Setari Cookie-uri

Situatzie naspa

Am mai scris pe un forum si acolo mi-au zis ca situatia mea n-ar fi reala. Poate aici sa am mai mult noroc sa primesc un sfat ca simt ca innebunesc. Deci sunt cu un tip de un an jumate. El e un prieten de familie de-al parintilor mei. Oricum, acum ceva vreme (vreo 2 ani), maica mea si cu mine i-am facut lipeala cu o prietena de-a mea. (Inainte sa fim noi impreuna). Ea l-a placut foarte mult, de atunci vorbeste numai despre el, ma intreaba mereu de el, il mai suna din cand in cand. El nu a placut-o pe ea, m-a placut... pe mine. Acuma situatia e foarte naspa ca nu mai putem sa ne ascundem intrucat am decis sa ne casatorim. Prietena mea tot mai spera la el. Maica-mea a aburit-o ca el o place dar e nehotarat si ea, saraca, viseaza... Nu stiu cum sa-i dau vestea si cum sa fac. . Mi-e rusine de ea. Maica-mea e colega de serviciu cu maica-sa si toata ziua nu discuta decat cum sa/l convinga pe el sa se combine cu fata asta. Si el e de un an jumate cu mine si m-a cerut si de nevasta...Mi-e rusine si de rusinea mamei mele fata de prietena mea si de colega ei (mama prietenei). Eu am 23 de ani si inca nu stam impreuna. Nici parintii nu stiu ca suntem cuplati.
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:33
Pai cred ca solutia sta in mainile mamicilor voastre, respectiv a mamei tale, sa dea rusinea la o parte si sa-i spuna celeilalte ca tu esti deja cu EL si urmeaza sa te si mariti, punct.Adevarul doare, dar este solutia cea mai buna, intotdeauna!
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:42
da maica-ta de ce face astfel de cuplari?

spune-i ce a reusit sa faca...
Calandrinon
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:44
Pai maica-mea e prima care se opune relatiei noastre. Azis ca daca e adevarat ce banuieste ea, ma calca in picioare. Cum sa-i spun? Ea nu considera ca el e de "nasul meu" si zice ca as face-o de ras. Are o mentalitate tare invechita. Ea zice ca eu sunt prea mica la 23 de ani, iar el si prietena mea sunt un pic mai mari si de aceeasi varsta. Plus ca eu am un apartament mostenit de la bunica iar ei nu au casa si in viziunea maica/mii asta ar fi un impediment. Ca ea crede ca daca ai un apartament esti vreun Tiriac sau vreun conte si nu mai poti sa te mariti decat tot cu unul cu apartament.
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:54
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 18:33:58Am mai scris pe un forum si acolo mi-au zis ca situatia mea n-ar fi reala. Poate aici sa am mai mult noroc sa primesc un sfat ca simt ca innebunesc. Deci sunt cu un tip de un an jumate. El e un prieten de familie de-al parintilor mei. Oricum, acum ceva vreme (vreo 2 ani), maica mea si cu mine i-am facut lipeala cu o prietena de-a mea. (Inainte sa fim noi impreuna). Ea l-a placut foarte mult, de atunci vorbeste numai despre el, ma intreaba mereu de el, il mai suna din cand in cand. El nu a placut-o pe ea, m-a placut... pe mine. Acuma situatia e foarte naspa ca nu mai putem sa ne ascundem intrucat am decis sa ne casatorim. Prietena mea tot mai spera la el. Maica-mea a aburit-o ca el o place dar e nehotarat si ea, saraca, viseaza... Nu stiu cum sa-i dau vestea si cum sa fac. . Mi-e rusine de ea. Maica-mea e colega de serviciu cu maica-sa si toata ziua nu discuta decat cum sa/l convinga pe el sa se combine cu fata asta. Si el e de un an jumate cu mine si m-a cerut si de nevasta...Mi-e rusine si de rusinea mamei mele fata de prietena mea si de colega ei (mama prietenei). Eu am 23 de ani si inca nu stam impreuna. Nici parintii nu stiu ca suntem cuplati.






