Setari Cookie-uri

Despre anticonceptionale--i need help!

De la: felixcat, la data 2009-11-11 16:13:19
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-11 16:11:40
De la: felixcat, la data 2009-11-11 16:07:15e important sa le iei la ora fixa, e indicat cel putin.

am luat si dupa o ora....si dupa 3....ca nu eram acasa...nu are legatura...conteaza sa nu uiti..in acest caz...de se uita..se ia a doua zi si cea uitata si urmatoarea....

daca o sa citesti mai sus postul meu mai lung o sa vezi ca i'am spus asta :p
sunt bine informat.. consider ca orice barbat trebuie sa fie implicat in treaba asta

dap... mai motane....treci sa bem ceva....
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:17
In sfarsit sunt lamurita...toata noaptea m-am chinuit cu gandul "ce sa fac?" nush ce na faceam de nu erati voi mersi
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:21
de-ar fi toti baietii informati ca felixcat am fi mai fericite....pe mine prietenul meu m-a indus in eroare ..eu i-am spus ca tre sa fac pauza..el nuu..Si mai ales ca a zis ca el n-o sa aiba nicio vina daca eu raman de-asta mi-e teama de sarcina.
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:25
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:25:25de-ar fi toti baietii informati ca felixcat am fi mai fericite....pe mine prietenul meu m-a indus in eroare ..eu i-am spus ca tre sa fac pauza..el nuu..Si mai ales ca a zis ca el n-o sa aiba nicio vina daca eu raman de-asta mi-e teama de sarcina.

ai grija...si el sa nu fie ipocrit....pauza de 7 zile...te rog sa te protejezi...prezervativ neaparat daca nu...sa stea cu ea sculata...pina se culca iar ,...eu mai mult de 17 ani nu iti dau...ai grija...
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:27
fetelor am si eu o problema legata de anticonceptionale , dar nu de administrarea lor , ci de efecte lor ! mai precis medicul endocrinolog mi'a recomandat Novynette ptr tratarea ovarelor poilichistice si m'a spus ca aceste anticonceptionale sunt printre cele ce au un continut mai scazut de hormoni ! mi 'a zis sa ma apuc sa le iau la primu ciclu cum ar fi . faza este ca am si un ciclu neregulat si mi le'a recomandat si ptr problema asta , a zis ca daca organsismu meu se acomodeaza cum trebuie cu ele , am scapat de probl ovarelelor si de cea de dereglare a ciclului ! bninteles ca am de gand sa fac sex neprotejat , acum ca tot trebuie sa le au,dar nu asta e probl ! voiam sa va intreb daca ati folosit vreuna din voi Novynette, daca va ingrasa sau din contra va slabesc , daca aveti simptome neplacute si daca au cumva contraindicatii varicele , ptr ca doctora mi a zis ca am circulatia proasta si tre sa fiu atenta daca observ ca ma dor sau mi umfla picioarele ptr ca in cazul asta trebuie sa intrerup de graba !stiu ca fiecare femeie reactioneaza diferit , dar niste pareri sunt mereu binevenite. astept un raspun , va rog ! va multumesc
andreea3006
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:28
Criss ..eu am 19 ani ... si nu prea stiu ..niciodata nu m-a interesat...dar el un idiot...mi-am inceput cu el viata sexuala acum vreo trei luni...si am descoperit ca se gandeste doar la el.De-aia zicea sa nu intrerup,ca na,ii e frica de prea mari complicatii cu mine...si nu se gand la reactiile corpului meu daca le iau incontinuu.
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:32
De la: andreea3006, la data 2009-11-11 16:28:49fetelor am si eu o problema legata de anticonceptionale , dar nu de administrarea lor , ci de efecte lor ! mai precis medicul endocrinolog mi'a recomandat Novynette ptr tratarea ovarelor poilichistice si m'a spus ca aceste anticonceptionale sunt printre cele ce au un continut mai scazut de hormoni ! mi 'a zis sa ma apuc sa le iau la primu ciclu cum ar fi . faza este ca am si un ciclu neregulat si mi le'a recomandat si ptr problema asta , a zis ca daca organsismu meu se acomodeaza cum trebuie cu ele , am scapat de probl ovarelelor si de cea de dereglare a ciclului ! bninteles ca am de gand sa fac sex neprotejat , acum ca tot trebuie sa le au,dar nu asta e probl ! voiam sa va intreb daca ati folosit vreuna din voi Novynette, daca va ingrasa sau din contra va slabesc , daca aveti simptome neplacute si daca au cumva contraindicatii varicele , ptr ca doctora mi a zis ca am circulatia proasta si tre sa fiu atenta daca observ ca ma dor sau mi umfla picioarele ptr ca in cazul asta trebuie sa intrerup de graba !stiu ca fiecare femeie reactioneaza diferit , dar niste pareri sunt mereu binevenite. astept un raspun , va rog ! va multumesc
andreea3006
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:39
De la: andreea3006, la data 2009-11-11 16:28:49fetelor am si eu o problema legata de anticonceptionale , dar nu de administrarea lor , ci de efecte lor ! mai precis medicul endocrinolog mi'a recomandat Novynette ptr tratarea ovarelor poilichistice si m'a spus ca aceste anticonceptionale sunt printre cele ce au un continut mai scazut de hormoni ! mi 'a zis sa ma apuc sa le iau la primu ciclu cum ar fi . faza este ca am si un ciclu neregulat si mi le'a recomandat si ptr problema asta , a zis ca daca organsismu meu se acomodeaza cum trebuie cu ele , am scapat de probl ovarelelor si de cea de dereglare a ciclului ! bninteles ca am de gand sa fac sex neprotejat , acum ca tot trebuie sa le au,dar nu asta e probl ! voiam sa va intreb daca ati folosit vreuna din voi Novynette, daca va ingrasa sau din contra va slabesc , daca aveti simptome neplacute si daca au cumva contraindicatii varicele , ptr ca doctora mi a zis ca am circulatia proasta si tre sa fiu atenta daca observ ca ma dor sau mi umfla picioarele ptr ca in cazul asta trebuie sa intrerup de graba !stiu ca fiecare femeie reactioneaza diferit , dar niste pareri sunt mereu binevenite. astept un raspun , va rog ! va multumesc
andreea3006
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:40
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:32:54Criss ..eu am 19 ani ... si nu prea stiu ..niciodata nu m-a interesat...dar el un idiot...mi-am inceput cu el viata sexuala acum vreo trei luni...si am descoperit ca se gandeste doar la el.De-aia zicea sa nu intrerup,ca na,ii e frica de prea mari complicatii cu mine...si nu se gand la reactiile corpului meu daca le iau incontinuu.

