Setari Cookie-uri

Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu!

De la: roz5blue6lila7, la data 2010-02-21 22:20:06
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:17:02sa/i rup si eu 2 bluze??...adica sa imi bat joc de banii mei munciti cu spinarea????

nu trebuie sa-i rupi bluzele, sa ii lei ei...le pui intr-un loc inaccesibil pt ea

....pai nu vad rostul....timpul trece....creste....si bluzele nu or sa/i mai vina....
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:21
De la: Kathara, la data 2010-02-21 22:19:18
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:17:02sa/i rup si eu 2 bluze??...adica sa imi bat joc de banii mei munciti cu spinarea????


Dar ei de ce ii permiti sa isi bata joc de tine in halul asta?

nu shtiu....dar maica/mii de ce i/am permis sa ishi bata joc de mina...lasand/o sa ma loveasca??????
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:22
i/am permis eu cu adevarat???...nu....de fapt nu aveam nici o putere....de tip fizic si nu numai...in fatza ei!!!....asha e si cu fiica/mea....nu am nici o putere in fatza ei...dar aici nu mai e vorba de cea fizica!!!!
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:24
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:20:20ce...maica/mea daca m/a batut...a rezolvat ceva??...doar si/a varsat nervii pe mine.....si acum la 28 de ani nu ii pot multumi din suflet pentru educatia primita....


Nu cred ca ti-a spus nimeni sa o bati. E o diferenta intre a-i crea limite si a o lovi. Dupa principiile tale, ar fi anarhie in lumea asta. Cu totii respectam niste reguli, de la legi pana la traficul auto. Ii faci o mare defavoare ca nu o inveti ce inseamna disciplina mentala.
Kathara
Postat pe 21 Februarie 2010 22:24
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:22:37
De la: Kathara, la data 2010-02-21 22:19:18
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:17:02sa/i rup si eu 2 bluze??...adica sa imi bat joc de banii mei munciti cu spinarea????


Dar ei de ce ii permiti sa isi bata joc de tine in halul asta?

nu shtiu....dar maica/mii de ce i/am permis sa ishi bata joc de mina...lasand/o sa ma loveasca??????


Pai atunci cum de-i permiti fetei tale sa te bata?
Kathara
Postat pe 21 Februarie 2010 22:25
shi zic ca istoria imi pare ca se repeta...pentru ca aceeashi problema e si cu bunica/mea ...care nu are nici o putere in fatza maica/mii
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:26
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:21:18
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-02-21 22:20:06
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:17:02sa/i rup si eu 2 bluze??...adica sa imi bat joc de banii mei munciti cu spinarea????

nu trebuie sa-i rupi bluzele, sa ii lei ei...le pui intr-un loc inaccesibil pt ea

....pai nu vad rostul....timpul trece....creste....si bluzele nu or sa/i mai vina....

nu trebuie sa i le ei de tot pt o saptamana...sau daca nu o jucarie... trebuie sa-i impuni anumite reguli pe care trebuie sa le respecte...


roz5blue6lila7
Postat pe 21 Februarie 2010 22:27
io cred ca nu ati inteles....fiica/mea de 8 ani....fizic nu are cum sa ma bata....chiar daca incearca actiuni agresive la adresa persoanei mele fizice.....eu vb. de atitudine.....exista o atitudine anume care iaq diferite forme....si vad si eu ca doar sunt ultima fraiera....
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:28
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:26:13shi zic ca istoria imi pare ca se repeta...pentru ca aceeashi problema e si cu bunica/mea ...care nu are nici o putere in fatza maica/mii


