Setari Cookie-uri

nu reusesc sa ma inteleg!!!

Parerea mea e ca in orice relatie la un moment dat dragostea oricat de mare a fost ea se transforma in obisnuinta mai devreme sau mai tarziu.Singura dragoste romantica este cea neimplinita.Asa ca nu te stresa prea mult...Finalul e acelasi ...cu oricine ai fi...Concentraza-ti atentia pe lucruri care sa merite...nu ceva utopic cum ar fi dragostea...
virago_ice
Postat pe 7 Martie 2010 13:22
Si totusi dragostea nu dispare niciodata, daca stii sa ai grija de ia.Eu cunosc multe familii care s-au iubit pina la moarte, iar cind unul dintr-e ei a murit, celalant vroia sa-si ia ziele ptr. a fi cu celalant dincolo.Asa de mult s-au iubit.
kudika098645
Postat pe 7 Martie 2010 13:30
De la: kudika098645, la data 2010-03-07 13:30:31Si totusi dragostea nu dispare niciodata, daca stii sa ai grija de ia.Eu cunosc multe familii care s-au iubit pina la moarte, iar cind unul dintr-e ei a murit, celalant vroia sa-si ia ziele ptr. a fi cu celalant dincolo.Asa de mult s-au iubit.





... respectul e cel mai important intr-o iubire ... fara el ... aleluia ...

marco918
Postat pe 7 Martie 2010 13:33
Tinand cont de faptul k sunt aproximativ 6 miliarde de oameni pe aaceasta planeta....mai gasesti si exceptii.....foarte rare...Banuiesc ca astfel de cazuri cunosti mai putin decat cupluri care pur si simplu stau impreuna pentru k au o in spate cativa ani buni si poate chiar si copii...Deci raman la varianta mea...dragostea=obisnuinta
virago_ice
Postat pe 7 Martie 2010 16:43
parerea mea este ca ar trebui sa vezi sa nu ai ceva dat paote ti-a legat cineva cununiile si atunci ar tb sa mergi la biserica asa am patit si eu si acum caut sa vad ce se intamla
kudika099318
Postat pe 7 Martie 2010 17:22
De la: virago_ice, la data 2010-03-07 16:43:07Tinand cont de faptul k sunt aproximativ 6 miliarde de oameni pe aaceasta planeta....mai gasesti si exceptii.....foarte rare...Banuiesc ca astfel de cazuri cunosti mai putin decat cupluri care pur si simplu stau impreuna pentru k au o in spate cativa ani buni si poate chiar si copii...Deci raman la varianta mea...dragostea=obisnuinta



fiecare priveste lucrurile prin lentila proprie, in functie de experienta proprie... si tu probabil ai ajuns la concluzia asta, trista dpmdv, probabil pt ca ori nu a aparut acea persoana in viata ta care sa te faca sa simti si sa apreciezi dragostea cu adevarat, ori inca nu ai avut nefericita experienta de a pierde persoana iubita... pe care nici nu ti-o doresc de altfel, dar ea te poate face sa privesti lucrurile din cu totul alta perspectiva si sa pretuiesti ceea ce ai avut la adevarata valoare... si sa iti dai seama ca pana la urma ceea ce numeai, cand aveai, "obisnuinta" , era de fapt dragoste si se poate pierde cat ai clipi...iar suferinta deschide ochii... bineinteles, asta doar in cazul in care chiar e vorba de dragoste, nu in cazul oricarei relatii...
Silverzlight
Postat pe 7 Martie 2010 17:34
da...ai dreptate focsaneanco... e plin orasul de fete naive si "proaste". ma bucur ca tu fata de ele esti "treaza" ,iar faptul ca simti un discomfort si ca nu-ti place cum se "minte" lumea din jurul tau inseamna ca vrei mai mult. NU ai gasit inca ce cauti ,si eu sunt in aceeasi situatie. Sunt satul de fetele care se incadreaza in acelasi tipar si se scalda in aceeasi oala. Din cauza disperarii de a avea si de a umbla dupa averi si masini luxoase si-au impietrit inima si au uitat sa iubeasca.Nu mai stiu ce inseamna dragostea si au ajuns sa se minta atat de tare incat isi traiesc propria minciuna in cea mai desavarsita ignoranta. Si te mai miri de ce nu poti sa te indragostesti? De cine...?? te intreb eu!! Lucrez de ceva ani numai cu femei si de mai bine de 4-5 ani de una nu m-am indragostit. NU am de cine,toate sunt la fel...ori n-au nimic in cap,ori promoveaza curvasareala, ori n-au habar de ce s-au nascut si pe ce lume traiesc,ori isi inseala iubitii ,ori sunt rigide,ori in ignoranta lor sunt disperate dupa dupa averi si lucruri efemere....iar printre ele mai gasesti si cate o fata ,cireasa de pe tort ,cu toate calitatile si tot ce-si poate dori un baiat la o fata..si aia e luata! Binenteles sta cu un badaran care nu stie sa o aprecieze, ori o bate,ori o tine la cratita. Si asta ma supara..vad o multime de fete frumoase cu cate un badaran langa ele ,pe care in cele mai multe cazuri ,nu-l plac. Dar....fiecare are un suflet pereche,pe care il intalneste mai devreme sau mai tarziu..in unele cazuri...deloc. Asa ca nu-ti fa griji...inca nu ai intalnit persoana potrivita.
turcbazat
Postat pe 7 Martie 2010 18:05
De la: virago_ice, la data 2010-03-07 13:22:33Parerea mea e ca in orice relatie la un moment dat dragostea oricat de mare a fost ea se transforma in obisnuinta mai devreme sau mai tarziu.Singura dragoste romantica este cea neimplinita.Asa ca nu te stresa prea mult...Finalul e acelasi ...cu oricine ai fi...Concentraza-ti atentia pe lucruri care sa merite...nu ceva utopic cum ar fi dragostea...


