Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat!

Buna

Am nevoie de un sfat (sau mai multe) - dupa o relatie de aproape 7 ani mi-a zis ca nu mai are nici un sentiment pentru mine si si-a gasit pe altu. Am discutat cu ea, mi-am realizat greselile si totusi nu am reusit nimic. Greseala cea mai mare a fost faptul ca mi-am dorit o familie si pentru asta am incercat sa-i asigur o siguranta financiara (si cu ajutorul parintilor) si astfel viata personala nu prea a existat. Cu o luna inainte de "bomba" am inceput sa fac schimbari dar prea mici (nu mi-am permis pana atunci asa ceva) si totusi nimic. Dupa plecare a devenit brusc foarte rece si asta m-a facut sa imi pierd orice speranta. Este "prostesc" de incapatanata si asta ma face sa cred ca nu se intoarce chiar daca ar vrea. Intrebarea mea este ce pot sa fac - sa continui sa sper sau sa imi vad de viata? (nu am reusit sa trec peste cei 7 ani dar orice drum are un inceput). Va multumesc.
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 06:43
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 06:43:33Buna

Am nevoie de un sfat (sau mai multe) - dupa o relatie de aproape 7 ani mi-a zis ca nu mai are nici un sentiment pentru mine si si-a gasit pe altu. Am discutat cu ea, mi-am realizat greselile si totusi nu am reusit nimic. Greseala cea mai mare a fost faptul ca mi-am dorit o familie si pentru asta am incercat sa-i asigur o siguranta financiara (si cu ajutorul parintilor) si astfel viata personala nu prea a existat. Cu o luna inainte de "bomba" am inceput sa fac schimbari dar prea mici (nu mi-am permis pana atunci asa ceva) si totusi nimic. Dupa plecare a devenit brusc foarte rece si asta m-a facut sa imi pierd orice speranta. Este "prostesc" de incapatanata si asta ma face sa cred ca nu se intoarce chiar daca ar vrea. Intrebarea mea este ce pot sa fac - sa continui sa sper sau sa imi vad de viata? (nu am reusit sa trec peste cei 7 ani dar orice drum are un inceput). Va multumesc.



7 ani !!!! este ceva....normal sa-ti fie greu si sa nu fi reusit sa treci peste .... insa toate trec si nimeni nu este de neinlocuit....

daca ea si-a gasit pe altcineva, ce ar mai fi de sperat ? si chiar de s-ar intoarce dupa un timp, dupa ce-si va fi consumat relatia actuala sau mai multe, esti constient ca nimic nu va mai fi ca inainte ?

