Setari Cookie-uri

Oare toate femeile sunt nefericite ?

buna idee....dc nu se lauda femeile....eu nu am postat nimik pe forum decat conetarii dar daca ar fi sa ma laud eu sunt foarte fericita....am un prieten care ma iubeste shi il iubesc...am reushi sa intru la cambrige in anglia....sunt multumita de viatza mea indiferent de greutatzi....bucuriile shi supararile is sarea shi piperul vietzii...ma asteapta un viitor de impliniri pt ca sunt pozitiva...shi gandesc ca toti ar trebui sa fim asha...nu sa ne plangem toata ziua ....sa vedem jumatatea plina a paharului....pupici shi sustinetzi ideea
fionna19
Postat pe 14 Martie 2010 05:05
De la: miss_darine, la data 2010-03-12 18:10:41
De la: kudika117390, la data 2010-03-12 16:34:28Eu dragele mele forumiste pot sa spun ca am fost fericita .am facut o facultate una din cele mai frumoase , m-am casatorit cand am terminat-o ,apoi am facut un baiat de care am fost multumita . m-am straduit sa fac fata si serviciului si familiei eram o fire plina de viata , energica si toate mi-au mers din plin .Aveam grup de prieteni cu care ne distram si faceam petreceri .

si de ce vorbesti la timpul trecut?


Fericirea e o stare de spirit care depinde de noi, in ciuda aparentelor. Depinde cum privesti paharul: jumatate plin, sau jumatate gol....

Dar chiar in cea mai mare nefericire, exista un remediu perfect: cineva care sa te reinvete sa razi....

Eu am ales. Sa fiu fericita. Si acum , (dupa ce am trecut bineinteles si prin extrema cealalta candva). stiu aprecia asta.Ziua de azi. Clipa.

Acum e randul vostru....
arielle
Postat pe 14 Martie 2010 05:06
Fericirea e o stare de spirit care depinde de noi, in ciuda aparentelor. Depinde cum privesti paharul: jumatate plin, sau jumatate gol....








Pesimistul este un om informat
olgutaa
Postat pe 14 Martie 2010 05:44
Da, toate femeile sunt nefericite uneori, la fel cum sunt fericite alteori. Fericirea e o stare care, trebuie sa recunoastem, nu este permanenta. Oricat am vrea. La fel nefericirea urmeaza fericirii...E bine daca reusim sa invatam ca totul e ciclic, si sa ne bucuram de ce avem, atunci cand e cazul.
dor_dora2001
Postat pe 14 Martie 2010 06:50
De la: leo_, la data 2010-03-13 20:41:30
De la: Cristtyn, la data 2010-03-12 13:30:31Buna la toate ! Nu este prima data cand incerc sa scriu,dar neatenta fiind,nu mai stiu pe unde am postat mesajul > Am o mare nelamurire......................Nimeni nu mai are cu ce se lauda?Gasesc in toate discutiile "aruncate"pe forum discutii despre : neimpliniri,nefericire,inselatorie,nemultumir,ura,frica etc. si comenterii de genul "sunt urata","am sanii prea mici","nu ma vrea nimemi de nevasta","am fost inselata","sunt nefericita","sunt prea grasa","sunt prea slaba","ajutor.....","cum sa fac sa-l tin mereu langa mine","nu ma impac cu sotul - soacra - parintii - vecinii - colegii "....................si cate si mai cate !!!!!!
Chiar nici-o femeie din cate viziteaza forumurile astea nu are cu ce se lauda?Nimeni nu mai are impliniri?Nici-o femeie nu mai este fericita?frumoasa?implinita?realizata?multumita de ce are?multumite de ce-a realizat????????????????????????
Va propun ceva ! Dati-va mari cu ce ati realizat !
Ce daca esti urata,daca ai cei mai minunati si mai fideli prieteni !
Ce daca ai sanii mici,daca ai niste ochi minunati!
Ce daca la serviciu ai cei mai nesuferiti colegi , daca acasa ai cei mai minunati copii.
Ce daca soacra e nebuna,daca sotul e minunat ?
Si daca e iarna ce?Vine primavara !Si daca esti alergica de la puful plopilor - ce daca?Vine vara!Si daca nu suporti soarele ce daca?Ai o prietena minunata,care are o terasa umbroasa unde poti savura cel mai minunat suc - facut in casa!
Haideti sa fim fericite !Aveti ocazia sa vedeti si partea plina a paharului.Lasati amaraciunea deoparte si DA fetelor dati-va mari cu tot ce ati realizat.Nu fiti modeste,dat VA ROG nu va mai plangeti de mila !!!!!!! Haideti la lauda !!!!!


