Setari Cookie-uri

Ce va deranjeaza la barbatii din ziua de azi?

De la: miss_darine, la data 2010-05-03 22:24:06
De la: supermiki, la data 2010-05-03 20:46:52
De la: roxxenn, la data 2010-05-03 18:59:52
......cu toti avem si defecte si calitati........numai ca e mai bine sa critici ograda altuia.....daca am comunica intre noi mai mult poate ca ne-am intelege mai bine problemele .....barbati nu ar mai cauta dragoste si intelegere in bratele alteia si femeia la fel!dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte


- Ce este caracterul?...
Ce crezi, se poate modela? ...

o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata


- Sa inteleg ca , (este virgula, in caz ca nu ati observat-o), caracterul inseamna: " o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata [/quo" ... Am intrebat pentru ca roxxenn a spus: "dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte" ... si nu sunt chiar sigur daca stie ce inseamna "caracter". Sau macar ce intelege ea prin caracter.
Si am mai intrebat daca crede ca acest "caracter" s-ar putea modela

iti voi raspunde, citeste: caracterul este o carte de vizitã nescrisã pe hârtie, dar sãpatã în adâncul fiinþei tale, care te aratã oriunde, oricând ºi oricui cine eºti. Este o prezentare chiar fãrã cuvinte din partea ta, dar se exprimã prin felul cum te îmbraci, cum te comporþi în familie, în bisericã, în societate, prin felul cum conduci bicicleta, cãruþa sau maºina; prin felul cum îþi alegi prietenii, cãci, nu uita vorba din bãtrâni: „Pãsãrile de aceleaºi pene zboarã împreunã" sau: „Spune-mi cu cine te însoþeºti, ºi-þi voi spune cine eºti. " Toate adeveresc, fãrã grai, ce fel de caracter ai.
Faptul cã îþi þii cuvântul sau þi-l calci, cã eºti punctual sau cã întârzii mereu, cã eºti ordonat sau dezordonat, cã priveºti lucrurile în fond sau doar la suprafaþã, cã iubeºti curãþia sau te complaci în murdãrie, cã eºti aprins sau blând, cã eºti certãreþ sãu paºnic, cã eºti mândru sau smerit, cã gãseºti plãcere în lucrurile uºuratice sau îþi plac lucrurile serioase, toate, absolut toate, aratã ce caracter avem. Nu putem sã ni-l ascundem.
toate vorbele, toate miºcãrile, toate faptele ne trãdeazã: chiar fãrã sã vrem, spun în gura mare ce fel de caracter avem.
Cum ar mai trebui sã ne strãduim, pentru noi ºi pentru copiii noºtri, sã avem un caracter bun!

si da cred ca caracterul fiecaruia in parte se poate modela..........dar nu uita ce greu este sa te schimbi pe tine insuti
oksanaa
Postat pe 5 Mai 2010 16:33
Ai dreptate dar cred ca cum ii obisnuim asa ii avem,da totul ar trebui sa fie egal in viata de cuplu,de ex eu gatesc el spala vasele,bag hainele la spalat el se scoate,nu intelege gresit nu am generalizat fiind toate superficiale,dar vad in jurul meu foarte multe fete care vor total alceva decat o relatie stabila sau familie pentru simplu fapt ca ele aspira la alceva.Si de asemenea am vazut barbatii care au avut si ei de suferit din cauza femeilor la fel de mult cum suferim si noi.Parea mea,imi cer scuze daca deranjeaza dar eu cred ca totul intr o relatie depinde de o femeie cum isi educa iubitul sau poate sa l tina langa ea,si cred totusi ca daca avem gura mare nu avem nimic de castigat pentru ca oricum ei fac ce vor si uite asa intervin certuri si discutii.Consider ca cu cat ii acorzi mai multa libertate barbatului cu atat ai de castigat si tot acasa se intoarce.Imi cer scuze daca te am deranjat.
alcana2006
Postat pe 5 Mai 2010 16:35
De la: roxxenn, la data 2010-05-05 16:33:24De la: miss_darine, la data 2010-05-03 22:24:06
De la: supermiki, la data 2010-05-03 20:46:52
De la: roxxenn, la data 2010-05-03 18:59:52
......cu toti avem si defecte si calitati........numai ca e mai bine sa critici ograda altuia.....daca am comunica intre noi mai mult poate ca ne-am intelege mai bine problemele .....barbati nu ar mai cauta dragoste si intelegere in bratele alteia si femeia la fel!dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte


- Ce este caracterul?...
Ce crezi, se poate modela? ...

o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata


- Sa inteleg ca , (este virgula, in caz ca nu ati observat-o), caracterul inseamna: " o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata [/quo" ... Am intrebat pentru ca roxxenn a spus: "dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte" ... si nu sunt chiar sigur daca stie ce inseamna "caracter". Sau macar ce intelege ea prin caracter.
Si am mai intrebat daca crede ca acest "caracter" s-ar putea modela

iti voi raspunde, citeste: caracterul este o carte de vizitã nescrisã pe hârtie, dar sãpatã în adâncul fiinþei tale, care te aratã oriunde, oricând ºi oricui cine eºti. Este o prezentare chiar fãrã cuvinte din partea ta, dar se exprimã prin felul cum te îmbraci, cum te comporþi în familie, în bisericã, în societate, prin felul cum conduci bicicleta, cãruþa sau maºina; prin felul cum îþi alegi prietenii, cãci, nu uita vorba din bãtrâni: „Pãsãrile de aceleaºi pene zboarã împreunã" sau: „Spune-mi cu cine te însoþeºti, ºi-þi voi spune cine eºti. " Toate adeveresc, fãrã grai, ce fel de caracter ai.
Faptul cã îþi þii cuvântul sau þi-l calci, cã eºti punctual sau cã întârzii mereu, cã eºti ordonat sau dezordonat, cã priveºti lucrurile în fond sau doar la suprafaþã, cã iubeºti curãþia sau te complaci în murdãrie, cã eºti aprins sau blând, cã eºti certãreþ sãu paºnic, cã eºti mândru sau smerit, cã gãseºti plãcere în lucrurile uºuratice sau îþi plac lucrurile serioase, toate, absolut toate, aratã ce caracter avem. Nu putem sã ni-l ascundem.
toate vorbele, toate miºcãrile, toate faptele ne trãdeazã: chiar fãrã sã vrem, spun în gura mare ce fel de caracter avem.
Cum ar mai trebui sã ne strãduim, pentru noi ºi pentru copiii noºtri, sã avem un caracter bun!