... ... ce familie de kk !!! ... sa nu te mire, ''surprizele'' din viata ta ...

marco918
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:55
Maica/mea a banuit ca se infiripa ceva intre noi si a facut-o special. Ca sa ne indeparteze. dar nu i-a mers. Intr-un fel, atunci m-am suparat mai mult pe el, ca a acceptat. Dar eram la inceput si mi-a zis ca a vrut sa spulbere orice indoiala...
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:56
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 18:54:40Pai maica-mea e prima care se opune relatiei noastre. Azis ca daca e adevarat ce banuieste ea, ma calca in picioare. Cum sa-i spun? Ea nu considera ca el e de "nasul meu" si zice ca as face-o de ras. Are o mentalitate tare invechita. Ea zice ca eu sunt prea mica la 23 de ani, iar el si prietena mea sunt un pic mai mari si de aceeasi varsta. Plus ca eu am un apartament mostenit de la bunica iar ei nu au casa si in viziunea maica/mii asta ar fi un impediment. Ca ea crede ca daca ai un apartament esti vreun Tiriac sau vreun conte si nu mai poti sa te mariti decat tot cu unul cu apartament.

Au, deci ea este tartorul in povestea asta, sorry atunci, pur si simplu urmeaza-ti feelingurile fara sa mai dai socoteala nimanui! Tziriaca mica ce esti
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:00
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 18:54:40Pai maica-mea e prima care se opune relatiei noastre. Azis ca daca e adevarat ce banuieste ea, ma calca in picioare. Cum sa-i spun? Ea nu considera ca el e de "nasul meu" si zice ca as face-o de ras. Are o mentalitate tare invechita. Ea zice ca eu sunt prea mica la 23 de ani, iar el si prietena mea sunt un pic mai mari si de aceeasi varsta. Plus ca eu am un apartament mostenit de la bunica iar ei nu au casa si in viziunea maica/mii asta ar fi un impediment. Ca ea crede ca daca ai un apartament esti vreun Tiriac sau vreun conte si nu mai poti sa te mariti decat tot cu unul cu apartament.
Draga mea ! Uite ca , intimplator am citit "expunerea"ta si ma intreb , ce fel da "mama "ai????? Nu am dracu stie ce case , dar orice fata , ii place baiatului meu , (este inginer , si are 28 ani , este O.K. !!! Doesi nu mi-ar placea , este alegerea lui.......
twincle
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:03
Mai e putin mai complicat. Parintii mei sunt nasii fratelui lui. Si asta e un impediment. Noua nu ne pasa, dar celorlalti da. Prietena mea stie ca el e "din familie" etc.
Am jucat teatru si am mintit un an jumate iar acuma simt ca il iubesc de nu mai pot si el ma iubeste si nu vreau decat sa fiu cu el pentru tot restul vietii dar mi-e mila de parinti ca or sa sufere. Maica/mea are si probleme cu inima si o s-o termine. Si taica-miu e bolnav si certurile astea... Si mi-e rusine sa recunosc ca am mintit atata si am ascuns o relatie...
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:10
Eu recunosc ca o relatie din asta nu te poate bucura ca parinte, dar n-am ce sa le fac. Simt ca mor daca nu sunt cu el... Si ei incearca sa-mi bage pe gat tot felul de alti "baieti buni", si se supara ca nu sunt cooperanta etc. de-mi vine sa urlu... sa-mi iau lumea in cap...
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:12
Tu nu stii ca minciuna are picioare scurte? Mai devreme sau mai tarziu tot va iesi la iveala relatia voastra, sau vei vedea reversul medaliei si anume sa va despartiti din cauza tertilor din viata voastra. Nu cred ca-ti doresti asta, nu?
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:15
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 18:54:40 Azis ca daca e adevarat ce banuieste ea, ma calca in picioare.