iarta, invata din greselile facute si mergi mai departe .... si daca poti, pastreaza un loc de buna ziua pentru fosta....
contesina
Postat pe 17 Iulie 2011 08:26
eu cred ca ea a plecat din cauza ta...de multe ori voi barbatii nu intelege ti cand vi se spune ca nu se mai poate asa,sau cand va spunem ca ceva nu ne convine,aveti tendinta sa nu ne bagati in seama si sa faceti mereu aceleasi greseli....si uite asa cand se termina relatia veniti si intrebati DE CE? dar asta ar trbui sa o faceti dinainte de a pierde....eu zik sa o uiti pt k oricum nu cred sa mai ai vreo sansa...asta e,ai gresit..dar acum roaga te sa nu dai de una mai rea
steffy91
Postat pe 17 Iulie 2011 09:43
multumesc pentru raspuns.. sunt de acord cu faptul ca a plecat din cauza mea si totusi nu prea inteleg un lucru. Dupa cum am spus am vrut sa imi fac o familie cu ea si pentru asta a trebuit sa trag pentru o stabilitate si un confort material (probabil un mod gresit de a gandi si in mod normal acest lucru se face de ambele parti dar instabilitatea ei profesionala m-a facut sa fac acest pas singur si sa incerc pe parcurs sa o ajut cum pot-culmea ca tot de putin timp am si aceasta posibilitate). Am realizat acest lucru si cand s-a putut (destul de recent adica de prin aprilie) am inceput sa fac mici schimbari in limitele posibilitatilor - cred ca a vazut acest lucru daca nu oricum am vrut sa il si precizez. Totusi in aceste conditii (si in conditiile in care am lamurit greselile fiecaruia) a plecat si dupa cum am spus este foarte rece si distanta. Sincer sa fiu consider ca totusi la varsta care o avem (27 ea 30 eu) si durata relatiei este cazul sa faci ceva in viata (sa lasi chefuri, pritena buna, iesiri frecvente cu prietenii). In toti cei 7 ani nu am pus piciorul in prag si nu as face asta niciodata (nu vreau ca dupa un timp sa inceapa cu faza "nu mi-am trait viata") dar ma asteptam sa zic asa sa ii vina mintea la cap. Poate am prea multe asteptari, poate gandesc prea mult sau poate felul meu de a fi si de a forma o familie sunt gresite (sau poate -dar ma indoiesc - m-am maturizat eu prea repede). Ca sa mai dau un detaliu (poate are vreo importanta) - orasul in care stam este natal ei adica ea a fost tot timpul acasa (eu am trait si viata de camin si "evadarea" de acasa si cred ca m-am saturat de astea). In toti cei 7 ani am stat impreuna (si doar noi doi iar in ultimul an a aparut si un caine pe care il indragim amandoi foarte tare cu toate ca dupa cateva saptamanai a continuat cu viata "adolescentina" - nu vreau sa fiu inteles gresit - cainele nu a fost un pretext sa o tin aproape si nici nu vreau sa fie un pretext sa o aduc inapoi)
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 11:25
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 11:25:08multumesc pentru raspuns.. sunt de acord cu faptul ca a plecat din cauza mea si totusi nu prea inteleg un lucru. Dupa cum am spus am vrut sa imi fac o familie cu ea si pentru asta a trebuit sa trag pentru o stabilitate si un confort material (probabil un mod gresit de a gandi si in mod normal acest lucru se face de ambele parti dar instabilitatea ei profesionala m-a facut sa fac acest pas singur si sa incerc pe parcurs sa o ajut cum pot-culmea ca tot de putin timp am si aceasta posibilitate). Am realizat acest lucru si cand s-a putut (destul de recent adica de prin aprilie) am inceput sa fac mici schimbari in limitele posibilitatilor - cred ca a vazut acest lucru daca nu oricum am vrut sa il si precizez. Totusi in aceste conditii (si in conditiile in care am lamurit greselile fiecaruia) a plecat si dupa cum am spus este foarte rece si distanta. Sincer sa fiu consider ca totusi la varsta care o avem (27 ea 30 eu) si durata relatiei este cazul sa faci ceva in viata (sa lasi chefuri, pritena buna, iesiri frecvente cu prietenii). In toti cei 7 ani nu am pus piciorul in prag si nu as face asta niciodata (nu vreau ca dupa un timp sa inceapa cu faza "nu mi-am trait viata") dar ma asteptam sa zic asa sa ii vina mintea la cap. Poate am prea multe asteptari, poate gandesc prea mult sau poate felul meu de a fi si de a forma o familie sunt gresite (sau poate -dar ma indoiesc - m-am maturizat eu prea repede). Ca sa mai dau un detaliu (poate are vreo importanta) - orasul in care stam este natal ei adica ea a fost tot timpul acasa (eu am trait si viata de camin si "evadarea" de acasa si cred ca m-am saturat de astea). In toti cei 7 ani am stat impreuna (si doar noi doi iar in ultimul an a aparut si un caine pe care il indragim amandoi foarte tare cu toate ca dupa cateva saptamanai a continuat cu viata "adolescentina" - nu vreau sa fiu inteles gresit - cainele nu a fost un pretext sa o tin aproape si nici nu vreau sa fie un pretext sa o aduc inapoi)


Poate nu inteleg eu foarte bine, dar nu reiese din povestea ta ca ea ar fi stiut de intentia ta. Cu alte cuvinte, cand spui ca "mi-am dorit sa imi fac o familie cu ea" mi se pare ciudat cum folosesti termenii. Instinctiv, intr-un cuplu care functioneaza bine, se foloseste expresia "noi". Tu ai repetat de cateva ori "am vrut sa fac". Ea stia de asta? Participa in vreun fel? O lasai sa participe?

Apoi, sa avem iertare, sapte ani au fost si pentru ea. Si probabil ca s-au scurs greu, ca a fost dificil de suportat o relatie cu un barbat care doar "face si tace". Degeaba faci cate in luna si-n stele daca nu comunici, daca nu-ti lasi partenerul sa participe la ceea ce construiesti.

