Setari Cookie-uri

idila cu un necunoscut

pt. ana maria 4u2,
De cand un barbat este un "bun", un obiect, si este al cuiva, este al mamei si al lui D-zeu, nu este in proprietatea sotiei. Si el are suflet si creier ca sa gandeasca si sa faca alegeri singur. Nimeni nu iti ia sotul/sotia cu forta, caci merge el/ea singur daca ceva nu ii convine acasa. Si tu ar trebui sa stii ca ar putea sa fie sotul tau sau nu, tu ar trebui sa stii ca, comunici destul cu el ca sa nu caute in alta parte comunicarea de care are nevoie. Daca tu spui ca este al tau, atunci fa in asa fel ca sa nu aiba ce cauta in alta parte. Dar vad ca de faptul ca tu ''urasti'' nu vezi mai incolo de cuvantul asta.
csicsi
Postat pe 19 Iunie 2010 12:20
De la: Barbie30, la data 2010-06-19 09:28:30
De la: pisu_blondutza, la data 2010-06-19 09:24:30
De la: Barbie30, la data 2010-06-19 09:13:43Pisu blondutza,
Sotia = locul 1
Amanta = locul 2 deci roata de rezerva asa cum spuneam



Nuuuu.....De fap imi dau seama ca asta tine de mentalitate. Totusi, eu zic ca el nu te vedea asa.



Mda probabil el nici nu si-a pus problema de locul 2 ci mai degraba de locul unde se va desfasura partida de sex.


Cred ca esti batuta in cap. Ori esti vreo frustrata careia i-a plecat barbatu e acasa cu alta.
Nu de putine ori s-a intamplat ca si casatoria sa nu mai aiba nici o legatura cu dragostea respectul si admiratia. Sunt multe cupluri care nu se mai iubesc si nu se mai respecta si raman impreuna doar e dragul copiilor, caselor cumparate impreuna sau mai stiu eu ce alte obligatii familiale.
E cumplit sa ajungi sa te insele barbatu e drept dar e grav sa ajungi in situatia aia si e si mai cumplit sa traiesti in continuare cu un cretin care nu da 2 bani pe tine.

Si ca sa revin la subiect, draga mea nu esti nici prima nici ultima care intalneste un barbat pe internet, pe care nu l-a vazut niciodata dar de care se simte atrasa. Mie mi s-a intamplat sa cunosc un tip pur intamplator prin telefon, sa vorbim 1 an pe messenger si sa ne intalnim si efectiv sa-mi dau seama ca barbatul ala n-are nici o treaba cu barbatul pe care credeam eu ca il iubesc.
Nu are nici o relevanta faptul ca e casatorit, daca tu esti curioasa sa-l cunosti atunci da-ti intalnire cu el si cunoasteti-va.In felul asta vei da fata in fata cu realitatea si iti vei cunoaste atunci aevaratele sentimente. Nu zice nimeni sa sari cu el in pat. Faptul ca iesi la o cafea cu o persoana de sex opus nu inseamna tradare. Numai dupa ce il vei cunoaste vei putea spune "da, il iubesc si vreau sa fiu cu el" iar el la fel. Iar daca chiar te iubeste si chiar vrea sa fie cu tine, din pacate nu poti tine un om langa tine sub nici o forma. (in cazul sotiei lui).
Nici mie nu mi-ar conveni, e foarte drept, sa ma insele barbatu sau sa ma paraseasca pentru alta (personal i-as rupe gatu ) dar nici sa-l tin legat de mine.Sa stiiti ca singuratatea in 2 e mai dura.

Multa bafta in ceea ce vei decide sa faci de-acum incolo. Da-ne de veste cum s-a terminat treaba asta :)

PS: daca am uitat vreo litera, am o scuza plauzibila, nu prea-mi merge tastatura :P
_Cryssa_
Postat pe 19 Iunie 2010 12:23
Nu ai decat 2 alternative bune:1. sa inchei idila aici( din proprie experienta iti spun ca vei suferi daca vei merge mai departe) si 2. sa ramai la stadiul la care esti! restul nu vor aduce decat lacrimi si suferinte pt toti!
aruall
Postat pe 19 Iunie 2010 12:24
De la: crysa_tm, la data 2010-06-19 12:23:58
De la: Barbie30, la data 2010-06-19 09:28:30
De la: pisu_blondutza, la data 2010-06-19 09:24:30
De la: Barbie30, la data 2010-06-19 09:13:43Pisu blondutza,
Sotia = locul 1
Amanta = locul 2 deci roata de rezerva asa cum spuneam



Nuuuu.....De fap imi dau seama ca asta tine de mentalitate. Totusi, eu zic ca el nu te vedea asa.