daca o sa te intrebi des lucrul asta ai sa fii tu nefericita in locul lor. femeile nu fac decat o drama din viata lor. poate si de asta le plac telenovelele, pentru ca alterneaza mai multe stari, de la fericire la prabusire sufleteasca. hai sa iti spun o treaba, o femeie trebuie catalogata dupa ceea ce face si dupa atitudinea pe care o are despre ceva. ce spune conteaza prea putin.



draga"leo" cred ca gresesti in mare parte cu acest raspuns!si inclin sa cred ca....ori nu cunosti intr-adevar ce inseamna"femeia" ...ori......in ceea ce te priveste ai inteles-o gresit! FEMEIA ETERNA POVESTE.......cunosti expresia nu??? FEMEIA este plina de sensibilitate(ceea ce tu nu observi)de aceea "ne plac telenovelele"!FEMEIA este un labirint intortocheat de stari, iar in acest labirint nu pot patrunde cei ca tine....de exemplu.....!! si hai sa-ti spun eu o "treaba.".....FEMEIA face ceea ce face in functie de starile prin care trece (de fericire , de tristete, de curaj, )apoi se schimba...ca vremea...si face altceva.......asa ca ceea ce spune ar putea sa si faca la un moment dat ...si cred ca ar trebui sa ar trebui sa dai mai multa importanta si cind vorbeste ..."draga leo"!

Si...retine inca ceva ...un sfat de la o "FEMEIE" ...care poate iti va fi de folos......daca bucuriile le-au incercat sau daca necazurile le-au coplesit nu uita niciodata ca cei din jur au nevoie de zimbetul lor! "ZIUA DE ASTAZI" le poate umple sufletul de bucurii ...iar tie(barbatilor in general) ....de impliniri(de orice natura - chiar si spiritula) daruindu-ti liniste si fericire!! FEMEIA ofera un "curcubeu" dupa fiecare "furtuna" si un zimbet dupa fiecare lacrima!De aceea FEMEIA este o "binecuvintare"(metaforic vorbind)!


P.S. - nu uita ca noi sintem un "rau necesar" fara de care "voi " nu puteti trai!! asa ca ...parerea mea este sa ne pretuiesti mai mult ......ca fara "noi" s-ar putea sa nu-ti mai poti gasi fericirea!!
kudika132368
Postat pe 14 Martie 2010 09:32
nu trebuie sa cauti cine te face fericit...ci ce te face fericit!!!
kudika142715
Postat pe 14 Martie 2010 11:59
Dom'le,nu stiu voi, dar eu sunt fericita .
O sa am o fetita (si tot ce-mi doresc e sa fie sanatoasa), am un milion de planuri de viitor si tocmai am scapat de o tura de umblat prin birourile birocratilor nostri scumpi .Deci sunt happy si abia astept sa fiu si mai happy.
Asa ca multa fericire va doresc si voua .
anissya
Postat pe 14 Martie 2010 12:45
Fericirea este o himera......spunea cineva.......dar nu este asa .......nu-i asa???pt. ca la un moment dat apare dar ce este mai trist ...este ca si dispare!!dar in general invatam sa devenim fericiti de pe urma nefericirii care si ea la rindul ei este trecatoare!! eeeeh.....filozofie o sa spuneti in sinea voastra....

binee....sa ma laud putin???DAAAAAAAAAA sint fericita si implinita!! Locuiesc "peste mari si tari "adica mai exact peste Oceanul Pacific, si mi-am realizat toate visurile la care am aspirat!! Bani, vila ,masina "trasnet"-sport ,cabriolle, !familie(sot-o dulceata),firma proprie-scoala privata pt.copiii de la clasele primare pina la liceu,! Asa ca ce imi mai doresc este ca peste citiva ani sa pot calatori pe pamintul asta in lung si in lat! deocamdata nu-mi permite timpul!! Dar nu am fost intotdeuna asa ,am fost mai intai nefericita, m-am confruntat cu o gramada de greutati pina am ajuns aici de aceea ceea ce am spus mai sus ,nu este doar o filozofie!! Sfatul meu......ginditi pozitiv in orice situatie si veti vedea cum vi se va schimba viata!!

