Setari Cookie-uri

Oare pt mine este prea tarziu?...

.
Ziua buna stimate si dragi cititoare,

Am mare nevoie de ajutorul vostru, de un sfat, de o opinie. Am ajuns intr-un punct dificil al relatiei, si chiar nu stiu ce sa mai fac. Stiu ca nu pot intelege femeile, de aceea vin cu acest strigat de ajutor si sper sa nu fiti asa caustice doar pt ca mi-s barbat :)

Sunt de aceeasi varsta cu iubita si prietena mea, ne stim de 21ani si traim impreuna de 18ani (avem 38ani). Totul a decurs minunat din punctul meu de vedere (poate cam egoist...), dar am prosperat impreuna pe plan sentimental, moral iar in final am decis sa o implic si pe plan financiar, impartind de mai bine de 8 ani absolut tot si pe plan financiar - trebuie sa va spun ca lucram impreuna de aproape 10ani.

Am decis impreuna ca actul casatoriei este ceva formal care nu reprezinta in ochii niciunuia mai mult decat valoareahartiei pe care e scris (aici poate eu mi-am impus punctul de vedere si acum aflu de la ea ca de fapt ea si-ar fi dorit o casatorie.. .dar n-a vrut sa spuna, sau eu n-am avut urechi sa aud, sau poate e doar o scuza la indemana acum). Cert e ca am decis sa nu ne casatorim, dar toti acesti ani am fost de nedespartit, zi si noapte, cu foarte mici exceptii - uneori chiar prea mult, dar amandoura ne placea teribil, ne simteam asa bine impreuna, incat puteam uneori sa trec peste presiunea geloziei ei. Asadar scumpa mea nu are de ce sa se planga pe plan financiar, dar recunosc ca uneori poate am tratat-o ca pe cel mai bun prieten al meu, uitand ca este fata, ca este fragila, sensibila... Oricum, viata o fost darnica cu noi, ne-am plimbat prin lume, ne-am facut o casa, avem tot ce un om si-ar dori, mai putin un copil, care deasemeni am decis acum multi ani ca nu ne dorim – alta poveste careia nu sunt sigur ca ii stiu raspunsul adevarat, decat din partea me, caci ea, chiar daca spune ca mine, am vaga presimtire ca poate si-ar dori (nu recunoaste insa nici acum asta).

Toate bune si frumoase, dar trebuie sa va spun ca acum vre-o 16 ani, eu m-am implicat intr-o relatie de amicitie, care de fapt s-a finalizat cu plecarea mea de-acasa pt vre-o 2 saptamani. Nu stiu daca am spus ca eu am fost primul ei barbat, iar ea prima mea iubire si femeie... Asa ca dupa vre-o doi ani de trai conjugal, mie mi s-o facut de duca... N-are rost sa dezvolt subiectul, caci mi-am dat seama de greseala, am revenit in genunchi la ea si am implorat-o sa ma ierte (sincer atunci nu credeam ca ma va ierta vreodata...). M-a iertat, iar eu am rugat-o un singur lucru: sa nu ma-ntrebe niciodata despre acele 2 saptamani de ratacire iar eu ii promit ca nu se va mai repeta. A acceptat si din acel moment am devenit cel mai fidel barbat cu putinta, chiar daca uneori ma atrageau diverse aventuri, mereu am pus in balanta fericirea noastra iar ratiunea a castigat.

Povestea incepe acum cateva luni, cand mi-am dat seama ca e ceva in neregula, ea tot aducand vorba ca se gandeste sa se mute singura, iar eu am devenit suspicios... am aflat de-indata ca se intalnea cu un tip mai tanar cu 9 ani, un tip frumusel si sensibil. Am ramas inmarmurit si cu greu mi-a revenit respiratia la loc... Cu o zi inainte as fi fost in stare sa bag mana in foc pt iubita mea, iar acum... am scotocit prin mesaje si am aflat mai multe: a mai avut o relatie cu o cunostinta de-a mea, timp de vre-o 8 ani – ea spune ca n-au facut sex, doar se pupau prin parcari, mergeau pe la el pe-acasa etc – sincer nu cred o iota, dar atunci n-am banuit nimic, - acum incerca sa-mi dau seama ori eu sunt asa tampit, ori ea este asa buna actrita, ori amandoua.... Nu va pot exprima ce am simtit in clipele alea... au urmat zile si nopti de cosmar, toata viata mea gravita in jurul ei, iar acum deodata a disparut singurul meu pct de sprijin, lumea mea s-o intors cu fundul in sus...

Relatia ei de acum dureaza de vre-o 6-7 luni si se desfasoara spune ea deasemeni pe plan sentimental, schimburi de emailuri, dar a mers si catre ceva mai mult, respectiv luau masa de pranz impreuna, au mers la spectacol impreuna (foarte adevarat ca m-a intrebat daca vreau sa merg, dar pe mine nu m-a interesat).

Cert e ca dupa vre-o cateva zile de urmarit mesajele dintre ei, n-am mai rezistat si i-am surprins cand s-au intalnit - am avut o discutie destul de aprinsa... din pacate, eu am spus ce am avut de zis, si am plecat singur... desigur, ea a venit apoi acasa, mi-a spus cat de mult ma iubeste, a plans si s-a jurat ca a fost o ratacire si isi da seama de greseala facuta, dar pana la urma ea n-a facut de aceasta data nimic altceva decat sa dicute cu repsectivul, care o lauda la fiecare pas, iar orgoliul ei feminin, banuiesc ca s-a entuziasmat teribil...

Dragele mele, acum vin si eu si inteb daca merita sa mai lupt, daca am acest drept si nu ar trebui sa o las sa-si traiasca dragostea? Eu am iertat, dar pot sa uit? ... deocamdata ma macina aceste ganduri si nu-mi dau pace, am plecat de-acasa, am intalnit o prostituata doar ca sa aflu cum gandeste o femeie (saraca tipa o zis ca-s nebun ori impotent :))
Stiu ca am scris mult si uneori confuz, dar tare bine mi-ar prinde un sfat din partea voastra, a sexului frumos, simtitor si cu atata sensibilitate, pe care noi barbatii de multe ori nu-l apreciem la adevarata lui valoare – unde mai pui si faptul ca ne dam seama de ce pierdem doar atunci cand e prea tarziu...

Oare pt mine este prea tarziu?...

Ce pot sa fac sa o pastrez? e tot ce-mi doresc, pt care mai traiesc acum, dar nu ma pot impaca cu gandul.
doca
Postat pe 6 Iunie 2010 14:32
...ea te-a iertat pe tine când ai dispãrut de acasã 2 sãptãmâni....acum când ea te-a rugat sã-i mai acorzi o șansã vezi Doamne nu poți uita.... sunteți chit deci nu te smiorcâi ca o muiere...
freakyyy
Postat pe 6 Iunie 2010 14:41
De la: freakyyy, la data 2010-06-06 14:41:30...ea te-a iertat pe tine când ai dispãrut de acasã 2 sãptãmâni....acum când ea te-a rugat sã-i mai acorzi o șansã vezi Doamne nu poți uita.... sunteți chit deci nu te smiorcâi ca o muiere...


Bravo
ankris
Postat pe 6 Iunie 2010 17:09
De la: doca, la data 2010-06-06 14:32:21.
Ziua buna stimate si dragi cititoare,

Am mare nevoie de ajutorul vostru, de un sfat, de o opinie. Am ajuns intr-un punct dificil al relatiei, si chiar nu stiu ce sa mai fac. Stiu ca nu pot intelege femeile, de aceea vin cu acest strigat de ajutor si sper sa nu fiti asa caustice doar pt ca mi-s barbat :)

Sunt de aceeasi varsta cu iubita si prietena mea, ne stim de 21ani si traim impreuna de 18ani (avem 38ani). Totul a decurs minunat din punctul meu de vedere (poate cam egoist...), dar am prosperat impreuna pe plan sentimental, moral iar in final am decis sa o implic si pe plan financiar, impartind de mai bine de 8 ani absolut tot si pe plan financiar - trebuie sa va spun ca lucram impreuna de aproape 10ani.