Mda probabil el nici nu si-a pus problema de locul 2 ci mai degraba de locul unde se va desfasura partida de sex.


Cred ca esti batuta in cap. Ori esti vreo frustrata careia i-a plecat barbatu e acasa cu alta.
Nu de putine ori s-a intamplat ca si casatoria sa nu mai aiba nici o legatura cu dragostea respectul si admiratia. Sunt multe cupluri care nu se mai iubesc si nu se mai respecta si raman impreuna doar e dragul copiilor, caselor cumparate impreuna sau mai stiu eu ce alte obligatii familiale.
E cumplit sa ajungi sa te insele barbatu e drept dar e grav sa ajungi in situatia aia si e si mai cumplit sa traiesti in continuare cu un cretin care nu da 2 bani pe tine.


crysa, nu cred ca e cazul sa jignesti ...... Nimeni nu are nimic personal cu nimeni, si suntem la gramada sa ne spunem parerea. Nici eu nu sunt de acord cu unele pareri, dar le accept, fiindca e normal sa nu gandeasca toata lumea ca mine
pisu_blondutza
Postat pe 19 Iunie 2010 12:35
Traiesti o simpla iluzie din punctul meu de vedere.Cand el se va satura de tine nu iti va mai spune vorbe frumoase ci vorbe urate va fi o problema si simplu fapt ca-i vorbesti si pana la urma pentru el conteaza cel mai mult familia lui tu esti doar asa a cincea roata la caruta cum se zice.Tot ce spun spun dintr-o experienta a unei prietene care acum sufera enorm din cauza asta.
Jessica_Augu
Postat pe 19 Iunie 2010 12:40
Da,ai foarte multa dreptate.Nu toata lumea gandeste asa.Dar tu ti-ai pus intrebarea "de ce s-a ajuns la aceasta situatie?".De ce acea persoana a incurajat-o?Poate nici el nu e atat de fericit cu viata pe care o duce.Eu pot sa spun ,ca sunt in primul rand persoana inselata,mi-am pus de multe ori intrebarea "cu ce oare am gresit?" si nici in ziua de azi nu i-am aflat raspunsul.Dar sunt convinsa ca un raspuns exista clar,ca altfel daca il aflam mai demult nu as fi ajuns sa fiu eu cea inselata.Cand trec pe strada,nu sunt persoana pe care toata lumea o ignora,nu sunt persoana care sa trec neremarcata si sa fiu doar un simplu trecator si cu toate astea eu am fost cea inselata.Am avut si eu complexe la timpul respectiv,am suferit,dar stii ,decat sa tii langa tine pe cineva cu forta...mai bine lipsa.Sunt o persoana chiar respecta prin ceea ce sunt si prin ceea ce am cladit.Imi place sa citesc aceste comentarii,ma delecteaza,dar uneori se spun lucruri care dor.Nu suntem noi cei in masura sa judecam sau sa dam sfaturi.Ea doar a incercat sa se racoreasca si a pus cateva din gandurile ei la "vedere",poate citeste toate raspunsurile...poate nu,e treaba ei si numai a ei ce va face cu viata ei.Dar un singur lucru il stim cu totii,inimii nu-i poti porunci.
mariavad
Postat pe 19 Iunie 2010 12:46
Suntem doar niste fiinte umane si toti gresim... si toti ne indrgaostim... si ce e cel mai rau toti stim sa judecam si sa ne intereseze mai mult capra vecinului decat a noastra. Nu sunt in masura sa te judec... Cand te loveste iubirea... acu depinde daca pentru tine e cu adevarat iubire sau te agati numai de cuvinetele frumoase,... dupa faptul ca crezi ca va completati... Tu esti in masura sa judeci sentimenetele si trairile tale... Doar atata am sa iti spun... Gandeste-te la persoana cu care acel barbat e casatorit si pune-te in situatia ei... tie ti=ar placea sa ti se intample asa? Gandeste-te bine inainte sa treci mai departe... daca e doar o obsesie sau poate fi mai mult... si mai gandeste-te si la el... daca el ii face asa ceva sotiei lui... probabil ca asa o sa iti faca si tie... Bafta:)
AdinaLu
Postat pe 19 Iunie 2010 13:04
De la: monica_monika, la data 2010-06-19 08:01:03cum poti iubi un barbat pe care nu-l cunosti ?sunt vise ai grija sa nu devina cosmarul vietii tale ....nu ai fi prima victima !

