Setari Cookie-uri

Soacrelor,, mamele de baieti ,haide-ti sa ne facem ,,,, un forum al nostru!!

De la: cristiana_cris, la data 2009-11-10 09:45:54
De la: iacinta, la data 2009-11-07 10:16:35
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 20:18:50
De la: iacinta, la data 2009-11-04 14:49:21
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 11:59:35
De la: scorpio67, la data 2009-11-04 11:52:43
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 10:58:55apropo, scorpio cea obsedata de soacre (stai linistita madam kudika nush cat ca si tu esti obsedata de nore), mai citeste de 'nspe mii de ori ce a scris summer la adresa acelei kudice! Helauuuuu, era ironica la adresa ei! Sau nu stii ce-i aia ironia? Sau esti atat de inveninata ca vezi numai ce vrei tu?


Chiar mi-e indiferent tot ce-au scris si ce au vrut sa spuna.


si marmota invelea ciocolata in staniol


PS: am mai gasit popcorn

PPS: adik, sa inteleg, ca te certi de dragul de a te certa? atentie! tu ai recunoscut!

si tu esti avocata lui summer ?

eu sunt eu (alta intrebare tampita n-ai gasit? uite cum tu te-ai bagat asa m-am bagat si eu )
cine esti tu si cine vorbea cu tine?


Da de ce? Ca pisicutza aia e cam zeflemista si bagacioasa.

Postat pe 10 Noiembrie 2009 09:50
De la: scorpio67, la data 2009-11-10 09:50:49
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-10 09:45:54
De la: iacinta, la data 2009-11-07 10:16:35
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 20:18:50
De la: iacinta, la data 2009-11-04 14:49:21
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 11:59:35
De la: scorpio67, la data 2009-11-04 11:52:43
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 10:58:55apropo, scorpio cea obsedata de soacre (stai linistita madam kudika nush cat ca si tu esti obsedata de nore), mai citeste de 'nspe mii de ori ce a scris summer la adresa acelei kudice! Helauuuuu, era ironica la adresa ei! Sau nu stii ce-i aia ironia? Sau esti atat de inveninata ca vezi numai ce vrei tu?


Chiar mi-e indiferent tot ce-au scris si ce au vrut sa spuna.


si marmota invelea ciocolata in staniol


PS: am mai gasit popcorn

PPS: adik, sa inteleg, ca te certi de dragul de a te certa? atentie! tu ai recunoscut!

si tu esti avocata lui summer ?

eu sunt eu (alta intrebare tampita n-ai gasit? uite cum tu te-ai bagat asa m-am bagat si eu )
cine esti tu si cine vorbea cu tine?


Da de ce? Ca pisicutza aia e cam zeflemista si bagacioasa.

da?!!!!...nu imi [plac pisicile decit motanii chiar unde o fi motanul cel negru nu l-am mai vazut de mult
cristiana_cris
Postat pe 10 Noiembrie 2009 11:07
Bine v-am regasit dragele mele, soacre mame de baieti! Am deschis aceasta tema unde sa putem noi mamele((respectiv soacrele)),, sa discutam diferite probleme legate de viata noastra, fiind mame de baieti si ,,mult criticatele ;soacre!! Da parca ,putem sa stam linistite aici pe forum,,sa ne spunem durerile de unele persoane???!! Nici vorba! Asociez acest forum cu campania electorala pt, alegerea presedintelui!! Suntem mari vedete! Daca suntem bagate n seama, inseamna ca ;existam;! Oseara placuta scumpe mame!! De baieti!
kudika017520
Postat pe 10 Noiembrie 2009 20:35
O SEARA DE VIS SOACRELOR!! TINERELOR!! VA DORESC!!
kudika017520
Postat pe 10 Noiembrie 2009 21:25
De la: kudika017520, la data 2009-11-10 21:25:37 O SEARA DE VIS SOACRELOR!! TINERELOR!! VA DORESC!!


Aleluia,Baby!

Postat pe 11 Noiembrie 2009 07:58
Draguta , dar vad ca te pregatisi de razboi maica ! Stii ce-ti mai lipseste ? Un sombrero si ponchoul ! Si esti ca Seedy Gonzales ! Dragut ! Imi place !
kudika068864
Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:45
Sau ca sa fiu in ton cu tine ( sper ca scriu corect ) Hasta la Vista Baby !
kudika068864
Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:46
De la: kudika068864, la data 2009-11-11 09:45:05Draguta , dar vad ca te pregatisi de razboi maica ! Stii ce-ti mai lipseste ? Un sombrero si ponchoul ! Si esti ca Seedy Gonzales ! Dragut ! Imi place !


Mai nou esti avocata balauritzei?

Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:47
Papusico! Nu sunt avocata nimanui ! Sunt doar propriul meu avocat cand este cazul . Nu prestez pentru altii GRATIS ! Eventual daca pica ceva banuti ( euroi - ca sa citez pe cineva ) . Comentam doar poza , e chiar draguta ! Si in imaginatia mea am incercat s-o completez cu niste accesorii pentru a fi mai reprezentativa ! Doar atat ! Mamaia
kudika068864
Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:52
De la: kudika068864, la data 2009-11-11 09:52:45Papusico! Nu sunt avocata nimanui ! Sunt doar propriul meu avocat cand este cazul . Nu prestez pentru altii GRATIS ! Eventual daca pica ceva banuti ( euroi - ca sa citez pe cineva ) . Comentam doar poza , e chiar draguta ! Si in imaginatia mea am incercat s-o completez cu niste accesorii pentru a fi mai reprezentativa ! Doar atat ! Mamaia


de data asta am inteles gresit.kudika asta nu mi-a incarcat inca poza s-o pot vedea si eu si n-am stiut incotro bati.sorry!

Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:15
O.K. mamaie ! No problemo ! Ma bucur ca s-a lamurit problema ! Si cum e vremea pe al voi ? Cum stati ci ,, GRIPILI GROHAITOARE ?''' Si inca ceva ............. CU CINE VOTAM?!!!!!!!!!!!!!!!! Eu sincer inca nustiu , dar sigur voi merge la vot chiar daca fac sa se anuleze buletinul , dar macar stiu ca nu se va folosi nimeni de acest drept al meu ! Consider ca suntem datori in primul rand fata de copii nostri , nepoti si apoi fata de noi insine sa mergem sa ne exercitam acest drept . Sa nu lasam pe altii sa hotarasca in locul nostru si apoi sa carcotim pe la colturi ca nu ne convine aia , ailalta s.a.m.d. Consider ca trebuie sa fim responsabili ! Daca alegerea e gresita , macar stiu ca am gresit EU si trag ponoasele alegerii mele , nu a altora care au vorbit si au ales pentru mine . Daca nu-mi asum aceasta responsabilitate , consider eu , ca nu voi avea nici dreptul de a critica alegerea altora ! Ei ce ziceti ? Gresesc oare ?
kudika068864
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:24
De la: kudika068864, la data 2009-11-11 10:24:48O.K. mamaie ! No problemo ! Ma bucur ca s-a lamurit problema ! Si cum e vremea pe al voi ? Cum stati ci ,, GRIPILI GROHAITOARE ?''' Si inca ceva ............. CU CINE VOTAM?!!!!!!!!!!!!!!!! Eu sincer inca nustiu , dar sigur voi merge la vot chiar daca fac sa se anuleze buletinul , dar macar stiu ca nu se va folosi nimeni de acest drept al meu ! Consider ca suntem datori in primul rand fata de copii nostri , nepoti si apoi fata de noi insine sa mergem sa ne exercitam acest drept . Sa nu lasam pe altii sa hotarasca in locul nostru si apoi sa carcotim pe la colturi ca nu ne convine aia , ailalta s.a.m.d. Consider ca trebuie sa fim responsabili ! Daca alegerea e gresita , macar stiu ca am gresit EU si trag ponoasele alegerii mele , nu a altora care au vorbit si au ales pentru mine . Daca nu-mi asum aceasta responsabilitate , consider eu , ca nu voi avea nici dreptul de a critica alegerea altora ! Ei ce ziceti ? Gresesc oare ?


Habar nu am ,toti candidatii sunt doar marionetele gruparilor politice care urmaresc sa mai saraceasca putin tara asta.Il votez pe Jiji .

Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:27
De la: kudika017520, la data 2009-11-10 20:35:08 Bine v-am regasit dragele mele, soacre mame de baieti! Am deschis aceasta tema unde sa putem noi mamele((respectiv soacrele)),, sa discutam diferite probleme legate de viata noastra, fiind mame de baieti si ,,mult criticatele ;soacre!! Da parca ,putem sa stam linistite aici pe forum,,sa ne spunem durerile de unele persoane???!! Nici vorba! Asociez acest forum cu campania electorala pt, alegerea presedintelui!! Suntem mari vedete! Daca suntem bagate n seama, inseamna ca ;existam;! Oseara placuta scumpe mame!! De baieti!

ai probleme grave.....este ultima concluzie...
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:27
De la: kudika068864, la data 2009-11-11 10:24:48O.K. mamaie ! No problemo ! Ma bucur ca s-a lamurit problema ! Si cum e vremea pe al voi ? Cum stati ci ,, GRIPILI GROHAITOARE ?''' Si inca ceva ............. CU CINE VOTAM?!!!!!!!!!!!!!!!! Eu sincer inca nustiu , dar sigur voi merge la vot chiar daca fac sa se anuleze buletinul , dar macar stiu ca nu se va folosi nimeni de acest drept al meu ! Consider ca suntem datori in primul rand fata de copii nostri , nepoti si apoi fata de noi insine sa mergem sa ne exercitam acest drept . Sa nu lasam pe altii sa hotarasca in locul nostru si apoi sa carcotim pe la colturi ca nu ne convine aia , ailalta s.a.m.d. Consider ca trebuie sa fim responsabili ! Daca alegerea e gresita , macar stiu ca am gresit EU si trag ponoasele alegerii mele , nu a altora care au vorbit si au ales pentru mine . Daca nu-mi asum aceasta responsabilitate , consider eu , ca nu voi avea nici dreptul de a critica alegerea altora ! Ei ce ziceti ? Gresesc oare ?