Am decis impreuna ca actul casatoriei este ceva formal care nu reprezinta in ochii niciunuia mai mult decat valoareahartiei pe care e scris (aici poate eu mi-am impus punctul de vedere si acum aflu de la ea ca de fapt ea si-ar fi dorit o casatorie.. .dar n-a vrut sa spuna, sau eu n-am avut urechi sa aud, sau poate e doar o scuza la indemana acum). Cert e ca am decis sa nu ne casatorim, dar toti acesti ani am fost de nedespartit, zi si noapte, cu foarte mici exceptii - uneori chiar prea mult, dar amandoura ne placea teribil, ne simteam asa bine impreuna, incat puteam uneori sa trec peste presiunea geloziei ei. Asadar scumpa mea nu are de ce sa se planga pe plan financiar, dar recunosc ca uneori poate am tratat-o ca pe cel mai bun prieten al meu, uitand ca este fata, ca este fragila, sensibila... Oricum, viata o fost darnica cu noi, ne-am plimbat prin lume, ne-am facut o casa, avem tot ce un om si-ar dori, mai putin un copil, care deasemeni am decis acum multi ani ca nu ne dorim – alta poveste careia nu sunt sigur ca ii stiu raspunsul adevarat, decat din partea me, caci ea, chiar daca spune ca mine, am vaga presimtire ca poate si-ar dori (nu recunoaste insa nici acum asta).

Toate bune si frumoase, dar trebuie sa va spun ca acum vre-o 16 ani, eu m-am implicat intr-o relatie de amicitie, care de fapt s-a finalizat cu plecarea mea de-acasa pt vre-o 2 saptamani. Nu stiu daca am spus ca eu am fost primul ei barbat, iar ea prima mea iubire si femeie... Asa ca dupa vre-o doi ani de trai conjugal, mie mi s-o facut de duca... N-are rost sa dezvolt subiectul, caci mi-am dat seama de greseala, am revenit in genunchi la ea si am implorat-o sa ma ierte (sincer atunci nu credeam ca ma va ierta vreodata...). M-a iertat, iar eu am rugat-o un singur lucru: sa nu ma-ntrebe niciodata despre acele 2 saptamani de ratacire iar eu ii promit ca nu se va mai repeta. A acceptat si din acel moment am devenit cel mai fidel barbat cu putinta, chiar daca uneori ma atrageau diverse aventuri, mereu am pus in balanta fericirea noastra iar ratiunea a castigat.

Povestea incepe acum cateva luni, cand mi-am dat seama ca e ceva in neregula, ea tot aducand vorba ca se gandeste sa se mute singura, iar eu am devenit suspicios... am aflat de-indata ca se intalnea cu un tip mai tanar cu 9 ani, un tip frumusel si sensibil. Am ramas inmarmurit si cu greu mi-a revenit respiratia la loc... Cu o zi inainte as fi fost in stare sa bag mana in foc pt iubita mea, iar acum... am scotocit prin mesaje si am aflat mai multe: a mai avut o relatie cu o cunostinta de-a mea, timp de vre-o 8 ani – ea spune ca n-au facut sex, doar se pupau prin parcari, mergeau pe la el pe-acasa etc – sincer nu cred o iota, dar atunci n-am banuit nimic, - acum incerca sa-mi dau seama ori eu sunt asa tampit, ori ea este asa buna actrita, ori amandoua.... Nu va pot exprima ce am simtit in clipele alea... au urmat zile si nopti de cosmar, toata viata mea gravita in jurul ei, iar acum deodata a disparut singurul meu pct de sprijin, lumea mea s-o intors cu fundul in sus...

Relatia ei de acum dureaza de vre-o 6-7 luni si se desfasoara spune ea deasemeni pe plan sentimental, schimburi de emailuri, dar a mers si catre ceva mai mult, respectiv luau masa de pranz impreuna, au mers la spectacol impreuna (foarte adevarat ca m-a intrebat daca vreau sa merg, dar pe mine nu m-a interesat).

Cert e ca dupa vre-o cateva zile de urmarit mesajele dintre ei, n-am mai rezistat si i-am surprins cand s-au intalnit - am avut o discutie destul de aprinsa... din pacate, eu am spus ce am avut de zis, si am plecat singur... desigur, ea a venit apoi acasa, mi-a spus cat de mult ma iubeste, a plans si s-a jurat ca a fost o ratacire si isi da seama de greseala facuta, dar pana la urma ea n-a facut de aceasta data nimic altceva decat sa dicute cu repsectivul, care o lauda la fiecare pas, iar orgoliul ei feminin, banuiesc ca s-a entuziasmat teribil...

Dragele mele, acum vin si eu si inteb daca merita sa mai lupt, daca am acest drept si nu ar trebui sa o las sa-si traiasca dragostea? Eu am iertat, dar pot sa uit? ... deocamdata ma macina aceste ganduri si nu-mi dau pace, am plecat de-acasa, am intalnit o prostituata doar ca sa aflu cum gandeste o femeie (saraca tipa o zis ca-s nebun ori impotent :))
Stiu ca am scris mult si uneori confuz, dar tare bine mi-ar prinde un sfat din partea voastra, a sexului frumos, simtitor si cu atata sensibilitate, pe care noi barbatii de multe ori nu-l apreciem la adevarata lui valoare – unde mai pui si faptul ca ne dam seama de ce pierdem doar atunci cand e prea tarziu...

Oare pt mine este prea tarziu?...

Ce pot sa fac sa o pastrez? e tot ce-mi doresc, pt care mai traiesc acum, dar nu ma pot impaca cu gandul.
Cu ocazia asta ai vazut ce sa petrecut in sufletul ei cind a "iertat"..............pentru ca nu a uitat niciodata! A platit cu aceasi moneda asa ca nu stiu de ce te lamentezi. Despre treaba cu,casatoria ar fi multe de spus deoarece fiecare femeie in sufletul ei doreste sa fie mireasa,sa aiva certitudinea unei iubiri implinite etc.Intre voi a lipsit comunicarea iar tu i-ai impus ideile tale care dupa parerea mea nu sint prea sanatoase. Cu privire la copil.............. eu zic ca esti foarte egoist deoarece este rodul iubirii si cea mai mare implinire a vietii unui om! in concluzie NU VA POTRIVITI si nu aveti aceleasi asteptari de la viata si intre voi a ramas obisnuinta anilor petrecuti impreuna care este mai rea decit dragostea!
kudika1993
Postat pe 6 Iunie 2010 19:30
Servus din nou si multumesc de raspunsuri.

Ai dreptate, sunt egoist, dar tin asa mult la relatia asta incat de 4 luni m-am schimbat de nu am mai recunosc nici eu... Dilema mea vine de la faptul ca ea se declara supermutumita acum, imi jura iubire si sufera alaturi de mine, insa pe ascuns continua relatia cu respectivul, ba mai mult, l-a contactat si pe amicul de acum mai multi ani, doar pt a-i arata ca sufleteste este alaturi de el... Pe mine insa ma doare atat de tare asta incat nu mai pot rationa corect, nu reusesc sa am rabdarea necesara si ma gandesc daca ar trebui sa pun eu punct acum, sa las sa treaca o vreme? sau sa lupt cu disperare, dar fara sanse in fata dorintei ei de a impresiona, de a fi apreciata de altii... sau poate sa-mi iau zilele? simt ca nu mai am nici un rost pe fata pamantului... toate eforturile mele sunt luate la cunostinta si atat, pe cand orice cuvand de la altul o extaziaza...

Poate ai dreptate, poate nu ne potrivim si poate ca obisnuinta a luat locul dragostei, dar eu simt asa o sfasiere cumplita de cate ori ma gandesc la noi... avem asteptari comune, avem idealuri comune, ne intelegem bine si in viata intima, dar cev lipseste, de aceea mi-as dori sa aflu si parerea voastra.

E tare greu sa ma schimb, dar va rog sa ma credeti ca am facut-o. M-ai ajuta enorm daca imi poti spune mai mult despre "...Intre voi a lipsit comunicarea iar tu i-ai impus ideile tale care dupa parerea mea nu sint prea sanatoase....". Comunicarea nu a lipsit, dar ea a invatat asa bine sa se ascunda, incat acum mi-e greu sa mai deosebesc adevarul de minciuna.

