Setari Cookie-uri

Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu!

Mi se pare ca se repeta o istorie pe care initial nu eu am trait/o dar s/a revarsat si asupra mea si acum vad ca se repeta anumite aspecte!
La ce ma refer concret? Bunica mea mi/a povestit anumite aspecte despre modul in care a gandit si procedat in educatia si cresterea maica/mii....adica i/a dat cum s/ar spune totul in speranta de a fi bine.Rezultatul a fost inversul asteptarilor..intrucat viitoarea fiinta matura s/a transformat untr/una lipsita de intelegere umana in raport cu semenii...si cand spun semenii ma refer de fapt la familie.
Ce observ eu la fiica/mea de 8 ani jumate...si nu stiu daca gena recesiva e de vina...ca ar semana cu bunica/sa...dat fiind faptul ca eu ma comport ca bunica/mea...este ca si ea tinde sa devina o fiinta lipsita de intelegere...sau sa fac o traducere grosolana...musca mana care o hraneste!Daca ii vorbesc frumos nu ma asculta..ii explic anumite lucruri...ce sa faca si ce nu...si observ ca se face ca nu ma aude...nu sunt in postura si in masura si nici de conceptia de a da pedepse...cu educatia cu bataia nu sunt de acord...consider ca poate fi doar o descarcare...si ca un copil nu are ce intelege din bataie....dar simt ca nu mai pot...simt ca nu mai am resursele interioare sa suport anumite mizerii din partea ei....pentru ca asta e ce face ea cu mine....si daca la 8 ani jumate procedceaza asha....stau si ma intreb cand o sa ajunga la varsta adolescentei ce o sa se intample!!
Poate ca gresesc dorind sa ii ofer o viatza cat mai ushoara...si incercand sa ii asigur cum s/ar spune de toate...dar am si eu limitele mele...si ea pare sau se face ca nu intelege lucrul asta ...eu credeam ca am depasit varsta tavalitului pe jos...pentru ..nu-stiu-ce-jucarie n/am eu bani sa i/o cumpar...si pentru care de drept vorbind nici macar nu are nevoie...e doar un moft...pe care eu nu i/l pot indeplini....pentru ca lista prioritatilor in casa si in viatza este alta.
Eu vreau sa o feresc de situatia de a/i spune NU cu referire la o mancare,un dulce,o rechizita care ii trebuie la scoala,etc.
Refuz sa cred ca la 8 ani si jumatate copila asta chiar nu are nici un pic de discernamant in ceea ce priveste traiul de zi cu zi.
NU STIU CE METODA SA ADOPT SI CE SA FAC ATATA VREME CAT EA DE VORBABUNA NU ASCULTA!s/o omor in bataie nu are rost!
andreea_n_x
Postat pe 8 Februarie 2010 20:27
parere mea, de mama de baietel ffff obraznic si ffff incaptanat, este sa nu'i mai sufli atat in cornite ca mai rau faci.o inveti cu mofturi, vede ca tu cedezi cand ea face crize din astea de comportament si va proceda asa si in continuare, pt ca vede ca ii merge. al meu are 2 ani dar e atat de rau si incapatant, cum nu'i convine ceva urla de parca il omor, si in casa si pe strada el trebuie sa comande iar daca ii spun ca ceva nu are voie e jalea lumii.si eu ma gandesc cu groaza ca atunci cand va mai creste e in stare sa ma ia si la bataie si din cauza asta ii tai elanul si mofturile prostesti. din pacate mai mult nu te pot sfatui.... dar ai in familie exemplu, spuneai ca bunica a tinut'o in puf pe mama si se pare ca asteptarile nu au fost cele dorite, asta deoarece copii feriti de toate greutatile nu vor sti cum sa se adapteze, cum sa reuseasca singuri... vor avea mereu nevoie de cineva care sa le spuna cum e bine, pt ca ei nu au invatat ce sa faca atunci cand dau de greu, mai bine spus nu au fost lasati sa vada cum e la greu...
Shhh
Postat pe 8 Februarie 2010 20:39
Trateaz-o si tu cum te trateaza si ea pe tine....Adik nu zic , ca bataia nu e rupta din Rai, dar daca are un anturaj care o incurajeaza sa te trateze asa, atunci chiar nu ai nici o sansa sa o faci sa te asculte. Si cel mai indicat ar fi sa faci asa: cand ea zice "Mami, vreau aia!"
"Mami pot sa ies cu cutare colega?" "NU!"

