Setari Cookie-uri

M-a mintit timp de 6 ani

buna, sunt noua pe aici. sa va spun pe scurt povestea mea: eu si inca sotul meu , ne-am casatorit acum 8 ani. am avut un baietel - Rares care a murit intr-un accident stupid la varsta de 2 anisori.Dar asta e alta poveste. Anul trecut inainte de Craciun, l-am prins pe sotul meu, in casa mea, in patul meu, cu prietena mea.Initial am vrut sa-i iert pe amandoi. Am considerat ca a fost o greseala dar am aflat intre timp ca relatia lor era de 6 ani. Sase ani in care eu mi-am iubit sotul, in care eu am alergat ca o nebuna sa-i spun toate problemele priteneii mele. Am deschis divortul, dar ma simt pierduta fara el. Daca am renuntat la o prietena, nu stiu daca sunt in stare sa-mi pierd si sotul.
Mona_Simona
Postat pe 19 Februarie 2010 01:51
De la: Mona_Simona, la data 2010-02-19 01:51:18buna, sunt noua pe aici. sa va spun pe scurt povestea mea: eu si inca sotul meu , ne-am casatorit acum 8 ani. am avut un baietel - Rares care a murit intr-un accident stupid la varsta de 2 anisori.Dar asta e alta poveste. Anul trecut inainte de Craciun, l-am prins pe sotul meu, in casa mea, in patul meu, cu prietena mea.Initial am vrut sa-i iert pe amandoi. Am considerat ca a fost o greseala dar am aflat intre timp ca relatia lor era de 6 ani. Sase ani in care eu mi-am iubit sotul, in care eu am alergat ca o nebuna sa-i spun toate problemele priteneii mele. Am deschis divortul, dar ma simt pierduta fara el. Daca am renuntat la o prietena, nu stiu daca sunt in stare sa-mi pierd si sotul.






....Daca esti hotarata sa pleci pe un drum si te crezi in stare sa o faci.....dai inainte nu te mai uita inapoi....daca nu te crezi in stare si depinzi de el in continuare ....si esti asa de slaba,....stai si sufera in continuare....poate ca intr un sfarsit iti vei da seama ce ai de facut.....dar sa nu fie prea tarziu sau sa nu te simti prea batrana sa mai faci asta.....tu alegi....CUTITUL E LA TINE....acum el este untul.....NUMAI BINE
gratuit89
Postat pe 19 Februarie 2010 02:00
Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.
rashela
Postat pe 19 Februarie 2010 02:01
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.





... subscriu ... nimic nu este intimplator ...


marco918
Postat pe 19 Februarie 2010 02:13
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.


poate ca ai dreptate, dar traiesc intr-un oras mic unde toata lumea stie pe toata lumea, unde alta grija a casnicelor din zona nu e decat ce a facut ala, aia, etc. iar el vine in fiecare zi cu flori si ma roaga sa-l iert si toata lumea imi spune ca voi imbatrani singura si ca e mai bine sa uit toata povestea asta ca el tot acasa va veni.problema e ca ma doare sufletul ca m-a mintit atata timp si nu stiu daca voi mai putea avea incredere in el vreodata. cred ca ma contrazic singura, dar nu e nimeni de partea mea, nu pot vorbi cu nimeni. nu mai am incredere in nimeni
Mona_Simona
Postat pe 19 Februarie 2010 02:16
... stii ce te intreaba la divort prima data ... AVETI COPII ? ... nuuuu, atunci URA si la gara ... urmatorii ...

... scuze de rautate ...
marco918
Postat pe 19 Februarie 2010 02:21
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.


intr-adevar, din puncul tau de vedere asa stau lucrurile... dar un pic mai multa empatie nu ar strica totusi... e usor sa vorbesti fara sa traiesti in locul ei... normal ca o doare, este uman sa simti asta atunci cand pierzi pe cineva la care tii... nu cred ca exista om care sa se rupa usor dpdv sentimental de cineva. trebuie timp pentru ca aceste rani sa fie vindecate. Si e nevoie si de intelegere si sustinere din partea celorlalti... suntem "animale sociale" (Aristotel) la urma urmei, avem nevoie de ceilalti si avem nevoie de comunicare.