"destul de recent" inseamna pentru tine "in sfarsit, am reusit". Pentru ea inseamna "le ce-mi folosesc toate astea acum?"
rashela
Postat pe 17 Iulie 2011 11:37
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 11:25:08multumesc pentru raspuns.. sunt de acord cu faptul ca a plecat din cauza mea si totusi nu prea inteleg un lucru. Dupa cum am spus am vrut sa imi fac o familie cu ea si pentru asta a trebuit sa trag pentru o stabilitate si un confort material (probabil un mod gresit de a gandi si in mod normal acest lucru se face de ambele parti dar instabilitatea ei profesionala m-a facut sa fac acest pas singur si sa incerc pe parcurs sa o ajut cum pot-culmea ca tot de putin timp am si aceasta posibilitate). Am realizat acest lucru si cand s-a putut (destul de recent adica de prin aprilie) am inceput sa fac mici schimbari in limitele posibilitatilor - cred ca a vazut acest lucru daca nu oricum am vrut sa il si precizez. Totusi in aceste conditii (si in conditiile in care am lamurit greselile fiecaruia) a plecat si dupa cum am spus este foarte rece si distanta. Sincer sa fiu consider ca totusi la varsta care o avem (27 ea 30 eu) si durata relatiei este cazul sa faci ceva in viata (sa lasi chefuri, pritena buna, iesiri frecvente cu prietenii). In toti cei 7 ani nu am pus piciorul in prag si nu as face asta niciodata (nu vreau ca dupa un timp sa inceapa cu faza "nu mi-am trait viata") dar ma asteptam sa zic asa sa ii vina mintea la cap. Poate am prea multe asteptari, poate gandesc prea mult sau poate felul meu de a fi si de a forma o familie sunt gresite (sau poate -dar ma indoiesc - m-am maturizat eu prea repede). Ca sa mai dau un detaliu (poate are vreo importanta) - orasul in care stam este natal ei adica ea a fost tot timpul acasa (eu am trait si viata de camin si "evadarea" de acasa si cred ca m-am saturat de astea). In toti cei 7 ani am stat impreuna (si doar noi doi iar in ultimul an a aparut si un caine pe care il indragim amandoi foarte tare cu toate ca dupa cateva saptamanai a continuat cu viata "adolescentina" - nu vreau sa fiu inteles gresit - cainele nu a fost un pretext sa o tin aproape si nici nu vreau sa fie un pretext sa o aduc inapoi)





stai cateva zile si se reflecteaza ... pune in balanta relatia - bune si rele .... fa o introspectiva a celor 7 ani !
apoi stai de vorba cu ea ... fara jigniri , urlete , amenintari sau santaje ....ci ca doi prieteni in fata a doua cesti de cafea , suc...etc.....
daca mai poti remedia ceva .....iti va spune
daca nu ....mergi mai departe ...drumul nu e inchis si are multe cai de parcurs ....
cateodata ne dorim un barbat fara vicii , sa ne sustina material , psihic si fizic .....cand le avem ne plictisim si vrem altceva ....sa patrundem spre necunoscut ...sa simtim alt gust al vietii in doi sau nu ....
ideea e ... nu te mai framanta , relaxeaza-te si daca va mai vrea sa va impacati ... bucurati-va si schimbati-va atitudinea ...o relatie e in doi cu bune si rele .....
Celia_I
Postat pe 17 Iulie 2011 11:41
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 06:43:33Buna

Am nevoie de un sfat (sau mai multe) - dupa o relatie de aproape 7 ani mi-a zis ca nu mai are nici un sentiment pentru mine si si-a gasit pe altu. Am discutat cu ea, mi-am realizat greselile si totusi nu am reusit nimic. Greseala cea mai mare a fost faptul ca mi-am dorit o familie si pentru asta am incercat sa-i asigur o siguranta financiara (si cu ajutorul parintilor) si astfel viata personala nu prea a existat. Cu o luna inainte de "bomba" am inceput sa fac schimbari dar prea mici (nu mi-am permis pana atunci asa ceva) si totusi nimic. Dupa plecare a devenit brusc foarte rece si asta m-a facut sa imi pierd orice speranta. Este "prostesc" de incapatanata si asta ma face sa cred ca nu se intoarce chiar daca ar vrea. Intrebarea mea este ce pot sa fac - sa continui sa sper sau sa imi vad de viata? (nu am reusit sa trec peste cei 7 ani dar orice drum are un inceput). Va multumesc.


