Setari Cookie-uri

Oare pt mine este prea tarziu?...

Aiuuuuurea
Stii ce... lasa asta ca vad ca toata lumea a sarit impotriva ta, ca vezi doamne meritzi ce ti s-a intamplat dat fiind ca si tu ai inselat-o
Dar eu vad doua diferente...
In primul rand tu ai recunoscut singur si ti-ai cerut iertare si inteleg ca regreti pt ca tu chiar regretzi nu ca te-a constrans ea sa spui asta... in plus la tine nu s-a repetat
Dar ea... a recunoscut doar pt ca a fost prinsa??? Si daca nu o prindeai ce se intampla? te mai inshela cu inca 10 persoane ca inteleg ca nici macar nu e prima data.
Eu inteleg ca relatia se deteioreaza in timp si asta mi se pare normal dar pe langa asta mai exista si factorul bun simtz SAU, daca tot te-a iertat si se stia si ea cu musca pe caciula, nu putea sa zica "bine domne hai sa avem un open relationship mai incercam fiecare pe cineva" dar NUUUU ea a tacut frumushel si si-a vazut de treaba semn ca undeva a durut-o de faptul ca de fapt relatia voastra avea o problema

Sincer.... nu merita dar desigur ca tu esti singurul care poate vorbi cu ea si afla despre ce este exact vorba si cum vede ea solutia, asta cu "iarta-ma nu mai fac" mie mi se pare fumata. Nu te mai increde in promisiuni "albe" si fara acoperire, cere ceva concret, cere-i argumente si fa-o sa-ti spuna exact cum vede ea relatia voastra peste cativa ani, daca chiars e poate vedea langa tine si doar langa tine
Morrigan
Postat pe 26 Iunie 2010 13:37
E 3 dimineata iar eu nu pot dormi de 3 ore. Asta e noaptea mea de cosmar. Am citit tot. Si pot spune ca am trecut printr-o situatie similara. Din puctul meu de vedere (eu consultand si un psiholog pt terapie cateva luni bune) pot spune ca pe ea au dat-o peste cap f multe lucruri din rel voastra. In primul rand kestiunea cu inselatul tau in primii ani de relatie (cand relatia e in plin extaz si formare si e plina de dragoste) a fost factorul decisiv ptr ce ti se intampla acum. Chiar daca te-a iertat atunci ea nu a mai putut uita durerea aceea!!! Pe de alta parte dorinta majoritatii femeilor este ca o relatie stabila, frumoasa sa se finalizeze cu o casatorie si cu un copil. Femeia asta a ta a fost o finuta!!! Cand ti-a auzit principiile despre asta, cum ca tu nu tii la casatorie si copii, s-a pus de acord cu tine ptr ca te iubea. A incercat sa ramana langa tine in conditiile astea si si le-a insusit si ea ca sa nu traiasca o drama alaturi de tine. Pt ca este o drama ptr o femeie sa nu ajunga sa se casat si sa faca un bebe. Este, din pct meu de vedere, si f orgolioasa. Nu s-a injosit spunandu-si parerea: ca isi doreste sa se marite si sa faca un copil. Ptr unele femeie asta seamana cu o injoseala. Pt cele orgolioase! Pt ca nu vrei ca femeie sa stie barbatul tau ca tu tanjesti la a avea ceva ce el nu doreste. Mai ales la kestiuni sentimentale k astea. Vrei sa vina si din partea lui!!! In relatie sentimentele vin de la ambii nu de la unul singur!
Asa ca ptr EA e prea tarziu acum , nu ptr tine. Pt ea !! Are 38 de ani, mai baiatule. Ai nenorocito! Cum mai face ea un copil? Fertilitatea scade dupa 26 ani!! Daca ea ar fi fost casat cu tine, cu acte si eventual o cununie religioasa (mai ales daca e credincioasa) ea s ar fi simtit in siguranta si ca orice femeie in siguranta nu ai de ce sa te apuci de inselat decat daca acasa nu iti mai e bine. Tu spui ca era bine. Eu zic ca la ea acum e un fel de nebunie. Daca vrei sa mai repari ceva si ar trebui s-o faci, ca ii esti dator ptr faptul ca ai lasat femeia asta fara un copil si nemaritata, cere-o in casatorie si ajuta-o sa ramana insarcinata. Daca se va mai putea!
Este pacat totusi de rel voastra. Eu inteleg perfect ptr ca o asemenea rel am si eu. Si sunt deosebit de frustrata. Doar iubirea ma tine!!!
Ofera ceva acestei femei !!!! Casatoria si copilul sunt fundamentale LA UN ANUMIT MOM AL RELATEI !!!!!
Trebuia sa o fi facut acu cativa ani dar poate nu i timpul pierdut. Cei care pierd aici sunteti amandoi. Ca va pierdeti unul p celalalt ! Mai mult de atat. Ea si a mai pierdut si posibilitatea de a face un bebe.
Imi pare rau ptr aceasta femeie. dar probabil singura ei bucurie p lumea aceasta a ramas dorinta de a vedea daca si alti barbati o mai plac la 38 de ani. Cred ca a ramas singura activitate imperioasa pe care o mai poate face. Asa ca de ce sa renunte la ea. Dar o activitate imperioasa e si o castorie, un copil. Asa ca daca vrei sa mai fiti impreuna casatoriti-va!!! Imi pare rau cand aud de astfel de relatii. DIn pct meu de vedere trebuia sava despartiti mai demult k fiecare sa isi gaseasca pers potrivita si sa realizeze ceva in viata. Ca asa n ati realizate NIMIC. Decat bani si profesie. dar nu e suficient ptr o familie !!! Si mai ales ptr o FEMEIE....Casatoria si copilul sunt cela mai frumoase realizari ale unei femei. Si asa ar trebuie sa fie si la barbati. De fapt la unii asa e. Dar nu la tine, din pacate.
