Setari Cookie-uri

Am nevoie de sfaturi,nu stiu incotro ma indrept :(

Am nevoie de niste pareri,

Am o relatie de 15 ani cu un barbat,suntem casatoriti de vreo 10 si avem un copil de 8 ani. De aproximativ 3-4 ani el are o alta relatie cu o alta femeie, relatie de care eu stiu si relatie pe care el nici nu se mai deranjeaza sa o mai nege sau sa o ascunda,mai nou chiar imi sustine ca o iubeste si ca a fost ,este si va fi iubirea vietii lui ;de multe ori a pus problema divortului insa de fiecare data am gasit cate un motiv sa-l fac sa se razgandeasca pentru ca ma gandesc cu groaza la singuratate si ma gandesc cu groaza la intrebarile copilului meu.Este un tata exemplar insa relatia noastra nu mai este nici pe departe ce a fost candva si cred ca nu mai are sanse sa fie. Sunt o fire foarte geloasa si posesiva si poate acestea sunt principalele motive care m-au adus in situatia asta. Stiu ca nu ii este bine langa mine,dar mie mi-ar fi al naibii de greu fara el langa mine,nu stiu daca as mai sti sa traiesc,uneori ma gandesc si eu la divort dar apoi ma gandesc -de ce sa-l las alteia? de ce el sa fie fericit si eu sa simt gustul amar al esecului si nefericii? Nu stiu ce sa fac si incotro sa o iau.. :(
kudika114542
Postat pe 4 Februarie 2010 22:16
lasa-l
mitura
Postat pe 4 Februarie 2010 22:19

si care e dilema daca tot il vrei cand omu' iti zice ca iubeste pe alta????
spune-i sa o aduca la voi acasa,la voi in pat...asa il ai si tu !! si ea
pfff ...UNDE GURA MASII E RESPECTU' DE SINE FRATE???????
blaa
Postat pe 4 Februarie 2010 22:20
dar ai mai deschis un topic q aceeiasi poveste....


te plictisesti?...
freakbabe
Postat pe 4 Februarie 2010 22:21
mergi la un psiholog. chestiunea cu posesivitatea si cu gelozia e ceva ce-ti face mult rau... asta inseamna ca nu ai incredere in tine... si tre sa te sprijini mereu pe cineva din afara. E CEVA CE TE LIMITEAZA SI NU TE LASA SA TE DEZVOLTI. nu e bine ca te complaci in aceasta situatie.
numai ca viata, acest suprem invatator, nu ne lasa sa vegetam prea mult si, CAND TE ASTEPTI MAI PUTIN ti-o serveste la modul cel mai direct. te pune in fata unei situatii pe care n-o poti rezolva decat DEPASINDU-TI limitarile... e ca un examen... daca-l pici, INEVITABIL, il vei da din nou... si din nou... numai ca, de fiecare data, probele vor fi DIN CE IN CE MAI GRELE...
TangoFeliz
Postat pe 7 Februarie 2010 02:55
SCUMPICA DE TINE!!!!BATALIA ESTE DE MULT PIERDUTA,LASA-L SA-SI FACA DATORIA DE TATA FATA DE COPILUL VOSTRU,IN REST SINGURA VA TREBUI SA FACI LUMINA IN PRIMUL RAND IN SUFLETUL TAU...IA URGENT SI O HOTARIRE IN VIATA TA... O SITUATIA ASA!!!!! NU SE POATE CONTINUA....MULTA PUTERE SI INTELEPCIUNE...ASTEPT VESTI BUNE CU MULTA COMPASIUNE...VERONICA
kudika051594
Postat pe 7 Februarie 2010 09:36
Probabil,ca ai aproape 40 de ani si e normal sa fii in criza acuta de esec,dar nu este asa.Ai un copil pe care iti poti canaliza iubirea si sa te preocupi de copil ,de felul cum evolueaza fiinta careia i-ai dat viata.Relatia cu sotul tau avand amanta probabil de multi ani RUPE-O FATO!NU TE MAI VREA CU EL.DU-TE LA BISERICA SI OFERA TOATA VIATA CARE TI-A MAI RAMAS COPILULUI TAU.Barbati,ai sa mai intalnesti si poate mult mai buni decat nenorocitul asta cu care ai stat 15ani.un INUMAN.am 45 anisi m-am maritat la 38 de anisi am o fetita de 6ani.Gandeste in favoarea copilului tau ca mai tarziu pe la 15-16 ani ai copilului ,sa constati ca nu iti cunosti copilul.sunt atatea capcane pt copil in adolescenta incat barbatului nu i-as da nici o importanta.SUCCES!SI COMUNICA SPIRITUAL CU DUMNEZEU.
kudika098904
Postat pe 7 Februarie 2010 10:33
daca el vrea sa fie cu alta lasa-l ...decat sa va mintit amandoi , sa fiti nefericiti mai bine mergeti pe drumuri separate in viata asta, dar mai intai trebuie sa va pregatiti copilul pentru ce va urma.poate vei gasi si tu peste cativa ani o alta iubire.
roz5blue6lila7
Postat pe 7 Februarie 2010 11:04
Nu merita sa te chinui cu astfel de ganduri,viata e prea scurta sa o pierzi in felul asta.Ai un copil minunat,ai pe cine sa iubesti,ai cu cine sa stai,nu esti singura fizic vorbind,insa daca relatia ta cu sotul tau nu mai merge..si in plus este implicata si o alta femeie pe care el sustine ca o adora...atunci,CE SENS ARE TOT CE FACI TU??crezi ca ii faci rau lui,sau ei????...te inseli..ei traiesc bine merci..se iubesc...si tu suferi ca o tontutza(scz expresia),insa nu m-am putut abtine.Nu s-au terminat barbatii,copilul va creste,si va intelege.
Eu zic sa ii spui pas...elibereaza-l si pe el de stres..ptr ca asta esti ptr el,un stres,si elibereaza-te si tu de stresul asta continuu:D...fii puternica si mergi mai departe pentru copilul tau.
issa12
Postat pe 7 Februarie 2010 13:05
Ia-ti si tu un amant..asa vei fi chit...si poate ca te va privi cu alti ochi sau vei avea si tu alta impresie despre tine...copilul nu conteaza...oricum va pleca de langa tine
kudika003932
Postat pe 7 Februarie 2010 13:11
De la: kudika003932, la data 2010-02-07 13:11:03Ia-ti si tu un amant..asa vei fi chit...si poate ca te va privi cu alti ochi sau vei avea si tu alta impresie despre tine...copilul nu conteaza...oricum va pleca de langa tine