In general nici mie nu mi se par la olocul lor aceste expuneri de probleme personale in public... dar, in cazul aceste femei simt ca e vorba de altceva. Trebuie sa intelegem ca pe langa sot, ea si-a pierdut si prietena (adica persoana cu care ar fi trebuit sa discute in mod normal ceea ce ea a inceput aici). Cu cine sa vorbeasca?! Poate nu e nimeni atat de apropiat la care sa se poata destainui... si incearca aici, unde este anonima si nu risca mare lucru... trebuie inteleasa...
Eu cred ca ea sufera enorm... si cred ca ii este cu atat mai greu sa se desparta de el cu cat au avut acest copilas impreuna care a murit (mi se pare cel mai dureros lucru sa-ti pierzi un copil - este poate singura durere peste care poate nu as fi capabila sa trec - cel putin asa simt acum).
Normal ca el nu merita efort... macar daca ar fi fost ceva pasager cu o oarecare ... dar 6 ani!!! cu prietena ei!!! dupa moartea copilului?!?!?

daca ne saturam de lacrimile altora, e mai bine sa nu le spunem, ca s-ar putea sa le facem mai rau... ea are nevoie de incurajari, de sustinere si de critica (dar constructiva!!! nu inutila) nu de cuvinte care sa o darame si mai tare. Totul este proaspat in inima ei.. nu poate sa spuna direct: divortez si gata... e normal sa-si puna intrebari... si e normal sa aiba nevoie de cineva cu care sa discute.

trebuie ajutata sa-si mentina increderea in ea ca persoana (ceea ce mi se pare foarte important in astfel de momente) si nu sa o lovim exact in punctul asta - asta daca chiar vrem sa o ajutam.

Suntem toti oameni si nu roboti, chiar nu ne dam seama?!
Ella81
Postat pe 19 Februarie 2010 02:28
De la: Mona_Simona, la data 2010-02-19 02:16:00
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.


poate ca ai dreptate, dar traiesc intr-un oras mic unde toata lumea stie pe toata lumea, unde alta grija a casnicelor din zona nu e decat ce a facut ala, aia, etc. iar el vine in fiecare zi cu flori si ma roaga sa-l iert si toata lumea imi spune ca voi imbatrani singura si ca e mai bine sa uit toata povestea asta ca el tot acasa va veni.problema e ca ma doare sufletul ca m-a mintit atata timp si nu stiu daca voi mai putea avea incredere in el vreodata. cred ca ma contrazic singura, dar nu e nimeni de partea mea, nu pot vorbi cu nimeni. nu mai am incredere in nimeni


exact ce spuneam mai devreme! Mona, daca vrei sa vorbim imi poti scrie pe mesaj privat :) !
Ella81
Postat pe 19 Februarie 2010 02:29
De la: marco918, la data 2010-02-19 02:21:05... stii ce te intreaba la divort prima data ... AVETI COPII ? ... nuuuu, atunci URA si la gara ... urmatorii ...

... scuze de rautate ...


stau si ma gandesc ca poate atunci cand ne-am pierdut baiatul s-a produs ruptura intre noi. nimic nu a mai fost cum era. poate ca e vina mea ca el a cautat in alta parte ce nu avea.
Mona_Simona
Postat pe 19 Februarie 2010 02:30
De la: Mona_Simona, la data 2010-02-19 02:30:19
De la: marco918, la data 2010-02-19 02:21:05... stii ce te intreaba la divort prima data ... AVETI COPII ? ... nuuuu, atunci URA si la gara ... urmatorii ...

... scuze de rautate ...


stau si ma gandesc ca poate atunci cand ne-am pierdut baiatul s-a produs ruptura intre noi. nimic nu a mai fost cum era. poate ca e vina mea ca el a cautat in alta parte ce nu avea.


si eu cred ca e posibil ca pierderea copilului sa fi fost momentul de ruptura... dar NU e vina ta... ai suferit in mod egal cu el si tu nu ti-ai cautat consolarea in alta parte... Nu cauta scuzele acolo unde nu exista...
Ella81
Postat pe 19 Februarie 2010 02:33
De la: Ella078178, la data 2010-02-19 02:28:33
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.


intr-adevar, din puncul tau de vedere asa stau lucrurile... dar un pic mai multa empatie nu ar strica totusi... e usor sa vorbesti fara sa traiesti in locul ei... normal ca o doare, este uman sa simti asta atunci cand pierzi pe cineva la care tii... nu cred ca exista om care sa se rupa usor dpdv sentimental de cineva. trebuie timp pentru ca aceste rani sa fie vindecate. Si e nevoie si de intelegere si sustinere din partea celorlalti... suntem "animale sociale" (Aristotel) la urma urmei, avem nevoie de ceilalti si avem nevoie de comunicare.

In general nici mie nu mi se par la olocul lor aceste expuneri de probleme personale in public... dar, in cazul aceste femei simt ca e vorba de altceva. Trebuie sa intelegem ca pe langa sot, ea si-a pierdut si prietena (adica persoana cu care ar fi trebuit sa discute in mod normal ceea ce ea a inceput aici). Cu cine sa vorbeasca?! Poate nu e nimeni atat de apropiat la care sa se poata destainui... si incearca aici, unde este anonima si nu risca mare lucru... trebuie inteleasa...
Eu cred ca ea sufera enorm... si cred ca ii este cu atat mai greu sa se desparta de el cu cat au avut acest copilas impreuna care a murit (mi se pare cel mai dureros lucru sa-ti pierzi un copil - este poate singura durere peste care poate nu as fi capabila sa trec - cel putin asa simt acum).
Normal ca el nu merita efort... macar daca ar fi fost ceva pasager cu o oarecare ... dar 6 ani!!! cu prietena ei!!! dupa moartea copilului?!?!?