Eu personal pe tine de condamn ! Ce zodie esti?
Plopia
Postat pe 27 Iunie 2010 03:25
VREAU SA ITI RASPUND LA INTREBARE SI SUBLINIEZ CA AVEM CAM ACEEASI VARSTA, EU PUTIN MAI MULT CA TINE. IMI PLACE CA TE-AI ADRESAT MEMBRILOR FORUMULUI MAI MULT FETE SAU FEMEI, DECI AI UN PUNCT IN FAVOAREA TA, PENTRU CA DE OBICEI BARBATII NU INTELEG CUM GANDESC SAU CE SIMT CU ADEVARAT FEMEILE, INCLUSIV IN RELATIA INTIMA. EU AS ZICE CA INCA NU E PREA TARZIU PENTRU TINE, DACA O IUBESTI CU ADEVARAT. IN SCHIMB DACA ESTI DOAR GELOS CA E IUBITA SI IUBESTE UN BARBAT MAI TANAR, ATUNCI TREBUIE SA TE INDEPARTEZI DE EI SI SA II LASI SA-SI VADA DE VIATA LOR. CONSIDERA CA A VENIT PENTRU TINE TIMPUL SA PLATESTI GRESELILE DIN TRECUTUL TAU CELE DOUA SAPTAMANI IN CARE AI FOST PLECAT NU AR FI TREBUIT SA EXISTE, PRIN ASTA I-AI ARATAT EI CA NU O IUBESTI SI NU O RESPECTI DACA TE-AI LASAT SUPUS TENTATIEI. IN ORICE CAZ DIN PUNCT DE VEDERE INTUITIV, FEMEILE SUNT NET SUPERIOARE BARBATILOR. MAI SCRIE PE FORUM IN FUNCTIE DE CE SE VA INTAMPLA
kudika190114
Postat pe 27 Iunie 2010 09:12
Dear doca ! Ce ne-ai scris "nu sare din tipare" ! Sunt pagini de viata intalnite si narate de multi si...multe ! Nu prea sunteti "zamisliti" unul pentru altul .Va mintiti reciproc ! I-ai pus la dispozitie toate conditiile de convietuire (casa,masa,masina,vacante etc) dar...asta nu inseamna nimic ptr ea (decat poate din lipsa de preocupari...sa-si dea frau liber sentimentelor),cum nici tu n-ai procedat bine de prima data. Socializati fiecare dintre voi si ...gasiti-va "umbrele " ,ca viata-i scurta si va treziti ca n-ati realizat niciunul NIMIC ! Nici tu un camin solid bazat pe indatoriri si responsabilitati,nici tu copii,nici tu satisfactii familiare "de randul lumii"....intr-un cuvant...NIMIC !!! Banii,bunastarea si viata extraconjugala nu fac "casa buna" cu conceptia romaneasca de ...camin fericit ! In niciun caz nu va-ti comportat normal ca la treizeci si ceva , patruzeci de ani !
crysis
Postat pe 27 Iunie 2010 09:15
De la: doca, la data 2010-06-15 09:29:38Servus din nou! Am vesti bune :) Se pare ca roata vietii se invarte uneori mai rapid decat ne-am dori noi. Iata ca dupa 4 luni de suferinta, am reusit sa imi smulg din suflet supararea, dezamagirea, amaraciunea si gelozia care ma devorau. Ma bucur ca nu a fost un proces iremediabil... poate ca sunt o persoana insensibila, superficiala sau mai stiu eu cum (asta daca ma compar cu atatea exemple faine si sensibile descoperite chiar pe aces forum), dar trebuie sa va spun ca putin imi pasa: mie unul incepe sa-mi placa din nou de mine, incep sa am incredere ca pot trai si singur, imi pot fauri vise si planuri fara sa ma bazez pe nimeni, chiar daca am trait cu respectiva persoana mai mult decat cu parintii. Pot spune cu mana pe inima ca daca nu am cunoscut-o pe EA in aceasta lunga perioada (care o fost plina de momente placute, minunate, pe care nu le voi uita nicicand si de care-mi voi aminti cu mare emotie si placere...) asadar spuneam daca n-am cunoscut-o pe ea in atata amar de vreme, apai de-acum nu mai indraznesc sa bag mana in foc nici pt mama (hai fie, trebuie sa existe o exceptie, asa ca pt mama voi baga mana in foc, dar pt tata nu :)). Increderea in oameni este o greseala, o eroare a programarii creierului nostru, un fel de looping mental, unde crezi ca mergi inainte dar tu de fapt te afli in acelasi loc. Fiecare dintre noi trebuie sa invete sa aiba increder in el/ea, si ssa nu mai aiba asteptari de la ceilalti – asta e singura metoda de a nu mai fii dezamagiti.

Viata chiar e frumoasa, merita sa inveti sa o traiesti, chiar daca asta se intampla cand ai trecut de prima tinerete, asa cum e cazul meu.

Va mai retin o clipa, doar sa va spun in 2 vorbe ce s-a intamplat:

I-am spus in final ca stiu de mesajele ei catre acel prieten si ca nu agreez aceasta atitudine. Din acea clipa am simtit ca... de fapt nu mai reprezinta pt mine asa mult cat reprezenta inainte, ca nu am mai afecteaza cuvintele ei indiferent ca sunt adevarate ori nu, mi-a jurat din nou credinta si dorinta de a fii impreuna ca noi am fost facuti unul pt celalalt, dar mie imi rasunau in urechi aceleasi cuvinte spuse de nenumarate ori in ultima perioada, am vazut aceleasi lacrimi de crocodil curgand siroaie... Sunt convins ca ma iubeste, ca reprezint ceva pt ea, dar nu imi este suficient, iar in acest moment m-am detasat asa tare de subiect incat parca ma uit la un film :)

Concluzia: Consider ca o anumita distanta/intimitate trebuie pastrata chiar si in cea mai intima relatie.