O sa te urasca la inceput, crede-ma, asa sunt copii, si nu e vina ta, anturajul face tot. Iti spun asta din postura uneia trecute prin asa ceva, care s-a purtat si mai urat cu maica'sa. Acum e bine, am crescut, dar pana nu m-am lovit cu capul de pragul de sus.....
amr2009
Postat pe 8 Februarie 2010 20:40
Haide,sunt doar 8 ani,meciul nu-i pierdut!E copilul tau si nimeni nu stie mai bine decat tine cum sa-l ia si cine este el.Poate-i doar o criza de crestere,vrea sa-si incerce puterile,sau vrea sa-ti spuna ceva?Eu am un baiat de 12 ani,si-am invatat multe de la el;negociaza asta mai tare ca tot neamu',mi-a schimbat programul complet,n-ar face nimic pt scoala ,da-i campion de ciclism!
Sunt multe cerinte acum si pt ei si pt parintii lor.Eu zic sa gasesti ceva care sa v-apropie,sa-i arati incredere si sa castigi respectul ei.Fara batai.Orice parinte are momente d-astea cand cauta zidu' sa-i dea cu capu'!
nicossia
Postat pe 8 Februarie 2010 20:51
da dar la varsta ei observ ca are accese de furie...si deja sare la bataie cu mine...dar la scoala cu colegii care se iau de ea nu are curajul sa sara la bataie si cu aia...e adevarat ca nu am invatat/o asha!...dar am observat de cativa ani...are momente...in care devine violenta...mi/a rupt cateva bluze!
Si io ce sa fac acuma?...sa devin salbatica si sa/i rup gura?
nu am sufletul sa fac asta!...din pacate pentru mine
andreea_n_x
Postat pe 8 Februarie 2010 21:10
ma tem ca la 8 ani meciul e deja pierdut!!
andreea_n_x
Postat pe 8 Februarie 2010 21:10
nu are anturaj la 8 ani!!...ce anturaj poate sa aibe un copil de 8 ani??..daca eu ca parinte nu am anturaj???
andreea_n_x
Postat pe 8 Februarie 2010 21:13
De la: kudika106963, la data 2010-02-08 21:13:06 nu are anturaj la 8 ani!!...ce anturaj poate sa aibe un copil de 8 ani??..daca eu ca parinte nu am anturaj???


Tu glumesti nu?
Cum adik nu are anturaj? Ia observ-o mai bine pe fata, si ai sa vezi k are cel putin o prietena cu care discuta toate alea....
amr2009
Postat pe 8 Februarie 2010 21:18
Nu te lasa.La 9 ani ma uitam la copila-miu si credeam ca moare (a fost f bolnav si dr nu-i dadeau de cap )si brusc toate ciondanelile noastre mi se pareau tampenii.Atunci cand nimeni n-a stiut sa-mi zica ce sa fac,mi-am amintit ca eu sunt ma-sa,si mai puternica decat mine,sau care sa se descurce mai bine,sau care sa-mi rezolve problemele,nu-i nici una .Si m-am descurcat .Sunt multe carti de psihologia educatiei care mai au un sfat,o idee
nicossia
Postat pe 8 Februarie 2010 21:22
ce prietena?..la mine in casa nu vine nimeni in vizita...cu colegii de scoala nu are nici o prietenie...stiu asta din mai multe surse care se confirma??.,..in casa asta in afara de mine nu are pe nimeni in jurul ei!!
..tu mai exact despre ce vorbesti??
andreea_n_x
Postat pe 8 Februarie 2010 21:54
De la: kudika106963, la data 2010-02-08 21:10:38ma tem ca la 8 ani meciul e deja pierdut!!