Plus ca eu am un apartament mostenit de la bunica iar ei nu au casa si in viziunea maica/mii asta ar fi un impediment. Ca ea crede ca daca ai un apartament esti vreun Tiriac sau vreun conte si nu mai poti sa te mariti decat tot cu unul cu apartament.




fugi fata! fugi in lume!
fugi departe de ea ca eu sa am asa mama as emigra in canada!


pai daca e cum spune ea, eu ar trebuii sa am un harem de barbati



ce de tziriaci mai sunt si-n tara asta
Calandrinon
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:17
Pai de asta ma framant. El ar vrea ca in iunie sa facem cununia civila. Amandoi lucram. Eu am casa. Putem sa ne descurcam.Si ma framant ca trebuie sa le spun cumva. SI parintilor si prietenei mele.
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:17
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 19:10:44Mai e putin mai complicat. Parintii mei sunt nasii fratelui lui. Si asta e un impediment. Noua nu ne pasa, dar celorlalti da. Prietena mea stie ca el e "din familie" etc.
Am jucat teatru si am mintit un an jumate iar acuma simt ca il iubesc de nu mai pot si el ma iubeste si nu vreau decat sa fiu cu el pentru tot restul vietii dar mi-e mila de parinti ca or sa sufere. Maica/mea are si probleme cu inima si o s-o termine. Si taica-miu e bolnav si certurile astea... Si mi-e rusine sa recunosc ca am mintit atata si am ascuns o relatie...







... fata draga ... probabil ca esti un copil singur si selectionat de parinti ... intr-un fel pe care nu il percepi acum, viata ta nu iti apartine ... din pacate, ai fost si vei ramine jucaria lor ... te obliga sa iti incepi viata intr-un mod care nu iti va face mare cinste si nici nu iti va aduce vreun premiu ... nu ai fi primul/a si nici ultimul/a ... din pacate ...

marco918
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:19
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 19:12:59Eu recunosc ca o relatie din asta nu te poate bucura ca parinte, dar n-am ce sa le fac. Simt ca mor daca nu sunt cu el... Si ei incearca sa-mi bage pe gat tot felul de alti "baieti buni", si se supara ca nu sunt cooperanta etc. de-mi vine sa urlu... sa-mi iau lumea in cap...


fetita ai 23 ani !!! heloooo !!! ar trebui sa fii pe picioarele tale !!! sa iei decizii !!! offfff !!!
coldwind
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:21
Marco, mi-au dat lacrimile cand am citit postul tau. Ai mare dreptate. Ai ghicit perfect. Ei mi-au ales facultatea, ei mi-au ales profesia. Cand am mostenit apartamentul mi-au dat bani sa-l mobilez cum a vrut maica-mea, cand am implinit 18 ani mi-au luat ce masina au vrut ei si s-au suparat ca mi-am ales-o gri si nu rosie... mereu imi reprosau ca nu e rosie... Hainele mi le alege maica-mea etc.
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:23
Asta incerc sa fac! Sa iau decizii! acum muncesc. As putea sa fac ce vreau dar mi-e mila de ei. mi-e mila de maica/mea cu inima... O sa fie distrusa... Deci relatia noastra e minunata atata timp cat fac exact ce vor ei. Cand ma abat cat de putin... e groaznic... cosmar. Am ajuns sa-mi fie frica sa vorbesc la telefon cu prietenele pentru ca vrea sa stea langa mine sa vada ce vorbesc si daca nu o las, se supara. Plange... imi zice ca de ce am secrete... Nu-s secrete, cum sa zic, mai facem glume, mi-e jena de ea... In apartament nu stau eu. Sta o verisoara. Dar pot oricand sa-i spun sa plece. Actele sunt pe numele meu, casa e a mea...
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:27
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 19:23:11Marco, mi-au dat lacrimile cand am citit postul tau. Ai mare dreptate. Ai ghicit perfect. Ei mi-au ales facultatea, ei mi-au ales profesia. Cand am mostenit apartamentul mi-au dat bani sa-l mobilez cum a vrut maica-mea, cand am implinit 18 ani mi-au luat ce masina au vrut ei si s-au suparat ca mi-am ales-o gri si nu rosie... mereu imi reprosau ca nu e rosie... Hainele mi le alege maica-mea etc.