Va multumesc inca o data pt sfaturi si va doresc sa fiti fericite, iubite si sa vi se implineasca cele mai nastrusnice vise! Depinde doar de voi – sa nu uitati asta :))

pai..vezi..??
si acum..ceva news???
e mai bine asa..
si partea cu perfectiunea...fiecare are cioburi in perfectiunea noastra..suntem perfecti la nastere..atat..dupa..d-zeu cu mila..
o sa vezi ca de fapt, filmul a avut pbme de regie si cenografice..efectele au lipsit..si tot asa..dar ti-a placut acest film..pana cand ai luat perechea de ochelari potrivita...
succes
dragon_fly88
Postat pe 27 Iunie 2010 09:33
Daca aveai un copil cu iubita ta, nu ai mai fi patit asta...pentru ca un bebe inseamna niste responsabilitati, incompatibile cu un stil de viata"libertin". Dar...nu te-ai gandit la asta si acum suferi consecintele... Nu ai ce sa-i mai faci; daca tot nu vrea sa se desparta de amant, inseamna ca te lupti cu morile de vant. Din doua una: ori te impaci cu situatia si-ti iei si tu o amanta (alegi sa ai o relatie deschisa) ori ii spui adio.
Micael
Postat pe 27 Iunie 2010 10:04
Draga Doca,am citit toate mesajele pe care le-ai postat, si unele lucruri chiar m-au atins exact in punctul sensibil.Inainte de toate as vrea sa te incurajez sa treci m-ai usor peste aceste momente total neplacute,si sa stii ca intotdeauna exista un nou inceput,chiar daca acum pare imposibil,chiar daca acum nu te imaginezi langa alta femeie decat langa printesa ta.Nu o sa dau sfaturi pt ca nu sunt in masura,adevarul este undeva la mijloc,daca si iubita ta,ar scrie pe forum,si si-ar spune motivele de ce te/a inselat sunt ferm convinsa ca i/am da si ei dreptate,poate mult spus dar i/am intelege motivele.Scriai intr-un mesaj ca i-ai oferit totul,ca a fost tinuta ca o printesa,si totusi ma gandesc nu cumva i-ai oferit totul din pdv material? si ai neglijat partea afectiva,si asta a gasit ea la tinerelul acesta? Femeia e ca o floare,e gingasa , e sensibila tanjeste dupa dragoste,vrea sa fie admirata,laudata si apreciata de persoana de langa ea.Cand o femeie insala, nu insala degeaba,nu insala din curiozitate,ci pur si simplu pt ca nu primeste afectiune,iubire din partea partenerului.Iar vis-a-vis de casatorie si copil,parerea mea ca daca isi dorea nespus de mult aceste lucruri isi atingea telul,nu mai traim in evul mediu ca sa asteptam sa ne ceara barbatul in casatorie,putea foarte bine sa te ceara ea pe tine ,sau pur si simplu sa fi discutat si sa-ti fi spus ca pt ea aceste lucruri sunt importante.Cu acestea spuse,iti doresc tot binele din lume,pace in suflet si sa ne ti la curent cu ce s-a mai intamplat.
timeas
Postat pe 27 Iunie 2010 10:28
Doca draga, FUGI CAT MAI TIMP, cat mai esti tanar si poti sa-ti realizezi visele si viata. E clar langa ea nu o sa mai fii fericit niciodata. Ti-a prins slabiciunea, te cunoaste destul de bine si stie ca dupa o declaratie de iubire si o lacrima vei fi inapoi langa ea. Ii place sa se stie in siguranta .II place sa te stie acolo cu bratele deschise sa o primesti de fiecare data cind ceva nu merge dincolo.Cred ca amicii ei stiu de situatia ei , de relatia ei cu tine, ei nu se implica nu ii ofera siguranta si atunci pentru asta te pastreaza pe tine. Ai sa ajungi la 50 de ani si ai sa fii in aceeasi postura. Fii lucid si de ce nu fii egoist gindindu-te mai mult la persoana ta - nimeni nu o va face ca tine. Bafta!
kudika161815
Postat pe 27 Iunie 2010 11:12
Cred ca merita si ea o sansa, macar asa iti dai seama ce inseamna sa treci peste asa ceva...daca o iubesti si simti ca nu poti trai fara ea. In viata greselile se platesc mai devreme sau mai tarziu. De regula in astfel de situatii partenerul iarta dar nu uita. Daca mai e si razbunator, trebuia sa te astepti la asta. Poate aveai nevoie de asta ca sa stii ce mai simti inca pentru ea si sa incerci sa iei decizia de a va casatori. Orice femeie are nevoie de asta, de siguranta ca apartine cuiva, de un copil, de o familie. Cere-o de nevasta, ai curajul asta?relatiidecuplu.ro/blog
kudika109274
Postat pe 27 Iunie 2010 11:16
o femeie mai are nevoie si de complimente,desuprize...de o floare.a gasit in tipul ala ceea ce tu nu mai oferi.
daria88
Postat pe 27 Iunie 2010 11:22
De la: rashela, la data 2010-06-20 21:26:47
De la: doca, la data 2010-06-15 09:29:38Servus din nou! Am vesti bune :) Se pare ca roata vietii se invarte uneori mai rapid decat ne-am dori noi. Iata ca dupa 4 luni de suferinta, am reusit sa imi smulg din suflet supararea, dezamagirea, amaraciunea si gelozia care ma devorau. Ma bucur ca nu a fost un proces iremediabil... poate ca sunt o persoana insensibila, superficiala sau mai stiu eu cum (asta daca ma compar cu atatea exemple faine si sensibile descoperite chiar pe aces forum), dar trebuie sa va spun ca putin imi pasa: mie unul incepe sa-mi placa din nou de mine, incep sa am incredere ca pot trai si singur, imi pot fauri vise si planuri fara sa ma bazez pe nimeni, chiar daca am trait cu respectiva persoana mai mult decat cu parintii. Pot spune cu mana pe inima ca daca nu am cunoscut-o pe EA in aceasta lunga perioada (care o fost plina de momente placute, minunate, pe care nu le voi uita nicicand si de care-mi voi aminti cu mare emotie si placere...) asadar spuneam daca n-am cunoscut-o pe ea in atata amar de vreme, apai de-acum nu mai indraznesc sa bag mana in foc nici pt mama (hai fie, trebuie sa existe o exceptie, asa ca pt mama voi baga mana in foc, dar pt tata nu :)). Increderea in oameni este o greseala, o eroare a programarii creierului nostru, un fel de looping mental, unde crezi ca mergi inainte dar tu de fapt te afli in acelasi loc. Fiecare dintre noi trebuie sa invete sa aiba increder in el/ea, si ssa nu mai aiba asteptari de la ceilalti – asta e singura metoda de a nu mai fii dezamagiti.