corect,da-l in p..a ma-sii,ce ?
mitura
Postat pe 7 Februarie 2010 13:14
imi poti da id-ul tau ca sa vorbim mai pe larg pe mess,te rog?:)
mihadel
Postat pe 7 Februarie 2010 23:16
...egoismul tau iti ucide ratiunea...
...unde nu i iubire nu i nimic!!!
...deja este cu alta de ce te intrebi ce sa faci?...ai facut deja ...te complaci in esec si viata trece pe langa tine...lasa l in drumul sau si tu aduna ti ce ti a mai ramas din orgoliu si traieste ti viata pentru ca si tu meriti iubire...nu ti fie frica de singuratate pentru ca esti deja singura demult.
kudika102120
Postat pe 8 Februarie 2010 08:32
daca ai puterea si curajul sa iei viata in piept s-ar putea sa vezi ca nu a meritat nici o clipa iubirea ta.
acum un an eram in aceeasi situatievsi plangeam de mama focului ca ma inseala si nu ma vede si pe mine.
azi sunt o tanara divortata ce iubeste si mai ales este iubita de barbatul de langa ea. l-am intalnit vara trecuta, l-am placut si azi suntem impreuna. este minunea vietii mele
ai tupeu si ai sa vezi ce bine este.
tikky11
Postat pe 8 Februarie 2010 09:24
De la: kudika003932, la data 2010-02-07 13:11:03Ia-ti si tu un amant..asa vei fi chit...si poate ca te va privi cu alti ochi sau vei avea si tu alta impresie despre tine...copilul nu conteaza...oricum va pleca de langa tine



da de ce sa nu-si ia doi amantzi? daca el are un caracter josnic ea de ce sa nu-l aiba si mai josnic ,,,,,,,,,sau ce mai conteaza daca ajungi ca propriul copil sa nu mai dea nici doi bani pe tine ,,,,,,,,,halal sfat
Dontyyy
Postat pe 8 Februarie 2010 09:28
De la: mihadel, la data 2010-02-07 23:16:39imi poti da id-ul tau ca sa vorbim mai pe larg pe mess,te rog?:)


hotline?
one_size
Postat pe 8 Februarie 2010 10:32
d.p.d.v. al relatiei voastre, esti DEJA singura. insa nu si familial, ai un baietel ptr. care trebuie sa fii puternica. sfatul meu este sa inveti sa te pretuiesti, nu poti cersi la nesfarsit afectiune de la cineva care nu ti le da. daac deja stii si ti-a spus adevarul despre noua relatie, nu are rost sa mai stai, DE DE nu te pretuiesti mai MULT? nu-ti mai construi viata in jurul lui, fii puternica si fa pasul care deja stii ca ar fi corect pentru tine si baiatul tau. eun chin sa iti imparti sotul cu alta. nu mai suporta asa chin, iti faci rau singura. nu ai nevoie de asa ceva.
dhoria
Postat pe 8 Februarie 2010 15:13
De la: kudika114542, la data 2010-02-04 22:16:37Am nevoie de niste pareri,