In mod normal, cand incerci sa dai un sfat unui parinte privitor la modul de a-si educa copilul.. ti se inchide usa in nas.
Daca tot ai venit aici... si ne-ai intrebat, parerea mea este ca atata timp cat ai ferit-o (si vei face asta in continuare) de lipsuri, de a nu-i spune "nu am, nu se poate".. culegi ce ai semanat. Niciun parinte nu-si doreste ca fiul /fiica sa duca lipsa de ceva. Asta nu inseamna ca voi vinde tot din casa pentru a-i face rost. Copilul trebuie invatat ce inseamna banul.. pentru ca va deveni adult si-l va castiga cu greu.
Nici fiul meu nu a mancat bataie.. dar e suficient sa ma uit la el sau sa folosesc un anume ton ca sa intelaga ca NU se poate, ca NU am, ca NU vreau. Cunoaste foarte bine semnificatia cuvantului NU.
Da, asa este, si eu as fi ingrozita in locul tau de ceea ce va urma.
rashela
Postat pe 9 Februarie 2010 02:20
De la: kudika106963, la data 2010-02-08 20:27:12 Mi se pare ca se repeta o istorie pe care initial nu eu am trait/o dar s/a revarsat si asupra mea si acum vad ca se repeta anumite aspecte!
La ce ma refer concret? Bunica mea mi/a povestit anumite aspecte despre modul in care a gandit si procedat in educatia si cresterea maica/mii....adica i/a dat cum s/ar spune totul in speranta de a fi bine.Rezultatul a fost inversul asteptarilor..intrucat viitoarea fiinta matura s/a transformat untr/una lipsita de intelegere umana in raport cu semenii...si cand spun semenii ma refer de fapt la familie.
Ce observ eu la fiica/mea de 8 ani jumate...si nu stiu daca gena recesiva e de vina...ca ar semana cu bunica/sa...dat fiind faptul ca eu ma comport ca bunica/mea...este ca si ea tinde sa devina o fiinta lipsita de intelegere...sau sa fac o traducere grosolana...musca mana care o hraneste!Daca ii vorbesc frumos nu ma asculta..ii explic anumite lucruri...ce sa faca si ce nu...si observ ca se face ca nu ma aude...nu sunt in postura si in masura si nici de conceptia de a da pedepse...cu educatia cu bataia nu sunt de acord...consider ca poate fi doar o descarcare...si ca un copil nu are ce intelege din bataie....dar simt ca nu mai pot...simt ca nu mai am resursele interioare sa suport anumite mizerii din partea ei....pentru ca asta e ce face ea cu mine....si daca la 8 ani jumate procedceaza asha....stau si ma intreb cand o sa ajunga la varsta adolescentei ce o sa se intample!!
Poate ca gresesc dorind sa ii ofer o viatza cat mai ushoara...si incercand sa ii asigur cum s/ar spune de toate...dar am si eu limitele mele...si ea pare sau se face ca nu intelege lucrul asta ...eu credeam ca am depasit varsta tavalitului pe jos...pentru ..nu-stiu-ce-jucarie n/am eu bani sa i/o cumpar...si pentru care de drept vorbind nici macar nu are nevoie...e doar un moft...pe care eu nu i/l pot indeplini....pentru ca lista prioritatilor in casa si in viatza este alta.
Eu vreau sa o feresc de situatia de a/i spune NU cu referire la o mancare,un dulce,o rechizita care ii trebuie la scoala,etc.
Refuz sa cred ca la 8 ani si jumatate copila asta chiar nu are nici un pic de discernamant in ceea ce priveste traiul de zi cu zi.
NU STIU CE METODA SA ADOPT SI CE SA FAC ATATA VREME CAT EA DE VORBABUNA NU ASCULTA!s/o omor in bataie nu are rost!





... fa-i ... CONCURENTZA ... simplu ... garantat ... ... de tine depinde ... nu de ea ... ea stie ca totul este doar pentru ea si nu ai ce face ...
marco918
Postat pe 9 Februarie 2010 02:27
De la: kudika106963, la data 2010-02-08 21:54:52ce prietena?..la mine in casa nu vine nimeni in vizita...cu colegii de scoala nu are nici o prietenie...stiu asta din mai multe surse care se confirma??.,..in casa asta in afara de mine nu are pe nimeni in jurul ei!!
..tu mai exact despre ce vorbesti??