Viata chiar e frumoasa, merita sa inveti sa o traiesti, chiar daca asta se intampla cand ai trecut de prima tinerete, asa cum e cazul meu.

Va mai retin o clipa, doar sa va spun in 2 vorbe ce s-a intamplat:

I-am spus in final ca stiu de mesajele ei catre acel prieten si ca nu agreez aceasta atitudine. Din acea clipa am simtit ca... de fapt nu mai reprezinta pt mine asa mult cat reprezenta inainte, ca nu am mai afecteaza cuvintele ei indiferent ca sunt adevarate ori nu, mi-a jurat din nou credinta si dorinta de a fii impreuna ca noi am fost facuti unul pt celalalt, dar mie imi rasunau in urechi aceleasi cuvinte spuse de nenumarate ori in ultima perioada, am vazut aceleasi lacrimi de crocodil curgand siroaie... Sunt convins ca ma iubeste, ca reprezint ceva pt ea, dar nu imi este suficient, iar in acest moment m-am detasat asa tare de subiect incat parca ma uit la un film :)

Concluzia: Consider ca o anumita distanta/intimitate trebuie pastrata chiar si in cea mai intima relatie.

Va multumesc inca o data pt sfaturi si va doresc sa fiti fericite, iubite si sa vi se implineasca cele mai nastrusnice vise! Depinde doar de voi – sa nu uitati asta :))


Ehee, doca! Nu stiu daca revii pe forum sau ai plecat impreuna cu "finalul "povestii tale, dar nu ma pot abtine sa nu spun ca esti de-un egoism iesit din comun. Sper ca si ea sa se "treazeasca" cum ai facut-o tu si sa realizeze ca nu esti singurul barbat pe lumea asta. Si ca exista undeva un barbat care o va privi ca pe o femeie si nu ca pe o amica, ca pe o iubita si nu ca pe un coleg de camera, ca pe un om care are dorinte, nevoi, mai cu seama cand inainteaza in varsta. Sper ca va gasi un barbat care sa-si doreasca sa-i ofere numele, care sa-si doreasca sa aduca viata pe lume impreuna cu ea.

Tu? Traieste cum iti place. Probabil ca ego-ul iti este mai mult decat suficient sa fii fericit si implinit. Si lumea-i plina de prostituate, nu? Care sa te invete ce si cum gandeste o femeie..

Auzi! Vesti bune! Aham, am dat toate din coada de fericire ca ti-ai parasit "prietena"... si ca esti liber.


Sigur ca da...omul cere un pic de clementa aici pe site isi pune cenusa in cap, numai nu implora indulgenta noastra (vai ...a celor critice fata de care trebuie sa se cumpere pacea!) si ce primeste? Criciti de doi lei cu privire la caracterul lui. Asta venise omul aici sa afle? Parerea noastra despre caracterul lui?
Ce poate tu in alta conjunctura nu i-ai face omului tau cine stie ce? Nu ti-as dori sa muste dragostea din tine intr-un mod cat mai nefericit c-o persoana imposibila si sa fie o pasiune interzisa pur si simplu.
Un om care cauta sa afle parerea unei prostituate e un om disperat, nu de criticat!
Pe de alta parte daca ar parasi-o, ce? De ce l-a iertat acum multi ani? Putea sa ii spuna dupa o luna doua ca nu poate si ca vor sa se desparta. Lucrurile ar fi evoluat altfel. Cine iarta sau spune ca iarta o face pe barba lui. Iar daca doar spune ca iarta si-o face doar ca sa se razbune e un ticalos si mai mare decat cel ce-a comis greseala.
Eu as spune sa nu mai arunce piatra nimeni ca nimeni nu e fara pata!
Intr-o anumita conjunctura fiecare din noi mai mult sau mai putin am repeta o parte din tampeniile astea.
Nici sa mai postezi un subiect ca lumea aici nu mai poti, fara sa devioi carpa uinora cu deosebit simt critic. Pesemne erau mai bune topicele unor idioti/idioate care propuneau subiecte despre sex cu 2 femei si alte asemenea idiotenii.
Omul nu merita asemenea tratament. V-a spus cineva ca iadul si raiul se traiesc aici pe pamant? Omul si-a traversat purgatoriul.
De acea prospera consilierii matrimoniali si fac averi si psihiatrii, pentru ca nu mai exista oameni care sa ajute alti oameni. Care sa ii asculte si sa le dea un sfat concret.
cristinarudi
Postat pe 27 Iunie 2010 11:29
gandeste te la motivele pe care le ai avut u, si ce te a determinat sa te ratacesti timp de 2 sapt. o sa gasesti niste raspunsuri. o femeie isi indreapta privirea catre un alt barbat atunci cand nu are cesi doreste de la cel cu care sta si cauta in alta parte. ai zis k ai inceput sa o privesti la un momentdat k pe un prieten.....sigur nu ii mai ofereai o atentzie speciala de care o femeie are nevoie iat u ai neglijato dar egoisul tau nu te lasa sa tzi dai seama sau sa recunosti. eu zic k sa vb deschis sa o lasi sa si puna si ea punctul de vedere k sa scapi de intrebari la care doar ea itzi poate raspunde. am o vaga impresie k ii este km frik de tn sau o tzii sub control mereu astfel incat se simte complexata,inferioara tie si nu poate spune ceea ce gandeste. ar fii randul tau sa ierti acum asa cum te a iertat si ea. suntetzi chit!! dar dak consideri k nu o sa potzi uita,ierta mai bn va desp k altfel totul se va transforma in calvar ptr aman2 si nu are rost.
raluca007
Postat pe 27 Iunie 2010 11:37
In primul rand, asa acum spunea cineva mai sus observ si eu ca totata lumea te blameaza pentru faptul ca tu ai inselat primul si ca asa ai fi impins-o in bratele altuia. "Altora", in cazul asta. Dar nimeni nu tine cont de faptul ca tu ai facut-o la 20 de ani, pentru 2 saptamani, iar ea timp de jumatate din relatia voasta.

