni, iar consecintele...un dezastru...nu-mi zice ca acei oameni care au murit la Hiroshima si Nagasaki aveau nu`s ce pacate, de au murit atat de stupid.
mkdisk
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:33
deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....
mkdisk
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:36
domnule staff, nu trebuie sa te superi pentru faptul ca unii dintre noi au si alte opinii si nici sa te simti ofensat si sa raspunzi ,,de sus"...dumneata ai inceput sa vb despre asta......n-am nimic nici cu dumneata, nici cu teoria pe care ti-ai insusit-o....dar nu trebuie sa fim fanatici si sa o tinem numai pe a noastra....nu neg faptul ca ce zici dumneata este adevarat uneori..DAR NU E UNIVERSAL VALABIL, lucrurile pot sta si altfel....nu inteleg de ce vezi lucrurile doar intr-un singur sens. nu toate bolile au o cauza spirituala, unele boli au o asemenea cauza....nu stiu de ce cred unii oameni ca detin adevarul universal...in caz de boala, sufli si in iaurt, incerci orice, ceri mai multe opinii. si apoi.....dupa dumneata, omul nu asculta decat de bici....adica daca nu se poarta cum trebuie, va fi pedepsit cu o boala sau vreun necaz...poate unii oameni se poarta cum trebuie si din convingere, nu numai de frica biciului....
mkdisk
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:53
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:36:55deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....

Este normal sa fie si catastrofe pe Pamant, nu suntem in Rai. Si cei de care ai pomenit tu nu cred ca aveau greseli spirituale fiecare in parte ci au gresit ca natie...acum, eu nu stiu mai multe ca nu am eu treaba cu istoria. Dar uneori lucrurile se "autoregleaza" de la sine, daca ne-am tot inmulti am ajunge la suprapopulare. Dupa cum cred ca ai observat, chinezii nu sunt asa multumiti de faptul ca sunt atat de multi. Lucrurile sunt foarte subtile dar ideea e ca nimeni nu e nedreptatit si nimeni nu scapa fara sa-si indeplineasca sarcinile.
Dumnezeu e mereu cu noi, asta e clar. Tu crezi ca ar fi stat el sa priveasca impasibil toate nenorocirile astea gen Hiroshima daca nu asa ar fi trebuit sa se intample? Dovada ca nu degeaba s-au intamplat.
arhanghel
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:03
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:33:32
De la: arhanghel, la data 2009-10-19 19:04:09
De la: mkdisk, la data 2009-10-19 10:34:21
De la: staff, la data 2009-10-15 17:19:13
De la: mkdisk, la data 2009-10-15 14:56:07si nu este drept sa raspunda copiii pentru pacatele parintilor...fiecare raspunde pentru sine, nu pentru altii.


Copii raspund pentru pacatele lor. Daca in viata trecuta ai fost infractor/ai ucis/violat/ai urat/sau oricare din multitudinea de pacate care se pot face, in viata asta te incarnezi direct cu boli sau te imbolnavesti pe parcurs. Numai ca vezi tu? Totul este atat de perfect echilibrat in lumea asta incat te nasti intr-o familie in care parintii au nevoie sa fie purificati rapid, promt. Asta inseamna ca au pacate destul de mari. Atunci cand iti vezi copilul in suferinta, suferi foarte mult si tu ca parinte si renunti la tot ce e pamantesc, case/bani/masini, intr-un cuvant, te detasezi de pamantesc ca sa salvezi un suflet. Este un mecanism foarte complex care merge mai departe indiferent daca tie ti se pare corect sau nu, daca il accepti sau nu, daca iti face placere sau nu. Nu am de ce sa duc munca de lamurire cu tine. Dar am sa contiunui sa iti raspund intrebarilor, este un fapt benefic pentru toti cei care citesc. Deci, de acum inainte, de cate ori imi vei citi raspunsurile, sa sti ca nu it maii sunt adresate tie. Poti sa intrebi orice iti trece prin cap. De fiecare data cand caut raspunsuri la intrebarile cele mai complexe, cresc si eu, asa ca intreaba ce doresti, dar daca tot te straduiesti atat de mult sa ma blochezi, cauta intrebari ceva mai profunde.