Nu stiu ce greseli ai facut, nici nu mai conteaza. Ea si-a gasit pe altul si de aceea ti-a spus ca nu mai simte nimic pentru tine. Vrea sa scape de insistentele tale, de incercarile tale de a o aduce inapoi.
Daca te-ar fi iubit asa cum o iubesti tu ar fi incercat sa repare relatia, dar ea a ales varianta cea mai usoara . Cand apare o a treia persoana relatia este compromisa... Apar motive, apar probleme, reale sau nu. Ai accepta sa se intoarca stiind ca este cu gandul la altcineva? Viata voastra ar mai fi la fel?
Dupa sapte ani este greu sa o iei de la capat, dar nu imposibil. Incearca sa-ti vezi de viata ta, acum pare greu dar sa stii ca numai moartea nu are leac.
_vio_
Postat pe 17 Iulie 2011 12:00
bine pusa problema dar sa pun problema si din punctul meu de vedere. Aceasta intentie s-a vazut si chiar daca nu pot sa zic ca o cunosc stiu ca nu este proasta sa nu isi dea seama. Despre partea cu comunicarea alta greseala de-a mea data de faptul ca in multe situatii mi-a demonstrat ca vorbesc singur si ca parerea mea nu prea are importanta. Dupa "ziua judecatii" am realizat problema principala a fost comnicarea dar din pacate comportamentul ei de "vreau sa imi traiesc viata si vreau sa ma distrez" m-a facut sa iau anumite decizii singur - gresit zic si eu dar speram sa se sature de o astfel de viata din pacate s-a saturat de mine inainte.
Ce nu inteleg eu din toata povestea asta (si de cateva saptamani tot stau si rod pe ea de aia am cerut si eu o parere pe un forum) este faptul ca dupa atatia ani in care a vazut ca nu renunt la ea (aveam motive si ocazii) si dupa parerea mea tot ce a fost problema s-a clarificat poate ingropa tot si sa o ia de la capat?
Si ca sa lamuresc "destul de recent" - in 7 ani de cate ori a vrut sa iasa in oras am facut cumva sa se poata (din pacate in ritmul acesta nu puteam sa pun nimic de-o parte sa iesim amandoi) la fel cum anumite "fitze" le-am sprijinit chiar daca am incercat sa ii dau de inteles (poate prea subtil) ca nu e bine - am tacut am inghitit si am tras mai departe sa ii fie bine. Acum, in an de criza, pot sa ii sprijin fitzele si pot sa ii ofer si viata in 2 care am ratat-o atatia ani.Acest "efort" l-a realizat si ea si asta nu inteleg cum poti sa fii rece cu cineva care ti-a aratat ca iti vrea binele?
A..si ca un PS: legat de comunicare - la despartire mi-a zis ca isi dorea un copil (implicit si familie) dar acest lucru eu l-am aflat ultimul-aici intervine relatia "buna prietena" (ce mi-a aratat si ce mi-a zis tot timpul a fost clar ca nu vrea - motivul principal ca nu ii putem oferi tot ce isi doreste).
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 12:04
buna! si eu trec prin ceva asemanator dupa o casatorie ce a durat 6 ani s a terminat totul si e greu intr adevar dar trebuie sa fim optimisti . inseamna ca ceva mai bun e pentru noi pus deoparte si trebuie sa merge inainte . ne punem intrebari ce am facut, unde am gresit dar nu obtinem multe raspunsuri asa ca...acum daca ai prietenii aproape te vor ajuta sa treci peste toate problemele
liliana_flori
Postat pe 17 Iulie 2011 12:16
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 11:25:08multumesc pentru raspuns.. sunt de acord cu faptul ca a plecat din cauza mea si totusi nu prea inteleg un lucru. Dupa cum am spus am vrut sa imi fac o familie cu ea si pentru asta a trebuit sa trag pentru o stabilitate si un confort material (probabil un mod gresit de a gandi si in mod normal acest lucru se face de ambele parti dar instabilitatea ei profesionala m-a facut sa fac acest pas singur si sa incerc pe parcurs sa o ajut cum pot-culmea ca tot de putin timp am si aceasta posibilitate). Am realizat acest lucru si cand s-a putut (destul de recent adica de prin aprilie) am inceput sa fac mici schimbari in limitele posibilitatilor - cred ca a vazut acest lucru daca nu oricum am vrut sa il si precizez. Totusi in aceste conditii (si in conditiile in care am lamurit greselile fiecaruia) a plecat si dupa cum am spus este foarte rece si distanta. Sincer sa fiu consider ca totusi la varsta care o avem (27 ea 30 eu) si durata relatiei este cazul sa faci ceva in viata (sa lasi chefuri, pritena buna, iesiri frecvente cu prietenii). In toti cei 7 ani nu am pus piciorul in prag si nu as face asta niciodata (nu vreau ca dupa un timp sa inceapa cu faza "nu mi-am trait viata") dar ma asteptam sa zic asa sa ii vina mintea la cap. Poate am prea multe asteptari, poate gandesc prea mult sau poate felul meu de a fi si de a forma o familie sunt gresite (sau poate -dar ma indoiesc - m-am maturizat eu prea repede). Ca sa mai dau un detaliu (poate are vreo importanta) - orasul in care stam este natal ei adica ea a fost tot timpul acasa (eu am trait si viata de camin si "evadarea" de acasa si cred ca m-am saturat de astea). In toti cei 7 ani am stat impreuna (si doar noi doi iar in ultimul an a aparut si un caine pe care il indragim amandoi foarte tare cu toate ca dupa cateva saptamanai a continuat cu viata "adolescentina" - nu vreau sa fiu inteles gresit - cainele nu a fost un pretext sa o tin aproape si nici nu vreau sa fie un pretext sa o aduc inapoi)