mamaie...te rog nu spulbera visul..sa te sucesti ca cealalta kudika....ca ma sinucid...vad ca a luat-o razna....si sper sa fie singura..
sa ramana ok pina la capat...fara jigniri....ok?....va pup pe toate azi
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:32
De la: kudika068864, la data 2009-11-11 10:24:48O.K. mamaie ! No problemo ! Ma bucur ca s-a lamurit problema ! Si cum e vremea pe al voi ? Cum stati ci ,, GRIPILI GROHAITOARE ?''' Si inca ceva ............. CU CINE VOTAM?!!!!!!!!!!!!!!!! Eu sincer inca nustiu , dar sigur voi merge la vot chiar daca fac sa se anuleze buletinul , dar macar stiu ca nu se va folosi nimeni de acest drept al meu ! Consider ca suntem datori in primul rand fata de copii nostri , nepoti si apoi fata de noi insine sa mergem sa ne exercitam acest drept . Sa nu lasam pe altii sa hotarasca in locul nostru si apoi sa carcotim pe la colturi ca nu ne convine aia , ailalta s.a.m.d. Consider ca trebuie sa fim responsabili ! Daca alegerea e gresita , macar stiu ca am gresit EU si trag ponoasele alegerii mele , nu a altora care au vorbit si au ales pentru mine . Daca nu-mi asum aceasta responsabilitate , consider eu , ca nu voi avea nici dreptul de a critica alegerea altora ! Ei ce ziceti ? Gresesc oare ?
.......................NU VOTEZ, asta ca sa am constiinta curata .........
erikahd2008
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:34
Foarte bine ca mergi la vot ! Dar JIJI ? Nu crezi ca va fi o reeditare a lui ,, PINGELICA NICUSOR '' varianta moderna ? Eu draga mea am incercat mereu sa evit , daca a fost posibil si a fost alegerea mea , sa fiu condusa de oameni inferiori mie ! Nu conteaza din ce punct de vedere , dar INFERIORI ! O fi avand el ,, malai '' mult , gura mare , dar in capul lui , e parerea mea personala , e un mare BALMOS . Ne va trasnforma in ,, TURMA LUI DE OI '' Nu vedeti ce face si cu biata echipa STEAUA ? Asa cum schimba antrenorii cand nu-i convine ceva , asa va schimba , Domane fereste daca va fi presedinte si PRIMUL MINISTRU ! Si atunci ce credibilitate vom mai avea ca natiune ? Oare de ce nu avem si noi un BARAC OBAMA al nostru ? Stii pe cine as fi vazut eu candidat potrivit pentru PRESEDINTIE ? Fara a avea ceva cu aceasta grupare politica , dar FRUNDA de la UDMR mi se pare un om echilibrat , cumpatat si bun [politician . Pacat ca nu l-au scos in fata !
kudika068864
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:41
De la: kudika068864, la data 2009-11-11 10:41:00 Foarte bine ca mergi la vot ! Dar JIJI ? Nu crezi ca va fi o reeditare a lui ,, PINGELICA NICUSOR '' varianta moderna ? Eu draga mea am incercat mereu sa evit , daca a fost posibil si a fost alegerea mea , sa fiu condusa de oameni inferiori mie ! Nu conteaza din ce punct de vedere , dar INFERIORI ! O fi avand el ,, malai '' mult , gura mare , dar in capul lui , e parerea mea personala , e un mare BALMOS . Ne va trasnforma in ,, TURMA LUI DE OI '' Nu vedeti ce face si cu biata echipa STEAUA ? Asa cum schimba antrenorii cand nu-i convine ceva , asa va schimba , Domane fereste daca va fi presedinte si PRIMUL MINISTRU ! Si atunci ce credibilitate vom mai avea ca natiune ? Oare de ce nu avem si noi un BARAC OBAMA al nostru ? Stii pe cine as fi vazut eu candidat potrivit pentru PRESEDINTIE ? Fara a avea ceva cu aceasta grupare politica , dar FRUNDA de la UDMR mi se pare un om echilibrat , cumpatat si bun [politician . Pacat ca nu l-au scos in fata !


Il votez doar pentru ca stiu ca nu va iesi el presedinte si cum spuneai sa nu manipuleze altii lipsa mea de la vot si sa foloseasca votul in alb pentru cine le convine. Obama e tot reprezentantul unei grupari politice, nu-l crede atat de curat , nici unul nu este .

Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:46
Draga mea , din experienta mea de pana acuma , un om CURAT( imaculat ) nu intra in primul in politica ! Apoi daca cineva vrea sa aiba cat de cat o sansa cu aceasta cariera trebuie sa se alture unei HAITE ! Altfel nu are sanse deloc ! Stii vorba aia veche ,, POLITICA E O C....RVA si ca sa poti trai cu ea trebuie sa fii ca ea ''' ! Oricum cred ca vor fi doua ,, runde '' in acest meci . Sa vedem cine va iesi in turul doi si atunci va trebui sa alegem din doua rele pe cel mai putin rau ! Atunci va fi , maica , BATALIA DE LA PODUL INALT ! Acum in prima , va fi destul de COLORAT rezultatul .
kudika068864
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:55
Parerea mea proprie este sa ignoram postarile fara sens! Care. nu s legate de tema forumului! A raspunde unei persoane ,, care;;nu stie notiunea cuvantul ;;respecta,, si vei fi respectat;;; este ceea mai mare prostie, asa ca incepand din acest moment vreau sa vb, despre problemele care le am sau le aveti voi, ,mamele de baieti, privind viata baietilor vostri! IGNOR,,, PROSTIA ,JIGNIRILE SI POSTARILE CELOR FARA BUN SIMT!! VA ROG FACETI DRAGI MAME LA FEL! IGNOR, ,,,,,,,,,,PT, BAGACIOASELE CA; MUSCA N LAPTE!! VA doresc o zi senina tuturor!! A fi ;domn;; e o intamplare!! A fi ;;;UN OM EDUCAT CU BUN SIMT;; e un lucru fff, mare azi!!
kudika017520
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:48
Mamaie,,, ai citit pe; nurorile impotriva soacrelor, ca ; scumpele acestea adorate, care::: ar vrea ele:::: dar n-au cum ..sa faca pres cu noi au cerut;;; sa fim date afara de pe Kudika!! Ce suparare mare!! Stii mamaie eu cu tine suntem vizate,,,babele;;;dar eu nu sunt ,baba;;; poate masa mare l i baba!! Ce suparare mare!!
kudika017520
Postat pe 11 Noiembrie 2009 13:54
De la: kudika017520, la data 2009-11-11 13:54:18Mamaie,,, ai citit pe; nurorile impotriva soacrelor, ca ; scumpele acestea adorate, care::: ar vrea ele:::: dar n-au cum ..sa faca pres cu noi au cerut;;; sa fim date afara de pe Kudika!! Ce suparare mare!! Stii mamaie eu cu tine suntem vizate,,,babele;;;dar eu nu sunt ,baba;;; poate masa mare l i baba!! Ce suparare mare!!

gresit..cealalta mamaie...vad ca a incercat sa fie de bun simt..a lasat deoparte jignirile....si pt asta are respect...in concluzie nu are rost cearta pe forum..insa tu ofticoASO...vad ca te agiti....vrei cu orice pret razbunare....vrei cearta....daca cineva trebuie dat afara ..da tu esti aceea....si daca exista persoana needucata...cu lipsa celor 6..7 ani de acasa...clar tu esti aceea.... nu mai face pe victima...sunt maxim 10 contra 1.......si vb in numele tau...obraznico
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:08
Draga; mamaie;!!Eu desi am deschis cateva teme decente pe form, pentru noi mamele,, nu mai vreau sa mi pierd timpul pretios, citind acele cuvinte scrise de unele,,,,,Desi erau teme care ne priveau pe noi direct, se bagau ;;unele;; ca musca!! M-i scarba, sa mai citesc,, asemenea,, cuvinte debitate de o minte, bolnava de pe acum,,,asa ca le las sa scrie pana vor ajunge si ele;;;babe fara minte si fara judecata;; nu ca si,, noi,,, ci precum sunt ele azi fara minte ,,,,dar,,,,cum vor fi,,ele oare ,,, peste 50-60ani, daca, azi, sunt asa?? Sarmanele!! Este pe ;Femeia Unika.com/forum ,, concurs si teme ;;decente, cu postari cu mult bun simt si mult respect!! Eu le las sa se bata ele cap in cap!! Ca serviciu n-au! Sunt ((unele))oarbe! De aceea le tin barbatii sa stea pe net si sa ne aduca jigniri noua!! Pt, ca; acasa sunt sub; bocancii soacrei si sub papucul sotului, asa ca trebuie ;; undeva sarmanele sa si verse ;;;;INTELIGENTA MULTA!!!! Si ne-au gasit pe noi, numai ca eu nu sunt ;;;fraiera lor!! va iubesc inteligentelor!! Pana la adanci , adanci,zile!!
kudika017520
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:49
Va las pt, ca;;asa doresc eu!! CE MULT O SA MI LIPSITI((UNELE))!!
kudika017520
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:51
citind toate postarile tale imi dau seama k ai niste probleme destul de grave...suferi de complexul nurorii...dar vin si intreb?tu la randul tau nu ai fost nora??? si ce tot o dai cu mamele de baieti?cu ce sunt mai presus decat mamele de fete de exemplu???
Doamne cata limitare
viviana23
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:11
De la: kudika017520, la data 2009-11-11 14:49:19Draga; mamaie;!!Eu desi am deschis cateva teme decente pe form, pentru noi mamele,, nu mai vreau sa mi pierd timpul pretios, citind acele cuvinte scrise de unele,,,,,Desi erau teme care ne priveau pe noi direct, se bagau ;;unele;; ca musca!! M-i scarba, sa mai citesc,, asemenea,, cuvinte debitate de o minte, bolnava de pe acum,,,asa ca le las sa scrie pana vor ajunge si ele;;;babe fara minte si fara judecata;; nu ca si,, noi,,, ci precum sunt ele azi fara minte ,,,,dar,,,,cum vor fi,,ele oare ,,, peste 50-60ani, daca, azi, sunt asa?? Sarmanele!! Este pe ;Femeia Unika.com/forum ,, concurs si teme ;;decente, cu postari cu mult bun simt si mult respect!! Eu le las sa se bata ele cap in cap!! Ca serviciu n-au! Sunt ((unele))oarbe! De aceea le tin barbatii sa stea pe net si sa ne aduca jigniri noua!! Pt, ca; acasa sunt sub; bocancii soacrei si sub papucul sotului, asa ca trebuie ;; undeva sarmanele sa si verse ;;;;INTELIGENTA MULTA!!!! Si ne-au gasit pe noi, numai ca eu nu sunt ;;;fraiera lor!! va iubesc inteligentelor!! Pana la adanci , adanci,zile!!