si da cred ca caracterul fiecaruia in parte se poate modela..........dar nu uita ce greu este sa te schimbi pe tine insuti


- Woww !... roxxenn ... nu ma asteptam din partea ta la acest raspuns!...
Te rog sa ma scuzi pentru ca te-am subapreciat.
Hai sa mai adaugam la definirea caracterului si modul in care te comporti atunci cand esti TU cu TINE, cand nu te vede ... sau crezi ca nu te vede nimeni. Pentru ca in rest, in societate, in afaceri, la biserica, in familie ... majoritatea poarta o masca. Si poti sa te inseli.
Oricum, iti multumesc... mi-ai dat o lectie.
Stiam lectia, insa nu am aplicat-o cu tine... te-am subapreciat, luandu-ma dupa aparente si ani.
Deci, daca poti, te rog sa ma ierti. Mai ales ca mi-ai dat si o idee pe care s-o dezvolt... in ceea ce priveste caracterul.
supermiki
Postat pe 5 Mai 2010 17:23
sa nu uitam de fazele de genu "scumpa mea de ce faci asa mare caz?a fost doar un mesaj...sau doar un bip...doar mi-e prietena ...vroia sa vada ce mai fac... "
Ade_fly
Postat pe 5 Mai 2010 19:28
De la: alcana2006, la data 2010-05-05 16:35:58Ai dreptate dar cred ca cum ii obisnuim asa ii avem,da totul ar trebui sa fie egal in viata de cuplu,de ex eu gatesc el spala vasele,bag hainele la spalat el se scoate,nu intelege gresit nu am generalizat fiind toate superficiale,dar vad in jurul meu foarte multe fete care vor total alceva decat o relatie stabila sau familie pentru simplu fapt ca ele aspira la alceva.Si de asemenea am vazut barbatii care au avut si ei de suferit din cauza femeilor la fel de mult cum suferim si noi.Parea mea,imi cer scuze daca deranjeaza dar eu cred ca totul intr o relatie depinde de o femeie cum isi educa iubitul sau poate sa l tina langa ea,si cred totusi ca daca avem gura mare nu avem nimic de castigat pentru ca oricum ei fac ce vor si uite asa intervin certuri si discutii.Consider ca cu cat ii acorzi mai multa libertate barbatului cu atat ai de castigat si tot acasa se intoarce.Imi cer scuze daca te am deranjat.


Nu e vorba de deranj , dar felul in care gandesti o sa-ti aduca probabil probleme.Femeia nu este superwoman , nu trebuie sa permita barbatului anumite lucruri si atitudini, e adevarat, dar nu-l obisnui sa-l duci in carca , sa faci tu cel mai mult pentru relatie.In sensul asta zic eu ca gresesti, nu trebuie sa-l educi tu ci sa nu-i permiti mai mult decat trebuie.Orcicat vrem sa ne amagim , batbatii nu sunt copii si chiar si asa fiind daca tu oferi fara sa ti se ceara tot timpul s-ar putea sa-l inveti prea rasfatat si sa se leneveasca .

Postat pe 5 Mai 2010 19:39
barbatii din ziua de azi au inceput sa fie precum femeile ! :))) Pe interes .... ma deranjeaza faptul ca nu stiu sa iubeasca ... putini sunt cei care stiu sa o faca....sau poate ca fiecare o face cu cine simte!
Vallee
Postat pe 5 Mai 2010 19:40
Atunci cand esti cu o persoana pe care o iubesti, te mai si schimbi din anumite puncte de vedere, ambii parteneri se schimba, ne schimbam in functie de companie, un functie de mediul in care ne desfasuram, ca doar nu suntem la fel in fata sefului cum suntem in fata parintilor, prietenilor etc
Mie mi se pare constructiv sa ii spun celuilalt ce ma deranjeaza, asa nu le strang in mine, nu rabufnesc, si de cele mai multe ori, sugestiile mele pt el au fost bune....si mai mult decat atat recunoaste in fata mea cand greseste si imi da dreptate...
Daca fiecare ar spune pa unei relatii de fiecare data cand nu ii convine cel mai mic lucru, la cea mai mica incompatiblitate, unde am ajunge !
In plus....nu exista compatibilitate perfecta, astea sunt iluzii...insa exista comunicare, intelegere, iubire, care pot sa ia fata micilor defecte...