este probabil k tu sa nu ii fi oferit din timpul tau si ei si asta sa o fi departat-o de tine...dar stii ce nu inteleg eu? faptul k tu o data spui k e vina ta iar apoi vrei sa ne faci sa credem k doar ea e de vina...poti fi mai clar?
steffy91
Postat pe 17 Iulie 2011 12:20
scuze pentru exprimarea neclara - la baza este 100% vina mea (sunt perfect constient de treaba asta si o recunosc). Ceea ce nu inteleg (si poate gresesc sa zic ca este vina ei) faptul ca dupa ce am lamurit problemele nu vrea sa imi acorde a 2 a sansa. Eu asta nu inteleg - am mai stat 2 saptmanai impreuna de la veste pana la plecare si a 2 a zi dupa plecare ne-am intalnit - a fost foarte rece si indiferenta (in cele 2 saptamani a fost cu totul altfel). Cum se poate schimba o persona in 2 zile? (in cele 2 saptamani nu a avut acest comportament).
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 12:31
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 12:31:11scuze pentru exprimarea neclara - la baza este 100% vina mea (sunt perfect constient de treaba asta si o recunosc). Ceea ce nu inteleg (si poate gresesc sa zic ca este vina ei) faptul ca dupa ce am lamurit problemele nu vrea sa imi acorde a 2 a sansa. Eu asta nu inteleg - am mai stat 2 saptmanai impreuna de la veste pana la plecare si a 2 a zi dupa plecare ne-am intalnit - a fost foarte rece si indiferenta (in cele 2 saptamani a fost cu totul altfel). Cum se poate schimba o persona in 2 zile? (in cele 2 saptamani nu a avut acest comportament).

stii cum e? de multe ori nu e de ajuns sa te schimbi (mai ales cand nu e cazul).....poate tu ai avut aceasta sansa in acesti ani in care ati fost impreuna,iar ea s-a saturat si de asta nu vrea sa ti mai acorde una....pt k tu spui k ai incercat sa faci totul bine abia din aprilie insa nu e suficient si tu ar trebui sa iti dai seama...poat trebuia sa te gandesti dinainte.....poate ca schimbarea ei nu are legatura cu cele 2 zile,insa ea cand vine este atat de rapida ca nu te lasa nici sa meditezi....
steffy91
Postat pe 17 Iulie 2011 12:39
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 12:31:11scuze pentru exprimarea neclara - la baza este 100% vina mea (sunt perfect constient de treaba asta si o recunosc). Ceea ce nu inteleg (si poate gresesc sa zic ca este vina ei) faptul ca dupa ce am lamurit problemele nu vrea sa imi acorde a 2 a sansa. Eu asta nu inteleg - am mai stat 2 saptmanai impreuna de la veste pana la plecare si a 2 a zi dupa plecare ne-am intalnit - a fost foarte rece si indiferenta (in cele 2 saptamani a fost cu totul altfel). Cum se poate schimba o persona in 2 zile? (in cele 2 saptamani nu a avut acest comportament).

Stii, daca ai avut curiozitatea sa rasfoiesti forumul asta (sau oricare altul cu o tematica asemantoare) ai fi remarcat ca orice persoana cand ajunge in momentul unei rupturi emotionale isi pune intrebarea: cu ce am gresit? Aflam motivele (cei norocosi) si ne continuam viata.