Virago_ice .... asta e parerea ta din punctul de vedere al unui ignorant...un om "mort" din pct de vedere spiritual. In cazul asta un om nu poate sa iubeasca ptr ca are inima impietrita...si vede totul prin prisma lucrurilor materiale ,amagindu-se ca bogatiile lumesti ar face-o o persoana fericita . Ceea ce numiti voi iubire nu este iubire ci doar o amagire egoista,ptr ca iubirea adevarata, nu pune conditii, iubirea este un nivel de constiinta pe care-l atingi in momentul unificarii cu Hristos,iar asta se intampla cand lasi la o parte toate lucrurile materiale,ptr ca Dumnezeu insusi este iubire,iar tu nu poti iubi adevarat daca nu te-ai unificat cu El,ptr ca nu ai "flacara iubirii" aprinsa in inima. In momentul ala ti se aprinde flacara inimii si iubesti neconditionat orice fiinta, fara nici un interes,chiar daca te referi la o persoana care iti face rau ,sau pur si simpla o persoana cu care nu ai de-a face. Tocmai In momentul ala bei din apa vietii si nu mai insetezi niciodata. Abia atunci poti trai Iubirea adevarata alaturi de o persoana realizata si desavarsita la fel ca tine,fara sa va mai mintiti,fara sa va inselati ,fara sa va certati,ptr ca lucrurile astea n-or sa mai existe in viata voastra.
turcbazat
Postat pe 7 Martie 2010 18:27
Draga...nu totul se reduce la "a arata" bine. Mai e nevoie si de altele pe langa......Ca sa poti manipula pe cineva iti mai trebuie si ceva minte , ca sa nu mai vorbim de sarm. Evident ca tu esti tinut sub papuc ori te-au "invartit" prea multe fete de reactionezi asa.....
lory08
Postat pe 7 Martie 2010 19:03
esti FECIOARA nu?


stai linistita... o sa gasesti pana la urma pe cineva pe care sa iubesti... sua cu care sa consideri ca e timpul sa te asezi la casa ta...

sau poate nu ai gasit persoana care sa te atraga intr-atat de mult incat sa te faca sa-l iubesti...