Pe de alta parte, altcineva spunea "casatoria si copilul sunt cela mai frumoase realizari ale unei femei", iar tu i-ai fi distrus viata refuzandu-i-le. Mie asta mi se pare un mod de gandire cat se poate de trist, si e si mai trist faptul ca in societatea romaneasca predomina inca. Lumea asta e atat de mare si ne ofera posibilitati infinite, iar o femeie ale carei aspiratii supreme sunt astea e un om ratat din punctul meu de vedere.

Nu spun ca ea poarta toata vina pentru relatia voastra esuata, spun doar ca nu astea sunt faptele pentru care te faci tu vinovat. Daca a ales sa te insele (fizic sau doar sentimental, ramane la latitudinea ta daca e vreo diferenta sau care conteaza mai mult) a fost doar decizia ei si n-a avut legatura cu faptul ca ai inselat-o si tu candva. Asta a fost probabil doar o scuza pentru a-si simti ea constiinta mai putin incarcata. Adevaratul motiv a fost probabil curiozitatea. Din ce povestesti tu cred ca sunteti niste oameni "umblati prin lume", neingraditi de o societate ramasa in urma. Pentru o femeie moderna, cu experiente sociale vaste, faptul ca a fost a unui singur barbat poate fi destul de apasator. Nu inseamna ca nu il iubeste pe acela, doar ca are nevoie de mai mult, de nou,de a stii ca inca mai e atragatoare pentru alti barbati, de experiente diferite-ceva ce el nu ii poate oferi si asta nu e vina lui dar nici nu prea are ce sa faca in privinta asta. Nu stiu daca ea a ajuns la sex cu cei doi barbati (dar probabil ca da), nu stiu in ce masura e implicata sentimental cu ei, nu stiu in ce masura relatiile cu ei sunt doar relatii de prietenie impinse spre extrem, cunoscute ca relatii de "sex-buddy". Insa se pare ca desi a avut parte de experiente, ea tot la tine vrea sa ramana. E posibil ca tu sa ii oferi o siguranta materiala pe care ea n-ar putea sa o aiba singura. Dar daca nu e vorba de asta, atunci probabil chiar te iubeste. Un om care are alte posibilitati nu sta cu cineva pe care il considera intr-un fel sau altul respingator. Or sa spuna altii ca e vorba de obisnuinta, insa obisnuinta face si ea parte din iubire. Sa cunosti un om foarte bine, cu toate tabieturile, cu bune si relele, dupa 20 de ani se poate numi obisnuinta. Insa nu poti spune ca iubesti cu adevarat pe cineva decat dupa ce ajungi sa il cunosti la nivelul asta, sa reprezinte o parte buna din viata ta si prin urmare din tine.

In privinta casatoriei si a copiilor, daca a fost de acord desi ea si-ar fi dorit asta e doar problema ei. De aia avem un cap pe umeri si capacitatea de a-l folosi, sa nu ii lasam pe altii sa decida in locul nostru. Desi din ce spui tu s-ar putea ca asta sa fi fost o problema in relatia voastra. Mi se pare ca ea a fost mai degraba un fel de papusa de guma in mainile tale, pe care ai modelat-o asa cum ti-ai dorit tu, fara ca ea sa fi avut ceva de spus-fie ca nu i-ai dat tu voie, fie pentru ca nu a fost ea in stare. Tocmai de asta esti acum asa atasat de ea, pentru ca e realizarea ta, cea pe care ai transformat-o singur in femeia ideala pentru tine.

Eu nu iti dau sfaturi, nu ofer solutii, pentru ca doar tu stii cum stau lucrurile in totalitate si doar tu poti decide. Iti ofer doar un alt punct de vedere. Insa un sfat pe care ti-l pot da pentru ca mi se pare o idee foarte buna ar fi sa apelati impreuna la un consilier, desi nu stiu cata experienta ar putea avea si prin urmare cat de eficient ar fi cineva din Romania.