Da, ati discutat despre ce s-a intamplat intre voi, ati lamurit una, alta, dar asta n-are nicio legatura cu iubirea. Cand unui om NU-i mai pasa de cel de langa el, poate discuta calm, bea o cafea, noua cafele cu fostul, dupa care se duce in bratele celui pe care il iubeste. Nu-i greu, nu-i imoral, e doar o reactie fireasca.
Cand totul va trece si pentru tine nu-ti vei mai pune atatea intrebari.

Nu e vorba de o schimbare radicala a unei persoane. Ceea ce doresti tu de la ea, nu mai poate oferi. Asta nu inseamna ca te uraste si ca trebuie sa te scuipe de cate ori te vede. Sunt sigura ca are si ea of-ul ei, sunt totusi sapte ani, dar de-ar fi fost si iubirea pe care o doresti tu, ar fi iesit la iveala. Dar nu-i.

Uita, mergi mai departe.
rashela
Postat pe 17 Iulie 2011 12:49
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 12:31:11scuze pentru exprimarea neclara - la baza este 100% vina mea (sunt perfect constient de treaba asta si o recunosc). Ceea ce nu inteleg (si poate gresesc sa zic ca este vina ei) faptul ca dupa ce am lamurit problemele nu vrea sa imi acorde a 2 a sansa. Eu asta nu inteleg - am mai stat 2 saptmanai impreuna de la veste pana la plecare si a 2 a zi dupa plecare ne-am intalnit - a fost foarte rece si indiferenta (in cele 2 saptamani a fost cu totul altfel). Cum se poate schimba o persona in 2 zile? (in cele 2 saptamani nu a avut acest comportament).


Noi oamenii suntem schimbatori, asta ne este firea. Ce nu intelegi tu este ca ea nu s-a schimbat in doua zile sau doua saptamai. Daca spui ca esti vinovat 100%, sa nu crezi ca daca "ati lamurit" problemele inseamna ca le-ati si rezolvat.
Tu o cunosti cel mai bine, esti singurul care poti sa faci ceva. Daca nu era si altcineva implicat ( a treia pers.), poate ca iti era mult mai usor sa o aduci inapoi.
Eu as lasa-o sa se linisteasca, sa faca singura alegerea. Nu o poti aduce inapoi cu forta, si cu cat insisti mai tare cu atat pari mai disperat si cu atat ea se va indarji mai tare.

In cele doua saptamani a stat langa tine, acum este cu altcineva...Trebuie sa-ti dai seama de ce are comportamentul asta. Daca scriu eu, rasucesc cutitul in rana... si nu vreau asta!
_vio_
Postat pe 17 Iulie 2011 12:53
pot sa zic ca inteleg pana la un anumit punct prin ce treci, si eu am trecut nu demult printr o ruptura dupa 6 ani fara nici un cuvant si acum daca ma intalnesc cu el pe strada nu ma saluta, nu face contact vizual cu mine...eu pot sa zic ca am trecut peste partea grea...nu ma mai doare asa de tare, ceea ce vreau sa iti spun e ca trebuie doar sa ti spui ca vrei sa o uiti si o vei uita, normal ca nu va fi usor la inceput, dar daca ai tot timpul in cap ideea aia ca vreau sa-mi fac viata mai buna, ti-o vei face.Stiu ca e tare greu, dar pune-te pe primul plan, intr-o relatie nu doar unul a gresit, amandoi ati gresit deci nu-ti mai pune atatea intrebari, asa a fost sa fie...cum zicea cineva mai sus nu suntem lasati sa suferim asa degeaba sigur e ceva bun pus deoparte si pentru noi
andrea_m
Postat pe 17 Iulie 2011 15:30
va multumesc tuturor pentru sfaturi, incurajari si lamuriri. Macar pot sa zic ca am primit raspunsuri la unele intrebari pe care nu le intelegeam. Am "mestecat" cei 7 ani inainte sa scriu pe forum si oricat de speciala a fost pentru mine pot sa vad si defectele si sa merg mai departe (o lectie destul de lunga in viata dar asta este macar sper ca am invatat din greseli sa nu le mai repet).
Va doresc tuturor o viata frumoasa si va multumesc inca o data pentru ajutor.
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 18:24
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 18:24:04va multumesc tuturor pentru sfaturi, incurajari si lamuriri. Macar pot sa zic ca am primit raspunsuri la unele intrebari pe care nu le intelegeam. Am "mestecat" cei 7 ani inainte sa scriu pe forum si oricat de speciala a fost pentru mine pot sa vad si defectele si sa merg mai departe (o lectie destul de lunga in viata dar asta este macar sper ca am invatat din greseli sa nu le mai repet).
Va doresc tuturor o viata frumoasa si va multumesc inca o data pentru ajutor.