nu ai explicat ce provoaca epidemiile.si nu ma straduiesc deloc sa te blochez, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.e firesc sa te intreb, nu?de asta ai deschis topic-ul.....de ce trebuie sa te superi?



exact cum e criza financiara la ora actuala asa sunt si epidemiile. pt ca aceasta criza nu se manifesta doar la nivel economic ci si spiritual, oamenii au nevoie de o schimbare deoarcece s-a ajuns la acel "prea mult". Materia a capatat mult prea mult interes din partea noastra in detriment fiind sufletul, banii au devenit pt oameni mai importanti decat iubirea.
Asadar, din cauza dezordinii care a ajuns la un punct extrem lumea trebuie sa se reordoneze.
Epidemia este tot o reglare dar putin diferita.

cum ramane cu epidemia care a fost putin ,, ajutata" sa fie epidemie...cu bolile create in laboratoare de catre savanti si care sunt testate pe noi......multe din bolile cu care se confrunta azi omenirea sunt boli de laborator......inclusiv bomba atomica a fost creata de oameni, iar consecintele...un dezastru...nu-mi zice ca acei oameni care au murit la Hiroshima si Nagasaki aveau nu`s ce pacate, de au murit atat de stupid.



Si cu bolile de laborator nu pot sa zic decat ca totul este foarte subtil...ascuns..pentru ca nu oricine sa patrunda tainele astea. Unii pot deveni periculosi cunoscand aceste taine. Si nu pot sa zic decat ca intreg Universul este atat de minutios ordonat si in spatele tuturor dezechilibrelor exterioare lumea este inca perfect echilibrata. "Perfect" este cuvantul cel mai potrivit pt Univers. Dumnezeu niciodata nu nedreptateste pe nimeni si nu permite dezechilibrului sa se instaleze. Totul este "perfect" echilibrat.
arhanghel
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:18
Si acum, nu vreau sa crezi ca sunt vreo sectanta din asta sau sufar de vre-un fanatism religios. Nu, eu am reusit sa inteleg lucrurile astea raportandu-ma la Dumnezeu. Eu cred ca intelegerea in profunzime a acestei oranduiri "perfecte" e inlesnita mult de credinta in Dumnezeu, de iubirea pt creatia Sa, de iubirea pt cel de langa de tine, de iubirea de mine insumi. De fapt, iubirea de tine insuti este iubirea de Dumnezeu, ii iubesti creatia si o apreciezi la adevarata valoare. Si cand ai sa intelegi cu adevarat ce inseamna sa iubesti creatia lui Dumnezeu atunci ai sa fi indeajuns de deschis sa intelegi si sa cunosti tainele in care rezida echilibrul acesta "perfect" . Vorbesc la modul general, "tu" ca om.
arhanghel
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:28
De regula se sufera de boli mai pamantesti.Te doare o ureche sau degetul de la picior.
kudika023770
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:31
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:03:12
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:36:55deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....

Este normal sa fie si catastrofe pe Pamant, nu suntem in Rai. Si cei de care ai pomenit tu nu cred ca aveau greseli spirituale fiecare in parte ci au gresit ca natie...acum, eu nu stiu mai multe ca nu am eu treaba cu istoria. Dar uneori lucrurile se "autoregleaza" de la sine, daca ne-am tot inmulti am ajunge la suprapopulare. Dupa cum cred ca ai observat, chinezii nu sunt asa multumiti de faptul ca sunt atat de multi. Lucrurile sunt foarte subtile dar ideea e ca nimeni nu e nedreptatit si nimeni nu scapa fara sa-si indeplineasca sarcinile.
Dumnezeu e mereu cu noi, asta e clar. Tu crezi ca ar fi stat el sa priveasca impasibil toate nenorocirile astea gen Hiroshima daca nu asa ar fi trebuit sa se intample? Dovada ca nu degeaba s-au intamplat.


