Setari Cookie-uri

Ce va deranjeaza la barbatii din ziua de azi?

si inca ceva..............
FEMEI, FEMEI, E PLINA LUMEA DE NEBUNE
CINE V-A ADUS PE LUME? CINE OARE V-A FACUT???????
BARBATI, BARBATI, E PLINA LUMEA DE PANSATI
DE SUPARATI SI DE-NCORDATI
NU STITI DECIT SA VA-MBATATI!!!!!!!!!!!!!!!
Margineanu
michon_11_71
Postat pe 4 Mai 2010 10:21
[quote name='michon_11_71' date='2010-05-04 10:17:56'MAI BOTIC, AI UITAT CUMVA DE CE SINT SINGURA?????????? Dar am avut cu el 3 ani minunati.....[/quote]

n-am uitat, dar exact cum spuneam . cine n-a vazut decat partea frumoas a relatiei, nu stie ce-s alea probleme.
acolo se rodeaza un cuplu!!
trei ani e perioada roza a unei relatii.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Mai 2010 10:27
Sa fiu eu sanatoasa, mai Botic, cite femei sint distruse dupa un singur an de relatie cu un barbat. Eu am avut noroc sa am 3 ANI DE FERICIRE SI IMPLINIRE. O zi placuta, in continuare........ Botic
michon_11_71
Postat pe 4 Mai 2010 10:45
De la: supermiki, la data 2010-05-04 08:37:47 - scorpio67... noi nu am avut nici o discutie pana acum, cu toate ca am urmarit multe din postarile tale, foarte corecte de altfel. Este foarte adevarat ce zici: ca topicul a fost deschis special in in legatura cu barbatii. Insa de data asta as tinde sa dau dreptate lui razz. Stii de ce?... Pentru ca in cazul in care am vrea sa cautam SOLUTII pentru o mai buna intelegere, si nu ne gandim doar la a gasi vina si greseli, trebuie sa sa ne uitam in ansamblu. Nu avem cum sa excludem si partea cealalta care formeaza intregul. Nu le putem separa. Esti de acord cu asta?...
Pe de alta parte tu spui: "Am dreptate cand spun ca va domina orgoliul si nu suportati criticile"... "va recunoasteti in parte defectele dar spre deosebire de multe femei voi nu incercati sa le corectati, e de ajuns ca le recunoasteti si atat."... este oare aceasta o generalizare?... Esti sigura ca se potriveste chiar la TOTI barbatii?...
Sper sa nu iei personal sau ca un atac aceasta postare a mea... vreau doar o discutie, probabil si tu ai observat ca eu nu ma cert niciodata, si nu o voi face nici de acum incolo.


Eu nu cred persoanele care spun , eu m-am schimbat in rau din cauza partenerilor.Nu arunc pisica in nici o curte, pentru ca firile nu se schimba , dar la barbati am observat de multe ori ca nu vor sa se corecteze singuri atunci cand gresesc ( eu sunt barbatul !!!) pe cand femeile fac uneori schimbari radicale pentru a fi bine in cuplu, sunt dispuse sa-si ajute partenerii sa se schimbe in bine dar se lovesc de incapatanare si orgoliul lor si multe disesnsiuni pleaca de aici.Cati n-am auzit spunand: ma cicale tot timpul sa nu mai beau , sa nu mai vorbesc urat, sa nu mai alerg dupa altele , sa las capacul la wc, sa fac dus mai des, s-o ajut la treburile gospodaresti, etc.dau exemple aparent banale dar care pot produce furtuni intrun pahar cu apa.Sa-ti dau exemplul meu: m-a vrut altfel decat eram in sensul ca a trebuit sa-mi schimb stilul clasic de imbracaminte intrunul mai feminin , mai sexy.Am o fire impulsiva , mi-a cerut autocontrol , mi l-am impus de nu ma recunoaste nimeni atat de imlbanzita sunt, dar mie mi-au trebuit ani sa-l dezbar de unele obiciuri masculine pentru ca nu voia sa renunte la ele.Dar sa revin , problema nu este in defectele partenerilor ci alegerea pe care o faci chiar tu.
Cand alegi ii vezi si defectele si calitatile , daca le accepti fara sa iei nici o masura atunci devine vina ta in mare parte.
Spui ca generalizez .Din pacate am intalnit prea multi care au hibele enumerate de mine mai la inceput si prea putini care sa vrea sa schimbe ceva in comportament si sa renunte la "macho'profil ca sa se inteleaga mai bine cu femeile de langa ei.Prea multi merg pe ideea de cantitate( are balta peste) si prea putin pe calitate.
Ca sunt uscaturi de ambele parti, este si mai adevarat.Ieri citeam un topic despre o individa care era superfericita cu barbatul ei, rasfat, respect, dragoste si de atata bine si-a facut amant.Tot ea facea spume de gelozie ca fostul ei se cuplase apoi cu fosta actualului ei amant.De aia le fac proaste , am explicat in ce sens folosesc cuvantul asta in alt topic, pentru ca mie mi-e rusine ca fac parte dn aceeasi categorie ca proba asta de femeie.ca nu-si folosesc mintea din dotare, ca sunt usuratice, ca incurca vieti si apoi nici macar nu invata din greseli, ca actioneaza la primul impuls hormonal, ....Offffff, nu ma provoca sa vorbesc despre defectele femeilor , ca iar imi sar toate pitzipoancele in cap.