Eu m-am mutat din localitate, mi-am luat concediu fara plata si incerc sa misc lucrurile din loc - simt ca nu pot ramane in punctul asta. Am facut nenumarate gesturi care sa inlocuiasca banalul "te iubesc", n-are rost sa va enumar aici un sir intreg de ce inteleg eu prin gesturi frumoase care sa-i transmita ca o iubesc, sa-i arate cat de mult conteaza pt mine, cat de mult tin la ea... Iau in calcul chiar si varianta sa-i raman doar prieten pana la sfarsitul zilelor... Sunt un luptator care nu stie incotro sa-si mai indrepte atentia, sunt debusolat si tare mi-e teama sa nu fac din nou miscari gresite, de aceea va cer sfatul - m-am gandit sa merg la un psiholog, dar simt ca mult mai bine mi-ar prinde sfatul unei femei sensibile, decat sfatul unui "profesionist".

Va foarte multumesc inca o data pentru mesaje si sa stiti ca apreciez orice opinie, oricat de acida ar fi ea.

Iar referitor la ce a simtit ea atunci, inteleg perfect, i-am oferit a doua sansa, a treia, a "n"- sansa, si is dispus ca ii mai acord inca pe-atatea, dar ea mereu spune ca ma iubeste, ca nu poate trai fara mine si ma implora sa vin acasa, dar totusi continua sa comunice pe mail cu altii...

imi cer scuze ca va plictisesc cu mesaje asa lungi, dar chiar imi pare ca problema mea ii cea mai mare din lume :))
doca
Postat pe 7 Iunie 2010 12:04
De la: doca, la data 2010-06-07 12:04:32Servus din nou si multumesc de raspunsuri.

Ai dreptate, sunt egoist, dar tin asa mult la relatia asta incat de 4 luni m-am schimbat de nu am mai recunosc nici eu... Dilema mea vine de la faptul ca ea se declara supermutumita acum, imi jura iubire si sufera alaturi de mine, insa pe ascuns continua relatia cu respectivul, ba mai mult, l-a contactat si pe amicul de acum mai multi ani, doar pt a-i arata ca sufleteste este alaturi de el... Pe mine insa ma doare atat de tare asta incat nu mai pot rationa corect, nu reusesc sa am rabdarea necesara si ma gandesc daca ar trebui sa pun eu punct acum, sa las sa treaca o vreme? sau sa lupt cu disperare, dar fara sanse in fata dorintei ei de a impresiona, de a fi apreciata de altii... sau poate sa-mi iau zilele? simt ca nu mai am nici un rost pe fata pamantului... toate eforturile mele sunt luate la cunostinta si atat, pe cand orice cuvand de la altul o extaziaza...

Poate ai dreptate, poate nu ne potrivim si poate ca obisnuinta a luat locul dragostei, dar eu simt asa o sfasiere cumplita de cate ori ma gandesc la noi... avem asteptari comune, avem idealuri comune, ne intelegem bine si in viata intima, dar cev lipseste, de aceea mi-as dori sa aflu si parerea voastra.

E tare greu sa ma schimb, dar va rog sa ma credeti ca am facut-o. M-ai ajuta enorm daca imi poti spune mai mult despre "...Intre voi a lipsit comunicarea iar tu i-ai impus ideile tale care dupa parerea mea nu sint prea sanatoase....". Comunicarea nu a lipsit, dar ea a invatat asa bine sa se ascunda, incat acum mi-e greu sa mai deosebesc adevarul de minciuna.

Eu m-am mutat din localitate, mi-am luat concediu fara plata si incerc sa misc lucrurile din loc - simt ca nu pot ramane in punctul asta. Am facut nenumarate gesturi care sa inlocuiasca banalul "te iubesc", n-are rost sa va enumar aici un sir intreg de ce inteleg eu prin gesturi frumoase care sa-i transmita ca o iubesc, sa-i arate cat de mult conteaza pt mine, cat de mult tin la ea... Iau in calcul chiar si varianta sa-i raman doar prieten pana la sfarsitul zilelor... Sunt un luptator care nu stie incotro sa-si mai indrepte atentia, sunt debusolat si tare mi-e teama sa nu fac din nou miscari gresite, de aceea va cer sfatul - m-am gandit sa merg la un psiholog, dar simt ca mult mai bine mi-ar prinde sfatul unei femei sensibile, decat sfatul unui "profesionist".

Va foarte multumesc inca o data pentru mesaje si sa stiti ca apreciez orice opinie, oricat de acida ar fi ea.

Iar referitor la ce a simtit ea atunci, inteleg perfect, i-am oferit a doua sansa, a treia, a "n"- sansa, si is dispus ca ii mai acord inca pe-atatea, dar ea mereu spune ca ma iubeste, ca nu poate trai fara mine si ma implora sa vin acasa, dar totusi continua sa comunice pe mail cu altii...

imi cer scuze ca va plictisesc cu mesaje asa lungi, dar chiar imi pare ca problema mea ii cea mai mare din lume :))


chiar ma ustura ochii de cat a trebuit sa citesc...ma taie din ele da-le-n ma-sa..
asa...pai...am inteles..o iebesti..ai putea sa ierti ca te-a inselat-desi sunteti chit la capitolul asta- dar nu ai putea sa uiti si sa stergi msjele citite-ca si cum nu le-ai fi citit...
dak vrea libertate..da-i libertate...stii...poate s-a saturat de prea mult bine,k a a avut totul...poate vrea ceva nou...poate s-a plictisit..sunt si tipi asa..nu numai ea...asa ..lasa-i spatiu..poate ar aprecia ceva..in toti 9 ani sau cati erau...
dap..orice tipa vrea sa fie maritata..unele nu apreciaza ce inseaman asta..altele nu au parte...poate vede in noua relatie ceva care suna a biserica si rochie alba..nu stiu..te-ai intbat asta?(te rog..nu msj luung,k tb sa iau visine dupa ce citesc:))
ai grija
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 12:16
Se pare ca-s greu de cap: n-am priceput mare lucru, dar sunt perseverent :))

Zici ca-si doreste libertate, maritis. In regula, i-am oferit libertate, am plecat sa o las singura sa-si vada de viata, dar ea insista ca totul e perfect acum, sa vin acasa ca ma iubeste, dar pe ascuns continua discutiile cu respectivul, mai nou asa cum v-am spus chiar se baga-n seama si cu primul tip cu care s-o intalnit ani in urma... Asta ma deruteaza si nu stiu ce sa mai fac, ca tot gresit am impresia ca fac.

De iertat am iertat-o, ca asa-i, poate in subconstient ea a considerat moral sa mi-o plateasca, si poate si eu in subconstient eram convins ca o veni si ziua in care am sa platesc, dar ma chinui ca un caine turbat, si incerc sa par calm, dar faptul ca ea continua cu asa nonsalanta sa discute cu respectivul (respectivii), ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ma demoralizeaza si nu stiu cum sa continui? Poate am asteptari prea mari?

Ok, ii dau libertate, dar oare nu e totul pierdut? Sa-i spun ca stiu despre conversatiile ei cu respectivul? O sa se simta din nou ingradita, si iar nu-i bine, asa ca mai bine tac si astept sa se rezolve de la sine, dar intre timp sper sa imi dati voi o solutie salvatoare :)
doca
Postat pe 7 Iunie 2010 19:05
dragule voi deja aveti un simulacru de relatie, din pacate pt voi, amandoi v-ati jucat cu focul si acum chiar numai conteaza cine a gresit mai mult dintre voi doi. n-are rost sa traiesti in trecut si nici sa incerci sa dregi relatia ca pe o jucarie stricata pt ca vei da chix stiu ca e greu sa te gandesti la despartire, dar din pacate asta este singurul lucru pe care il poti face...iar joaca ei cu alti 2 barbati mi se pare de toata jena
miss_darine
Postat pe 7 Iunie 2010 19:20
De la: doca, la data 2010-06-07 19:05:59Se pare ca-s greu de cap: n-am priceput mare lucru, dar sunt perseverent :))

Zici ca-si doreste libertate, maritis. In regula, i-am oferit libertate, am plecat sa o las singura sa-si vada de viata, dar ea insista ca totul e perfect acum, sa vin acasa ca ma iubeste, dar pe ascuns continua discutiile cu respectivul, mai nou asa cum v-am spus chiar se baga-n seama si cu primul tip cu care s-o intalnit ani in urma... Asta ma deruteaza si nu stiu ce sa mai fac, ca tot gresit am impresia ca fac.