Am o relatie de 15 ani cu un barbat,suntem casatoriti de vreo 10 si avem un copil de 8 ani. De aproximativ 3-4 ani el are o alta relatie cu o alta femeie, relatie de care eu stiu si relatie pe care el nici nu se mai deranjeaza sa o mai nege sau sa o ascunda,mai nou chiar imi sustine ca o iubeste si ca a fost ,este si va fi iubirea vietii lui ;de multe ori a pus problema divortului insa de fiecare data am gasit cate un motiv sa-l fac sa se razgandeasca pentru ca ma gandesc cu groaza la singuratate si ma gandesc cu groaza la intrebarile copilului meu.Este un tata exemplar insa relatia noastra nu mai este nici pe departe ce a fost candva si cred ca nu mai are sanse sa fie. Sunt o fire foarte geloasa si posesiva si poate acestea sunt principalele motive care m-au adus in situatia asta. Stiu ca nu ii este bine langa mine,dar mie mi-ar fi al naibii de greu fara el langa mine,nu stiu daca as mai sti sa traiesc,uneori ma gandesc si eu la divort dar apoi ma gandesc -de ce sa-l las alteia? de ce el sa fie fericit si eu sa simt gustul amar al esecului si nefericii? Nu stiu ce sa fac si incotro sa o iau.. :(

esti cumva casnica???d-aia nu vrei sa-i dai drumu?nu are cine sa te mai intretina?ti-e teama ca deja ai o varsta si dupa atatia ani,in care n-ai muncit..nici chef nu mai ai(de munca)si nici nimeni nu te mai angajeaza...asa-i?altfel,nu inteleg ce e cu aceasta umilinta...cum adica:nici pt tine-ca NU te mai vrea,nici pt alta..pai,ce drept ai tu,sa-i furi aceasta fericire,mai ales ca,a fost sincer si ti-a prezentat si sentimentele lui,si planurile..hai,la munca..si pe urma,ai sa vezi,n-ai sa mai tii atat de el...
stravaro
Postat pe 8 Februarie 2010 17:37
Crezi ca stie cineva raspunsul?Tu,sau ai tai,sau viata ,o sa gasiti solutia.Cumva.S-a rupt si nu mai merge,asta e.Nu esti prima care si-o ia si n-ar fi rau sa fii practica,sa iesi de-aici cu pierderi cat mai mici.Copilul o sa aiba intotdeauna 2 parinti,asta nu se schimba.
El se pare ca si-a ales ,tu ce ai?Poate e timpul sa inchizi o usa,ca sa ti se deschida si tie o fereastra.Lumina,soare,..chiar daca nu le vezi acum,ele sunt acolo.Vezi cu noru'!Curaj!
nicossia
Postat pe 8 Februarie 2010 20:20
Se numeste egoism ceea ce faci tu.Daca el iti spune ca iubeste pe alta.........nu te simti umilita??nu inteleg cum poti trai in felul acesta..fiecare dintre noi merita o noua sanasa............scuzama dar nu te inteleg.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 10 Februarie 2010 17:46
De la: kudika114542, la data 2010-02-04 22:16:37Am nevoie de niste pareri,

Am o relatie de 15 ani cu un barbat,suntem casatoriti de vreo 10 si avem un copil de 8 ani. De aproximativ 3-4 ani el are o alta relatie cu o alta femeie, relatie de care eu stiu si relatie pe care el nici nu se mai deranjeaza sa o mai nege sau sa o ascunda,mai nou chiar imi sustine ca o iubeste si ca a fost ,este si va fi iubirea vietii lui ;de multe ori a pus problema divortului insa de fiecare data am gasit cate un motiv sa-l fac sa se razgandeasca pentru ca ma gandesc cu groaza la singuratate si ma gandesc cu groaza la intrebarile copilului meu.Este un tata exemplar insa relatia noastra nu mai este nici pe departe ce a fost candva si cred ca nu mai are sanse sa fie. Sunt o fire foarte geloasa si posesiva si poate acestea sunt principalele motive care m-au adus in situatia asta. Stiu ca nu ii este bine langa mine,dar mie mi-ar fi al naibii de greu fara el langa mine,nu stiu daca as mai sti sa traiesc,uneori ma gandesc si eu la divort dar apoi ma gandesc -de ce sa-l las alteia? de ce el sa fie fericit si eu sa simt gustul amar al esecului si nefericii? Nu stiu ce sa fac si incotro sa o iau.. :(