Draga mea...nu ma refer sa scoala sau in casa, sa vina neaparat in vizita....

Presupun ca daca i-ai facut toate mofturile, are si calculator, si internet, nu?
Daca ai sti cate saituri de socializare sunt, care mai de care cu teme diferite....Si in plus fata de asta, multi copii fac ceea ce aud in jur, cum ar fi ...stiu eu....aude la scoala spre exemplu: bai m-a certat cu maik-mea aseara, bagami-as!....etc etc! Chiar daca nu are nici un fel de prietene, cum spui tu, nu inseamna ca de undeva nu este influentata.

amr2009
Postat pe 9 Februarie 2010 08:29
nu se poate numi ca i/am facut toate mofturile si nu se poate numi ca are calculator si internet...da am calculator acasa conectat la internet ..si da are si ea acces la calc. plus net...si mi se pare normal...dar ea intra pe net sa se joace...jocuri adecvate varstei ei si mai exista niste programe educationale...cumparate pe cd chiar de la ea de la scoala ca sa mai exerseze la materiile de baza...nu mi se pare ca intra ea de capul ei pe sait/uri de socializare...cum zici tu...sau ma rog...sa rectific...calculatorul poate fi verificat...ce accesari s/au facut si pe unde??..dealtfel de obicei e nevoie de inregistrare...e zic eu destul de complicat pentru varsta ei...sait/urile de socializare sunt pentru cand va creste mai mare...
andreea_n_x
Postat pe 14 Februarie 2010 04:07
Este greu la 8 ani sa corectezi caracterul unui copil dar nu imposibil, insa iti trebuie vointa si nervi de otel. La noi exista celebra zicala: Cei sapte ani de acasa, insa in realitate sunt trei. Batalia nu este pierduta si depinde numai de tine sa o castigi. Din experienta iti spun ca am doi copii care eu fost crescuti diferit si au caractere total diferite. Deoarece baietelul meu a avut hernie ombilicala, i-am indeplinit toate mofturile pentru a nu plange, ca i-ar fi agravat situatia. Acum are cinci ani si de aproximativ un an ne luptam sa-l schimbam. Primul pas este sa-l faci sa simta semnificatia cuvantului NU. Indiferent ce reactie are trebuie sa ramai tare pe pozitie pana la final, iar dupa criza de isterie sa ai o discutie linistita cu ea in care sa-i explici unde greseste si sa o faci sa-si ceara scuze. Pasul doi - nu ii mai indeplini toate dorintele gratuit dai-le bonus pentru diverse lucruri pe care vrei sa le obtii de la ea. Pasul trei - manifestati-va foarte des sentimentele prin gesturi, jocuri copilaresti si asigu8r-o permanent de dragostea ta. Pasul patru ( nu se utilizeaza niciodata bataia ) insa avem liber la pedepse - o tema in plus, interzis calculator, desene, confiscat jucarii, lucrurile care ii plac cel mai mult pe acelea i le retragi. Pasul cinci - trateaz-o ca pe un om mare si explica-i si neajunsurile vietii, unde lucrurile se obtin cu efort, unde banii nu ajung, cand te simti rau, cand ai probleme...etc. Nu este nimic rau in a o face constienta de realitatile vietii si in a o face parte la problemele familiei. Ajut-o sa faca distinctia intre bine si rau taxand-o de fiecare data cand face ceva rau. NU INCHEIATI NICI O ZI SUPARATE UNA PE CEALALTA INDIFERENT CAT DE GREA A FOST - LA CULCARE MANGAI-O, SARUT-O, SPUNE-I CAT DE MULT O IUBESTI SI AMINTESTE-I CAT DE TARE SUFERI ATUNCI CAND GRESESTE.
Musett
Postat pe 16 Februarie 2010 09:23
Poate nu iti va placea ce vei citi,insa,in toate cazurile PROBLEMELE COPIILOR REFLECTA,IN REALITATE PROBLEMELE PARINTILOR!
Nu copilul trebuie vindecat prima data,ci familia,parintii.
Suntem tentati sa repetam modelele comportamentale ale parintilor nostri daca nu constientizam si rupem acest cerc vicios.
Spui ca ii oferi totul pentru a nu-i lipsi nimic.Nu vad nimic rau in asta,atata vreme cat ea are totusi notiunea de autoritate a parintelui si ca anumite reguli trebuie respectate.El are nevoie sa simta acest lucru,in caz contrar nu mai are nici un reper si incearca sa impuna el unul!
Deasemenea sesizez o alta probleme,destul de grava:

"ce prietena?..la mine in casa nu vine nimeni in vizita...cu colegii de scoala nu are nici o prietenie...stiu asta din mai multe surse care se confirma??.,..in casa asta in afara de mine nu are pe nimeni in jurul ei!!
..tu mai exact despre ce vorbesti??"

Tu ai nevoie de socializare,iar copilul cu atat mai mult!Un copil care nu socializeaza,nu are prieteni de joaca etc,ajunge sa aiba probleme de comportament.
Sfatul meu ar fi sa incerci sa mergi la terapie de familie cu ea si impreuna cu psihologul sa cautati impreuna sa rezolvati aceste aspecte.
heaven2007
Postat pe 16 Februarie 2010 12:08
cu toate ca multi considera copii ca fiind fara minte si cu ei trebuie sa discuti ca si cu oamenii mari, prin discutie si cu vorba buna poti face multe, insa nu trebuie sa lasi garda jos trebuie sa pastrezi o oarecare distanta de copilul tau si sa-l faci sa te respecte, cu bataia nu rezolvi nimic, nu-l faci decat sa fie mai indaratnic si mai neascultator, o discutie in familie cu copilul tau ar fii foarte buna si chiar ai putea apela la ajutorul cuiva care stie sa comunice cu copii
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 07:41
Meseria de parinte este foarte grea si din pacate nu exista nici o scoala care sa ne invete cum sa procedam in relatia cu,copiii nostrii! sfatul meuu este acela de a o face complice la toate problemele casei si anume poti "sa ii ceri ajutorul" in a face calcule pentru a plati facturile,cheltuielile casei etc.Astfel ea va realiza in timp ce se intimpla cu banii si vei fi surprinsa cind va intreba pentru prima data "avem bani sa cumparam ..........?" Pe partea cealalta incearca sa nu mai cedezi santajurilor ei si refuza unele cerinte (chiar daca se crizeaza) iar in timpul crizei ignora totul ca si cum nu ar fi nimic(eventual fa-ti o baie si plingi sa te racoresti dar nu ceda sa o impaci).Un alt sfat pe care imi permit sa ti-l dau este acela de a o inscrie la un sport (eventual in echipa) deoarece sportul o va disciplina si acolo va incepe socializarea cu alti copilasi.Totodata isi va consuma energia negativa iar crizele se vor rari! Atunci cind ea cere ceva nu ii oferi ca si cum i se cuvine ci incearca sa ceri ceva in schimb(ea asa va intelege ca in viata nimic nu este gratuit) Te astept cu vesti si stiu cit este de greu dar la mine a functionat pentru amindoi copiii!
kudika1993
Postat pe 17 Februarie 2010 09:40
nu pot sa o pedepsesc si nici sa ii interzic...complice la anumite probleme ale casei am facut/o deja...dar altfel....dupa cum am mai zis...programul nostru de viatza este de asha natura incat la noi in casa rar intra altcineva in afara de naoi doua...eu trebuie sa merg la munca...de la 12 ziua la 08 seara...in acest interval orar o las singura acasa...cu mancare..tv. calculator...ea trebuiesa isi faca doar temele...si pe urma poa sa faca ce vrea....dar sa nu imi inunde casa sau sa ii dea foc...in lipsa mea...nu are voie sa umble la aragaz...sa iasa sa se aplece peste balcon...etc....pentru ca macar regulile astea sa se respecte si sda nu se intample vreun dezastru in lipsa mea acasa...pentru ca nu am pe cine pune sa o supravegheze...exista compensatiile ...dar atata vreme cat ea ramane ne/supravegheata destul de mult timp zic eu....nu am cum sa ii impun pedepse...sa nu se uite la tv...cand??...cand nu sunt eu acasa....asta nu se poate....ca sa vin seara si s/o fac pe zbiru cu ea nu are rost....din punctul meu de vedere...pentru mine ca parinte...singura shansa este ca sa asculte de vorba...adica de ce ii spun eu sa faca si de ce sa nu faca....daca asta nu se intampla///in conditiile actuale....batalia e pierduta pentru mine
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 09:55