Postat pe 4 Mai 2010 10:55
De la: michon_11_71, la data 2010-05-04 09:00:12Ce ma deranjeaza pe mine personal la barbati????? Nu prea mai ma deranjeaza nimic acum pentru ca ii ignor. Am citit toate comentariile voastre de pina acum, unele mai acide decit altele. Dar daca gindim si din punctul lor de vedere, nu va puneti intrebarea de ce sint asa cu voi? Poate ca femeia de linga ei ii face sa faca tot ce spuneti rau despre ei. In momentul in care intr-o relatie exista dragoste, iubire, intelegere, comunicare, sinceritate si bun simt sint sigura ca nu vor mai exista asemenea probleme intr-un cuplu. Succes si aveti grija de voi si de sufletul vostru!


Dragalasa mea , oricata iubire ai da tu cuiva si restul ca : comunicare , sinceritate, caldura , etc , tot numai daca vrea muschiul lui lucrurile merg bine.Nu e nimeni marioaneta , nici macar cele mai frumoase sentimente nu pot manipula atat de mult o persoana.Esti idealista !

Postat pe 4 Mai 2010 11:11
Scuze ca am scris asa de mult, nu ma injurati!

Postat pe 4 Mai 2010 11:12
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 11:12:34Scuze ca am scris asa de mult, nu ma injurati!


nu, nu te injur!
te tzuc
geo_reincarcat_iara
Postat pe 4 Mai 2010 11:18
Scorpiuto, nu am cum sa ma supar pe tine pentru ca si eu sint la fel de scorpie ca si tine si te inteleg prin ce ai trecut. Nu stiu tipul care te-a pus sa faci tot ce ai zis mai sus era in zodia Berbec, pentru ca astia cer marea cu sarea de la o femeie, in general, iar ei sint niste distrusi,de un egoism rar intilnit pe lumea asta. Tipul de care vorbeam eu a murit de curind dar chiar a existat si ma venera, crede-ma! O zi buna!
michon_11_71
Postat pe 4 Mai 2010 11:20
De la: rodeena_vitan, la data 2010-04-14 22:42:25seara una tuturor! parerea mea este ......ca lumea se schimba mereu ....barbatii din ziua de astazi sunt dezamagiti ,frustrati,nemultumiti ,nelinistiti,increzuti, ....dece oare?


barbatii din ziua de astazi nu sunt departe de femeile din aceeasi perioada. sa fim seriosi, nu femeile ii educa pe toata perioada vietii sub diferite roluri (mame, doici, iubite, prietene, colege etc)?
leo_
Postat pe 4 Mai 2010 12:45
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-02 01:48:26Tu esti cel care a intrebat! Ma gandeam ca poate vrei sa stii ca, nu stiu, vrei sa stii cum sa interactionezi mai bine cu femeile sau un motiv din asta "nobil".
Daca nu te asteptai sa vina critici, esti naiv.
Iar daca nu suporti criticile (care sunt indreptate catre o multime, nu catre tine), nu mai deschide topicuri de genu'.

Stii, ultimul tau comentariu e ca gandirea tipica feminina: ea-l intreaba pe el "sunt grasa?"; daca raspunde nu, ca de ce nu-i spune adevarul, ca o minte frumos; daca-i raspunde da, e un porc nesimtit si nu mai vorbeste cu el 3 zile.


raspunsul e simplu si nici nu e mincinos si nici porc: "tu ce crezi?"
leo_
Postat pe 4 Mai 2010 12:50
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-04 11:18:44
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 11:12:34Scuze ca am scris asa de mult, nu ma injurati!


nu, nu te injur!
te tzuc


Geolino, de la tine cu placere! Intorc si obrazul celalalt!

Postat pe 4 Mai 2010 12:54
De la: michon_11_71, la data 2010-05-04 11:20:28Scorpiuto, nu am cum sa ma supar pe tine pentru ca si eu sint la fel de scorpie ca si tine si te inteleg prin ce ai trecut. Nu stiu tipul care te-a pus sa faci tot ce ai zis mai sus era in zodia Berbec, pentru ca astia cer marea cu sarea de la o femeie, in general, iar ei sint niste distrusi,de un egoism rar intilnit pe lumea asta. Tipul de care vorbeam eu a murit de curind dar chiar a existat si ma venera, crede-ma! O zi buna!