Bine, dar atunci de ce nu iesi tu din cerc?
Kathara
Postat pe 21 Februarie 2010 22:29
ai avut o discutie cu fiica ta...s-o intrebi de ce reactioneaza asa ?! roago-o sa puna pe o foaie ce ii place la tine si ce nu...si tu poti sa faci invers...ca si cum ar fi un joc pt ea...astefel vei ajunge s-o cunosti si sa-i cunosti parera ei despre tine..
roz5blue6lila7
Postat pe 21 Februarie 2010 22:30
daca tre sa impun vreo regula pentru o jucarie....mai bine nu i/o mai cumpar.....exista o varsta a jucariilor shi a jucatului....cand o sa fie mai mare nu o s/o mai intereseze jucariile.....de ce sa/i stric eu copilaria....cu reguli prostesti????....ca scopul educativ...zis...nu va fi atins in felul asta!!
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:30
Cred ca fetita d-v are prea multa energie pe care ar trebui s-o canalizati in altceva decat cumparaturi, mancare si scoala, poate un sport, poate activitati artistice .Orice preocupari care sa-i placa si sa aduca ceva nou in viata ei si a d-v. Eu inclin spre un sport de echipa unde sigur va invata multe. Incercati si aratati-i cat de mult o iubiti si nu o mai comparati cu altcineva-ea este unica si e copilul d-v. Succes.
kudika014895
Postat pe 21 Februarie 2010 22:32
daca as sti cum....as ieshi...dar nu prea shtiu....sau mai bine zis...shtiu cum....dar nu se poate acum....tre sa ajunga fiica/mea majora legal....deci 18 ani....si pe urma pot sa ies....nu mai raspund eu pentru ea!!....simplu nu???....dar pana atunci mai sunt 9 ani si jumatate!....de chin!
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:32
de unde bani si timp de sport???...ca ziua are numai 24 de ore...din care minim 8 eu trebuie sa fiu la munca....ne/maivorbind de timpul petrecut pe drum....fata de capul ei....in genu ...sa se duca singura...nu poate a fi lasata....
....programul meu e foarte clar....dimineatza duc fata la scoala...timp in care stau acasa...si mai fac niste treburi...spalat...curatenie....si/mi fac timp sa mai intru pe net....la pranz...iau fata de la scoala....ii pun sa manance...si plec la munca...ajung acasa seara la 9....fata merge la scoala de luni pana vineri....iar eu la munca de luni pana sambata....singura zi libera comuna e duminica....si daca e singura mea zi libera pe saptamana....vreau sa ma odihnesc poate.......
....cand sa ma duc eu cu ea sa o duc si aduc inapoi....de la vreu sport....si pe ce bani??...ca nu e nimic gratis...si orele alea trebuiesc platite
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:38
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:38:41de unde bani si timp de sport???...ca ziua are numai 24 de ore...din care minim 8 eu trebuie sa fiu la munca....ne/maivorbind de timpul petrecut pe drum....fata de capul ei....in genu ...sa se duca singura...nu poate a fi lasata....
....programul meu e foarte clar....dimineatza duc fata la scoala...timp in care stau acasa...si mai fac niste treburi...spalat...curatenie....si/mi fac timp sa mai intru pe net....la pranz...iau fata de la scoala....ii pun sa manance...si plec la munca...ajung acasa seara la 9....fata merge la scoala de luni pana vineri....iar eu la munca de luni pana sambata....singura zi libera comuna e duminica....si daca e singura mea zi libera pe saptamana....vreau sa ma odihnesc poate.......
....cand sa ma duc eu cu ea sa o duc si aduc inapoi....de la vreu sport....si pe ce bani??...ca nu e nimic gratis...si orele alea trebuiesc platite