Mare filozofie....trebuia dl Razz care este pro egalitate barbati femei sa deschida un topic prin care sa provoace spiritele dupa care sa faca pe nevinovatul
Summer_
Postat pe 5 Mai 2010 20:13
Superficialitatea
lipsa loialitatii
granada
Postat pe 8 Mai 2010 15:26
De la: granada, la data 2010-05-08 15:26:18 Superficialitatea
lipsa loialitatii
pe mine ma deranjeaza cel mai mult lipsa de respect fata de partenera si mai ales infidelitatea care este o boala a barbatilor...
kudika029282
Postat pe 8 Mai 2010 17:35
pe mine ma deranjeaza cel mai mult usurinta cu care pot spune "te iubesc" unei persoane cand ei defapt habar nu au ce inseamna a iubi. Ei stiu doar sa foloseasca femeia asa cum le trebuie lor, si femeia este buna pentru ei atata timp cat le satisface toate placerile, altfel, este buna de nimic. Barbatii sunt niste oameni de nimic, niste mincinosi, mascarici, infideli, ipocriti. Pe langa toate astea...au rostul lor in viata, la fel cum si femeia are rolul ei.
rox_sb
Postat pe 8 Mai 2010 18:54
spiritele s-au incins se pare. ROX_SB ,mama,cine te-a suparat asa de mult incat sa generalizezi pt toti?
sfatul meu ar fii sa stai sa analizezi mai bine baiatul de langa tine pana sa incepi o relatie serioasa cu el.daca il mirosi ca e afemeiat,scapa cat poti de rpd de el pt ca nu se va schimba niciodata asa cum nici o femeie usuratica nu-si va schimba metehnele.nu ne mai baga pe toti in aceiasi oala ca nu faci bine deloc.
tin sa precizez inca o data poate pana la urma inteleg si persoanele care ma critica pe aici si spun ca sunt ipocrit sau mai stiu eu cum...caracterul persoanei nu are nici o legatura cu sexul ei.ideea este sa fii dispus intr-o relatie sa faci unele mici compromisuri,incercand sa reduci pe cat posibili criticile si reprosurile.critica de natura constructiva poate intradevar sa dea rezultate bune intr-o relatie cu amendamentul ca amandoi trebuie sa fie oameni cu capul pe umeri si cu o doza sanatoasa de tolerantza.asa ca aveti grija cand faceti reprosuri sa nu fie gratuite.
intrebarea e pusa in asa fel incat sa iasa la iveala mai usor spiritul intolerant al unora si frustrarile mai mult sau mai putin fondate.scapati de ele ca nu sunt bune.
razz
Postat pe 8 Mai 2010 22:14
De la: sita_murt, la data 2010-05-05 19:40:36barbatii din ziua de azi au inceput sa fie precum femeile ! :))) Pe interes .... ma deranjeaza faptul ca nu stiu sa iubeasca ... putini sunt cei care stiu sa o faca....sau poate ca fiecare o face cu cine simte!

pai tu i-ai arata iubire cuiva pentru care nu ai simtit mai nimic?o sa gasesti tu pana la urma si barbatul care te va iubii neconditionat sincer si dezinteresat.
razz
Postat pe 8 Mai 2010 22:18
De la: Ade_fly, la data 2010-05-05 19:28:40sa nu uitam de fazele de genu "scumpa mea de ce faci asa mare caz?a fost doar un mesaj...sau doar un bip...doar mi-e prietena ...vroia sa vada ce mai fac... "

tu nu ai nici un amic baiat?
razz
Postat pe 8 Mai 2010 22:19
De la: alcana2006, la data 2010-05-05 16:35:58Ai dreptate dar cred ca cum ii obisnuim asa ii avem,da totul ar trebui sa fie egal in viata de cuplu,de ex eu gatesc el spala vasele,bag hainele la spalat el se scoate,nu intelege gresit nu am generalizat fiind toate superficiale,dar vad in jurul meu foarte multe fete care vor total alceva decat o relatie stabila sau familie pentru simplu fapt ca ele aspira la alceva.Si de asemenea am vazut barbatii care au avut si ei de suferit din cauza femeilor la fel de mult cum suferim si noi.Parea mea,imi cer scuze daca deranjeaza dar eu cred ca totul intr o relatie depinde de o femeie cum isi educa iubitul sau poate sa l tina langa ea,si cred totusi ca daca avem gura mare nu avem nimic de castigat pentru ca oricum ei fac ce vor si uite asa intervin certuri si discutii.Consider ca cu cat ii acorzi mai multa libertate barbatului cu atat ai de castigat si tot acasa se intoarce.Imi cer scuze daca te am deranjat.

alcana...multumesc pentru interventie,ai pus punctul pe i.nici eu nu puteam sa o spun mai bine,asa cum ai spus-o tu aici.felicitari.
razz
Postat pe 8 Mai 2010 22:29
De la: alcana2006, la data 2010-05-05 16:35:58Ai dreptate dar cred ca cum ii obisnuim asa ii avem,da totul ar trebui sa fie egal in viata de cuplu,de ex eu gatesc el spala vasele,bag hainele la spalat el se scoate,nu intelege gresit nu am generalizat fiind toate superficiale,dar vad in jurul meu foarte multe fete care vor total alceva decat o relatie stabila sau familie pentru simplu fapt ca ele aspira la alceva.Si de asemenea am vazut barbatii care au avut si ei de suferit din cauza femeilor la fel de mult cum suferim si noi.Parea mea,imi cer scuze daca deranjeaza dar eu cred ca totul intr o relatie depinde de o femeie cum isi educa iubitul sau poate sa l tina langa ea,si cred totusi ca daca avem gura mare nu avem nimic de castigat pentru ca oricum ei fac ce vor si uite asa intervin certuri si discutii.Consider ca cu cat ii acorzi mai multa libertate barbatului cu atat ai de castigat si tot acasa se intoarce.Imi cer scuze daca te am deranjat.


Mi se pare ca ai o pozitie de-a dreptul patriarhala in legatura cu ce inseamna o relatie. Dupa parerea mea e stupida ideea ca trebuie sa iti "educi" barbatul. El trebuie deja sa fie educat - daca iubita trebuie sa-l invete ca e cazul sa duca sacosele din magazin catre masina, sa aduca tava cu mancare intr-un fast-food, sa-si spele farfuria dupa ce a mancat, e grav. In fine, lista poate continua, eu am dat numai cateva exemple.