Un geaman! Astia iubesc asa analitic si cumpatat, de m-apuca cateodata si-l smotocesc de nu se vede, ca nu prea pot sa stau cuminte prea mult!Imi pare bine ca totusi te-ai bucurat de o asemenea experienta si rau pentru ca l-ai pierdut.

Postat pe 4 Mai 2010 12:58
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 10:55:49
De la: supermiki, la data 2010-05-04 08:37:47 - scorpio67... noi nu am avut nici o discutie pana acum, cu toate ca am urmarit multe din postarile tale, foarte corecte de altfel. Este foarte adevarat ce zici: ca topicul a fost deschis special in in legatura cu barbatii. Insa de data asta as tinde sa dau dreptate lui razz. Stii de ce?... Pentru ca in cazul in care am vrea sa cautam SOLUTII pentru o mai buna intelegere, si nu ne gandim doar la a gasi vina si greseli, trebuie sa sa ne uitam in ansamblu. Nu avem cum sa excludem si partea cealalta care formeaza intregul. Nu le putem separa. Esti de acord cu asta?...
Pe de alta parte tu spui: "Am dreptate cand spun ca va domina orgoliul si nu suportati criticile"... "va recunoasteti in parte defectele dar spre deosebire de multe femei voi nu incercati sa le corectati, e de ajuns ca le recunoasteti si atat."... este oare aceasta o generalizare?... Esti sigura ca se potriveste chiar la TOTI barbatii?...
Sper sa nu iei personal sau ca un atac aceasta postare a mea... vreau doar o discutie, probabil si tu ai observat ca eu nu ma cert niciodata, si nu o voi face nici de acum incolo.


Eu nu cred persoanele care spun , eu m-am schimbat in rau din cauza partenerilor.Nu arunc pisica in nici o curte, pentru ca firile nu se schimba , dar la barbati am observat de multe ori ca nu vor sa se corecteze singuri atunci cand gresesc ( eu sunt barbatul !!!) pe cand femeile fac uneori schimbari radicale pentru a fi bine in cuplu, sunt dispuse sa-si ajute partenerii sa se schimbe in bine dar se lovesc de incapatanare si orgoliul lor si multe disesnsiuni pleaca de aici.Cati n-am auzit spunand: ma cicale tot timpul sa nu mai beau , sa nu mai vorbesc urat, sa nu mai alerg dupa altele , sa las capacul la wc, sa fac dus mai des, s-o ajut la treburile gospodaresti, etc.dau exemple aparent banale dar care pot produce furtuni intrun pahar cu apa.Sa-ti dau exemplul meu: m-a vrut altfel decat eram in sensul ca a trebuit sa-mi schimb stilul clasic de imbracaminte intrunul mai feminin , mai sexy.Am o fire impulsiva , mi-a cerut autocontrol , mi l-am impus de nu ma recunoaste nimeni atat de imlbanzita sunt, dar mie mi-au trebuit ani sa-l dezbar de unele obiciuri masculine pentru ca nu voia sa renunte la ele.Dar sa revin , problema nu este in defectele partenerilor ci alegerea pe care o faci chiar tu.
Cand alegi ii vezi si defectele si calitatile , daca le accepti fara sa iei nici o masura atunci devine vina ta in mare parte.
Spui ca generalizez .Din pacate am intalnit prea multi care au hibele enumerate de mine mai la inceput si prea putini care sa vrea sa schimbe ceva in comportament si sa renunte la "macho'profil ca sa se inteleaga mai bine cu femeile de langa ei.Prea multi merg pe ideea de cantitate( are balta peste) si prea putin pe calitate.
Ca sunt uscaturi de ambele parti, este si mai adevarat.Ieri citeam un topic despre o individa care era superfericita cu barbatul ei, rasfat, respect, dragoste si de atata bine si-a facut amant.Tot ea facea spume de gelozie ca fostul ei se cuplase apoi cu fosta actualului ei amant.De aia le fac proaste , am explicat in ce sens folosesc cuvantul asta in alt topic, pentru ca mie mi-e rusine ca fac parte dn aceeasi categorie ca proba asta de femeie.ca nu-si folosesc mintea din dotare, ca sunt usuratice, ca incurca vieti si apoi nici macar nu invata din greseli, ca actioneaza la primul impuls hormonal, ....Offffff, nu ma provoca sa vorbesc despre defectele femeilor , ca iar imi sar toate pitzipoancele in cap.