Gindurile sint ca niste seminte pe care le semeni in gradina subconstientului!! ceea ce semeni aia culegi dupa aceea!! de fapt ...devenim ceea ce gindim!!
kudika132368
Postat pe 14 Martie 2010 16:10
de pe unde esti din bt?
kudika068544
Postat pe 14 Martie 2010 16:10
Cu cat esti mai tanara si poate norocoasa esti mai fericita ca incepi viata asa cum se cuvine si nu ai dat inca de necazuri .Esti fericita cand esti iubita , te realizezi profesional prin studii de specialitate in domeniu care-ti place , iti faci o familie care trebuie sa o mentii prin comportare si intelegere cu partenerul de viata .
kudika117390
Postat pe 14 Martie 2010 16:48
De la: kudika068544, la data 2010-03-14 16:10:32de pe unde esti din bt?


pune intrebarea mai pe lung...fara prescurtari....ca nu stiu unde bati??? bt ce semnifica??(pt. mine acel "bt" il pot interpreta in fel si chip???)
kudika132368
Postat pe 14 Martie 2010 17:14
Cred ca femeile sunt putin mai pesimiste decat barbatii...ar trebui sa incercam sa vedem mai des partea plina a paharului! Functioneaza de fiecare data!
corinapitesti
Postat pe 14 Martie 2010 17:39
cele fericite nu mai au timp sa stea pe forumuri
kudika141939
Postat pe 15 Martie 2010 11:48
De la: kudika141939, la data 2010-03-15 11:48:15cele fericite nu mai au timp sa stea pe forumuri

serios?pai uite eu stau doar la serv pe forum asta nu ma face nefericita!
one_size
Postat pe 15 Martie 2010 11:50
De la: one_size, la data 2010-03-15 11:50:28
De la: kudika141939, la data 2010-03-15 11:48:15cele fericite nu mai au timp sa stea pe forumuri

serios?pai uite eu stau doar la serv pe forum asta nu ma face nefericita!



Adevarat. Subscriu aici. Si eu sunt taaaare fericita ca stau pe forum in loc sa lucrez acum .
anissya
Postat pe 15 Martie 2010 12:01
si inca ceva... oricat am fi noi femeile mandre de realizarile noastre, barbatii tot inferiori se simt... si tot se sperie sa ne curteze, ca din pacate sunt tare nesiguri pe ei si fricosi
kudika141939
Postat pe 15 Martie 2010 12:43
si inca ceva... oricat am fi noi femeile mandre de realizarile noastre, barbatii tot inferiori se simt... si tot se sperie sa ne curteze, ca din pacate sunt tare nesiguri pe ei si fricosi
kudika141939
Postat pe 15 Martie 2010 12:43
De la: kudika141939, la data 2010-03-15 11:48:15cele fericite nu mai au timp sa stea pe forumuri

ei da!
roz5blue6lila7
Postat pe 15 Martie 2010 12:47
De la: anissya, la data 2010-03-15 12:01:12
De la: one_size, la data 2010-03-15 11:50:28
De la: kudika141939, la data 2010-03-15 11:48:15cele fericite nu mai au timp sa stea pe forumuri

serios?pai uite eu stau doar la serv pe forum asta nu ma face nefericita!



Adevarat. Subscriu aici. Si eu sunt taaaare fericita ca stau pe forum in loc sa lucrez acum .

pai da nu degeaba este proverbu' ala cine-i harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste!
one_size
Postat pe 15 Martie 2010 14:24
Bravo tie !!!! Scurt si la obiect ! Imi place tare mult ca vezi partea plina a paharului ! Sa fii in continuare la fel de optimista !
Cristtyn
Postat pe 15 Martie 2010 15:18
Nu toate femeile sant nefericite . fiecare din noi femeile trebuie sa stim sa fim fericite ca asta depinde de comportarea femeii .Nu a-ti observat cum unele femei care nu sant frumoase sant fericite ca stiu sa se faca placute prin felul lor de a fi . Sant simpatice stiu sa domine pe ceilalti si sant destul de inteligente sa stie cum sa se poarte .
kudika117390
Postat pe 15 Martie 2010 16:44
de ce sa nu fim fericiti? eu sunt fericita pentru ca asa imi doresc si asa imi propun. viata mai imi joaca feste cateodata...dar eu zambesc raului in fata...si decid ca daca este sa sufar, sufar dar apoi ridic capul cand am terminat de suferit si ma uit inainte.
Nu e viata chiar asa de rea. Si am trecut si trec prin necazuri si eu, dar sunt optimista...si mai ales fericita!
coldwind
Postat pe 15 Martie 2010 17:25
De la: kudika132368, la data 2010-03-14 09:32:10
De la: leo_, la data 2010-03-13 20:41:30
daca o sa te intrebi des lucrul asta ai sa fii tu nefericita in locul lor. femeile nu fac decat o drama din viata lor. poate si de asta le plac telenovelele, pentru ca alterneaza mai multe stari, de la fericire la prabusire sufleteasca. hai sa iti spun o treaba, o femeie trebuie catalogata dupa ceea ce face si dupa atitudinea pe care o are despre ceva. ce spune conteaza prea putin.