De iertat am iertat-o, ca asa-i, poate in subconstient ea a considerat moral sa mi-o plateasca, si poate si eu in subconstient eram convins ca o veni si ziua in care am sa platesc, dar ma chinui ca un caine turbat, si incerc sa par calm, dar faptul ca ea continua cu asa nonsalanta sa discute cu respectivul (respectivii), ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ma demoralizeaza si nu stiu cum sa continui? Poate am asteptari prea mari?

Ok, ii dau libertate, dar oare nu e totul pierdut? Sa-i spun ca stiu despre conversatiile ei cu respectivul? O sa se simta din nou ingradita, si iar nu-i bine, asa ca mai bine tac si astept sa se rezolve de la sine, dar intre timp sper sa imi dati voi o solutie salvatoare :)

ai fost dragutz si nu ai scris km lungime si latime in msj
lasa-o in pace, dak asta vrea...poate doare acum,dar decat "cine insala mai mult si sufera mai mult" nu e corect sa se joace,nu?
eu zic sa o lasi in pace...asta e:)
acum sunt 2..k asa stii u...dak o mai lasi 3 ani-relatia asta- poate se aduna duzina...
cat despre" imi pare rau nu se va mai repeta" nu prea e asa:(
so..good luck:)
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 20:25
Salut,

parerea mea este ca trebuie sa o lasi sa isi continue viata. Chiar daca se intoarce la tine, niciodata nu va mai fi la fel. Incerci sa te minti ca ierti, dar nu faci asta, si de uitat, nu ai cum sa uiti.
Ar trebui sa aveti o discutie deschisa si sa hotarati daca mergeti inainte impreuna. Toti avem o singura viata si merita traita frumos.

F.S.
felicias72
Postat pe 13 Iunie 2010 15:07
De la: doca, la data 2010-06-06 14:32:21.
Ziua buna stimate si dragi cititoare,

Am mare nevoie de ajutorul vostru, de un sfat, de o opinie. Am ajuns intr-un punct dificil al relatiei, si chiar nu stiu ce sa mai fac. Stiu ca nu pot intelege femeile, de aceea vin cu acest strigat de ajutor si sper sa nu fiti asa caustice doar pt ca mi-s barbat :)

Sunt de aceeasi varsta cu iubita si prietena mea, ne stim de 21ani si traim impreuna de 18ani (avem 38ani). Totul a decurs minunat din punctul meu de vedere (poate cam egoist...), dar am prosperat impreuna pe plan sentimental, moral iar in final am decis sa o implic si pe plan financiar, impartind de mai bine de 8 ani absolut tot si pe plan financiar - trebuie sa va spun ca lucram impreuna de aproape 10ani.

Am decis impreuna ca actul casatoriei este ceva formal care nu reprezinta in ochii niciunuia mai mult decat valoareahartiei pe care e scris (aici poate eu mi-am impus punctul de vedere si acum aflu de la ea ca de fapt ea si-ar fi dorit o casatorie.. .dar n-a vrut sa spuna, sau eu n-am avut urechi sa aud, sau poate e doar o scuza la indemana acum). Cert e ca am decis sa nu ne casatorim, dar toti acesti ani am fost de nedespartit, zi si noapte, cu foarte mici exceptii - uneori chiar prea mult, dar amandoura ne placea teribil, ne simteam asa bine impreuna, incat puteam uneori sa trec peste presiunea geloziei ei. Asadar scumpa mea nu are de ce sa se planga pe plan financiar, dar recunosc ca uneori poate am tratat-o ca pe cel mai bun prieten al meu, uitand ca este fata, ca este fragila, sensibila... Oricum, viata o fost darnica cu noi, ne-am plimbat prin lume, ne-am facut o casa, avem tot ce un om si-ar dori, mai putin un copil, care deasemeni am decis acum multi ani ca nu ne dorim – alta poveste careia nu sunt sigur ca ii stiu raspunsul adevarat, decat din partea me, caci ea, chiar daca spune ca mine, am vaga presimtire ca poate si-ar dori (nu recunoaste insa nici acum asta).

Toate bune si frumoase, dar trebuie sa va spun ca acum vre-o 16 ani, eu m-am implicat intr-o relatie de amicitie, care de fapt s-a finalizat cu plecarea mea de-acasa pt vre-o 2 saptamani. Nu stiu daca am spus ca eu am fost primul ei barbat, iar ea prima mea iubire si femeie... Asa ca dupa vre-o doi ani de trai conjugal, mie mi s-o facut de duca... N-are rost sa dezvolt subiectul, caci mi-am dat seama de greseala, am revenit in genunchi la ea si am implorat-o sa ma ierte (sincer atunci nu credeam ca ma va ierta vreodata...). M-a iertat, iar eu am rugat-o un singur lucru: sa nu ma-ntrebe niciodata despre acele 2 saptamani de ratacire iar eu ii promit ca nu se va mai repeta. A acceptat si din acel moment am devenit cel mai fidel barbat cu putinta, chiar daca uneori ma atrageau diverse aventuri, mereu am pus in balanta fericirea noastra iar ratiunea a castigat.

Povestea incepe acum cateva luni, cand mi-am dat seama ca e ceva in neregula, ea tot aducand vorba ca se gandeste sa se mute singura, iar eu am devenit suspicios... am aflat de-indata ca se intalnea cu un tip mai tanar cu 9 ani, un tip frumusel si sensibil. Am ramas inmarmurit si cu greu mi-a revenit respiratia la loc... Cu o zi inainte as fi fost in stare sa bag mana in foc pt iubita mea, iar acum... am scotocit prin mesaje si am aflat mai multe: a mai avut o relatie cu o cunostinta de-a mea, timp de vre-o 8 ani – ea spune ca n-au facut sex, doar se pupau prin parcari, mergeau pe la el pe-acasa etc – sincer nu cred o iota, dar atunci n-am banuit nimic, - acum incerca sa-mi dau seama ori eu sunt asa tampit, ori ea este asa buna actrita, ori amandoua.... Nu va pot exprima ce am simtit in clipele alea... au urmat zile si nopti de cosmar, toata viata mea gravita in jurul ei, iar acum deodata a disparut singurul meu pct de sprijin, lumea mea s-o intors cu fundul in sus...

Relatia ei de acum dureaza de vre-o 6-7 luni si se desfasoara spune ea deasemeni pe plan sentimental, schimburi de emailuri, dar a mers si catre ceva mai mult, respectiv luau masa de pranz impreuna, au mers la spectacol impreuna (foarte adevarat ca m-a intrebat daca vreau sa merg, dar pe mine nu m-a interesat).

Cert e ca dupa vre-o cateva zile de urmarit mesajele dintre ei, n-am mai rezistat si i-am surprins cand s-au intalnit - am avut o discutie destul de aprinsa... din pacate, eu am spus ce am avut de zis, si am plecat singur... desigur, ea a venit apoi acasa, mi-a spus cat de mult ma iubeste, a plans si s-a jurat ca a fost o ratacire si isi da seama de greseala facuta, dar pana la urma ea n-a facut de aceasta data nimic altceva decat sa dicute cu repsectivul, care o lauda la fiecare pas, iar orgoliul ei feminin, banuiesc ca s-a entuziasmat teribil...

Dragele mele, acum vin si eu si inteb daca merita sa mai lupt, daca am acest drept si nu ar trebui sa o las sa-si traiasca dragostea? Eu am iertat, dar pot sa uit? ... deocamdata ma macina aceste ganduri si nu-mi dau pace, am plecat de-acasa, am intalnit o prostituata doar ca sa aflu cum gandeste o femeie (saraca tipa o zis ca-s nebun ori impotent :))
Stiu ca am scris mult si uneori confuz, dar tare bine mi-ar prinde un sfat din partea voastra, a sexului frumos, simtitor si cu atata sensibilitate, pe care noi barbatii de multe ori nu-l apreciem la adevarata lui valoare – unde mai pui si faptul ca ne dam seama de ce pierdem doar atunci cand e prea tarziu...