oricum ar fi... se intampla
AlexandraAndrei
Postat pe 7 Martie 2010 19:23
lasati fetelor,ca nu e chiar asa cum va imaginati. am fost in aceasi situatie pana pe la vreo 19-20 de ani. pt gandirea asta veti avea de suferit. nu legati si nu mentineti o relatie pt ca aveti impresia ca mereu meritati ceva mai bun decat ceea ce obtineti fara eforturi. mereu nemultumite de cei ce va curteaza,aveti impresia ca nici unul nu va merita. mereu aveti "baieti la discretie",nu duceti lipsa de atentie,nici de atentii, va spun eu ce e asta VI S-A URCAT LA CAP!! dar sunt adevarate vorbele "roata tot roata se invarte" si "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face". asa ca...
aly_b
Postat pe 7 Martie 2010 21:24
va multumesc mult pt sfaturi...acum vreo saptamana knd a venit acasa(lucreaza in deplasare)...am stat de vb cu el...i-am spus ceea ce simt(nu tot...ink nu sunt eu pregatita sa accept ceea ce este in capsorul meu),dar i-am marturisit unele lucruri care imi afectau comportamentul fata de el...si chiar sunt foarte surprinsa de cum a reactionat,a luat pur si simplu lucrurile asa cum sunt si in jumatate de ora deja discutam despre cu totul altceva...nu a afectat deloc comportamentul lui vizavi de mine...sunt fericita!ma asteptam sa fie mult mai rau...
oricum mai am de lucrat la asta...mie imi e greu pt k e prima data knd vreau intr-adevar sa mearga,sa am o relatie frumoasa..pentru unii poate suna a prostie si ma judeca dar mie imi e frik sa nu pierd ce am pe niste vise...niste inchipuiri...
ciresik19
Postat pe 8 Martie 2010 01:22
Nu esti singura care e asa, mai cunosc cel putin doua "exemplare" si sincer, si eu trec prin asa ceva dar nu kiar la nivelul asta. Pot sa leg relatii dar ma plict f repede odata ce l-am castigat si imi pierd interesul. E normal pana la un moment dat sa nu te multumesti cu orice/ oricine, insa nu trebuie sa exagerezi. Plus ca, cu cat te apropii de mai multe pesoane castigi experienta si reusesti sa-i citesti mai bine pe viitor Nu interpreta gresit, nu te sfatuiesc sa te culci cu fiecare Trebuie doar sa incerci sa-ti deschizi inima putin
Lady18Scorpio
Postat pe 8 Martie 2010 13:00
Dar u esti perfect de ai atatea pretentii? kidding
La partea cu fetele OK care umbla cu badarani iti dau dreptate. Se pare noi femeile mai avem inradacinata in subconstient ideea ca barbatul ne este superior si are dreptul sa ne maltrateze Masochism pur
Lady18Scorpio
Postat pe 8 Martie 2010 13:04
De la: lory08, la data 2010-03-07 19:03:44Draga...nu totul se reduce la "a arata" bine. Mai e nevoie si de altele pe langa......Ca sa poti manipula pe cineva iti mai trebuie si ceva minte , ca sa nu mai vorbim de sarm. Evident ca tu esti tinut sub papuc ori te-au "invartit" prea multe fete de reactionezi asa.....


Don'soara, se pare ca nu esti prea bine documentata in ceea ce priveste sexul masculin dar fac o exceptie si iti spun eu. Barbati sunt excitati prin stimuli vizuali nu de "gura" ta deci daca ne spui cat de inteligenta esti tu de poti manipula e clar ca pleci de la ipoteze total gresite.

Dar...daca stau bine sa ma gandesc as putea sa-ti dau dreptate avand in vedere ca barbatii isi pierd pe zi ce trece aptitudinile de conducator, vanator, cum zicea si @mario intr-un topic de acum ceva timp deci cu siguranta gasesti barbati pe care ii poti invarti. Dar ce barbati ?...

"Draga", la mine in relatie eu conduc si atat cui nu-i convine poate decola ca doar,...cum spuneti voi pe aici, "are balta peste" :))

P.S. La Multi Ani tuturor de 8 Martie :)
mihaib
Postat pe 8 Martie 2010 18:53
aha tu crezi ca asa se rezolva toate nui asa sa frangi inimi si sa nu ai remuscari foarte tare daca ti sar intampla si tie tot la fel adik sasi bata unu joc de u cum teai simti pe bune acuma eu zic mai bine sa invatati sa iubiti cu adevarat ca ati bate joc de o persoana care te iubeste nu e o solutie si roata se intoarce intodeauna
kudika010221
Postat pe 9 Martie 2010 11:40
Nu am zis ca e bn asta si nici ca trebuie sa ne batem joc de toti.....doar cei care o merita(care au o astfel de reputatie). Poi mi s-a intamplat asta de aceea si ma comport ca atare.....stii cum se zice "cine se frige-n bors sufla si-n iaurt"....oricum daca as intalni o persoana care sa merite probabil nu as mai face asta....si cred ca e valabila si pt don'soara in cauza care a deschis topicu. La momentul potrivit vei sti ca trebuie sa te opresti.
lory08
Postat pe 9 Martie 2010 19:53
Si pana o sa intalnesti "persoana care sa te merite" ti-ai propus sa ne razbuni pe noi,nu?Gagicutzo,spui numai aberatii!Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui,dupa toata"munca" asta de vendetta,este daca atunci il vei merita tu pe el!Pentru ca trecutul tau a avut grija sa te depersonalizeze de tot.Au dreptul sa ceara numai cei care stiu si sa ofere!Bleah!
kudika140869
Postat pe 9 Martie 2010 21:56
De la: Marius4u, la data 2010-03-05 23:10:27 vaiii si eu eram convins ca tarfele au disparut!!! hmmm o sa tot frangeti inimi pana cand cineva o sa va franga capul!!!!


AI PUS PUNCTUL UNDE SI PE CE TREBUIA, BRAVO Mai sunt si barbati valabili, se pare
oana84onutza
Postat pe 10 Martie 2010 17:37
Cine se crede fara de pacat sa arunce primu' piatra.
lory08
Postat pe 11 Martie 2010 11:46
s-au sa le sparga gura
mj300877
Postat pe 14 Martie 2010 01:28
Tot nu inteleg o chestie, si nu mi se pare nici corecta. Adica de ce sa incepi o relatie doar pt a "manipula sau frange inimi" ? Sa fim seriosi!

