Setari Cookie-uri

7 ani diferenta

buna seara! va citesc de ceva vreme si m-am gandit ca poate poate pot sa cer si eu o parere...am o relatie de aproape un an cu un EL.....toate bune si frumoase, dar probl e ce EL e cu 7 ani mai tanar decat mine...eu-27 de ani, el-20....eu-fosta lui profesoara, el-fostul elev...ne intelegem foarte bine, dar uneori ma gandesc ca poate investim amandoi sentimente intr-o relatie care are mari sanse sa nu fie acceptata si poate si asta, si teama de a ajunge sa raman singura la 30, 30 si ceva de ani ma face uneori sa ma gandesc sa renunt...pareri?
emma_me
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:34
De la: emma_me, la data 2010-04-14 20:34:25 buna seara! va citesc de ceva vreme si m-am gandit ca poate poate pot sa cer si eu o parere...am o relatie de aproape un an cu un EL.....toate bune si frumoase, dar probl e ce EL e cu 7 ani mai tanar decat mine...eu-27 de ani, el-20....eu-fosta lui profesoara, el-fostul elev...ne intelegem foarte bine, dar uneori ma gandesc ca poate investim amandoi sentimente intr-o relatie care are mari sanse sa nu fie acceptata si poate si asta, si teama de a ajunge sa raman singura la 30, 30 si ceva de ani ma face uneori sa ma gandesc sa renunt...pareri?


Din punctul meu de vedere, problema in situatii de genul asta apare tocmai pentru ca cel mai tanar nu e pregatit pentru o relatie de durata. Daca el avea 27 si tu 34, diferenta nu mai conta, presupunand ca la 27 de ani un barbat isi doreste sa se aseze, sa aiba o familie etc. Dar la 20 de ani? Mi-e teama ca nu.
rashela
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:52
De la: emma_me, la data 2010-04-14 20:34:25 uneori ma gandesc ca poate investim amandoi sentimente intr-o relatie care are mari sanse sa nu fie acceptata si poate si asta, si teama de a ajunge sa raman singura la 30, 30 si ceva de ani ma face uneori sa ma gandesc sa renunt

Sunt de aceeasi parere cu rashela. S-ar putea ca el intr-o buna zi sa te lase, peste 1, 2 ani si sa te vezi singura la 30 de ani. Pe de alta parte, s-ar putea ca el sa fie un om care sa stie ce vrea si sa doreasca un lucru serios cu tine. Noi asta chiar nu avem de unde sti, insa tu il cunosti si ar cam trebui sa stii in ce fel de categorie se incadreaza el. Ati discutat despre ceva de genul asta vreodata? Intreb asta in ideea ca daca el in planurile lui de viitor te vede si pe tine, e ok, daca nu, poate ar fi cazul sa te implici mai putin. Spun asta pentru ca din cate am aflat si vazut, sunt si oameni implicati intr-o relatie care spun ,,nu ma vad in viitor cu partenerul actual'', adica nu-si doresc o casatorie cu partenerul actual. Sau poate consideri ca e prea devreme sa discutati despre asa ceva? Asta numai tu stii cum le consideri mai bine pentru tine si relatia voastra, viitorul tau. Ai grija de tine si tine-ne la curent cu ce se mai intampla si ce ai mai hotarat in functie de evolutia lucrurilor.
tematoare
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:01
nu e neaparat sa te lase el. sigur ai sa te plictisesti tu, iti dai seama ca la varsta lui nu'ti poate oferi ceea ce ai tu nevoie
Shhh
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:36
De la: emma_me, la data 2010-04-14 20:34:25 buna seara! va citesc de ceva vreme si m-am gandit ca poate poate pot sa cer si eu o parere...am o relatie de aproape un an cu un EL.....toate bune si frumoase, dar probl e ce EL e cu 7 ani mai tanar decat mine...eu-27 de ani, el-20....eu-fosta lui profesoara, el-fostul elev...ne intelegem foarte bine, dar uneori ma gandesc ca poate investim amandoi sentimente intr-o relatie care are mari sanse sa nu fie acceptata si poate si asta, si teama de a ajunge sa raman singura la 30, 30 si ceva de ani ma face uneori sa ma gandesc sa renunt...pareri?

sfat?
baiatul meu face acusica 23 de ani si la cat de serios si prea putin nebunatic pt varsta lui este, tot nu l-as vedea stand langa o femeie mai in varsta decat el, pt ca in primul rand este inca necopt, pina acum un an, o relatie nu dura mai mult de 2-3 luni dupa care se plictisea de ele si le gasea o mie si unu de defecte, ba ca e neserioasa, ba ca e prea petrecareata si tot asa
miss_darine
Postat pe 16 Aprilie 2010 20:49
ce ti-e si cu profesorii astia!!!!!!!!!! m-ai au de invatat de la elevi!!!

sincer acum de ce trebuia sa mentionezi ca esti fosta lui profesoara si el fost elev elev?/ e doar o curiozitate ??

anastasia_m
Postat pe 24 Aprilie 2010 12:56
De la: anastasia_m, la data 2010-04-24 12:56:08 ce ti-e si cu profesorii astia!!!!!!!!!! m-ai au de invatat de la elevi!!!

sincer acum de ce trebuia sa mentionezi ca esti fosta lui profesoara si el fost elev elev?/ e doar o curiozitate ??




sczzzzz ........ mai au.........!!!
anastasia_m
Postat pe 24 Aprilie 2010 18:00
Exista si cazuri in care diferenta de varsta nu conteaza.Eu sunt casatorita cu cineva mai mic decat mine.Atunci cand am facut nunta el avea 20ani si eu 25(eu terminasem facultatea, el era in anul 1).De atunci au trecut alti aproape 5 ani fericiti.Cred ca daca nu e nevoie sa faci compromisuri pe care sa le regreti apoi ptr a fi cu el, atunci continua relatia.Doar diferenta de varsta nu e un motiv sa renunti.Daca insa iti doresti un barbat care sa te protejeze financiar si tu nu esti o fire independenta atunci renunta de pe acum ptr ca mai sunt ani buni pana el va fi capabil sa sustina rata la mult dorita "prima casa".In plus orice presiune il va apasa si va rupe vraja-de obicei barbatii fug cand e vorba sa-si asume responsabilitati.Daca vezi casatoria ca pe un parteneriat, nu il vei avea cu cineva mai mic,daca o vezi ca pe o convietuire in care fiecare evolueaza in ritmul sau natural imprimat de varsta pe care o are, atunci poti continua.Sa nu crezi ca barbatii "maturi" se comporta diferit fata de al tau.In general barbatii nu reusesc performanta maturizarii.Succes in alegerea ta!!
daciana
Postat pe 30 Aprilie 2010 13:32
ei shi ce ? care e problema
nu mai sunteti la scoala
si ce nu s-au mai vazut cazuri
mariusmarin26
Postat pe 30 Aprilie 2010 13:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
visele ne vorbesc 179 De la: kudika380771 28 Octombrie 2012 00:42
oare ma iubeste, sau se preface...?! 41 De la: kudika330717 21 Noiembrie 2010 18:19
Ajutor , despartire ! Poveste trista :( 11 De la: george25 12 Septembrie 2011 22:00
buna tuturor 5 De la: blue_domes 8 Septembrie 2010 20:05
ea- manager, el- vanzator stradal 459 De la: CIBELA 7 Aprilie 2010 18:41