cum scrii tu pe sufletul meu
La tinerete contrariile se atrag si de aici problemele ultra existentiale ale multora!
La maturitate,deja esti constient ca nu poti schimba firea nimanui nici macar pe a ta si atunci hai sa vedem intai paiul din ochiul nostru si dupa aceea barna din ochii celorlalti!
miss_darine
Postat pe 4 Mai 2010 13:01
De la: supermiki, la data 2010-05-04 08:04:48
De la: miss_darine, la data 2010-05-03 22:24:06
De la: supermiki, la data 2010-05-03 20:46:52
De la: roxxenn, la data 2010-05-03 18:59:52......cu toti avem si defecte si calitati........numai ca e mai bine sa critici ograda altuia.....daca am comunica intre noi mai mult poate ca ne-am intelege mai bine problemele .....barbati nu ar mai cauta dragoste si intelegere in bratele alteia si femeia la fel!dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte


- Ce este caracterul?...
Ce crezi, se poate modela? ...

o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata


- Sa inteleg ca , (este virgula, in caz ca nu ati observat-o), caracterul inseamna: " o personalitate de lut si fara coloana vertebrala o nevertebrata [/quo" ... Am intrebat pentru ca roxxenn a spus: "dar aici deja tine de caracterul fiecaruia in parte" ... si nu sunt chiar sigur daca stie ce inseamna "caracter". Sau macar ce intelege ea prin caracter.
Si am mai intrebat daca crede ca acest "caracter" s-ar putea modela.

aveam chef de goange ieri no offence
miss_darine
Postat pe 4 Mai 2010 13:04
Darine, pup, ce mai faci?

Postat pe 4 Mai 2010 13:10
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 13:10:36Darine, pup, ce mai faci?

am incarcat niste poze noi cu bubulina, mascota firmei in rest munca munca si iar munca tu? esti bine?
miss_darine
Postat pe 4 Mai 2010 13:13
De la: miss_darine, la data 2010-05-04 13:13:08
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 13:10:36Darine, pup, ce mai faci?

am incarcat niste poze noi cu bubulina, mascota firmei in rest munca munca si iar munca tu? esti bine?


Eu relativ! Am descoperit ca am cariera de cataroaie la bila.Of, iar nu m-ai pap bunatati!

Postat pe 4 Mai 2010 13:15
De la: miss_darine, la data 2010-05-04 13:13:08
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 13:10:36Darine, pup, ce mai faci?

am incarcat niste poze noi cu bubulina, mascota firmei in rest munca munca si iar munca tu? esti bine?


E dragutza rau puturoasa!

Postat pe 4 Mai 2010 13:18
ca sa gasesti solutii, nu trebuie mai intai sa identifici problemele?
kitty_krieger
Postat pe 4 Mai 2010 13:36
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-04 13:36:52ca sa gasesti solutii, nu trebuie mai intai sa ideintifici problemele?


Good point!

Postat pe 4 Mai 2010 13:38
SCORPIUTO, MA MIR DE CE-MI SPUI DE UN GEAMAN si sti de ce? Primul meu iubit a fost geaman si era cel mai dulce om iar fostul meu sot era tot geaman si imi lua fuste scurte, mulate, pantaloni mulati, ma vroia numai pe tocuri, sa ma admire toata lumea, era tare mindru de mine si de cum arat. Acum m-am ingrasat dupa o operatie nasoala, dar eram fotomodel pina acum 5 ani. In prima faza nu-i cricneam, dar il pusesem cu botul pe labe lejer. S-a bagat proasta de ma-sa si dupa mii de incercari a reusit sa ne desparta, dar sintem prieteni inca. Incearca sa-i gasesti punctele slabe si va fi un catelus, iti garantez. sint slabi gemenii, crede-ma!
michon_11_71
Postat pe 4 Mai 2010 13:55
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-04 13:36:52ca sa gasesti solutii, nu trebuie mai intai sa identifici problemele?


- Nu, problemele oricum SUNT, nu trebuiesc cautate sau identificate. A te focaliza pe solutii, sau mai bine zis pe rezultate inseamna sa iti indrepti privirea la CE VREI sau CUM VREI sa fie lucrurile. Nici nu te intereseaza ce A FOST ... te intereseaza CE VREI SA FIE. Iar discutia se poate purta in directia asta.
Am sa vin cu o completare, adica cu solutii, doar ca acum mi-ar lua ceva timp sa le scriu si am altceva mai prioritar spre care sa-mi investesc timpul. Am raspuns si la scorpio67, un raspuns complet si tocmai m-a scos net-ul si am pierdut tot ce am scris si nu mai ma apuc acum sa rescriu inca odata ... am sa revin cu completari.
supermiki
Postat pe 4 Mai 2010 14:23
De la: miss_darine, la data 2010-05-04 13:01:50
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 10:55:49
De la: supermiki, la data 2010-05-04 08:37:47 - scorpio67... noi nu am avut nici o discutie pana acum, cu toate ca am urmarit multe din postarile tale, foarte corecte de altfel. Este foarte adevarat ce zici: ca topicul a fost deschis special in in legatura cu barbatii. Insa de data asta as tinde sa dau dreptate lui razz. Stii de ce?... Pentru ca in cazul in care am vrea sa cautam SOLUTII pentru o mai buna intelegere, si nu ne gandim doar la a gasi vina si greseli, trebuie sa sa ne uitam in ansamblu. Nu avem cum sa excludem si partea cealalta care formeaza intregul. Nu le putem separa. Esti de acord cu asta?...
Pe de alta parte tu spui: "Am dreptate cand spun ca va domina orgoliul si nu suportati criticile"... "va recunoasteti in parte defectele dar spre deosebire de multe femei voi nu incercati sa le corectati, e de ajuns ca le recunoasteti si atat."... este oare aceasta o generalizare?... Esti sigura ca se potriveste chiar la TOTI barbatii?...
Sper sa nu iei personal sau ca un atac aceasta postare a mea... vreau doar o discutie, probabil si tu ai observat ca eu nu ma cert niciodata, si nu o voi face nici de acum incolo.