daca ne saturam de lacrimile altora, e mai bine sa nu le spunem, ca s-ar putea sa le facem mai rau... ea are nevoie de incurajari, de sustinere si de critica (dar constructiva!!! nu inutila) nu de cuvinte care sa o darame si mai tare. Totul este proaspat in inima ei.. nu poate sa spuna direct: divortez si gata... e normal sa-si puna intrebari... si e normal sa aiba nevoie de cineva cu care sa discute.

Suntem toti oameni si nu roboti, chiar nu ne dam seama?!


Copilul, asa cum spunea si ea .. este o alta poveste. Nu voi comenta asupra acestei situatii sub nicio forma. Pentru ca, asa este, imi este imposibil sa vorbesc despre lucruri pe care nu le-am trait.
Empatie? Sa-mi imaginez suferinta dupa ce-mi gasesc barbatul cu prietena cea mai buna in pat? Sa-mi imaginez socul avut cand aflu ca povestea dureaza de 6 ani (adica de cand am semnat actele la primarie si ne-am jurat credinta vesnica)? Pot face asta. Dar sa imi imaginez "iubirea" dupa un asemenea barbat imi este peste putinta. Sunt om.. nu doar femeie. Am o coloana vertebrala, nu doar o cocoasa. Ma apreciez, ma respect.. si nu permit nimanui sa ma trateze ca pe un pres. Si, tocmai pentru ca este femeie.. nu simpatizez si nu inteleg felul ei de a reactiona. Sunt 6 ani.. De cati ar fi nevoie sa te trezesti si sa realizezi in ce te transformi?
Am spus si mai sus.. ofer sfaturi, imi exprim simpatia, compasiunea, intelegerea in conditiile in care ele au un rezultat .. in bine. Nu ofer umarul meu pentru a jeli dupa "mizerie".
Asta sunt eu.
rashela
Postat pe 19 Februarie 2010 02:47
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:47:39
De la: Ella078178, la data 2010-02-19 02:28:33
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.


intr-adevar, din puncul tau de vedere asa stau lucrurile... dar un pic mai multa empatie nu ar strica totusi... e usor sa vorbesti fara sa traiesti in locul ei... normal ca o doare, este uman sa simti asta atunci cand pierzi pe cineva la care tii... nu cred ca exista om care sa se rupa usor dpdv sentimental de cineva. trebuie timp pentru ca aceste rani sa fie vindecate. Si e nevoie si de intelegere si sustinere din partea celorlalti... suntem "animale sociale" (Aristotel) la urma urmei, avem nevoie de ceilalti si avem nevoie de comunicare.

In general nici mie nu mi se par la olocul lor aceste expuneri de probleme personale in public... dar, in cazul aceste femei simt ca e vorba de altceva. Trebuie sa intelegem ca pe langa sot, ea si-a pierdut si prietena (adica persoana cu care ar fi trebuit sa discute in mod normal ceea ce ea a inceput aici). Cu cine sa vorbeasca?! Poate nu e nimeni atat de apropiat la care sa se poata destainui... si incearca aici, unde este anonima si nu risca mare lucru... trebuie inteleasa...
Eu cred ca ea sufera enorm... si cred ca ii este cu atat mai greu sa se desparta de el cu cat au avut acest copilas impreuna care a murit (mi se pare cel mai dureros lucru sa-ti pierzi un copil - este poate singura durere peste care poate nu as fi capabila sa trec - cel putin asa simt acum).
Normal ca el nu merita efort... macar daca ar fi fost ceva pasager cu o oarecare ... dar 6 ani!!! cu prietena ei!!! dupa moartea copilului?!?!?

daca ne saturam de lacrimile altora, e mai bine sa nu le spunem, ca s-ar putea sa le facem mai rau... ea are nevoie de incurajari, de sustinere si de critica (dar constructiva!!! nu inutila) nu de cuvinte care sa o darame si mai tare. Totul este proaspat in inima ei.. nu poate sa spuna direct: divortez si gata... e normal sa-si puna intrebari... si e normal sa aiba nevoie de cineva cu care sa discute.

Suntem toti oameni si nu roboti, chiar nu ne dam seama?!