Si ceva ce mi se pare foarte important: nu cred ca e vreo problema cu a avea aspiratii in legatura cu o relatie, altele decat cele ale majoritatii. Daca cele mai multe femei vor sa se marite, sa faca copii si sa se laude cu statutul (superior ) de femeie maritata, asta nu inseamna ca absolut toate femeile vor aceleasi lucruri.
beyonce_indragostita
Postat pe 8 Mai 2010 22:53
Si ca sa raspund la intrebarea topicului:

Ma deranjeaza barbatii care cred ca e ok ca ei sa nu fie egali cu o femeie, dar sa fie acceptati de ea:

1.Ei nu sunt frumosi, dar vor femei frumoase.Inainte sa le intalneasca pe ele, inainte de a sti cum arata fetele, spun ca fizicul e foarte important. Dupa ce le intalnesc si vad ca ele arata bine iar ei nu, fizicul nu mai e atat de important.
2.Ei au fost niste destrabalati, dar cand nu se mai pot destrabala la fel de tare ca inainte, vor sa-si intemeieze o familie.Cu o fata cuminte, bineinteles. Intrebati daca li se pare corect, spun ca da - trecutul nu conteaza. Al lor, evident! Al fetelor e al dracului de important.
3. Ei nu au studii superioare, dar li se pare firesc sa fie acceptati de o femeie cu studii superioare.
4. Se plang ca femeile stau cu barbati cu bani, insa in conditiile in care ei ar fi bogati s-ar comporta exact la fel ca cei care sunt deja bogati. De mentionat faptul ca cei care au astfel de probleme nici macar nu vor sa-i plateasca fetei masa la o intalnire.

In fine, cu ajutorul vostru voi ajusta lista.
beyonce_indragostita
Postat pe 8 Mai 2010 23:10
da wolfy,de aceleasi chestii se fac vinovate si multe femei,posibil in egala masura cu cei de sex masculin.corect si lista poate fii una interminabila daca dorim :)
razz
Postat pe 9 Mai 2010 00:33
Razz, mersi ca-mi confirmi cat de ipocrit esti si incepi sa ma enrevezi.
De ce generalizeaza nush ce utilizatoare mai sus? Pentru ca ai pus o intrebare generala!
Iar faza cu:"pai, stii, si voi femeile sunteti asa si pe dincolo" arata ipocrizia ta in legatura cu ce ai afirmat pe pagina 2, arata ca si tu le bagi pe toate femeile in aceeasi oala si arata ca nu ar fi trebuit sa deschizi un astfel de topic din capu' locului. L-ai deschis ca sa ce? Sa ai ocazia sa te plangi de femei si sa fie asta oarecum justificat?

Pfff, penibil.
kitty_krieger
Postat pe 9 Mai 2010 19:21
De la: razz, la data 2010-05-08 22:14:50spiritele s-au incins se pare. ROX_SB ,mama,cine te-a suparat asa de mult incat sa generalizezi pt toti?
sfatul meu ar fii sa stai sa analizezi mai bine baiatul de langa tine pana sa incepi o relatie serioasa cu el.daca il mirosi ca e afemeiat,scapa cat poti de rpd de el pt ca nu se va schimba niciodata asa cum nici o femeie usuratica nu-si va schimba metehnele.nu ne mai baga pe toti in aceiasi oala ca nu faci bine deloc.
tin sa precizez inca o data poate pana la urma inteleg si persoanele care ma critica pe aici si spun ca sunt ipocrit sau mai stiu eu cum...caracterul persoanei nu are nici o legatura cu sexul ei.ideea este sa fii dispus intr-o relatie sa faci unele mici compromisuri,incercand sa reduci pe cat posibili criticile si reprosurile.critica de natura constructiva poate intradevar sa dea rezultate bune intr-o relatie cu amendamentul ca amandoi trebuie sa fie oameni cu capul pe umeri si cu o doza sanatoasa de tolerantza.asa ca aveti grija cand faceti reprosuri sa nu fie gratuite.
intrebarea e pusa in asa fel incat sa iasa la iveala mai usor spiritul intolerant al unora si frustrarile mai mult sau mai putin fondate.scapati de ele ca nu sunt bune.


Daca nu aveai tu insuti nemultumiri in privinta femeilor, nu deschideai topicul asta.Era preferabil sa te plangi deschis ca nu-ti merge bine cu ele nu sa lansezi paralela asta tampita ca sa-ti deschizi calea la critici impotriva lor.Siguranta aia afisata a ta e doar de poza sa inteleg?