Eu nu cred persoanele care spun , eu m-am schimbat in rau din cauza partenerilor.Nu arunc pisica in nici o curte, pentru ca firile nu se schimba , dar la barbati am observat de multe ori ca nu vor sa se corecteze singuri atunci cand gresesc ( eu sunt barbatul !!!) pe cand femeile fac uneori schimbari radicale pentru a fi bine in cuplu, sunt dispuse sa-si ajute partenerii sa se schimbe in bine dar se lovesc de incapatanare si orgoliul lor si multe disesnsiuni pleaca de aici.Cati n-am auzit spunand: ma cicale tot timpul sa nu mai beau , sa nu mai vorbesc urat, sa nu mai alerg dupa altele , sa las capacul la wc, sa fac dus mai des, s-o ajut la treburile gospodaresti, etc.dau exemple aparent banale dar care pot produce furtuni intrun pahar cu apa.Sa-ti dau exemplul meu: m-a vrut altfel decat eram in sensul ca a trebuit sa-mi schimb stilul clasic de imbracaminte intrunul mai feminin , mai sexy.Am o fire impulsiva , mi-a cerut autocontrol , mi l-am impus de nu ma recunoaste nimeni atat de imlbanzita sunt, dar mie mi-au trebuit ani sa-l dezbar de unele obiciuri masculine pentru ca nu voia sa renunte la ele.Dar sa revin , problema nu este in defectele partenerilor ci alegerea pe care o faci chiar tu.
Cand alegi ii vezi si defectele si calitatile , daca le accepti fara sa iei nici o masura atunci devine vina ta in mare parte.
Spui ca generalizez .Din pacate am intalnit prea multi care au hibele enumerate de mine mai la inceput si prea putini care sa vrea sa schimbe ceva in comportament si sa renunte la "macho'profil ca sa se inteleaga mai bine cu femeile de langa ei.Prea multi merg pe ideea de cantitate( are balta peste) si prea putin pe calitate.
Ca sunt uscaturi de ambele parti, este si mai adevarat.Ieri citeam un topic despre o individa care era superfericita cu barbatul ei, rasfat, respect, dragoste si de atata bine si-a facut amant.Tot ea facea spume de gelozie ca fostul ei se cuplase apoi cu fosta actualului ei amant.De aia le fac proaste , am explicat in ce sens folosesc cuvantul asta in alt topic, pentru ca mie mi-e rusine ca fac parte dn aceeasi categorie ca proba asta de femeie.ca nu-si folosesc mintea din dotare, ca sunt usuratice, ca incurca vieti si apoi nici macar nu invata din greseli, ca actioneaza la primul impuls hormonal, ....Offffff, nu ma provoca sa vorbesc despre defectele femeilor , ca iar imi sar toate pitzipoancele in cap.

cum scrii tu pe sufletul meu
La tinerete contrariile se atrag si de aici problemele ultra existentiale ale multora!
La maturitate,deja esti constient ca nu poti schimba firea nimanui nici macar pe a ta si atunci hai sa vedem intai paiul din ochiul nostru si dupa aceea barna din ochii celorlalti!

super...pup fetele , dar oare citi/cite vor intelege cu adevarat ce ati scris voi ?
RUY_BLAS
Postat pe 4 Mai 2010 14:49
De la: supermiki, la data 2010-05-04 14:23:18
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-04 13:36:52ca sa gasesti solutii, nu trebuie mai intai sa identifici problemele?


- Nu, problemele oricum SUNT, nu trebuiesc cautate sau identificate. A te focaliza pe solutii, sau mai bine zis pe rezultate inseamna sa iti indrepti privirea la CE VREI sau CUM VREI sa fie lucrurile. Nici nu te intereseaza ce A FOST ... te intereseaza CE VREI SA FIE. Iar discutia se poate purta in directia asta.
Am sa vin cu o completare, adica cu solutii, doar ca acum mi-ar lua ceva timp sa le scriu si am altceva mai prioritar spre care sa-mi investesc timpul. Am raspuns si la scorpio67, un raspuns complet si tocmai m-a scos net-ul si am pierdut tot ce am scris si nu mai ma apuc acum sa rescriu inca odata ... am sa revin cu completari.

atunci inlocuieste cuvantul solutie cu altceva, pentru ca solutia este, prin definitie, rezolvarea unei probleme.