atunci ai grija tu...daca el este asa ipocrit..daca face figuri ...nu te culci cu el..pina incepi sa iei iar...nu inteleg cum sunt unii barbati..of
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:42
De la: andreea3006, la data 2009-11-11 16:40:41
De la: andreea3006, la data 2009-11-11 16:28:49fetelor am si eu o problema legata de anticonceptionale , dar nu de administrarea lor , ci de efecte lor ! mai precis medicul endocrinolog mi'a recomandat Novynette ptr tratarea ovarelor poilichistice si m'a spus ca aceste anticonceptionale sunt printre cele ce au un continut mai scazut de hormoni ! mi 'a zis sa ma apuc sa le iau la primu ciclu cum ar fi . faza este ca am si un ciclu neregulat si mi le'a recomandat si ptr problema asta , a zis ca daca organsismu meu se acomodeaza cum trebuie cu ele , am scapat de probl ovarelelor si de cea de dereglare a ciclului ! bninteles ca am de gand sa fac sex neprotejat , acum ca tot trebuie sa le au,dar nu asta e probl ! voiam sa va intreb daca ati folosit vreuna din voi Novynette, daca va ingrasa sau din contra va slabesc , daca aveti simptome neplacute si daca au cumva contraindicatii varicele , ptr ca doctora mi a zis ca am circulatia proasta si tre sa fiu atenta daca observ ca ma dor sau mi umfla picioarele ptr ca in cazul asta trebuie sa intrerup de graba !stiu ca fiecare femeie reactioneaza diferit , dar niste pareri sunt mereu binevenite. astept un raspun , va rog ! va multumesc