si eu sunt mama, dar n-o sa incerc in veci sa-mi dirijez copilul pina la adanci batranetzi trebuie sa invete sa se descurce si singur, ca io n-o sa imparatesc pamantul
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:29
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 19:29:13
si eu sunt mama, dar n-o sa incerc in veci sa-mi dirijez copilul pina la adanci batranetzi trebuie sa invete sa se descurce si singur, ca io n-o sa imparatesc pamantul



nu vrei sa fi si mamica mea?
Calandrinon
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:30
Sincer, eu nu cred ca realizeaza, cred ca in mintea lor ei fac totul ca sa fie bine... Asa cred ei...
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:30
De la: Calandrinon, la data 2010-01-03 19:30:43
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 19:29:13
si eu sunt mama, dar n-o sa incerc in veci sa-mi dirijez copilul pina la adanci batranetzi trebuie sa invete sa se descurce si singur, ca io n-o sa imparatesc pamantul



nu vrei sa fi si mamica mea?

pai pe tine oricum te-am infiat
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:33
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 18:54:40Pai maica-mea e prima care se opune relatiei noastre. Azis ca daca e adevarat ce banuieste ea, ma calca in picioare. .


Trecand peste afirmatia asta.. care, pe mine una, m-a enervat la culmea! Ai totusi 23 de ani... pentru ce Doamne iarta-ma, te-au crescut?!.. asa... totusi, nu ne-ai spus nimic despre el. Doar pentru ca nu are casa si e mai in varsta decat tine.. sa nu fie dorit? M-as mira, desi, recitind "ma calca in picioare"... iar ma supar.
Oricum, presupunand ca baiatul e ok, ar fi cazul sa reactionezi asa cum trebuie pentru varsta pe care o ai. Este adevarat ca, in teorie, putem primi palme (la propriu) de la parinti si la 60 de ani... daca traim cu totii.... dar de la vorba pana la fapta e cale lunga. Incepe sa-ti indrepti cocoasa aia.. in fata parintilor.. si spune-le cam ce vrei tu pentru tine.. nu ce vor ei. Si incepe prin a recunoaste cu voce tare ca AI o relatie cu acel barbat si ca asta este ceea ce TU iti doresti. Probabil ca vor reactiona asa cum te ameninta.. Sau poate ca nu.... depinde cit esti de dreapta si de unde privesti lucrurile (o atitudine cu ochii in jos si cu glascior de copil.. nu te mai ajuta).
rashela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:34
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 19:30:47Sincer, eu nu cred ca realizeaza, cred ca in mintea lor ei fac totul ca sa fie bine... Asa cred ei...

Pai sa fii convinsa ca nu realizeaza ca binele lor nu este si binele tau, ca nu te pot feri la nesfarsit de greutati si de esecuri. Astea din pacate fac parte din viata si nu prea ne ocolesc
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:35
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 19:33:09
De la: Calandrinon, la data 2010-01-03 19:30:43
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 19:29:13
si eu sunt mama, dar n-o sa incerc in veci sa-mi dirijez copilul pina la adanci batranetzi trebuie sa invete sa se descurce si singur, ca io n-o sa imparatesc pamantul



nu vrei sa fi si mamica mea?

pai pe tine oricum te-am infiat



te ubesc mami!
ma duci la biker fest?!
Calandrinon
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:41
EL are 27 de ani. Nu e cu mult mai in varsta. Parintii mei l-au botezat pe fratele lui si cica asta ar fi un impediment la biserica si noi nu ne putem casatori. El face parte din familie. Rudele noastre asa considera. Pe noi nu ne intereseaza ce zice taica popa. Plus ca n-are casa ... Asa... ce-i mai reproseaza? Ca acum cativa ani a fost combinat cu o femeie maritata (sotia unui coleg de-a lui taica-miu) si "le-a stricat casa". Asta s-a intamplat cand avea el 20 de ani si, din cate mi-a spus el, nu a vrut decat sa faca sex pentru ca era tanar si aia era dornica. Aia avea si ea vreo 22 de ani, maritata de la 18... Or fi apucat-o regretele ca nu si-a trait viata... Oricum n-a fost el singurul ei amant... Altceva n-ar mai fi... Aaa si ca eu sunt prea tanara ca sa ma marit acum... Si el este absolvent de arte plastice, deci pictor si ai mei considera ca asta nu-i o meserie, deci nu are loc de munca... In realitate el castiga cam cat mine... mai face design, grafica, se descurca...
Microcentaurina
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:43
daca esti cuminte, te duc ca ti-am promis
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:44
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 19:44:55daca esti cuminte, te duc ca ti-am promis