Ma intreb daca toate lucrurile astea le gasesti intuitiv... E foarte interesantca desi nu si cititi foarte mult despre toate astea, pur si simplu cunosti parte din ele. Ma gandesc ca e intuitiv. Bravo.
Referitor la catastrofe,calamitati, nenorociri la scara larga , se pot gasi informatii vaste in scrierile urmatorilor autori (asta ca sa nu mai spuneti ca e "adevarul meu"... nu mi-am insusit nimic, pur si simplu studiez lucrurile astea de multi ani. Nu incerc sa conving pe nimeni, cine vrea citeste, cine nu...) Serghei Nikolaevici Lazarev, Ovidiu Dragos Argeseanu , Mikael Omraam Oivanhov, Aurelian Curin, Rusu Risvan si multi altii. Nu numai ei vorbesc despre asta, se discuta la nivel global. S-au facut si studii foarte laborioase pe aceste teme. Ceea ce scriu aici este bazat pe ceea ce am studiat ani la rand, nu se bazeaza pe teoriile mele...
staff
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:18
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:18:27
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:33:32
De la: arhanghel, la data 2009-10-19 19:04:09
De la: mkdisk, la data 2009-10-19 10:34:21
De la: staff, la data 2009-10-15 17:19:13
De la: mkdisk, la data 2009-10-15 14:56:07si nu este drept sa raspunda copiii pentru pacatele parintilor...fiecare raspunde pentru sine, nu pentru altii.


Copii raspund pentru pacatele lor. Daca in viata trecuta ai fost infractor/ai ucis/violat/ai urat/sau oricare din multitudinea de pacate care se pot face, in viata asta te incarnezi direct cu boli sau te imbolnavesti pe parcurs. Numai ca vezi tu? Totul este atat de perfect echilibrat in lumea asta incat te nasti intr-o familie in care parintii au nevoie sa fie purificati rapid, promt. Asta inseamna ca au pacate destul de mari. Atunci cand iti vezi copilul in suferinta, suferi foarte mult si tu ca parinte si renunti la tot ce e pamantesc, case/bani/masini, intr-un cuvant, te detasezi de pamantesc ca sa salvezi un suflet. Este un mecanism foarte complex care merge mai departe indiferent daca tie ti se pare corect sau nu, daca il accepti sau nu, daca iti face placere sau nu. Nu am de ce sa duc munca de lamurire cu tine. Dar am sa contiunui sa iti raspund intrebarilor, este un fapt benefic pentru toti cei care citesc. Deci, de acum inainte, de cate ori imi vei citi raspunsurile, sa sti ca nu it maii sunt adresate tie. Poti sa intrebi orice iti trece prin cap. De fiecare data cand caut raspunsuri la intrebarile cele mai complexe, cresc si eu, asa ca intreaba ce doresti, dar daca tot te straduiesti atat de mult sa ma blochezi, cauta intrebari ceva mai profunde.

nu ai explicat ce provoaca epidemiile.si nu ma straduiesc deloc sa te blochez, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.e firesc sa te intreb, nu?de asta ai deschis topic-ul.....de ce trebuie sa te superi?



exact cum e criza financiara la ora actuala asa sunt si epidemiile. pt ca aceasta criza nu se manifesta doar la nivel economic ci si spiritual, oamenii au nevoie de o schimbare deoarcece s-a ajuns la acel "prea mult". Materia a capatat mult prea mult interes din partea noastra in detriment fiind sufletul, banii au devenit pt oameni mai importanti decat iubirea.
Asadar, din cauza dezordinii care a ajuns la un punct extrem lumea trebuie sa se reordoneze.
Epidemia este tot o reglare dar putin diferita.

cum ramane cu epidemia care a fost putin ,, ajutata" sa fie epidemie...cu bolile create in laboratoare de catre savanti si care sunt testate pe noi......multe din bolile cu care se confrunta azi omenirea sunt boli de laborator......inclusiv bomba atomica a fost creata de oameni, iar consecintele...un dezastru...nu-mi zice ca acei oameni care au murit la Hiroshima si Nagasaki aveau nu`s ce pacate, de au murit atat de stupid.