nu stiu despre acesta...insa te sfatuiesc sa incepi sa le iei exact cum a zis...pt ca iti regleaza pe parcurs menstruatia....si sincer nu stiu sa iti spun daca te ingrasi sau slabesti..vezi cum te simti de la ele...daca nu inapoi la medic
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:44
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-11 16:44:51
De la: andreea3006, la data 2009-11-11 16:40:41
De la: andreea3006, la data 2009-11-11 16:28:49fetelor am si eu o problema legata de anticonceptionale , dar nu de administrarea lor , ci de efecte lor ! mai precis medicul endocrinolog mi'a recomandat Novynette ptr tratarea ovarelor poilichistice si m'a spus ca aceste anticonceptionale sunt printre cele ce au un continut mai scazut de hormoni ! mi 'a zis sa ma apuc sa le iau la primu ciclu cum ar fi . faza este ca am si un ciclu neregulat si mi le'a recomandat si ptr problema asta , a zis ca daca organsismu meu se acomodeaza cum trebuie cu ele , am scapat de probl ovarelelor si de cea de dereglare a ciclului ! bninteles ca am de gand sa fac sex neprotejat , acum ca tot trebuie sa le au,dar nu asta e probl ! voiam sa va intreb daca ati folosit vreuna din voi Novynette, daca va ingrasa sau din contra va slabesc , daca aveti simptome neplacute si daca au cumva contraindicatii varicele , ptr ca doctora mi a zis ca am circulatia proasta si tre sa fiu atenta daca observ ca ma dor sau mi umfla picioarele ptr ca in cazul asta trebuie sa intrerup de graba !stiu ca fiecare femeie reactioneaza diferit , dar niste pareri sunt mereu binevenite. astept un raspun , va rog ! va multumesc

nu stiu despre acesta...insa te sfatuiesc sa incepi sa le iei exact cum a zis...pt ca iti regleaza pe parcurs menstruatia....si sincer nu stiu sa iti spun daca te ingrasi sau slabesti..vezi cum te simti de la ele...daca nu inapoi la medic

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2008
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:46
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:25:25de-ar fi toti baietii informati ca felixcat am fi mai fericite....pe mine prietenul meu m-a indus in eroare ..eu i-am spus ca tre sa fac pauza..el nuu..Si mai ales ca a zis ca el n-o sa aiba nicio vina daca eu raman de-asta mi-e teama de sarcina.

da ar trebuie sa nu faci sex in alea 7 zile! plus ca o sa vina si menstruatia!
si sincer acum imi este mila ca stai langa un asemenea specimen care se spala pe maini daca ramai gravida!
one_size
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:47
De la: one_size, la data 2009-11-11 16:47:17
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:25:25de-ar fi toti baietii informati ca felixcat am fi mai fericite....pe mine prietenul meu m-a indus in eroare ..eu i-am spus ca tre sa fac pauza..el nuu..Si mai ales ca a zis ca el n-o sa aiba nicio vina daca eu raman de-asta mi-e teama de sarcina.

da ar trebuie sa nu faci sex in alea 7 zile! plus ca o sa vina si menstruatia!
si sincer acum imi este mila ca stai langa un asemenea specimen care se spala pe maini daca ramai gravida!

asta este dupa mine un mic animal...ca om nu se mai numeste....se gindeste numai cum sa isi scuture el ciucurelul....uite asa raman multe gravide....
cristiana_cris
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:49
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:25:25de-ar fi toti baietii informati ca felixcat am fi mai fericite....pe mine prietenul meu m-a indus in eroare ..eu i-am spus ca tre sa fac pauza..el nuu..Si mai ales ca a zis ca el n-o sa aiba nicio vina daca eu raman de-asta mi-e teama de sarcina.

daca ai sti cate ore am umblat eu pe net si nu am gasit raspuns la tot ce voiam sa stiu si m'am dus naibii la planning de aia cand e cineva care nu stie ii spun tot ce stiu pt ca imi amintesc cat am injurat cautand