Postat pe 9 Mai 2010 20:26
kitty,care e problema ta,ai ceva personal cu mine?eu sincer nu am nimic cu tine.nu am atacat femeile si nici nu m-am plans de ele.singura careia i-am raspuns cu rautate a fost misandra care spunea despre barbati ca sunt un rau necesar si imi pare rau ca i-am raspuns,ca nu am rezolvat nik cu asta,ea tot limitata in gandire va ramane,saraca.
am vrut sa demonstrez doar faptul ca este mai putin important dak esti femeie sau barbat si conteaza caracterul individului nu sexul lui;si desemenea ca e bine sa fim mai toleranti si mai intelegatori cu persoana de langa noi.n-aveti dekat sa continuati sa ma atacati,daca asta va da voua o satisfactie si va descarcati de frustrari in felul asta sau de nervi sau de mai stiu eu ce atunci continuati,poate va ajuta si e benefic pt psihicul vostru in vreun fel.
numai bine si sa fiti iubiti.mai ales celor care ma ataca pe aici le doresc sa fie iubite,in felul asta poate se mai calmeaza si ele
razz
Postat pe 9 Mai 2010 20:56
Astazi am invatat ceva extraordinar : critica si discutiile in contradictoriu denota frustrare si lipsa afectiunii ! Vai de mine...Este nasol ce se intampla pe acest forum !
Summer_
Postat pe 9 Mai 2010 23:12
Scorpio,cu respect te contrazic,am avut o relatie de 6 ani care am tinut o in felul asta,poate am avut zile cand plangeam ca nu venea pe acasa decat dupa 2 zile,dar nu i ziceam nimic si il asteptam cu masa pusa,asa a fost la inceput ,a facut o data ,de 2, de zece ori,fara sa i reprosez nimic,si si a dat seama singur ca greseste.Ce rezolvam daca aveam gura mare si ii saream in cap?Pleca cu saptamanile sigur,l am lasat sa isi dea seama singur unde greseste si crede ma ca nu sunt prosti,stiu unde gresesc doar ca nu vor sa recunoasca.Si uite asa cu rabdare si vorbe frumoase l am ajutat sa ajunga pe calea cea dreapta in cele din urma.Si de ce ?Pentru ca daca vrei intradevar o relatie sa mearga bine trebuie sa faci sacrificii si in special sa iti iei iubitu ca atare,asa cum este,incercand pe parcurs sa l modelezi dupa bunu plac dar eu consider ca reusesti doar daca ii dovedesti ca are langa el o femeie intelegatoare si buna.Las l sa plece pt ca tot acasa se intoarce,si tot eu sunt pe primu loc.Poate m a inselat,dar daca nu am simtit si tot la mine s a intors ,pe mine m a iubit m a respectat,mi e mi a pus mancarea pe masa,ce ma intereseaza?Si crede ma ca au fost multe nopti cand stateam singura in casa si el era in club cu prietenii si ma intrebam daca intradevar e cu prietenii,dar niciodata nu l am intrebat,sa fiu cu gura mare ,de ce ai fost cu prieteenii,de ce ai stat atat,au fost femei in grupu vostru?Nimic,i am acordat libertate si incredere totala pana la proba contrarie.Daca m a inselat,problema lui,a fost probabil doar o noapte,si tot eu am fost iubita lui nu respectiva . .Daca vrei intradevar sa mearga o rel trebuie sa faci sacrificii.cu gurita mica,si cu multa multa rabdare.Si prin felul meu de a fi,cum zici tu ca v oi avea probleme,eu consider ca doar de castigat am avut,pt ca m a facut intradevar sa ma simt iubita,m a respectat,m a tratat ca o printesa,si oricat de mult a gresit tot acasa a venit.In concluzie am fost rabdatoare ,intelegatoare,si drept rasplata am fost iubita.Hai sa ii luam ca atare si sa incercam sa i modelam prin alte metode,fara critici ,reprosuri,cu rabdare ,garantez o rel fericita cum am avut o eu.Si crede ma sunt mandra de ceea ce am realizat.Ei vor sa para duri dar in adancul sufletului sunt de fapt ca si copii,trebuiesc doar ajutati,iubiti respectati,pentru ca pana la urma CE OFERI ASTA PRIMESTI
alcana2006
Postat pe 10 Mai 2010 01:15
De la: alcana2006, la data 2010-05-10 01:15:21Scorpio,cu respect te contrazic,am avut o relatie de 6 ani care am tinut o in felul asta,poate am avut zile cand plangeam ca nu venea pe acasa decat dupa 2 zile,dar nu i ziceam nimic si il asteptam cu masa pusa,asa a fost la inceput ,a facut o data ,de 2, de zece ori,fara sa i reprosez nimic,si si a dat seama singur ca greseste.Ce rezolvam daca aveam gura mare si ii saream in cap?Pleca cu saptamanile sigur,l am lasat sa isi dea seama singur unde greseste si crede ma ca nu sunt prosti,stiu unde gresesc doar ca nu vor sa recunoasca.Si uite asa cu rabdare si vorbe frumoase l am ajutat sa ajunga pe calea cea dreapta in cele din urma.Si de ce ?Pentru ca daca vrei intradevar o relatie sa mearga bine trebuie sa faci sacrificii si in special sa iti iei iubitu ca atare,asa cum este,incercand pe parcurs sa l modelezi dupa bunu plac dar eu consider ca reusesti doar daca ii dovedesti ca are langa el o femeie intelegatoare si buna.Las l sa plece pt ca tot acasa se intoarce,si tot eu sunt pe primu loc.Poate m a inselat,dar daca nu am simtit si tot la mine s a intors ,pe mine m a iubit m a respectat,mi e mi a pus mancarea pe masa,ce ma intereseaza?Si crede ma ca au fost multe nopti cand stateam singura in casa si el era in club cu prietenii si ma intrebam daca intradevar e cu prietenii,dar niciodata nu l am intrebat,sa fiu cu gura mare ,de ce ai fost cu prieteenii,de ce ai stat atat,au fost femei in grupu vostru?Nimic,i am acordat libertate si incredere totala pana la proba contrarie.Daca m a inselat,problema lui,a fost probabil doar o noapte,si tot eu am fost iubita lui nu respectiva . .Daca vrei intradevar sa mearga o rel trebuie sa faci sacrificii.cu gurita mica,si cu multa multa rabdare.Si prin felul meu de a fi,cum zici tu ca v oi avea probleme,eu consider ca doar de castigat am avut,pt ca m a facut intradevar sa ma simt iubita,m a respectat,m a tratat ca o printesa,si oricat de mult a gresit tot acasa a venit.In concluzie am fost rabdatoare ,intelegatoare,si drept rasplata am fost iubita.Hai sa ii luam ca atare si sa incercam sa i modelam prin alte metode,fara critici ,reprosuri,cu rabdare ,garantez o rel fericita cum am avut o eu.Si crede ma sunt mandra de ceea ce am realizat.Ei vor sa para duri dar in adancul sufletului sunt de fapt ca si copii,trebuiesc doar ajutati,iubiti respectati,pentru ca pana la urma CE OFERI ASTA PRIMESTI


O relatie trebuie sa ofere satisfactii , nu sacrificii, cel putin in teorie.Daca vrei sa educi pe careva mai bine fa un copil , va avea sigur rezultate educatia.Un barbat deja are caracterul format si nu va primi cu placere partea asta cu educatia.Si in loc sa te bucuri de ceea ce trebuie sa fie frumos in relatie joci rolul de eroina stahanovista ? nu e productiva metoda.De acord cu tine ca nu trebuie sa tipi si sa urli ca sa schimbi cursul relatiei dar poti sa-ti afirmi convingerile si ideile cu diplomatie si in nici un caz cu vocea scazuta si capul plecat.Un barbat modern si educat va incerca macar sa-ti satisfaca si tie dorintele daca te iubeste si te respecta macar putin.Rabdarea este necesara de ambele parti , altfel nu poti construi nimic. nici eu nu sunt de acord sa-l sufoci , sa-l pui in lant ca pe un catel.Este om , cu personalitate si caracter bine definit si daca il umilesti implicit te umilesti pe tine, dar nici sa-l lasi sa-si faca mendrele cum vrea fara sa ai nici o atitudine , doar sa strangi din dinti cu rabdare , ca sa treaca problema.Spui spre final "am fost iubita".Folosesti deja trecutul , sa inteleg ca tocmai metoda ta n-a functionat pentru mult timp?