Bine..si acum , faptul ca nu stii ce vrei si nu te vezi pe viitor cu cineva, cred ca e normal la varsta noastra.. Si cum spunea si lumea de aici, probabil nu ai gasit pe cineva capabil sa-ti trezeasca SI MENTINA interesul.. now that's a challenge!

Pe urma, in leg cu prietenele tale, daca spui ca au decis sa rupa leg cu tine pt ca nu ai fost de acord cu rel lor, nu cred ca au fost cu adevarat priet. tale. Adica ok, in fiecare grup exista o tipa, doua cu relatii mai naspa, si eu am trecut prin asta, dar le ascultam si pe fete, le intelegeam criticile, dar am ramas "pe fir" pana am fost eu singura in stare sa imi dau seama in ce sunt, d altfel. Si daca tot nu poti sa le schimbi lor parerea despre un "basm" , macar poti sa fi acolo cand realizeaza singure

Si ma bucur ca spuneai ca ai reusit sa vb cat de cat mai deschis cu el, si ca pare sa te inteleaga.

Miss_Stardust
Postat pe 14 Martie 2010 14:42
aduna-ti gandurile si vezi ce vrei sa faci cu viata ta
kudika137905
Postat pe 14 Martie 2010 15:04
Poate ar trebui sa nu iti mai faci atatea griji privind implicarea ta si sa iei lucrurile asa cum vin, sa te lasi puratata de val...pana la urma, va veni si marea iubire!
corinapitesti
Postat pe 14 Martie 2010 17:44
Doamne ce rai mai sunteti ...mai si eu am trecut prin asta la un anumit moment si,da!!chiar ai nevoie sa intalnesti un tip care sa te faca la fiecare 2 minute sa iti bata inima mai repede...sa fie in stare sa se urce pe capota masinii intr-o intersectie destul de circulata si sa iti strige in gura mare ca te iubeste si sa alergati impreuna prin ploaie chiar daca tocmai ti-ai coafat parul ori esti in rochia pe care ai dat o gramada d banii... 0poate ai intalnit doar tipi care vad viata asta atata de colorata doar in alb si negru.Multa bafta si pupicei
oxo_White_Rose_oxo
Postat pe 15 Martie 2010 13:35
Fara suparare dar deja ai inceput sa exagerezi. Daca iti inchipui ca la 17 ani ai atatea cunostinte de psihologie incat manipulezi toti oamenii care se afla in jurul tau probabil ca la 30 vei deveni prima femeie presedinte a tarii.
Iar faptul ca pana la 17 ani ai avut destule relatii esuate ar trebui sa-ti puna mari semne de intrebare.
kudika118278
Postat pe 16 Martie 2010 16:20
Nu draga....ca nu am intentii de astea. Nu-mi pun nici un semn de intrebare pt ca oricum nu sunt singura Si apoi dupa cum s-a mentionat si mai sus, intotdeauna exista un "om" care apare la momentul potrivit in viata tuturor si ne schimba radical. Eu doar astept sa intalnesc acel "om".....si daca nu-l voi intalni niciodata ....asta e.
lory08
Postat pe 18 Martie 2010 13:47
Se pare k m-am inselat...am crezut k ma intelege,dupa vreo saptamana era schimbat total!l-am parasit,am venit aksa...acuma ma suna,ma injura,ameninta...si tot ce-i mai trece lui prin cap!imi pare asa rau k am pierdut atata timp criticandu-ma...am venit aksa terminata psihic...nu mai imi trebuie relatie pana la 40 de ani!!!mi-am pierdut increderea in mine,in cei din jurul meu...va multumesc pt sfaturi!
ciresik19
Postat pe 3 Aprilie 2010 14:35
Pai in ce conditii v-ati despartit, de acum e asa rau...?
Imi pare rau pentru tine, chiar imi inchipui cum te simti..si sper sa iti revii cat de curand
Dar tot nu inteleg o chestie... de ce ti-ai pierdut increderea in tine?
Pana una, alta....Sarbatori frumoase si cat mai linistite!
Miss_Stardust
Postat pe 3 Aprilie 2010 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INDOIALA?IUBIRE?STREES??? 14 De la: ella_c 13 Aprilie 2009 20:09
Am nevoie de liniste si de un sfat 7 De la: mayya_ale 30 Martie 2015 16:45
Iubitul meu face parte din mafie 86 De la: kudika226898 11 Septembrie 2011 00:57
Poti iubi si insela in acelasi timp..? 16 De la: clau19 13 Iulie 2010 02:52
Cum pot sa imi vindec sotul de ....net? 11 De la: Kudicul 20 August 2009 14:33