Copilul, asa cum spunea si ea .. este o alta poveste. Nu voi comenta asupra acestei situatii sub nicio forma. Pentru ca, asa este, imi este imposibil sa vorbesc despre lucruri pe care nu le-am trait.
Empatie? Sa-mi imaginez suferinta dupa ce-mi gasesc barbatul cu prietena cea mai buna in pat? Sa-mi imaginez socul avut cand aflu ca povestea dureaza de 6 ani (adica de cand am semnat actele la primarie si ne-am jurat credinta vesnica)? Pot face asta. Dar sa imi imaginez "iubirea" dupa un asemenea barbat imi este peste putinta. Sunt om.. nu doar femeie. Am o coloana vertebrala, nu doar o cocoasa. Ma apreciez, ma respect.. si nu permit nimanui sa ma trateze ca pe un pres. Si, tocmai pentru ca este femeie.. nu simpatizez si nu inteleg felul ei de a reactiona. Sunt 6 ani.. De cati ar fi nevoie sa te trezesti si sa realizezi in ce te transformi?
Am spus si mai sus.. ofer sfaturi, imi exprim simpatia, compasiunea, intelegerea in conditiile in care ele au un rezultat .. in bine. Nu ofer umarul meu pentru a jeli dupa "mizerie".
Asta sunt eu.


In mare parte sunt de acord cu tine rashela, DAR:

1. tot ai suferi din cauza situatiei si ai avea nevoie sa destainui durerea cuiva... inima nu trece cu una cu doua, chiar daca tu asculti si faci tot ceea ce ratiunea iti dicteaza

2. copilul are legatura cu ceea ce se intampla (cel putin asa simte si ea), altfel nu ar fi simtit nevoia sa il mentioneze aici

3. daca era hotarata sa se impace cu el nu mai venea aici sa ceara sfaturi.. e clar ca se afla intr-un moment de cumpana... si poate ca o sa asculte ceea ce tui sau altii ii spun... ea isi cunoaste mai bine situatia.

4. te inteleg si pe tine, dar daca ceva nu ne place in povestea cuiva care deja sufera, si credem ca sfaturile noastre sunt oricum timp pierdut, atunci e mai bine sa stam deoparte pentru a nu ne cosnuma energia degeaba si MAI ALES pentru a nu le face mai rau... la urma urmei, ei nu ne fac nimic rau noua (daca nu ne plaec putem ignora topicul). Cel putin asta e parerea mea...
Ella81
Postat pe 19 Februarie 2010 03:01
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:47:39
De la: Ella078178, la data 2010-02-19 02:28:33
De la: rashela, la data 2010-02-19 02:01:42Ce-ar mai fi de spus cand.. tu.. "te simti pierduta"???
Eu una, sunt deja plictisita de asemenea probleme.. pe care le intretineti singure. Ce ai astepta sa-ti spuna forumul Kudika? Ca e bine? Ca e rau? Ei si?! Tot pierduta te vei simti fara EL!!!
Daca veneai sa spui: vreau sa-l parasesc pentru ca e un mizerabil, dar ma tine legata cu forta de calorifer.. sunati voi la politite ca nu mai rezist! - erai de compatimit. Dar asa? Traiti cum va asterneti. Nu-l parasi, esti capabila sa te sinucizi daca obtii divortul.

Jesus! M-am saturat de lacrimile voastre pentru ca iubiti "enorm" niste gunoaie.


intr-adevar, din puncul tau de vedere asa stau lucrurile... dar un pic mai multa empatie nu ar strica totusi... e usor sa vorbesti fara sa traiesti in locul ei... normal ca o doare, este uman sa simti asta atunci cand pierzi pe cineva la care tii... nu cred ca exista om care sa se rupa usor dpdv sentimental de cineva. trebuie timp pentru ca aceste rani sa fie vindecate. Si e nevoie si de intelegere si sustinere din partea celorlalti... suntem "animale sociale" (Aristotel) la urma urmei, avem nevoie de ceilalti si avem nevoie de comunicare.

In general nici mie nu mi se par la olocul lor aceste expuneri de probleme personale in public... dar, in cazul aceste femei simt ca e vorba de altceva. Trebuie sa intelegem ca pe langa sot, ea si-a pierdut si prietena (adica persoana cu care ar fi trebuit sa discute in mod normal ceea ce ea a inceput aici). Cu cine sa vorbeasca?! Poate nu e nimeni atat de apropiat la care sa se poata destainui... si incearca aici, unde este anonima si nu risca mare lucru... trebuie inteleasa...
Eu cred ca ea sufera enorm... si cred ca ii este cu atat mai greu sa se desparta de el cu cat au avut acest copilas impreuna care a murit (mi se pare cel mai dureros lucru sa-ti pierzi un copil - este poate singura durere peste care poate nu as fi capabila sa trec - cel putin asa simt acum).
Normal ca el nu merita efort... macar daca ar fi fost ceva pasager cu o oarecare ... dar 6 ani!!! cu prietena ei!!! dupa moartea copilului?!?!?

daca ne saturam de lacrimile altora, e mai bine sa nu le spunem, ca s-ar putea sa le facem mai rau... ea are nevoie de incurajari, de sustinere si de critica (dar constructiva!!! nu inutila) nu de cuvinte care sa o darame si mai tare. Totul este proaspat in inima ei.. nu poate sa spuna direct: divortez si gata... e normal sa-si puna intrebari... si e normal sa aiba nevoie de cineva cu care sa discute.