draga"leo" cred ca gresesti in mare parte cu acest raspuns!si inclin sa cred ca....ori nu cunosti intr-adevar ce inseamna"femeia" ...ori......in ceea ce te priveste ai inteles-o gresit! FEMEIA ETERNA POVESTE.......cunosti expresia nu??? FEMEIA este plina de sensibilitate(ceea ce tu nu observi)de aceea "ne plac telenovelele"!FEMEIA este un labirint intortocheat de stari, iar in acest labirint nu pot patrunde cei ca tine....de exemplu.....!! si hai sa-ti spun eu o "treaba.".....FEMEIA face ceea ce face in functie de starile prin care trece (de fericire , de tristete, de curaj, )apoi se schimba...ca vremea...si face altceva.......asa ca ceea ce spune ar putea sa si faca la un moment dat ...si cred ca ar trebui sa ar trebui sa dai mai multa importanta si cind vorbeste ..."draga leo"!

Si...retine inca ceva ...un sfat de la o "FEMEIE" ...care poate iti va fi de folos......daca bucuriile le-au incercat sau daca necazurile le-au coplesit nu uita niciodata ca cei din jur au nevoie de zimbetul lor! "ZIUA DE ASTAZI" le poate umple sufletul de bucurii ...iar tie(barbatilor in general) ....de impliniri(de orice natura - chiar si spiritula) daruindu-ti liniste si fericire!! FEMEIA ofera un "curcubeu" dupa fiecare "furtuna" si un zimbet dupa fiecare lacrima!De aceea FEMEIA este o "binecuvintare"(metaforic vorbind)!


P.S. - nu uita ca noi sintem un "rau necesar" fara de care "voi " nu puteti trai!! asa ca ...parerea mea este sa ne pretuiesti mai mult ......ca fara "noi" s-ar putea sa nu-ti mai poti gasi fericirea!!


poate pentru tine femeile sunt un rau necesar, pentru mine sunt doar diferite de mine si crede-ma ca inteleg diferentele astea mult mai bine decat media barbatilor. nu de altceva dar definitiile astea date de tine despre femei, eu le spun clisee sociale (altii le spun programare sociala), mi-au adus destul de mult rau in trecut. Nici barbatii care mi le spun nu o duc mai bine decat mine pe plan afectiv(cel putin eu nu am vazut niciunul pana acum, de mai rau e loc). Poate ca totusi am inteles eu gresit jocul, insa prefer teorema eronata si care ma face pe mine sa ma simt bine in locul alteia care ma compromite pe plan sentimental, asa ca nu pot sa cred ce spui (bine nu cred asta pentru ca toate spuneti lucrurile astea si la 10 minute faceti altceva si pot sa iti dau exemple chiar si rusinoase de practici de astea, pentru ca eu le-am vazut cu ochii mei si nu din auzite).

Voua, femeilor, va place sa complicati totul, iar pentru mine este simplu, femeia gandeste asa: "Imi place ce fac acum, vreau mai mult, nu imi place, ma opresc din ce fac". vezi? regula simpla. fara complicatii, labirinturi, povesti, etc. doar emotii (sa le numesc sensibilitate, cum iti place tie). Apropo, tu ai avea incredere in ce spune un barbat condus de emotii, care se schimba ca vremea? Ce se intampla daca iti spune ca merge la serviciu ca sa iti faca cadou un concediu romantic si a doua zi aflii ca a plecat definitiv din tara doar pentru ca voia sa vada piramidele? un exemplu un pic exagerat... cum ar fi daca el ar pleca sa ia bomboane pentru copil si ar pleca definitiv? nu prea placut presupun. cam asta reprezentati des voi pentru noi: persoana careia ii incredintezi ceva si care face ce ii vine in secunda urmatoare. sa nu lungim vorba ca sa facem filozofie....