De la: kudika106963, la data 2010-02-17 09:55:06nu pot sa o pedepsesc si nici sa ii interzic...complice la anumite probleme ale casei am facut/o deja...dar altfel....dupa cum am mai zis...programul nostru de viatza este de asha natura incat la noi in casa rar intra altcineva in afara de naoi doua...eu trebuie sa merg la munca...de la 12 ziua la 08 seara...in acest interval orar o las singura acasa...cu mancare..tv. calculator...ea trebuiesa isi faca doar temele...si pe urma poa sa faca ce vrea....dar sa nu imi inunde casa sau sa ii dea foc...in lipsa mea...nu are voie sa umble la aragaz...sa iasa sa se aplece peste balcon...etc....pentru ca macar regulile astea sa se respecte si sda nu se intample vreun dezastru in lipsa mea acasa...pentru ca nu am pe cine pune sa o supravegheze...exista compensatiile ...dar atata vreme cat ea ramane ne/supravegheata destul de mult timp zic eu....nu am cum sa ii impun pedepse...sa nu se uite la tv...cand??...cand nu sunt eu acasa....asta nu se poate....ca sa vin seara si s/o fac pe zbiru cu ea nu are rost....din punctul meu de vedere...pentru mine ca parinte...singura shansa este ca sa asculte de vorba...adica de ce ii spun eu sa faca si de ce sa nu faca....daca asta nu se intampla///in conditiile actuale....batalia e pierduta pentru mine
Draga mea se pare ca tie totul ti se pare imposibil deoarece vezi totul in ceata.Cum sa nu o poti pedepsi daca merita????????? Ce conteaza ca sta singura acasa? noi cum am crescut ? ce legatura are pedeapsa,legea compensatiei ,cu modul vostru de viata? tu nu vezi ca fetita ta nu are limite? si asta datorita tie ca nu concepi lucruri care sint normale in viata de zi cu zi. fa cum doresti dar vazind modul tau de a gindi iti recomand sa consulti un psiholog (la inceput singura) si apoi impreuna cu fetita. ai sa vezi ca si psihologul iti va spune ca gresesti. eu una si acum cind sint trecuti de adolescenta ii pedepsesc si sa stii ca de multe ori sufar si ma inec in lacrimi dar stiu ca este necesar.copiii cum ii cresti asa ii ai si trebuie sa inteleaga de la virste fragede ca nu totul li se cuvine ci trebuie sa ofere ceva in schimb.iti urez bafta dar pina tu insuti nu iti schimbi atitudinea nu vei reusi !
kudika1993
Postat pe 17 Februarie 2010 10:08
De la: kudika1993, la data 2010-02-17 10:08:01
De la: kudika106963, la data 2010-02-17 09:55:06nu pot sa o pedepsesc si nici sa ii interzic...complice la anumite probleme ale casei am facut/o deja...dar altfel....dupa cum am mai zis...programul nostru de viatza este de asha natura incat la noi in casa rar intra altcineva in afara de naoi doua...eu trebuie sa merg la munca...de la 12 ziua la 08 seara...in acest interval orar o las singura acasa...cu mancare..tv. calculator...ea trebuiesa isi faca doar temele...si pe urma poa sa faca ce vrea....dar sa nu imi inunde casa sau sa ii dea foc...in lipsa mea...nu are voie sa umble la aragaz...sa iasa sa se aplece peste balcon...etc....pentru ca macar regulile astea sa se respecte si sda nu se intample vreun dezastru in lipsa mea acasa...pentru ca nu am pe cine pune sa o supravegheze...exista compensatiile ...dar atata vreme cat ea ramane ne/supravegheata destul de mult timp zic eu....nu am cum sa ii impun pedepse...sa nu se uite la tv...cand??...cand nu sunt eu acasa....asta nu se poate....ca sa vin seara si s/o fac pe zbiru cu ea nu are rost....din punctul meu de vedere...pentru mine ca parinte...singura shansa este ca sa asculte de vorba...adica de ce ii spun eu sa faca si de ce sa nu faca....daca asta nu se intampla///in conditiile actuale....batalia e pierduta pentru mine
Draga mea se pare ca tie totul ti se pare imposibil deoarece vezi totul in ceata.Cum sa nu o poti pedepsi daca merita????????? Ce conteaza ca sta singura acasa? noi cum am crescut ? ce legatura are pedeapsa,legea compensatiei ,cu modul vostru de viata? tu nu vezi ca fetita ta nu are limite? si asta datorita tie ca nu concepi lucruri care sint normale in viata de zi cu zi. fa cum doresti dar vazind modul tau de a gindi iti recomand sa consulti un psiholog (la inceput singura) si apoi impreuna cu fetita. ai sa vezi ca si psihologul iti va spune ca gresesti. eu una si acum cind sint trecuti de adolescenta ii pedepsesc si sa stii ca de multe ori sufar si ma inec in lacrimi dar stiu ca este necesar.copiii cum ii cresti asa ii ai si trebuie sa inteleaga de la virste fragede ca nu totul li se cuvine ci trebuie sa ofere ceva in schimb.iti urez bafta dar pina tu insuti nu iti schimbi atitudinea nu vei reusi !
PS : am uita sa-ti spun ca pe mine numai psihologul ma ajutat sa-mi schimb gindirea si sa fac fata disputelor! gindeam mai rau decit tine si in final ajungeam batuta de copiii mei (daca nu si mai rau)
kudika1993
Postat pe 17 Februarie 2010 10:11
Mda, vorba romanului a fost dovedita de catre psihologi: Primii 7 ani conteaza.