RISCANT ,DAR UNEORI MERITA SA RISTI
Urata_rea
Postat pe 19 Iunie 2010 13:18
fa tot posibilul sa-l cunosti si ai sa vezi ca vraja dispare si vei intelege ca totul nu este decit imaginatie iar realitatea este alta......!
vydya45
Postat pe 19 Iunie 2010 14:39
Draga mea,am 50 de ani si la fel mi s a intimplat anul trecut-a venit la mine cind a putut(dupa 4 luni),ne am iubit vijelios citeva luni si a plecat din nou din tara.Acum ne scriem in fiecare zi,vorbim la telefon si ma suna sa ma auda,sa mi spuna ca ma iubeste si ma vrea...poate doar pentru a ne iubi ca atunci...il iubesc prea mult,nu am alt barbat-si nici nu pot...asa ca va veni si asta e...poate este asa numita intilnire carmica cu sufletul pereche...e minunat,ce am trait cu el,irepetabil cu altcineva,numai cu el,si stiu ca si pentru el e la fel.Nu vreau sa l despart de familia lui,doar ii multumesc ca exista.
dolcevita16
Postat pe 19 Iunie 2010 14:39
Sugestia este sa iti revii. Been there done that. Not ok
BRICART
Postat pe 19 Iunie 2010 14:45
IN PRIMUL RAND BARBATUL NU ESTE UN "BUN" PTR. CA NU E UN OBIECT DAR EL TE POATE FOLOSI CA PE UN OBIEC FARA SA ITI DAI SEAMA. NU INTELEG EU FEMEILE ASTEA CARE ASPIRA LA BARBATI INSURATI. STAI LINISTITA DRAGA CA "SLANINA NU SE GATA" SI SUNT DESTUI BARBATI CU ,CARE SA ITI PETRECI FANTEZIILE NU TREBUIE SA TE AGHETI DE UNUL INSURAT CA SA II STRICI CASNICIA OMULUI. PROBABIL TU CREZI CA NEVASTA LUI NU VA AFLA. ASTA E NUMAI IN MINTEA TA. NEVESTELE SUNT FOARTE ISTETE IN ZIUA DE AZI . ASA CA ITI SUGEREZI SA ITI CAUTI UNUL CARE E DE TINE SI LASA FANTEZIILE SI VISELE DEOPARTE. ITI DORESC SA ITI GASESTI IUBIREA IN ALTA PARTE. MULTA BAFTA
kudika125027
Postat pe 19 Iunie 2010 14:46
buna

si eu am iubit un barbat insurat cu toate k eram sigura k nu se va intampla niciodata asta, asa k nu face clasificarile astea ca nu sti ce ti se va intampla .si poate vei fi tu cea care iti vei impinge barbatul in bratele alteia
kudika037265
Postat pe 19 Iunie 2010 15:11
draga mea nu o sa iti umplu mintea cu mii de sfaturi care oricum nu isi au rostul.....vreau doar sa te intreb:esti pregatita sa iti schimbi total si nu in bine viata dand curs acestei idile? gandeste-te bine
RALUKOS
Postat pe 19 Iunie 2010 15:11
urasc femeile care viseaza la barbati casatoriti dand vina pe sentimente...nu sunt destui liberi si fara obligatii????ce religie aveti?ce educatie in cat sa poftesti la bunul altuia??!! cata lipsa de respect de sine sa astepti sa-ti vina randul?! de unde stiu eu ca acel barbat la care visezi nu este chiar barbatul meu??? cum as putea incuraja o femeie sa cunoasca mai bine un barbat insurat cand eu as putea sa fiu cea trisata???
O recomandare pt femeile de genul acesta : la musulmani este permisa casatoria cu mai multe femei - sa migreze toate acolo poate asa scapam de scursuri

Dupa ce ca societatea promoveaza numai non-valori ar fi culmea sa incurajam si adulterul. celula familiei trebuie respectata ocrotita si ajutata sa se dezvolte armonios pt a putea creste copii sanatosi , adica generatii sanatoas emedical si mental.