Postat pe 10 Mai 2010 07:39
De la: razz, la data 2010-05-09 20:56:40kitty,care e problema ta,ai ceva personal cu mine?eu sincer nu am nimic cu tine.nu am atacat femeile si nici nu m-am plans de ele.singura careia i-am raspuns cu rautate a fost misandra care spunea despre barbati ca sunt un rau necesar si imi pare rau ca i-am raspuns,ca nu am rezolvat nik cu asta,ea tot limitata in gandire va ramane,saraca.
am vrut sa demonstrez doar faptul ca este mai putin important dak esti femeie sau barbat si conteaza caracterul individului nu sexul lui;si desemenea ca e bine sa fim mai toleranti si mai intelegatori cu persoana de langa noi.n-aveti dekat sa continuati sa ma atacati,daca asta va da voua o satisfactie si va descarcati de frustrari in felul asta sau de nervi sau de mai stiu eu ce atunci continuati,poate va ajuta si e benefic pt psihicul vostru in vreun fel.
numai bine si sa fiti iubiti.mai ales celor care ma ataca pe aici le doresc sa fie iubite,in felul asta poate se mai calmeaza si ele

1. am o problema cu tot ce ai afirmat pe acest topic si ce arata asta
2. de unde stii tu ca e misandra? stii macar ce inseamna termenul? poate e doar o fata mai prostuta si n-a gasit ceva mai inteligent de zis decat un cliseu auzit pe nu stiu unde
3. ce-ar fi sa-ti urmezi propriile sfaturi, iar iti demonstrezi ipocrizia
si pentru informarea ta am un barbat minunat langa mine pe care nu l-as da nici pe 1000 ca tine! nu te atac ca am o problema in general cu barbatii, te atac pentru ca am o problema cu ceea ce afirmi si ce inseamna asta. E chiar atat de greu de procesat atata lucru sau propriile frustrari sau nrvi sau mai stiu eu ce iti incetoseaza judecata?
kitty_krieger
Postat pe 10 Mai 2010 11:36
De la: alcana2006, la data 2010-05-10 01:15:21Scorpio,cu respect te contrazic,am avut o relatie de 6 ani care am tinut o in felul asta,poate am avut zile cand plangeam ca nu venea pe acasa decat dupa 2 zile,dar nu i ziceam nimic si il asteptam cu masa pusa,asa a fost la inceput ,a facut o data ,de 2, de zece ori,fara sa i reprosez nimic,si si a dat seama singur ca greseste.Ce rezolvam daca aveam gura mare si ii saream in cap?Pleca cu saptamanile sigur,l am lasat sa isi dea seama singur unde greseste si crede ma ca nu sunt prosti,stiu unde gresesc doar ca nu vor sa recunoasca.Si uite asa cu rabdare si vorbe frumoase l am ajutat sa ajunga pe calea cea dreapta in cele din urma.Si de ce ?Pentru ca daca vrei intradevar o relatie sa mearga bine trebuie sa faci sacrificii si in special sa iti iei iubitu ca atare,asa cum este,incercand pe parcurs sa l modelezi dupa bunu plac dar eu consider ca reusesti doar daca ii dovedesti ca are langa el o femeie intelegatoare si buna.Las l sa plece pt ca tot acasa se intoarce,si tot eu sunt pe primu loc.Poate m a inselat,dar daca nu am simtit si tot la mine s a intors ,pe mine m a iubit m a respectat,mi e mi a pus mancarea pe masa,ce ma intereseaza?Si crede ma ca au fost multe nopti cand stateam singura in casa si el era in club cu prietenii si ma intrebam daca intradevar e cu prietenii,dar niciodata nu l am intrebat,sa fiu cu gura mare ,de ce ai fost cu prieteenii,de ce ai stat atat,au fost femei in grupu vostru?Nimic,i am acordat libertate si incredere totala pana la proba contrarie.Daca m a inselat,problema lui,a fost probabil doar o noapte,si tot eu am fost iubita lui nu respectiva . .Daca vrei intradevar sa mearga o rel trebuie sa faci sacrificii.cu gurita mica,si cu multa multa rabdare.Si prin felul meu de a fi,cum zici tu ca v oi avea probleme,eu consider ca doar de castigat am avut,pt ca m a facut intradevar sa ma simt iubita,m a respectat,m a tratat ca o printesa,si oricat de mult a gresit tot acasa a venit.In concluzie am fost rabdatoare ,intelegatoare,si drept rasplata am fost iubita.Hai sa ii luam ca atare si sa incercam sa i modelam prin alte metode,fara critici ,reprosuri,cu rabdare ,garantez o rel fericita cum am avut o eu.Si crede ma sunt mandra de ceea ce am realizat.Ei vor sa para duri dar in adancul sufletului sunt de fapt ca si copii,trebuiesc doar ajutati,iubiti respectati,pentru ca pana la urma CE OFERI ASTA PRIMESTI


vai de mine, imi pare rau ptr tine ca ai avut asa o relatie rea....cand o sa ai una mai buna in care te simti si tu bine nu numai el, o sa poti face comparatia....cand si el va face sacrificii ptr tine nu numai tu ptr el....cand te vei simti si respectata nu numai iubita...crede-ma exista satisfactii mult mai mari intr-o relatie decat ca el revine tot la tine dupa ce isi face de cap netinad cont de tine....