Suntem toti oameni si nu roboti, chiar nu ne dam seama?!


Copilul, asa cum spunea si ea .. este o alta poveste. Nu voi comenta asupra acestei situatii sub nicio forma. Pentru ca, asa este, imi este imposibil sa vorbesc despre lucruri pe care nu le-am trait.
Empatie? Sa-mi imaginez suferinta dupa ce-mi gasesc barbatul cu prietena cea mai buna in pat? Sa-mi imaginez socul avut cand aflu ca povestea dureaza de 6 ani (adica de cand am semnat actele la primarie si ne-am jurat credinta vesnica)? Pot face asta. Dar sa imi imaginez "iubirea" dupa un asemenea barbat imi este peste putinta. Sunt om.. nu doar femeie. Am o coloana vertebrala, nu doar o cocoasa. Ma apreciez, ma respect.. si nu permit nimanui sa ma trateze ca pe un pres. Si, tocmai pentru ca este femeie.. nu simpatizez si nu inteleg felul ei de a reactiona. Sunt 6 ani.. De cati ar fi nevoie sa te trezesti si sa realizezi in ce te transformi?
Am spus si mai sus.. ofer sfaturi, imi exprim simpatia, compasiunea, intelegerea in conditiile in care ele au un rezultat .. in bine. Nu ofer umarul meu pentru a jeli dupa "mizerie".
Asta sunt eu.


nu ai citit tot: la primarie am fost acum 8 ani. relatia lor dureaza de 6 ani.sa-ti mai spun ceva: am vrut sa divortam amandoi chiar acum 6 ani - in momentul in care am simtit amandoi ca nu mai avem pt ce trai.dar probabil ca nu a fost sa fie - am ales sa ramanem impreuna, sa suferim impreuna, sa incercam sa avem o viata cat de cat normala in continuare. nu stiu unde am gresit. chiar nu stiu.
Mona_Simona
Postat pe 19 Februarie 2010 03:04
da..si asta e modul lui de a suferi...nu e nici o ironie
andreea_n_x
Postat pe 19 Februarie 2010 03:08
de ce trebuie sa crezi ca TU ai gresit cand in realitate EL a gresit!? e clar ca inca il iubesti!
Nu e vina ta... daca era vina ta, el te-ar fi acuzat in sinea lui si nu ar mai fi venit la tine cu flori (evident ca se simte cu musca pe caciula). Iar daca el iti spune ca ai gresit acolo si acolo, o face numai pentru ca sa te convinga sa il ierti... daca afost ceva ce il deranja trebuia sa discute cu tine din timp, nu sa alerge sa-si rezolve problemele in alta parte. Trebuia sa iti spune pentru ca sa corectati lucrurile. VINA ESTE A LUI! nu a ta! el a inselat nu tu (si inca cu nesimtire: prietena ta?!! )
Ella81
Postat pe 19 Februarie 2010 03:10
si in acelasi timp inclin sa cred ca tu inca mai semnifici ceva pentru el... altfel nu i-ar pasa ca va veti desparti si in nici un caz nu s-ar "umili" cerandu-ti iertare. ori poate ca ii pasa de aparante?! tu il cunosti mai bine cum e... gandeste-te: e un om caruia ii place sa faca lucrurile de dragul imaginii lui in societate?!
Ella81
Postat pe 19 Februarie 2010 03:15
De la: Ella078178, la data 2010-02-19 03:10:32de ce trebuie sa crezi ca TU ai gresit cand in realitate EL a gresit!? e clar ca inca il iubesti!
Nu e vina ta... daca era vina ta, el te-ar fi acuzat in sinea lui si nu ar mai fi venit la tine cu flori (evident ca se simte cu musca pe caciula). Iar daca el iti spune ca ai gresit acolo si acolo, o face numai pentru ca sa te convinga sa il ierti... daca afost ceva ce il deranja trebuia sa discute cu tine din timp, nu sa alerge sa-si rezolve problemele in alta parte. Trebuia sa iti spune pentru ca sa corectati lucrurile. VINA ESTE A LUI! nu a ta! el a inselat nu tu (si inca cu nesimtire: prietena ta?!! )