Si cu bolile de laborator nu pot sa zic decat ca totul este foarte subtil...ascuns..pentru ca nu oricine sa patrunda tainele astea. Unii pot deveni periculosi cunoscand aceste taine. Si nu pot sa zic decat ca intreg Universul este atat de minutios ordonat si in spatele tuturor dezechilibrelor exterioare lumea este inca perfect echilibrata. "Perfect" este cuvantul cel mai potrivit pt Univers. Dumnezeu niciodata nu nedreptateste pe nimeni si nu permite dezechilibrului sa se instaleze. Totul este "perfect" echilibrat.


Nu sunt boli create in laborator. Trebuie sa te documentezi ceva mai mult de atat si vei afla ca nu au foat creatii de laborator. Inca odata, bravo "arhanghel"!
staff
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:20
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:28:05Si acum, nu vreau sa crezi ca sunt vreo sectanta din asta sau sufar de vre-un fanatism religios. Nu, eu am reusit sa inteleg lucrurile astea raportandu-ma la Dumnezeu. Eu cred ca intelegerea in profunzime a acestei oranduiri "perfecte" e inlesnita mult de credinta in Dumnezeu, de iubirea pt creatia Sa, de iubirea pt cel de langa de tine, de iubirea de mine insumi. De fapt, iubirea de tine insuti este iubirea de Dumnezeu, ii iubesti creatia si o apreciezi la adevarata valoare. Si cand ai sa intelegi cu adevarat ce inseamna sa iubesti creatia lui Dumnezeu atunci ai sa fi indeajuns de deschis sa intelegi si sa cunosti tainele in care rezida echilibrul acesta "perfect" . Vorbesc la modul general, "tu" ca om.

cum ramane cu clonarea?sau criogenia?cred ca religia ar trebui sa tina uneori pasul cu dezvoltarea tehnologica...nu vreau sa intru in altfel de amanunte....nu cred ca ar fi indicat.eu accept ca exista o ordine, un echilibru natural, doar ca omul l-a stricat de mult.si am cunoscut destui ticalosi care n-au nici pe dracu`...sunt perfect sanatosi si n-au nici o problema....si destui oameni de treaba care sufera..si nu meritau..asa ca.....
mkdisk
Postat pe 4 Noiembrie 2009 13:45
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:03:12
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:36:55deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....

Este normal sa fie si catastrofe pe Pamant, nu suntem in Rai. Si cei de care ai pomenit tu nu cred ca aveau greseli spirituale fiecare in parte ci au gresit ca natie...acum, eu nu stiu mai multe ca nu am eu treaba cu istoria. Dar uneori lucrurile se "autoregleaza" de la sine, daca ne-am tot inmulti am ajunge la suprapopulare. Dupa cum cred ca ai observat, chinezii nu sunt asa multumiti de faptul ca sunt atat de multi. Lucrurile sunt foarte subtile dar ideea e ca nimeni nu e nedreptatit si nimeni nu scapa fara sa-si indeplineasca sarcinile.
Dumnezeu e mereu cu noi, asta e clar. Tu crezi ca ar fi stat el sa priveasca impasibil toate nenorocirile astea gen Hiroshima daca nu asa ar fi trebuit sa se intample? Dovada ca nu degeaba s-au intamplat.

am sa iti zic ceva...sper sa nu te superi...nu fac pe desteapta lui peste...dar....ambele orase nu sunt in China, ci in Japonia....unde populatia nu e asa numeroasa si ambele atacuri au fost....din razbunare...pt atacul japonezilor de la Pearl Harbor...si am citit foarte multe carti de istorie, fiindca imi place domeniul....si foarte multi autori sunt de parere ca americanii i-au lasat..putin mai mult pe japonezi sa ii atace, ca au facut-o cu buna-stiinta, pentru a putea testa bomba atomica.....
ideea mea era ca...in spatele multor chestii de pe lumea asta exista niste interese...mai de la centru...de sus...grupuri si grupulete de interese care ne manipuleaza....fara sa stim noi nimic. cum se zice, pana la dumnezeu, te mananca sfintii.....
mkdisk
Postat pe 4 Noiembrie 2009 14:05
si nu va..combat...nu asta a fost intentia...eu zic ca sunt mai multe cauze ale bolilor si nu toate tin de spiritualitate.trebuie sa luam ce e mai bun si folositor din fiecare...teorie....la fiecare dintre noi se potriveste..altceva. si eu am mai citit cate ceva.... doar ca nu inteleg de ce atata inversunare pentru o singura idee....inteleg ca v-au placut cartile si ca v-a umplut de entuziasm ideea...oricum....nu vreau sa zic decat ca...amatorii sunt entuziasti.....dar...... ca sa nu zic mai mult....
mkdisk
Postat pe 4 Noiembrie 2009 14:30
De la: staff, la data 2009-11-04 11:18:37
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:03:12
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:36:55deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....