cea mai cuminte voi fi

....asta pana ajung acolo
Calandrinon
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:48
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 19:43:44EL are 27 de ani. Nu e cu mult mai in varsta. Parintii mei l-au botezat pe fratele lui si cica asta ar fi un impediment la biserica si noi nu ne putem casatori. El face parte din familie. Rudele noastre asa considera. Pe noi nu ne intereseaza ce zice taica popa. Plus ca n-are casa ... Asa... ce-i mai reproseaza? Ca acum cativa ani a fost combinat cu o femeie maritata (sotia unui coleg de-a lui taica-miu) si "le-a stricat casa". Asta s-a intamplat cand avea el 20 de ani si, din cate mi-a spus el, nu a vrut decat sa faca sex pentru ca era tanar si aia era dornica. Aia avea si ea vreo 22 de ani, maritata de la 18... Or fi apucat-o regretele ca nu si-a trait viata... Oricum n-a fost el singurul ei amant... Altceva n-ar mai fi... Aaa si ca eu sunt prea tanara ca sa ma marit acum... Si el este absolvent de arte plastice, deci pictor si ai mei considera ca asta nu-i o meserie, deci nu are loc de munca... In realitate el castiga cam cat mine... mai face design, grafica, se descurca...

bun, sunt nasii de botez ai fratelui, unde d-ne iarta-ma e legatura de rudenie, ca eu n-o sesizez Astea sunt pur si simplu texte pt adormit copii, ia fa-te tu "duru- duru" pune piciorul in prag si spune-le ca pur si simplu il vrei si o sa-l si ai ca e jucaria ta preferata pe care nu ti-o mai poate lua nimeni
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:48
De la: Calandrinon, la data 2010-01-03 19:48:50
De la: miss_darine, la data 2010-01-03 19:44:55daca esti cuminte, te duc ca ti-am promis

cea mai cuminte voi fi

....asta pana ajung acolo

nici eu nu rezist sa fiu cuminte cand ajung pe la sindrofiile astea
miss_darine
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:51
De la: kudika098734, la data 2010-01-03 19:43:44EL are 27 de ani. Nu e cu mult mai in varsta. Parintii mei l-au botezat pe fratele lui si cica asta ar fi un impediment la biserica si noi nu ne putem casatori. El face parte din familie. Rudele noastre asa considera. Pe noi nu ne intereseaza ce zice taica popa. Plus ca n-are casa ... Asa... ce-i mai reproseaza? Ca acum cativa ani a fost combinat cu o femeie maritata (sotia unui coleg de-a lui taica-miu) si "le-a stricat casa". Asta s-a intamplat cand avea el 20 de ani si, din cate mi-a spus el, nu a vrut decat sa faca sex pentru ca era tanar si aia era dornica. Aia avea si ea vreo 22 de ani, maritata de la 18... Or fi apucat-o regretele ca nu si-a trait viata... Oricum n-a fost el singurul ei amant... Altceva n-ar mai fi... Aaa si ca eu sunt prea tanara ca sa ma marit acum... Si el este absolvent de arte plastice, deci pictor si ai mei considera ca asta nu-i o meserie, deci nu are loc de munca... In realitate el castiga cam cat mine... mai face design, grafica, se descurca...


ei sunt nasii lui frate-sau...nu ai lui!

daca il iubesti...cu el vei traii de acum incolo..nu cu maica-ta
Calandrinon
Postat pe 3 Ianuarie 2010 19:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Printul meu din copilarie.. 3 De la: pickard 8 Mai 2011 23:23
Vand rochie de seara!! pret avantajos! 1 De la: dydy20_only 31 Mai 2010 22:59
Putin ajutor pentru o romanca indragostita de un arab 3 De la: kudika_1008015 9 Aprilie 2016 21:27
eu fecioara,el rac......oare va merge aceasta relatie? 2 De la: ani_d_ani 5 Septembrie 2013 01:16
Buna fetelor.Am o idee.. 7 De la: me_Pau 9 Februarie 2009 14:52