in viata nimic nu se rezuma la bani! eu as face orece sacrificu pt copilul meu...
roz5blue6lila7
Postat pe 21 Februarie 2010 22:40
discutii am avut...dar ca rezultat nu au nici o valoare....ca ea isi face asha o auto/critica si ishi da seama ca nu e cuminte....imi spune ca o sa incerce sa fie mai cuminte....dar nu prea reuseste si/si da si ea seama de asta....vad shi eu asta....si drumul nu duce nicaieri
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:41
care sacrificiu....ca sa sacrific...ca sa am timp?...serviciu?...asta nu se poate...ca o sa ajung sa mor de foame in casa cu ea cu tot....
....si da...mie mi se pare ca mai totul...deci minim 99% se rezuma la bani....iar exemplul dat de mine....cu programul zilei....asta face....se rezuma strict la bani...si timpul...care oricum trece...orice am face noi sau nu
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:44
Draga mea, esti EGOISTA, FOARTE EGOISTA.Ce faci tu nu e ca nu ii impui anumite restructii fetitei tale ca sa nu sufere ea, ci sa nu suferi tu de teama sa nu devii mama ta.Doamne fereste sa nu cumva sa devii imaginea mamei tale, asta e problema ta, nu fetita. Pana acum nu am vazut sa ii oferi o individualitate, o confunzi cu tine. Gresit, are personalitate a ei, e copilaria ei, copilaria ta a trecut demult.
Cum poti sa spui nu iti pasa ce se va ointampla cand va pleca de acasa?
Iti pasa de ea sau de ea ca si companie a ta?
Adica odata plecata nu iti mai pasa,nu o sa mai fie copilul tau, nu conteaza ca o sa sufere atata timp cat nu o vezi tu suferind?
Adica totul se rezuma la tine, sa nu o vezi tu, sa nu devina ca tine.
Poate sa sufere la fel de bine si cat va sta cu tine, ce crezi ca nu va avea colegi, prieteni, oameni in jurul ei care sa o faca sa sufere sau sa se bucure?
Crezi ca veti fi doar voi 2 toata viata?
Ceea ce faci tu e sa o legi de tine, sa nu te vada ca pe un om rau, fiindca esti singura, si singuratatea ar fi infricosatoare pt tine fara fiica ta. Singuratate nu doar fizica ci si spirituala ma refer. Asta e santaj emotional si poti sa ii faci mult mai mult rau prin asta decat i-ai face prin niste restrictii.
Problema ta e ca nu ai o viata, ti-a furat-o mama ta si acum faci acelasi lucru cu fiica ta, prin metode opuse, dar in esenta repeti istoria
Fetita ta nu e colacul de salvare de mama ta, colacul ala esti tu.
Asa ca fa-ti o viata a ta, nu o confunda cu a mamei tale si las-o pe fetita sa aiba viata ei, nu o confunda cu a ta. Esti aproape cruda
gabriela_tornea
Postat pe 21 Februarie 2010 22:44
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:41:51discutii am avut...dar ca rezultat nu au nici o valoare....ca ea isi face asha o auto/critica si ishi da seama ca nu e cuminte....imi spune ca o sa incerce sa fie mai cuminte....dar nu prea reuseste si/si da si ea seama de asta....vad shi eu asta....si drumul nu duce nicaieri

" jocul cu foia de hartie" (este o metoda folosita in psihologie) te-ar ajuta sa vezi daca isi schimba parerea de la o saptamana la alta...e bine ca recunoate , dar trebuie s-o invat ca trebuie sa faca ceva pt a-si indrepta comportamentul
roz5blue6lila7
Postat pe 21 Februarie 2010 22:47
si daca ma sacrific pe mine...ca n/am altceva mai bun...pe ea tot nu ar ajuta/o....ineresul ei e totushi sa ma aibe langa ea....ca ma sufera sau nu....alta persoana care sa o cxreasca si sa ii permita atatea...nu are unde gasi....oricine mi/ar lua locul...asta ar face....ar pedepsi/o cand nu i/ar conveni ceva la comportamentul ei....
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:47
fata mea o sa aibe viatza ei...dupa implinirea varstei de 18 ani....altfel are o viatza a ei deja....odata ce eu nu o pot controla...si nu mi se pare ca as fi egoista...ci mai degraba realista...as fi egoista...sa ii impun restrictii....
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:50
disciplina mentala e pentru adulti....nu pentru copii
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:51
Buna seara.Mi-am promis mie insumi ca nu o sa mai dau sfaturi niciodata pt ca am dat un sfat prietenei mele(in legatura cu educatia fiicei ei)si nu mai vb cu mine de atunci.cu toate ca in timp s-a dovedit ca am avut dreptate.Si acum este f tarziu si nu mai poate face nimic.Acum problema dumneavoastra.pt ca este chiar o problema din punctul meu de vedere.Eu cred ca este normal sa le oferim copiilor nostri tot ce este mai bun dar cu limite.Si tot odata cred ca este f bine sa-i punem pe copiii nostri sa faca ceva care sa merite sacrificiile noastre.Si cred ca ar fi bine sa treceti la pedepse.Cum ar fi sa le punem interdictie la lucrurile care le doresc ei f mult.Cum ar fi banii de buzunar,calculatorul,vizitele la prieteni,cumparaturile,(pt ca fetita este la varsta cand vrea sa fie in pas cu moda)si sa nu permiteti sa va vb urat.pt. ca asa v-a face si in prezenta altor persoane si nu o sa va placa.Cu bataia nu sunt de acord.Acum sa va spun cate ceva despre mine si familia mea.Am un baiat de 21 ani si un baiat din a doua casnicie de 6 ani.Doua caractere diferite.Cel mare foarte cuminte,respectuos si foarte destept.Cel mic un nazdravan.incearca orice poate sa i se faca pe plac.Am avut o situatie materiala buna in general.Baiatul cel mare a avut foarte multi bani pe mana.Dar nu si-a permis sa puna mana pe portofelul meu niciodata.Am fost si mama si tata si prietena pt el.Dar,sambata si duminica cand nu mergea la scoala mergea si lucra.Am vrut sa vada si sa simta cum se castiga banul pe care el il cheltuia.Acum trei ani m-am despartit si am ramas cu multe datorii si in imposibilitate de plata.Fiul meu cel mare a renuntat la facultate si a plecat din tara sa munceasca si sa ma ajute.Sunt asa mandra de el.Eu va doresc putere si sa recurgeti la pedepse ca o sa fie bine.O sa va doara dar merita .Va intoarceti cu spatele la copil,varsati un rau de lacrimi si o sa va multumeasca mai tarziu.Va doresc tot binele din lume.Cu mult respect.
COCA109821
Postat pe 21 Februarie 2010 22:52
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:47:25si daca ma sacrific pe mine...ca n/am altceva mai bun...pe ea tot nu ar ajuta/o....ineresul ei e totushi sa ma aibe langa ea....ca ma sufera sau nu....alta persoana care sa o cxreasca si sa ii permita atatea...nu are unde gasi....oricine mi/ar lua locul...asta ar face....ar pedepsi/o cand nu i/ar conveni ceva la comportamentul ei....