Este normal sa fie si catastrofe pe Pamant, nu suntem in Rai. Si cei de care ai pomenit tu nu cred ca aveau greseli spirituale fiecare in parte ci au gresit ca natie...acum, eu nu stiu mai multe ca nu am eu treaba cu istoria. Dar uneori lucrurile se "autoregleaza" de la sine, daca ne-am tot inmulti am ajunge la suprapopulare. Dupa cum cred ca ai observat, chinezii nu sunt asa multumiti de faptul ca sunt atat de multi. Lucrurile sunt foarte subtile dar ideea e ca nimeni nu e nedreptatit si nimeni nu scapa fara sa-si indeplineasca sarcinile.
Dumnezeu e mereu cu noi, asta e clar. Tu crezi ca ar fi stat el sa priveasca impasibil toate nenorocirile astea gen Hiroshima daca nu asa ar fi trebuit sa se intample? Dovada ca nu degeaba s-au intamplat.


Ma intreb daca toate lucrurile astea le gasesti intuitiv... E foarte interesantca desi nu si cititi foarte mult despre toate astea, pur si simplu cunosti parte din ele. Ma gandesc ca e intuitiv. Bravo.
Referitor la catastrofe,calamitati, nenorociri la scara larga , se pot gasi informatii vaste in scrierile urmatorilor autori (asta ca sa nu mai spuneti ca e "adevarul meu"... nu mi-am insusit nimic, pur si simplu studiez lucrurile astea de multi ani. Nu incerc sa conving pe nimeni, cine vrea citeste, cine nu...) Serghei Nikolaevici Lazarev, Ovidiu Dragos Argeseanu , Mikael Omraam Oivanhov, Aurelian Curin, Rusu Risvan si multi altii. Nu numai ei vorbesc despre asta, se discuta la nivel global. S-au facut si studii foarte laborioase pe aceste teme. Ceea ce scriu aici este bazat pe ceea ce am studiat ani la rand, nu se bazeaza pe teoriile mele...

nu stiu de unde tragi concluzia ca am zis ca e adevarul tau...imi dau seama ca ai citit si te-a entuziasmat ideea....am zis:teoria pe care ti-ai insusit-o...ceea ce nu intelegi este ca ceea ce ai studiat este un punct de vedere...in care tu crezi.....tot respectul pentru credinta ta, fiecare are acest drept...numai ca in literatura sunt tot felul de teorii...nu e numai asta....adica, sa fii un pic mai..tolerant....si mai putin...cu pretentia de a detine adevarul universal....am mai zis de nu stiu cate ori chestia asta si cred ca ti-au spus-o si alte persoane....si nu prea intelegi....citeste si tu cum ai inceput topic-ul asta si trage singur..concluziile...adevarata intelepciune e, in primul rand, modesta si balnda.....
mkdisk
Postat pe 4 Noiembrie 2009 14:53
De la: arhanghel, la data 2009-10-29 16:26:45Era un mit..nu-mi amintesc eu prea bine cum se numea dar stiu ca era o comparatie intre oamenii de stiinta si spiritualisti. Oamenii de stiinta reusesc sa dobandeasca cunoasterea la modul rational dar "aripile" pe care cunoasterea rationala le-o da sunt prea grele..sunt aripi de plumb ce-i trag in jos si nu pot accede catre cer. In schimb cei ce cauta cunoasterea spirituala capata "aripi" de lumina, aripi de spirit ce le permit sa "zboare" spre cer.