Oricum, ceea ce spui tu e absolut corect insa in alt context, nu in cel de fata (bineinteles cu schimbarea cuvantului solutie cu ceva mai adecvat). Si de ce spun asta si de ce ma deranjeaza ce a facut razz: pentru ca intrebarea "Ce va deranjeaza la....?" arata ca autorul vrea sa identifice o problema si, eventual, sa o rezolve. Dar el a recunoscut ca nu-l intereseaza deloc acest lucru, deci ne-a indus in eroare in mod deliberat. Apoi tot el ne-a indemnat sa nu facem ceva ce chiar el a facut.

Si, in plus, una este o problema de cuplu, cuplu alcatuit din doi indivizi complecsi si unici, cu totul alta este o discutie purtata la modul general (asa cum a condus-o autorul acestui topic, prin cuvintele folosite).
kitty_krieger
Postat pe 4 Mai 2010 15:49
De la: michon_11_71, la data 2010-05-04 13:55:47SCORPIUTO, MA MIR DE CE-MI SPUI DE UN GEAMAN si sti de ce? Primul meu iubit a fost geaman si era cel mai dulce om iar fostul meu sot era tot geaman si imi lua fuste scurte, mulate, pantaloni mulati, ma vroia numai pe tocuri, sa ma admire toata lumea, era tare mindru de mine si de cum arat. Acum m-am ingrasat dupa o operatie nasoala, dar eram fotomodel pina acum 5 ani. In prima faza nu-i cricneam, dar il pusesem cu botul pe labe lejer. S-a bagat proasta de ma-sa si dupa mii de incercari a reusit sa ne desparta, dar sintem prieteni inca. Incearca sa-i gasesti punctele slabe si va fi un catelus, iti garantez. sint slabi gemenii, crede-ma!


multumesc de sfaturi!

Postat pe 4 Mai 2010 18:31
De la: sirghea, la data 2010-05-04 14:49:53
De la: miss_darine, la data 2010-05-04 13:01:50
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 10:55:49
De la: supermiki, la data 2010-05-04 08:37:47 - scorpio67... noi nu am avut nici o discutie pana acum, cu toate ca am urmarit multe din postarile tale, foarte corecte de altfel. Este foarte adevarat ce zici: ca topicul a fost deschis special in in legatura cu barbatii. Insa de data asta as tinde sa dau dreptate lui razz. Stii de ce?... Pentru ca in cazul in care am vrea sa cautam SOLUTII pentru o mai buna intelegere, si nu ne gandim doar la a gasi vina si greseli, trebuie sa sa ne uitam in ansamblu. Nu avem cum sa excludem si partea cealalta care formeaza intregul. Nu le putem separa. Esti de acord cu asta?...
Pe de alta parte tu spui: "Am dreptate cand spun ca va domina orgoliul si nu suportati criticile"... "va recunoasteti in parte defectele dar spre deosebire de multe femei voi nu incercati sa le corectati, e de ajuns ca le recunoasteti si atat."... este oare aceasta o generalizare?... Esti sigura ca se potriveste chiar la TOTI barbatii?...
Sper sa nu iei personal sau ca un atac aceasta postare a mea... vreau doar o discutie, probabil si tu ai observat ca eu nu ma cert niciodata, si nu o voi face nici de acum incolo.