el e sofer la o firma din iasi si e mai tot timpul plecat. are si un defect mare (l-a avut intotdeauna) cand e suparat , nu raspunde la telefoanele nimanui, nu vb cu nimeni. nu mi-a reprosat niciodata nimic - acum inteleg de ce. noi nu am vb niciodata de moartea copilului nostru. nu pot vb nici acum.cand ma uit la el vad tristetea in ochii lui. poate era mai bine pentru amandoi daca se termina atunci totul. dar nu pot intelege cat de oarba am putut sa fiu si sa nu-mi dau seama de nimic timp de 6 ani.
Mona_Simona
Postat pe 19 Februarie 2010 03:22
@ ella, intentia mea nu este nici pe departe de a pune la zid o femeie. Dimpotriva! Asa cum m-am exprimat mai sus.. pentru mine.. el este un gunoi. El a creat o mizerie de viata.. in care ea se complace.
Si inteleg orice slabiciune din iubire.. Stiu ca nu exista ratiune. Dar exista, ar trebui sa existe un moment in care spui stop. Orice s-ar intampla.. iti spui GATA!!!
Eu nu inteleg un lucru. Cum poate iubirea sa creasca, sa dainuie.. in momentul in care iti gasesti sotul cu o alta femeie in pat si afli ca ai fost mintita atata amar de vreme. Cu alte cuvinte, timp de x ani.. toate vorbele, toate gesturile lui.. au fost minciuni. Dumnezeule, in acel meoment nu ar ramane nimic in sufletul meu pentru acel barbat. Sa ajung sa spun ca sunt pierduta fara el??? Imi este de neconceput.

Si, revenind un pic la povestea ei nefericita.. flori si scuze? Sa cred in asa ceva de la un barbat care m-a mintit x ani? Sa cred ca mai poate fi bine cu un barbat care IMI CERE IERTARE DOAR pentru ca l-am prins cu amanta in pat? Eu nu pot fi atat de naiva. Una e sa spun: da, il iert.. stiu ca minte, dar ce sa fac? Sunt o carpa. Si alta e sa spun: s-a schimbat, dragul de el. Acum il cred. Pentru ca erau cu crema de lichior bomboanele pe care mi le-a adus cadou... cand si-a cerut iertare. (Asta ca sa mai facem si haz de necaz un pic).

rashela
Postat pe 19 Februarie 2010 03:46
De la: rashela, la data 2010-02-19 03:46:40@ ella, intentia mea nu este nici pe departe de a pune la zid o femeie. Dimpotriva! Asa cum m-am exprimat mai sus.. pentru mine.. el este un gunoi. El a creat o mizerie de viata.. in care ea se complace.
Si inteleg orice slabiciune din iubire.. Stiu ca nu exista ratiune. Dar exista, ar trebui sa existe un moment in care spui stop. Orice s-ar intampla.. iti spui GATA!!!
Eu nu inteleg un lucru. Cum poate iubirea sa creasca, sa dainuie.. in momentul in care iti gasesti sotul cu o alta femeie in pat si afli ca ai fost mintita atata amar de vreme. Cu alte cuvinte, timp de x ani.. toate vorbele, toate gesturile lui.. au fost minciuni. Dumnezeule, in acel meoment nu ar ramane nimic in sufletul meu pentru acel barbat. Sa ajung sa spun ca sunt pierduta fara el??? Imi este de neconceput.

Si, revenind un pic la povestea ei nefericita.. flori si scuze? Sa cred in asa ceva de la un barbat care m-a mintit x ani? Sa cred ca mai poate fi bine cu un barbat care IMI CERE IERTARE DOAR pentru ca l-am prins cu amanta in pat? Eu nu pot fi atat de naiva. Una e sa spun: da, il iert.. stiu ca minte, dar ce sa fac? Sunt o carpa. Si alta e sa spun: s-a schimbat, dragul de el. Acum il cred. Pentru ca erau cu crema de lichior bomboanele pe care mi le-a adus cadou... cand si-a cerut iertare. (Asta ca sa mai facem si haz de necaz un pic).



ai dreptate pana intr-un punct: nu am spus ca il iert pt ca il cred ca s-a schimbat. departe de mine gandul asta. il iert ( dar nu uit) doar pt ca vreau sa mai dau o sansa casniciei noastre. cand am intrat pe forum am sperat ca gasesc intelegere si prieteni printre straini, ca de oameni care sa ma judece nu duc lipsa - sunt mereu in preajma mea.
Mona_Simona
Postat pe 23 Februarie 2010 23:26
De la: Mona_Simona, la data 2010-02-23 23:26:45
De la: rashela, la data 2010-02-19 03:46:40@ ella, intentia mea nu este nici pe departe de a pune la zid o femeie. Dimpotriva! Asa cum m-am exprimat mai sus.. pentru mine.. el este un gunoi. El a creat o mizerie de viata.. in care ea se complace.
Si inteleg orice slabiciune din iubire.. Stiu ca nu exista ratiune. Dar exista, ar trebui sa existe un moment in care spui stop. Orice s-ar intampla.. iti spui GATA!!!
Eu nu inteleg un lucru. Cum poate iubirea sa creasca, sa dainuie.. in momentul in care iti gasesti sotul cu o alta femeie in pat si afli ca ai fost mintita atata amar de vreme. Cu alte cuvinte, timp de x ani.. toate vorbele, toate gesturile lui.. au fost minciuni. Dumnezeule, in acel meoment nu ar ramane nimic in sufletul meu pentru acel barbat. Sa ajung sa spun ca sunt pierduta fara el??? Imi este de neconceput.