Oare pt mine este prea tarziu?...

Ce pot sa fac sa o pastrez? e tot ce-mi doresc, pt care mai traiesc acum, dar nu ma pot impaca cu gandul.


Nu te astepta ca femeile sa pe forum sa te ajute.Toate vor simpatiza cu prietena ta.
DIn ce am inteles eu ,tu ai inselat-o 2 sapt?ea cativa ani buni?si acuma iara?si cine stie cate alte ori de care nu ai aflat tu.Deci in principiu ea te-a inselat"mult mai mult".
Totusi sunteti de o"viata" impreuna,numai tu poti sa-ti dai seama daca chiar merita sa mergi mai departe sau nu.
Karbon
Postat pe 13 Iunie 2010 19:54
De la: doca, la data 2010-06-07 19:05:59Se pare ca-s greu de cap: n-am priceput mare lucru, dar sunt perseverent :))

Zici ca-si doreste libertate, maritis. In regula, i-am oferit libertate, am plecat sa o las singura sa-si vada de viata, dar ea insista ca totul e perfect acum, sa vin acasa ca ma iubeste, dar pe ascuns continua discutiile cu respectivul, mai nou asa cum v-am spus chiar se baga-n seama si cu primul tip cu care s-o intalnit ani in urma... Asta ma deruteaza si nu stiu ce sa mai fac, ca tot gresit am impresia ca fac.

De iertat am iertat-o, ca asa-i, poate in subconstient ea a considerat moral sa mi-o plateasca, si poate si eu in subconstient eram convins ca o veni si ziua in care am sa platesc, dar ma chinui ca un caine turbat, si incerc sa par calm, dar faptul ca ea continua cu asa nonsalanta sa discute cu respectivul (respectivii), ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ma demoralizeaza si nu stiu cum sa continui? Poate am asteptari prea mari?

Ok, ii dau libertate, dar oare nu e totul pierdut? Sa-i spun ca stiu despre conversatiile ei cu respectivul? O sa se simta din nou ingradita, si iar nu-i bine, asa ca mai bine tac si astept sa se rezolve de la sine, dar intre timp sper sa imi dati voi o solutie salvatoare :)


Lol,adica zice ca te iubeste ,ca a gresit ca mai vrea o sansa,da ea TOT mai vorbeste cu aia?
Hmm,zii in fata ca stii ca inca mai vb si ca trebuie sa aleaga.Ori termina prostiile si se schimba,ori GATA.Sau macar sa stii daca vrea o relatie deschisa sa stii sa-ti cauti si tu amante.
Karbon
Postat pe 13 Iunie 2010 19:58
atunci cand ai inselat-o si-a pierdut increderea in tine.ea te-a iertat dar sigur nu a uitat,iar cand s-a ivit ocazia a facut acelasi lucru.problema e ca din ceea ce spui tu relatiile ei nu au fost de scurta durata si nici nu vrea sa renunte la ele.iti spune ca te iubeste si te vrea inapoi pentru ca s-a obisnuit cu tine.daca ar simti asta atunci ar renunta la "ei"pentru tine.ar trebui sa vorbesti serios cu ea,sa-i spui ce simti si ce vrei.dupa atatia ani,cred ca e foarte greu sa incepi o noua viata fara ea.
geolynu
Postat pe 13 Iunie 2010 22:36
mie asta imi pare a razbunare pura din partea ei..dar se confrunta din cand in cand si cu sentimentele ei fata de tine.nu a putut trece peste.si la fel ca tine poate ca si ea a dorit sa incerce cu altcineva ...aveti neaparat nevoia de o discutie cat mai serioasa ,scurta, mergeti mai departe doar voi 2 ,ori fiecare pe drumul lui?
ionelaela
Postat pe 13 Iunie 2010 23:37
Va multumesc mult! Nu stiti cat de mult m-au ajutat mesajele voastre. Si cand spun asta nu ma refer neaparat la continut, ci la faptul ca cineva a fost alaturi de mine, cu atat mai mult cu cat nu ma cunoasteti deloc... Pana acum n-am avut curajul sa discut cu nimeni acest subiect, asa ca inca o data va multumesc mult!

Asa cum va spuneam, am decis sa plec de-acasa. Am asteptari foarte mari si de fapt cred ca asta este problema: mereu am impins-o sa-si depaseasca limitele, si a facut eforturi, de cele mai multe ori a reusit si apoi a fost teribil de mandra de ea, dar eu n-am laudat-o niciodata si aici am gresit, stiu, pt ca am privit-o mereu din punctul meu de vedere: eu nu am nevoie de laude, chiar ma deranjeaza persoanele care ma lauda, ii banui de interese ascunse - cu siguranta exista niste explicatii perfect logice, poate legate de copilarie... Asadar de multe ori am impins-o sa-si depaseasca limitele, iar in plan fizic am stiut mereu cat pot sa "intind coarda", insa se pare ca in plan sentimental, nu m-am descurcat prea bine... Ea are nevoie de incurajari, de laude, le apreciaza chiar atunci cand stie ca sunt spuse din complezenta, iar eu nu pot aprecia asa ceva, dar respect punctul de vedere al acestor persoane, iar discutiile cu voi m-au facut sa fiu mult-mult mai calm pe interior. Poate ca timpul le rezolva pe toate, cu siguranta, dar de cand mi s-o instalat linistea asta sufleteasca, pot spune ca aproape m-am impacat cu mine, chiar daca increderea in mine o scazut dramatic...

Am plecat asadar de-acasa, cu un motiv bine intemeiat: fac niste cursuri pe care le tot amanam pt ca stiam ca ei i-ar fi greu sa vina cu mine in celalalt capat de tara, iar ea se plange zilnic, ma suna si vorbim la telefon, chiar daca eu nu mai sunt asa vorbaret si nu pot glumi ca altadata... Iar eu nu-i pot spune ca stiu de discutiile ei, pentru ca astfel i-as inchide o fereastra la care apoi va ravni toata viata. Daca o fi sa isi inchida singura fereastra asta si sa acorde toata atentia relatiei noastre, apai atunci va fi bine, va fi ceea ce ea isi doreste, fara sa ma mai implic eu in viata ei.

Asadar am lasat-o pe ea sa decida, eu nu mai lupt. Si sunt convins ca am facut alegerea corecta - nu vreau sa o tin langa mine cu orice pret, doar de dragul anilor petrecuti impreuna.

Ai dreptate felicias72, nu am sa pot uita niciodata acest eveniment, dar viata merge inainte, trebuie sa invatam sa tragem concluzii si sa ne concentram pe ce este azi, acum.

Vreau sa va multumesc din suflet ca ati avut rabdare sa cititi lungile mele mesaje si apoi sa-mi si raspundeti! Multa liniste mi-ati adus in suflet. Mi-as dori sa pot fi si eu asa lucid si sa pot da sfaturi, cine stie cum se-ntoarce roata :))

Ramaneti cu bine dragele mele si promit sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor.
doca
Postat pe 14 Iunie 2010 00:17
Servus din nou! Am vesti bune :) Se pare ca roata vietii se invarte uneori mai rapid decat ne-am dori noi. Iata ca dupa 4 luni de suferinta, am reusit sa imi smulg din suflet supararea, dezamagirea, amaraciunea si gelozia care ma devorau. Ma bucur ca nu a fost un proces iremediabil... poate ca sunt o persoana insensibila, superficiala sau mai stiu eu cum (asta daca ma compar cu atatea exemple faine si sensibile descoperite chiar pe aces forum), dar trebuie sa va spun ca putin imi pasa: mie unul incepe sa-mi placa din nou de mine, incep sa am incredere ca pot trai si singur, imi pot fauri vise si planuri fara sa ma bazez pe nimeni, chiar daca am trait cu respectiva persoana mai mult decat cu parintii. Pot spune cu mana pe inima ca daca nu am cunoscut-o pe EA in aceasta lunga perioada (care o fost plina de momente placute, minunate, pe care nu le voi uita nicicand si de care-mi voi aminti cu mare emotie si placere...) asadar spuneam daca n-am cunoscut-o pe ea in atata amar de vreme, apai de-acum nu mai indraznesc sa bag mana in foc nici pt mama (hai fie, trebuie sa existe o exceptie, asa ca pt mama voi baga mana in foc, dar pt tata nu :)). Increderea in oameni este o greseala, o eroare a programarii creierului nostru, un fel de looping mental, unde crezi ca mergi inainte dar tu de fapt te afli in acelasi loc. Fiecare dintre noi trebuie sa invete sa aiba increder in el/ea, si ssa nu mai aiba asteptari de la ceilalti – asta e singura metoda de a nu mai fii dezamagiti.