PS: Nu aiprecizat si eu as fi totusi curioasa sa stiu cum a reactionat si mai ales ce a spus ea cand i-ai spus ca stii ca pastreaza in continuare legatura ca cei doi barbati.
celeste_i
Postat pe 27 Iunie 2010 12:21
De la: Barbie30, la data 2010-06-25 20:22:54Scuza-ma,eu am inteles povestea ta mai mult din raspunsurile celorlalti!
Chiar vrei sa ne omori cu romanele astea?
mariacampan
Postat pe 27 Iunie 2010 12:37
Draga Doca,eu nu-s psiholog,da' am o idee amarata ,colea.Venita de la un om care-a fost calcat in picioare de cel pe care-l pusese pe-un piedestal....in fine,tot poti s-o ignori.
Ridica-te!
Curata-te! Orice om are o camaruta curata in sufletul lui.Alba,imaculata,sfanta.Un alt om a intrat acolo cu bocancii lui plini de noroi si-a murdarit totul.Fa-ti curatenie!Ca sa poti trai OMENESTE trebuie sa ai locusorul tau curat si sfant,in tine.Se taie,se curata,se arunca.Chirurgical.Imi pare rau.Ca sa poata creste tesut sanatos,tesutul stricat se arunca,altfel n-o sa tina.Revino-ti,respecta-te,linisteste-te si apoi hotareste ce vei face.
Nu-mi permit sa-ti spun ce sa faci,sunt convinsa ca vei lua hotararea corecta.Pt ca mie nu-mi pari egoist,pt ca-ti pasa si te-agiti,pt ca lupti .Curaj!
Personal vorbind acum,omului care-aproape m-a omorat acum multi ani,pot sa-i spun ca da,am suferit,am plans,am pierdut din cauza lui.Dar m-am ridicat,traiesc,muncesc,am prieteni si sunt linistita-chiar fericita,pot spune.Nu l-am lasat sa ma schimbe ,sa ma izoleze,sa ma faca sa uit cine sunt.Si eu un OM,asa-i.
nicossia
Postat pe 27 Iunie 2010 12:37

Nu crezi ca daca va iubeati asa mult , era mai bine sa va casatoriti ?,sa oficiati aceasta mare iubire legal si in fata Domnului, sa aveti si un bebe care sa va aiba ca parinti de care sa se bucure si el? Eu cred ca a-ti fost egoisti , iubirea are mai multe fete , iar voi v-ati gandit numai la voi.
Acum dupa atata joaca si nimic serios, a venit si sfarsitul , de obicei asa se intampla cu ce-i ce urmeaza aceasta cale, au timp suficient si de "incercari" repetate, daca schimba tactica poate reusesc sa fie pe deplin fericiti , daca nu ....., raman singuri cu amintirile. Poate nu este prea tarziu sa schimbi ceva in viata ta, nu neaparat pe cineva.....
mariacampan
Postat pe 27 Iunie 2010 12:47
.... cum eu cred foarte mult in comunicare, parerea mea este ca ar trebui sa vorbiti deschis despre ce s-a intamplat, oricat de mult ar rani.... lasati orgoliile la o parte si fiti sinceri cu voi insiva; dava va iubiti atat de mult vorbiti despre cat de mult ati fost raniti de reactia celuilalt, de ce ati actionat in acel fel, de asteptarile pe care le aveti unul de la celalalt si, cel mai important, despre ce vreti sa se intample cu voi doi de acum inainte. Eu nu cred ca altcineva din exterior ar putea sa va indice ce sa faceti pentru ca fiecare cuplu are propria ''bucatarie'' si numai voi doi stiti detaliile. Cu cat amanati aceasta discutie si cu cat va indarjitii in a sta despartiti, lucrurile nu se vor schimba.... dimpotriva va veti chinui cu tot felul de intrebari, veti inventa raspunsuri care va vor face mai mult rau decat bine ... iar prapastia dintre voi va fi tot mai adanca. In general, atunci cand se intampla lucruri mai putin placute intr-o relatie avem tendinta de a scoate la iveala numai lucruri negative si in a ne explica situatiile nu tocmai in cuvinte pozitive.... mintea zburda hai-hui facandu-ne viata un chin... tocmai de aceea cred ca o discutie serioasa ar putea clarifica situatia dintre voi.
mona4
Postat pe 27 Iunie 2010 13:26
Un adevarat roman!
Daca ai o mie de intrebari nu cred ca vei reusi sa continui asa ca mai inainte.Cred si asa va fi daca veti continua nu o sa mai fie totul roz.Cat despre noi femeile cand vrem sa inselam ,o facem si cu sufletul ,asa ca viata este o scena unde personajele joaca teatru mai bine sau mai prost.Bafta si sa auzim de bine!
kudika034649
Postat pe 27 Iunie 2010 14:04
De la: kudika109274, la data 2010-06-27 11:16:33Cred ca merita si ea o sansa, macar asa iti dai seama ce inseamna sa treci peste asa ceva...daca o iubesti si simti ca nu poti trai fara ea. In viata greselile se platesc mai devreme sau mai tarziu. De regula in astfel de situatii partenerul iarta dar nu uita. Daca mai e si razbunator, trebuia sa te astepti la asta. Poate aveai nevoie de asta ca sa stii ce mai simti inca pentru ea si sa incerci sa iei decizia de a va casatori. Orice femeie are nevoie de asta, de siguranta ca apartine cuiva, de un copil, de o familie. Cere-o de nevasta, ai curajul asta?relatiidecuplu.ro/blog