respectul se cistiga...

Acolo unde respectul reciproc lipseste, binele este in suferinta, iar raul, mereu zdravan, mereu la pinda, poate lovi oricind si in orice. Cred ca acesta este un adevar de necontestat atit in familie, intr-o comunitate, cit si intr-o tara, intr-un grup de tari sau pentru intreaga planeta. Respectul fata de ceilalti este cel mai evident semn al respectului fata de sine. Nu ne nastem cu el, il dobindim – daca il dobindim – prin educatie. Abandonarea respectului reciproc nu poate aduce decit suspiciuni, vrajba, violenta. Tot ce se incearca a se construi in absenta acestui respect este subred, mai repede sau mai tirziu el se va prabusi si va da nastere la ciocniri devastatoare. Asa se destrama familii, asa apar rafuielile violente in comunitati si tot la fel populatia unei tari isi pierde increderea in institutiile ei si genereaza miscari de necontrolat, dupa cum la fel in relatiile dintre tari apar conflicte violente, ce nu o data ajung sa fie rezolvate cu armele. Cred ca orice societate poate fi "cintarita" daca ea atirna greu inspre bine sau inspre rau, tocmai cu respectul dintre membrii ei, dintre acestia si cei aflati la conducerea sa. Daca respectul reciproc exista, inseamna ca societatea este asezata intr-o stare de bine sau macar inspre bine.
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:51
De la: kudika017520, la data 2009-11-11 13:54:18Mamaie,,, ai citit pe; nurorile impotriva soacrelor, ca ; scumpele acestea adorate, care::: ar vrea ele:::: dar n-au cum ..sa faca pres cu noi au cerut;;; sa fim date afara de pe Kudika!! Ce suparare mare!! Stii mamaie eu cu tine suntem vizate,,,babele;;;dar eu nu sunt ,baba;;; poate masa mare l i baba!! Ce suparare mare!!

SEMNIFICAÞIA RESPECTULUI DE SINE

Existã realitãþi pe care nu le putem ocoli. Una dintre acestea este importanþa respectului de sine.
Indiferent de ceea ce credem, nu putem ignora autoevaluarea. Totuºi, putem sã întoarcem spatele unei asemenea cunoaºteri, dacã asta ne face sã ne simþim mai bine. Putem sã ridicãm din umeri, putem sã eva cã noi nu sîntem interesaþi decît de problemele "practice" ºi sã ne refugiem într-un meci de fotbal, la ºtirile de searã, sau rubrica financiarã, într-o goanã dupã cumpãrãturi etc.
ªi totuºi, respectul de sine reprezintã o nevoie umanã fundamentalã. Iar impactul sãu nu þine cont nici de înþelegerea ºi nici de consimþãmîntul nostru; el îºi croieºte drum prin propria fiinþã, cu sau fãrã ºtirea noastrã. Sîntem liberi fie sã încercãm sã percepem dinamica respectului de sine, fie sã ignorãm aceastã dinamicã, dar în al doilea caz rãmînem un mister pentru noi înºine ºi suportãm consecinþele.
Prin "respectul de sine" înþelegem mai mult decît simþul înnãscut al propriei valori, care se presupune cã este dreptul nostru prin naºtere - acea scînteie pe care psihologii ºi profesorii încearcã s-o aprindã în cei cu care lucreazã. Acea scînteie nu-i decît anticamera respectului de sine.
Respectul de sine, deplin conºtientizat, este starea în care noi sîntem adaptaþi vieþii ºi cerinþelor acesteia. Mai exact, respectul de sine este:

încrederea în capacitatea noastrã de a gîndi, încrederea în capacitatea de a face faþã provocãrilor fundamentale ale vieþii, ºi
încrederea în dreptul nostru de a avea succes ºi de a fi fericiþi, sentimentul cã meritãm, cã sîntem demni, cã sîntem îndreptãþiþi sã ne afirmãm nevoile ºi dorinþele, sã ne împlinim valorile ºi sã ne bucurãm de rezultatele eforturilor noastre.
Respectul de sine este nu un dar pe care noi nu trebuie decît sã-l pretindem. Dimpotrivã, dobîndirea în timp a respectului de sine reprezintã o reuºitã.
A avea încredere în propria-þi minte ºi a ºti cã meriþi sã fii fericit reprezintã esenþa respectului de sine. Puterea acestei convingeri constã în faptul cã ea este mai mult decît un raþionament sau un sentiment. Este un factor motivaþional care influenþeazã comportamentul.
La rîndul sãu, el este direct influenþat de felul în care acþionãm. Raportul de cauzalitate este reciproc. Existã o buclã de reacþie între acþiunile noastre în lume ºi respectul de sine. Nivelul respectului de sine influenþeazã modul în care acþionãm, iar acesta influenþeazã nivelul respectului de sine.
Dacã am încredere în mintea ºi judecata mea, este foarte probabil cã voi acþiona ca o fiinþã gînditoare. Exersîndu-mi capacitatea de a gîndi, atribuind o mai mare conºtientizare activitãþilor mele, viaþa mea va funcþiona mai bine. Iar acest lucru îmi consolideazã încrederea în propria inteligenþã. Dacã n-am încredere în mintea mea, probabil cã am sã fiu mai degrabã pasiv din punct de vedere mental, o sã atribui activitãþilor mele un grad de conºtientizare mai redus decît este necesar ºi o sã am o mai scãzutã perseverenþã în confruntarea cu dificultãþile. Cînd acþiunile mele conduc la rezultate dezamãgitoare sau dureroase, simt cã este justificat sã nu mai am încredere în mintea mea.
Cu un grad ridicat al respectului de sine, este probabil sã fiu mai perseverent în confruntarea cu dificultãþile. Cu un respect de sine scãzut, mai degrabã am sã renunþ sau am sã încerc sã fac cu adevãrat tot ce se poate. Cercetãrile aratã cã subiecþii cu un respect de sine ridicat vor persevera în îndeplinirea unei acþiuni un timp semnificativ mai îndelungat decît cei cu un respect de sine scãzut. Dacã perseverezi, probabilitatea de a reuºi este mai mare decît aceea de a eºua. Dacã nu perseverezi, probabilitatea de a eºua este mai mare decît aceea de a reuºi. În ambele cazuri, pãrerea mea despre mine se va consolida.
Dacã mã respecþi ºi cer ºi celorlalþi sã mã trateze cu respect, atunci emit anumite semnale ºi mã comport astfel încît probabilitatea de rãspuns adecvat din partea celorlalþi creºte. Cînd acest lucru se întîmplã, credinþa mea iniþialã se confirmã ºi se consolideazã. Dacã-mi lipseºte stima pentru mine însumi ºi, ca urmare, consider fireºti lipsa de politeþe, insulta sau exploatarea din partea celorlalþi, eu transmit în mod inconºtient acest lucru ºi unii oameni mã vor trata la nivelul acestei stime faþã de mine însumi. Iar cînd se întîmplã asemenea lucruri ºi eu mã resemnez, gardul meu de autoapreciere se deterioreazã ºi mai mult.
Valoarea respectului de sine nu constã nu numai în simplul fapt cã ne permite sã ne simþim mai bine, ci ºi în aceea cã oferã posibilitatea sã trãim mai bine; sã reacþionãm la provocãri ºi la oportunitãþi cu mai multe resurse ºi într-un mod mai adecvat.
Nivelul respectului de sine are consecinþe profunde asupra fiecãrui aspect al existenþei noastre: relaþiile cu oamenii, modul în care acþionãm, cît de mult e probabil sã realizãm ceva ºi, în plan personal, de cine ne putem îndrãgosti, modul în care interacþionãm cu prietenii, cu pãrinþii, cu soþul / soþia, ce nivel de fericire personalã atingem.
Existã corelaþii pozitive între respectul de sine ºi o multitudine de alte trãsãturi care influenþeazã capacitatea noastrã de împlinire ºi fericire personalã. Un respect de sine sãnãtos se coreleazã cu raþionalitatea, intuiþia, creativitatea, independenþa, flexibilitatea, adaptabilitatea, capacitatea de a ne recunoaºte (ºi corecta) greºelile, bunãvoiþa ºi spiritul de cooperare. Un respect de sine scãzut se coreleazã cu iraþionalitatea, orbirea în faþa realitãþii, rigiditatea, teama de nou ºi necunoscut, conformism sau non-conformism inadecvat, reacþii defensive, comportament servil sau tiranic ºi teama sau ostilitatea faþã de ceilalþi.
Un respect de sine superior cautã mereu provocãrile ºi stimulentele unor obiective care meritã osteneala ºi care cer eforturi susþinute. Iar atingerea unor asemenea obiective alimenteazã un bun respect faþã de sine. Un respect de sine scãzut cauã, dimpotrivã, siguranþa a ceea ce ne este cunoscut ºi nepretenþios. Iar limitarea la ceea ce este cunoscut ºi nepretenþios provoacã slãbirea respectului de sine.
Cu cît avem un respect de sine mai puternic, cu atît sîntem mai bine dotaþi pentru a face faþã necazurilor care se ivesc în viaþa personalã sau în cayrierã, cu atît mai repde reuºim dupã o cãdere; avem cu atît mai multã energie sã o luãm de la capãt.