..si nu mai dati vina pe iubire...cum nu poti iubi un aurolac asa ai putea sa nu iubesti nici un barbat insurat.


esti prea ironica cu altele ...si ce daca iubeste un barbat insurat?'???si eu ma pot indragosti de unul, si tu chiar, asa ca nu mai ura ca-ti face rau la stomac....si terminati cu duritatea asta ca nu sunteti poleite cu aur.... ...pana la urma persoana in sine trebuie sa constientizeze si sa-si asume riscurile...
ionelyizza
Postat pe 19 Iunie 2010 15:13
eu cred ca ar trebui sa-ti gasesti pe altcineva potrivit tie,mai ales ca este casatorit,
nu vei ajunge decat sa fi dezamagita.
la inceput iti vei spune ca esti tare si nu te vei implica,dar intr-un final nu vei ramane decat cu dezamagirea si te vei trezi ca esti singura
tanna
Postat pe 19 Iunie 2010 15:13
si ce in viata trb sa risti, dar macar sti ca ai incercat si nu vei ramane toata viata cu gandul la ce ar fi fost daca ar fi fost
kudika037265
Postat pe 19 Iunie 2010 15:14
dar sa sti k este f greu sa ai o relatie cu cineva casatorit, la mn a fost f frumos dar incet, incet m-am dat la o parte si a fost f greu
kudika037265
Postat pe 19 Iunie 2010 15:17
Din lipsa de ocupatie cautam tot timpul situati imposibile de rezolvat si cerem sfaturi pe care nu le putem pune in aplicare pt ca in fond tot ce stim aia facem si app putina demnitate nu strica niciodata si explicam si mie daca poti ce intelegi tu prin sentimentul iubire .
camiali
Postat pe 19 Iunie 2010 15:21
scuze,dar iubirea nu tine de religie sau credinta ,da intradevar poti fi tu cea trista ,dar daca ar fi sotul tau in situatia asta ,ce ai face ,a cui este vina ?de ce a ajuns un barbat insurat pe un site de intalniri ?eu cred ca aici trebuie sa pui intrebarea ,poate fi al tau al meu sau al oricarei femei casatorite ,dar decat sa stai langa un asemenea barbat ,mai bine rezolvi problema tu in curtea ta si dupa aceea judeca pe altii .,nici o femeie nu ar trebui sa fie pusa in situatii de genul asta ,ok nu mai merge data fiecare pe drumul lui ,nu sta doar de dragul ca este casatorit cu tine si poate ai si copii ,dai libertatea de a merge mai departe ,silui si tie incearca sa i intelegi si pe altii ,pana sa arunci cu piatra .
floriana48
Postat pe 19 Iunie 2010 15:23
incearca ,barbatul este facut sa calce pe alaturi de cate ori are ocazia ,daca nu vei fi tu va fi alta si atunci de ce nu tu?
floriana48
Postat pe 19 Iunie 2010 15:29
Ma uimeste cum femeile zic ca barbatii sunt nenorociti si inseala, uitand ca inseala cu femei. Si ma mai uimeste ca pe acest forum de femei incurajati o ametita sa se bage in familia alteia. Aveti grija cu aceste principii pe care le incurajati ca s-ar putea sa fiti voi nevestele la un moment dat, sa-l iubiti pe idiot mai mult decat orice pe lume si sa aflati ca el impartaseste ,,dragostea vesnica" cu alta.
Normal ca un barbat casatorit este mai atragator, pentru ca e mai sigur pe el si mai responsabil, lucruri la care a contribuit si proasta aia de acasa. Normal ca e mai ,,misto" decat un tip necasatorit, care n-are chef sa se complice si ti-o spune in fata.
Cum puteti spune ca nu-i o regula sa te indragostesti de unul insurat? Asa cum nu te poti uita ca la un barbat la varul tau, la cumnatul tau, la sotul prietenei tale nu te uita nici la sotul alteia. Iar daca te minte si afli mai tarziu ca e casatorit, ala e un mincinos si te-ai indragostit de o iluzie.
Mentionez ca nu-s casatorita, deci nu pot fii acuzata de subiectivism, dar mai bine m-as calugari decat sa umblu cu un barbat insurat.
Asa ca draga mea, sfatul meu e sa-ti ocupi cu ceva util, sa te gandesti in ce te bagi (si nu numai la adrenalina relatiei ascunse) si sa intelegi ca poti spune ca ai cunoscuut dragostea adevarata dupa ce stai multi ani cu omul ala, dupa ce el ramane alaturi de tine la greu si la bine, si iti mai spune dupa 5-10ani te iubesc, nu dupa 2 saptamani de e-mailuri si sms
stanciularisa
Postat pe 19 Iunie 2010 15:29
daca e casatorit nu o face
kudika162802
Postat pe 19 Iunie 2010 15:35
Tot respectul pentru tine, ai perfecta dreptate ! Iti doresc din toata inima sa fii fericita pentru ca meriti !
Liuta
Postat pe 19 Iunie 2010 15:38
De la: kudika074262, la data 2010-06-13 06:16:50Dragele mele, ce a-ti face daca sunteti atrase de un barbat casatorit, mai tanar, si cu care pana acum nu ai comunicat decat prin telefon, sms, sau e-mailuri? Intre noi exista clar o atractie irezistibila, o comunicare extraordinara, ne completam, ne scriem cuvinte frumoase, ba chiar am ajuns sa ne cerem iertare pentru lucruri pe care nu le-am facut. sa indraznesc sa il cunoscmai bine ? Sa intru in hora asta desi stiu din start ca nu exista nici o sansa ca in final sa fim impreuna?