da, e adevarat nu e bine sa fii cu gura mare, dar nici sa te lasi calcata in picioare asa....crede-ma ca atunci cand o sa il vezi cu alta cu care se va purta EL frumos si ea nu va face atatea ptr el cate ai indurat tu, iti va parea rau ca te-ai sacrificat asa....
DayC
Postat pe 10 Mai 2010 16:48
De la: supermiki, la data 2010-05-05 17:23:20
De la: roxxenn, la data 2010-05-05 16:33:24De la: miss_darine, la data 2010-05-03 22:24:06
De la: supermiki, la data 2010-05-03 20:46:52
De la: roxxenn, la data 2010-05-03 18:59:52
......cu toti avem si defecte si calitati........numai ca e mai bine sa critici ograda altuia.....daca am comunica intre noi mai mult poate ca ne-am intelege mai bine problemele .....barbati nu ar mai cauta dragoste si intelegere in bratele alteia si femeia la fel!dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte


- Ce este caracterul?...
Ce crezi, se poate modela? ...

o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata


- Sa inteleg ca , (este virgula, in caz ca nu ati observat-o), caracterul inseamna: " o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata [/quo" ... Am intrebat pentru ca roxxenn a spus: "dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte" ... si nu sunt chiar sigur daca stie ce inseamna "caracter". Sau macar ce intelege ea prin caracter.
Si am mai intrebat daca crede ca acest "caracter" s-ar putea modela

iti voi raspunde, citeste: caracterul este o carte de vizitã nescrisã pe hârtie, dar sãpatã în adâncul fiinþei tale, care te aratã oriunde, oricând ºi oricui cine eºti. Este o prezentare chiar fãrã cuvinte din partea ta, dar se exprimã prin felul cum te îmbraci, cum te comporþi în familie, în bisericã, în societate, prin felul cum conduci bicicleta, cãruþa sau maºina; prin felul cum îþi alegi prietenii, cãci, nu uita vorba din bãtrâni: „Pãsãrile de aceleaºi pene zboarã împreunã" sau: „Spune-mi cu cine te însoþeºti, ºi-þi voi spune cine eºti. " Toate adeveresc, fãrã grai, ce fel de caracter ai.
Faptul cã îþi þii cuvântul sau þi-l calci, cã eºti punctual sau cã întârzii mereu, cã eºti ordonat sau dezordonat, cã priveºti lucrurile în fond sau doar la suprafaþã, cã iubeºti curãþia sau te complaci în murdãrie, cã eºti aprins sau blând, cã eºti certãreþ sãu paºnic, cã eºti mândru sau smerit, cã gãseºti plãcere în lucrurile uºuratice sau îþi plac lucrurile serioase, toate, absolut toate, aratã ce caracter avem. Nu putem sã ni-l ascundem.
toate vorbele, toate miºcãrile, toate faptele ne trãdeazã: chiar fãrã sã vrem, spun în gura mare ce fel de caracter avem.
Cum ar mai trebui sã ne strãduim, pentru noi ºi pentru copiii noºtri, sã avem un caracter bun!

si da cred ca caracterul fiecaruia in parte se poate modela..........dar nu uita ce greu este sa te schimbi pe tine insuti


- Woww !... roxxenn ... nu ma asteptam din partea ta la acest raspuns!...
Te rog sa ma scuzi pentru ca te-am subapreciat.
Hai sa mai adaugam la definirea caracterului si modul in care te comporti atunci cand esti TU cu TINE, cand nu te vede ... sau crezi ca nu te vede nimeni. Pentru ca in rest, in societate, in afaceri, la biserica, in familie ... majoritatea poarta o masca. Si poti sa te inseli.
Oricum, iti multumesc... mi-ai dat o lectie.
Stiam lectia, insa nu am aplicat-o cu tine... te-am subapreciat, luandu-ma dupa aparente si ani.
Deci, daca poti, te rog sa ma ierti. Mai ales ca mi-ai dat si o idee pe care s-o dezvolt... in ceea ce priveste caracterul.
ok probabil ca diferenta de varsta intre noi este destul de mare....daca mai judecat dupa varsta!si in legatura cu iertarea....nu am ce sa iti iert.....nu mi-ai facut nimic rau
oksanaa
Postat pe 10 Mai 2010 18:43
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-04-21 13:05:34
De la: _calandrinon_, la data 2010-04-21 13:02:46
De la: Celia_29, la data 2010-04-14 21:20:00ca stau cu botul


unde?



peste tot unde-i prinde supararea. sa vezi un barbat cu boticu' suparat ca a mancat bataie steaua....................!!!