Eu nu cred persoanele care spun , eu m-am schimbat in rau din cauza partenerilor.Nu arunc pisica in nici o curte, pentru ca firile nu se schimba , dar la barbati am observat de multe ori ca nu vor sa se corecteze singuri atunci cand gresesc ( eu sunt barbatul !!!) pe cand femeile fac uneori schimbari radicale pentru a fi bine in cuplu, sunt dispuse sa-si ajute partenerii sa se schimbe in bine dar se lovesc de incapatanare si orgoliul lor si multe disesnsiuni pleaca de aici.Cati n-am auzit spunand: ma cicale tot timpul sa nu mai beau , sa nu mai vorbesc urat, sa nu mai alerg dupa altele , sa las capacul la wc, sa fac dus mai des, s-o ajut la treburile gospodaresti, etc.dau exemple aparent banale dar care pot produce furtuni intrun pahar cu apa.Sa-ti dau exemplul meu: m-a vrut altfel decat eram in sensul ca a trebuit sa-mi schimb stilul clasic de imbracaminte intrunul mai feminin , mai sexy.Am o fire impulsiva , mi-a cerut autocontrol , mi l-am impus de nu ma recunoaste nimeni atat de imlbanzita sunt, dar mie mi-au trebuit ani sa-l dezbar de unele obiciuri masculine pentru ca nu voia sa renunte la ele.Dar sa revin , problema nu este in defectele partenerilor ci alegerea pe care o faci chiar tu.
Cand alegi ii vezi si defectele si calitatile , daca le accepti fara sa iei nici o masura atunci devine vina ta in mare parte.
Spui ca generalizez .Din pacate am intalnit prea multi care au hibele enumerate de mine mai la inceput si prea putini care sa vrea sa schimbe ceva in comportament si sa renunte la "macho'profil ca sa se inteleaga mai bine cu femeile de langa ei.Prea multi merg pe ideea de cantitate( are balta peste) si prea putin pe calitate.
Ca sunt uscaturi de ambele parti, este si mai adevarat.Ieri citeam un topic despre o individa care era superfericita cu barbatul ei, rasfat, respect, dragoste si de atata bine si-a facut amant.Tot ea facea spume de gelozie ca fostul ei se cuplase apoi cu fosta actualului ei amant.De aia le fac proaste , am explicat in ce sens folosesc cuvantul asta in alt topic, pentru ca mie mi-e rusine ca fac parte dn aceeasi categorie ca proba asta de femeie.ca nu-si folosesc mintea din dotare, ca sunt usuratice, ca incurca vieti si apoi nici macar nu invata din greseli, ca actioneaza la primul impuls hormonal, ....Offffff, nu ma provoca sa vorbesc despre defectele femeilor , ca iar imi sar toate pitzipoancele in cap.

cum scrii tu pe sufletul meu
La tinerete contrariile se atrag si de aici problemele ultra existentiale ale multora!
La maturitate,deja esti constient ca nu poti schimba firea nimanui nici macar pe a ta si atunci hai sa vedem intai paiul din ochiul nostru si dupa aceea barna din ochii celorlalti!

super...pup fetele , dar oare citi/cite vor intelege cu adevarat ce ati scris voi ?



Ai dreptate, mare dreptate, deja discutia se poarta pe nuante si unghiuri de abordare ale problemelor , deja este prea subtila pentru ....mandra de 13 ani care e moarta sa stie despre sex de acum si pentru multe altele/altii care vor ca relatiile sa mearga de la sine sau in virtutea amorului si atat.

Postat pe 4 Mai 2010 18:36
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-04 15:49:02
De la: supermiki, la data 2010-05-04 14:23:18
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-04 13:36:52ca sa gasesti solutii, nu trebuie mai intai sa identifici problemele?


- Nu, problemele oricum SUNT, nu trebuiesc cautate sau identificate. A te focaliza pe solutii, sau mai bine zis pe rezultate inseamna sa iti indrepti privirea la CE VREI sau CUM VREI sa fie lucrurile. Nici nu te intereseaza ce A FOST ... te intereseaza CE VREI SA FIE. Iar discutia se poate purta in directia asta.
Am sa vin cu o completare, adica cu solutii, doar ca acum mi-ar lua ceva timp sa le scriu si am altceva mai prioritar spre care sa-mi investesc timpul. Am raspuns si la scorpio67, un raspuns complet si tocmai m-a scos net-ul si am pierdut tot ce am scris si nu mai ma apuc acum sa rescriu inca odata ... am sa revin cu completari.

atunci inlocuieste cuvantul solutie cu altceva, pentru ca solutia este, prin definitie, rezolvarea unei probleme.

Oricum, ceea ce spui tu e absolut corect insa in alt context, nu in cel de fata (bineinteles cu schimbarea cuvantului solutie cu ceva mai adecvat). Si de ce spun asta si de ce ma deranjeaza ce a facut razz: pentru ca intrebarea "Ce va deranjeaza la....?" arata ca autorul vrea sa identifice o problema si, eventual, sa o rezolve. Dar el a recunoscut ca nu-l intereseaza deloc acest lucru, deci ne-a indus in eroare in mod deliberat. Apoi tot el ne-a indemnat sa nu facem ceva ce chiar el a facut.

Si, in plus, una este o problema de cuplu, cuplu alcatuit din doi indivizi complecsi si unici, cu totul alta este o discutie purtata la modul general (asa cum a condus-o autorul acestui topic, prin cuvintele folosite).


- Da, ai dreptate ... tocmai de aceea am facut chiar in text daca citesti putin mai atenta precizarea:
"A te focaliza pe solutii, sau mai bine zis pe rezultate..."...
supermiki
Postat pe 4 Mai 2010 18:44
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 13:15:40
De la: miss_darine, la data 2010-05-04 13:13:08
De la: scorpio67, la data 2010-05-04 13:10:36Darine, pup, ce mai faci?

am incarcat niste poze noi cu bubulina, mascota firmei in rest munca munca si iar munca tu? esti bine?