Cred ca nu are rost sa iti spun sa te trezesti la realiate pentru ca este evident ca tu traiesti undeva cu capul in nori alaturi de celelalye fiinte indoielnice care te indeamna sa te intalnesti cu el pe care nu le pot numi femei. In primul rand titlul tau este cat se poate de relevant pentru tine draga mea, Nu te poti integra in societate in mod normal, nu esti in stare sa cunosti face to face un barbat care sa te placa? un barbat real? Esti patetica. Daca nu ai 14 ani n-ai nici o scuza pentru astfel de ganduri! orice decizie ai lua este una GRESITA pentru ca tu nu stii sa iti stabilesti in viata un sistem de valori si visezi la cai verzi pe pereti iar cele care si-au impartasit pe forum experientele sunt asemeni tie! incapabile sa-si ia viata in maini, sa isi caute fericirea acolo unde trebuie, sa-si recunosca greselile! Aruncati cu pietre in Ana-Maria pentru ca este o persoana verticala? poate ea si sotul ei sun suflete pereche si au avut norocul sa se gaseasca din prima! la asta nu v-ati gandit? Ceea ce descrii tu aici sunt niste experiente infantile si lipsite de logica! cum ai ajuns tu la concluzia ca va completati daca nu v-ati vazut? poate este un copil de 14 ani prin care umbla hormonii, care are imaginatia bogata si "se distreaza pe baza unor persoane ca tine sau...acum probabil vine intrebarea si daca are 14 ani ce? daca eiu simt ca il iubesc! daca inima imi spune asta. :))))
mi-a spus odata cineva ca unele femei pur si simplu asa sunt elë: au sange de vagaboanta!" ia du-te tu la un psiholog sa te consilieze,sa te aduca pe calea cea buna si nu mai cere sfaturi pe forumuri
Luizaliz
Postat pe 19 Iunie 2010 15:40
De la: stanciularisa, la data 2010-06-19 15:29:48Ma uimeste cum femeile zic ca barbatii sunt nenorociti si inseala, uitand ca inseala cu femei. Si ma mai uimeste ca pe acest forum de femei incurajati o ametita sa se bage in familia alteia. Aveti grija cu aceste principii pe care le incurajati ca s-ar putea sa fiti voi nevestele la un moment dat, sa-l iubiti pe idiot mai mult decat orice pe lume si sa aflati ca el impartaseste ,,dragostea vesnica" cu alta.
Normal ca un barbat casatorit este mai atragator, pentru ca e mai sigur pe el si mai responsabil, lucruri la care a contribuit si proasta aia de acasa. Normal ca e mai ,,misto" decat un tip necasatorit, care n-are chef sa se complice si ti-o spune in fata.
Cum puteti spune ca nu-i o regula sa te indragostesti de unul insurat? Asa cum nu te poti uita ca la un barbat la varul tau, la cumnatul tau, la sotul prietenei tale nu te uita nici la sotul alteia. Iar daca te minte si afli mai tarziu ca e casatorit, ala e un mincinos si te-ai indragostit de o iluzie.
Mentionez ca nu-s casatorita, deci nu pot fii acuzata de subiectivism, dar mai bine m-as calugari decat sa umblu cu un barbat insurat.
Asa ca draga mea, sfatul meu e sa-ti ocupi cu ceva util, sa te gandesti in ce te bagi (si nu numai la adrenalina relatiei ascunse) si sa intelegi ca poti spune ca ai cunoscuut dragostea adevarata dupa ce stai multi ani cu omul ala, dupa ce el ramane alaturi de tine la greu si la bine, si iti mai spune dupa 5-10ani te iubesc, nu dupa 2 saptamani de e-mailuri si sms