tu chiar ma enervezi...!!!ceri sfaturi pe care nu le asculti! nimeni nu te poate scoate din lumea ta!
roz5blue6lila7
Postat pe 21 Februarie 2010 22:52
nu sunt cruda...sunt realista....nu vreau sa ajung sa nu am ce manca in casa...si eu si copila...doar pentru ca nu as avea cap....io consider ca am...si vad ca sunt foarte bine organizata....tre sa am ce manca...ce imbraca...cu ce imi achita datoriile ...acolo unde locuiesc....si mai ales nu tre sa las sa imi intre in casa streini care sa imi impuna regulile lor de viatza....tre sa traiesc dupa reguli proprii!....la mine in casa nu comanda nimeni....shi nu are nimeni ce cauta...decat daca dau eu voie....si adevaru e ca nu prea dau....viatza mea seamana un pic a pedeapsa...si daca e asha....ar fi bine sa se termine la mine si cu mine
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:57
nici pe voi nu va scoate nimeni din lumea ....animalelor...aia cu pedepse shi dresaj!!!....credeam ca pot sa dau de o instantza superioara pe forumul asta....ca mentalitate...dar vad ca gasesc oameni cu gandire...trecuta....infantila....shi total ne/realista!
andreea_n_x
Postat pe 21 Februarie 2010 22:59
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:04:51
De la: gratioasa, la data 2010-02-21 20:01:17si animalele sunt tot suflete, tb tratate ca atare, nu inteleg de ce ti se pare normal ca animalele sa fie pedepsite si copii nu???
nu tb sa vezi pedeapsa ca pe o agresiune, noi, cel putin eu, cand spunem "pedeapsa" ne gadim la acordarea unui timp de meditatie asupra greselii, cel putin toate mamicile ti-au dat exemplu asta de pedeapsa...

CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE COMUNICAREA si pt ca un copil nu poate intelege chiar tot si mai ales ca unle actiuni ale lui pot avea consecinte grave, incerci sa-l faci sa realizeze ca face ceva rau...e vb de disciplina, importnta in educatia unui copil.

oricum, ma repet, tu ai o mare problema de socializare, din ce ai aratat aici si nu-i oferi copilului siguranta, este un copil neglijat, ar tb sa gaseti o solutie sa nu stea atatea ore singura in casa, eu cred ca asta e cu adevart PEDEAPSA pe care o dai tu copilului tau. pacat ca exista si astfel de probl :((