auzi..chiar nu ii inteleg de ce pun atat suflet in amaratul ala de fotbal!!!11

in fine...
wwwcamylya
Postat pe 10 Mai 2010 19:02
De la: alcana2006, la data 2010-05-10 01:15:21Scorpio,cu respect te contrazic,am avut o relatie de 6 ani care am tinut o in felul asta,poate am avut zile cand plangeam ca nu venea pe acasa decat dupa 2 zile,dar nu i ziceam nimic si il asteptam cu masa pusa,asa a fost la inceput ,a facut o data ,de 2, de zece ori,fara sa i reprosez nimic,si si a dat seama singur ca greseste.Ce rezolvam daca aveam gura mare si ii saream in cap?Pleca cu saptamanile sigur,l am lasat sa isi dea seama singur unde greseste si crede ma ca nu sunt prosti,stiu unde gresesc doar ca nu vor sa recunoasca.Si uite asa cu rabdare si vorbe frumoase l am ajutat sa ajunga pe calea cea dreapta in cele din urma.Si de ce ?Pentru ca daca vrei intradevar o relatie sa mearga bine trebuie sa faci sacrificii si in special sa iti iei iubitu ca atare,asa cum este,incercand pe parcurs sa l modelezi dupa bunu plac dar eu consider ca reusesti doar daca ii dovedesti ca are langa el o femeie intelegatoare si buna.Las l sa plece pt ca tot acasa se intoarce,si tot eu sunt pe primu loc.Poate m a inselat,dar daca nu am simtit si tot la mine s a intors ,pe mine m a iubit m a respectat,mi e mi a pus mancarea pe masa,ce ma intereseaza?Si crede ma ca au fost multe nopti cand stateam singura in casa si el era in club cu prietenii si ma intrebam daca intradevar e cu prietenii,dar niciodata nu l am intrebat,sa fiu cu gura mare ,de ce ai fost cu prieteenii,de ce ai stat atat,au fost femei in grupu vostru?Nimic,i am acordat libertate si incredere totala pana la proba contrarie.Daca m a inselat,problema lui,a fost probabil doar o noapte,si tot eu am fost iubita lui nu respectiva . .Daca vrei intradevar sa mearga o rel trebuie sa faci sacrificii.cu gurita mica,si cu multa multa rabdare.Si prin felul meu de a fi,cum zici tu ca v oi avea probleme,eu consider ca doar de castigat am avut,pt ca m a facut intradevar sa ma simt iubita,m a respectat,m a tratat ca o printesa,si oricat de mult a gresit tot acasa a venit.In concluzie am fost rabdatoare ,intelegatoare,si drept rasplata am fost iubita.Hai sa ii luam ca atare si sa incercam sa i modelam prin alte metode,fara critici ,reprosuri,cu rabdare ,garantez o rel fericita cum am avut o eu.Si crede ma sunt mandra de ceea ce am realizat.Ei vor sa para duri dar in adancul sufletului sunt de fapt ca si copii,trebuiesc doar ajutati,iubiti respectati,pentru ca pana la urma CE OFERI ASTA PRIMESTI


Pentru o relatie trebuie sa faci compromisuri in masura in care si el face face aceleasi lucruri. Sacrificiile spun mult despre lipsa de respect de sine a unei persoane.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Mai 2010 21:02
De la: wolfy, la data 2010-05-10 21:02:19
De la: alcana2006, la data 2010-05-10 01:15:21Scorpio,cu respect te contrazic,am avut o relatie de 6 ani care am tinut o in felul asta,poate am avut zile cand plangeam ca nu venea pe acasa decat dupa 2 zile,dar nu i ziceam nimic si il asteptam cu masa pusa,asa a fost la inceput ,a facut o data ,de 2, de zece ori,fara sa i reprosez nimic,si si a dat seama singur ca greseste.Ce rezolvam daca aveam gura mare si ii saream in cap?Pleca cu saptamanile sigur,l am lasat sa isi dea seama singur unde greseste si crede ma ca nu sunt prosti,stiu unde gresesc doar ca nu vor sa recunoasca.Si uite asa cu rabdare si vorbe frumoase l am ajutat sa ajunga pe calea cea dreapta in cele din urma.Si de ce ?Pentru ca daca vrei intradevar o relatie sa mearga bine trebuie sa faci sacrificii si in special sa iti iei iubitu ca atare,asa cum este,incercand pe parcurs sa l modelezi dupa bunu plac dar eu consider ca reusesti doar daca ii dovedesti ca are langa el o femeie intelegatoare si buna.Las l sa plece pt ca tot acasa se intoarce,si tot eu sunt pe primu loc.Poate m a inselat,dar daca nu am simtit si tot la mine s a intors ,pe mine m a iubit m a respectat,mi e mi a pus mancarea pe masa,ce ma intereseaza?Si crede ma ca au fost multe nopti cand stateam singura in casa si el era in club cu prietenii si ma intrebam daca intradevar e cu prietenii,dar niciodata nu l am intrebat,sa fiu cu gura mare ,de ce ai fost cu prieteenii,de ce ai stat atat,au fost femei in grupu vostru?Nimic,i am acordat libertate si incredere totala pana la proba contrarie.Daca m a inselat,problema lui,a fost probabil doar o noapte,si tot eu am fost iubita lui nu respectiva . .Daca vrei intradevar sa mearga o rel trebuie sa faci sacrificii.cu gurita mica,si cu multa multa rabdare.Si prin felul meu de a fi,cum zici tu ca v oi avea probleme,eu consider ca doar de castigat am avut,pt ca m a facut intradevar sa ma simt iubita,m a respectat,m a tratat ca o printesa,si oricat de mult a gresit tot acasa a venit.In concluzie am fost rabdatoare ,intelegatoare,si drept rasplata am fost iubita.Hai sa ii luam ca atare si sa incercam sa i modelam prin alte metode,fara critici ,reprosuri,cu rabdare ,garantez o rel fericita cum am avut o eu.Si crede ma sunt mandra de ceea ce am realizat.Ei vor sa para duri dar in adancul sufletului sunt de fapt ca si copii,trebuiesc doar ajutati,iubiti respectati,pentru ca pana la urma CE OFERI ASTA PRIMESTI


Pentru o relatie trebuie sa faci compromisuri in masura in care si el face face aceleasi lucruri. Sacrificiile spun mult despre lipsa de respect de sine a unei persoane.
exact asa este cum spui
kudika029282
Postat pe 10 Mai 2010 21:28
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-21 12:06:40
De la: ilovethisgame, la data 2010-04-20 23:15:20
Repet, dupa mine oamenii sunt la fel. Au o puternica trasatura DICTATORIALA : copii, parinti, fete, baieti, pensionari, politicieni, militieni, judecatori, profesori etc. Pt ei COMUNICARE = taci tu din gura pt ca eu am dreptate intodeauana si nu recunosc niciodata cand gresesc.

Subscriu!!!! (daca mi se permite )
iras
Postat pe 11 Mai 2010 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt o 'amanta' si vreau sa va impartasesc trairile mele. 2 De la: kudika_973726 15 Septembrie 2014 07:22
CLUBUL FEMEILOR 16 De la: felixcat 8 Decembrie 2009 00:42
Topic pentru pupaciosi :) 2593 De la: Pudika_revine 13 Septembrie 2011 17:49
Incertitudinea ma innebuneste,help me please 20 De la: pushyk 30 Septembrie 2009 22:20
help me!!! 20 De la: bogdandbm 15 Aprilie 2010 19:27