Cu cît avem un respect de sine mai ridicat, cu atît manifestãm mai puternic tendinþa de a fi mai ambiþioºi, ºi nu neapãrat în sens prefesional sau financiar, ci în termenii a ceea ce sperãm sã înfãptuim în viaþã, pe plan afectiv, intelectual, creativ, spiritual. Cu cît respectul de sine este mai scãzut, cu atît mai modeste ne sînt aspiraþiile ºi reuºitele. Ambele alternative tind sã se autoconsolideze ºi autoperpetueze.
Cu cît respectul de sine este mai ridicat, cu atît este mai puternicã tendinþa de a ne exprma pe noi înºine, refelctînd bogãþia interioarã. Cu cît respectul de sine este mai scãzut, cu atît mai presantã devine nevoia de a ne "pune la încercare" sau de a uita de noi înºine, trãind în mod mecanic ºi inconºtient.
Cu cît respectul de sine ewste mai ridicat, cu atît comunicarea e probabil sã fie mai deschisã, mai onestã ºi mai adecvatã, întrucît avem încredere în valoarea gîndurilor noastre ºi, ca urmare, mai degrabã ne bucurãm decît sã ne temem de limpezime. Cu cît respectul de sine este mai scãzut, cu atît comunicarea este mai greoaie, mai evazivã ºi mai neadecvatã, din cauza nesiguranþei în privinþa propriilor gînduri ºi sentimente ºi / sau în privinþa reacþiei celuilalt.
Cu cît avem un respect de sine mai sãnãtos, cu atît sîntem mai înclinaþi sã-i tratãm pe ceilalþi cu respect, bunãvoinþã, simpatie ºi onestitate - din moment ce nu-i percepem ca pe o ameninþare ºi din moment ce respectul de sine este fundamentul respectului faþã de ceilalþi.
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:53
eu pt soacra am o frika...asta din cauza mamei fostului meu prieten cu care am stat 2 ani, toate bune si frumoase , el mai mic ca mn cu 3 ani , la inceput a fost bn , am respectat`o mereu si mereu pana cand ea si`a schimbat parerea despre mn...si dc? pt k nu am pupat`o atat de des precum cealalalta "nora" pr fratelui fostului meu? dc? pt k nu ma duceam la fel k ea sa ne bem cafeluta? pt k decat am respectat`o nu i`am invadat intimitatea cu telefoane de genul :" ce faceti cum va simtiti?" asa cum facea cealalta "nora"...in fn, pb e k ma sunat si vreo 10 minute mi`a tipat in telefon cu faze de genul : " baiatul meu de cand s-a f....t cu u l`ai schimbat" , "baiatul meu nu ma mai iubeste cum ma iubea inainte"...m`a marcat , sa va mai spun ...eu vb cu el la telefon si masa il suna pe telefonu` lu frasu si ii spune :" alegi intre mn si ea ", sau de fiekre data knd imi auzea numele :"aolo ma doare inima" , knd vr sa iasa cu mn : " aolo mi`e rau" , tinand cont k el avea 17 ani si eu 20 pe atunci , era o simpla relatie...nu ne casatoream sau altceva, ne iubeam ne simteam bn impreuna , o relatie normala, nu`i furam baiatul cel putin nu atunci , pana si in ziua de azi...a trecut un an si ceva knd imi aude numele urla si face urat...asta o shtiu de la el...pt k nu a incetat sa ma iubeasca, am incercat pe ascuns dar nu merge....si asta e motivul pt kre cuvantul SOACRA pt mn e de speriat , nu toate soacrele sunt la fel dar cel putin pana aqm mi`e teama sa mai cunosc mama vreunui prieten de al meu...m`a marcat , nu o sa uit prea curand vorbele ei , m`a durut atunci si inca ma doare ....
adelutza236
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:36
Buna dimi ............. Draga Cristiana , in sfarsit vad ca ati inceput sa-mi dati dreptate . Daca citesti cele scriese de mine mai la inceputul inteventiilor mele , am facut si eu o mica si scurta pledoarie pentru RESPECT . Spuneam ca nu te nasti cu acesta ci el trebuie dobandit in timp prin comportamentul fata de semenei . Da , daca tu respecti pe altii , daca acestia au un dram de buna crestere si bun simt iti vor intoarce acest lucru . Te vor trata la fel cum ii tratezi si tu . Ma bucur nespus ca am reusit sa ajungem la un numitor comun. Vezi , in tot raul si un bine . Si sa stiti dragele mele ca nu toti cei care va fac la un moment dat niste observatii , va dau un sfat sunt rau intentionati sau sunt dusmanii vostri . Poeta chiar oamenii care iti spun adevarul in fata , chiar daca acesta doare iti sunt mai PRIETENI decat cei care carcotesc pe la colturi pe seama ta si pe fata se lauda ca-ti sunt cei mai buni PRIETENI . Sincer ma bucur ca am ajuns in acest punct al dialogului nostru . va doresc o zi cat mai buna , multa sanatate si sa aveti parte de RESPECTUL celor din jur . MAMAIA
kudika068864
Postat pe 12 Noiembrie 2009 07:08
De la: kudika017520, la data 2009-11-11 13:48:08 Parerea mea proprie este sa ignoram postarile fara sens! Care. nu s legate de tema forumului! A raspunde unei persoane ,, care;;nu stie notiunea cuvantul ;;respecta,, si vei fi respectat;;; este ceea mai mare prostie, asa ca incepand din acest moment vreau sa vb, despre problemele care le am sau le aveti voi, ,mamele de baieti, privind viata baietilor vostri! IGNOR,,, PROSTIA ,JIGNIRILE SI POSTARILE CELOR FARA BUN SIMT!! VA ROG FACETI DRAGI MAME LA FEL! IGNOR, ,,,,,,,,,,PT, BAGACIOASELE CA; MUSCA N LAPTE!! VA doresc o zi senina tuturor!! A fi ;domn;; e o intamplare!! A fi ;;;UN OM EDUCAT CU BUN SIMT;; e un lucru fff, mare azi!!