Oricum, nici o batalie nu e pierduta, atata timp cat suntem in viata.

Greseala a fost nu neaparat ca i s-a dat ce si-a dorit, ci ca nu i s-a cerut sa merite ceea ce isi doreste.

Cea mai frecventa greseala a parintilor e ca spun "Nu" initial si dupa, se razgandesc. Asta e no-no-NO situation!!
Ai zis "Nu", "Nu" ramane - asta se aplica de cand e bebelush (n-ar fi rau sa te gandesti bine inainte de a spune categoric "NU", dar daca ai spus-o, nu reveni asupra interdictiei, indiferent de cat plange/protesteaza).
Daca totusi vrei sa revii, trebuie sa o faci sub anumite conditii: "Nu INCA". "Nu acum, dar daca ma convingi ca poti...", etc.

Asa cum spunea cineva, cel mai bine te poate sfatui un psiholog, daca ti-ll permiti. Daca nu, eu zic sa cauti pe net carti, sfaturi si forumuri de specialitate. Kudika nu e unul dintre ele.

Bafta!

PS: Bine-nteles ca bataia nu e o rezolvare!!
Dor_a
Postat pe 17 Februarie 2010 10:53
adevarul este acelasi si pentru mine ca si pentru ea....ce rost are ca am nascut/o si o cresc...daca o pedepsesc...ce am facut/o s/o pedepsesc???
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 10:59
merita prin insasi existenta ei...eu asha consider...si nu pot sa ii ascund asta...dar ca existenta ei ajunge sa fie pentru mine o pedeapsa....asta e prostia
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 11:00
bine ai spus Dor a...daca imi permit un psiholog...adevarul este ca nu...nici financiar si nici ca timp alocat unei actiuni de genul asta
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 11:02
de aceea speram sa gasesc cateva solutii in sfaturile date de voi...asta ar trebui sa tina loc de mersul la psiholog...chiar daca putini dintre voi ar putea fi psiholog...ma bazez pe faptul ca...ati avut poate experiente similare sau ati putea detine niste informatii pe tema asta..catre aflandu/le m/ar putea lumina....dar in acelasi timp...pornesc de la ideea ca atat bataia cat si pedeapsa...intr/o situatie de genul asta nu isi are locul
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 11:05
Si eu sunt mama unei fetite de 8 ani, dar m-ar bate Dumnezeu sa ma plang. E un copil in cel mai pur sens al cuvantului, cu tot ceea ce inseamna asta. Sunt de acord cu cea care a spus mai sus ca meseria de parinte nu ai de unde s-o inveti. Multe lucruri le faci instinctiv. Sunt multe momente in care simti ca nu gasesti iesire, simti ca-ti pierzi mintile. Conteaza insa foarte mult sa fie langa tine un om care sa te mentina si pe tine ca mama pe lina de plutire. Iar eu am acest noroc in fiecare zi.