Pai daca esti in situatia asta nu tot esti nefericita? Si el fericit? :)
Elibereaza-te, si ai sa vezi ca vei respira mai bine, chiar si in somn.
amr2009
Postat pe 10 Februarie 2010 17:52
PAREREA MEA SA BAGI U DIVORTUL PE MOTIVE K TE INSEALA SI ASA AI SA-L GOLESTI DE BANI SI AI SAL LASI FARA NIMIC PT K E UN CAZ GRAV DAK TE INSEALA LA DIVORT DECAT SA SUFERI AJA SA TE AMAGESTI SINGURA MAI BN SUFERI O LUNA 2 3 SI PE URMA ITI TRECE SI POATE PANA CRESTE COPILU POATE I GASESTI UN TATA NOU SI RESPONSABBIL NU S-A SFARSIT LUMEA
alexukk
Postat pe 20 Februarie 2010 14:16
De ce trebuie neaparat sa gandesti asa?Te-ai gandit ca undeva ,prin despartire iti dai sansa sa fii fericita>?Poate fi un nou inceput pt tine!Divortul nu-i un capat de lume!
kudika033765
Postat pe 20 Februarie 2010 17:23
Lasa/l in pace !
Divorteaza de el ...
Fii sigura ca iti vei gasi si tu pe cineva care sa te merite !!
Trebuie sa ai si tu putina demnitate ,
daca tu ca om nu te respecti ...astepti sa te respecte el ??
cat despre copil nu trebuie sa gandesti asa mai bine acuma pana nu va creste mai mare si va creste in mediul ala tensionat ...oricum el va incepe sa priceapa si mai rau sa te acuze ca ai fost si esti neputincioasa ....pt binele copilului tau lasa/l in pace .Copilul vede cand parintii se iubesc ...simte ....acuma ca e mic