ai perfecta drepatate dar...unii oameni sunt irecuperiabili. stii ce spumea Confucius: natura ne aseamana, educatia ne deosebeste ! si cu asta no comment !
Luizaliz
Postat pe 19 Iunie 2010 15:56
De la: lilipuf, la data 2010-06-19 08:26:28Imi pare rau ca trebuie sa te descurajez, dar ti s-a intamplat cel mai rau lucru posibil si daca mai poti iesi din povestea asta, iesi cat mai repede.. Iti spun din experienta si nu din teorie. Cu cat te vei indragosti mai tare cu atat vei suferi mai mult. Momentele voastre vor fi sublime, vei pasi intr-o lume de vis, dar doar pentru cateva momente, in rest vei fi singura. Vei trai doar cu amintiri , asteptand un telefon sa sune sa te cheme si acest lucru se va intampla cand va dori EL, cand va putea EL. Cand vei dori tu NU se va putea. Vei fi singura exact atunci cand iti vei dori mai mult sa fiti impreuna si, crede-ma, nu este usor sa accepti o asemenea situatie. Si pana cand? Nu te poti imbata cu ideea ca isi va lasa nevasta pt. tine caci asta nu se va intampla, sa fi sigura. Si atunci? Merita? Categoric NU! Fugi, fugi acum cat mai poti!
Eu sunt prinsa si acum intr-o astfel de relatie de mai mult de un an si as da orice sa ma pot desprinde.
Crede-ma ca o asemenea experienta nu o doresc nici dusmancelor mele.


nu i s-a intamplat nimic. ea a cautat-o cu lumanarea
Luizaliz
Postat pe 19 Iunie 2010 16:03
Nu! nu te baga in asa ceva! Mai tarziu vei regreta si cand vei vrea sa iesi din nebunia in care ai intrat va fi prea tarziu si prea greu si raul facut nu va mai putea fi indreptat!
fofolica
Postat pe 19 Iunie 2010 16:25
tu ai dreptate ana maria ...dar te-ai gandit macar o secunda ca acest lucru ti se poate intampla si tie????sau poate ca ti s-a intamplat....si nu spune niciodata ...NICIODATA!!!!
dayela
Postat pe 19 Iunie 2010 16:36
dayela
Postat pe 19 Iunie 2010 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine e Gheorghe? 9 De la: jenesaispas 2 Mai 2009 17:34
barbatii cind fac dragoste nu vad defectele partenerei ? 30 De la: citystella 26 Mai 2010 00:04
scoala de soferi 1 De la: kudika_14994 28 Aprilie 2013 20:18
ce reprezinta femeia pentru unii barbati 13 De la: faith742011 7 Noiembrie 2011 17:01
Berbecut 5 De la: louiza 17 Iulie 2010 18:18