din cate stiu eu pilulele nu ingrasa, unele ajuta la retinerea de apa dar nu ingrasa prin simplul fapt ca le iei.
o doctorita mi'a raspuns foarte transat " mitul ala e un motiv inventat de vacile care nu stiu cand sa puna furculita jos" e citat ad literam
dar eu personal nu stiu ce sa zic.. unele femei spun ca se ingrasa altele ca nu.. asa ca nu ma bag.
felixcat
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:52
Il urasc dar in fine...nici nu stiu de ce ma intalnesc cu el...o sa ascult sfaturile voastre...si asa ma gandesc sa nu ma mai intalnesc cu el...daca raman gravida ma omoara parintii stiam de la inceput cum e ..il cunosc de patru ani ..dar speram ca daca fac primul pas cu el se schimba....n-a fost sa fie
Izzy_Oana
Postat pe 11 Noiembrie 2009 16:55
In cele 7 zile de pauza exista protectie....daca va mai ganditi si ca sunteti in faza luteala,nu inteleg de ce o tii pe a ta cristiana cris,aa si daca nu faci 7 zile pauza o sa-ti reglezi cm la 21 zile si el trebuie sa fie de 28,asa au fost concepute pastilele noi,nu ai cum sa ramai insarcinata inainte de ciclu pentru ca o data ce ai terminat folia de 21 in cateva zile iti vine menstra....deci menstra nu o sangerare oarecare...cine v-a informat asa fetelor,e clar ca nu ati citit prospectul...de draguta ai incredere in mine...eu iau Karissa,intr-adevar am avut simtomele voastrecel putin in primele 2 luni,si inca ceva aveti grija sa nu le combinati cu antibiotice pentru ca atunci va trebuie masura suplimentara de protectie si este posibil sa aiba loc o sangerare pe durata in care pilulele nu-si mai fac efectul din cauza antibioticelor...
crisstinna24
Postat pe 24 Noiembrie 2009 23:25
De la: felixcat, la data 2009-11-11 16:52:01
De la: Izzy_Oana, la data 2009-11-11 16:25:25de-ar fi toti baietii informati ca felixcat am fi mai fericite....pe mine prietenul meu m-a indus in eroare ..eu i-am spus ca tre sa fac pauza..el nuu..Si mai ales ca a zis ca el n-o sa aiba nicio vina daca eu raman de-asta mi-e teama de sarcina.

daca ai sti cate ore am umblat eu pe net si nu am gasit raspuns la tot ce voiam sa stiu si m'am dus naibii la planning de aia cand e cineva care nu stie ii spun tot ce stiu pt ca imi amintesc cat am injurat cautand


din cate stiu eu pilulele nu ingrasa, unele ajuta la retinerea de apa dar nu ingrasa prin simplul fapt ca le iei.
o doctorita mi'a raspuns foarte transat " mitul ala e un motiv inventat de vacile care nu stiu cand sa puna furculita jos" e citat ad literam
dar eu personal nu stiu ce sa zic.. unele femei spun ca se ingrasa altele ca nu.. asa ca nu ma bag.
asa asa,doctorita desteapta,are dreptate..femeile se ingrasa dupa parerea mea ,pana acum,pentru ca sunt fomiste,eu de curand am lasat tigarile si sper sa nu ajung de o tona,vin si va spun dar ma si pun pe sport si post,femeia grasa arata mai batrana decat este...
crisstinna24
Postat pe 24 Noiembrie 2009 23:32
ultima pastila pe care ai luat-o este cu concentratie sau este placebo(falsa)?intr0un blister sunt fie 28 pastilute(21 reale,7 placebo) sau doar 21,cele adevarate. deci daca ai blister cu 21 de pastilute faci pauza 7 zile si apoi incepi un blister nou.daca ai blister cu 28,le iei pe toate 28 (si pe cele false sa nu iti iasa din obisnuinta) si apoi incepi un nou blister...sper ca te ajuta ce am zis aici.
kudika038125
Postat pe 27 Noiembrie 2009 19:26
sexul oral e cel mai sigurrrr!!!!!!!!!!!
gogu69
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:48
mai...deci in primul rand trebuie NEAPARAT sa faci pauza de 7 zile , pauza in care iti vine ciclul menstrual (spun neaparat pt. k dak nu faci cum este indicat iti omori ficatul si nu numai)....in al 2-lea rand trebuie sa te duci la doctor sa.ti de.a niste sfaturi pt k vad ca nu esti prea informata si ar fi cazul sa faci si papanicolau(iti spun lucrurile acestea pt ca eu cred k ai sub 18 ani si iti este frica sa mergi la doctor).... iar in al 3-lea rand cred k prietenul tau nu se gandeste deloc la tine din moment ce ti a cerut sa nu faci pauza. sper ca ti.am oferit informatiile necesare ti.e si imi cer scuze dak am gresit in legatura cu varsta a. poop
dienuscha
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
URGENT! ajutati-ma va rog 91 De la: valitecuci 30 Ianuarie 2011 21:51
Despãrțire 3 De la: kudika_1016079 20 Iulie 2016 09:38
Un sfat va rog 11 De la: marin88 7 Ianuarie 2011 00:27
nu pot sa fiu fericita...un sfat? 94 De la: MissRainbow 26 Februarie 2012 02:09
Am o problema.... 30 De la: kudika142629 11 Martie 2010 22:19