Cat despre posesivitate si gelozie incearca sa/ti controlezi aceste sentimente ...trebuie sa inveti sa/ti tii un barbat langa tine ...cu gelozia ,posesivitatea nu se ajunge nicaieri ...
lasa/i liberi ca tot acasa vin daca au un suflet care sa/i inteleaga etc ...
da/mi de stire ce decizie vei lua !
pa
si sa uazim de bine
kudika017877
Postat pe 20 Februarie 2010 19:39
Viata nu se gata la un barbat .nu poti fi egoista lasal sa fie fericit... nu e asa de greu sa fi singura si independenta.. asa nu suferi numai tu si copilu tau sufera... e destul de mare si daca stai de vb cu el va intelege... incearca pina nu e prea tarziu pt tine.. si tu poti lua viata de la inceput nici o dota nu e tarziu sa cunosti pe cineva care sa te respecte... sa fi tu o femeie fericita....
iti doresc toate cele bune. stai de vorba cu sotul tau ... multe se intimpla din cauza lipsei de comunicare.. vorbeste ce te doare.. daca il mai iubesti aratai.. COPILU CARE NU PLINGE MAMA NUI DA LAPTE... CERE CE VREI nu poate fi mai rau decat acum... BAFTA
kudika007435
Postat pe 23 Februarie 2010 11:39
Esti intr-adevar intr-o dilema mare dar chiar tu ai zis ca problema pleaca din posesivitatea si gelozia te deci aici trebuie sa schimbi lucrurile la increderea in sine care fiind scazuta a dus la gelozie si posesivitate, incearca sa mergi la un psiholog ai sa vezi ca dupa cateva sedinte vei gasii solutii. Ai curaj sa lupti pentru copilul tau, sa creasca intr-un mediu bun, copiii observa tot in relatia parintilor inca de la cativa ani si ii afecteaza dezvoltarea lui ca om daca vede lucruri care sunt incurcate si le percepe ca a fi normalul mai tarziu cand va fi adult va avea o viziune alterata asupra vietii de cuplu si a familiei.
Eu sunt copil crescut doar de mama si ma bucur mult ca s-au despartit ai mei, nu as fi vrut sa cresc in mediul acela tensionat si cu certuri.
Daca divortati nu inseamna ca nu mai sunteti ambii parintii copilului va veti implica amandoi in viata si cresterea lui mai ales ca in adolescenta va avea mult nevoie de tatal lui.
Cat despre tine nu te considera prea in varsta pt o noua dragoste sau pentru a incepe ceva nou, poti intalni oricand persoana care sa te faca fericita, numai daca vei fi prinsa in valtoarea in care esti acum iti va fi greu sa accepti sau sa te gandesti la altcineva.
Iti urez lumina in ganduri si putere sa iei decizile care le consideri tu a fi bune.
ady_creatza
Postat pe 23 Februarie 2010 11:50
Toata lumea iti spune acelasi lucru si ti-l repet si eu, poate vei lua finalmente decizia inteleapta de a-ti vedea de viata ta, nu de a lui; pentru ca "voi" nu mai existati deja.
Copilul poate trai si daca tatal nu doarme sub acelasi acoperis, in schimb, frustrarile tale si comportamentul lui fata de tine il pot afecta pe copil mai mult decat daca ati fi separati.
Nici nu stiu cum de-l poti privi in ochi, lasa-l sa mearga pe drumul ales; mai bine singura decat asa si nu neaparat ca vei si ramane singura.
Anna29
Postat pe 23 Februarie 2010 12:28
daca spui ca este un tata exemplar...din punctul meu de vedere....desi consider ca nu depinde numai de tine....bine ar fi sa nu divortezi...pentru numai atata lucru!!!...stiu ca ceilalti postanti nu or sa imi aprobe parerea....dar ma gandesc ca nu vrei o unanimitate de pareri...ci puncte de vedere cat mai diferite...pe care sa le treci prin propria viziune asupra situatiei tale....spre a lua decizia cea mai buna....in masura in care depinde de tine./// sa-ti expun argumentele mele acum...
...deci daca este un tata exemplar....asta presupune ziceu si faptul ca...desi fiind situatia data...tensiunile existente in relatia voastra nu se rasfrang in casa la modul de...scandal...adica ma gandesc ca...nu te bate...nu neglijeaza copilul...din perspectiva de tata...nu isi bate joc de lucrurile pe care le/ati realizat impreuna....si daca e asha....de ce sa renunti la el...pentru un capriciu.....ca te inseala...ca motiv de divort...e un moft...adica eu te inteleg...in masura informatiei date de tine in deschiderea topicului....si nu te sfatuiesc sa divortezi....
....dar am zis ca nu de pinde numai de tine....adica daca el va vrea ne/aparat o va face ...cu sau fara voia ta....
....se poate ca momentan sa fie atras de altcineva...atat de mult...incat se gandeste la divort....dar ar puta fi o chestiune temporara....si peste un timp...i/ar putea trece....si parca una e sa plece si sa se intoarca...si sa dea si copilul peste cap in felul asta....caruia nu i se va putea ascunde adevarul in astfel de conditii...si alta este sa nu fi plecat niciodata la modul ala....deci sa nu lipseasca din casa in fata copilului....asha....si poate in timp...relatia voastra se va indrepta....nu tre sa stie copilul vostru relatia dintre voi....el trebuie sa stie ce trebuie sa stie un copil....dar nu ce stim si noi astia de pe forumm....
.....asta e parerea mea.....zic ca merita poate de dragul copilului si al minimei aparente normalitati...in fata lui.....//..sa mai lupti!!...in conditiile in care nu exista ...ce numesc unii violenta domestica.....
.........ca daca ne spuneai ca are o realatie cu altcineva si acasa vine si te omoara in bataie din cauza asta.....atunci si eu te sfatuiam sa divortezi....dar asha ...nu...te sfatuiesc!!!!
........dar tu fa ce crezi ca este mai bine de cuviintza!!
andreea_n_x
Postat pe 23 Februarie 2010 12:50
adica...pentru mine personal ...merg pe ideea ca...tatal copilului meu...daca nu se cearta cu mine...in fata copilului...si nu si neglijeaza indatoririle de parinte....sa divortez de el doar pentru ca are o relatie in paralel cu o alta femeie....mi se pare o prostie.....si ti/am dat sfatul....pe care mi l.as da si mie...ca sa zic asha...
andreea_n_x
Postat pe 23 Februarie 2010 12:56
tipa s-a dat la fund, la ce naiba ne chinuim sa raspundem???? a disparut
taiko_delia
Postat pe 23 Februarie 2010 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lipsa menstruatiei 6 De la: geo_resuscitat 25 Noiembrie 2010 22:23
Inselata, tradata , jignita si umilita 92 De la: curcubeu0 23 Mai 2011 20:02
Brabatii sunt slabi....... pe bune ! 113 De la: sil_mary 2 Septembrie 2009 11:46
portretul barbatului anului 2009- somer, infidel si irascibil 35 De la: monaq 10 Octombrie 2009 20:15
Regret 45 De la: MaraDonna 14 Septembrie 2009 19:10