cred k 8 ani sau cat zicea k l'o inselat cu altu'...numai de razbunare nu se pune problma.asa cum spunea cineva mai sus...ti'a mirosit slabiciunea....intr'o relatie km exista un cal si o carutza iar in cazul asta carutza e el...si se lasa purtat in ce directie vrea ea.aiurea.sunt ferm convinsa k a profitat si de faptul k se simte vinovat pt cele 2 saptamani.nu merita.eu zic k il tine de fraier.
dark_eye
Postat pe 27 Iunie 2010 15:02
Scuze ca ma bag :) dar vreau sa-ti spun un singur lucru si anume actul ala numit prin finalitate casatorie , face ca relatiile sa nu cada pe partea pe care din pacate a cazut relatia ta pentru ca femeile chiar daca nu recunosc doresc doar acel act care le da stabilitatea de care au nevoie si puterea sa treaca peste multe altele din prisma faptului ca reprezinta ideea de familie si unitate intre parteneri. Chiar daca partenera ta nu a avut nimic de obiectat in ceea ce priveste decizia ''TA'' de a nu finaliza relatia cu acel act crede-ma ca acel act este totul pentru o femeie si acel act te protejeaza si pe tine ca partener al ei daca se intampla sa gresesti , pentru ca increderea ca ea este sotia si celelalte sunt restul de lume ii da un avantaj extraordinar in fata celorlalte.
Daca intr-adevar iti iubesti partenera sincer cere-o de nevasta si casatoreste-te cat mai repede cu ea ca altfel o pierzi mult mai repede decat iti vei imagina vreodata pentru ca discutia dintre ea si celalalt este in felul urmator''esti casatorita? nu . pai de ce?? pentru ca nu m-a cerut si a considerat ca putem sta si asa . oau in locul lui te luam de nevasta .....'' si tot asa daca intelegi ceea ce-ti spun .
Niciodata nu considera ca ceea ce ai gandit tu pentru amandoi a gandit si ea mai ales ca femeile gandesc total diferit fata de noi barbatii si au nevoie de siguranta in relatie , si vor face tot posibilul sa o aiba chiar daca le costa enorm de mult. Stiu este o prostie poti spune dar asa cum mamele noastre ne vor binele si ne-au protejat si au fost familia noastra , asa sunt si partenerele noastre care merita stabilitate atunci cand este nevoie , si de toata atentia noastra mai ales daca ne intelegem bine cu ele ca si in cazul tau.
Multumesc si scuze inca o data:)
pantegrus
Postat pe 27 Iunie 2010 18:44
Eu am doar 18 ani si nu imi permit sa iti dau sfaturi doar o sugestie!
Eu cred ca prietena ta(caci nu tie sotie) ar nevoie de un soc! Sa te duci la ea sa ii zici ca nu vrei sa continui situatia asta si vrei sa va despartiti! Atunci va trebui sa aleaga, sa fie femeie de casa sau sa continuie viata asta dubla sau tripla pe care o are!
Atunci vei vedea ce alege,e clar ca viata nu poate continua asa,e de neacceptat.
Daca te lasa sa pleci eu zic sa puneti punct!
caddy21
Postat pe 27 Iunie 2010 19:54
Ba da !!! Sa apelezi la sprijinul unor psihologi , este cea mai buna idee... si nu doar sprijinul unor psihologi ci si al unor teologi ...( fereste-te insa de cei ce-ti ofera sprijin contra cost !!! aceia nu mai sint capabili sa te ajute) Cauta sa vb cu studentzii care sint in ultimul an la psiho. si teologie ... Mai cauta sa vb si cu cei de la cursurile de inforenergetica si radiestezie....
Aici pe Kudika , sint foarte multe fete care, ele la rindul lor au foarte mari probleme psihice si tu vrei sfat de la ele ???
NU incerca sa intzelegi femeile !!!!!!!!!!!!!!!!!! A incerca o astfel de treaba, este cea mai sigura cale de a innebuniiiiiiiiiiiiiiiiiii !!!!!!!!! Nici ele nu se pot intzeleg pe sine !!! Ele reprezinta Haosul, Satanismul, Dezordinea, Nebunia.... ce sfat vrei tu de la femei ma adormitule !!!

Ele sint cele care au nevoie de TINE , tocmai ca sa le ajutzi sa se intzeleaga pe sine; tu esti ordinea ei , lumina ei, sensul vietzii ei... daca tu te pierzi, este gata pierduta si ea !!! Tu trebuie sa fi sensul ei... Tu esti Barbatul !!! Dar in momentul in care i-ai demonstrat ca nu mai esti, ca ti-ai pierdut controlul... esti gata... femeia din acel moment nu te mai respecta si sa nu cumva sa te puna dracun sa-i ceri ajutor femeii...

Nu ti-e rusine mai elefantule sa ceri unei furnici sa te care in spate ??? Asta este ceea ce o deranjeaza pe biata femeie la tine... Ca nu mai esti barbat !!!

Punete pe sport, loveste cu putere in sacul de box, refa-ti mandria de sine ! Fi barbat si da-i un sut in fund , taie-i capul daca te minte !

Spunea OSHO : Femeia nu trebuie intzeleasa ci iubita !!!

Dar acum incepe adevarata lupta ! Ce este Iubirea ???
denis_3d25
Postat pe 27 Iunie 2010 20:36
"Taie-i capul daca te minte" iote cine vorbea de criminali si se dadea lebada pe acilea!
Barbie30
Postat pe 27 Iunie 2010 20:45
Sansele sunt la voi amandoi .Mai spune-i din cand in cand ca este frumoasa si ce bine arata, o femeie are nevoie si de asa ceva , deci, de tandrete -care poate a ramas putin in urma in relatia voastra.O pauza binemeritata va va readuce cu picioarele pe Pamant pe amandoi si ar putea fi decisiva.Nu tot ce e mult este si bine.Poate fi putin si frumos...Succes pe mai departe.
GIANINA_GIANA
Postat pe 27 Iunie 2010 21:44
De la: Barbie30, la data 2010-06-27 20:45:00"Taie-i capul daca te minte" iote cine vorbea de criminali si se dadea lebada pe acilea!



...


Bebelusule ? Tu inca nu ai invatzat sa vorbesti ... cand vei creste, poate vei reusi sa intzelegi si tu sensul cuvintelor ... pana atunci, taci si suge ... ca sa mai cresti ....

NU mai incurca lucrurile, si nu mai fa caca peste tot pe unde treci...
Stai in banca ta si fi atenta ca sint discutzii diferite...

A taia capetele monstrilor , nu este o crima, ci este un sprijin adus la adresa umanitatzii ...
Crima, este toata manifestarea minciunilor din aceasta lume, iar sabia de lumina, despre care vorbeste Isus Hristos la Matei cap. 10. vers.34 este Adevarul , Iubirea, Viatza...

Monstri (vampirii) sint deja mortzi, nu ai cum sa faci o crima decapitand un mort !!!