si ca sa iti dai seama ca am inteles ceea ce spui tu ca nu inteleg pot sa iti spun ca in background ruleaza o relatie foarte frumoasa de vreo 6 ani, cu o fata foarte inteligenta si care are mai multe reusite la activ decat 90% din femeile pe care le cunosc (am fost bland cand am dat procentul). a.... si sunt exact 1237 de zile de la ultima cearta (tin minte mici lucruri care pana la urma au insemnatate mare)... deci? a cui realitate sa o cred? a mea sau a ta?



leo_
Postat pe 15 Martie 2010 19:09
De la: kudika141939, la data 2010-03-15 12:43:49si inca ceva... oricat am fi noi femeile mandre de realizarile noastre, barbatii tot inferiori se simt... si tot se sperie sa ne curteze, ca din pacate sunt tare nesiguri pe ei si fricosi


barbatilor le e frica sa va curteze datorita unei temeri ancestrale, care are putina legatura cu voi, dar cu organizarea societatii acum sute sau mii de ani are. deci teama este genetica. a spune despre barbati ca iti sunt inferiori datorita unei caracteristici genetice e ca si cum ai spune ca omul e inferior calului pentru ca mananca si carne, care este mai toxica decat iarba.
leo_
Postat pe 15 Martie 2010 19:17
Multumim Cristtyn pentru incurajarile de a vedea si partea plina a paharului! Sunt convinsa ca sunt o multime de persoane care sunt fericite in ciuda faptului ca au anumite nemultumiri despre care vorbesc pe forum.
Cred ca ar trebui sa gasim fericirea chiar si in lucrurile marunte care ni se intampla in viata de zi cu zi.
De exemplu eu astazi m-am pensat pentru prima data la salon si am luat un cadou super(asa cred eu) pentru o prietena si o vopsea de par (sa ii fac surpriza la iubitul meu cu un nou look).
pupici!
delia_lo2000
Postat pe 15 Martie 2010 19:17
Si atunci... cum sa ii facem pe barbati sa nu se mai sperie, sa se simta Barbati, sa aiba incerdere in ei sa ne curteze??? Sa ne mandrim sau nu cu realizarile noastre?
kudika141939
Postat pe 15 Martie 2010 19:47
o femeie e nefericita cand barbatul n o indrageste nu i da atentie sau cand copilul unei femei sufera.....femeile multe dintre ele sufera mult pe parcursul vietii....
e greu sa ti gasesti fericirea fara sa faci pe altii nefericiti in viata....
venera17
Postat pe 15 Martie 2010 22:03
fac 24 d ani si sunt mandra !
ionelaela
Postat pe 15 Martie 2010 22:06
De la: kudika141939, la data 2010-03-15 19:47:55Si atunci... cum sa ii facem pe barbati sa nu se mai sperie, sa se simta Barbati, sa aiba incerdere in ei sa ne curteze??? Sa ne mandrim sau nu cu realizarile noastre?


pai simplu, afisand o atitudine abordabila pentru cei de care sunteti interesate (asta tine de body language). trebuie sa recunosc ca si acum, dupa atata timp in care am incercat sa blochez teama asta, tot imi mai apare cand abordez o femeie noua, desi mult mai redusa. insa gandeste-te ca majoritatea barbatilor nu au timp ca cunoasca zilnic cate o femeie doar ca sa scape de temeri.

teama vine datorita faptului ca daca esti intr-un spatiu inchis si te respinge o femeie toate te vor respinge. eu vedeam asta la chefuri cand se dansa. problema nu era ca eu eram varza la dans. era ca daca ma respingea o fata nici una nu mai voia sa danseze toata seara aproape cu mine. la fel in trecut daca o femeie te respingea, toate femeile din sat nu te mai voiau si puteai sa ramai singur toata viata.

in plus conteaza si nuanta, pentru un barbat fata pe care vrea sa o cunoasca este FATA, pentru o femeie el este unul dintre cei care o abordeaza sau cei cu care se plimba. de asta un barbat ia personal orice respingere.
leo_
Postat pe 16 Martie 2010 15:27
De la: ionelaela, la data 2010-03-15 22:06:15fac 24 d ani si sunt mandra !

well la multi ani si sa fii fericita si iubita
leo_
Postat pe 16 Martie 2010 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa testez un prieten... 34 De la: cristiana_cris 17 August 2009 16:52
cum se naste... 53 De la: joni_1 7 August 2009 08:27
va rog..ajutati-ma.. 9 De la: kmykmy_grace 20 Octombrie 2010 13:34
sex in 3 3 De la: scorpio67 24 Aprilie 2010 17:20
scrisoare pentru EL Luni, 6 Iulie 2009, 13:41 99 De la: Agape 12 Decembrie 2011 21:26