pai, daca stiinta ar sti TOTUL, nu ar mai fi nevoie de spiritualitate.....noi oamenii, nu stim totul...de asta apelam la spiritualitate, ca sa fim linistiti si sa explicam prin ceva ceea ce nu cunoastem. de asta exista credinta, pentru a explica ceea ce pentru noi, ramane un mister.eu una, sunt convinsa ca exista pe undeva o explicatie pt ceva de neexplicat, una rationala, doar ca stiinta si tehnica nu au ajuns atat de avansate ca sa explice. aici intervine credinta....care nu este un lucru rau, fiindca ajuta mii de oameni.
mkdisk
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:08
De la: mkdisk, la data 2009-11-04 14:05:10
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:03:12
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:36:55deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....

Este normal sa fie si catastrofe pe Pamant, nu suntem in Rai. Si cei de care ai pomenit tu nu cred ca aveau greseli spirituale fiecare in parte ci au gresit ca natie...acum, eu nu stiu mai multe ca nu am eu treaba cu istoria. Dar uneori lucrurile se "autoregleaza" de la sine, daca ne-am tot inmulti am ajunge la suprapopulare. Dupa cum cred ca ai observat, chinezii nu sunt asa multumiti de faptul ca sunt atat de multi. Lucrurile sunt foarte subtile dar ideea e ca nimeni nu e nedreptatit si nimeni nu scapa fara sa-si indeplineasca sarcinile.
Dumnezeu e mereu cu noi, asta e clar. Tu crezi ca ar fi stat el sa priveasca impasibil toate nenorocirile astea gen Hiroshima daca nu asa ar fi trebuit sa se intample? Dovada ca nu degeaba s-au intamplat.

am sa iti zic ceva...sper sa nu te superi...nu fac pe desteapta lui peste...dar....ambele orase nu sunt in China, ci in Japonia....unde populatia nu e asa numeroasa si ambele atacuri au fost....din razbunare...pt atacul japonezilor de la Pearl Harbor...si am citit foarte multe carti de istorie, fiindca imi place domeniul....si foarte multi autori sunt de parere ca americanii i-au lasat..putin mai mult pe japonezi sa ii atace, ca au facut-o cu buna-stiinta, pentru a putea testa bomba atomica.....
ideea mea era ca...in spatele multor chestii de pe lumea asta exista niste interese...mai de la centru...de sus...grupuri si grupulete de interese care ne manipuleaza....fara sa stim noi nimic. cum se zice, pana la dumnezeu, te mananca sfintii.....



zau ca nici nu ma gandeam la faptul ca orasele astea sunt in Japonia. Am dat doar un exemplu ca sa ma fac inteleasa mai bine. Recitind ce am scris imi dau seama ca era destul de usor sa faci corelarea asta si imi cer scuze ca te-am facut sa intelegi gresit.
arhanghel
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:26
De la: staff, la data 2009-11-04 11:18:37
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:03:12
De la: mkdisk, la data 2009-11-02 14:36:55deci...moartea celor de la Hiroshima si Nagasaki nu a avut nici o cauza spirituala....a fost un dezechilibru, nu o incercare de a reface echilibrul natural....

Este normal sa fie si catastrofe pe Pamant, nu suntem in Rai. Si cei de care ai pomenit tu nu cred ca aveau greseli spirituale fiecare in parte ci au gresit ca natie...acum, eu nu stiu mai multe ca nu am eu treaba cu istoria. Dar uneori lucrurile se "autoregleaza" de la sine, daca ne-am tot inmulti am ajunge la suprapopulare. Dupa cum cred ca ai observat, chinezii nu sunt asa multumiti de faptul ca sunt atat de multi. Lucrurile sunt foarte subtile dar ideea e ca nimeni nu e nedreptatit si nimeni nu scapa fara sa-si indeplineasca sarcinile.
Dumnezeu e mereu cu noi, asta e clar. Tu crezi ca ar fi stat el sa priveasca impasibil toate nenorocirile astea gen Hiroshima daca nu asa ar fi trebuit sa se intample? Dovada ca nu degeaba s-au intamplat.