Viata chiar e frumoasa, merita sa inveti sa o traiesti, chiar daca asta se intampla cand ai trecut de prima tinerete, asa cum e cazul meu.

Va mai retin o clipa, doar sa va spun in 2 vorbe ce s-a intamplat:

I-am spus in final ca stiu de mesajele ei catre acel prieten si ca nu agreez aceasta atitudine. Din acea clipa am simtit ca... de fapt nu mai reprezinta pt mine asa mult cat reprezenta inainte, ca nu am mai afecteaza cuvintele ei indiferent ca sunt adevarate ori nu, mi-a jurat din nou credinta si dorinta de a fii impreuna ca noi am fost facuti unul pt celalalt, dar mie imi rasunau in urechi aceleasi cuvinte spuse de nenumarate ori in ultima perioada, am vazut aceleasi lacrimi de crocodil curgand siroaie... Sunt convins ca ma iubeste, ca reprezint ceva pt ea, dar nu imi este suficient, iar in acest moment m-am detasat asa tare de subiect incat parca ma uit la un film :)

Concluzia: Consider ca o anumita distanta/intimitate trebuie pastrata chiar si in cea mai intima relatie.

Va multumesc inca o data pt sfaturi si va doresc sa fiti fericite, iubite si sa vi se implineasca cele mai nastrusnice vise! Depinde doar de voi – sa nu uitati asta :))
doca
Postat pe 15 Iunie 2010 09:29
Pentru persoana cu care esti trebuie sa poti baga mana in foc! altfel toate relatiile pe care le vei avea dupa aceasta vor suferi din cauza esecului ei.
Cum poti sa fii intr-o relatie fara incredere? De ce sa nu acorzi incredere unei relatii noi, sa incepi cu suspiciuni si paranoia sau distantare doar pentru ca fosta te-a dezamagit?
Eu am fost cu un barbat care fusese parasit/dezamagit de fosta iubita si dezvoltase o mentalitate foarte misogina din cauza asta, nu avea increde in mine..pentru..ca...(tobele va rog) sunt femeie (cuvintele lui).
Pana la urma a fost pierderea lui, ca eu chiar sunt o tipa care nu a inselat niciodata, si nu fac un efort, asta e natura mea, chiar ma deranjeaza daca ma abordeaza cineva cand sunt intr-o relatie.
Atitudinea ta initiala imi placea mai mult, nu zic ca nu e bine sa te apreciezi si sa te respecti, bravo ca ai ajuns la aceasta concluzie si bravo ptr decizia pe care ai luat-o, dar intr-o relatie e bine sa existe acea intimitate, apropiere pe care ai mentionat-o . Daca gasesti o persoana potrivita care sa te respecte si sa fie fidela si ii vei fi si tu fidel( invatam din greseli) si ii dai toata afectiunea ta garantez ca o sa fi fericit!
Ai avut ghinion , dar va veni si norcul , numai sa stii sa profiti de sansa! invata din greseli, dar nu umbri noua relatie cu suspiciunile celei vechi.

(Asta iti scriu ca sa nu te vad iar pe forum peste 20 de ani ca nu a mers inca o relatie)

Multa bafta si fericire, pari un om grozav!
anachronism
Postat pe 18 Iunie 2010 18:29
Se spune ca:
-iubirea-i oarba
-in dragoste totul este permis
-timpul car nu-l petreci iubind este un timp pierdut
-dragostea nu are limite

De aici poti trge mii de concluzii...dc crezi ca au fost spuse,asa la intamplare?
cine nu a cunosut iubirea...a trait degeaba!!!
Ar trebui sa existe mai multa comunicare intre voi si mai multa intelegere...
alina_constantin88
Postat pe 18 Iunie 2010 18:35
De la: freakyyy, la data 2010-06-06 14:41:30...ea te-a iertat pe tine când ai dispãrut de acasã 2 sãptãmâni....acum când ea te-a rugat sã-i mai acorzi o șansã vezi Doamne nu poți uita.... sunteți chit deci nu te smiorcâi ca o muiere...

de fapt ea a avut o relatie cu un tip pe parcursul a 8 ani si dupa aia inca o relatie de 6-7 luni cu altul.. unde este egalitatea.. ca eu sincer nu o cam vad.

eu personal nu cred ca mai aveti prea multe sanse.. mai ai timp pt o alta viata senstimentala.
felixcat
Postat pe 19 Iunie 2010 11:48
ma bucur ca mai sunt barbati ca tine...bine in afra de al meu sot hahahaha.Eu cred ca merita sa lupti ptr iubire chiar daca unerori ne cam ardem.Intotdeauna am preferat sa fac tot ce pot in acea rel. decat sa am regrete mai tz.Vis-a vis de rel ta...ce sa zic amndoi a-ti facut greseli... e nromal sunteti impreuna de f mult timp....dar eu cred ca o femie nu insealal degeaba...ceva nu merge in rel chiar daca tu crezi ca totul e miere si lapte.Deci eu te sfatuiesc sa ia o discutie libera cu prietena ta ....intreba-o ce simte, ce a dus-o catre chestia asta, ce vrea de la tine, cum vrea sa fii si etc....Tu nu trebuie sa te simti ofensat...stiu ca pare ca i-ai oferit totul...dar poate involuntar ai uitat sa-i oferi atentie...eu stiu?barbatii mai uita...sunt mai pragmatici...secretul oricarei rel e sa stii sa o mentii....e ca si o casa...azi o mai vopsesti, maine ii mai schimbi mobila smadp....Dragostea nu e usor de intretinut dar nu imposibil....eu iti doresc bafta sunt sigura ca va fi bine...
jeanpierre
Postat pe 20 Iunie 2010 21:00
De la: doca, la data 2010-06-15 09:29:38Servus din nou! Am vesti bune :) Se pare ca roata vietii se invarte uneori mai rapid decat ne-am dori noi. Iata ca dupa 4 luni de suferinta, am reusit sa imi smulg din suflet supararea, dezamagirea, amaraciunea si gelozia care ma devorau. Ma bucur ca nu a fost un proces iremediabil... poate ca sunt o persoana insensibila, superficiala sau mai stiu eu cum (asta daca ma compar cu atatea exemple faine si sensibile descoperite chiar pe aces forum), dar trebuie sa va spun ca putin imi pasa: mie unul incepe sa-mi placa din nou de mine, incep sa am incredere ca pot trai si singur, imi pot fauri vise si planuri fara sa ma bazez pe nimeni, chiar daca am trait cu respectiva persoana mai mult decat cu parintii. Pot spune cu mana pe inima ca daca nu am cunoscut-o pe EA in aceasta lunga perioada (care o fost plina de momente placute, minunate, pe care nu le voi uita nicicand si de care-mi voi aminti cu mare emotie si placere...) asadar spuneam daca n-am cunoscut-o pe ea in atata amar de vreme, apai de-acum nu mai indraznesc sa bag mana in foc nici pt mama (hai fie, trebuie sa existe o exceptie, asa ca pt mama voi baga mana in foc, dar pt tata nu :)). Increderea in oameni este o greseala, o eroare a programarii creierului nostru, un fel de looping mental, unde crezi ca mergi inainte dar tu de fapt te afli in acelasi loc. Fiecare dintre noi trebuie sa invete sa aiba increder in el/ea, si ssa nu mai aiba asteptari de la ceilalti – asta e singura metoda de a nu mai fii dezamagiti.