Omule tu privesti problema dintr-un unghi total aiurea.Ajunge cu autoinvinovatirea...ea a plecat cu altul, nu tu cu alta....pt ce o vrei inpoi,nu inteleg?Va face acelasi lucru,data viitoare.Daca avea mai multa demniatate te parasea pur si simplu pt ca nu merge , nu statea cu tine pana aparea altul mai "bun"(asta spune multe despre caracterul ei , nu crezi?)
Tot ce-ti ramane este sa mergi inainte,are balta peste ....stii o zicala care se aplica in situatii din astea: Cea mai faina tipa e urmatoarea ... (pana o gasesti pe cea care merita cu adv)

Acu ai mai putea face ceva .... sa o enervezi ... gasete-ti o tipa care arata mult mai bine ca ea si fataie-te cu ea prin fata fostei,chiar daca nu-ti arata se va ataca; dar pentru asta tre sa incetezi sa-ti plangi de mila, cu o mutra de plange pi*z*da nici o tipa nu se uita la tine
BAFTA
The_Exile
Postat pe 17 Iulie 2011 18:47
merci de "incurajare" - nu imi plang de mila...vroiam sa inteleg si eu anumite lucruri din comportamentul feminin - nu neaparat sa repar ceva ci in primul rand pentru a nu repeta greselile si pentru a intelege. Referitor la razbunare nu sunt genul si nu merita cineva asa ceva (plus e o chestie prea copilareasca).
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 19:18
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:18:18merci de "incurajare" - nu imi plang de mila...vroiam sa inteleg si eu anumite lucruri din comportamentul feminin - nu neaparat sa repar ceva ci in primul rand pentru a nu repeta greselile si pentru a intelege. Referitor la razbunare nu sunt genul si nu merita cineva asa ceva (plus e o chestie prea copilareasca).


Nu-i copilareasca ... in dragoste si razboi e permis orice ... asa iti mai capeti si tu ceva demnitate in ochii tai,ai ei si ai altora
The_Exile
Postat pe 17 Iulie 2011 19:24
De la: Yharr, la data 2011-07-17 19:24:34
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:18:18merci de "incurajare" - nu imi plang de mila...vroiam sa inteleg si eu anumite lucruri din comportamentul feminin - nu neaparat sa repar ceva ci in primul rand pentru a nu repeta greselile si pentru a intelege. Referitor la razbunare nu sunt genul si nu merita cineva asa ceva (plus e o chestie prea copilareasca).


Nu-i copilareasca ... in dragoste si razboi e permis orice ... asa iti mai capeti si tu ceva demnitate in ochii tai,ai ei si ai altora

Orice ?? sa o crezi tu....
ad__83
Postat pe 17 Iulie 2011 19:26
De la: ad__83, la data 2011-07-17 19:26:55
De la: Yharr, la data 2011-07-17 19:24:34
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:18:18merci de "incurajare" - nu imi plang de mila...vroiam sa inteleg si eu anumite lucruri din comportamentul feminin - nu neaparat sa repar ceva ci in primul rand pentru a nu repeta greselile si pentru a intelege. Referitor la razbunare nu sunt genul si nu merita cineva asa ceva (plus e o chestie prea copilareasca).


Nu-i copilareasca ... in dragoste si razboi e permis orice ... asa iti mai capeti si tu ceva demnitate in ochii tai,ai ei si ai altora

Orice ?? sa o crezi tu....


Ma rog aproape orice.... e un citat
The_Exile
Postat pe 17 Iulie 2011 19:28
De la: Yharr, la data 2011-07-17 19:28:27
De la: ad__83, la data 2011-07-17 19:26:55
De la: Yharr, la data 2011-07-17 19:24:34
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:18:18merci de "incurajare" - nu imi plang de mila...vroiam sa inteleg si eu anumite lucruri din comportamentul feminin - nu neaparat sa repar ceva ci in primul rand pentru a nu repeta greselile si pentru a intelege. Referitor la razbunare nu sunt genul si nu merita cineva asa ceva (plus e o chestie prea copilareasca).


Nu-i copilareasca ... in dragoste si razboi e permis orice ... asa iti mai capeti si tu ceva demnitate in ochii tai,ai ei si ai altora

Orice ?? sa o crezi tu....