Si, revenind un pic la povestea ei nefericita.. flori si scuze? Sa cred in asa ceva de la un barbat care m-a mintit x ani? Sa cred ca mai poate fi bine cu un barbat care IMI CERE IERTARE DOAR pentru ca l-am prins cu amanta in pat? Eu nu pot fi atat de naiva. Una e sa spun: da, il iert.. stiu ca minte, dar ce sa fac? Sunt o carpa. Si alta e sa spun: s-a schimbat, dragul de el. Acum il cred. Pentru ca erau cu crema de lichior bomboanele pe care mi le-a adus cadou... cand si-a cerut iertare. (Asta ca sa mai facem si haz de necaz un pic).



ai dreptate pana intr-un punct: nu am spus ca il iert pt ca il cred ca s-a schimbat. departe de mine gandul asta. il iert ( dar nu uit) doar pt ca vreau sa mai dau o sansa casniciei noastre. cand am intrat pe forum am sperat ca gasesc intelegere si prieteni printre straini, ca de oameni care sa ma judece nu duc lipsa - sunt mereu in preajma mea.


Draga mea, cum ar putea sa te inteleaga si sa te aprobe o femeie fericita in casnicie? Care, fie a trecut prin ce treci si tu, dar s-a rupt, si-a revenit si a inteles ca EA este mai presus decat oricare el, fie nu a trecut niciodata prin asa ceva pentru ca nu a permis nimanui sa-si bata joc de viata ei.
Iar prietenii nu sunt doar cei care iti pun umarul la dispozitie, te asculta si cand pleci isi spun in gand.. "bine ca am scapat de asta, m-am saturat sa se tot planga, dar sa nu faca nimic". Prietenii sunt si cei care iti spun in fata TREZESTE-TE!
A-ti atrage atentia ca gresesti nu inseamna a te judeca. Personal, nu-ti pot spune.. "saracuta de tine". Asa cum am spus mai sus.. tu accepti o asemena situatie. Atunci de ce mi-ar fi mila? Eu mi-am exprimat parerea, am spus ce as face eu sau ce nu as face.
Tu nu dai o a doua sansa casniciei. Tu nu ai o casnicie. E doar o agonie. A ta, nu a lui, nu a voastra.
Bafta, orice decizie ai lua.
rashela
Postat pe 24 Februarie 2010 00:06
wwww.cadouri.ro.im - martisoare si accesorii din piele !! cel mai nou site !
clateste_ochii
Postat pe 24 Februarie 2010 00:11
Simona!!! sper ca totul e bine :) !
Ella81
Postat pe 24 Februarie 2010 21:10
De la: gratuit89, la data 2010-02-19 02:00:41
De la: Mona_Simona, la data 2010-02-19 01:51:18buna, sunt noua pe aici. sa va spun pe scurt povestea mea: eu si inca sotul meu , ne-am casatorit acum 8 ani. am avut un baietel - Rares care a murit intr-un accident stupid la varsta de 2 anisori.Dar asta e alta poveste. Anul trecut inainte de Craciun, l-am prins pe sotul meu, in casa mea, in patul meu, cu prietena mea.Initial am vrut sa-i iert pe amandoi. Am considerat ca a fost o greseala dar am aflat intre timp ca relatia lor era de 6 ani. Sase ani in care eu mi-am iubit sotul, in care eu am alergat ca o nebuna sa-i spun toate problemele priteneii mele. Am deschis divortul, dar ma simt pierduta fara el. Daca am renuntat la o prietena, nu stiu daca sunt in stare sa-mi pierd si sotul.






....Daca esti hotarata sa pleci pe un drum si te crezi in stare sa o faci.....dai inainte nu te mai uita inapoi....daca nu te crezi in stare si depinzi de el in continuare ....si esti asa de slaba,....stai si sufera in continuare....poate ca intr un sfarsit iti vei da seama ce ai de facut.....dar sa nu fie prea tarziu sau sa nu te simti prea batrana sa mai faci asta.....tu alegi....CUTITUL E LA TINE....acum el este untul.....NUMAI BINE


sunt de acord cu gratuit...trebuie sa privesti spre viitor si sa uiti de sotul tau....oricum, casnicia ta este afectata si nu vei putea sa uiti niciodata ceea ce ti-a facut sotul tau....incearca sa cunosti pe altcineva....cui pe cui se scoate...aceasta vorba este foarte adevarata...si ar trebuii sa te grabesti cat inca mai esti tanara.....si , vei vedea ca viatza poate fi frumoasa si fara sotul tau...trebuie doar sa ai curaj....asa ca, eu iti doresc mult curaj si, drum bun in continuare!!!!
Barbie39
Postat pe 25 Februarie 2010 10:54
De la: Mona_Simona, la data 2010-02-19 02:30:19
De la: marco918, la data 2010-02-19 02:21:05... stii ce te intreaba la divort prima data ... AVETI COPII ? ... nuuuu, atunci URA si la gara ... urmatorii ...