Nici Dumnezeu nu mai poate face o minune in ceea ce te priveste.

Postat pe 12 Noiembrie 2009 09:19
De la: kudika017520, la data 2009-11-11 14:49:19Draga; mamaie;!!Eu desi am deschis cateva teme decente pe form, pentru noi mamele,, nu mai vreau sa mi pierd timpul pretios, citind acele cuvinte scrise de unele,,,,,Desi erau teme care ne priveau pe noi direct, se bagau ;;unele;; ca musca!! M-i scarba, sa mai citesc,, asemenea,, cuvinte debitate de o minte, bolnava de pe acum,,,asa ca le las sa scrie pana vor ajunge si ele;;;babe fara minte si fara judecata;; nu ca si,, noi,,, ci precum sunt ele azi fara minte ,,,,dar,,,,cum vor fi,,ele oare ,,, peste 50-60ani, daca, azi, sunt asa?? Sarmanele!! Este pe ;Femeia Unika.com/forum ,, concurs si teme ;;decente, cu postari cu mult bun simt si mult respect!! Eu le las sa se bata ele cap in cap!! Ca serviciu n-au! Sunt ((unele))oarbe! De aceea le tin barbatii sa stea pe net si sa ne aduca jigniri noua!! Pt, ca; acasa sunt sub; bocancii soacrei si sub papucul sotului, asa ca trebuie ;; undeva sarmanele sa si verse ;;;;INTELIGENTA MULTA!!!! Si ne-au gasit pe noi, numai ca eu nu sunt ;;;fraiera lor!! va iubesc inteligentelor!! Pana la adanci , adanci,zile!!


Aberezi si iar aberezi ,Tu jignesti pe toata lumea ,dupa care ceri respect, cand nici macar nu incerci sa scrii la modul decent.Stii ce m-au invatat pe mine la cursul de psihologia clientului ? Cu cat zbiara si urla unul mai tare tu sa-l contracarezi vorbind calm ,incet si frumos .Cam asta incerc eu sa fac acum cu tine,dar se pare ca nu am cu cine.Imi pare rau dar esti un caz nevindecabil.Eu renunt sa ma mai obosesc sa-ti dau atentie vreodata.

Postat pe 12 Noiembrie 2009 09:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai stiu ce sa cred 11 De la: sadora 24 August 2009 20:56
m am saturat de el,dar il iubesc 43 De la: Indiana_Jones 2 Octombrie 2011 00:13
Iubirea bate-o vina - part 2 83 De la: kudika_16194 6 Octombrie 2012 15:39
sunt foarte confuza! 23 De la: arhanghel 15 Noiembrie 2009 21:25
Un soc din care nu imi pot reveni.. 56 De la: ice_flower 23 Februarie 2010 19:21