Ma rog aproape orice.... e un citat

ad__83
Postat pe 17 Iulie 2011 19:31
De la: ad__83, la data 2011-07-17 19:31:45
De la: Yharr, la data 2011-07-17 19:28:27
De la: ad__83, la data 2011-07-17 19:26:55
De la: Yharr, la data 2011-07-17 19:24:34
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:18:18merci de "incurajare" - nu imi plang de mila...vroiam sa inteleg si eu anumite lucruri din comportamentul feminin - nu neaparat sa repar ceva ci in primul rand pentru a nu repeta greselile si pentru a intelege. Referitor la razbunare nu sunt genul si nu merita cineva asa ceva (plus e o chestie prea copilareasca).


Nu-i copilareasca ... in dragoste si razboi e permis orice ... asa iti mai capeti si tu ceva demnitate in ochii tai,ai ei si ai altora

Orice ?? sa o crezi tu....


Ma rog aproape orice.... e un citat



Pupici cu sclipici
The_Exile
Postat pe 17 Iulie 2011 19:32
Tot nu sunt de acord - demnitatea o recapat prin reusita - reusesc sa imi vad de viata mea cu sau fara ea. Afisatul cu una "care arata mai bine" (am pus "" deoarece nu doar aspectul fizic conteaza pentru mine si stie si ea treaba asta) arata doar disperare. Nu vreau sa reactionez in disperare sau la impulsuri - am facut treaba asta imediat dupa despartire si acum imi pare rau ca nu am avut mai multa minte- repet am vrut in primul rand sa inteleg greselile (si chiar am primit niste raspunsuri foarte bune) care sa ma ajute sa nu le repet.

kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 19:41
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:41:54Tot nu sunt de acord - demnitatea o recapat prin reusita - reusesc sa imi vad de viata mea cu sau fara ea. Afisatul cu una "care arata mai bine" (am pus "" deoarece nu doar aspectul fizic conteaza pentru mine si stie si ea treaba asta) arata doar disperare. Nu vreau sa reactionez in disperare sau la impulsuri - am facut treaba asta imediat dupa despartire si acum imi pare rau ca nu am avut mai multa minte- repet am vrut in primul rand sa inteleg greselile (si chiar am primit niste raspunsuri foarte bune) care sa ma ajute sa nu le repet.



Ai dreptate si tu .... oricum chestia asta ti-am zis-o in caz ca vrei sa o necajesti , nu-i tot mesajul meu...citeste-l pe cel dinaintea acestei sugestii , nu mai insist cu ea
The_Exile
Postat pe 17 Iulie 2011 19:45
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 19:41:54Tot nu sunt de acord - demnitatea o recapat prin reusita - reusesc sa imi vad de viata mea cu sau fara ea. Afisatul cu una "care arata mai bine" (am pus "" deoarece nu doar aspectul fizic conteaza pentru mine si stie si ea treaba asta) arata doar disperare. Nu vreau sa reactionez in disperare sau la impulsuri - am facut treaba asta imediat dupa despartire si acum imi pare rau ca nu am avut mai multa minte- repet am vrut in primul rand sa inteleg greselile (si chiar am primit niste raspunsuri foarte bune) care sa ma ajute sa nu le repet.



Chiar daca nu repeti greselile astea, e foarte posibil ca intr-o relatie viitoare sa faci altele mai mari, de teama de a nu gresi din nou... Mai bine gandeste-te la altceva :) Succese !!!
fergieum
Postat pe 17 Iulie 2011 19:46
asta nu cred ca pot sa exclud.. dar macar sa inteleg ce am gresit si sa nu repet asta (si poate altele acumulate in timp). Sunt la urma urmei om (intr-un sens sau altul) si este normal sa gresesti dar nu este normal sa repeti aceleasi greseli.
kudika408989
Postat pe 17 Iulie 2011 22:06
De la: kudika408989, la data 2011-07-17 22:06:20) este normal sa gresesti dar nu este normal sa repeti aceleasi greseli.

Prima data se numeste greseala, a doua oara deja este prostie. Ai dreptate, nu este normal sa repeti aceleasi greseli, mai ales daca ai avut de suferit de pe urma lor.

_vio_
Postat pe 17 Iulie 2011 22:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt insarcinata dar iubirea e imposibila 4 De la: adorrra 9 August 2012 10:18
Asculta-mi povestea 25 De la: bloody_queen 2 August 2010 17:03
Ma iubeste sau nu? Nu mai stiu ce sa cred. 4 De la: ella_c 25 August 2010 09:30
relatia mea 10 De la: kudika275734 29 Iulie 2010 14:27
M-a parasit pentru alta… 198 De la: 20 Iulie 2016 23:26