Viata chiar e frumoasa, merita sa inveti sa o traiesti, chiar daca asta se intampla cand ai trecut de prima tinerete, asa cum e cazul meu.

Va mai retin o clipa, doar sa va spun in 2 vorbe ce s-a intamplat:

I-am spus in final ca stiu de mesajele ei catre acel prieten si ca nu agreez aceasta atitudine. Din acea clipa am simtit ca... de fapt nu mai reprezinta pt mine asa mult cat reprezenta inainte, ca nu am mai afecteaza cuvintele ei indiferent ca sunt adevarate ori nu, mi-a jurat din nou credinta si dorinta de a fii impreuna ca noi am fost facuti unul pt celalalt, dar mie imi rasunau in urechi aceleasi cuvinte spuse de nenumarate ori in ultima perioada, am vazut aceleasi lacrimi de crocodil curgand siroaie... Sunt convins ca ma iubeste, ca reprezint ceva pt ea, dar nu imi este suficient, iar in acest moment m-am detasat asa tare de subiect incat parca ma uit la un film :)

Concluzia: Consider ca o anumita distanta/intimitate trebuie pastrata chiar si in cea mai intima relatie.

Va multumesc inca o data pt sfaturi si va doresc sa fiti fericite, iubite si sa vi se implineasca cele mai nastrusnice vise! Depinde doar de voi – sa nu uitati asta :))


Ehee, doca! Nu stiu daca revii pe forum sau ai plecat impreuna cu "finalul "povestii tale, dar nu ma pot abtine sa nu spun ca esti de-un egoism iesit din comun. Sper ca si ea sa se "treazeasca" cum ai facut-o tu si sa realizeze ca nu esti singurul barbat pe lumea asta. Si ca exista undeva un barbat care o va privi ca pe o femeie si nu ca pe o amica, ca pe o iubita si nu ca pe un coleg de camera, ca pe un om care are dorinte, nevoi, mai cu seama cand inainteaza in varsta. Sper ca va gasi un barbat care sa-si doreasca sa-i ofere numele, care sa-si doreasca sa aduca viata pe lume impreuna cu ea.

Tu? Traieste cum iti place. Probabil ca ego-ul iti este mai mult decat suficient sa fii fericit si implinit. Si lumea-i plina de prostituate, nu? Care sa te invete ce si cum gandeste o femeie..

Auzi! Vesti bune! Aham, am dat toate din coada de fericire ca ti-ai parasit "prietena"... si ca esti liber.
rashela
Postat pe 20 Iunie 2010 21:26
Rashela, draga mea, trebuie sa recunosc ca m-ai nimerit la fix: si eu cred ca sunt extrem de egoist! Esti un fin psiholog, vorbesc foarte serios. (cu alta ocazie am sa-ti detaliez mai pe larg povestea cu maritisul si cu copilul...).

Problema apare abea acum: pe langa faptul ca sunt egoist, sunt si extrem de critic cu mine, cu persoana mea, perfectionist, incat imi doresc si de la ea deasemeni perfectul! In mintea si sufletul meu, ea a fost mereu PERFECTA! Trebuia sa-mi imaginez ca nu exista perfectiunea - vor spune unii, dar atatia ani am urcat-o pe piedestalul perfectiunii si am admirat-o, m-am felicitat ca e a mea... Se mai spune ca dragostea e oarba! de fapt mai degraba te orbeste :))

Asadar ca raspuns la mesajul tau, trebuie sa-ti spun ca am privit-o si am tratat-o ca pe o... printesa. A fost si va ramane printesa sufletului meu, indiferent ce se va intampla...

Cum iti spuneam stiu ca sunt egoist, dar pe de alta parte sa ridice mana cine nu e egoist? Am fost toata viata egoist, cu toata lumea! ... cu exceptia ei: i-am daruit absolut tot, chiar si acum in ultimul ceas sunt dispus sa renunt la tot pt ea, caci tin enorm la ea, la printesa de pe piedestalul meu, chiar daca printesa s-a transformat acum si nu o mai regasesc...

Te rog mult Rashela, fii buna si detaliaza ce-ai vrut sa spui cu “...ca exista undeva un barbat care o va privi ca pe o femeie si nu ca pe o amica, ca pe o iubita si nu ca pe un coleg de camera, ca pe un om care are dorinte, nevoi, mai cu seama cand inainteaza in varsta.. ...” De ce crezi ca nu am privit-o ca pe o femeie? ca pe o iubita? si mai ales de ce crezi ca nu i-am inteles nevoile, dorintele? Tind sa cred ca imi atribui totusi o aura care nu-mi apartine... eu cel putin, cat sunt de introspectiv, tot nu reusesc sa ma regasesc acolo, cu toate ca in aceste momente am o parere tare jalnica despre mine...

Si trebuie sa-ti dau inca o data dreptate: am un ego imens, de care invat sa ma debarasez: e prima oara in viata cand constientizez acest lucru si te rog sa ma crezi ca m-ai nimerit la fix: egoist, egocentrist :))

Si la final trebuie sa-ti spun ca m-am facut gresit inteles: nu am parasit-o, ci pur si simplu am vrut sa-i dau posibilitatea sa aleaga... bucuria mea cu vestea buna o fost un fel de haz de necaz...

Din pacate pt mine insa, moralul imi este din nou la pamant si se pare ca sunteti totusi singurul meu suport :)) - de fapt singurul in care pot avea incredere, ca nu ma judecati si deasemeni ca imi puteti da un sfat obiectiv.

Revin la voi cu o intrebare concreta de aceasta data :) Merita sa continui?... Merita sa-mi mai fac sperante?

Iata ultimele intamplari care ma readuc pe forum: am profitat de ocazie si am plecat in delegatie mai bine de o saptamana. Ne sunam des, palavrageam interminabil la telefon, ca-n vremurile bune, ne faceam declaratii de dragoste... Am venit acasa si totul e minunat! dovezi de dragoste, cuvinte superbe, muzica – tot ce ne-am putea dori ca muritori... Necazul e ca am avut iar curiozitatea nenorocita sa verific ce mai face pe calculator... si surpriza: relatia ei de prietenie cu respectivul continua! tot platonica insa din ce in ce mai aprins sentimentul dintre ei, asa ca naiba sa ma ia daca stiu ce sa mai fac?!

Rogu-va spuneti-mi voi: sa mai lupt pt mine, sa o indemn sa se duca sa-si implineasca visul, dragostea? Deja mi-e sila de mine, de faptul ca o las sa-mi spuna cuvinte de dragoste pe care le banuiesc adresate altuia... simt ca ma chinui singur acum, dar mereu imi spun ca merita sa am rabdare, ca va aprecia toate dovezile mele de dragoste care inlocuiesc toate cuvintele astea inselatoare... nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai cred, incotro sa-mi mai indrept rugile...
doca
Postat pe 25 Iunie 2010 20:03
Scuza-ma,eu am inteles povestea ta mai mult din raspunsurile celorlalti!
Chiar vrei sa ne omori cu romanele astea?
Barbie30
Postat pe 25 Iunie 2010 20:22
Relatia voastra e moarta de mult dar poate esti tu mai masochist si-ti place cum te joaca pe degete. De ce nu te duci tu sa cunosti si alte femei si in cateva luni o sa razi singur de incapatanarea ta si de timpul pierdut.
a_andrei
Postat pe 25 Iunie 2010 20:47
Trebuie sa discuti cu ea sa o intrebi ce vrea de fapt, de ce inca mai vb cu acel barbat, si sa-i spui ca nu se poate asa, trebuie sa faca o alegere. Nu are rost sa stai sa astepti o minune, sa suferi de cate ori mai gasesti un mail. Dupa o discutie serioasa cu ea vei decide singur daca e cazul sa pui punct.
Sper sa iesi din situatia asta cumva. Multa bafta!
anachronism
Postat pe 25 Iunie 2010 21:44
De la: freakyyy, la data 2010-06-06 14:41:30...ea te-a iertat pe tine când ai dispãrut de acasã 2 sãptãmâni....acum când ea te-a rugat sã-i mai acorzi o șansã vezi Doamne nu poți uita.... sunteți chit deci nu te smiorcâi ca o muiere...