... scuze de rautate ...


stau si ma gandesc ca poate atunci cand ne-am pierdut baiatul s-a produs ruptura intre noi. nimic nu a mai fost cum era. poate ca e vina mea ca el a cautat in alta parte ce nu avea.



deci esti constienta ca s-a produs o ruptura...dar ruptura sunt sigura ca s-a produs din cauza lui...doar amandoi ati fost in suferinta....si va aveati unul pe celalalt...el nu trebuia sa iasa in afara familiei si sa-si gaseasca consolarea....
Barbie39
Postat pe 25 Februarie 2010 11:05
Chiar nu pot sa am sentimentul de empatie in ceea ce priveste cazul asta... imi cer mii de scuze, dar nu stiu ce as face in locul tau,pentru ca intr-adevar e naspa....
un singur lucru e cert: 6 ANI E ENORM.... NUMAI UN NEMERNIC POATE FACE ASA CEVA........
Lacra___
Postat pe 25 Februarie 2010 12:11
De la: Lacra___, la data 2010-02-25 12:11:37Chiar nu pot sa am sentimentul de empatie in ceea ce priveste cazul asta... imi cer mii de scuze, dar nu stiu ce as face in locul tau,pentru ca intr-adevar e naspa....
un singur lucru e cert: 6 ANI E ENORM.... NUMAI UN NEMERNIC POATE FACE ASA CEVA........
Un nemernic zici.....dar nemernicul i-o punea la cea mai buna prietena a ei.....cum zici ?!!
cristinxxx
Postat pe 25 Februarie 2010 12:24
De la: cristinxxx, la data 2010-02-25 12:24:20
De la: Lacra___, la data 2010-02-25 12:11:37Chiar nu pot sa am sentimentul de empatie in ceea ce priveste cazul asta... imi cer mii de scuze, dar nu stiu ce as face in locul tau,pentru ca intr-adevar e naspa....
un singur lucru e cert: 6 ANI E ENORM.... NUMAI UN NEMERNIC POATE FACE ASA CEVA........
Un nemernic zici.....dar nemernicul i-o punea la cea mai buna prietena a ei.....cum zici ?!!

pai tocmai.....
Lacra___
Postat pe 25 Februarie 2010 12:32
De la: Lacra___, la data 2010-02-25 12:32:14
De la: cristinxxx, la data 2010-02-25 12:24:20
De la: Lacra___, la data 2010-02-25 12:11:37Chiar nu pot sa am sentimentul de empatie in ceea ce priveste cazul asta... imi cer mii de scuze, dar nu stiu ce as face in locul tau,pentru ca intr-adevar e naspa....
un singur lucru e cert: 6 ANI E ENORM.... NUMAI UN NEMERNIC POATE FACE ASA CEVA........
Un nemernic zici.....dar nemernicul i-o punea la cea mai buna prietena a ei.....cum zici ?!!

pai tocmai.....

"pai tocmai....." ...esti femeie !!!
cristinxxx
Postat pe 25 Februarie 2010 12:35
De la: cristinxxx, la data 2010-02-25 12:35:13
De la: Lacra___, la data 2010-02-25 12:32:14
De la: cristinxxx, la data 2010-02-25 12:24:20
De la: Lacra___, la data 2010-02-25 12:11:37Chiar nu pot sa am sentimentul de empatie in ceea ce priveste cazul asta... imi cer mii de scuze, dar nu stiu ce as face in locul tau,pentru ca intr-adevar e naspa....
un singur lucru e cert: 6 ANI E ENORM.... NUMAI UN NEMERNIC POATE FACE ASA CEVA........
Un nemernic zici.....dar nemernicul i-o punea la cea mai buna prietena a ei.....cum zici ?!!

pai tocmai.....

"pai tocmai....." ...esti femeie !!!

vreo problema, "barbate"??
Lacra___
Postat pe 25 Februarie 2010 12:37
Nici una Lacra, ..doar exceptia care-mi confirma regula..
cristinxxx
Postat pe 25 Februarie 2010 12:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vdjjdkfff 70 De la: yza79 29 Noiembrie 2009 01:03
cum gasesc horoscop ptr barbati ! 7 De la: guru_ion 18 Decembrie 2011 18:31
misterioasa 38 De la: kudika_4212 8 Mai 2012 12:05
Un barabat insurat care se tot tine dupa mine... 31 De la: kudika_25047 2 Iulie 2013 19:17
Am nevoie de un sfat:) 2 De la: pickard 16 Iulie 2011 13:41