Ai sa intzelegi cand vei creste mare ...

Au venit trei turisti in fatza legendarului Buddah si pe rind l-au intrebat:
Exista dumnezeu ?
La primul i-a raspuns : Nu exista ! La al doilea i-a raspuns: DA , exista ! si la al treilea, i-a spus ca pentru unii exista si pentru altzii nu exista ...

Elevul Maestrului Buddah, vazind cele petrecute , nedumerit ca si tine fiind, a intrebat: de ce le-ai dat trei raspunsuri diferite ?
Buddah i-a raspuns: pt ca au venit din trei lumi diferite ... si fiecaruia-n parte i-am raspuns pe frecventza lui ; astfel, i-am ajutat sa se trezeasca din somnul inconstientzei in care au cazut...
denis_3d25
Postat pe 27 Iunie 2010 21:55
Asta este,nu conteaza ce ai facut in alea 2 sapt,ea normal ca se gandeste ca ai facut prosti,nu are de unde sti ca ai fost la o prostituata si nu a-ti facut nimic,iara daca i-ai spune nu te-ar crede,
Tu te intrebi daca poti uita,dar uiti sa te intrebi :ea poate uita acele 2 saptamani.
CE cred eu despre scumpa ta iubita?..nu este femeie serioasa..la varsa ei ii mai arde de relatii cu cunostinte?..apoi cu tipul cel nou,,ia facea chestiile astea ianinte sa pleci de acasa ...deci mai bine las-o balta,,
cami_goanga10
Postat pe 27 Iunie 2010 22:49
Parerea mea este ca acele 2 saptamani in care tu ai parasit-o pentru alta, pe ea a marcat-o, nu ti-a spus, desii ma intreb de unde a gasit putearea sa nu iti reproseze nimic, intr-un fel ai santajat-o...daca taci din gura eu nu te voi mai insela, urat...Trec prin ceva asemanator, doar ca eu sunt la inceput, am doar 4 ani cu cineva si la fel, primul din viata mea si eu prima din viata lui, dar nu singura, a fost cu alta, o data , ajungand sa-mi taie toata increderea desii spune ca ma iubeste enorm , ca a foat egoist, noi eram certati atunci..dar nu are scuze oricum..nu mai are aceeasi valoare in fata mea, nu mai am acel respect pentru el, ca si iubita ta si eu poate daca intalnesc pe altul..ma voi duce, pentru ca si el a facut-o si nu ma mai intereseaza, il iubesc cum poate si ea te iubeste dar nu mai exista respect.Eu cred ca ea a tacut si a suferit in adancul sufletului ei, nu ti-a spus pentru ca esti intradevar o persoana foarte egoista cum de altfel am invatat ca sunteti toti, gandeste-te cat a suferit, mierecut abia 9 luni zic eu si una nu mi s-a impus sa nu ii reprosez ci ii reprosez zilnic, au trecut 9 luni si nu l-am iertat si stiu ca nici peste 10 ani nu-l voi ierta ca a distrus acea legatura frumoasa dintre noi.
Pacat ca multi barbati, observa ce au pierdut prea tarziu, fiind vina lor, ei dau cu piciorul si tot ei vor inapoi.Parerea mea este ca ar trebuii sa o intrebi dacaceea ce face are legatura cu trecutul, sau chiar il iubeste pe respectivul, ca daca il iubeste, poate merita sa fie fericita, sa ii ofera acela ceea ce tu nu i-ai putut oferiii.
Imi cer scuze daca am fost rea dar sufar foarte mult, plang foarte mult pentru o vina barbateasca.
iubi7a_lui
Postat pe 28 Iunie 2010 00:41
Dear!
Grow up, arata ca ai anii aia si nu i-ai acumulat degeaba!
Tu esti sigur ca ea mai vorbeste cu respectivii sau doar banuiesti? Ca la un moment dat omul mai ajunge si la paranoia din cauza chestiilor de genu! - asta fiind prima chestie care merita sa ti-o clarifici.
Al doilea: daka nu merge treaba, renunta la ea si gata. Inchide usa dupa tine, ia-ti inima in dinti, skapa de ea si incearca sa inveti din greselile fakute in relatia asta!
Viata ta nu se termina la o minciuna, la o dezamagire!
Fii barbat si accepta realitatea! tu erai siguranta pentru ea, acea persoana la care se putea intoarce intotdeauna, dar in afara de asta nu prea prestai ceea ce astepta de la tine!
Si partea cu maritisul.....pai asta e deja interesanta, dar 99% din femei vor rochia alba si hartia aia de care tuh te tot trageai, care cica "nu are valoare".
Dragul meu, acea hartie are o valoare, o valoare morala, un contract, o legatura sentimentala!
ingerash_dracushor
Postat pe 28 Iunie 2010 00:44
daca ea ti-a iertat ratacirile de ce nu ierti si tu .Un copil ar schimba totul.Ati devenit destulo de maturi v-ati realizat din punct de vedere financiar ,material,dar toate astea pentru cine. un ncopil ar fi liantul relatiei voastre .Si nu in ultimul rand casatoriti-va .Mult succes si intelegere
kudika198398
Postat pe 28 Iunie 2010 10:25
DENIS PERICOL PUBLIC! Am o dilema,apropo de supt,esti sigur ca ai supt de unde trebuia?
Barbie30
Postat pe 28 Iunie 2010 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il iubesc....dar trebuie sa renunt la el 6 De la: ipahebirowtnod 19 Martie 2011 19:32
Vreau sa ma razbun 16 De la: Barbie30_ 5 Ianuarie 2011 15:03
Masturbare vs Sex 120 De la: Calin_ 19 Octombrie 2010 11:02
Incerc sa uit... 14 De la: ice_flower 11 Martie 2010 22:03
casatorie esuata ? din cauza infidelitatii FEMEII ! 530 De la: maimai_no1 19 Octombrie 2011 17:18