Ma intreb daca toate lucrurile astea le gasesti intuitiv... E foarte interesantca desi nu si cititi foarte mult despre toate astea, pur si simplu cunosti parte din ele. Ma gandesc ca e intuitiv. Bravo.
Referitor la catastrofe,calamitati, nenorociri la scara larga , se pot gasi informatii vaste in scrierile urmatorilor autori (asta ca sa nu mai spuneti ca e "adevarul meu"... nu mi-am insusit nimic, pur si simplu studiez lucrurile astea de multi ani. Nu incerc sa conving pe nimeni, cine vrea citeste, cine nu...) Serghei Nikolaevici Lazarev, Ovidiu Dragos Argeseanu , Mikael Omraam Oivanhov, Aurelian Curin, Rusu Risvan si multi altii. Nu numai ei vorbesc despre asta, se discuta la nivel global. S-au facut si studii foarte laborioase pe aceste teme. Ceea ce scriu aici este bazat pe ceea ce am studiat ani la rand, nu se bazeaza pe teoriile mele...


Multumesc...intr-adevar mai am mult de citit dar important pt mine a fost pana acum sa incerc sa-mi formez o opinie proprie si intuitia m-a ajutat mult in privinta asta
arhanghel
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:15
De la: mkdisk, la data 2009-11-04 13:45:16
De la: arhanghel, la data 2009-11-02 18:28:05Si acum, nu vreau sa crezi ca sunt vreo sectanta din asta sau sufar de vre-un fanatism religios. Nu, eu am reusit sa inteleg lucrurile astea raportandu-ma la Dumnezeu. Eu cred ca intelegerea in profunzime a acestei oranduiri "perfecte" e inlesnita mult de credinta in Dumnezeu, de iubirea pt creatia Sa, de iubirea pt cel de langa de tine, de iubirea de mine insumi. De fapt, iubirea de tine insuti este iubirea de Dumnezeu, ii iubesti creatia si o apreciezi la adevarata valoare. Si cand ai sa intelegi cu adevarat ce inseamna sa iubesti creatia lui Dumnezeu atunci ai sa fi indeajuns de deschis sa intelegi si sa cunosti tainele in care rezida echilibrul acesta "perfect" . Vorbesc la modul general, "tu" ca om.

cum ramane cu clonarea?sau criogenia?cred ca religia ar trebui sa tina uneori pasul cu dezvoltarea tehnologica...nu vreau sa intru in altfel de amanunte....nu cred ca ar fi indicat.eu accept ca exista o ordine, un echilibru natural, doar ca omul l-a stricat de mult.si am cunoscut destui ticalosi care n-au nici pe dracu`...sunt perfect sanatosi si n-au nici o problema....si destui oameni de treaba care sufera..si nu meritau..asa ca.....


Nu m-am documentat in privinta clonarii pt ca mi-a parut putin cam SF, sincera sa fiu. Iar criogenia nu m-a interesat chiar sub nici o forma...rusine sa-mi fie. Si ticalosii aia care n-au nici pe dracu' sunt sigura isi vor primi rasplata. Poate tu nici n-ai stat prea mult pe langa ei sa-i cunosti, sau poate acum le merge bine dar mai tarziu se intampla ceva cu ei. Si da...pare ca sunt multi oameni buni care sufera si ca viata e nedreapta cu ei dar numai ei pot afla adevaratul motiv al suferintei lor.




Si inca ceva...
Ce vroiai sa spui in legatura cu "amatorii entuziasti" ?



arhanghel
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salutare tutror!! 1 De la: nop 5 Septembrie 2009 17:03
Vitamine si minerale 2 De la: karinna27 10 Septembrie 2008 23:52
.... 6 De la: Valy90 20 Iunie 2011 12:44
Am o problema!cred eu 27 De la: Josie 10 Iulie 2009 16:24
Roseata la oki 7 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:16