eheeee,Frichi, daca patea una ca asta o femeie (aka inselata de vreo doua ori-pe stiunte si ani la rand) ce mai sareati in capul nesimtitului si porcului
mitura
Postat pe 25 Iunie 2010 21:48
cami 25.06.2010 23:06;00





niciodata nu este prea tarziu pentru nimic.daca incerci si vrei sa faci lucrul acela reusesti pana la urma urmei.
gabiartuz
Postat pe 25 Iunie 2010 22:04
De la: gabiartuz, la data 2010-06-25 22:04:13cami 25.06.2010 23:06;00





niciodata nu este prea tarziu pentru nimic.daca incerci si vrei sa faci lucrul acela reusesti pana la urma urmei.


iseamna ca nimic nu te impiedica sa tot incerci pana nimeresti topicul
mitura
Postat pe 25 Iunie 2010 22:06
Povestea ta e cam incurcata si daca imi permiti am sa-mi spun parerea. Cred ca relatia voastra s-a deteriorat in timp pentru-ca voi barbatii aveti o mare doza de egoism,conteaza sa va fie bine ,lasati rutina sa intervina si uitati lucrul esential ,aveti linga voi aceeasi femeie iubitoare care isi doreste sa fie iubita ,rasfatata ,bagata in seama ca-n prima zi. Nu lasti rutina sa va distruga relatia si daca iubiti oferiti la fel de mult pe cit va place sa primiti. Poate lipsa de comunicare dar dupa o vreme o data cu disparitia inhibitiei ar fi trebuit sa discutati ,sa va spuneti tot ce simtiti si ce va doriti. Acum nu stiu daca E PREA TIRZIU dar un lucru stiu sigur o relatie renodata la prima presiune cedeaza mult mai usor ,si apoi vrei sa fi mintit ? o femeie cind insala e mult mai grav pentru-ca ea insala si cu sufletul ,pentru ea nu e doar sex cum se intimpla la voi. Stiu OBISNUINTA e a doua natura si e mult mai puternica decit iubirea,dar e numai o simpla amagire , si lipsa de curaj de a recunoaste ca s-a terminat. De aici se ajunge la singuratatea in doi , oricum e o situatie dificila si orice v-as spune nu detin eu solutia cea mai fericita asa ca numai voi cu puterea de a va spune tot,dar absolut tot puteti decide.Va doresc cea mai frumoasa si sanatoasa solutionare . BAFTA
adnasa
Postat pe 26 Iunie 2010 08:48
De la: doca, la data 2010-06-15 09:29:38Servus din nou! Am vesti bune :) Se pare ca roata vietii se invarte uneori mai rapid decat ne-am dori noi. Iata ca dupa 4 luni de suferinta, am reusit sa imi smulg din suflet supararea, dezamagirea, amaraciunea si gelozia care ma devorau. Ma bucur ca nu a fost un proces iremediabil... poate ca sunt o persoana insensibila, superficiala sau mai stiu eu cum (asta daca ma compar cu atatea exemple faine si sensibile descoperite chiar pe aces forum), dar trebuie sa va spun ca putin imi pasa: mie unul incepe sa-mi placa din nou de mine, incep sa am incredere ca pot trai si singur, imi pot fauri vise si planuri fara sa ma bazez pe nimeni, chiar daca am trait cu respectiva persoana mai mult decat cu parintii. Pot spune cu mana pe inima ca daca nu am cunoscut-o pe EA in aceasta lunga perioada (care o fost plina de momente placute, minunate, pe care nu le voi uita nicicand si de care-mi voi aminti cu mare emotie si placere...) asadar spuneam daca n-am cunoscut-o pe ea in atata amar de vreme, apai de-acum nu mai indraznesc sa bag mana in foc nici pt mama (hai fie, trebuie sa existe o exceptie, asa ca pt mama voi baga mana in foc, dar pt tata nu :)). Increderea in oameni este o greseala, o eroare a programarii creierului nostru, un fel de looping mental, unde crezi ca mergi inainte dar tu de fapt te afli in acelasi loc. Fiecare dintre noi trebuie sa invete sa aiba increder in el/ea, si ssa nu mai aiba asteptari de la ceilalti – asta e singura metoda de a nu mai fii dezamagiti.

Viata chiar e frumoasa, merita sa inveti sa o traiesti, chiar daca asta se intampla cand ai trecut de prima tinerete, asa cum e cazul meu.

Va mai retin o clipa, doar sa va spun in 2 vorbe ce s-a intamplat:

I-am spus in final ca stiu de mesajele ei catre acel prieten si ca nu agreez aceasta atitudine. Din acea clipa am simtit ca... de fapt nu mai reprezinta pt mine asa mult cat reprezenta inainte, ca nu am mai afecteaza cuvintele ei indiferent ca sunt adevarate ori nu, mi-a jurat din nou credinta si dorinta de a fii impreuna ca noi am fost facuti unul pt celalalt, dar mie imi rasunau in urechi aceleasi cuvinte spuse de nenumarate ori in ultima perioada, am vazut aceleasi lacrimi de crocodil curgand siroaie... Sunt convins ca ma iubeste, ca reprezint ceva pt ea, dar nu imi este suficient, iar in acest moment m-am detasat asa tare de subiect incat parca ma uit la un film :)

Concluzia: Consider ca o anumita distanta/intimitate trebuie pastrata chiar si in cea mai intima relatie.

Va multumesc inca o data pt sfaturi si va doresc sa fiti fericite, iubite si sa vi se implineasca cele mai nastrusnice vise! Depinde doar de voi – sa nu uitati asta :))






Sa stii ca tot ce ai scris aici mi se par concluzii eronate la care ai ajuns datorita zbuciumarii sufletesti si gandurilor pe care ti le faci singur impotriva ei... ti se pare doar ca te-ai detasat, NU te-ai detasat...

Vrei solutii? Uite solutii:

- nu renunta la sinceritate! fii sincer cu ea si discuta exact cum discuti aici, pe forum! fii sincer pt ca te respecti pe tine si cere sinceritate totala si din partea ei, discutati deschis toate subiectele care te framanta... casatoria, copilul, discutiile ei pe mail, spune tot ce te deranjeaza,cu inima deschisa si cere si din partea ei acelasi lucru! spune-i ca te deranjeaza si cautati amandoi solutii care sa va multumeasca pe amandoi!

- nu te amagi ca nu o mai iubesti, ca e obisnuinta, ca poti sa te detasezi, ca poti trai si fara ea! astea, iti spun sincer, sunt senzatii trecatoare... ai sa strici totul, daca te lasi condus de ele, astea sunt sfaturi date detasat, fara sentimente, de persoane care nu traiesc in pielea ta si care judeca totul la rece. de fapt da, POTI trai si fara ea...dar crezi ca poti trai FERICIT fara ea? eu zic ca intotdeauna o sa simti nevoia sa o ai aproape...

- increderea in oameni NU este o greseala! cel putin nu in omul cu care ai trait atat, pe care il iubesti, care te intelege mai bine decat oricine, pe care il poti suna cand ai de impartasit o bucurie sau o tristete, care ti-e alaturi de atata timp si cu care poti discuta orice, oricand si stii ca e pe aceeasi lungime de unda cu tine... nu stiu ce are viata rezervat pt tine, insa viata mea imi demonstreaza ca o asa legatura stransa greu se gaseste si nu se merita sa ii dai cu piciorul asa usor, doar pt niste discutii pe mail... eu zic sa lupti!
Silverzlight
Postat pe 26 Iunie 2010 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce nu ma iubit... 16 De la: Micael 4 Decembrie 2010 18:50
hello 47 De la: pickard 3 Mai 2011 21:44
Un sfat, va rog!!! Nu vreau sa va plictisesc... 12 De la: kudika172385 31 Mai 2010 09:44
Ajutoor 11 De la: Tharr 29 Aprilie 2011 22:25
epilator laser ptr indepartarea definitiva a parului 1 De la: kudika029311 8 Ianuarie 2011 18:25