...un copil neglijat este unul lasat de capul lui pe strada...SI EU TOCMAI ASTA NU FAC...caci nu o las niciodata singura pe strada....in casa e altceva...nu intra oricine....iara ca sa fiu eu sigura...am decis ca nu mai intra nimeni...ca de aia exista usha....ca sa poti selecta pe cine lasi inauntru si pe cine nu...un copil lasat singur in casa cu calculator si televizor la discretie....pret de cateva ore ziua....nu e un copil lasat de capul lui...
.....cum am zis de capul lui e ala de pe strada!!...nu am ce solutie sa gasesc...eu la munca trebuie sa ma duc....ca altfel nu am ce mamnca acasa....si zic ca daca se considera de catre altii ca la 8 ani nu e nici un pericol ca un copil sa iasa afara pe strada ne/supravegheat....nu vad in casa care ar fi pericolul....nu pot plati pe cineva strein...ca nu am cu ce...ce afacere am facut daca eu ma duc la munca pe o suma de bani...cu care tre sa platesc un strein sa/mi supravegheze copilul?....nici una!....eu consider ca la 8 ani jumate e destul de mare sa ramana singura in casa cu tv si calc. ....deci nu se poate plictisi si nu vad care ar putea fi pericolul


Vei vedea mai tarziu consecintele faptelor tale, daca nu se vad deja. Sau poate nu ai auzit de riscurile pe care le implica statul cu orele in fata TV-ului si a calculatorului?
andaluc
Postat pe 21 Februarie 2010 23:13
"alta persoana care sa o cxreasca si sa ii permita atatea...nu are unde gasi....oricine mi/ar lua locul...asta ar face....ar pedepsi/o cand nu i/ar conveni ceva la comportamentul ei"

uita-te la tine ce scrii inainte sa spui ca altii au o gandire infantila. Te folosesti de ea sa scapi de propriile tale temeri. Acum esti f ocupata dar nu te gandesti ca poate vreodata o sa intalnesti pe cineva? Sunt curioasa cum va reactiona fiica ta, pt ca tu i-ai creat o lume formata doar din tine si ea. Sa vezi atunci ce probleme o sa ai. Pt ca o sa te saturi si de viata asta de robot pe care o ai si de imaginea de martira pe care ti-ai autocreat-o.
Daca nu va fi asa, sincer imi pare foarte rau pentru tine
gabriela_tornea
Postat pe 21 Februarie 2010 23:14
bun deci am apucat sa citesc tot :) tipa care a deschis acest subiect nu citeste decat ceea ce ii da apa la moara la teoriile ei si nu ceea ce i-ar folosi pentru a-si echilibra sistemul nervos .
daca ar fi sa fiu rautacioasa cred ca acest copil este in mare pericol cu ea .prin modul in care nu este in stare sa analizeze cele scrise si tinand cont de puterea cu care se lupta sa convinga lumea ca nu este nimic de facut si ca copilul ei este diavolul in persoana ma face sa cred ca are aceeasi atitudine de anihilare a personalitatii creatoare a fetitei .crizele de isterie ale fetitei sunt rezultatul presiunilor tale .
inclin sa cred ca nu mama ta este de vina si nici fiica ta !
o tii inchisa in casa toata ziua si vii seara acasa si ai pretentii sa se comporte normal ?
cate ore stai tu cu ea efectiv 2-3 ca dimineata e la scoala iar seara se culca iar in weekend va bateti si iti rupe bluzele ,,,,,tu esti ceea care ai ceea mai mare vina in tot ce se intampla cu aceasta fetita .gandeste-te bine si schimba-te tu si lasa copilul in pace !

lory_kudika
Postat pe 21 Februarie 2010 23:16
De la: kudika106963, la data 2010-02-21 22:14:39omu creste animalul sau animalul il creste pe om?????


Tu ai spus-o.Deci: tu cresti copilul sau copilul te creste pe tine?
Te cam contrazici in explicatii.
andaluc
Postat pe 21 Februarie 2010 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VIOLUL, printre infracþiunile care pot ajunge la mediere ? 7 De la: INTELIGENTUL___ 8 August 2013 10:00
Ajutati sufletele necuvantatoare!Vorbiti voi in locul lor! 19 De la: angelfromheaven 12 Octombrie 2009 22:09
Schimbare username forum 66 De la: kudika_11826 15 Iulie 2012 17:51
ce pot face pentru a dovedi ca un sgv i-a bani de chirie pe nedrept? 20 De la: roz5blue6lila7 2 Februarie 2011 10:59
Cele mai frumoase pisicute isi cauta o familie 6 De la: reality65 8 Ianuarie 2011 10:38