Eu relativ! Am descoperit ca am cariera de cataroaie la bila.Of, iar nu m-ai pap bunatati!

offff eu am bila un pic mai lenesa si imi face probleme,imi dau seama ca trebuie sa fie groaznic sa ai pietre sanatate multa iti doresc
miss_darine
Postat pe 4 Mai 2010 19:14
Buna,eu consider ca atat femeile cat si barbatii suntem egali,paduri fara uscaturi nu exista,nu vreau sa le tin partea barbatilor,dar poate ca si noi femeile daca am fi mai deschise fata de ei,sa le spunem ce simtim,sa i ajutam sa se deschida in fata noastra si ei ar fi mult mai sensibili.Eu consider ca intr o relatie femeia face totul,daca am avea gura mai mica daca le am acorda libertatea necesara si ar avea langa ei o femeie intelegatoare si care sa i astepte acasa cu o masa calda,nu cred ca barbatii ar mai cauta in alta parte ceea ce au acasa.De multe ori am vazut mai multe femei mult mai perverse decat un barbat,mincinoase,materialiste,dar adevarul ca despre noi nu avem curajul sa admitem asta din pacate doar barbatii sunt misoginii si mincinosi.Cum am spus TOTI SUNTEM LA FEL,poate noi femeile mult mai perverse si mincinoase decat un barbat sau cel putin la fel.Imi cer scuze daca deranjez cu comentul meu dar sa nu aruncam povara doar pe spatele barbatilor pentru ca suntem la fel de vinovate ca si ei.Consider ca o femeie poate face un barbat om sau ne om,si ca in spatele fiecarui barbat de succes exista o femeie desteapta.Cred ca si ei ca si noi si ar dori sa si gaseasca o pereche sa fie fericiti sa i astepte cineva acasa dar din pacate in ziua de azi sunt foarte putine fete care si doresc familii.Aem in cap doar masini .cluburi ,haine,banii,si uite asa uitam ce este adevarat esential in viata,sa fim fericitii.
alcana2006
Postat pe 4 Mai 2010 21:11
De la: alcana2006, la data 2010-05-04 21:11:19Buna,eu consider ca atat femeile cat si barbatii suntem egali,paduri fara uscaturi nu exista,nu vreau sa le tin partea barbatilor,dar poate ca si noi femeile daca am fi mai deschise fata de ei,sa le spunem ce simtim,sa i ajutam sa se deschida in fata noastra si ei ar fi mult mai sensibili.Eu consider ca intr o relatie femeia face totul,daca am avea gura mai mica daca le am acorda libertatea necesara si ar avea langa ei o femeie intelegatoare si care sa i astepte acasa cu o masa calda,nu cred ca barbatii ar mai cauta in alta parte ceea ce au acasa.De multe ori am vazut mai multe femei mult mai perverse decat un barbat,mincinoase,materialiste,dar adevarul ca despre noi nu avem curajul sa admitem asta din pacate doar barbatii sunt misoginii si mincinosi.Cum am spus TOTI SUNTEM LA FEL,poate noi femeile mult mai perverse si mincinoase decat un barbat sau cel putin la fel.Imi cer scuze daca deranjez cu comentul meu dar sa nu aruncam povara doar pe spatele barbatilor pentru ca suntem la fel de vinovate ca si ei.Consider ca o femeie poate face un barbat om sau ne om,si ca in spatele fiecarui barbat de succes exista o femeie desteapta.Cred ca si ei ca si noi si ar dori sa si gaseasca o pereche sa fie fericiti sa i astepte cineva acasa dar din pacate in ziua de azi sunt foarte putine fete care si doresc familii.Aem in cap doar masini .cluburi ,haine,banii,si uite asa uitam ce este adevarat esential in viata,sa fim fericitii.


Daca suntem egali atunci femeia nu trebuie sa faca totul , fiecare sa vina cu aport egal in cuplu, iar ei trebuie sa suporte si gura mare si alte defecte la fel cum suportam si noi altele ale lor.tu subliniezi tendinta din ce in ce mai mare a femeilor de a fi superficiale si materialiste ,Nu uita ca exista si reversul monedei in tabara cealalta.Viata mondena de la tv nu este si viata celor din cuplurile obisnuite.Poate ca e si vina baieteilor care vor sa obtina victorii usoare folosindu-se de "aspiratorul de feme"( masina de fitze) de tot felul de gesturi extravagante si costisitoare.

Postat pe 5 Mai 2010 07:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ofer ajutor psihologic... 19 De la: georgiana1705 18 Martie 2010 20:52
Un sfat, o parere ,va rog mult... 8 De la: 2 Ianuarie 2013 16:24
Sa zicem ca am nevoie de ajutor 17 De la: Q7 14 Februarie 2010 11:36
INDECISA 11 De la: Romina_Mihaela_Alionte_1 8 Februarie 2013 22:12
Indiferenta fata de parinti 5 De la: kudika_939450 27 Octombrie 2013 00:19