Nu pot sa dau sfaturi cum sa-si creasca fiecare copilul, dar pot sa spun din propria experienta ca daca vrei sa ai un copil bun, trebuie sa te ocupi de el 24 din 24, 7 zile pe saptamana. Televizorul si calculatorul nu pot suplini un parinte decat pentru un timp foarte scurt. Da, este extrem de obositor sa te ocupi de el si cand are 8 ani, dar nu imposibil.
Lucia38
Postat pe 17 Februarie 2010 11:10
am explicat deja de ce consider ca pedeapsa nu are nici o valoare...cu atat mai mult in cazul de fatza....si mai e o chestiune.....pedeapsa poate face rau in 2 situatii..dar pe una singura aceeasi baza..adica bataia...pe fondul existentei candva a unei batai...sau mai multe ...pe fondul ei...pedeapsa isi atinge scopul...fie ca fereste de o noua bataie..suferinta pare mai usoara in urma pedepsei decat a bataii...fie ca aminteste de ea si de perspectiva urata a suferintei pricinuite....
....dupa cum am zis...eu nu sunt de acord cu niciuna....pentru ca in educatia mea s/au aplicat astea doua....si consider ca nu si/au atins scopul educativ deloc....intr/un fel zic ca nu as vrea sa fie pusa fiica/mea in locul meu...poate de aceea nici nu ma intelege....si atunci....hai sa mai indur o suferinta...aceea de a nu fi inteleasa de catre ea..ca nu vreau sa prelungesc viatza raului prin care am trecut eu...aplicandu/l si la fiica/mea...
....concluzia este ca am sa o las in pace sa faca ce vrea...se pare ca nu am incotro si alte solutii nici nu exisrta.punct
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 11:14
24 din 24 sa stau cu ea acasa nu am cum...cine se duce la munca sa faca bani???...daca eu stau acasa non/stop?!
andreea_n_x
Postat pe 17 Februarie 2010 11:18
De la: kudika106963, la data 2010-02-17 11:18:4824 din 24 sa stau cu ea acasa nu am cum...cine se duce la munca sa faca bani???...daca eu stau acasa non/stop?!

Nu la asta ma refeream, pentru ca si eu am 2 joburi. Am momente in care mai am doar o picatura de energie cand ajung acasa, dar o storc si pe aceea, tocmai pentru ca fiica-mea sufera din cauza plecarilor mele de acasa.
Lucia38
Postat pe 17 Februarie 2010 11:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AVETI O ZI EXCELENTA ? 4 De la: INTELIGENTUL- 1 Februarie 2015 15:48
PETITIE!!! impotriva ticalosilor de pe forum 288 De la: dandanaua_reloaded 24 Octombrie 2009 00:10
Ingerii 1 De la: miezuu 16 Martie 2013 20:52
stergere topic 8 De la: snowflake_ 26 Ianuarie 2012 21:27
wc-ul de la locul de munca 32 De la: mitura 18 August 2009 23:33